VERPLETTERENDE NEDERLAAG VOOR DE BELGEN 77»te Jaargang Maandag 30 Maart 1936 No. 13 Het voornaamste Nieuws van heden. tbl&li •uuuiiiiiuiiiniiiiil ItUlQUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllNMIIlHIIIIIIHIIIIIMlUIIIIIII miiiiiimtf Hollandsche meesterschap zorgde voor een 8-0 uitslag. Een zeer eenzijdige wedstrijd. Alle Hollandsche voorhoedespelers scoorden. (Van onzen redacteur). Onomstootelljk is gisteren komen east te staan dat het Belgische voet bal—elftal in de huidige omstandig heden geen partij meer is voor de Oranje-ploeg, die haar in snelheid en tactiek, in homogeniteit, techniek en positiespel verre de baas is! Het is 80 geworden te Amsterdam en dat is de grootste overwinning, welke ooit in een officieelen landen- wedstrijd tusschen Nederland en België geboekt werd. doch er hadden evengoed tien doelpunten gescoord kunnen worden zonder dat men het resultaat geflatteerd zou hebben ge noemd. Dit Belgische elftal had blijk baar het voorop-gezette doel Oranje in den aanvang te overdonderen en toen deze opzet mede door eenige deveine faalde en Holland daaren tegen reeds in de eerste minuut de leiding nam, schrompelde deze zoo vinnig begonnen ploeg inéén tot een onbeduidend en machteloos clftalletje, dat niet beter was dan dat van Oranje in haar meest sombere periode van een vijftal jaren terug! Zonder bepaald haar besten vorm te bereiken, waarschijnlijk zelfs niet eens zich tot het alleruiterste inspannende won Hol land met 80. maar bij alle enthou siasme over de grootsche capaciteiten van ons elftal voelde het publiek zich tenslotte teleurgesteld omdat in deze ontmoeting de strijd-idee en de span ning geheel en al hebben ontbroken Onfortuinlijk begin der Belgen. Alleen ia de eerste tien minuten van den wedstrijd hebben wij kunnen begrij pen hoe het mogelijk -geweest is dat deze Belgische ploeg met zoo groote cijfers van de Zwaluwen gewonnen heeft. Geestdrif tig en in een hoog tempo trokken de Eoode Duivels direct ten aanval en al scoorde Wels reeds in de eerste minuut voor Holland, België bleef tooh den toon aangeven en veroorzaakte telkens weer gevaarlijke momenten voor ons doel, waar de verdediging geen vat op het vijande lijke spel kon krijgen. Had het toen de Belgen wat meegezeten, hoe geheel anders zou wellicht het spelverloop zijn geweest, al viel aan een Hollandsch succes niet te twijfelen! Toen ditzelfde Belgische elftal in Luik speelde begon zij op een dergelijke (manier als thans. Er was iets van het befaamde overrompelende karakter in het spel en als uit een mitrailleur knalden daar in Luik de schoten op ons doel! Nu, in Amsterdam, scheen in den aanvang van den wedstrijd die goal echter dicht gespijkerd. Bij den eersten aanval schoot Isenborghs over den uitloopenden kee per heen tegen de lat, drie minuten later suisde een kogel van Dedeken via een been van Weber tegen den staander en in de zesde minuut raakte Mul op for tuinlijke wijze het door den vrijstaanden Capelle ingeschoten leder nog juist zoo danig dat het van riohting veranderde en een doelpunt voorkomen werd! Die tegenslag was teveel voor het Bel gische zelfvertrouwen en in een oogwenk waren de bordjes verhangen. Tóén ook werd het duidelijk hoe die Belgische krachtsontplooiing meer schijn dan wer kelijkheid was geweest, hoe zij zich had kunnen voltrekken door een uiterst zwak ken inzet onzer nog niet ingespeelde de fensie. En niet zoodra benaderde de Oranje-verdediging weer haar normalen vorm of het dunne laagje vernis, dat aan het Belgische spel wat kleur en leven ge geven had verdween om slechts achter te laten een demonstratie van zeer simpel, dikwerf zelfs primitief voetbal, dat zonder eenige verrassing was, ook zonder elk overrompelend karakter en dat boven dien haast nimmer in een behoorlijk schot haar bekroning vond. Welk een ver schil vormde vooral die laatste factor met het aanvalsspel van Oranje! Dat was sprankelend van geest, doortastend en zelfbewust en het moet den Belgen ang stig temoede zijn geworden bij het