De Nederlandsche Ambulance in Abessynië. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 26 Maart 1936 PARLEMENTAIR OVERZICHT GEMENGD NIEUWS. Gebrek aan medewerking EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN DEFENSIE EN DEFENSIE-FONDS. Over het militaire vraagstuk hebben verschillende leden nog hun hart gelucht. Uit de rede van professor van Embden ls gebleken, dat hij in weerwil van de kentering, welke in zijn partij valt waar te nemen tot de ontwapenaars onder de vrijzinnig-democraten blijft behooren. Hij veroordeelt nog steeds elke landsver dediging in het afgetrokkene. De verplich ting om deel te nemen aan de collectiviteit erkent hij, en in dit verband deed hij een concessie Terwijl hij vroeger zich geen voorstander van militaire sancties had ge toond, althans voorbehoud daaromtrent aanvaardde, gaf hij thans toe, dat de in ternationale gebeurtenissen er toe dwingen, om. in het uiterste geval, ook militaire sancties te aanvaarden. Maar dan zullen we natuurlijk ook een zeker militair appa raat moeten aanvaarden. Een politie wacht of politie-macht. Maar geen speci fieke landsdefensie Daarom moest hij niets van het Defensie-fonds hebben. Want dit fonds is te weinig, of te veel. Te weinig voor een eigen, zelfstandige defen sie: te veel om te voldoen aan de ver plichtingen der collectiviteit, den Volken bond. Zoodat de Amsterdamsche hoog leeraar blijft stemmen tegen de Defensle- begrooting en ook van het Defensiefonds r.iets wil weten. Tot precies dezelfde conclusie kwam me vrouw PothuisSmit. Zij blijft nihiliste op het gebied onzer weermacht. Geen man en geen cent. Ook de fractie zoo zeide zij zal tegenstem men, doch overigens afwachten, want de betrokken commissie, welke door de partij is benoemd, zal rapporteeren. Mevr. Pot huis—Smit verzekerde echter nu reeds plechtig voor zich zelf: ik blijf, wat die .commissie ook moge rapporteeren, tegen «elke Defensie-begrooting en tegen elke cent voor defensie Want de internationale b ewapenings-cirkel moet doorbroken wor den en in deze doorbreking heeft ook N.ederland een rol te vervullen. Een heel ander geluid liet de anti-revo lutionaire heer van Citters hooren. Hij wus van oordeel, dat de houding van ons volk op dit gebied moet worden uitge drukt door de woorden „Bereid zijn!" en „Gereed zijn!" De plicht daartoe is grond wettelijk vastgelegd, en daarom was hij van oordeel dat zij, die alle gelden weige ren voor een weermacht, in strijd hande len met de Grondwet. Er moet nu een maal volgens de Grondwet een weermacht zijn. Die is er dan ook. Maar de heer van Citters vindt haar onvoldoende. In de in stelling van het Defensie-fonds ziet hij „het gloren van een nieuwe dageraad", een eersten stap tot den opbouw onzer defen sie, "maar het voorstel dient door anderen te worden gevolgd. Een goed-ultgeruste en sterfce weermacht is betoogde hij het beste- middel om ons eventueel buiten den oorlqg te houden en onze onafhankelijk heid te waarborgen. De gelden voor ver dere verbetering moeten gevonden wor den. omdat het bestaan van het land zelf er mee gemoeid is. Desnoods late men dan de vetrdere drooglegging der Zuiderzee maar rusten; de defensie gaat voor. Geheel in gelijken geest heeft de katho liek mr. Janssen het woord gevoerd; ook hij heeft betoogd dat een weermacht noo- dig is, en dat het evenzeer noodig is die weermacht zoo goed en zoo sterk mogelijk uit te rusten. Tegenover de sociaal-demo cratische bestrijders wees hij op de hou ding -der sociaal-democraten in andere landen, die zich met een weermacht vol komen vereenigen. Om aan onze Volken- bonds-verplichtingen te voldoen moet er een behoorlijke weermacht zijn en nu kwam ook mr. Janssen tot de conclusie, dat onze weermacht op het oogenblik niet behoorlijk is; deswege bracht hij hulde aan de Regeering voor de indiening van het ontwerjr-Defensiefonds. maar hij meende toch dat er nog niet voldoende voorzien is in de tegemoetkoming aan het tekort aan vliegmachines. Intusschen verklaarde hij toch, de