LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 25 Maart 1936 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. INTERNATIONALE ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN. Openbare vergadering. In de muziekschool van de Maatschappij voor toonkunst, hield de loge „Leiden vooruit" van de Internationale Orde van Goede Tempelieren gisteravond een open bare vergadering. Van de zijde van het publiek bestond voor deze bijeenkomst goede belangstelling. De voorzitter de heer P. L. Hessing heettede aanwezigen har telijk welkom. Vervolgens zongen de aan wezigen de Ternpelierenmarsch. liet mag dan waar zijn. aldus de voorzitter, dat het drankgebruik is afgenomen, een feit is het, dat er voor de drankbestrijding nog een groote taak is weggelegd. Met nadruk wees spr. op de groote ellénde door drank misbruik veroorzaakt. De taak van de tempelleren is in de eerste plaats het ve - zachten van deze ellende, en in de tweede plaats het versterken der broederschaps gedachte. De heer D. Buys hield hierna een causerie over: de I.O.G.T. nationaal en internationaal. Wanneer wij menschen in dezen prach- tigen lentetijd in de natuur rond ons heen zien. aldus spr. .krijgen wij weer nieuwe kracht voor den zwaren strijd, dien wij te voeren hebben. Wanneer ik, zoo vervolgde spr.. hier hedenavond spreek over de I.O.G.T. nationaal en internationaal, dan doe ik dit niet in navolging van de vele richtingen, die tegenwoordig op de groote trom van het nationalisme slaan. Bij velen dringt zich de vraag op, is de drankbe- strijdingsbeweging nog noodig? Het vele werk dat wij verrichten is voldoende om op deze vraag antwoord te geven. Van alle zijden wordt het goede van de geheel onthouding erkend. Door verbetering van de sociale omstandigheden is het alcohol gebruik afgenomen. Ondanks het logische inzicht dat bij bijna alle nrenschen aan wezig is, is de wil meestal 'niet sterk ge noeg. De reclasseering behoort tot ons voornaamste werk. Ons werk is ook tegen woordig. niettegenstaande de schijn van het tegendeel nog dringend noodig. Men moet zich niet te veel voorstellen van ons werk, het gaat slechts zeer, zeer langzaam. De geheelonthoudersvereenigingen moet men niet beschouwen als agentschappen van een verbodsbeweging, maar als een groote cultuurbeweging. De tijd waarin wij leven is er een van zeer groote gevaren, de taak der tempelieren is hierop te wijzen. Omtrent het werk dat door de tempelieren wordt verricht, heerschen vele misver standen. Elke week komen wij samen om te soreken over drankbestrijding. De plechtige Inwijding tot ons lidmaatschao geeft aanleiding tot velerlei verkeerde denkbeelden. Naast onze belofte van ge heelonthouding leggen wit een belofte af de broederschap te zullen bevorderen. Doordat in onze beweging menschen van allerlei schakeering zijn samen gebracht, geeft deze bevordering der broederschap dikwijls aanleiding tot botsingen. In de I.O.G.T, zijn alle leden gelijk, rane en stand zeggen bij ons, aldus sor., niets. Bij ons bestaat een prachtige gelegenheid om zich te verdiepen in het zieleleven der menschen. Ons doel is het brengen van nieuwe gewoonten onder de menschen en het breken van tradities. Met een voorbeeld van de vele gevaren aan drankmisbruik verbonden eindigde de he»r Buys zijn rede. Voor. tijdens en na de lezlne zong het dubbelmannenkwartet „Entre Nous" on der leiding van den heer D. Kok een aan tal liederen. Tenslotte dankte de voorzitter met enkele woorden voor de door den heer Buys gehouden lezing. 