DT= INDE PIJP f \a LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 26 Maart 1936 BUITENLAND. MAAR DOUWE EGBERTS RECHTZAKEN. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REIIVENS". De voorjaarsvergadering. In het gebouw aan de Breestraat werd gistermiddag de gebruikelijke voorjaars vergadering der Leeszaal ..Reuvens" ge houden, welke onder leiding stond van den voorzitter, dr. A. A. van Rijnbach. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Aan het jaarverslag over 1935 van den secretaris. Ir. Rauwenhoff is het volgende ontleend: Het aantal leden ls ook dit jaar weder eenlgszins teruggeloopen. hetgeen blijkt uit de volgende cijfers: 1933 2235; 1934 2156: 1935 1980 Het aantal donateurs bleef hetzelfde, n.l. 5. Het ledental zou ongetwijfeld nog ster ker teruggeloopen zijn, indien niet een commissie, gevormd uit leden en eenige bestuursleden, zich ernstig met het wer ven van nieuwe leden had bezig gehouden. Het totaal aantal uitgeleende boekwer ken is dit jaar wederom vermeerderd, niettegenstaande den achteruitgang van het aantal leden. In 1935 werden 108.995 boekwerken uitgeleend tegen 101.539 boek- deelen in 1934, dus een vermeerdering van 7.456 boekdeelen. Deze vermeerdering is grootendeels ont staan door de nog toegenomen ultleenlng aan werkloozen. welke ultleening vorig jaar 11.879 boekdeelen omvatte en dit jaar 18 135. De subsidies van Rijk en Provincie zijn ook dit jaar weder verlaagd en het is dan ook zeer te betreuren, dat voor het om vangrijke werk, dat de Vereenlging, geheel belangeloos, voor de werkloozen verricht, noch van Gemeentewege, noch van Ver- eenlgingen op sociaal gebied, ook maar eenige steun werd verkregen. Oo een tot den Raad der Gemeente ge richt adres d.d. 4 Februari 1935, inhou dende een verzoek tot een bescheiden tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan het gratis uitleenen van boeken aan de werkloozen. mocht nog steeds geen antwoord worden ontvangen. De Vereeniging zal dan ook ln de naaste toekomst gedwongen zijn hare werkzaam heden op dit gebied belangrijk te beper ken. zoo niet geheel stop te zetten Het boekenbezit steeg van 26349 tot 26798 boekdeelen. terwijl 531 boekwerken werden opgeruimd, dus een feitelijke ver meerdering van 980 boekdeelen. In de Kinderleeszaal werden 20.236 boek delen uitgeleend tegen 15 435 vorig jaar. De studiezaal werd ln 1935 door 990 personen bezocht. Het aantal leden in het correspondent- schao Voorschoten bedroeg 67; het totaal aantal uitgeleende boekdeelen bedroeg 63'3. weer een kleine vermeerdering dus. Naar aanleiding van dit verslag stelden verscheidene aanwezigen vragen over de kosten, verbonden aan de ultleenlng van boekwerken aan werkloozen. De voorzitter antwoordde hierop, dat wanneer van over heidswege niets wordt gedaan ter tege moetkoming in die kosten het bestuur hoogstwaarschijnlijk genoodzaakt zal zijn deze ultleening aanzienlijk te beperken of zelfs geheel te staken. Het verslag van den secretaris werd on der dank goedgekeurd. De penningmeester, dr. I. M van der Vlerk bracht vervolgens finantieel rap port uit. De ontvangsten bedroegen f. 16 330. waarvan aan contributiën en subsidiën van particulieren f. 4000, van de gemeente Leiden f 5350; van de provincie Zuid-Hol land f.875 en van het Rijk f.2500; voorts werd van het kapitaal f. 1000 ongenomen. De uitgaven bedroegen, inclusief een na- deellg aanvangssaldo van f. 1425, f 17.525, zoodat er een nadeelig saldo is van f. 1200. In aanmerking nemende alle bijzondere omstandigheden hebben de uitgaven de ontvangsten met circa f. 175 overtroffen. Op voorstel van de Kascommlssle werd de penningmeester gedéchargeerd voor zijn beheer, waarbij de voorzitter hem dank bracht voor het vele werk. door hem ln het belang der leeszaal verricht Van de rondvraag werd door geen der aanwe