Regeering niet tot andere maatregelen te willen dwingen; hij ver trouwt, dat ze zal voorstellen wat noo dig is. Ook du heer de Marchant et d'Ansem- bourg heeft in gelijken geest gesproken en als zijn meening te kennen gegeven, dat er heel wat moet verbeteren. Ieder burger, daartoe in staat, moet ons land verdedi gen. Wij kunnen het meende hij tot een millioen man brengen. De diensttijd moet wonden uitgebreid tot 15 maanden; de uitrusting dient te worden verbeterd; de overheid moet zorgen, dat het aanzien van het leger volledig wordt hersteld. In tusschen verklaarde de heer de Marchant, dat de naitionaal-socialisten zullen stem men voor de begrooting van Defensie en vóór het Weerfonds, teneinde zoodoende te toonen dat de nationale zaak voor hen gaat boven alle partij-verschillen. Defen sie is de eemige begrooting, waar zij zul len voor-stammen. En de Minister-Presi dent had zelfs een warme betuiging van hulde in ontvangst te nemen voor het voor stel inzake het Defensie-fonds. „Die eene man" riep» de heer Marchant uit„doet, wat de partijen tientallen van jaren ver zuimd hebben. En ook deze afgevaardigde drong op uitbreiding der luchtmacht aan. De anti-revolutionair Briët heeft de be- toogen van de meeste vorige sprekers on dersteund. De positie van ons land is ge vaarlijker dan ooit meende hij en daarom is er des te meer reden om onze weermacht te versterken. En met spoed! Toen hij beweerde, dat de sociaal-demo craten nu een beetje toegeven op defensie gebied om met de Roomschen een regee- rings-coalitie te kunnen vormen, hoewel ze feitelijk water en vuur zijn, veroorzaakte hij wat deining. Vermelden wij nog, dat de vrijzinnig democraat mr. Werker zich van zijn partij genoot van Emoeten kwam afzonderen, en het standpunt koos dat de heeren Joekes en Schilthuls hebben ingenomen. Hij achtte het stemmen vcór begrooting en fonds thans logisch door den Internationalen toestand geboden en erkende ronduit, dat we er op het oogenblik met een grens wacht niet komen. Vandaag spreekt de Minister. HAGENAAR. Trambestuurders, bedenkt dat uw voetbei een eenvoudig waarschu wingssignaal en geen slagwerk is. KRANKZINNIGE ONTSNAPT TE DEN DOLDER. NA EEN REVOLVERSCHOT OVERMEESTERD. In den afgeloopen nacht is uit het krankzinnigengesticht te Den Dolder een verpleegde ontsnapt. Dit bleek de Biltsche politie toen zij bericht ontving, dat van de R.K. Pastorie te Bllthoven eenige rui ten waren ingegooid Onmiddellijk daarna kreeg zij van verschillende kanten mede- deelingen dat ook in andere perceclen dergelijke feiten geconstateerd waren, ter wijl een surveilleerend agent plotseling tegenover een man in nachtgewaad ge kleed. die hevig met een koperen staaf zwaaide kwam te staan. Zich ontdekt ziende vluchtte deze man in de bosschen. Aan de achtervolging, die hierna op den man. zekeren van B. werd ingezet, werd door vele personen deelgenomen. Men kon evenwel de vluchteling niet meer ont dekken. Deze werd evenwel later in den nacht wederom gesignaleerd thans op den zolder van een perceel In De Bilt, op wel ken zolder een meisje sliep. De politie, die den man op den zolder zag staan, wederom hevig zwaaiende met zijn staaf, vreesde het ergste voor het daar slapende meisje, waarom een revol verschot op den man werd gelost. De ongelukkige werd daardoor vrij ern stig aan den schouder gewond Hierna kon de man gemakkelijk worden over meesterd. Hij is overgebracht naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht, alwaar hij ter verpleging is op genomen. Met het meisje is niets geschied. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Toen gistermiddag te ongeveer drie uur de 17-jarige H. van Rossum uit Nieuw- Heeten (gemeente Raalte) zich op zijn flets naar huls begaf, kwam hij op den Deventerweg door een verkeerde ma noeuvre met zijn rijwiel onder een vracht auto terecht. De jongeman was op slag dood. BUITENLANDSCH GEMENGD. SCHEEPSRAMP BIJ HULL. