77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 25 Maart 1936 Vierde Blad No. 23313 BINNENLAND. Schoonmaak Berichten vorige oplage. DE TOELATING OM KOSTE LOOS TE PROCEDEEREN. OVERLEG TUSSCHEN REGEERING EN KAMERCOMMISSIE. Verschenen is het verslag der commissie ■uit de Tweede Kamer voor privaat- en strafrecht aangaande de herziening der voorschriften nopens de toelating om kos teloos te procedeeren. Nadat de commissie de memorie van antwoord ontvangen had, is zij over een aantal punten, voorkomende in het gewij zigd ontwerp van wet, met de regeering mondeling in overleg getreden. Van de uitkomsten van dit overleg wordt hier onder mededeellng gedaan. Gevraagd werd, o£ het geen aanbeveling zou verdienen, in het tweede lid van art. 856 voor te schrijven, dat de verzoeker, in dien de wederpartij geen bekende woon plaats in het koninkrijk heeft, de plaats van baar werkelijk verblijf in Nederland moet opgeven. Volgens het ontwerp moet in het verzoekschrift steeds de woonplaats opgegeven worden, ook indien deze in het buitenland gelegen is en de wederparty ten tijde van het indienen van het ver zoekschrift in Nederland verblijf houdt. De regeering verklaarde zich bereid dit punt nader te overwegen. Een regeling zou getroffen kunnen worden in dien zin, dat de woonplaats van de wederpartij in het request moet worden opgenomen, indien deze in Nederland gelegen is; dat, indien de wederpartij haar woonplaats heeft bui ten Nederland, de plaats van een even tueel werkelijk verblijf in Nederland moet worden vermeld en dat de woonplaats buiten Nederland alleen dan in aanmer king komt, indien ook een plaats van werkelijk verblijf in Nederland ontbreekt. De regeering heeft nader deze wijziging aangebracht. Er werd op gewezen, dat de rechter de bevoegdheid zal verkrijgen, aan de admi nistratie der belastingen inlichtingen te vragen. Gevraagd werd. of deze bevoegd heid van de zijde van den rechter ook een verplichting meebrtngt van de zijde van de belastingadministratie om de gevraagde gegevens te verstrekken. De regeering antwoordde, dat de plicht tot het verstrekken van gegevens in alge- (meenen zin inderdaad zal bestaan. De vraag, of het vaststaat, dat een ver kregen toelating om kosteloos of tegen verminderd tarief te procedeeren geldig blijft in geval van verzet, beantwoordde de regeering bevestigend. De vraag werd gesteld of niet de moge lijkheid geopend dient te worden om een vergunning tot kosteloos procedeeren om te zetten in een vergunning tot procedee ren tegen verminderd tarief. De regeering verklaarde voor dit denkbeeld weinig te gevoelen. Kan. zoo werd gevraagd, de dwingend voorgeschreven veroordeeling van de we derparty tot betaling aan den griffier, procureur en deurwaarder ieder afzonder lijk geen aanleiding .geven bot conflicten tusschen den cliënt, zijn advocaat en de overige belanghebbenden? Zou het in ver band daarmede geen overweging verdie nen. de veroordeeling van de wederpartij te doen geschieden ten behoeve van den cliënt, doch tevens aan den advocaat en de overige belanghebbenden de bevoegd heid toe te kennen, uitbetaling van het toekomende aan hen zelf te vorderen? De regeering verklaarde voor dit denk beeld niet veel te gevoelen. Immers, dit stelsel kan leiden bot ongewenschten samenloop van acties. Moeilijkheden in verband met het feit, dat alle belangheb benden krachtens de ontworpen regeling ieder voor zich kunnen gaan executeeren, vreesde zij niet. De regeering zegde voorts toe te zullen overwegen, of de president, die het verlof tot beslaglegging verleent, niet tevens een voorloopige vergunning kan verleenen tot het kosteloos of tegen half tarief uitbren gen van de bedoelde dagvaarding en van het exploit