77sle Jaargang DONDERDAG 26 MAART 1936 No. 23314 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. De overval op de Nederlandsche Ambulance. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bl) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets.' porto te ibetalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.J, Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. VOORDRACHT PROF. MR. JOSEPHUS JITTA. Over „Sociale en economische ordening in verband met de volkseenheid". Gisteravond heeft de rijksbemiddelaar, prof. mi". A. C. Josephus Jitta, in het Academiegebouw alhier een voordracht ge houden over: „Sociale en economische or dening in verband met de volkseenheid". Spreker begon met een uiteenzetting van vier principieele opvattingen ten aanzien van zijn onderwerpde leer van den klas senstrijd der socialisten, het liberalisme, het solidarisme van de partijen der rech terzijde en het fascisme. Het laatste zoekt de inspiratie voor de volkseenheid meer in het buitenland dan in het binnenland. Vervolgens behandelde spr. een aantal concrete vraagstukken op sociaal gebied en wees er op. dat oplossing van die vraag stukken moet worden gezocht door een zeker ingrijpen van de overheid, vooral door wetgevende maatregelen, door samen werking van georganiseerde belanghebben de en bovenal door het kweeken van de goede mentaliteit, die tot samenwerking moet leiden. Vooral het laatste achtte spr. van het grootste belang en hij wees op de functie, die den rijksbemiddelaar in dit opzicht Is opgedragen, waartoe hij over geen enkele dwingende bevoegdheid be schikt. Overheid en wetgever moeten op dit gebied een taak vervullen. Maar het verdient aanbeveling, dat overheid en wet gever terugtreden daar, waar zij hun functie aan de samenwerking van de ge organiseerde belanghebbenden kunnen overlaten. Terloops besprak prof. Josephus Jitta daarna de ordening op economisch gebied, welke hij slechts op beperkte schaal aan bevelenswaardig achtte, n.l. voor zoover zij is neergelegd in de wet op de verbin dingsverklaring en ontbindingsverklaring van ondernemersovereenkomsten. Het centrale punt van toenadering om op basis van de volkseenheid samenwer king te bereiken moet naar sprekers mee ning het solidarisme zijn. Tegen eenzijdig heid is een zekere invloed van het libera lisme, het socialisme en misschien zelfs van het fascisme noodzakelijk. Spr. achtte het nuttig, dat studenten van alle richtin gen in onderlinge besprekingen naar deze synthese streven. Daaruit zal kunnen voortvloeien wederzijdsch begrip, waardee ring en tenslotte samenwerking op een reëele basis. De studenten zullen later hun plaats moeten vinden in de verschillende beroepsorganisaties, standsorganisaties en politieke partijen. Zij moeten daarin het elelment vormen, dat de tegenstellingen niet toespitst, maar integendeel de toena dering bevordert. Mogen de werkzaamheden van de Volkseenheidscommissie der stu denten, aldus eindigde spr., daartoe bij dragen. VEREENIGING „OUD LEIDEN". Architect Kok over de schoonheid van Amsterdam. Voor de vereeniging ..Oud Leiden" heeft de heer A. A. Kok, architect te Amsterdam en secretaris van Heemschut gisteravond in de sociëteit Amlcitia een voordracht gehouden over: „De historische schoon heid van Amsterdam en de middelen, die worden toegepast om deze schoonheid te behouden en te herstellen". In het eerste deel van zijn lezing gaf de heer Kok aan de hand van een aantal lan taarnplaatjes, voorstellende plattegronden en enkele merkwaardige Amsterdamsche bouwwerken, een overzicht van de ontwik keling van de hoofdstad De oudste plat tegrond, gemaakt omstreeks 1650 door Christoffel van Hartogvelt, geeft Amster dam in 1220 weer, toen begrensd door O. Z. Voorburgwal, Grim. Spui, Begynensloot, N.Z. Voorburgwal. Deze kaart moet volgens spr. op fantasie berusten, daar