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING? Een vrouw aan de verwondingen overleden. Te Echteld in de Neder-Betuwe is eer gisteren brand ontstaan in een woning aan den Waaldijk, die geheel afbrandde. De vrouw des huizes werd met ernstige brandwonden naar buiten gebracht door de buren en is in Uet ziekenhuis te Tiel overleden. Door de politie is thans de echt genoot aangehouden, die in zeer slechte verstandhouding met z'n vrouw leefde en verdacht wordt van brandstichting. De man ontkent. IN EEN AARDAPPELBERGPLAATS OPGESLOTEN. Te Bathmen heeft de politie een 75-jari- gen man aangetroffen, opgesloten in een hut, dienende als aardappelbergplaats, ze ventig centimeter in den grond gegraven. De deur was van buiten met een paal versperd. Het bleek, dat de oude man, om dat hij geestelijk niet geheel normaal was en daardoor wat lastig, door zijn familie waar hij inwoonde, aldus tijdelijk was „op geruimd". Men had den 75-jarigen oom, die wat geld bezit, in den kost, maar sloot hem bij de woning in den aardappelkuil op, om van hem af te zijn. De landbouwer, die voor het geval ver antwoordelijk is, is opgesloten. BENZINE DIEFSTALLEN IN DRENTHE. In den laatsten tijd werden op ver schillende plaatsen te Noordscheschut en omgeving bij Hoogeveen, alsmede andere plaatsen in Drenthe groote hoeveelheden benzine vermist uit de zich daar bevin dende installatie. Door de nauwe samenwerking van den Brigade Commandant, den heer G. Valen tin, Rijksveldwachter H. Bakker van Noordscheschut en gemeenteveldwachter Fr. Bakker is het hen na langdurig on derzoek mogen gelukken de vermoedelijke daders op te sporen en tot bekentenis te brengen. Dit drietal, dat er met een oud Fordje op uittrok, de Gr„ Kr. en D„ allen van Nieuweroord, zal naar Assen worden cvergebracht. DOODELIJKE TRAP VAN EEN PAARD. Eergisteren kreeg de 24-jarige L. Duijzer te Anna Paulowna, toen hij de paarden voor den ploeg spande, van een der dieren een trap tegen het hoofd. Hij werd in be- wusteloozen toestand naar het hospitaal te Den Helder vervoerd waar hij. zonder tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd, gistermiddag is overleden. HET LOT DER BEMANNING NOG ONZEKER. Volgens bij de fa. Erhardt en Dekkers te Rotterdam, agenten van de Socteté Navale Tanessi ontvangen berichten is het vrachtschip Borée van deze Fransche maatschappij in den afgeloopen nacht tijdens mist nabij Huil gezonken, waar schijnlijk na een aanvaring. Wat het lot der bemanning, welke ver moedelijk uit 20 personen bestond, betreft beschikt men alleen over de mededeellng dat 6 der opvarenden zijn opgepikt door een van de Spaansche Mendl-booten. Omtrent de anderen ls nog niets be kend. Het schip dat 3000 ton meet schijnt op weg geweest te zfjn naar Frankrijk. Verdere bijzonderheden over deze ramp waren niet te verkrijgen. SPOORWEGRAMP IN RUSLAND. Nabij Kalinin heeft een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. Een locomotief is op een groep boeren ingereden. Verscheidenen hunner werden gedood. DYN AM IET-ONTPLOFFING IN MEXICO. 20 slachtoffers. Op het station Tultenango in het mijn- district van Mexico is een waggon dyna miet in de lucht gevlogen; 20 personen werden gedood en 60 gewond. Het station is gkootendeels verwoest. De trein stond nog in brand. NIEUW VERZOEK OM GRATIE VAN HAUPTMANN. Hauptmann heeft, een nieuw verzoek om gratie gericht tot het Hof van Genade. Dit Hof had 11 Januari Jl„ een soortgelijk ver zoek van Hauptmann afgewezen. PASSAGIER MET EEN TAXI VERDWENEN Gisteravond om half negen arriveerde voor het station te Bloemendaal een taxi. waarin gezeten waren de chauffeur en een passagier De passagier, die in Haarlem in een auto was gestapt, verzocht den chauf- feur even zijn koffers en wat sigaren van het station te halen, terwijl de passagier in de auto zou blijven zitten. De chauffeur voldeed aan dit verzoek, doch de dienstdoende ambtenaar van het depot kon geen koffers afstaan, omdat hem het voor de koffers noodlge biljet niet gegeven kon worden. De chauffeur had het niet ontvangen. Hij ging naar de auto terug, om het biljet aan den passagier