DE VERKIEZINGSUITSLAG IN DUITSCHLAND. 77ste Jaargang MAANDAG 30 MAART 1936 No. 23317 STADSNIEUWS. E. TH. WITTE I Volgens de definitieve uitslagen uit de 35 kies kringen hebben van 45.431.102 stemgerechtigden 44.954.937, d. w. z. 99 aan de verkiezing deelgenomen. De verdeeling van deze 44.954.937 stemmen is als volgt Uitgebracht voor de lijst en daarmede voor den Führer 44.411911 Tegen de lijst en ongeldig 543.026 Derhalve is 99 °/0 van alle stemmen uitgebracht voor de lijst en daarmede voor den Führer. T Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden wap 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. OUD-HORTULANUS VAN DEN LEIDSCHEN ACADEMIETUIN. EEN VOORAANSTAAND FIGUUR OP TUINBOUWGEBIED IS HEENGEGAAN. Wijlen de heer Witte. Geheel onverwachts bereikt ons heden morgen het droeve bericht, dat gisteren in den ouderdom van ruim 70 jaar te zijnen huize in Wassenaar is overleden de heer E. Th. Witte, oud-hortulanus van den Rijksacademietuin alhier, welk ambt hij gedurende 32 Jaar op voortreffelijke wijze heeft bekleed. De heer Witte werd 27 October 1865 hier ter stede geboren, waar zijn vader eveneens hortulanus was. Na de H.B.S. te hebben doorloopen, was hij eerst eenigen tijd als volontair werk zaam in den Hortus en ging daarna een jaar in de leer ln den botanischen tuin van Glasnaven bij Dublin, vervolgens naar de groote kweekerij Veitch te Chelsea en den Berggaiten te Herrenhausen. waar de plantencollectie van den vroegeren koning van Hannover zich bevond. Van daar keerde hij naar hier terug, waar hij benoemd werd tot eersten knecht in den hortus. Tien jaar later, in 1898 volgde hij zijn vader als hortulanus op. Na 40 jaren aan den hortus verbonden te zijn geweest, erkende de regeering zijn verdiensten door hem tot ridder in de orde van Oranje Nassau te benoemen. Die verdiensten waren inderdaad vele. Vooral heeft de heer Witte zoowel de plaatselijke afdeeling der Kon. Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkun de, als die maatschappij zelve aan zich verplicht. Zoo was hij gedurende 26 jaren voorzitter van de afdeeling Leiden der ge noemde maatschappij, op welker vergade ringen hij vrijwel nimmer heeft ontbro ken. Slechts enkele jaren korter was hij adviseerena lid van 't hoofdbestuur en redacteur van het orgaan dier maat schappij. Voorts was hij gedurende ruim 45 jaren lid der vaste keuringscommissie, die op alle door die maatschappij georga niseerde keuringen en tentoonstellingen als jury optreedt. Tal van jaren was hij voorzitter der Ned. Dahlia-vereeniging en van de Ver. voor school- en werktuinen alhier en van de oprichting der tuinbouw school voor meisjes Huis te Lande te Rijs wijk, haar voorziter van den raad van be stuur. Vooral in zijn functie van redacteur van het Weekblad der Kon. Ned. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde heeft hij vele artikelen op het terrein van den tuinbouw gepubliceerd. Ook als schrijver van tuinbouwwerken heeft hij den arbeid van zijn vader voortgezet. Van zijn hand verschenen boeken over kamerplanten, dahlia's, sierheesters, vaste planten en over het onderhoud van den tuin, welk laatste werk den titel draagt: „Een geheel jaar in den tuin". Zijn bemoeiingen op het gebied van den tuinbouw in het buitenland omvatten de werkzaamheden als lid van de internatio nale commissie voor uitwisseling van jonge tuinbouwers en als jurylid op tentoonstel lingen te St. Petersburg, Londen, Berlijn en Gent. De Kon Ned. maatschappij voor tuin bouw en plantkunde die in zoo hooge mate van het inzicht en den arbeid van den heer Witte heeft mogen profiteeren, benoemde hem in 1929 tot haar eerelid. De afdeeling Leiden dier maatschappij er kende het vele, waardoor de heer Witte als voorzitter haar aan zich verplicht heeft, door hem bij zijn aftreden als zoodanig, tot haar eere-voorzitter te