de daaTop aangegeven stadsmuur nooit heeft be staande stadsmuur nooit heeft bestaan. De oudste bekende en betrouwbare platte grond is de houtsnede van Cornelis An- thoniszoon (1544), De stad is daarop be grensd door het Y, Singel, Kloveniersburg wal Geldersche kade; aan de landzijde met' dc ommuring gemaakt in 1481—1483, aan de waterzijde met een dubbele paal- rij De vogelvluchtkaart van Jacob van Deventer (1558), gemaakt in opdracht van Philips II van Spanje, geeft hetzelfde beeld van de stad, maar op deze kaart zijn ook alle toegangswegen aangegeven. De eerste echte kopergravurekaart van Pieter Bast (1597) geeft een duidelijk beeld van de vestingwerken van 1585, bijgewerkt met den uitleg van 1593. Van het oudste ves tingstelsel is nog alleen over de Nieuw- niarkt met de St. Anthonispoort en de Schreyerhoekstoren. waarvan spr. afbeel dingen liet zien, evenals van andere ge bouwen uit dien tijd. Een der merkwaardigste historiestukken is een vogelvluchtkaart kopergravure uit 1675 van Balthazar Florensz van Bercken- rode. Men ziet de stad begrensd door bol werken en gordijnen van het derde ves- tinestelsel van Blauwhoofd tot Leidsche- gracht en vandaar tot het Rysenhooft, de oude tweede vestinggordel. Zoo zag de stad er uit toen Hendrick de Keyser in 1621 stierf. Uit deze kaart blijkt, dat de Jordaan geprojecteerd en gemaakt is vóór het defstigste deel der grachten. Voorbeeld van schoonheid door overheidszorg noemt spr. de grachten, waartegenover de Jor daan een slecht resultaat is van over- heidsspeculatie. Op een kaart van Claes Jansz. Visscher uit 1630 is de stad meer volgebouwd. Spr. merkt op, dat de wijze van dateering der kaarten nog al iets te wcnschen overliet. In dien tijd hadden de poorten als verdedigingswerk afgedaan. Afbeeldingen werden vertoond van de St. Anthonispoort en de Helllgewegspoort deze stond aan het einde van de Regu- liersbreestraat, waar nu het Rembrandts- plein is als voorbeelden van laat 17e eeuwsche stadspoorten, die slechts tot verfraaiing dienden. Op de kopergravure- kaart van Daniël Stalpaert, door Romein de Hooghe in 1672 gegraveerd, is Am sterdam voltooid met de zes en twintig bolwerken Daniël Stopendaal geeft in 1700 een kaart, waarop ook de omgeving van Amsterdam met de toegangswegen en de haven zijn uitgebeeld. De Watergraafs meer en de Amstel zijn nu met buiten verblijven bebouwd. Uit den Napoleonti- schen tijd vertoont spr. een plattegrond van 1812. De buitenkant heet Quaie Marie Louise, de Dam Plein Napoleon. Het stad huis heet Paleis, het magazijn aan Kat tenburg Het Keizerlijk Magazijn, de scheepswerf De Keizerlijke Werf. Men vindt bij de Utrechtsche Poort Casernes en een Drilveld voor de Hollandsche jon gens in Napoleon's leger. De stad zelf is volkomen ongewijzigd gebleven. Daarna besprak de heer Kok de hoofdstad van thans aan de hand van een kaart van 1929, waaruit blijkt, dat buiten de oude singelgracht naar alle zijden een groote uitleg is ontstaan Had spr. in het eerste deel van zijn voordracht reeds vele beelden gegeven van oude Amsterdamsche stadsgezichten en huizen o.a. van de Amsterdamsche stad huizen, waarvan het oudste vermoedelijk bij de St. Olafspoort heeft gestaan: de brand van een stadhuis vindt men op een ets van Jacob de Baen (1632) na de pauze vertoonde hij een serie lantaarn plaatjes van bouwwerken van Hendrick de Keyser, diens zoon Peter de Keyser, Philip Vingbooms, Jacob van Kampen, Jacob Otten Husly. Abraham van der Hart enz. Spr. kwam vervolgens tot de vraag, hoe men nu tracht het in de 19e eeuw geschonden stadsbeeld weer te herstellen. Nadat het stadsbestuur een tiental jaren geleden het voorbeeld gaf met de restau ratie van den gevel van de Militiezaal aan den Singel en van de Saaihal aan de Staalstraat. ontwaakte de belangstelling voor de historische schoonheid van Am sterdam. Vele