0 DE VERVOERSOPBRENGSTEN DER N. Z. H. T. M. De ontvangsten zijn weer stijgende. Nu de vervoersopbrengsten van de Noord- Zuld-Holl. Tramweg-Mij. over de maanden Januari en Februari bekend zijn, blijkt dat de ontvangsten op verschillende lijnen weer stijgende zijn. De opbrengsten van de stadslljn Leiden blijven nog terugloopen. Het geheele vervoer geeft in Januari een teruggang van vijfhonderdste procent, ongeveer een bedrag van f. 1250.Was in 1935 een exploitatietekort van f. 3100. over 1936 is er een overschot van f. 1700 Over de maand Februari stegen ook de ontvangsten op de lijn LeldenDen Haag. In totaal was er nog 1.1 pCt. achteruit gang. Het - exploitatie-overschot bedroeg f. 15.000.— of f. 3400minder dan in 1935; echter over belde maanden blijft het overschot f. 2700.gunstiger dan in 1935. o H. T. M. Als een gevolg van de tariefsverlagingen bij de Haagsche Tramweg Maatschappij steeg het aantal reizigers met één mll- lloen. waardoor over de eerste maanden van 1936 een hoogere opbrengst van f. 3250.— werd verkregen. In verband hiermede wordt door de directie overwogen nieuwe verlagingen (Den Haag—Leiden) in te voeren, ook wat de abonnementen betreft. o LUTHERSCHE ZENDINGSAVOND. Zendeling W. F. Schroder vertelt van zijn arbeid. In de Luthersche Kerk was gisteravond een Zendingsavond belegd, waarvoor flinke belangstelling bestond. Nadat ds. de Meyere in gebed was voor gegaan, vertelde zendeling W. F. Schröder, met verlof hier te lande het een en ander van zijn arbeidsveld, dat gelegen is op de Batoe-eilanden Op twaalf van deze eilan den werkt de Luthersche zending en zij bereikt momenteel tweeduizend christe nen. Uitvoerig stond spr. stil bij het zen- dingshospitaal. dat zich pp Poeloe-Tello bevindt, om voorts enkele bijzonderheden mede te deelen over de gebruiken en eigenschappen der Nlassche bevolking. Een serie in kleuren uitgevoerde lieht- t"olden verduidelijkte deze lezing. Ook vvs ee-i Interessante verzameling et^no- gmhic? aanwezig waarbit zend" "*».g Sc" f:Ier een nadere uiteenzetting gaf. Met warmte beval spr. den Luther- schen zendingsarbeid aan. Ook hedenmiddag vond een dergelijke samenkomst plaats, nu met de leerlingen der Zondagsschool. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een voorloopig Duitsch antwoord. Duitschland heeft zoover het haar prac- tisch mogelijk was, gevolg gegeven aan den Engelschen wensch om de voorstellen der Locamo-mogendheden niet onvoor waardelijk af te wijzen. Gisteravond is een voorloopig antwoord overhandigd, dat, tuschen de regels door, feitelijk aangeeft, dat van aanvaarden dezer voorstellen geen sprake kan zijn met het oog op hand having van een volkomen rechtsgelijk heid. De deur is echter niet in het slot geworpen en zoo heeft Engeland zijn zin! Aan Eden wordt zelfs verzocht zijn bemid deling te willen blijven verleenen. Tegen Dinsdag a..s wanneer de nieuwe Rijksdag door de Duitschers zal zijn ge kozen. worden positieve Duitsohe tegen voorstellen aangekondigd. Duitschland wint dus tijd en dat schijnt de bedoeling duidelijk te zijn. De tijd werkt wellicht ten gunste van het Duitsche standpunt, vooral bij de Engel- sche publieke opinie! Want hetgeen in Engeland heet „de voorstellen" der Locamo-mogendheden. heet in Frankrijk „de eischen", waarvan niet zal worden afgeweken. Frankrijk zou niet willen onderhandelen over de Hitler- ippoystellen of wat ook, voor deze eischen door Duitschland zijn ingewilligd. Maar Engeland zal het daarbij ongetwijfeld niet laten. Reeds thans gaan daar te lande stemmen op die waarschuwen, dat Enge land in zoo n geval geen defensief verbond met Frankrijk kan handhaven De Volkenbondsraad Is nu maar uiteen gegaan. Wat bleef hem anders over? Een datum voor bijeenkomst is niet bepaald, doch de zitting zal tezijnertijd worden her vat te Genève of te Lausanne, wanneer Duitschland weigert naar Genève te komen. o BELGIË. Verklaring van Devèze over