De militaire opstand te Tokio LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 25 Maart 1936 Een Dagboek van de revolutie. BURG. STAND VAN LEIDEN VISSCHERIJBERICHTEN. IIN/T EN UITEREN GEVRAAGD. AANGEBODEN. i. Woensdag, 26 Februari. Ik zit in den Fuji-express; komend van Shimonosekl, de laatste étappe van de reis Holland—Japan via Siberië. Yokohama komt in 't zicht, het wordt tijd de bagage eens te tellen en klaar te zetten, want nog maar een goede twintig minuten en wij zijn er. Dank zij de waarlijk Siberische koude hébben we een aantal dagen ver traging7 gehad, zo'odat de réis van Berlijn hierheen bijkans drie weken duurde. Al dien tijd hebben we in den trein geslapen en nu verlangen we naar ons eigen bed en.... een bad. In Yokohama, waar we even stobpen, komt een kennis op me toe en vraagt of hij me even vertrouwelijk kan spreken. Ik denk eerst, dat hij me bijzondér plechtig wekom wil heeten, doch hij-doet gewichtig en fluistert me toe: „Ik zou als ik jou was, heel voorzichtig zijn, in Tokio is iets gaande, een aantal mi nisters zijn vermoord en het leger is in opstand. Niemand weet precies wat er aan de hand is, wees daarom voorzichtig en blijf voorlooplg op het station totdat je wat naders weet". Dat was inderdaad groot nieuws, al wist iedereen in Tokio al sinds lang dat iets dergelijks vroeg of laat te gebeuren stond. Wanneer de trein doorrijdt kijken we gespannen uit de coupévensters, maar aan het straatbeeld. Is niets bijzonders te zien. Een sneeuwstorm jaagt over de stad en het is begrijpelijk, dat bij zulk weer er maar weinig menschen op straat te zien zijn, vooral in de buitenwijken. De andere passagiers blijken intusschen ook wat gehoord te hebben, er heerscht onder hen een zekere spanning. De trein loopt echter volkomen nor maal het station binnen, er staan kennis sen op het perron. „Je valt met je neus in de boter", is het eerste wat ik te hooren krijg. Inderdaad blijkt er iets aan de hand te zijn: al weet nog niemand het rechte. Ze ker is aleen, dat een aantal ministers en voorname personen zijn vermoord, en, dat troepen van de eerste divisie het centrum van de stad en de omgeving van het Kei zerlijk paleis bezet hebben. Wij wonen vlak naast de kazerne van het opstandige regiment en daarom raadt men ons- aan niet naar huls te gaan, doch onzen intrek te nemen in het Imperial Hotel, dat is in elk geval veiliger. We be raadslagen even op het ijskoude perron, dan stuur ik mijn familie naar het hotel en ga zelf de stad in om eens polshoogte te nemen. Ondanks den hevigen sneeuwstorm blijkt het nu toch wel heel druk op straat, want alle wegen, die naar het centrum voeren, zijn door soldaten afgezet en het heele verkeer moet langs allerlei straatjes en slopjes omgeleid worden. Het eerste wat me opvalt, is het totaal ontbreken van alle polltfe, alle agenten zijn van het tooneel verdwenen. Naar ik hoor zijn ze vanmorgen vroeg door de sol daten, soms met kolfslagen, verjaagd. Even kijken hoe 't er thuis uitziet, na zoo'n lange afwezigheid. Gelukkig is alles in de beste orde. Cooksan en Amahsan verwelkomen me allerhartelijkst. Wanneer ik dan echter vraag wat er nu eigenlijk gebeurd is, krijg ik alleen te hooren „Very sorry, very ter rible". Meer is niet tiit hen te krijgen en daar om trek ik er maar verder op uit. Er is echter nog maar weinig positiefs bekend, al doen de wildste geruchten de ronde. Vanmorgen om vijf uur zijn een paar compagnieën van het derde regiment on der hun kapiteins, zoogenaamd voor nacht oefeningen uitgerukt. Dat hadden ze veer tien dagen geleden ook al eens gedaan, toen