zien van die telkens herhaalde Hollandsche attaques, die de verdediging der Boode Duivels onphoudelijk voor nieuwe pro blemen stelden en een schotvaardigheid demonstreerden, die bij het Europeesche amateur-voetbal van dezen tijd wellioht nergens haar weerga vinden zal! Vier hoofdfiguren. Er zijn vier hoofdfiguren geweest in deze tragi-comedie. Dat waren Bakhuys, Smit, Van Heel en Weber! Ons geheele elftal heeft een goede partij gespeeld, maar ver boven de anderen uit kwam toch genoemd viertal, dat spelenderwijs den tegenstand overwon. Bakhuys en Smit wa ren de gangmakers van den aanval. Met wonderbaarlijke zuiverheid joegen zij hun passes door de vijandelijke verdediging, die keer op keer werd verrast en hun schoten waren soms zoo ontzaggelijk snel en hard dat keeper Christiaens meermalen het gefluit van den voorbij-suizenden bal gehoord moet hebben zonder het leder zelf te zien. Onze spelers mogen af en toe dan eens een wedstrijd hebben waarin zij min der goed gedisponeerd zijn, gisteren is toch opnieuw bewezen, dat Oranje thans over spelers beschikt zooals zij nog nooit heeft gehad. Het moet voor de tegenpartij wanhopig zijn om tegen dergelijke voetbal kunstenaars op te tornen! Waarbij komt dat ook de andere drie voorhoede-spelers hun plaats ten volle waard zijn. Smit was, als altijd, de schakel tusschen aanval en verdediging. Hij was dat voor rust méér dan daa-rna, ten eerste omdat midhalf Anderiessen in de tweede helft beter in vorm kwam en ten tweeóe omdat het ook Smit duidelijk geworden zal zijn dat het Belgische aanvals-quintet te zwiak was om het duo Weber-Caldenhove te passee- ren, laat staan het keeper Mul moeilijk te maken. Juist na de rust scheen echter mldvoor Bakhuys zich meermalen opzet telijk iets terug te trekken. Het kan zijn dat hij dit deed om den Belgen iedere schaduwkans te ontnemen, het is ook mo gelijk dat het vrij forsche verdedigen der Boode Duivels hem voorzichtig deed wor den met het oog op den wedstrijd van aanstaanden Zondag o-p Houtrust, waar H.B.S. tegen Ajax te strijden heeft om het kampioenschap van de af deeling. Oranje stond tenslotte toch al ver genoeg voor en ook vaniuit z'n iets meer teruggescho ven positie kon Bakhuys het den tegen stander nog lastig genoeg maken, hetgeen bleek tegen het slot toen hij eerst Drok en daarna Van Nellen in staat stelde de score op te voerenDe drie doelpunten, ■welke hij in deze ontmoeting voor z'n rekening nam, waren juweeltjes van bal- beheersching en schotvaardigheid. Zij waren te mooier omdat twee er van ge scoord werden in volle ren: een bal kwam in z'n richting, een been van Bakhuys suisde door de lucht en onbegrijpelijk zuiver en hard vloog het leer in de tou wen voordat de Belgen opgesteld stonden tot tegenweer Smit spéélde af en toe als het ware met de Belgen en hij passeerde soms vier of vijf spelers voordat hij den bal afgaf. Dat deed hij dan evenwel ook meestal zoo onberispelijk en zoo tactisch dat de an dere spelers er altijd wat goeds mee kon den doen. En die spelers beschikten eveneens wij zeiden het reeds over groote capaci teiten! Hoe listig brachten Wels en van Nellen den bal telkens voor doel, hoe suc cesvol waren hun schijnbewegingen en hoe goed paste hun arbeid in het raderwerk van het prachtige geheel. Van Nellen heeft eenige malen zelf geschoten (van den buitenspeler wordt trouwens in dit opzicht heel wat meer Initiatief geëischt dan voor heen toen hij zich tot voorzetten bepalen moest!), maar hij was niet gelukkig en zag het leder meer dan eens rakelings over het vijandelijk doel scheren. Ook Drok was handig en snel, vastberaden en schot vaardig, maar hij is niet het type speler, dat door uitzonderlijke verrichtingen de aandacht trekt als een Bakhuys en een Smit. Was Anderiessen niet fit. Anderiessen, die pas hersteld is van een enkelblessure, wekte gisteren den indruk niet geheel fit te zijn. Hij speelde vooral in de eerste helft onzeker en toen hij na ongeveer een half uur een oogenblik pra ten ging met de leden der