de nationale verdediging. In een voor de Kamercommissie voor de nationale verdediging afgelegde verkla ring heeft de minister van defensie. De vèze, er op gewezen, dat zich twee belang rijke feiten hebben voorgedaan de her bezetting van het Rijngebied en het con tact met de Fransche en Engelsche gene rale staven sedert de regeering de mili taire kwestie in het parlement heeft ge bracht. Aan den anderen kant aldus zelde de minister. verkeeren wij in speciale om standigheden, die voorzien zijn in artikel 55 van de wet op de militie en bijgevolg heeft de regeering de machtigingen, waar om zij heeft verzocht, niet meer noodig om de bepalingen van dit artikel, op de hui dige periode toe te passen. De regeering kan thans artikel 55 op de onder de wape nen zijnde lichtingen toepassen, doch zij Zal dit slochts doen binnen de grenzen, voorzien in het wetsontwerp, dat wij U dringend verzoekeh aan te nemen. Dit wetsontwerp en de- maatregelen, die krachtens artikel 53 van de militie-wet door middel van in het staatsblad te pu- bliceeren decreten zullen worden genomen, zullen betrekking hebben op de overgangs periode. gedurende welke de gemengde commissie, die zal worden Ingesteld, het militaire vraagstuk in zijn geheel zal be- studeeren en naar oplossingen zal zoeken om de verdediging van het grondgebied afdoende te verzekeren. De generale stad zal een plan van per manent karakter opstellen en de aanpas sing van onze defensiemiddelen opnieuw in studie nemen, zulks in verband met de huidige omstandigheden en nadat met de generale staven van Engeland en Frank rijk overleg is gepleegd. De gemengde commissie, die zoodoende over alle gewenschte gegevens zal beschik ken. zal haar werk voltooien, hetwelk den wensch van België om onafhankelijk, vreedzaam en gerespecteerd te leven, zal bekrachtigen. Onze stadgenoot, de heer J Bink is geslaagd voor het theoretisch gedeelte van het machinistenexamen, diploma C. Het Weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de credlteurenlijst in het faillis sement der N.V. Banketfabrlek „De Bij", alhier. Deze lijst telt 58 crediteuren met een totaal passief van f. 40.447.66, waarvan preferent f. 6829.35 De baten zijn nog niet volledig bekend. De onbereden dienstplichtigen van oudere lichtingen dan van 1936 van het 6e regiment veldartillerie, aan wie uitstel van opkomst In werkelijken dienst is ver leend tot het tijdstip van 1 tot 10 October 1938- behooren 20 Juli e.v. te Leiden voor eerste oefening onder de wapenen te ko men, indien zij zijn aangewezen voor de onderofficiersopleiding. De Senaat van de Unitas Studlosorum Lugduno Batava is thans als volgt samen gesteld: E. G. Bisschop, rector; H. S. Zwarensteln. ab-actls; J. H Lobstein, fis cus; D. J. van Dijk, assessor I; mej. J. J. van Staveren, assessor II Onze stadgenoot, de heer H. van Cal car. die zich in wetenschappelijke kringen reeds een goeden naam heeft verworven door de vervaardiging van microscopische lcerfilms welke met groot succes en in toe nemende mate oij het universitair onder wijs in binnen- en buitenland worden ge bezigd, heeft jezei dagen in het perceel Heerengracht 31 onder den naam „Filca" een bedrtjl gevestigd, dat bedoelt te zijn een centrale voor het afwerken van smal en normaalfilms, zoowel voor beroepsfoto- giafen als voor amateurs. Onder dit af werken dient te worden verstaan het ont wikkelen en afdrukken der films- zoomede het inlasschen van toepasselijke titels e.d. terwijl hij mede de beschikking heeft over een instullatie om door middel van gra- mofoonplaten de film zoogenaamd na te synchroniseeren, d. w. z muzikaal te Jl- lustreeren Uit den aard der zaak bestaat dus ook de gelegenheid om bepaaiue ge beurtenissen op