werd blijkbaar generale repetitie ge houden. Een pikante bijzonderheid is nog, dat dezè troepen bereids de order hadden ont vangen om aanstaande Donderdag naar Mandsjoekwo te vertrekken. Daardoor hadden ze ook de beschikking gekregen over mitrailleurs en de noodige scherpe patronen. De luttele voorbijgangers letten op de zen kouden wintermorgen niet op de voor bijtrekkende soldaten, maar een kranten jongen, die juist het morgenblad aan het huis van den eersten minister had afge geven, hoorde plotseling schieten. Hij zag hoe de politiewacht van ongeveer twintig man in vuurgevecht gewikkeld was met soldaten, die het huis omsingelden. Toesnellende gendarmerie-patrouilles schoten een aantal aanvallers neer, maar konden niet beletten, dat een aantal offi cieren. met mitrailleurs met afgezaagde loopen net als gangsters de woning bin nendrongen. Gelijk later zou blijken von den ze daar den zwager van den premier, die in den tuin vluchtte, maar daar werd afgemaakt. Admiraal Okada kon zich eenlge dagen verborgen houden en Wist toen te ont snappen. De krantenjongen gooide direct zijn pak kranten weg en rende terug naar zijn blad. Zoodoende wisten de redactiebureaux al om zeven uur dat er iets gaande was. Een buitenlandsch journalist, vroeg bij de hand, kreeg nog kans. voor de alge- heele afzetting van het telegraafverkeer, een depêche In cijferschrift weg te zen den. Om negen uur kreeg een ambassadeur een, telegram van zijn regeering met het verzoek mede te willen deelen wat er ge beurde. De man wist nog van niets. Ter wijl men in de groote steden van het bui tenland ah door extrabladen van het ge beurde op de hoogte was. had het groote publiek in de hoofdstad van Japan nog geen notie van wat er zich in hun onmid dellijke nabijheid afspeelde. De menschen, die op tijd naar hun werk en hun kantoor gingen, vonden alleen het centrum van de stad afgezet door soldaten, Zij die na dachten begrepen, dat er iets zeer ern stigs gebeurd moest zijn, zij begrepen, toen zij de troepen rondom het paleis be merkten, dat de Keizer practlsch een ge vangene van zijn' soldaten was: al werd hij ook binnen de muren bewaakt door de preatorianen zijner garde. Het duurde echter niet lang of eenig r.ieüws begon door te sijpelen. Zoo werd bekend, dat de opvolger van generaal Ma- zaki als inspecteur van het militair on derwijs generaal Watanabe met zijn ge- heele familie, het dienstpersoneel incluis door mltrailleurvuur was gedood, en hoe de grijze minister van financiën Taka- hashi met bajonetten practisch werd ge slacht. Oud-minister Salto lag door zes en dertig kogels getroffen in zijn slaapkamer, terwijl zijn vrouw gewond werd. Admiraal Suzuki, de groot-kamerbewaarder van den Keizer, scheen, hoewel zwaar gewond, er het leven afgebracht te hebben. Er werd ook een aanslag gepleegd op de Asahi en daarom dorst geen krant met een extra editie uit te komen, hetgeen kort daarop trouwens ook verboden werd. De wildste geruchten begonnen de ron de te doen, hetgeen de bevolking maar zenuwachtig maakte. De banken heeten geopend te zijn, maar kunneit geen zaken doen, daar de clearing niet functioneert. De buitenlanders trekken allen naar de Hall van 't Imperial Hotel waar het in alle talen zoemt gelijk een bijenkorf. Eenige journalisten vertellen, dat de moordenaars een ultimatum aan de re geering hebben gesteld om onverwijld een sterke nationale regeering te benoemen en alle vrienden van Prins Saionji zoo mede de groot-kapitalisten en groot-in- dusjfieelen dood te schleteD. Verder schijnen zij verbeurdverklarin gen van alle groote vermogens boven