benoemen. Zijn aftreden en het neerleggen van zijn vele functies in 1930 beteekende niet alleen een verlies voor den Leidschen Hortus, maar voor gansch botanisch Nederland. Bij allen, die hem hebben gekend, blijft de herinnering aan een eerlijk, recht schapen, goed en beminnelijk mensch, iBènS.groote. verdiensten voor den Neder- landschen tuinbouw nog vele jaren na zijn verscheiden dankbaar zullen worden er kend. Hij ruste in vrede Naar wij vernemen zal het stoffelijk overschot a.s. Donderdagmiddag om half een op de begraafplaats aan de Groene- steeg worden teraarde besteld. VEERTIGJARIG JUBILEUM. De heer P. van Booren herdacht heden den dag, waarop hij voor veertig jaren in dienst der- N.V. Kon. Ned. fabriek van wollen dekens v/h J. C. Zaalberg en Zoon trad. De heer van Booren is vele jaren als dekenwever werkzaam geweest en werd daarna aangesteld met het slaan van jacquard kaarten, een arbeid welke naast vaardigheid, groote accuratesse vereischt. Den laatsten tijd is hij werkzaam als in structeur, terwijl zijn groote bekendheid met textielmachines hem tot de vraagbaak van velen maakt. De jubilaris werd heden op het privé- kantoor ontvangen en door de directie ge complimenteerd. terwijl hem een geschenk onder couvert werd aangeboden. VOORDRACHTSAVOND MUZIEKSCHOOL MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Wij hebben Zaterdagavond weer eens een bezoek gebracht aan de Muziekschool voor Toonkunst en daar in het gezellige «aaltje verschillende leerlingen gehoord, die van hun vorderingen blijk kwamen geven. Het is altijd prettig hen zoo dap per en vol toewijding te zien, waarbij wij dan mogen constateeren, dat in meerdere gevallen reeds na korten studietijd eer- dige resultaten bereikt worden. Van de leerlingen, wier prestaties wij volgden, noemen wij in dit verband het jeugdige violistje Sietze Bouwer, die ln het Allegro uit het Schülerconcert van Seitz, dat hij uit het hoofd voordroeg, technisch al heel verheugend voor den dag kwam! Wij ver namen, dat eenige nummers van het pro gramma, des middags reeds op gramofoon- platen waren opgenomen en wel uit pae- dagogisch oogpunt. De platen worden n.L later weer voor leerlingen ten gehoore ge bracht, die er, daar zij door vèrgevorderde krachten werden gespeeld, zeker veel var. kumien leeren. Dit is bijv. 't geval geweest met de composities van Bach en Debussy, die door de scheidende leerlinge mevr. Meyer-Boekwijt ten gehoore zijn gebracht op een waarlijk haarzelve, alsmede de school, waar zij zoo langdurig onderwijs genoot, hoogelijk terende wijze. Deze pianiste, die naar Indië vertrekt, is door den eere-voorzitter, den heer Vijgh, hartelijk en waardeerend toegesproken, waarbij hij haar een vriendelijke bloemen hulde aanbood. Ook is een gramofoonopname gemaakt van de „Paraphrasen über ein eigenes Thema" van Emil Kronke, een kwartet voor vier fluiten, een weinig gehoorde combinatie, die dank zij de kundige eigen schappen van mej. A. J. Jolles en de hee- ren D. J. Kuenen en W. F. C. Heering, allen leerlingen van den heer Jan Prins, die zelf de eerste fluitpartij blies, een uit stekenden indruk maakte. Van deze vertol king konden wij, dank zij verschillende voortreffelijke kwaliteiten, waarlijk op recht genieten. Nog hoorden wij o.a. Jaap von Weiier, dlie Debussy's „Clair de Lune" speelde en daarmee toonde iets goeds voor de toekomst te beloven! Deze voordrachtsavond wij bespra ken reeds vele malen de groote voordeelen van dergelijke uitvoeringen bewees op nieuw, dat er aan de school hard gewerkt wordt. Leeraren, leerlingen en toehoorders kunnen er ook ditmaal met voldoening op terugzien. De goede onderlinge verstand houding wordt er tevens krachtig door bevorderd. H. O. R. A. Ledenvergadering der afd. Leiden en Omstreken. De afdeeling Leiden van bovengenoem de Vereeniging hield haar algemeene le denvergadering