den filmband 'ast tc leg gen en daarbr het geluid op gramofoon- platen op te nemen, zoodat men zichzelf tegelijkertijd kan hooren en zien. In het bijzonder wat dit laatste betreft, brengt de heer van Calcar dus iets wat totdusverre in onze stad onbekend was. DUITSCHLAND. Vliegtuigeskader Borst Wessel. De Rijksminister voor de luchtvaart en opperbevelhebber van de luchtstrijdkrach ten maakt het volgend decreet van den Fiihrer en Rijkskanselier bekend: De opperste leiding der S.A. heeft mij op 20 Maart 1935 ter gelegenheid van mijn verjaardag namens de geheele S.A. een vliegtuiggroep van drie escadrilles met in het geheel 27 jachtvliegtuigen ten ge schenke gegeven. Ik beveel, dat dit op 1 April 1936 te Dortmund te stationneeren vliegtuig-eskader voortaan „vliegtuig- eskader Horst Wessel" zal worden ge noemd. Officieren, onder-officieren en man schappen van dit eskader dragen op de tuniek een herinneringsband met den naam: eskader Horst Wessel. Wanneer is aldus een vliegtuigeskader den naam Horst Wessel verleen, doe ik dat in den wensch de nauwe verbondenheid van de na,tlonaal-sociaiistische beweging, speciaal van mijn S.A. met de Jonge Duit sche vllegersgroep tot uitdrukking te brengen; ik doe dat ook in de zekerheid, dat strijdgeest en bereidheid tot offers, zooals deze Horst Wessel hebben bezield, de hooge deugden van ons luchtwapen zijn en moeten blijven. Moge ook dit eskader bij de in-acht- nemlng van deze deugden steeds ten voorbeeld strekken. ■o- ITAIJË. De protocollen der conferentie van Drie Mededeelingen over de luchtmacht. De Hongaarsche en de Oostenrijksche delegatie, met onderscheidenlijk De Kanya en Berger Waldenegg aan het hoofd, zijn uit Rome vertrokken. Schuschnlgg en Goemboes zullen nog eenlge dagen als particulier te Rome blijven. Gisteren heeft de paus Goemboes in audiëntie ontvangen. Over de geteekende protocollen wordt nog gemeld: Het eerste constateert met voldoening de gunstige resultaten, waar toe de voortdurende samenwerking tus- schen de drie regeeringen geleld heeft, ten gunste van de handhaving van den vrede en het economisch herstel van Europa. Wederom heeft men plechtig de wil be vestigd. trouw te blijven aan de politieke, economische- en cultureele principes van de protocollen van 1934 op grond van de erkenning dat het in het belang is van de drie landen steeds meer op alle terreinen hun optreden in overeenstemming te bren gen met de ontwikkeling, waaraan de Europeesche toestand onderhevig is. De drie regeeringen besluiten, zich in een groepeering aaneen te sluiten en te dien einde een permanent orgaan voor weder - keerlge consultatie in het leven te roepen. Het tweede protocol bepaalt, dat de drie regeeringen op den grondslag van het in protocol no. 1 neergelegde, haar besluit bevestigen geen enkele belangrijke poli tieke onderhandeling", te ondernemen met een andere regeering' Betreffende de Do- naukwestte, zonder van te voren contact te hebben gezocht met de beide andere regeeringen, waarmede de protocollen van Maart 1934 zijn onderteekend. Hoewel de drie regeeringen het geheel eens zijn over het nut van ontwikkeling harer economische betrekkingen met an dere Donaustaten. erkennen zij, dat een dergelijke uitbreiding voor het oogenbllk slechts ten uitvoer zou kunnen worden ge legd door middel van bilaterale overeen komsten. Het derde protocol bepaalt, dat het per manente orgaan voor wederkeerige raad pleging, zooals dat onder oogen is gezien in protocol no. 1, gevormd zal worden door de ministers van bultenlandsche zaken der drie onderteekenende mogendheden. Dit orgaan zal op bepaalde tijden bijeen komen en voorts wanneer de drie regee ringen dit gewenscht zullen achten. De drie protocollen zijn