zigen gebruik gemaakt zoodat hierna de vergadering werd gesloten. o K. J. IM. V. „ST. PETER KANIS". Sociaal-economische vraagstukken voor den middenstand. Gisteravond vervolgde „P. K." haar serie cursusavonden met een lezing over „Sociaal-economische vraagstukken voor den middenstand", uitgesproken door drs. Janssen. Nadat de waarnemend voorzitter, de heer Jansen, den avond met den groet der Katholieke jongeren en een welkomst woordje had geopend, was het woord di rect aan den spreker van dezen avond, die allereerst de merkartikelen behandelde In den loop der jaren heeft het merkartikel een groote verandering ln den handel te weeg gebracht, waarbij de middenstand in de eerste plaats betrokken is. Immers de producent wendt zich met zijn reclames, aanbiedingen enz. direct tot den consu ment, waardoor de vraag naar dat artikel stijgt en de winkelier zich genoodzaakt ziet dat artikel te betrekken. Nog meer heeft het merkartikel gedaan, vakkennis bleek bij verpakte artikelen immers onnoodlg. met het gevolg, dat iedereen maar een kruideniers- of sigarenwinkel begon. Reeds lang voert men, niet alleen tegen het merkartikel, maar ook tegen het filiaal en grootwinkelbedrijf, actie. die. daar zij coö peratief wordt gevoerd, dikwijls een succes is Als voorbeeld van de coöperatieve reclame noemde spr. de Ned. Banketbak- kersvereeniging; ook de fabrikanten van klinkers hebben een dergelijke reclame ge voerd met hun campagne „klinkerwegen zijn veilige wegen". Ook het coöperatief ln- koopen ls een aangeprezen manier om de concurrentie van het filiaal en grootwin kelbedrijf te kunnen weerstaan. Het ls niet toevallig, dat juist alleen in het kruide niers- en manufacturiersbedrijf waar de concurrentie van grootwinkelbedrijven het grootst is, inkoopcentrales zijn opgericht. Met een serie voorbeelden uit het buiten land, hoofdzakelijk Duitschland, toonde spreker aan, wat de middenstand door coöperatief te werken kan bereiken. In 1929 heeft men in Amerika 1200 winkels die „de concurrentie" niet hadden kunnen weerstaan, nagegaan, waarna bleek dat 79"direct door eigen schuld waren terug geloopen terwijl van de overige 21"'.. slechts 3,9"door de concurrentie was ten onder gegaan. Na een korte pauze beantwoordde drs. Janssen enkele gestelde vragen, waar na de vergadering door den waarn. voorzit ter op de gebruikelijke wijze werd gesloten. LEIDSCHE GEOLOGISCHE VEREENIGING Lezing prof. Schoep. Gisteren hield prof. dr. A. Schoep uit Gent voor de Leidsche Geologische Ver eeniging een lezing over „Koper- en Ura niumertsen van Katanga (Belgische Congo) Na een korte geografische inleiding, ging spr. over op de stratigrafie, op de schisto-dolomietische serie, die onderver deeld wordt in de onderste Série des Mines en de daarboven liggende Mwashia-Serle, volgt de Kundelungu-Serie, welks basis gevormd wordt door het zoogenaamde Groot-Conglomeraat, een tilliet. De ouder dom der Kundelungu-Serie is misschien gelijk aan die der Karroo in Zuid-Afrika, die der Schisto-Dolomietische ongeveer met het Transvaal-Systeem. Daar er ech ter nog nooit fossielen gevonden zijn,is dit zeer onzeker. In de Série des Mines liggen de erts- voorkomens. De voornaamste kopermine ralen zijn malachiet en Chrysokol. Een zeer merkwaardig mineraal, dat slechts hier en nergens anders ter wereld voor komt, komt hier in geweldige hoeveel heden voor. Het is een eobalt-koper hydro- xyde het trieuiet, een colloid mineraal. Dientengevolge is het cobalt hier zeer algemeen en wel zoo, dat Katanga in kor ten tijd de tweede wereldproducent van cobalt werd! „Black Ore" is een hetero geen mengsel van koper, cobalt en man- gaanertsen. Deze associatie van malachiet, koper silicaten en cobalt komt voor ln de „Star of Kongo mine", die geheel ln de oxydatle- zöne ligt Principieel verschillend hier mede