te vragen Toen hij buiten het station kwam, bemerkte hij, dat passagier en taxi waren verdwenen De politie is van de verdwijning in ken nis gesteld en bezig om den wagen op te sporen. Het nummer der auto is GZ 23225. De taxi is een zespersoonsvoertuig merk Nash en donkerblauw gekleurd. De pas sagier ls een jonge man van donker uiter lijk, gebrild en ongeveer 30 jaar oud. Het ls niet onmogelijk, dat men met een wraakneming te doen heeft, in verband met een kwestie over het eigendomsrecht van de auto. Msb. HEVIGE MIJNBRAND IN RUSLAND. In de steenkoolmijnen te Stalinogorsk is een hevige brand uitgebroken, tenge volge waarvan een aantal mijnwerkers zich in een gevaarlijke situatie bevinden. Ver scheidene arbeiders zijn om het leven ge komen, talrijke anderen werden gewond. ONTPLOFFING EISCHT DRIE DOODEN. In de vliegtuigenwerkplaatsen te Wa- kam in Senegambri (Afrika) is een zuur- stofcylinder ontploft, tengevolge waarvan 3 personen gedood en 2 gewond werden. DE QUEEN MARY OP PROEFTOCHT. Gisteren heeft de Queen Mary een proeftocht van elf uur gemaakt om de compassen, stuurinrichting en machines in verschillende snelheden te beproeven als voorbereiding op de reis naar Southamp ton. De Queen Mary" is vannacht om 2 u. 12 van Gourock naar Southampton ver trokken. Het schip gaat daar in 't droog dok voor een nieuw onderzoek, waarna de officieele proeftocht, zal plaats vinden. DE OVERSTROOMING IN AMERIKA. Tengevolge van nieuwe regens is het water in de Monongehela en in andere rivieren weer gestegen. In Pennsylvanië en West-Virginië zijn nieuwe gebieden overstroomd. De schade is groot. De herstellingen worden belemmerd. Te Pittsburg staan weer straten blank. Het totaal aantal dooden is tot meer dan 200 gestegen. Een onderzoek naar deugdelijkheid van geadverteerde goederen Eenigen tijd geleden heeft het Engel - sche Nationaal Natuurkundig Labo ratorium interessante proefnemingen gedaan. Op verzoek van de Advertising Association werd een onderzoek in gesteld naar de kwaliteit van door het geheele land geadverteerde merk artikelen. Ze werden vergeleken met overeen komstige producten, waarvan de de tailverkoop door middel van aantrek kelijke prijskortingen werd bevorderd. Het eerste onderzoek betrof 4 ver zegelde 60 volts hoogspannlngsbatte - rijen: twee regelmatig geadverteerde marken en twee daarvoor niét gead verteerd werd. De proef wees uit, dat de levensduur der geadverteerde batterijen langer was en deze een veel hooger en con stanter energie ontwikkelden. Adverteeren is altijd een waarborg en dit helpt het weer eens bewijzen, 972 Himvfhpt, UtirtAe*. ondruaqyare li ren wanneer wij geregeld lijden aan hoofdpijn, onverschillig of deze tengevolge van'overmafige inspan ning of door een ziekte ontslaat Neemt Instanfine, hèt middel uit de moderne geneesmïddetenschat Pfijs per doosje sleebfs 50 efs. 976 (Ingez. Med.V "i Hef rapport over de periode van 20 Februari tot 1 Maart. WIJ vervolgen ons overzicht van de rap porten van dr. Winckel, leider der Neder landsche Roode Kruis Ambulance in Abessynië. Het hoofdbestuur heeft thans de rapporten ontvangen, welke betrekking hebben op de periode Donderdag 20 Febr. t/m Zondag 1 Maart. De eerste dag te Dessie vangt aan met een operatie door dr. Belmonte in het Amerikaansche hospitaal. Daarna was er een bespreking met Ate Wolde Georgius, die mededeelde, dat de regeering en het Ethiopische Roode Kruis honderd muil dieren beschikbaar stelden voor den twee den voorpost Van SchelvenVeene- klaas, zoodat de karavaan zeer spoedig zal kunnen vertrekken. Dr, Winckel voegt hier echter aan toe, dat de Nederlanders hier echter wel geleerd hebben over dezen spoed ietwat sceptisch te zijn. Voorts kreeg de ambulance ook een bekwamen tolk, die tevens geschikt was om met de muil dierdrijvers om te gaan. De Negus was van plan om binnenikort naar het Noorden te vertrekken en wel tot Waldia per auto en verder per karavaan. ZM. had verzocht, dat de doktoren der Nederlandsche ambu lance hem zouden volgen