particulieren lieten hun ge vels herstellen en vooral de vereeniging „Hendrick de Keyser" deed belangrijk werk Spr noemt voorts den arbeid van de Schoonheidscommissie voor de oude stad. Wanneer een huis wordt afgebroken, wordt gezorgd voor een nieuwen gevel, die zoowel wat den hoofdvorm van het huis betreft, als de verdeeling van het front, past in het oude stadsbeeld. Oude topge vels worden soms weer opnieuw gebruikt en zelfs worden overgebleven hals- en klokgevels weer toegepast. Oude gevelstee- nen worden bewaard en op dezelfde plek weer ingemetseld. Zoo wordt het stadsge dicht, dat in vroegere jaren werd geschon den, niet verder verminkt, doch geleidelijk Verbeterd. UITVOERING VOOR WERKLOOZEN. De tooneelver. „Door oefening beter" heeft gisteravond in „Zomerlust" voor een vrfcj groot aantal werkloozen een tweede uitvoering gegeven van haar onlangs op gevoerd programma. jQe voorzitter, de heer C. J. van Bemrne- len, sprak er zijn spijt over uit, dat het beaoek niet zoo groot was als anders en braoht dank aan het muziekgezelschap „The Roto Colour Players", dat spontaan bereid was aan dezen avond geheel be- langlooze medewerking te verleenen. Na nog te hebben medegedeeld, dat aan het einde der voorstelling onder de bezoekers een gratis-verloting zou worden gehouden, verdween spr. achter het gordijn om plaats te maken voor een trio, dat als komische inleiding tot den hoofdschotel „Salleman komt theedrinken" ten too- meele voerde. Daarna volgde de opvoering van het blijspel „Mijnheer en mevrouw", waarmede veel bijval werd geoogst. „D. O. B." kan er verzekerd van zijn, dat zij gisteravond wederom vele dankbare werkloozen aan zich heeft verplicht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: F. A. M. Gründemann's Manufacturen- handel. Lorentzkade 32, Leiden. Eigenaar: F. A. M. Gründemann, Leiden (Huwelijk- sche Voorwaarden). Wijzigingen N.V. Nationale Aiannemings Maatsohappij v.h. van der Velden en de Jong, Rapen burg 32, Leiden (tijd. kantoor). Uittredend directeur: P. G. de Jong, Oegstgeest. Tijde lijk waarn. van de werkzaamh. der Direc tie: Mr. A. J. Romijn, Leiden. N.V. Dakpannen- en Kleiwarenfabrieken voorheen D. van Oordt Co.. Woubrug- scheweg 10, Alphen a. d. Rijn. Dakpannen- fabricage. Nieuwe commissaris: Mr. G. H. Lambert, Rotterdam, VOORDRACHT VAN PROF. DR. H. RANKE. Religieusc voorstellingen bij de oude Egyptenaren. Prof. dr. H Ranke uit Heidelberg heeft in het Prentenkabinet voor het Voor- aziatlsch Egyptisch gezelschap „Ex Oriente Lux" een lezing gehouden over „Het begin der ontwikkeling van de reli- gieuse voorstellingen bij de oude Egyp tenaren", Prof. Ranke begon met erop te wijzen, dat in hlstorischen tijd het aantal goden der Egyptenaren ongeveer duizend be droeg, zooals blijkt uit een verdrag van Ramses III met een van de koningen van de Hethieten. Dan worden „de duizend goden van Egypte" als getuigen aangeroe pen. Hieraan is een lange ontwikkeling voorafgegaan. In tegenstelling met het fetichisme der oudste tijden, zijn de goden uit het begin der historische tijden, aan de natuur ont leend en bewijzen de vreugde aan en de bewondering voor de natuur der Egyp tenaren. Van de boomen zijn het sycomoor en palmboom, die goddelijke vereering ont vangen; van de dieren kwamen voor deze goddelijke vereering in aanmerking deels die dieren die schrik inboezemen, zooals gier en slang, deels de dieren, die in dien tijd reeds door den mensch tot huisdier getemd, hem tot levensonderhoud dienend (koe) of hem behulpzaam waren (hond). De hemellichamen, die na den angsti- gen nacht weer licht en opluchting bren gen, worden evenals hemel en aarde en de Nijl onder de goden gerekend. De genoemde goden zijn tenslotte alle natuurgoden, zij worden oorspronkelijk in hun natuurstaat vereerd: bijv. wordt Hathor eerst als koe afgebeeld, later als vrouw