BURENGERUCHT. li BUITENL, WEEKOVERZICHT 77ïte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 Maart 1936 Derde Blad No. 23310 VRAGENRUBRIEK. GEVEILDE PERCEELEN. RECHTZAKEN. SPREEKCEL. Marianne tot John Buil: „Ja, u woont rustig buiten, maar u weet niet wat het is, zoo'n buurman boven je hoofd te hebben." A. A. te K. a. Z. Natuurlijk Is Ü.V.S. kampioen geweest der 3e klasse en na tuurlijk heelt zij promotiewedstrijden ge speeld. Over die extra-competitie tegen De Kennemers en Fortuna hebben wij uit gebreide verslagen gepubliceerd. Eenige twijfel is hier niet mogelijk. B te L. Leiden, Sassenheim. Lisse, Hillégom. Haarlem, VeLsen, Beverwijk, Castricum, Limmen, Alkmaar Schoorl- dam, .Dirkshorn, Schagen, Oude Sluis Anna Paulowna, van Ewijcksluis. Den Oever, begin afsluitdijk 110 K.M. Leiden. Alphen. Zwammerdam. Bode graven. Woerden. Harmeien, Utrecht, Soesterberg, Amersfoort. Voorthuizen, Milligen, Apeldoorn, Beekbergen. Totaal 123 K.M. DE EERSTE PHASE AFGESLOTEN. Twaalf dagen lang heeft men te Londen gewikt en gewogen en tenslotte is dan een resultaat bereikt, dat, goed beschouwd, eigenlijk nog geen besluit mag heeten! Het is speciaal Engeland, dat de groote leidende rol heeft gespeeld om te sussen en te trachten beide partijen tot een be vredigend slot te brengen. Maar of het in die taak wel volledig is geslaagd, betwij felen we. De juridische kant van het vraagstuk, dat Duitschland zoo bij verrassing op wierp door de eenzijdige opzegging van het Locamo-pact en het binnenrukken van de gedemilitariseerde zone, was geen vraag; deze was zoo glashelder, dat bin nen een uur tijds de Volkenbondsraad het vonnis had kunnen vellen. Doch Engeland wilde niet een dergelijken spoed betracht zien. want deze was weinig bevorderlijk aan zijn bemiddelaarsrol, die het op zich had genomen in het belang van den vredeEr ls getraineerd en nog eens getraineerd in de stille hoop en verwach ting, dat de tijd de eerste woede wel zou doen bekoelen en de Franschen, die zoo op hun stuk stonden, handelbaarder zou maken. In Italië vroeg men zich zelfs af, waarom Engeland in het geschil met Abes- synië dan wel zoo'n haast had gemaakt, doch eerlijkheidshalve dient erkend, dat er toch nog wel een verschil ligt tusschen beide aangelegenheden; Duitschland had zich nog niet schuldig gemaakt aan een vijandige daad, slechts aan voorbereiding daartoe! Waartegenover men echter direct de vraag kan stellen, of het niet beter is, als men werkelijk de idee der collectieve veiligheid wil hooghouden, te voorkomen door terstond te antwoorden op een drei ging dan de vijandelijke daad af te wach ten, dus achter de gebeurtenissen aan te loopen. Dbch hoe het zij, Engeland wenschte uitstel en heeft deze doorgezet. Een eerste succes der Britsche politiek was het naar Londen doen komen van een Duitsche delegatie onder von Ribbentrop, een der vertrouwden van den Fuehrer; von Neurath bleef achter de schermen. Met groote voorzichtigheid is gemanoeu vreerd om dit te bereiken, waarbij om zoo te zeggen de kool en de geit werden ge spaard. Duitschland stelde, toen het uit Londen opnieuw een ultnoodiging ontving om in de zitting van den Volkenbonds raad te verschijen, een tweetal elschen, waarvan de eerste geen moeilijkheden op wierp. Tegen het verleenen van volkomen rechtsgelijkheid verzette zich toch geen enkele bepaling van het statuut. Anders stond het met de tweede, n.l. de toezeg ging „alsbald" besprekingen te openen over de vredesvoorstellen van Hitier. Aan vankelijk dreigde een mislukking als ge volg van dezen eisch, daar „alsbald" werd vertaald door terstond, doch quitschland haastte zich, toen het den slechten Indruk merkte van deze vertaling, te verzekeren, dat de vertaling moest luiden: zoo spoe dig mogelijk. Deze hindernis was gemakr kleijk te nemen, daar de Raad zich onbe voegd verklaarde hierin een beslissing te geven, hetgeen juridisch weer volkomen juist is! Duitschland nam toen maar ge noegen met een Engelsche toezegging daarvoor te zullen Ijveren en von Rib bentrop kwam naar de Engelsche hoofd stad. Hij heeft daar de Duitsche zienswijze nog eens bepleit, doch kon geen enkel nieuw gezichtspunt ontwikkelen, hetgeen trouwens ook moeilijk van hem mocht worden gevergd en de Volkenbondsaad heeft daarop eenstemmig slechts Chili onthield zich de houding van Duitsch land gekwalificeerd als een schending van het verdrag van Versailles en van het Locarno-pact. Doch daarmede uit! Een moreele veroordeeling, gelijk vorig jaar bij het herstel van den militairen dienstplicht ln Duitschland, die Hitier gaarne zal