en stelde daartoe een vrachtauto beschikbaar. De leiding onzer ambulance heeft dit verzoek rijpelijk overwogen en den volgenden dag aange nomen. Men zag daarin een blijk van ver trouwen in de ambulance en dr. Winckel was van meening, dat de gevaren niet grooter zouden zijn dan wanneer de ge heele tocht naar 't Noorden per karavaan geschiedde. Ook zou een behoorlijken af stand van den keizer en zijn gevolg in acht genomen worden, terwijl in de morgen uren, wanneer de vliegtuigen verwacht kunnen worden, niet gereisd zou worden. Het bezwaar, dat de doktoren gescheiden worden van hun uitrusting gedurende eenige dagen, wordt ondervangen door de aanwezigheid van een uitnemenden tolk en doordat twee Iersdhe doktoren, die bestemd zijn voor het Ethiopische Roode Kruis, met hun karavaan van veertig muildieren zich bij de honderd van den Nederlandsdhen voorpost zullen voegen. De Nederlandsche ambulance heeft de muildieren gedurende den geheelen oorlog tot haar beschikking benevens een escorte van dertig soldaten met een commandant ter beveiliging. Vrijdag 21 Februari vermeldt het dag rapport, dat Rosa, het schoothondje van den Negus, als genezen ontslagen kon worden. De in een terreinhelling gegraven holen schieten goed op, aldus vermeldt het dag rapport van Zaterdag 22 Februari, De Ita liaansche vliegtuigen vertoonden zich niet meer. De Negus was blijkbaar den vorigen dag per auto vertrokken. De Kroonprins bleef in Dessié. In geval van moeilijk heden zou de ambulance zich tot hem kunnen wenden. In den loop van den middag van dien dag bleek, dat van het vertrek der Neder landsche doktoren per vrachtauto niets zou komen. Pasjfoorten, introductiebrieven, escorte noch vrachtauto's kwamen opda gen, zoodat dr. Van Schelven en dr Win ckel naar 't Italiaansche consulaat togen, waar de Kroonprins woonde. Daar werd eerst de zaak uitgelegd aan een adjudant en er werd een audiëntie bij den Kroon prins aangevraagd en verkregen. Niemand bleek van iets te weten, ook de Kroonprins niet. Wel werd aan de Nederlandsche am bulance beloofd, dat naar Waldia getele foneerd zou worden om te vernemen hoe de vork in den steel zat. Ook de gouverneur wist van niets. Den volgenden dag werd op het bericht gewacht; er werd evenwel niets ontvangen. Ook Maandag 24 Februari wachtte de ambulance tevergeefs op de gevraagde be- riohten. Tegen 10 uur verscheen een vlieg tuig, dat de omgeving van Dessié, vermoe delijk den weg naar Waldia bombardeerde. De leden der ambulance gingen naar de holen, welke nog niet diep genoeg waren, maar toch reeds een goede beschutting ga ven. Des middags kwam het slachtoffer van het bombardement, t.w. een muildier, dat aan de flank gewond was, onder be handeling. Meer slachtoffers zouden er niet gevallen zijn. In den loop van den middag gingen de Nederlanders weer naar het Italiaansche consulaat om te trachten zekerheid te krijgen over het vertrek van den tweeden voorpost. Dr. Winckel schrijft hierover het volgende: „WIJ vonden de woning en het bureau van den Kroonprins geheel verlaten. De Kroonprins was des morgens naar de schuilhoeken vertrokken en nog niet teruggekeerd; van het gevolg was er ook niemand, zoodat wij na een paar uur wachten onverrichterzake terug gingen. De Negus moest reeds in Waldia zijn aan gekomen en verder trok zich niemand hier iets van onze ambulance aan. Ook gelukte het niet onze post te bezorgen. In het uiterst primitieve postkantoortje was niemand en toen wij een boodschap naar den postchef zonden, liet deze weten, dat hij naar de markt was en heden niet zou verschijnen". De Amerikanen deelden dr. Winckel mede, dat er vermoedelijk een vliegtuig uit Addis Abeba zou tomen, hetwelk den vol genden dag met post naar Addis Abeba zou vertrekken. Zij adviseerden dr. Winckel aan het Roode Kruis te Addis Abeba te vragen de post te frankeeren en te ver zenden. Dinsdag 25 Februari, des middags, kreeg dr. Winckel eindelijk, dank zij de hulp van een Amerikaanschen zendeling, een paspoort in handen, dat echter