de vijftig duizend Yen te eischen en., maar dit is tot dusver nog steeds niet bevestigd oorlog met Rusland. Met een collega dien ik in de Hall tref, maak ik een wandeling door de stad en bezoek ook een aantal Japansche vrien den. Duidelijk valt te bespeuren, dat er iets aan de hand ls, er heerscht een ner veuze stemming, overal staan groepjes menschen te praten, maar het weer is te slecht, het sneeuwt nog steeds en bij zulk weer houdt men geen demonstraties. -Van eenige vijandige stemming tegen ae vreemdelingen is niets te bespeuren, niemand, die zich ook maar in het minste om ons bekommert en zelfs de militairen laten ons ongehinderd passeeren. Onze Japansche kennissen vertellen, dat men algemeen aanneemt, dat generaal Mazaki met de moordenaars heult en thans wraak neemt voor het feit, dat hij verleden jaar in Juli werd ontslagen en vervangen door generaal Watanabe. Het schijnt echter, dat het leger zijn optreden niet algemeen goedkeurt en in zichzelf verdeeld is. We bezoeken ook een paar redactiebu reaux en nieuwsagentschappen, waar een koortsachtige drukte heerscht, maar men ook weinig positiefs weet, wel schijnt men algemeen bevreesd voor een burgeroorlog. Tegen middernacht ga ik naar huis om eindelijk eens een bad te kunnen nemen. Zonder moeite vind ik een taxi. Donderdag 27 Februari. De morgenbladen brengen een lijst van de vermoorde personen en de mededee- ling, dat er een kroonraad wordt gehou den en met de rebellen onderhandeld. Ver der niets. Geen enkele Japansche krant wijdt een hoofdartikel aan het gebeurde. In de stad heerscht een geweldige drukte. De straten zijn overvol, daar de hoofdwegen nog steeds voor het verkeer gesloten zijn. Alles rijdt kris kras door elkaar, want de verkeerspolitie is niet op haar post. Hier en daar werken soldaten aan barricaden. Voor de kazerne in de buurt van mijn huis staat een sterke wacht, zandzakken liggen gereed en rriitrailleurs staan opge steld. De bevolking tracht zoo goed en kwaad als het gaat het normale leven op gang te houden. Iedereen gaat als ge woonlijk aan den arbeid, raaar moppert over de verkeerstremming en dat bi] zulk hondeweer. Van enthousiasme valt niets te merken. Gisteren schijnt men niet on geneigd geweest te zijn, het optreden van de troepen te vergoelijken, vandaag ergert men zich slechts. Het ls duidelijk, dat de opstandelingen het juiste moment voorbij hebben laten gaan. Na veel moeite gelukt het me in de buurt van het keizerlijk palels te komen. Een troep pelgrims met nationale vlag gen tracht zich een weg te banen naar de bekende brug bij het paleis, om daar voor den Taisho te bidden. Luide verkon digen zij dit verlangen, doch soldaten met de bajonet op het geweer beletten hun den toegang tot het glacis rond 't paleis. De toestand wordt gespannen, vooral wanneer een student in de bekende stu denten-uniform zich plotseling de kleeren van het lijf rukt en in de sneeuw gaat liggen bidden Onmiddellijk volgen de anderen dit voorbeeld. Het loopt echter nog met een sisser af. Kennissen vertellen me later, dat derge lijke tafereelen zich herhaaldelijk voor deden. Ik ga verder, en bezoek een bank. Daar verneem ik, dat het Ministerie van Fi nanciën den dood van minister Takahaski geheim tracht te houden uit vrees voor de financieele gevolgen. De bankbiljettenomloop is met eenige honderden millioenen Yen gestegen, hier en daar heerscht dus blijkbaaar een pa niek. Op straat ontmoet ik den Mexicaan- schen gezant, hij is nog steeds bezig te trachten in zijn eigen legatiegebouw te komen, maar hij kan er niet komen, overal versperren soldaten