ls de mijn van Kipushi Hier zijn zink-mlneraien en cerusslet met de mala chiet geassocieerd. In de hierbij hoorende cementatie-zóne komen chalkosien en zelfs gedegen zilver voor. Spr verklaart deze ertsvoorkomens door pneumatolyse. afkomstig van een groote bathollet, die in Noord-Rhodesia voor den dag komt. Een aanwijzing hiervoor leveren microscopisch kleine kleurlooze idlomorfe toermalijntjes, die allen een pleochroïti- sche kern aan een der einden vertoonen. Zij komen door het geheele sedimentpaket voor en zouden dus wijzen op een geheele doordrenking daarvan door magmatische gassen. Na de pauze werden de uraniumertsen behandeld, die zeer algemeen zijn ln Ka- tanga. De mijn van Shlnkelobwe is het voornaamste voorkomen. Het erts ligt in duidelijk zonalr gebouwde gangen met een grillig verloop en zeer wisselende d'kte. ZIJ bestaan van buiten naar binnen uit lood- uraniet, uraansilicaten en pekerts. Het lood ls, zooals uit het atoomgewicht blijkt, slechts Radium G lood. E> komt trouwens in geheel Katanga gern thorium voor. Aan de verhouding lood-uraan was de ouderdom van het mineraal op 6.500.000 jaar te stellen. Dit geeft echter geen uitsluitsel over de ouderdom der gangen, daar de mineralen in de diepte gevormd zijn en pas later door hydrotihermale werkingen in de gan gen geperst zijn. Deze gangen moeten dus nog veel Jonger zijn dan het sediment, waarin zij geïntrudeerd zijn. Zij hebben waarschijnlijk een betrekkelijk kleinen geologlschen ouderdom Over den ouderdom der schisto-dolomietische en Kundelungu systemen geven zij dus in het geheel geen uitsluitsel. Spr. besloot vooral tot de hydrothermale oorsprong door het voorkomen van ianthi- niet. dat geen vlerwaardlge uraan bevat en zeer gemakkelijk oxydeerbaar is tot 't zeswaardige. Dit pleit dus tegen het ont staan in de oxydatle-zóne Andere vsel voorkomende uraan-mineralen zijn sod- dyiet en becquerellet. Aan de hand van schitterend gekleurde platen demonstreerde spr. eenige mine ralen. Een levendig debat besloot deze zeer interessante en leerrijke voordracht. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Zesde Plancursus-avond met Ir. Groeneveld. Op den zesden Plan-avond belegd door het Instituut voor Arbeidersontwikkeling sprak in de plaats van den heer J. v. Zwljndregt, die nog door ziekte verhinderd was, ir, Groeneveld uit Den Haag over het onderwerp: „Ordening der Economie en het Plan van den Arbeid" voor de bijna geheel gc-vulde zaal van het Volksgebouw. Spreker ving aan met te constateeren, dat van het erfdeel der Fransche Revo lutie, het z.g. vrije liberale stelsel zeer weinig is overgebleven, daar kartels, trusts en monopoliën ingrijpen in de pro- ductie-hoeveelheid. Voor hen, die elke ln- grijplng als ordening beschouwen, kan dus in zekeren zin van een geordend stelsel gesproken worden. Volgens onze begrip pen is hier echter nog geen ordening tot stand gekomen, doordat er nog teveel vrij heid bestaat naast dit ingrijpen, zoodat conjunctuur, overproductie, werkloosheid blijven bestaan. Voor ons, aldus spr., be- teekent ordening dat productie en con sumptie met elkaar in overeenstemming worden gebracht. Reeds wordt ln de hoofdstukken over beheerschlng der conjunctuur en rationa lisatie een aantal sterke ordeningselemen ten naar voren gebracht. Verder komen deze gedachten in bespreking bij 't land- bouw-hoofdstuk en de gedeelten over mid denstand, bouwbedrijf vervoerwezen. Or dening zou in het algemeen kunnen aan sluiten bij de Bedrijfsradenwet, Indien deze werd uitgebreid met verordenende be voegdheden op economisch terrein. Hierna ging spr. voor verschillende be drijfstakken de ordeningsgedachte na, zooals die is uitgewerkt in het Plan van den Arbeid. Voor den middenstand, waar groote overbezetting heerscht, gedeeltelijk door werkloosheid, waardoor