Keuze-Commis sie, die op het bekende bankje langs de lijn zaten, vreesden wij waarlijk een mo ment dat de Ajaxied verdwijnen zou, vooral ook omdat Breitner, de reserve speler voor de halflinie, er bij geroepen werd. Anderiessen ging echter het veld weer in en langzamerhand won daarna z'n prestatie aan kwaliteit, zoodat er ook in het midden voor de Belgen geens kan meer was om er door te komen. De Belgische vleugels waren reeds lam gelégd toen hun aanvangsoffensief na een minuut of tien bedwongen was. Pauwe, maar meer nog aanvoerder Van Heel was de tegenstanders geheel de baas, zij smoorden de Belgische attaques in de kiem en steunden de voor hoede voortreffelijk. Daarachter was rechtsback Weber in schitterenden vorm. Caldenhoven's spel is eleganter en soepe ler, maar lang niet zoo imponeerend als dat van Weber. die trapvast was als nooit te voren en schitterend kopwerk leverde, gelijk trouwens de geheele ploeg. Weber is voor geen geruchtje vervaard en als er eenige Belgen op hem inliepen, dan schudde hij den rood-blonden kop als was hij verbaasd over zooveel onbezonnen driestheid, die alleen voor den tegenstan der minder prettige gevolgen hebben kon Mul had het niet moeilijk. Tenslotte: Mul; HeLls riiet veel wat wij over hem te zeggen 'hébben omdat hij de vuurproef ontgaan is. De Belgische voor hoede was te machteloos en te onproduc tief om het hem moeilijk te maken en daardoor werd zijn werk niet zwaarder dan in een gewonen competitiewedstrijd. Toen die voor de geheele verdediging zoo aarzelende inzet eenmaal voorbij was wekte hij een betrouwbaren indruk; zich goed opstellend, klemvast. en soepel trap pend. Hij zal echter eerst een feller bom bardement weerstaan moeten alvorens men vaststellen kan of z'n keepers-talen ten werkelijk van internationaal gehalte zijn. Een uitstekende Belgische doelman. De Belgische doelman was vèruit de beste dezer elf! Hij kon geen wonderen doen en dus ook die fabuleuze schoten der Oranje-voorhoede niet alle stoppen, maar hij heeft er toch op magnifieke wijze tal van schitterende schoten Uitgehouden, zoowel onder de lat als knalharde schui vers in den uitersten hoek. België heeft het aan zijn uitstekende prestatie te dan ken dat gisteren de dubbele cijfers niet bereikt zijn! Jammer dat hij bij het zesde doelpunt in botsing kwam met Drok, waardoor hij zoodanig geblesseerd werd dat Badjou hem vervangen moest. Per brancard werd de moedige Belgische kee per naar de kleedkamer gedragen. Badjou heeft slechts een minuut of twaalf onder de lat gestaan, maar wat hij deed kon den lof voor Christiaens nog slechts ver sterken. Over de geheele Unie heeft de ploeg verder teleurgesteld. Vergeleken met ons elftal was de baltechniek waarlijk ge ring en dat moest zich wreken in het tempo. Het duurde allemaal te lang en het was niet zuiver genoeg, waarbij kwam dat de schotvaardigheid ontbrak. De eenige, die een enkele maal schoot, was Dedeken, die na rust met Capelle van plaats verwis seld had, en hij had pech toen een kwar tier voor het einde zijn harde kogel den paal beukte. Eenig systeem viel er bij de Belgen niet te ontdekken, evenmin als uitblinkers behalve de doelman. Het was alles verregaand onbeduidend en het lijkt ons van de Belgen een verstandig besluit om in geen geval deel te nemen aan het Olympisch voetbal-tournooi te Berlijn. Met een onvermijdelijke zware nederlaag in de eerste ronde kan het Belgische voetbal toch ook niet gediend zijn Opstelling der elftallen Nederland MUL WEBER CALDENHOVE PAUWE ANDERIESSEN VAN HEEL WELS DROK BAKHUYS SMIT VAN NELLEN ISENBORGHS CAPELLE DEDEKEN VOORHOOF DE VRIES HENRY MEULDERMANS DALEM SMELLINCK PAVERICK CHRISTIAANS België 1187 (Ingez. Med.) HET SPELVERLOOP. Verrast zal menigeen een oogenbUk heb ben opgekeken over de felheid, waarmede de gasten den strijd begonnen. Nauwelijks had Dedekdn afgetrapt of linksbuiten Isenborghs stond al vlak voor ons doel (dat het buitenspel was werd door den niet meer zoo heel vluggen arbiter niet geconstateerd) en over den uitloopenden keep3r heen vreesde men den bal in het doel te zien verdwijnen. Isenborghs mikte evenwel een decimeter te hoog en de lat keerde het schot! Nóg was: men niet over deze sensatie heen of via Smit en Bakhuys ging de bal als het ware in één versnelde beweging naar Van Nellen, waarna de toestormende Wels het hoog voorgezette leder onhoud baar langs Christiaens verdwijnen liet! In de eerste minuut had Holland reeds de leiding genomen. 