gesteld in het Italiaansch, in het Duitsch en in het Hon- gaarsch. Ingeval van twijfel is de Ita- liaansche tekst bindend. Een nieuwe Entente, zou men het resul taat kunnen noemen! De staatssecretaris van luchtvaart gene raal Valle, heeft in de Kamer een rede gehouden over de ontwikkeling van de Itallaansche luchtvaart. De generaal ving aan met te constatee- ren, dat bii de bijzondere geografische ligging van het Itallaansche schiereiland geen punt van de Mlddellandsche Zee buiten de controle van het Itallaansche luchtwauen mag vallen. Vervolgens deelde hij mede dat op het oogenbllk op verlangen van Mussolini overwogen wordt, door een wet den ver plichten dienst bit het luchtwapen in te voeren. Deze mededeellng oogstte lulden bijval. Het aantal vllegtulgeskaders. zelde de generaal verder, is bijna verdubbeld en achttien nieuwe vllegerscholen ziln ge ïnstalleerd. De totale aantallen piloten in de laren 1933 en 1935 staan tot elkaar als 1 10. Groote Inspanning wordt aangewend, om het materiaal te verbeteren. Hierbij heeft de sanctiepolitiek de Itallaansche vliegtuigindustrie gedwongen, zich in zeer sterke mate vrij te maken van den Invoer uit T buitenland. Terwijl vroeger 23 procent van het machine-materiaal werd ingevoerd, is men thans teruggekro pen tot 8 procent en dit percentage wil men nog meer omlaag drukken. Eind Mei zullen bombardementsvlieg tuigen in dienst gesteld worden, die met anderhalve ton bommen ieder punt van de Mlddellandsche Zee kunnen bereiken. Een nieuw soort vliegtuigen, dat de jachtvliegtuigen moet vervangen, is in aanbouw Deze toestellen hebben zes machinegeweren aan boord en kunnen een buitengewone snelheid bereiken. In strijd met de geruchten over schaarschte aan brandstoffen constateer de generaal Valle dat de benzinevoorraad voor iedere moeelllkheld toereikend Is. In Eritrea ziln vilf en twintle vliegvel den aangelegd, in Somallland vier en vijf tig. Zij zullen na het behalen van de uit eindelijke overwinning blijven voortbe staan. aangezien het slechts met br" "o van het luchtwapen mogelijk is. zoc gestrekte gebieden te controleeren. ENGELAND. Het Hoogerhuis aanvaardt de defensie plannen. Men verwacht, dat het Lagerhulsdcbat over de internationale situatie, dat oor spronkelijk voor Maandagavond was vast gesteld, thans morgen zal plaats vinden. Het Hoogerhuis heeft de resolutie, waarin de regeering om goedkeuring van de defensieplannen, zooals die in het witboek zijn gepubliceerd, verzocht, met 1098 stemmen goedgekeurd. Tijdens het debat over de bewapenings plannen, vroeg Lord Lothian (liberaal) de regeering nader uiteen te zetten, dat het accoord van de vier Locarno-mogend- heden, geen militaire alliantie tusschen Frankrijk. België en Engeland in 't leven had geroepen. Lord Hallsham, die namens de regeering antwoordde, zeide dat alle verplichtingen van de vier Locarnomogendheden in het Witboek over het accoord. dat tusschen hen tot stand was gekomen, voorkwamen, en dat er geen enkel geheim verdrag, ach ter dit accoord bestond. o SPANJE. Oud-Minister Martinez bezweken. De ex-minister Alfredo Martinez, die Zondag te Oviedo ernstig werd gewond, is aan de gevolgen overleden. o GRIEKENLAND. Veniteios' uitvaart. Het stoffelijk overschot van Venlzelos is hedenmorgen van Parijs te Brindlsl aan gekomen, tezamen met de weduwe en den zoon van den overledene. Delegaties van de Grleksche liberale- en republlkelnsche partijen, alsmede verschil lende Venizellsten brachten condoleance- bezoeken aan de weduwe van Venlzelos. Alvorens het stoffelijk overschot aan boord van den torpedojager werd ge bracht, werden redevoeringen gehouden door Gonatls en oud-minister Conoedonsoe die hulde brachten aan de nagedachtenis