met den kop van een koe, terwijl in de jongste ontwikkeling slechts eenige attributen bij het volledig menschelijk lichaam Hathor aanduiden. Slechts een viertal goden kent van hun begin af de menschengestalte. waarvan Osiris de god van de delta, wellicht een der koningen geweest is. die over dit gebied als afzon derink rijk geregeerd hebben. Ook waren er enijele goden, die steeds abstract gedacht werden, n.l. Ma'at. de belichaming van waarheid en gerechtig heid (de vezier was in later tiid haar priester) en het Westen en Oosten. Naast deze goden kent Egypte een me nigte demonen, die wellicht het boven genoemde getal duizend volmaken: o.a. zijn de rechters uit het doodengericht tot hen te rekenen. Vele dezer goden zijn ge- localiseerd en ondergegaan met de ge schiedenis van hun stad. Zoo groeit de valkgod Horus van de valkenstad Hiera- koupolis uit tot den god van het zelf standige Boven—Egypte en later tot een van het geheele rijk. Spr. ging hierna in od de verhalen, die omtrent deze goden gedaan zijn Deze verhalen getuigen deels van volksgeloof, deels reeds van speculatie der priesters. Tenslotte groeien zij uit tot een drietal elkaar bestrijdende kosmolo- giën: die van Heliopolis, waar de zon in het midden van schepping van mensch en goden staat, die van Hermopolis. volgens welke acht geheimzinnige oergoden heer- schen (een van hen, Amon, wordt later de groote god van Thebe) en tenslotte die van Memphis. Hier leeren we reeds de schepping door gedachte en woord. „Ptah dacht Atum en sprak hem uit'.'.... met deze woorden wordt de schepping van de zon vermeld. Met de schepping van hemel en .aarde gaat die van een zedelijke rechtsorde gepaard. Dit is het dogma uit den tijd van Menes .door spr. op 3400 v. Chr. gesteld), den eersten koning van het vereenigde Boven- en Beneden-Egypte. Een aantal zeer fraaie lichtbeelden diende ter toelichting van het gesprokene. DE GEESTELIJKE-ZEDELIJKE BETEEKENIS VAN MOREELE WERKLOOZENZORG. Lezing van ds. H. A. Wiersinga. Op initiatief van den Chr. Besturenbond en in samenwerking met het plaatselijk comité voor de actie „Jong Holland snakt naar werk" werd gisteravond in het Ge bouw Patrimonium een bijeenkomst ge houden, waarin ds. H. A. Wiersinga, geref. pred. alhier het onderwerp: „De geestelijk- zedelijke beteekenis van de moreele werk loozenzorg" behandelde. De heer A. J. Schoneveld, voorz. van den Chr. Besturenbond, sprak een kort inlei dend woord, waarna ds. Wieringa gelegen heid had zijn onderwerp te behandelen. In het begin van zijn rede zette spr. uiteen, dat al is de stoffelijke nood hoog, in nog hoogere mate door werkloosheid het zedelijk-geestelijk welzijn van den mensch wordt bedreigd. Een mensch zon der voldoende levensonderhoud kan niet behoorlijk bestaan, maar eveneens: een mensch zonder arbeid kan zedelijk en geestelijk haast niet op peil blijven. Wij zien dit niet sledhts aan de tegenwoordige werkelijkheid, wij kunnen het ook leeren uit wat Gods Woord zegt. God heeft den mensch zoo gemaakt, dat hij zonder arbeid niet kan leven. Mensch en werk loosheid hooren niet bij elkaar, maar zijn een groote abnormaliteit. En wanneer zij toch bij elkaar zijn, dan wordt heel hef mensch-zijn, de mensch in al zijn functies en vermogens verward, dan gaat niet alleen zijn stoffelijk bestaan kwijnen, maar wordt ook zijn denkleven, wils- en gevoelsleven BERICHTEN DOOR DR. VAN SCHELVEN BEVESTIGD. Uit Addis Abeba wordt aan het Ita- liaansch nieuwsbureau Stefani gemeld dat dr. van Schelven van de Nederlandsche ambulance, die van het Noordelijk front te Addis Abeba is aangekomen (men zie ook elders in dit Blad) heeft bevestigd, dat zijn ambulance is aangevallen door een onge regelde Abessijnsche bende, die 17 soldaten van het escorte doodde. Dr. v. Schelven kon zich als door een wonder in veiligheid stellen, doch de andere