10. Capelle trapte weer af, de bal ging naar links en Dedeken zond een kogel in, welke door Weber van richting veranderd werd, doch nog juist den staander op z'n weg vond om onheil te voorkomen. Tweemaal had het Hollandsche doel in zeer ernstig gevaar verkeerd en merk waardig genoeg had de keeper nog steeds het leder niet aangeraakt. Het volgend moment miste Dalem, maar het schot van Van Nellen scheerde de deklat. Zoo bracht iedere minuut een nieuwe verrassing en onze verdediging was lang niet safe. De Belgen voelden hun kans en met verbit terde energie vochten zij er voor. Dat het geluk niet met hen was bleek echter in de zesde minuut toen Weber een fout beging. Voorhoof naar Capelle plaatste en Mul op fortuinlijke wijze het van dichtbij ge loste schot te keeren wist. Het Hollandsche offensief ingeluid. Zoo kreeg België dus niet de geestelijke „doping", welke noodzakelijk was om het spel tot verrichtingen boven het normale peil te stimuleeren en een schitterend schot van Smit een kwartier na den aan vang dat buiten bereik van den keeper tegen de lat terug kaatste, vertelde dat België's kans onbenut voorbij gegaan was! Die kogel van Smit was als een kanon schot ter inleiding eener bijzondere ge beurtenis! Ook hier ging zich iets aparts voltrekken. Oranje nam het spel in han den: de achterhoede vond haar vorm, de halflinie kon beter steunen, de voorhoede gleed keer op keer langs de tegenpartij en de Hollandsche meesterschap was onbe twistbaar. Een enorm schot van Smit, be neden kniehoogte, werd door Christiaens fraai tot corner verwerkt, maar drie mi nuten later deed Smit het op precies de zelfde wijze en in denzelfden hoek. en thans vloog de bal in de touwen, 20 na 25 minuten. Drie minuten later zette Wels laag voor en Bakhuys joeg den bal ineens vlak on der de lat in het Belgische doel, 30. Hoe opvallend was nu het Belgische te kort aan techniek. Veel te lang duurde het voordat zij het leder in hun macht hadden en inmiddels stond al weer een Hollander gereed om in te grijpen! Van Nellen schoot weer over de lat, een ontzaggelijk harde kogel van Bakhuys werd corner, een scoringkans van Smit na fraai samenspel met Bakhuys ging teniet doordat de keeper zich languit voor hem liet vallen! Toen na 38 minuten werd een Bel gische tegenaanval afgeslagen. Van Heel nam het leer mee, zocht naar een ope ningBakhuys begreep.En toen de Oranje-aanvoerder den bal ineens ver tusschen de backs door naar voren plaat ste was Bakhuys er met enkele groote pas sen bij om het leer meteen op den linker voet te nemen en van grooten afstand op waarlijk verbluffende wijze in de touwen te jagen. Zoo kwam de rust met 40. Van een opleving der Belgen na de her vatting was geen sprake en de eerste tien minuten waren zelfs vrij eentonig. In de elfde minuut gooide Pauwe in, Drok plaatste hoog voor doel en met een keu- rigen kopbal scoorde Bakhuys. Arbiter Harper annuleerde dit doelpunt echter Nederland won met 80 den voetbal wedstrijd tegen België. Prinses Juliana gaat regelmatig tennis sen te Scheveningen. Een zesdaagsche wielerwedstrijd zonder „sfeer". Sweering in de beslissing van het we reld-kampioenschap biljarten. wegens buitenspel, een decisie, waarvan wij de juistheid niet hebben kunnen con- stateeren. Heeft de heer Harper gelijk dan moet het een kwestie van hoogstens een paar decimeter geweest zijn, maar daarom wordt ook de beslissing wat twijfelachtig omdat ook de scheidsrechter niet op één lijn met de betrokken spelers stond en wij evenmin den grensrechter hebben zien vlaggen. Weer een signaal. Intusschen