van den staatsman. Toen de kist aan boord werd gebracht, brachten de bemanningen de eerbewijzen. Cm halfelf vertrokken de belde torpedo jagers met de vlag halfstok naar Kreta. o TSJECHO-SLOWAKIJE. Een stap te Berlijn. Naar verluidt heeft de regeering stappen gedaan te Berlijn omdat op de lijst der Rijksdagcandidaten een tweetal oud-afge vaardigden van het parlement voorkwam, die nog altijd Tsjecho-SlowaaksCh onder daan zijn. o— NOORWEGEN. Noorwegen wil niets dan den vrede. Het Norsk Telegrambyraa meldt: Het woord voerend tijdens het debat in het Storting over de nationale defensie- begrooting, verklaarde Koht, de minister van bultenlandsche zaken: „Wij wenschen den vrede en hopen, dat onze bultenland sche politiek nooit zal worden geïnspi reerd door het denkbeeld, dat wij eens geroepen zullen kunnen worden, deel te nemen aan een oorlog." De liberale oud-premier Mohwinckel zeide: „Hetgeen de laatste dagen te Lon den is geschied, vormt onze beste verde diging. Wij verklaren, dat wij niet willen dienst doen als harlekijns in het oorlogs spel der groote mogendheden. De samenwerking, die plaatsvindt tusschen Spanje, Zwitserland en de Noorsche landen is voor onzen vrede van veel meer waarde dan groote credieten voor de na tionale verdediging". o VEREENIGDE STATEN. Legercommisiie adviseert tot uitbreiding der luchtmacbt. In haar rapport aar. hét Huls van Af gevaardigden beveelt de legercommissie eenstemmig den bouw van 4.000 militaire vliegtuigen aan. De commissie is van meening, dat de Vereenigde Staten, wat de militaire luchtvaart betreft, tien Jaar achter zijn. Jaarlijks moeten 800 nieuwe vliegtuigen worden gebouwd om de luchtmacht op peil te brengen. Alle groote mogendheden bezitten thans reusachtige vliegtuig-moederschepen, drijvende vlieg velden, die het voeren van een luchtoor log aan de vijandelijke kust mogelijk moe ten maken. De commissie verklaart te be schikken over betrouwbare Informaties, volgens welke andere mogendheden de beschikking hebben over 5000 tot 10.000 militaire vliegtuigen. Het departement van handel zal in den Stillen Oceaan kleine drijvende radio stations lnstalleeren ten behoeve van de vliegtuigen die den dienst tusschen de Ver. Staten, de Phlllippijnen en China onderhouden. De gemengde commissie voor de onder handelingen met de anthraclet Industrie heeft medegedeeld dat de bestaande ar beidsovereenkomsten tot 1 Mei zijn ver lengd. De dreigende staking van 106.000 arbei ders wordt daardoor minstens voor een maand uitgesteld. o BRAZILIË. Tegen de communistische actie. De politie geeft in haar offlcieele mede- deeling een overzicht over de getroffen maatregelen ter bestrijding der commu nistische actie. Tot midden Maart zijn 901 burgers en 2146 militairen onder wie 86 officieren gearresteerd; 586 burgers en 2058 militairen, onder wie 11 officieren, zijn weer in vrijheid gesteld. Alleen de laatste dagen zijn 480 perso nen in arrest gesteld. HIROTA OVER JAPAN'S POLITIEK. TOKIO, 25 Maart. (Reuter). Minister president Hlrota heeft voor het eerst sedert hij het premierschap bekleedt de bultenlandsche journalisten ontvangen, en daarbij o.a. het volgende verklaard: „Onze bultenlandsche politiek is geheel gebaseerd op het keizerlijk besluit van 27 Maart 1933, gepubliceerd ter gelegenheid van het uittreden van Japan uit den Vol kenbond. In de eerste plaats willen wij de sta biliteit der Oost-Aziatische landen verze keren, en tegelijkertijd hartelijke betrek kingen onderhouden met alle andere lan den, teneinde bij te dragen tot de waar borging van den aigemeenen vrede en het welzijn der mensehheid. Wij zullen blijven streven naar de tot standkoming van normale betrekkingen tusschen Japan, Mandsjoekwo en China, en