hem den weg. Ook de Duitsche Ambassade is volkomen geïsoleerd. In de Hall van het Hotel tref ik een groot aantal collega's. De berichten be treffende oneenigheld in het leger nemen steeds vaster vorm aan. De marine is fel gebeten over den dood van drie admiraals en dringt er op aan. dat men maatregelen tegen de rebellen zal nemen in stede van met hen te onderhandelen. De vloot is al op weg naar de baai van Tokio en als de marinetroepen landen is de kans groot, dat leger en marine slaags raken. In 1921 maakte ik in Berlijn den Kapp- Putsch mede. De huidige situatie doet er in zeer veel opzichten aan denken. Toen gelijk nu een gedeeltelijk gelukte coup. die echter niet doorgezet Werd. Toen als nu een algemeen krantenver bod, waardoor het imbliek volkomen in het 'duister gélatêjï #erd, betreffende de bedoelingen van de opstandelingen. De opstand is wel zeer slecht voorbe reid, want niemand schijnt er aan gedacht te hebben zich van het radiostation mees ter te maken. Dat wreekt zich nu. De af wachtende houding .van de muiters heeft der regeering tijd gegeven zich te bezin nen. De energieke minister van Binnen- landsche Zaken is tot Premier benoemd en probeert iets te ondernemen. Troepen zijn reeds naar de hoofdstad onderweg, maar de moeilijkheid schuilt in het feit, dat niemand weet of zij geen gemeene zaak met de opstandelingen zullen maken. Wanneer ik 's middags om vier uur in de buurt van het Imperial Hotel wandel, zie ik opeens troepen in gevechtsforma tie, met den stalen helm op aankomen. Het is het 57ste regiment, dat in de buurt van Tokio in garnizoen ligt. De soldaten zijn tot de tanden gewa pend en dragen om den arm 'n witten band, kennelijk om zich van de rebellen te onderscheiden. Officieren met staf kaarten in de hand zoeken posities uit, daken worden bezet, straten verbaxrica- rideerd. Een bevriend diplomaat biedt me zijn auto aan om een tochtje door de stad te maken. We rijden langs de positie van de opstandelingen en constateeren hoe de Witten, gelijk zij nu eenmaal ge noemd worden, bezig zijn hen te om singelen. De toestand wordt nu ge spannen. Een oogenblik later wordt de krijgswet afgekondigd, generaal Kaishl is met het bevel belast. Het Imperial Hotel komt nu in de voorste linie te liggen, niemand mag er meer in of uit. Op het dak en bij den ingang worden mitrailleurs opgesteld. De sympathie voor de rebellen neemt GEBOREN: Jeanne Jacqueline, d. van J. de Graaf en W. J. M. Hendrichs Karin Lina Henrlette. d. van A. G. Sohns en L. A. E. M Weicr Christiaan. z. van R. Mole naar en G. v d. Steen Theo Johannes, z. van A. de Goede en A. v. Velzen Bertus, z. van M. A. Stapper en J. I. Th. Looman Grada Neeltje, d. van A. Z. Verhoog en M. H. de Koek Cornelis. z. van A. Otto en W. Boluijt Cornelis Jan. zoon van M. Bazen en E. van Man- nekes Robert Louis Jozef, zoon van J. M. L H Ritzen en M. v. d. Zon Theodorus Johan. zoon van J. M. Kühbauch en C. de la Rie Jacob, z. van W. Kul.1t en A. v. Schie Dingena, d. van J J. Kroon en C. Sip Pieter, z. van J. Jonker en C. Heemskerk Adria- nus Johannes, z. van A. Th. v. Steen en E. S. Lodewijks Pieter Dirk, z: van P. Spaargarën en F. v. Eijk Johanna Gerarda. d. van M. C. Schniedewind en F. J. Cop Günther Eugen Herman, z. van W v. d Lihden en E. A. Lippek Elisabeth Maria, d.- van S. J. v. Egmnnd en E. A. M. Koolloos. Gijsbert, Z. van G. J. den Heeten en B. van Wijk Anneke, D. van F. C. A. Kui pers en J. Sannes Anna Maria D. van Th. H. D. Bousie en J. Klinkhamer. GEHUWD: j W H Wilmink j.m. en A. M. Andringa j.d. C. de Haas j.m. en E. Aanen j.d. OVERLEDEN. E Vavier-Smit. wede. 73 jaar M. Segijn m„ 59 jaar N. Galjaard gesch. m.. 67 jaar G. Devilee. m.. 71 jaar C. Duindam, d.. 6 maanden. J. S. v. Nouhuijs, M. 68 j. P. Weij, M. 63 j. C. v. d. BergLe Feber, Vr. 64 j. GEVESTIGD. W. v. d. BornBatelaan. Wasstr. 