velen zich een ne ring trachten te scheppen. Is instelling van een dlstributieraaö noodzakelijk. Ver dere maatregelen zouden kunnen zijn: vestigingseischen, eischen van vakbe kwaamheid en credietwaardigheid. In den landbouw, waar eigenlijk teveel ordening heerscht in den zin van een over maat van lastige bepalingen en velerlei vergunningen stelt het Plan een algemeen stelsel van garantie-prijzen, in aansluiting op een teeltplan. Nog steeds is er bij het bouwbedrijf een onregelmatige voorziening in een regel matige behoefte. Hierbij komt nog, dat ln verschillende perioden het type van benoodlgde wonin gen niet in bouw wordt genomen, terwijl een ander niet zoozeer aan de dringende DE ALGEMEENE TOESTAND. Ket vlootaccoord. Het wachten blijft thans op de defini tieve voorstellen van Duitschland in begin volgende week Achter de schermen zal natuurlijk wel het een en ander nog ge schieden. doch naar buiten zal tevoren weinig treden. Te Londen is het getroffen accoord ter Vlootconferentle geteekend. Veel om het lijf heeft dit accoord niet, doch Amerika is niettemin toch nog bang! Het Amerik. ministerie van buitenland- sche zaken heeft, teneinde de vrees van den senaat voor „verwikkelende bondge nootschappen" teniet te doen, er met na druk op gewezen, dat de briefwisseling tusschen Eden en Norman Davis in geen enkel opzicht neerkwam op een bondge nootschap in welken zin ook, en dat hier van tijdens de besprekingen nimmer sprake is geweest, Ofschoon men in officeele kringen weigert hieromtrent een verklaring af te leggen, wordt officieus medegedeeld, dat verdere diplomatieke besprekingen over wogen worden tusschen de Vereenigde Staten. Engeland en Japan, met betrek king tot de overeenkomst om ln den Stil len Oceaan geen Versterkingen aan te leggen. Deze kwestie ls te Londen niet bespro ken. dooh men is van meening. dat een aanbod tot vernieuwing van deze overeen komst zou kunnen worden gedaan, in ruil voor Japan's toetreding tot het nieuwe vlootverdrag. o DUITSCHLAND. 8e rede van Hitier Versterking gemoto riseerde wegenpotitie De beschuldiging tegen Thalmann. Gistermiddag heeft Hitler te Ludwigs- hafen een redevoering uitgesproken, waarin hij in hoofdzaak herhaalde, wat hij iii zijn vorige verkiezingstoespraken reeds had uiteengezet, met name ln zijn rede in Berlijn Ditmaal echter noemde de rijks kanselier met name de „stomme zone", die door Internationale troepen zou worden bezet, waartegen hij krachtig protesteerde Voorts zelde hij nog om. „het is het ge heele Dultsche volk. dat de hand toe steekt aan het geheele Fransche volk". De r redesaanbiedingen, die Hitier doet, doet hij ln het openbaar, in tegenstelling met de geheime diplomatie, waarop hij ernstige critiek uitoefende. De gemotoriseerde wegen-polltie wordt aanzienlijk versterkt. Op het oogenbllk zijn er zes eenheden van deze politie, met als standplaatsen Frankfort a. d. Main, Dusseldorf, Könlgs- berg, Breslau, Frankfort a d. Oder en Kiel, alle gelegen in de nabijheid van de rijks grenzen. Deze politie zal worden veran derd in gemotoriseerde gendarmerie. Op 1 Januari 1937 zullen 11 nieuwe groepen worden opgericht, waarvoor in April te Suhl in Th u ring en een school voor de ge motoriseerde gendarmerie zal worden ge sticht. Officieel worden deze maatregelen gemotiveerd met de noodzakelijkheid van een verscherping van de controle op het verkeer. Verder wordt verklaard dat de regeeringspresidenten voor andere doel einden dan de normale, een beroep kun nen doen op deze politie, welke een olijf groene uniform zal dragen. In een bijeenkomst van Engelsche en buitenlandsche Juristen in het Brltsche Lagerhuis, heeft advocaat Prenn de acte van beschuldiging meegedeeld, die de Dultsche regeering dezer dagen tegen Ernst Thalmann, den sinds den Rijksdag brand gevangen gehouden leider der com munisten zal uitbrengen. Thalmann wordt beschuldigd van voor bereiding tot een communistischen op stand. die ln Maart 1933 zou hebben moe ten uitbreken, van hoogverraad en van 't ln stand houden van bij de wet verboden organisaties als het Roode front, de com munistische jeugdbond en dergelijke. 