Nederlandsche arts (dit zou dus dr. Veeneklaas zijn - Rod. L. D.) werd ge wond. ontwricht; dan is er geen levensbevredi ging en gaat een vernielende invloed alk levensverbanden aantasten. Vervolgens toonde spr. aan, dat de stof felijke en de zedelijk-geestelijke nood alleen economisch op te lossen is. Niet door den steun te verhoogen alleen door weer werk voor allen mogelijk te maken. Zoolang dit echter nog niet gebeurd is en er nog steeds werkloozen zijn, zullen wij ons hebben te beraden wat te doen om te redden wat er nog te redden valt. Nadat spr. een uiteenzetting had ge geven van de gevaren, die de zedelijk- geestelijke positie van een werklooze be dreigen, wees hij er op, dat een groote moreele inzinking zich al meer voltrekt. De invloed van constante werkloosheid op het geestelijke leven is meestal funest. Heel het innerlijke leven lijdt ontzaggelijk onder de werkloosheid. Tegenover de zedelijk-geestelijke ellende moeten wij, aldus spr.. stellen de moreele werkloozenzorg. De grootste, eenigafdosnde moreele werkloozenzorg is, dat er een ge weldige aanval op de crisis wordt gedaan, dat er in plaats van steun werk wordt gegeven. De beste moreele werkloozenzorg is het begrijpen van den innerlijken nood van den werklooze. Om den werklooze In zijn geestelijk-zedelijken strijd te helpen, zullen wij hem niet van uit de hoogte moeten beklagen, maar in zijn laagte, in zijn nood moeten intreden. Om werkloozen zedelijke kracht te geven, moeten wij hen opwekken vrij willigen arbeidsdienst te verrichten. Het vieren van den Zondag kan ook voor de werkloozen een krachtig middel zijn ter bestrijding van de gevaren, die hém bedreigen. Door dien dag te heiligen ont vangt hij kracht om de loome weeksche dagen door te komen. Ook de vrouw kan geestelijk een ge weldige kracht zijn voor haar werkloozen man. Als de vrouw in dit opzicht niet steunt, zal de man veel minder weerkracht hebben. Na in het voorbijgaan nog een oogen- blik bij de werkkampen voor jeugdige werkloozen te hebben stilgestaan, wees ds. Wiersinga er op, dat moreele werkloozen zorg niet alleen van bijzondere beteekenis voor den werklooze zelf is, maar niet min der van het hoogste belang voor maat schappij, staat en kerk. Ook voor ons aller zelfbehoud hebben wij uit te zien naar een oplossing van de el lende der werkloosheid. Elk constructief plan tot oplossing er van hebben wij con sciëntieus te bezien en te overwegen. Bezigheid zal moeten worden verschaft aan allen. Niet alleen om het zedelijk- geestelijk welzijn van den enkelen mensch maar ook om het wel van de maatschappij, staat en kerk zal er op de een of andere manier distributie van den arbeid moeten komen. Want een mensch zonder werk, hij behoeft misschien van honger en kou niet om te komen, zinkt moreel en gees telijk al meer in en gaat zonder Gods wondere en genadige tusschemkomst ten slotte geheel ten gronde. De voorzitter bracht ds. Wiersinga har telijk dank voor zijn rede, welke met groote aandacht werd beluisterd. Een geanimeerde discussie ontspon zich op dit referaat, waarna ds. Wiersinga uitvoerig van repliek diende. Na een slotwoord van den heer Schone veld, sloot ds. WiiErsinga met dankgebed. LEIDSCHE BOUWVEREENIGING. In de gistermiddag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsohe Bouwvereeniging is het dividend evenals het vorige jaar vastgesteld op 5 Mr. H. R. Goudsmit werd als com missaris herkozen. ACADEMISCHE EXAMENS. u^slaagd voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heer W. J. M. Kerch - hoff (Wassenaar)voor het Economisch doctoraal examen Indologie, de heer C. K. Jonasse (Den Haag) en voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heeren W. S. A. N. Gorter (Haarlem) en Th. A de Walle (Delft). BINNENLAND. Overval op de Nederlandsche ambu lance bevestigd; dr. van Schelven onge deerd; dr. Veeneklaas