33 A. J. M. v. Beekhoven, verpleegster, Rijns- burgerweg 113a J. H. W. Beumer en fam„ constr.-werker, Rijndijkstr. 102 Th. Boer en fam., voorwerker Ned. Heide-Mij., Tesselschadestr. 36a J. Th. Bossink, dienstbode, Maredijk 139 A. A. v. d. Burg bakker, Haarlemmerstr. 44a W. Ciere en fam., koopman, P. Krugerstr. 35a A. Dijkstra, wlnkelbed.. Hoogewoerd 109 L. Engelenburg, opz. S. L. F., Roodborststr. 31 Th. J. v. Galen, priester. Haarlemmer straat 104 M. v. WijkGrauwelman, P. C. Hooftlaan 3 P. C. v. Haasteren en fam., melkhandelaar, L. Morschweg 47 A. Havens, buffetchef, Oude Rijn 25 L. Hersche sigarenmaker. J. W. Frisostr. 2 M. J. Hersche en fam.. id. id. A. Hol- kamp, dienstbode, Meerburgerstr. 14 H. W. O. de Jager, constr.-teekenaar. Lelie straat 122 J. W. v. Kempen en fam., kantoorbed., v. 't Hoffstr. 33 A. Klink, schilder, B. Ballotstr. 16 W. H. v. d. Kraan en fam., monteur, Koningsstr. 21a H. Loeb, meubelteekenaar. Breestr. 161 M. Meulenberg, patisseur, Haverzakl. 3a C. Milhous. verpleegster, Merelstr. 32 T. Netzlaff, dienstbode, Nieuwe Rijn 8 F. Neuteboom en fam., verpleger. Jac. Cdts- laan 77 D. Paauw en fam., landarbei der, Willemshof 3 M. A. Pané, Lijsterstr. 36 H. M. P. Peter, huishoudster, Rijnsb. weg 10 A. v. Royen, kantoorbed., Thor- beckestr. 60 E. Rijsdam, dienstbode, Steenstr. 27 Th. A. J. Sassen en fam., Aloëlaan 45a H. M. v. Schaik, l.l.-ver- pleegster, Staalwijkstr. 7 J. E. Schram, huishoudster, P. de la Courtstr. 53 E. Schroeder, dienstbode, Lijsterstr. 6 M. M. Slimmers en fam., kantoorbed., v. Bem- melenstraat 13 B. E. v. d .Spek, dienst bode, Groenoordstraat 26 J. J. v. d. Spek dienstbode, Utr. Veer 17 A. Hoeksema Tor, Rijndijkstr. 81 M. E. F. Vaissier, Lijsterstr. 8 H. J. v. d. Veer, étaleur, Steenschuur 2 P. Verhoog en fam.. blee- ker. Waardkerksteeg 2 M. Verschoor, Wald. Pyrmontstr. 35 P. A. Visser, Fagel- straat 40 M. A. ter Wisscha, Haarlem merstraat 299 A. H. Witte. Witte Singel 106 Wed. A. W. SchnaarIJpey. Rapen burg 114. voortdurend af. Heden hebben zij de reac tionaire adel, die tot nu toe een welwil lende neutraliteit bewaarde, van zich ver vreemd. Ze hebben n.l de Peersclub bezet en dat beschouwden de Hooge Heeren toch als een soort beleediging. De kastelein kreeg onmiddellijk bevel alle fleschen met drank te vernietigen en de vuren, zoomede het licht te dooven. Toen de rebellen het daarop te koud kregen, trokken ze af en requireerden een paar hotels. Ik maak om middernacht nog een ronde door de stad. Alles is rustig. Wat zal de morgen brengen? J FABIUS. VERTROKKEN. N. Aaldljk. H. I. Ambacht. Dorpstr, 6 M Batelaan-Batelaan. Den Haag West einde 497 J Bakker en fam.. Den Haag, aan boord G B. Belfi Den Haag. W. de Wittstraat 152 A. Th. Berk en fam.. Den Haag. Hoefkade 334 -- P. C. de Blanken. Woubrugge. Kerkstraat 119 b J L. de Boer. Den Haag. Tollensstraat 121 A J de Cler, Voorschoten. Tramstraat 4 A J. Doorneveld. Oegstgeest, Emma- laan 6 P. Dresselhuijs. Den Haag, Benoordenh.weg 161 J. Gaasbeek. Kat wijk Sluisweg 23 J. G. Hagedoorn en fam., Den Haag, Langnekstraat 54 E. A. Jansen. Haarlem. Marnixstraat 17rood W. Kaasjager en fam.. Rotterdam, Excercitiestraat 24a M. H v. d. Kaaij en fam., Amsterdam. Nw. Leliestraat 33 A. M. de Lange. Voorburg. Pr. Marianne laan 226 J. F. M. Molkenboer. Den Haag. Willemstraat 91 H. J. Muller en