van beteekening. Deze wijzi ging bracht de minister alsnog aan. Ook zegde de regeering toe. te zullen over wegen, of den president niet de bevoegd heid kan worden verleend, ln geval van kort geding, bij zijn beslissing een defini tieve uitspraak te geven omtrent het al dan niet kosteloos procedeeren. Partijen zullen dan bij het kort geding zelf sum- mierlijk moeten aantoonen, in hoeverre zij op gratis procedeeren recht hebben. Ook deze wijziging is aangebracht. PENSIONNEERING SPOORWEGPERSONEEL. DE KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN. Pensioenbond begint een proces. In het gebouw „Excelsior" te Den Haag werd een zeer druk bezochte huishoude lijke vergadering gehouden van den Pen sioenbond van Indische ambtenaren, waar in met overgroote meerderheid aan het bestuur werd opgedragen, de voorbereiden de maatregelen te treffen tot het voeren van een proces inzake de korting op de toegekende Indische pensioenen. De bedoeling is, om tot in hoogste in stantie een rechterlijke beslissing uit te lokken over de vraag, of de verplichtingen van den staat ten opzichte der gepenslon- neerden beheerscht worden door de gele genheidswetgeving, waarvan de kortings- wetten 1933 en .1935 voorbeelden zijn, of dat algemeene rechtsbeginselen, met name het beginsel van de goede trouw bij het nakomen van aangegane verplichtingen ook hier van toepassing moeten zijn. Staande de vergadering werd reeds voor een aanzienlijk bedrag lngeteekend, om het voeren van dit proces financieel voor den bond mogelijk te maken. In verschillende centra van Indische ge- pensionneerden in Nederland zullen ver gaderingen worden uitgeschreven, om het protest tegen kortingen op toegekende pensioenen zoo krachtig mogelijk te doen zijn. ST. RAPHAEL EN HET NIEUWE VOORSTEL VAN DE DIRECTIE DER SPOORWEGEN. Gisteren heeft in het gebouw van K. en W. te Utrecht de R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael", naar het „U. D." meldt, een vergadering ge houden. waarin het onderwerp: Pensioen wet 1925, besproken is, naar aanleiding van de punten, door den Personeelraad op 11 Maart in brief aan de directie der N. S. overgelegd. Door den heer H. Timmermans, secre taris van „St. Raphael" en lid van den personeelraad, werd de stand van zaken uiteengezet. I Hij wees erop, dat de geschiedenis van deze zaak begint bij het verzoek van den Raad aan de directie om meer gelijke be handeling van oud-H. S. en S.S.-perso- neel, dat op 60-jarigen leeftijd wegens overcompleet den dienst moest verlaten. Zooals bekend, werd oud-H.S.-personeel op 60-jarigen leeftijd gepensionneerd. terwijl oud-S.S.-ers op dien leeftijd op wachtgeld werden gesteld. Het was voor het overgroote deel der oud-S.S.-ers na- I aeeliger op wachtgeld te worden gesteld, dan met pensioen te gaan. Om dat nadeel weg te krijgen wendde zich de Raad tot de Directie. Na een mondelinge bespre king, v/aarbij reeds bleek, dat de Directie de oplossing zocht in de bevoegdheid om ieder van het personeel op 55-jarigen leef tijd te pensionneeren, heeft de raad aan de directie schriftelijk als zijn meening te kennen gegeven, dat de gelijke behande ling het dichtst benaderd zou worden bij algemeene pensionneering op 60-jarigen leeftijd en indien het overcompleet door dezen maatregel niet te verwerken zou zijn, dan op wachtgeldstelling zou kunnen plaats hebben, te beginnen met hen, die het dichtst staan bij hun 60ste jaar. Op dat voorstel heeft de directie officieel niet geantwoord. Als haar antwoord op het denkbeeld van den raad is te beschouwen haar voorstel om haar bevoegdheid te geven ieder van het personeel op 55- jarigen leeftijd met pensioen te ontslaan. Dat voorstel hebben wij, aldus spr., hier op 27 Januari