slechts tot Waldia luidde. Van camions, escorte, enz. was niets te bekennen. Den volgenden dag, vermeldt het dag rapport, wederom een audiëntie bij den Kroonprins om aan te dringen op hulp, teneinde (het mogelijk te maken naar Wal dia en Quoram te vertrekken. Deze audiën tie had plaats ln tegenwoordigheid van Abba Joseph, een lnheemsch priester van katholieke missie, die den Nederlanders zeer welgezind is en hen bij allerlei moei lijkheden geholpen heeft. Dank zij zijn hulp kregen onze landgenooten niet alleen paspoorten en een escorte toegezegd, maar kregen zij dienzelfden avond nog hun paspoort. Het escorte zou later to men. Over de vrachtauto's naar Waldia; werd maar niet meer gerept, daar de Keizer al lang daar was aangekomen en een vrachtauto dus geen zin meer had. Donderdag 27 Februari vermeldt het rapport wederom moeilijkheden bij het vertrek. De Nagadxas. die de vorige dagen steeds aangedrongen had op vertrek, liet zich nu niet zien. Hij werd gehaald en verklaarde toen niet te willen vertrekken, indien hij niet het geheele hem toe komende bedrag (10 thaler per muildier, dus 1000 thaler) terstond uitbetaald kreeg. Daar dit tegen het gebruik was volgens usance wordt de helft bij vertrek en da helft bij aankomst betaald), ging Abba Joseph met hem naar den gouverneur. Deze stelde hem in het ongelijk, waarop de man aan het opladen der muildieren is begonnen. Tegen vijf uur is de karavaan eindelijk vertrokken. Van het militaire escorte was nog steeds niets te bekennen. In het rapport van Vrijdag 28 Februari deelt dr. Winckel het een en ander mede over het hospitaal en het eigenlijke ambu lance-werk. De Nederlanders kregen tien patiënten van de ambulance van dr. Mèlly. Het waren bijna allen slachtoffers van luchtbombardementen. Er waren dien dag 24 patiënten ln (het hospitaal, aan wie veel te doen was. De patiënten van dr. Melly waren gebracht door dr. Barkhuus. een Deensoh arts bij de Britsche ambu lance. die zelf odk ziek was. Bij onder zoek bleek hij nierprikkeling te vertoo- nen. Hij werd door dr. Belmonte behan deld. Des middags kreeg de ambulance bezoek van een Engelsche schrijfster, mrs. Fisher, die vol bewondering was over hos pitaal en uitrusting. De ambulance be schikt over een ziekenzaal van 6 x 14 M., welke toen nog niet in gebruik was als zoo danig. doch als magazijn van medische, chirurgische en verplegiingsartikelen. Het hospitaal is in vol bedrijf; operatiekamer, laboratorium en apotheek zijn geheel ln orde. De polikliniek wordt bezocht door dertig tot veertig patiënten per dag; som migen hunner geven kleine geschenken: kippen, eieren, bananen enz. Zaterdag was een zeer drukke dag. daar aan de uit Waldia gekomen patiënten veel te doen vieL Dien dag waren er overigens geen bijzonderheden. Zondag 1 Maart kwam een transport officier van de Britsche ambulance, de heer De Halpert, dr. Barkhuus halen. Deze was evenwel nog niet tot reizen in staat en bleef bij de Nederlandsche ambulance. Dr. Winckel had een gesprek met den heer De Halpert. die reeds jaren in dit land woont en den heer De Vries persoon lijk kent. Op zijn steun en hartelijke mede werking kunnen de Nederlanders rekenen. DE OVERVAL OP ONZE AMBULANCE. Blijkens een telegram, dat de „Msb" uit Addis Abeba ontving, is bij den overval op de ambulance van dr. van Schelven onder de Abessyniërs, die deel uitmaakten van de colonne, een waar bloedbad aangericht, dat vele men- schenlevcns eischte. Het telegram luidt: Dr. Van Schelven is hier aangeko men. Hij droeg een uniformjas» welke verschillende gaten vertoonde, die door kogels zijn veroorzaakt. De Nederlandsche ambulance-ge neesheer gaf een schokkend relaas over een vreeselijk treffen met een rooversbendc, waarbij zeventien leden van het bewakingspersoneel van zijn Roode Kruis-colonne waren ge dood en hij zelf en dr. Veeneklaas waren gewond. Dr. Van Schelven is naar het hospi taal vervoerd met wonden aan de borst en aan een zijner schouders. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10