fam.. Hillegom. Station Wed. E. Stef- fers-Rijbroek. Amersfoort. O. Soesterweg 136 J. Scharroo en fam.. idem. idem N. F. J Schutte Parijs P. A. C. Siegers, Westzaan. A 119a J. W. H. Smits, Woerden. Wilhelminaweg Ph. C. Soll- mann. Bussum. Brediusweg 49 D. W. SDaanderman. Amersfoort. O. Soesterweg 136 E. G. Tettero. Den Haag. Muzen- straat 29 M. Timmermans. Purmerend, Emmastraat A. J. H. Tonus. Tilburg, Piusoleln 47 A. v. Veen. Hazerswoude C 158 P Th. M v. Velsen. Bodegraven Emmakade 73 M. P. Viergever. Ooster- land IJ. H. Viersen. Amersfoort. Regen- tesselaan 35 A. E. Waringa. Sneek, Kloosterstraat 9 J. J Wolbrink. Rot terdam. Stationsweg 81b. IJMUIDEN, 25 Maart 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 0.80—0.64; Griet per kist van 50 K.G. f.22—9; Tongen per K.G. f. 0.74—0.48; Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 13—10; Middelschol per kist van 50 K.G f. 15—10; Zetschol per kist van 50 K.G. f.20—13; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.16—2.80; Bot per kist van 50 K.G. f. 104.50; Schar per kist van 50 K.G. f. 5.50—1.60; Tongschar per kist van 50 KG f 20—13; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 4.30—2.40; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 11.50 8.50; Middel Schelvisch per kist van 50 KG f 13.5010; Kleinmiddel Schelvisch per 'kist van 50 KG. f. 12—7.60; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 8.50 2.50; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.36 9.50; Gullen per kist van 50 K.G. f.10 4.10; Lengen per stuk f. 1.030.25; Heilbot per K.G. f. 0.84—0.40; Wijting per kist van 50 K.G. f3.501.20; Koolvisch per stuk f. 0.70—0.06; Makreel per kist van 50 K.G. f. 1.20—0.90. Aangekomen 12 Stoomtrawlers: IJM. 91 met f.1063; IJM. 147 met f.1373; IJM. 19 met f.1452; IJM. 16 met f.1689; IJM. 22 met f.911; IJM. 71 met f.1288; IJM. 183 met f. 1052; IJM. 37 met f. 1547; IJM. - 2 met f.1624; IJM. 114 met f.801; IJM. 103 met f.822; IJM. 72 met f.924; 1 beuger VL. 199 met f. 1074; en 7 loggers: KW. 154 met 185; KW. 114 met 191; KW. 78 met 817; KW. 19 met 384; KW. 147 met 357; KW. 22 met 320; KW. 48 met 317. Levende beugvisch: Kabeljauw 3.10 0.80 p st.; Groote gul 7.506.70 per 40 K G.: Kleine gul 6.50—6.10 per 50 K.G. Doode beugvisch: Kabeljauw 1511.10 p. 125 K.G.; Rog 13.50—7 p. hoop; Vleet 1.90 0.57 p. st.; Groote gul 8.506.60 p. 50 K.G.: Kleine gul 7.505.50 p. 50 K.G.; Wijting 3.— p. 50 K.G. FRIESCHE AVOND. Het Seiskip „Fryslan" schrijft: Jim' ha fensels allegearre Snjeontojoun de Fryske adfortinsje lézen yn dit blêd en sjoen det it Seiskip „Fryslên" de 28ste Maert, dos takommende Snjeontojoun, wer in Bütengewoane Gearkomste haldt yn „Zomerlust". Der sell troch eigen kreften opfierd wir- de „Hwa scil it winne" in tige moai biy- spil yn trye bidriuwen, det grif wol yn jim' smaek falie scil. It wirdt dos bipaeld wer in moaie joun. As jtmme nou allegearre komme en jim' frjeonen en sibben meinimme, kin de seal gnapfol wirde en hat it Bistjür. en foural ek de spylsters en spilers eare fen hjar wirk. Efternei wirdt fensels dounse en kin jim' den ek noch erls fen'e flier. JÉ?"* Voor zekerheid van plaatsing dezer kleine advertentiën, gelieve men deze den dag van tevoren aan te bieden. Drukwertcen op adverten ties worden niet doorgezonden. English Conversation Dutchman wants English conversation with Eng lishman! Letters to the paper office by number 1414 k. KLAPSTOELEN Gevraagd pl.m. 40 klap- stoelen en 8 tafeltjes. Gebruikt doch in goe den staat. Th. HEIJNEN. Ballstraat 7, Oegstgeest. VOUWWAGEN of wandelwagen t0 koop gevraagd. Tevens een mooie ruime wieg aangeboden. Brieven Bur. v. -d. Blad onder No. 1463 k. Winkeltoonbank en etalage-opzet te koop. gevraagd. Brieven 'met In lichtingen en prijs Bur. v. d. Blad ond. No. 1462 k. Elcctr. Waschmachine Te koop gevraagd een ge bruikte. ln goeden staat Zijnde electr. waschma chine. Brieven met opgaal van merk en prijs aan W. VAN BEELEN Czn.. Agent v. d. Blad te Katwijk a. d. Rijn letter V. H.H. BLOEMISTEN Plusm. 