behandeld en afgewezen; wij hebben ons toen accoord verklaard met algemeene pensionneering op 60- jarigen leeftijd. Niet alleen „St. Raphael", maar alle organisaties hebben zich tegen pensionneering op 55 jaar verklaard en zich uitgesproken voor pensionneering op 60 jaar! Overeenkomstig de beslissingen van de organisatie heeft de personeelraad aan de directie bericht en haar gevraagd om de kwesties te bespreken. Op 10 Maart had het bureau van den raad een bespreking, welke tot algeheele overeenstemming leidde en welke bij schrijven van 11 Maart aan de directie schriftelijk is bevestigd. Deze voorloopige overeenkomst, welke aan de organisaties ter beoordeeling is voorgelegd, bevat 6 punten, welke den afdeelingen zijn mede gedeeld. Het voorstel beoogt dus niet de ln de Pensioenwet' 1925 bepaalde leeftijds grenzen, waarop aanspraak op pensioen bestaat, voor altijd te wijzigen, maar het bedoelt te zijn een tijdelijk toegepaste re geling, welke de afvloeiing van overcom pleet personeel voor de directie verge makkelijkt en die onder de gegeven om standigheden voor het betrokken perso neel zoo voordeelig mogelijk werkt. Waar wordt voorgesteld art. 24 1b uit den Pen sioenwet te lichten, spreekt het vanzelf, dat hiermede geen tijdelijke, maar een blijvende maatregel beoogd wordt en dus, indien deze voorstellen wet geworden zijn, de directie geen bevoegdheid meer bezitten zal om de groepen, die thans on der dit artikel vallen, op 55-jarigen leef tijd met pensioen te ontslaan. In verband hiermede brengt spreker nog twee punten onder de aandacht. Ten eerste het recht van oud-H.S.-ers om met 60-jarigen leef tijd met pensioen te gaan, dat onaange tast blijft. Ten tweede, dat iemand van 55 tot 60 jaar, die, als deze voorgestelde wijzigingen in de wet zijn opgenomen, pensioen vraagt, geen aanvulling van zijn bezoldiging krijgt. Wel zal iemand, die wegens inva liditeit voor het bereiken van den 60- jarigen leeftijd met pensioen ontslagen wordt, zoolang de huidige ter zake gel dende bepalingen van het R. D. V. van kracht blijven, de bekende aanvulling op zijn bezoldiging ontvangen. In verband met de hiervoor behandelde punten ver klaart spreker namens het hoofdbestuur, dart, gezien in het licht van de omstan digheden, gelijke behandeling van perso neel bij afvloeiing wegens overcompleet een gelukkige oplossing genoemd mag worden, een oplossing, welke het H.B. met volle overtuiging adviseert, te aanvaarden. Hierna hadden de afdeelingsbesturen gelegenheid hun bezwaren te berde te brengen, waaruit zich een geanimeerde gedachtenwisseling ontspon. Ten leste heeft de vergadering ver klaard, accoord te gaan met het gedane voorstel. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is met ingang van 1 Mei aan den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat P. J. P. van der Steur, te 's Gravenhage op zijn verzoek eervol ont slag uit zijn betrekking verleend met dankbetuiging voor de door hem bewezen belangrijke diensten. INVOER HUISHOUDELIJK GLASWERK. Contingenten worden zoo mogelijk verkleind. De Minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart zegt in een nota naar aan leiding van het verslag over het wetsont werp: regeling van den invoer van huis houdelijk glaswerk: Met betrekking tot de vraag van som mige leden of het niet mogelijk is. den totalen invoer van huishoudelijk glaswerk meer te beperken dan thans het geval is. moet worden ongemerkt, dat zulks prac- tisch slechts kan worden bereikt door een verlaging der ingevolge handelsovereen komst toegestane contingenten aangezien ruim 99 pet. van den invoer van het be trokken artikel op een dergelijke wiize is geregeld. In dit verband kan worden me degedeeld. dat bii vorige