5508 (Ingez. Med.) behoefte voorziend woningmodel, door grootere winstmogelijkheid wordt opge trokken. Bouwcoöperaties kunnen aan de band van gemeentelijke en streek-bouw- plannen tegemoet komen, terwijl de bouw- rehappen voor uitvoering der plannen zorg dragen. Ook een richtige verdeeling van reparatie-werk zou zeer noodzakelijk zijn. Waar de textiel-nijverheld een groot af zetgebied verloor ln Indlë zal het blnnen- landsch gebruik, dat na doorvoering van het Groote Werken-plan direct zal gaan stijgen, behouden moeten blijven voor de eigen Industrie, terwijl een regeling van capaciteit en rationalisatie door den tex- tielraad zal moeten worden uitgewerkt. Nadat de spr. nog de ordeningsmogelijk heden uiteengezet had, die zich bij het vervoerwezen voordoen, volgde nog een leerzame bespreking van enkele gestelde vragen, waarna de afdeeltngssecretarls, de heer Wolfslag de vergadering met een woord van hartelljken dank aan lr. Groe neveld sloot, opwekkende tot het bezoek aan den laatsten avond waarop door mr. dr. In 't Veld, vele Ingekomen vragen zul len worden behandeld. o De reserve-kapitein J. Kruis van het regiment Jagers is benoemd tot reserve majoor bij het 4e regiment infanterie alhier. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen A. R. wegens mishandeling van zijn vrouw. Gisteravond omstreeks kwart voor acht heeft de politiebrandweer ten huize van de weduwe H. in de Oostdwarsstraat 21 een schoorsteenbrandje gebluscht, ENGELAND. Debat in het Hoogerhuls. In het Hoogerhuls heeft het lid der oppositie Lord Arnold gisteravond de re geering om medewerking verzocht, tot het verkrijgen van een betere distributie van grondstoffen. Wanneer men 25 onder scheidene soorten grondstoffen als onont beerlijk voor het leven van een volk be schouwt, zeide Lord Arnold dan had En geland er 18 tot zijn dispositie waarvan nog zeven met meer dan 75 procent der wereldproductie. Duitschland bezit er vier en Japan slechts drie en het was dus geen wonder dat die landen zich economisch achteruitgezet voelden De regeering moest teruekeeren tot een soort vrijhandel en ten minste de ln het Engelsche rijk verkrijgbare producten ter beschik king van allen stellen. Lord Ribblesdale verzocht, als de regee ring op het verzoek van den vorlgen spre ker zou ingaan tevens de zaak der Dult sche koloniën aan de orde te stellen. Spr. kon de mentaliteit niet begrijpen van hen. die een volk van 68 mlllloen wilden blijven berooven van koloniën die dit volk zeker niet minder goed bestuurd had dan andere koloniseerde mogend heden. Een groote mogendheid als Duitschland moest niet langer onder zijdellngsche controle gehouden worden op deze manier. Lord Stonehaven was tegen teruggave der koloniën oo grond dat Engeland de Dultsche koloniën als mandaatgebieden van den Volkenbond had ontvangen en Dultsch Zuidwest Afrika thans een Inte greerend deel van de Unie van Zuid- Afrika uitmaakte met volkomen Instem ming van de bewoners. Rede van den minister van koloniën. In een te Derby gehouden rede verklaar, de Derby, de minister van koloniën o.a.: „Alle leden der regeering streven er naar, Engeland bulten den oorlog te hou den. en den lngewikkelden en moeilijken internationalen toestand te verbeteren. In deze sombere en onrustige periode ver klaar ik, niet te gelooven dat binnenkort een oorlog te verwachten ls. Ik richt mij tegen alle besprekingen, waarin sprake ls van een oorlog Ik geloof niet. dat het ge rechtvaardigd ls. aan te nemen, dat een oorlog aanstaande is. De