400 R.R. ingemest land te huur gevraagd, voor beplanting met aard appelen. Aanbieding aan: T. NOORT. Telef. 61. Kat wijk a/d. Rijn. MANDOLINE Te koop gevraagd, ge bruikte doch ln goeden staat verkeerende mando line. Br. m. uiterste prijs opgave Bur. v. d. Blad onder No. 1466 k. WASCHTAFEL Ter oyername gevraagd vaste waschtafel. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 1350 k. BROODWAGEN Gevraagd een ln goeden staat zijnde broodwagen (handwagen)Brlev. met prljsopg. aan H. J. REI- NINK, de Kaag F. 27 (Post Abbene6), Telf. Kaag 9. WOONWAGEN Gevraagd een woonwagen, boven de 6 M. ln huur of huurkoop. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 1241 k. DRESSEUR Dresseur gevraagd om bouvier 2 J.) op de man te dresseeren. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 1327 k. VRACHTWAGEN Te koop gevraagd, een goed onderhouden vracht wagen met open laadbak. Laadvermogen minstens 2V<i ton. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 1320 k. NAAISTER vraagt beleefd verstelwerk aan huls. Ook genegen lingerie te naaien. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 1283 k. LIGSTOEL Rieten ligstoel ter over name gevraagd. Aanb.: Mevr. METZ, Pieters kerkgracht 5, Lelden. Drukwerken op adverten ties worden niet doorgezonden. BOEKHOUDEN 117 geslaagden voor de examens „Handelskennis L. O." „Federatie" (Mer- curlus) „Vereenlglng van Leeraren" Condities f.5._ p. mnd. per wekel. lesuur. J A. JANSEN. Kamerllngh Onneslaan 15 (Kerkplein) Lelden. Te) 2811 Inrich ten, bijhouden, controlee ren. adviezen. VOOR goedkoop timmerhout en triplex is uw adres: Fa. V. d. WAALS. Hooge Rijndijk 280. Tel. 2253. Filiaal: Heerengracht 911 b. Nieuwe Rijn, Tel. 2820. Rechtskundig Bureau A. A. OBER. Kantooruren 111 en 79. 's Zaterdags 23. Tulpenstraat 12. be last zich met behande ling van alle rechtszaken, onderzoeken en Informa ties. Verstrekt adviezen. MEUBILAIR Ter overname: bruin ge lakt ledikant met matras en twee stoelen, divan, kacheltjes, gasfornuis met twee ovens, gemakstoel. Plantsoen 27. KLEERMAKERIJ Heerengracht 100. Groote keuze der nieuwste stof fen voor heeren- en da- meskleeding naar maat. Vraagt staal. Keer- en re paratie-Inrichting. Cou pons worden ter bewerking aangenomen. Lage prijzen. P. J. DE WEKKER. Hee- rengTacht 100. NAAIMACHINES The Reliance f39.90. Brennabor f. 42.Sveda f 49.60 Minerva f.65.—. Hald en Neu f59.— Grltz- ner f.65.Naaitafels v.af f. 87.50. Reparatie aan alle merken van machines. Vanouds voorh. WEST DORP Co.. Morschstr. 41 Kleed, Piano, Orgel Gespijkerd vloerkleed f. 28: studieplano f. 45; mooi Amerikaansch orgel f. 48; pracht loopers. circa 20 M. f. 39; gasfornuis f. 22; bad mot werkende geiser. slechts f. 49.60; complete eiken slaapka mer f. 75 enz. Heerengracht 25. 