onderhandelingen niet zonder succes naar een verlaging der onderhavige verdragscontingenten is ge streefd. zoodat momenteel de ln totaal verleende contingenten voor huishoudelijk glaswerk niet onbelangrijk lager ziin dan een iaar geleden. Ook in de toekomst zal met de belangen van den betrokken tak van industrie zooveel mogelijk rekening worden gehouden. LOF VOOR COLUN. Een prijzend artikel in de Evening Standard. Uit Londen wordt ons gemeld: I De Evening Standard publiceert in zijn editie van Dinsdag een prijzend artikel over den Nederlandschen eersten minister Colijn, van de hand van Bruce Lockhart. Het artikel beslaat twee kolommen en is verlucht met een portret van Colijn, ge- teekend door Erna Plachte. De schrijver zet in dit artikel uiteen, dat het in de tegenwoordige tijden een geluk genoemd mag worden voor Noord-West Europa dat daar tenminste een land in vrede leeft en dit waarschijnlijk zal blijven doen onder de krachtige leiding van den 66-jarigen eersten minister. Lockhorst schrijft het voornamelijk op rekening van den eersten minister Colijn dat Nederland (het eenige land ter wereld waar geen „slums", krotwoningen, zijn), vrede en rust geniet. Colijn regeert met dezelfde methodes waarmede iedere Engel- sche staatsman zou kunnen regeeren en gevoelt geen sympathie voor het fascisme. Hij gelooft dat Engeland en Nederland moeten samenwerken in het Oosten en dat Nederland zijn eerlijk deel moet bijdragen tot deze samenwerking. De samenwerking van een zoo bekwaam eersten minister als Colijn is meer diplomatieke zorg waard dan zij tot dusver nog heeft ontvangen. HET „WILHELMUS" .AAN HET SLOT VAN VERGADERINGEN. De Minister van Binnenlandscche Zaken heeft een antwoord gegeven op schrifte lijke vragen van den heer Faber, lid der Tweede Kamer, betreffende de door den burgemeester van Zoelen gestelde voor waarden voor het houden van een feest- vergadering, afdeeling Zoelen van de S.D.A.P. op 14 Februari 1936. De Minister zegt. dat het juist is, dat de burgemeester van Zoelen, toen hem toe stemming werd gevraagd voor een feest- vergadering van de afdeeling Zoelen der S.D.A.P., te houden op 14 Februari, waarbij het normale sluitingsuur zou worden overschreden, aan het verleenen van toestemming de voorwaarden heeft ver bonden: a. dat, als een spreker zou optreden, deze vooraf met den burgemeester zou komen spreken over den inhoud zijner redevoe ring, dan wel deze redevoering vooraf schriftelijk zou inzenden; b. dat de avond zou eindigen met het „Wilhelmus". Tusschen het sluitingsuur en den inhoud der te houden redevoering bestaat geen verband. De voorwaarde van voorafgaande kennisneming stelde de burgemeester op grond van de hem krachtens de plaatse lijke politieverordening met betrekking tot openbare vermakelijkheden toekomende bevoegdheid. Verband tusschen het sluitingsuur en het ten gehoore brengen van het volkslied bestaat uit hoofde van de in overeen stemming met het gemeentebestuur ge troffen regeling aan alle in de ge meente bestaande gezelligheidsvereenigin- gen reeds in 1934, toen nog geen afdeeling der S.D.A.P. ln Zoelen bestond, kenbaar gemaakt volgéris welke men bij ver lenging van het sluitingsuur ten teeken. dat het feest ten èinde is. de muziek het volkslied ten gehoore brengt. De voorwaarden zijn dus uitvloeisel van algemeen te Zoelen bestaande gebruik en zijn niet in het bijzonder met betrekking tot de vergadering van de afdeeling der S.D.A.P. gesteld. De minister is niet van oordeel, dat de burgemeester de grens van zijn bevoegd heden heeft overschreden. Wel •"dl hij hem er op opmerkzaam maken, dat het ten gehoore brengen van ons volkslied, inge volge voorschrift, als middel om het slui tingsuur aan te kondigen, aan