gewond; 17 soldaten gedood. (3e en le Blad). Treinontsporing bij Barendrecht; geen persoonlijke ongelukken. (2e Blad). Artillerie en cavalerie met groot verlofi (Binnenland, 3e Blad). Vervroegde pensionneering voor hoog leeraren en lectoren? (Kerk en School, 3e Blad). Krankzinnige veroorzaakt opschudding te Den Dolder. (Gemengd, 3de Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Jaarvergadering der Nederlandsche Ree- dersvereeniging. (2e Blad). Uitspraak in het proces tegen de redac teuren van „Volk en Vaderland". (Recht zaken, 2e Blad). Ernstige bedrijfsmoeilijkheden bij de firma Tïeleman en Dros te Leiden. (Laat ste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Het wachten is op de definitieve Duit- sche voorstellen. (3e Blad). Het accoord tei Vlootconferentie getee- kend. (3e Blad). Versterking der Duitsche gemotori seerde wegenpolitie. (Buitenland, le Blad) Nieuw grensincident in het Verre Oosten. (Buitenland 1© Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. MEDUSTRAAT SCHOOL A. Ouderavond. In bovengenoemde school is een geani meerde ouderavond gehouden, welke door pl.m. 90 ouders bezocht werd. Ook de heer Vriend, gemeentelijk inspecteur van het L. O., gaf van zijn gewaardeerde belang stelling blijk. De bezoekers werden als ge woonlijk met een vroolijk stukje muziek, door „De jonge Spelers'" ten gehoore ge bracht, ontvangen. Het hoofd der school, de heer A. W. I. Korswagen, opende met eenige welkomst woorden tot de ouders, den inspecteur en den heer Koelewijn, die een lezing zou houden, de vergadering, om daarna tot de agenda over te gaan. Allereerst kreeg dan de heer Koelewijn het woord over het „Dierenleven in de duinen". Deze spreker is bosch- en jacht opziener in de duinen tusschen Katwijk en Wassenaar en dus in de gelegenheid om een schat van materiaal te vergaren. Aan de hand van eigen opgenomen lan taarnplaatjes, die uitmuntten door scherpte en duidelijkheid, hield de heer Koelewijn een zeer interessante causerie over onze gëvleugelde bosch- en duinbe woners, daarbij veel belangwekkende bij zonderheden meedeelende, terwijl hij iedereen opwekte eens meer vredelievende belangstelling in de natuur te toonen. Dat de lezing in den smaak was geval len, bewees 't hartelijk applaus, waarmee de ouders den heer Koelewijn dank brach ten. Na deze lezing volgde een korte pauze, waarin thee met een koekje en een si gaartje gepresenteerd werden en vroolijke muziek den tijd kortte. Na de pauze werden de notulen van den vorigen ouderavond door den secretaris, den heer Baart, voorgelezen en goedge keurd. Er was verder een voorstel inge diend om de Oudercommissie van 5 op 7 leden te brengen, aangezien men het werk niet meer afkon, daar de werkzaamheden zooveel tijd in beslag namen. Gekozen werden mevr. De Bruyn en de heer Zaal. Aangezien de heer Zaal lid is der kascom- missie, werd hiervoor de heer Mol ge kozen. die nu met mevr. Kromhout deze commissie vormt. Volgde verslag van het schoolfonds, waarin werd verantwoord hoe de weke- lijksche bijdragen van 3 ct. per gezin wer den besteed, o.a. aan de ouderavonden, schoolreisje 4de en 5de klas en het Sin terklaasfeest voor alle klassen. De kascommissie had de rekeningen nagezien en in orde bevonden, Er werd een voorstel ingediend, om de nu verplicht geworden bijdrage van 50 ct. voor het schoolreisje der 6de klas van het Vacantie-Kinderfeest, voor de kinderen van Schoolfondsleden te putten uit het schoolfonds. Ouders met kinderen in de 6de klas, die nog geen lid zijn, werden aangespoord, nu spoedig als zoodanig toe te treden. De heer Klom, lid van den Centralen Ouderraad, hield nog een krachtig betoog voor de openbare school. De heer Korswagen en de voorzitter der Oudercommissie, de heer Van Poelgeest, spraken tenslotte woorden van dank.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1