regeering heeft den plicht en het voornemen, haar ver plichtingen loyaal en trouw na te komen, en zij zal. trouw blijvende aan al haar be loften, haar werk voortzetten met den wensch, den oorlog te verhinderen". o BULGARIJE. Moelijkheden in het kabinet opgelost. Naar gemeld wordt heeft men een op lossing gevonden voor het geschil tus schen de ministers van justitie en van oorlog over de publicatie van bepaalde artikelen in de Zora. De censuur zal voortaan onder toezicht van den minister president komen. Men heeft daarmee voor het oogenbllk de kabinetscrisis bezworen, doch dat zal vermoedelijk maar een uitstel van korten duur beteekenen. De voornaamste reden, waarom men het thans nog niet tot een crisis heeft willen laten komen, is dat de politieke combinatie, welke het huidige kabinet moet vervangen, nog niet ge reed is. o ZUID-SLA VIË. De buitenlandsche politiek. Tijdens de begrootingsdebatten in den Senaat heeft de minister van buitenland sche zaken Stojadinowitsj, naar aanlei ding van de opmerking van een der afge vaardigden, dat Joegoslavië geen onaf hankelijke politiek voerde, en dat zijn stem niet den Invloed had. die ln overeen stemming zou ziJn met de kracht en de positie van het land. o.a. het volgende verklaard: „Het Abessijnsche conflict en dat be treffende het Rijnland interesseeren Joe goslavië slechts indirect. Onze wensch ls. dat de vrede wordt gewaarborgd. In deze kwest'es zal ons standpunt bepaald wor den ln overleg met onze bondgenooten. Ik geloof dat wii in de eerste plaats Balkan en Midden-Europeesche mogendheid moe ten zijn. en als zoodanig de belangrijkste rol moeten spelen. Gij kent het belang, dat allen aan Joegoslavië toekennen, o.a. onze naburen. Ik kan u verzekeren, dat wii on dit punt volkomen gerust kunnen ziin Nooit is de buitenlandsche positie van Joegoslavië sterker geweest dan thans". o UIT HET VERRE OOSTEN. Nieuw grensincident. Volgens uit Chabarowsk ontvangen be richten ls een uit zeven personen bestaan de gewapende afdeellng Japanners, ko mende uit Mandsjoerlje, ln 't Koentsjoen- gebled over de Sovjet-Russisch-Mandsjoe- rijsche grens getrokken. De Japanners hebben, toen zij zich op ongeveer 250 M. over de grens fop Sovjet Russisch gebied) bevonden, vuur gegeven oo Soviet grensbewakers die zit op on geveer 300 M. van de grens opmerkten. De grensbewakers beantwoordden 't vuur. De Japanners werden gedwongen terug te keeren. Aan belde zijden zijn dooden en gewonden te betreuren. De Japanners hebben twee dooden achtergelaten Direct na ontvangst van de berichten over deze incidenten te Moskou werd den Sovjet-ambassadeur te Tokio, Joerenef, opgedragen bij de Japansche regeering te protesteeren, een nauwkeurig onderzoek ""ar tip inc'denten te eischen, zoomede een bestraffing der schuldigen, waarbij de Sovjetregeering zich het recht voorbe houdt later nog eischen te stellen met be trekking tot schadeloosstelling. Van Japansche zijde geeft men weel een precies tegenovergestelde lezing. De Russen zouden over de grens van Mand sjoerlje ziJn gekomen en het vuur hebben geopend. Het D.N.B. meldt, dat de overvallen pa trouille bestond uit Japansche en Mand- sloerijsche officieren en soldaten, die ter- relnmetlngen verrichten bij Hoentsjoeng. Hieruit blijkt dat het incident heeft plaats gehad op de Zuidelijke helft van de Oost grens, waarvan de definitieve vaststelling herhaaldelijk door Japan ls gewenscht. T'JG-^RZJAGER OF /-yW ENGEL AAR Eclrfe Triesche J-leeren-tPaai ■10 - 15 - 90 -25 ch per '/«ons 98] (Ingez. Med.) HAARLEMSCH KANTONGERECHT. Voortgezet werd ae zaak tegen A. de G., chauffeur te Lisse, die bij vonnis van den Kantonrechter te Haarlem was veroor deeld tot een geldboete van f. 5 subs. 5 dagen hechtenis wegens het veroorzaken van een aanrijding op het kruispunt Ka naalstraat-Tulpenstraat te