de waarde van en den eerbied voor dat lied afbreuk doet. DR. VAN SCHELVEN TOCH GEWOND? Naar de „Telegraaf" verneemt zou dl'. Van Schelven, de leider van een colonne der Roode-Kruis-ambulance in Abessynië een tiental dagen geleden toch licht ge wond zijn. Zijn familie heeft nml. een telegram ontvangen, dat hij een niet ge vaarlijke blessure heeft opgeloopen, waar over men zich in geenen deele ongerust behoeft te maken. Het. hoofdbestuur van her Nederlandsche Roode Kruis, aan hetwelk het Hbld. naar aanleiding van dit bericht om inlichtingen vroeg, bleek de situatie niet zeer duidelijk te zijn Naar aanleiding van het. eerste Stefani-bericht had het telegrafisch om inlichtingen aan dr. Winckel gevraagd. Het hoofdbestuur heeft toen zooals ge meld een telegram ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat dr. Van Schelven zonder gevaar was. Er is toen opnieuw om nadere inlichtingen gevraagd waarop ge antwoord werd, dat dr. Van Schelven ge zond en veilig te Dessie was aangekomen. Het is niet. het voornemen van het hoofdbestuur om thans opnieuw aan dr. Winckel inlichtingen te vragen. Men wacht rustig het rapport van den leider der ambulance af. BURGEMEESTERS. Bij Kon. Besl. is aan F. P. Bruijsten op zijn verzoek met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Stein. Bij K. B. zijn opnieuw benoemd: met ingang van 8 April tot burgemeester der gemeente Raamsdonk, A. J. W. M. Moons; met ingang van 16 April tot burge meester der gemeenten Giessen-Nieuwkerk Peursum en Schelluinen, J. G. Diepen horst, secretaris der gemeente Giessen- Nieuwkerk; met ingang van 25 April tot burge meester der gemeente Stolwijk G. V. W. baron van Hemert tot Dingshof; met ingang van 23 April tot burgemeester der gemeente Burgh W. G. Boot, secretaris van die gemeente; met ingang van 23 April tot burgemeester der gemeente Ameland, J. B. W. Bolomey: met ingang van 7 April tot burgemeester der gemeente Oldemark M. Kuipers, secre taris van die gemeente; met ingang van 8 April tot burgemeester der gemeente Merkelbeek J. P. K. Gabriëls; met ingang van 29 April tot burgemeester der gemeente Reusel A. A. Willekens. secre taris van die gemeente. geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. g (Ingez. Med.) DE VEEBINDINGEN AMSTERDAM—ROTTERDAM EN AMSTERDAM—UTRECHT. De K.N.A.C. schrijft ons: Het blijkt, dat bijzondere belangstelling bestaat voor de voorgenomen combinatie van de aan te leggen wegen van Amster dam naar Bodegraven (Rotterdam) en AmsterdamUtrecht. Inderdaad bestaan er in dit opzicht plannen. Voor het eerst deed de Minister van Wa terstaat hierover eenige mededeeling op 8 Juni 1935 en wel in den volgenden vorm: „Omtrent de verbetering van de verbin ding tusschen Amsterdam en Utrecht is nog een onderzoek gaande in verband met de overweging, in hoeverre daarbü aan een wijziging van het tracé voor de directe verbinding tusschen Amsterdam en Rot terdam moet worden gedacht." Eenigen tijd later .teelde de Minister v. Waterstaat ter toelichting hiervan nog mede, dat met het onderzoek naar de mo gelijkheid van gedeelteiyke combinatie van het weggedeelte AmsterdamBode graven van weg no. 3 met den weg no. 2 (AmsterdamUtrecht) wordt beoogd aan zienlijke besparing in aanlegkosten te be reiken, zonder dat 't doorgaand verkeer hierdoor wordt geschaad: besparing ln aanlegkosten kan tevens tot bespoediging van de totstandkoming van de nieuwe verbindingen leiden, wat in het bijzonder voor het rec'htstreeksche verkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam van groot be lang is. Op bijgaand kaartje geven de vetge drukte streepjes zeer schetsmatig aan in welke richting de oplossing blijkbaar wordt gezocht. EEN NIEUW CONTRACT IN DE TYPOGRAFIE. In een gisteren te Utrecht gehouden vergadering van den Alg. Ned. Typogra fenbond is het nieuwe collectieve contract in de typografie en rasterdiepdruk met 13654 stemmen goedgekeurd. Ook het binderscontract werd met ongeveer de zelfde cijfer-verhouding aangenomen. Na deze beslissing wordt nog een refe rendum onder de leden gehouden, waar van de uitslag uiterlijk 31 Maart a.s. be kend kan zijn. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen is de Nachtegaal met 3 passagiers en post naar Indië vertrokken. NIEUW FABRIEKSGEBOUW N.V. KOFFIE HAG MAATSCHAPPIJ. In het nieuwe fabrieksgebouw van de Koffie Hag-Maatschappii in Amsterdam tusschen de Lauwer- en de Rozenstraat ziin tal van nieuwe vindingen aange bracht op het gebied van verpakking en conserveering der smaak- en aroma- gevende koffie In de super-vacuumver- pakking blijft de koffie zeer geruimen tijd versch. en zelfs kan zij op deze wlize in luchtledige bussen naar Indië verzon den worden zonder dat de kwaliteit er onder lijdt. Aan het nieuwe fabrieksgebouw hebben in de bouwperiode meer dan 100 werklieden hun brood verdiend. Bii den bouw vond men in een regenput een gevelsteen. Deze steen, die thans aan de gevel van het nieuwe gebouw ul likt. stelt een „Lindt-Winckel" voor. Hij getuigt dat ln de betrokken zaak iedereen, van welken stand ook. terecht kan. Ook met Koffie-Hag poogt men ge heel het volk te bereiken. UIT NED. OOST-INDIË. OFFICIEELE MUTATIE. BUITENZORG, 24 Maart (Aneta). Ver leend op verzoek eervol ontslag onder dankbetuiging voor de den lande bewezen diensten met ingang van 20 April 1934 aan Ir. P. J. F. van Buuren, hoofd van de afdee ling Havenwezen aan het Departement van Verkeer en Waterstaat. UITVOERING BAROEWERKEN. BUITENZORG, 24 Maart (Aneta i. De Provincie Oost-Java kende een subsidie van f. 50.000 toe voor de uitvoering van het zevende deel A van de Baroewerken in de residentie Besoeki. AARDSCHOK. PADANG SIDEMPOEAN, 24 Maart (Aneta). Gisteravond te half Men werd een vrij harde aardschok hier ter plaatse ge constateerd. De vermoedelijke richting was Zuid-Noord. VERPLAATSING COMMANDOSTAF. SOERABAJA, 24 Maart (Anetal. Het commando en de staf van het 2de regiment artillerie wordt op 1 Mei a.s. van Malang naar Soerabaja overgebracht. Onderstaande Berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag opgenomen. BINNENLAND. UITREIKING GOUDEN DE RUYTER-MEDAILLE. In verband met de reis van de K XIII. In de Kamer van den chef van den Ma rinestaf. vice-admiraal J. de Graaff, te Den Haag, heeft gisterochtend omstreeks half twaalf een korte maar niettemin be langrijke plechtigheid plaats gehad. In tegenwoordigheid van de officieren bij de afdeeling Marinestaf werkzaam en van den chef van de afdeeling personeel van het departement van Defensie, den admini strateur D. J. Sonne, heeft admiraal de Graaff de gouden De Ruytermedaille uit gereikt aan den sous-chef van den Marine staf, kapitein-luitenant ter zee L. G. L. van der Kun. Admiraal de Graaff hield daarbij een toespraak, waarin hij er op wees, dat het gisteren, 24 Maart, de geboortedag is van den grootsten aller Nederlandsche vloot voogden Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Bij gelegenheid van de herdenking van diens geboortedag voor 300 jaar, dus 24 Maart 1907, is o.a. bepaald, dat zou worden ingesteld een eere-teeken voor hen, die zich door verdienstelijke daden voor de Neder landsche Scheepvaart hebben onderschei den. Dit eere-teeken, de De Ruyter-me- daille genoemd, wordt in goud, zilver en brons geslagen en aan een oranje-lint op de linker borst gedragen. Jaarlijks worden bij den minister van Waterstaat voordrach ten tot toekenning op 24 Maart ingediend. Na afloop van den