trachten, tusschen deze landen een atmosfeer van hartelijke samenwerking tot stand te brengen. Wij zijn tevens voornemens, met Enge land, de Vereenigde Staten en de Sovjet- Unie en de andere landen ter wereld de traditioneele vriendschappelijke betrek kingen te onderhouden, die ons aan deze landen binden. Wij zullen trachten aan de economische behoeften van ons rijk te voldoen, en in het bijzonder onzen buitenlandschen han del te bevrijden van alle belemmeringen, door het wegnemen of verminderen van alle hinderpalen, die het internationale handelsverkeer verlammen. Voorts zeide Hirota: „Toen ik minister van bultenlandsche zaken was heb ik be loofd. dat er geen oorlog zou uitbreken zoolang ik die functie had; deze belofte blijft van kracht nu ik minister-president ben. Er zal geen wijziging komen in onze bultenlandsche politiek. Wij zullen de re geling van alle binnenlandsche en bulten landsche kwesties snel oplossen. o YEMEN EN IRAK. JERUZALEM, 25 Maart (Reuter) Vol. gens een bericht uit Dsjiddl heeft koning Ibn Saoed, sjeik Jasslm. die onlangs te Bagdad onderhandelingen heeft gevoerd, opgedragen naar deze stad terug te gaan voor het teekenen van een vriendschaps verdrag met Irak. Het belangrijkste punt van het verdrag zou zijn, dat beide landen een militair bondgenootschap sluiten met belofte van wederzij dsche hulp. o DE OORLOG IN ABESSYNIE. ASMARA, 25 Maart (Stefani) De luchtmacht is zeer actief. De actie concen treert zich op het oogenblik in het gebied tusschen het Ashangl meer en de meren van Halk en Arbibero. HARRAR. 25 Maart (Reuter) Uit Harrar wordt gemeld, dat de Itallaansche opmarsch in Ogaden is begonnen en Sas- sabanah reeds is gevallen. Hiervan is ech ter nog geen enkele officieele bevestiging gekregen. EERSTE VLUCHT NAAR ZUID- AMERIKA VAN DE L.Z. 129. BERLIJN, 25 Maart (A.N.P.) Het nieuwe luchtschip L.Z. 129 zal op 30 Maart a.s. voor zijn eerste vlucht naar Zuid- Amerika van Friedrichshafen vertrekken. Voor de volgende vluchten zal van Frank fort aan de Main worden gestart. o DE KLEINE ENTENTE. PRAAG. 25 Maart (A.N.P.) Begin April zullen de ministers van bultenland sche zaken der Kleine Entente hier bij eenkomen ter bespreking van de gevolgen, die de door Italië, Oostenrijk en Hongarije te Rome genomen besluiten voor de poli tiek der Kleine Entente hebben De navolgende schepen zijn morgen radlotelegraflsch te bereiken vla het kust- station Schevenlngen-Radlo. Aldabl, Alphacca, Alpherat, Alwakl, Baloeran, Boschfonteln. Chr. Huygens, Colombia, Costa Rlca, Dempo, DJambl, Gaasterkerk, Hoogkerk, Jagersfontein, Johan de Witt, Joh. van Oldenbarnevelt, Kota Pinang. Marnix van St. Aldegonde, Meliskerk, Poelau Laut, Randfontein, Van Rensselaer, Simon Bolivar, Statendam, Stuyvesant, Tawall. Veendam, Venezuela, Volendam, Zuiderkerk. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen-Radio te bereiken. Telegrammen worden aangenomen door alle telegraafkantoren en door Radio- Holland. JAPAN. Arita minister van bultenlandsche zaken. Geen Mei-feesten. Naar verluidt heeft de eerste minister Hirota thans in een kabinetszitting mede gedeeld, dat hij Hatsjlra Arita gekozen heeft ais minister van bultenlandsche zaken, welke portefeuille hij tot dusverre nog onder eigen berusting had. De keuze van Arita is door alle minis ters van het kabinet goedgekeurd. Vol gens berichten in de bladen zal Arita 31 Maart als minister door den Mikado wor den geïnstalleerd. De vegeerlng heeft met het oog op den ><it van b'eleg de gebruikelijke Mel- sten voor geheel Japan verboden. De pers laat doorschemeren, dat dit verbod in verband staat met maatregelen tegen communistische agitatie. •—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2