Llsse waar door verd. tegen de auto van A. v. d. Heu vel te Lisse is gereden, terwijl het uitzicht belemmerd was door geparkeerde auto's daar ter plaatse. Als getuige werd gehoord de inspecteur van politie de heer J. v. Warmenhoven. De officier van justitie mr. Overman Paardenkooper, achtte het von nis van den Kantonrechter juist en vroeg bevestiging daarvan. Terecht stond de 32-jarige landarbeider M. J. W„ uit Lisse, gedetineerd wegens diefstal var. verschillende rljwlelonderdee- len o.a. bellen, kettingen, rijwielspaken, pedalen enz., ten nadeele van den rijwiel handelaar J. M. aldaar. De gemeenteveld wachter P. v. Nieuwenhuizen had een en ander bij verdachte op den zolder gevon den. Verdachte had eerst ontkend, doch later bekend. In 1930 was hij reeds veroor deeld door den politierechter wegens dief stal van f. 100. De officier van justitie elschte een ge vangenisstraf van 10 maanden met aftrek van voorarrest. r Vonnis over 14 dagen. o DE VERDUISTERING BIJ DE GRONINGSCHE ORKESTVEREENIGING. Eén jaar en 6 maanden gevangenisstraf geëischt. In de tweede helft van December 1935 werd in verzekerde bewaring gesteld de toenmalige Groningsche wethouder, de heer N. de J., wegens onregelmatigheden bij de Groningsche Orkest-Vereenlging, waarvan hij sinds Jaren administrateur was. Er was n.l. gebleken, dat in het pen sioenfonds van de Orkestvereeniging een tekort van circa f. 17.000 was. De heer De J. was ln Groningen een zeer populaire figuur. Het was dan ook met ontstellende verbazing, dat de stad en provincie kennis nam van het bericht zij ner arrestatie, want zoowel op het ge meentelijk terrein als in sportkringen was de heer De J. een graag geziene persoon lijkheid, die veel tot stand bracht, een goed organisator - was en vanwege zijn joviaal karakter vele vrienden had. De laatste jaren verkeerde de heer De J. echter ln financieele moeilijkheden. Deze werden steeds grooter en toen hij op het laatst geen uitweg meer zag, ver greep hij zich aan het geld van de Gro ningsche Orkest-Vereeniging, waarvan hij administrateur was. Bij de geregelde con trole was er reeds een enkele maal een te kort geconstateerd, doch steeds weer werd de heer De J. in de gelegenheid gesteld dit tekort aan te zuiveren. BIJ de controle ln December bleek de gewone administratie in orde te zijn, doch toen men het pensioenfonds ging con troleeren bleek, dat deze boekhouding niet klopte De burgemeester van Groningen, die ervan op de hoogte werd gebracht, omdat de G O V. door de gemeente wordt ge subsidieerd, meende toen verplicht te zijn de Justitie ln de zaak te bemoeien. Een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld met als gevolg, dat de heer De J. naar het Huls van Bewaring werd overgebracht, waar hij nu reeds circa drie maanden heeft doorgebracht. Hedenmorgen werd deze zaak voor de Groningsche rechtbank behandeld. De heer De J. was ten laste gelegd, dat hij in den loop van 1926 tot 1935 ln totaal ongeveer f. 17.000, dat hij zich uit hoofde van zijn dienstbetrekking als administra teur van de G.O.V en (of) als admlnistree- rend bestuurslid dier N V. onder zijn be rusting had, wederrechtelijk heeft toege- eigend. De penningmeester der Groningsche Or kest Vereeniging. dr. Boonacker, legde uit hoe de financieele behartiging dev ver eenlging was geregeld. De heer De J. had de kas geheel zelfstandig onder zich. Zij werd dan ook niet gecontroleerd. De heer Van Dorsen, verificateur, wees op de tekorten .en de falsificaties, die hij in de boeken heeft gevonden bij zijn, op verzoek van den rechter-commlssarls, in gestelde onderzoek. Verdachte zeil hekonde alles. Hij zeide te hebben geweten, dat, wat hij deed niet goed was, doch hij had steeds de bedoe ling gehad alles, wat hij uit de kas nam •—I

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2