geslaagden tocht van H. M.'s K XVIII was de minister van De fensie van oordeel, dat de commandant, evenals de toenmalige commandant van H. M.'s K XIII aan welke officieren het niettegenstaande de daaraan verbpnden enorme moeilijkheden gelukt „„was hun notedopjes over onmetelljke nceanen on- geconvoieerd van Nederland veilig en zon der eenig malheür van beteekenis naar Indië over-rt 'voeren zich door verdien stelijke daden hebben onderscheiden, ook op het gebied van de Nederlandsche Scheepvaart. De minister van Waterstaat was van eenzelfde meening en op voordracht van dien bewindsman is dan ook bij Koninklijk Besluit van 3 Maart 1936 no. 72, het eere- teeken in goud door H.M. de Koningin toe gekend aan den kapitein-luitenant ter zee L. G. L. van der Kun en den luitenant der zee le klasse D. C. M. Hetterschij. Admi raal de Graaff sprak de hoop uit, dat de medaille voor overste Van der Kun steeds een bijzonder aangename herinnering zal zijn aan het enorme succes, door hem be haald, met de overbrenging van de eerste onderzeeboot door het Panamakanaal naar Ned.-Indië. Het was hem een groot voor recht hem de medaille te mogen uitreiken en de eerste te mogen zijn om hem van harte geluk te wenschen met de hem te beurt gevallen eer. Nadat ververschingen waren rondge diend heeft overste Van der Kun den ad miraal dank gebracht voor zijn hartelijke woorden en de aanwezigen voor hun ge- lukwenschen. Waar admiraal De Graaff in Kjn toespraak had gewaagd van het succes van den tocht van de K XIII, merkte hij op, dat dit succes in de eerste plaats te danken was aan den goeden geest van samenwerking onder de opva renden. Het deed hem genoegen, dat een zijner toenmalige medewerkers, de luite nant ter zee der le klasse J. J. L. Willinge, zich onder de aanwezigen bevond. UIT NED. OOST-INDIË. INVOERORDONNANTIE SANITAIR AARDEWERK 1936 AANGENOMEN. BATAVIA, 24 Maart (Aneta). De ont- werk-ordonnantie voor den invoer van sanitair aardewrk 1936 werd. na een korte discussie, met 12 stemmen voor en 4 stem men tegen, aangenomen. HEVIGE KAMPONGBRAND TE BATAVIA. BATAVIA, 24 Maart. (Aneta). In kam pong Baroe, bij het kerkhof op Tanah Abang (vrijwel in het midden van de stad Batavia), heeft een hevige brand gewoed, Een geheel kampong-complex stond in lichterlaaie; huizenhooge vlammen stegen op en dikke rookwolken trokken over de stad heen. De brandweer rukte uit met groot materieel. De brand werd, dank zij het encreiek ontreden van den brandweer en de hulp van militairen uit de nabijge legen artillerie-kazerne, alsmede van de politie, in oetrekkelijk korten tijd bedwon gen, ondanks de groote moeilijkheden, welke bij het blusschingswerk werden on dervonden, doordat het brandende com plex vrijwel geheel door andere huizen blokken is ingesloten. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor; slechts viel een brandweerman tengevolge van de hitte flauw. Het valt nog niet te schatten hoe veel huizen verbrand zijn. Vermoedelijk is een 1000-tal personen dakloos. Een mis- sigit, welke midden ln het verbrande com plex stond, is gespaard gebleven. VOEDSELDISTRIBUTIE STOPGEZET. TJILATJAP, 24 Maart. (Aneta). De voed seldistributie in de Residentie Banjoemas ls stopgezet ln verband met gunstige padi- oogsten. DE BRAND TE SIBOEHOEAN. PADANG SIDEMPGEAN, 24 Maart (Aneta) Bij den brand te Sobuehoean waarvan onze telegrammen gisteren mel ding maakten, zijn in totaal zes woonhui zen, 1 moskee, en 23 tokos afgebrand. De schade wordt gc'aXeerd op f. 22 000.— Een Chinees wiens toko ver-e'rerd was voor f.1500 is aangehouden De ovuige huizen, welke zijn afgebrand, alsmede de verloren gegane goederen, waren niet verzekerd.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13