in café Restaurant ..De Harmonie", alhier, onder voorzitterschap van den heer Zunderman. Deze heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den administateur der Ver eeniging. den heer v. d. Burg en hoopte dat de merkbaar betere opkomst der leden moge blijven toenemen. De secretaris der aid., de heer W de Jong las hierna zijn goedverzorgde notulen der vorige vergadering en jaarverslag voor. Uit dit laatste bleek, dat het ledenaantal was gestegen tot 205, doch het aantal donateurs (trices) in verband met de tijds omstandigheden was gedaald tot 10. Bli de rekening en verantwoording van den penningmeester den heer de Goyer werd bij monde van den heer Bol. namens de kascommissie verklaard, dat de boeken en bescheiden in volmaakte orde wo'-en bevonden en door den voorzitter den des- betreffenden functionarissen »en woord van dank gebracht. Bij de verkiezing van drie leden voor het bestuur werden "ekozen de heeren P. J. Swaak, G. W Wegereef en W F K. de Kievit, die hun benoeming aannamen. Bij de bespreking over het 10-jarig be staan der afd. in Mei werd besloten, om. daar de maand Mei daarvoor niet gunstig is. in November een feestavond te orzani- seeren met een propagandistische strek king. Daarom werd besloten te trachten een garantiefonds te stichten onder de leden, om dit 10-jarig bestaan zonder al te groot nadeelig saldo te kunnen herdenken. Bü de bespreking van de oprichting van een muziek- en tooneslclubje 0"der de leden deed de heer van Asselen de zeer gewaardeerde toe?e als leider der muziekclub op te treden. Dazich ree'- bii 'nschrijving een 8 tal leden voor de tooneelclub opgaf, mag worden veronderste'd dat dit club'e zijn weg wel zal vinden en binnen afzienbaren tiid meer van zich zal laten hooren. Nadat bii de rondvraag nog eenige punten van ondergeschikt belang naar voren waren gebracht, sloot de voorzitt°r met- een woord van dank voor de groote opkomst, deze eean'm eerde vergader.r>~ o DE SPOORLIJN LEIDEN-HOOFDDORP. In het einde der vorige week is nabij Oude Wetering een begin gemaakt met het opbreken van de sinds 1 Januari j.l. op geheven spoorlijn Leiden-Hoofddorp. ITALIAANSOHE CLUB. Viering van het eerste jaarfeest. Zaterdagavond heeft de hier ter stede bestaande Circolo It&liano in de boven zalen van ,,de Harmonie" op opgewekte wijze haar eerste jaarfeest gevierd. De voorzitter, de heer O. A. Bergamini, bracht in den loop van den. avond, die grootendeels gewijd was aan den dans, verslag uit over de activiteit der vereeni ging in het afgeloopen jaar. Telde zij bij de oprichting slechts 5 leden, thans be draagt dit aantal 36, waarvan 19 Italia nen en 17 Hollanders. Wat de taalcursussen betreft, zeide spr., dat er 28 samenkomsten voor beginnelin gen en 54 voor gevorderden werden gehou den. Het ligt in de bedoeling om in het komende seizoen niet alleen de Italiaan- Bche taal en cultuur te bestudeeren, maar ook een tooneelclub te vormen en lezingen met lichtbeelden te doen houden. De les sen worden gegeven volgens de methode van j'hr. prof. R. Guarnieri, die daartoe zijn toestemming gaf, terwijl ook het Italiaansche consulaat en gezantschap aan het bestaan dezer club hun goedkeu ring hechtten. De vrij druk bezochte bijeenkomst hadi verder een gezellig verloop. BELANGRIJKE OUDHEIDKUNDIGE VONDSTEN Geen nadere bijzonderheden. Naar wij vernemen zijn bij de verbou wing van het vdormalig Ethnographisch Museum aan de Breestraat tot centrale voor den geautomatiseerden telefoondienst eenige oudheidkundige vondsten gedaan, bestaande uit beeldhouwwerk, schilder stukken en gobelins. Van officieele zijde wenschte men ons, in afwachting van het nader onderzoek, nog geen bijzonderheden mede te deelen. Op de plaats van het gebouw, dat thans gedeeltelijk wordt gesloopt, heeft eertijds het in de 13de eeuw gestichte Bongast huis gestaan. Vootts is ervan bekend, dat in 1450 de Heilige Geestmeesters er een lokaliteit inrichtten om er hun werk van barmhartigheid te doen. Toen hun werk zaamheden zich meer en meer verplaat sten naar het terrein van de weezenzorg, werd de ruimte te klein en op 31 Decem ber 1583 verhuisde het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis naar het voor malige Vrouwengasthuis aan de Hoog landse,he Kerkgracht, waar het thans reeds ruim 3'/: eeuw is gevestigd geweest. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Filmvertooningen. Zaterdag j.l. hield bovengenoemde ver eeniging een filmvoorstelling. De voor zitter, de heer v. d. Linden, heette de aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzonder de leeraren van M.S.G. en den beer v. Swieten, die direct bereid was de film over de electrificatie van den St. Gottfnard spoorweg voor de vereeniging te vertoonen. Tevens bracht de voorzitter dank aan den directeur van het Casino-Theater, den heer Groenewegen, die geheel belangloos zijn theater had afgestaan. Hierna was het woord aan den heer v. Swieten, die aanving met eenige mededee- lingen over den St. Gotthard Spoorweglijn. Deze lijn loopt van Gösschen naar Ghiossa en doorsnijdt de Alpen op een hoogte van 1115 M. boven den zeespiegel. Het traject is 225 K.M. lang en heeft vele bochten, bruggen, keerkrommingen en tunnels, waarvan de langste de St. Gott hard tunnel (tusschen Göschen en Airolo) een lengte heeft van c.a. 15 K.M. Gedu rende 40 jaar werd deze lijn met stoom tractie geëxploiteerd, de electrificatie had plaats in de jaren 19161922. De lijn werd op 25 Mei 1922 in bedrijf gesteld. Van deze electrificatie gaf spr. een uit eenzetting. Hierna volgde een collectie lantaarn plaatjes bshoorende bij de lezing, waarna de vertooning van de film volgde. We kregen eerst een kijkje in de fabriek en zagen hoe een electrische locomotief werd gemonteerd. Daarna maakten we met den trein een rit langs de lijn. We gingen door tunnels en kregen tot slot interessante Zwitsersche landschap pen te zien. Hierna dankte de voozz. voor deze zeer leerzame film en merkte zeer terecht cp dat hij uit het uitbundig applaus kon op maken, dat hij hier sprak namens a!le aanwezigen. Tevens maakte de vcorz. bekend, dat de eerstvolgende lezing zal worden gehouden op Zaterdag 4 April. Als tweede gedeelte van het programma werd vertoond de speciaal voor de ver. v. Mathesianen uit Duitschland gezonden film „Siemens Schuckert". Deze bijzonder mooie en leerzame film liet de oprichters der S.S. zien en wel Werner van Siemens en Sigmund Schuckert. We maken een rondgang door de verschillende afdeelin- gen, door de kabelwerkplaatsen, den bouw der electro motoren en de electrioiteits- meters, de schijnwerpers, huishoudelijke instrumenten, enz. enz. Verder kregen we een kijkje op de verschillende filialen in het buitenland, terwijl wij ook door ver schillende beelden eenig idee kregen van de grootte der Siemensstad. Verschillende proefnemingen werden er gedaan zooals overslag van 1.000.900 Volt, het proefveld, en 100.000 Amp. Ook de metaal werkplaat sen welden vertoond, evenals het vervaar digen van kabels voor 380.000 Volt, terwijl wij ook zco'n kabel zagen monteeren over den Rijn bij Koblenz, Na de fabricatie der verschillende schakelaars kregen we tot besluit eenige beelden van den bloei van deze omvangrijke werkplaatsen te zien en hiermede kwam tevens het eind van de achtste lezing van dit seizoen. Deze middag behoorde zeer zeker tot de beste. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Zuiderzicht, Leliestraat 116 a en b, Lei den, Garagebedrijf. Volmacht verleend aan: P. P. Devilée, Leiden (Beperkende Bepalingen) Bij beschikking van den minister van defensie wordt met ingang van 1 Mei 1936 de 2e Luitenant C. W. C. Aidank van het 6e Regiment Veld-artillerie alhier overge plaatst bij den Staf der Artillerie en voor den tijd van ten hoogste 3 jaar werk zaam gesteld bij het Staatsbedrijf der Artillerie-Inrichtingen. Genoemde luitenant komt met ingang van dien datum te behooren tot het onbe reden gedeelte van het wapen der Ar tillerie. BINNENLAND. In den ouderdom van 70 jaar is te Wassenaar overleden de heer E. Th. Witte, oud-hortulanus te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). Algemeene vergadering van „Bloembol lencultuur" (3e Blad). Dr. van Schelven in Djibouti: hij ver telt over de moeilijkheden, waarmede de ambulances te kampen hebben. (Binnen land, 3e Blad). De minister over de uitvoering der steunregelingen. (Binnenland, 3e Blad). Jaarvergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer. (Binnenland, 3e Blad). Auto geslipt te Alkmaar; vijf gewonden (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. 99 pet. der Duitsche kiezers voor den Fuehrer. (3e en le Blad). Harrar door luchtbombardement ver nield. (3e en le Blad). Flandin vraagt Hitier eerlijk antwoord op diverse vragen. (3e Blad). Mongolië sluit een verdrag van bijstand met de sovjets. (Buitenland, le Blad). Rond de grensincidenten in het Verre Oosten. (Buitenland en Tel., le Blad). Nieuwe wending in de zaak Hauptmann? (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. SELSK1P „FRYSLAN". Een geslaagde tooneeluitvoering. Het Selskip „Fryslan" hield Zaterdag avond zijn tweede „bütengewoane gaer- komsle in het cafe „Zomerlust", waarbij cioor eigen leden werd opgevoerd „Hwa scil it winne", blijspel in drie bedrijven. De voorzitter, de heer W. J. Nijholt, open de met een woord van welkom, inzonder heid aan de afgevaardigden van de Over- ijssel-Geldersche en Zeeuwsche Vereeni ging en wees er op, dat het in lange jaren r.ici is voorgekomen, dat het Selskip „7i yslan" twee uitvoeringen in een seizoen gaf met eigen krachten, hetgeen zeker wel als een teeken van opgewekt leven mag worden aangemerkt. Hij wekte alle leden en ook Friezen-niet- leden, op om de „Friezendei", te houden op 12 Juli te Amersfoort, en waar o.m. een openluchtspel van Dr. J. B. Schepers wordt opgevoerd, te bezoeken, en de niet-leden om zich aan te sluiten bij „Fryslan". Hierop werd samen het Friesch Volks lied gezongen, waarna het scherm opging. Er werd over het algemeen zeer goed en vlot gespeeld, terwijl ook de rollen op de juiste manier verdeeld waren. Mevr. Broersma en Mejuffr. Langman, die wij voor de eerste maal voor „Fryslan" op de planken zagen, bleken beiden een goede aanwinst voor het Selskip te zijn. Dat de aanwezigen ten zeerste genoten, bleek wel uit het applaus na ieder bedrijf, De voorzitter vertolkte dan ook aller ge voelens, toen hij den speelsters en spelers van harte bedankte voor hun spel, terwijl Mevr. Viersen de dames onder applaus bloemen aanbood. Hierna bracht de voorzitter een hartelijk woord van dank aan het echtpaar de Groot, dat thans wegens gevorderden leef tijd niet meer meespeelde, maar wel bij de laatste repetities, en ook dezen avond, lei ding gaf, voor alles wat het in dezen voor het Selskip heeft gedaan. Meer dan dertig jaar heeft het echtpaar de Groot in Lei den deelgenomen aan het tooneelspelen door de Friezen en daardoor veel voor het Friesch gedaan. Het bestuur heeft dan ook gemeend hun hiervoor een klein blijk van hulde te moeten aanbieden, waarna Mevr. Viersen een keurig bloemenmandje aan Mevr. de Groot overhandigde (langdurig applaus). De heer de Groot zeide dat hij, al is hij 72 jaar, toch nog niet geheel af scheid van de planken zal kunnen nemen (applaus). Na afloop bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen, waarbij nog menig dansje werd gedaan en de „Skotse trije" niet werd vergeten. Al met al een zeer geslaagde avond, niet tegenstaande de matige bezetting van de

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1