bleef het spel nog even ge lijk op gaan tot Van Nellen na ruim een kwartier het sein gaf tot het offensief. Hij deed dat precies als Smit voor de pauze door tegen de lat te schieten! Er kwam meer teekening in het Hollandsche spel en nadat twee schuivers van Drok gestopt waren gaf Wels in de 23ste minuut een hoogen voorzet, waaruit Van Nellen keurig inkopte, 50. Even moest vervolgens ge stopt worden voor Van Heel, die tegelijk met een Belg naar een bal kopte en met een groote pleister op z'n neus in het veld terugkeerde. België deed nu nog eens een poging om tegen te scoren, maar uit den door De Vries genomen corner schoot Dedeken te gen de paal! En daarna was het woord weer aan Oranje. Tien minuten voor het einde rende Smit langs de lijn om laag voor te zetten. Bakhuys schoot tegen Paverick, kreeg di rect het leer terug en thans lag de bal voor de zesde maal in de Belgische tou wen. Helaas was keeper Christiaens in het gedrang gekomen met Drok en dat bleek zoo hard te zijn aangekomen dat men een brancard requireerde om hem weg te bren gen. Badjou kwam onder de lat en hij stond er nauwelijks of Van Nellen en Drok bombardeerden hem reeds. Listig deden zij dat evenwel niet. Van Nellen schoot tegen hem aan, terwijl Drok het leer weer opving om hoog over te schieten. Een op gelegde kans, die niet gemist had mogen worden! Niettemin werd de score opgevoerd. De wat achtergebleven Bakhuys plaatste hoog naar rechts en koppend nam Drok nu het zevende doelpunt voor zijn rekening. Hol land bleef sterker. Bakhuys gaf den bal door naar links. Van Nellen stond daar vrij, zij het in zeer duidelijke offside- positie en met een schuiver was het 80. Met deze cijfers kwam ook het einde. NA DE MATCH. „Geloof mij, wij kunnen niet beter". Toen het eindsignaal was geblazen en de Oranjehemden stralend en opgetogen zich naar de kleedkamers begaven, trof fen wij daar ook reeds den bekenden In ternationalen scheidsrechter, den Belg Langenus, aan, die ons, op onze vraag wat of hij van deze zware nederlaag dacht, prompt antwoordde: „Geloof mij, wij kun nen niet beter!" Deze uitspraak deed ons denken aan de periode van 1927 tot 1931, waarin het Ne- derlandsch elftal ieder jaar naar Antwer pen ging om daar de gebruikelijke neder laag tegen de Belgen te incasseeren. Ons land werd zoo regelmatig in België ver slagen, dat wij gingen spreken over „De schande aan de Schelde". In 1932 kwam de ommekeer en de ba lans is sedert dien volkomen in ons voor deel omgeslagen. De laatste jaren werd steeds, ook in België, met flinke cijfers gewonnen, waarbij wij slechts kunnen ho pen, dat de débacle van gisteren voor onze Zuiderburen het dieptepunt zal beteeke- nen. De rollen zijn omgedraaid en een Belgische collega voegde ons toe, dat voortaan beter gesproken kan worden van „De schande aan den Amstel". Tegen Engeland? Bovenstaande regels vormen de eerste indrukken, welke wij van dezen wedstrijd hebben gekregen. Wij zijn echter van mee ning, dat dit resultaat van grootere be- teekenis is, dan men zoo direct zou kun nen zeggen. Nederland is dit seizoen be gonnen met een moeilijke doch buitenge woon fraaie zege van 53, te Dublin nog wel, tegen Ierland. Toen volgde de 61 nederlaag van Frankrijk in eigen land, een bewijs temeer, hoe sterk ons land de laatste jaren op internationaal voetbal- gebied is. Deze reeks overwinningen ls voortgezet met een 80 zege over België. Wij zijn ervan overtuigd, dat deze cijfers wederom grooten indruk in Europa zullen maken. Ook in Engeland? Het is bekend, dat Engeland waarschijn lijk Zwitserland of Nederland zal uitnoo- dlgen om in December van dit jaar het Kanaal over te steken voor het spelen van een landen wedstrijd. Zwitserland heeft wellicht de oudste rechten, daar staat te genover, dat Nederland verreweg de beste papleren heeft. Wij twijfelen er niet aan of het resultaat van gisteren zal na Du blin en Parijs, zijn invloed niet missen of de uiteindelijke beslissing der Britten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13