75 COMPLEET wasschen, knippen ondu- leeren, Vrijdags en Zater dags gewoon tarief. Was schen, watergolf fk 0.50, krullen naar bulten f0.75. Dames knippen 36 cent. Moderne coupe. Malson MARCEL. N. RUn 64. Tel. 2768, t.o. Karnemelksbrug Bruynzeel Deuren en Neerlandia, alléén „DE HOUTWERF". Nieuwe R. 87, hoek Ulterstegr. WIJ vcikoopen merkdeuren m. garantie en wereldreputa- tie en nog goedkooper dan eenig ander onbekend merk. Complete schuif wanden. Enorme voorraad Vraagt prijsopgaaf! ZEG FRANS krijg lk nu een nieuw rij wiel? Maar dan bij JOOP vandaan, want dan weet ik zeker dat lk veilig rijdt. Rijwielen met terugtrap rem f 24.90. Staling 5 ct. per dag. Rtjwlelh, De Marepoort" JOOP NIEUWENHUIS Korte Mare 6 Belegen Portorico verkoopt FRANC HIMON, Haarl.straat 204. Sigaren in beste conditie, ln elke hoeveelheid voor Iedere beurs: Karei I, Willem II, Victor Hugo, Abonné enz. Rookt onze Modjo's: 3. 4 en 5 ets. f.9 RIJWIELEN f.13 Racefiets f. 9; Heeren- en damesrijwlelen allen met torpedonaaf f. 12 en f. 13, alle gegarandeerd. Nieuwe rijwielen vanaf f. 15.90. Repareeren Inruilen. Fa. DUSOSWA, Leven daal 93, Telef. 2837. Opge richt 1909. EIGENHEIMERS en Bevelanders met sprui ten aangeboden door: J. VAN EGMOND Nzn., Vliet Z.Z. 1, Rijnsburg. TELEFOON 2137 Kleermakerij v. d. HORST Korevaarstraat 3, geves tigd 1905. Costuum naar maat vanaf f. 30.Mo derne coupe, prima afwer king. Coupons worden aangenomen. Vakkundig keeren, vermaken, repa reeren. ontvlekken, opper sen enz. Vraagt prijsopgaaf Liefhebb. v. Vermouth Italiaan8che Costlri Ver mouth slechts 95 ct. per literflesch by FRANCHI- MON. Haarlemmerstr. 204 Telef. 1611. Inmaakwljn 75 ct. per flesch. Inmaak- wijn met brandewijn f. 1. per liter. Vanillebrande- wijn f. 2.70. Goedkoop Timmerhout Alléén „DE HOUTWERF". Nieuwe Rijn 87. h. ülter- stegracht, geen filialen 1 Vloer-, kraal- sponning- delen, 2x3. geschaafde latten enz. Enorme voor raad! Alle lengten! Vraagt prijsopgaaf! wy bewijzen: Goedkooper bestaat niet! KINDERWAGEN Te koop. een goed onder houden kinderwagen met bedje. Prijs f. 10.—. Te be vragen:-Frans van Mieris straat 1 (HaarLvaart) TUINBANK Tafeltje. 2 stoelen, eenige geëmailleerde stookforaui- zen. Meubilaire goederen voor huls en slaapkamer, zonder gebreken. Inkoop van inboedels. Meubelre- paratiën van alle hout soorten. Van ouds adres: A. J. HARTWIJK, Burcht- steeg No. 4. BAKFIETSEN Bakkers-, ys- en vischcar- riers te koop of te huur. Carrier-huls, Utrecht- sche Veer 25. Aquariumlief hebbers Let op onze advertentie op 1 April. Uw aquarium- vrienden dienen daarop te letten De naam Aquarium huls waarborgt u geen be drog Schitterende collec tie koudwatervisschen voorhanden. Van ouds: Heerenstraat 20, Lelden MOTOREN Eenige ln goeden staat zynde motoren, als: Tri umph. 2% P K., z.k.. Cal- thorpe 5 PJK.. k.k.; F.N. 3Va P.K., z.k.. A.J.S.. 5 P-K., k.k. P. C. v d. PLUYM, Nieuwe Ryn 99. SLAPLANTEN Aangeboden een party mooie slaplanten. Te be vragen bij: P. OUDS HOORN. Straatweg 92, Valkenburg. Salon Ameublement Te koop: mahoniehouten Salonameublement en dito plano. Steinbach, moet weg wegens plaatsgebrek, tegen elk aann. bod. Te bevragen J. NEUTEBOOM, Papen straat 1, Tel. 336. Rijwiel, Schrijfmach. Als nieuw Triumph hee- renrijwiel f. 22; damesrij wiel W.K.C. f. 27.50, trom- melremmen, belden met lamp: pracht handnaai machines f.35 en f.55; Duitsche plano f. 85; bad en hanggelser f. 48; schryf- machlnes f. 12 en f. 22. Thorbeckestraat 49 (Zoeterw. Singel) Meubelreparatiën Overtrekken, opnieuw stoffeeren van alle zit meubelen. Moderne sta- lencollectie. 2 crapauds m. 4 stoelen, nieuwste model len vanaf f. 35.Engel- sche riet- en damesfau- teulltjes f. 5.90. Eiken sa lontafels f. 5.50. Adres: J. KOOREMAN. Lange Dlefsteeg 11a. MOTOR-CARRIERS Verschillende soorten mo torcarriers te koop of te huur. Tevens z. g. a. n. Gazelle hulpmotorrywiel. Carrier-huis, Utrecht- sche Veer 25. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11