aan vaarden, mits hij zijn zin maar kan door zetten. Dit laatste was echter afhankelijk van het besluit der overgebleven Locarno-mo gendheden, die na deze veroordeeling van het Duitsche gedrag spijkers met koppen konden slaan, dochdit niet hebben gedaan. Wederom tengevolge van Enge- land's houding, die wil blijven laveeren tusschen de partijen door, in de verwach ting. geleijk gezegd, dat: komt tijd, komt raad! Het is waar, er zijn eenige punten ge formuleerd, die als een soort eischen aan Duitschland zullen worden voorgelegd, doch absoluut mist men iedere verzekering wat er zal gebeuren, als Duitschland deze afwijst, zooals vrijwel voor de hand ligt dat geschieden zal. Moet men daarin soms ook de reden zoeken voor het feit, dat de Engelsche en Fransche lezingen over het accoord der Locarno-mogendheden elkaar geheel niet dekten? In Frankrijk kan de regeering Sarraut-Flandin niet eenvoudig het voldongen feit zonder meer acceptee ren, zal men via vele étappes zoover moe ten komen, Engeland zou desnoods geen bezwaar maken om den weg maar in eens af te leggen! Onder de eischen, aan Duitschland voorgelegd, is o.a. de verplichting, om zich neer te leggen bij de uitspraak van het Permanente Hof van Internationale Justi tie te Den Haag over de vraag, of het Fransch-Russisch pact nu inderdaad in strijd is met het Locarno-pact, gelijk door Duitschland als reden voor zijn „daad" is gesteld. Afgezien van de weigering, tot- dusver ingenomen, daar volgens Duitsche lezing de kwestie geen juridische, doqh politieke zou zijn, is gemakkelijk te be grijpen, dat Duitschland zich niet op der gelijke wijze den eenigen rechtsgrond uit handen wil laten slaan, waarop het zijn optreden baseert, zij het ook alleen voor binnenlandsch gebruik! En hetzelfde gelde voor de Instelling van een nieuwe, ver kleinde gedemilitariseerde zone, met de verplichting daarnevens in die zone neu trale troepen toe te laten als wakers voor den vrede tusschen de partijen en ook voor den eisch de bezetting van het overi ge Rijnland niet te brengen boven die van 7 Maart of daar geen vestingwerken te doen aanleggen. Deze wenschen komen immers op flagrante wijze ln botsing met Hitler's verklaring de volledige vrijheid van Duitschland te hebben hersteld? Geen wonder, dat algemeen wordt gerekend op •en Duitsche afwijzing, waarna men weer RECLAME. 683 IETS BIJZONDERS Voor slechts f, 3.- leveren wij U zoolang de voorraad strekt een doublé Dames-polshorloge met een uurwerk van grootere waarde. Wij hebben hiervan een kleine partij beschikbaar gekregen. Zeldzame aanbieding. Andere tijden, andere prijzen H. M. PIERROT Gediplom. Horlogemaker. Maarsmansst. 14 Reparation goed en billijk zal praten over hetgeen dan den Locarno- mogendheden te doen staat. Wat zooveel wil zeggen, als het vinden van een formule om verder te retireeren Frankrijk heeft slechts een punt, waar over het reden tot verheugenis heeft: En geland heeft zijn garanties van het Lo carno-pact bij een „vijandelijke daad" nog aanzienlijk uitgebreid; ja, men zou kun nen zeggen, dat er een volkomen defensief verbond tot stand is gekomen tusschen Frankrijk, België en Engeland, recht streeks tegen Duitschland gericht, wan neer dit land niet in een nieuw Locarno wordt opgenomen. En Italië zal in dit ver bond tezijnertijd worden opgenomen, wanneer de oorlog met Abessynië eens tot een einde is gebracht! Dit verkregen te hebben, is het eenige succes, waarop Flandin zal kunnen bogen De eerste phase is beëindigd, de tweede vangt aan! o N. N. te L. Secretaris van de afd. Lei den der Ned. Prot. Chr. Reclasseeringsver. is dr. N. G. Geelkerken, Rapenburg 36, alhier. Mevr. N. K. te L. Looien van een konijnenvel. - In kokend water lost met 125 gr. aluin, 120 gr. zout op en voegt er 'n snufje zwavelzuur bij. Hierin legt men na afkoeling het huidje circa 24 uur. Daarna spant men de huid met fijne spij kertjes met de haarzijde op een plank, krabt er alle vet en velletjes af en hangt het buiten te drogen met plank en al. Maak een poeder van: 2 lood salmoniak, 1 lood gebrande aluin, 6 lood gezeefde tabaksasch en 1 drachme aloë. Bestrijk de huid met terpentijnolie en leg daarop een dikke laag van dit poeder. Na een paar dagen de huid losmaken en uit kloppen aan de achterzijde. C de V. te K. Katwijk. Rijnsburg, Leiden, Rijpwetering. Leimuiden. Kudel- staart, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Nieuwersluis, Loenen Oud Loos- drecht. bij kruising, rechtsaf, Lage Vuur- sche. Totaal 56 K.M. Het juiste adres ls ons niet bekend, doch wij veronderstellen, dat iedere ingezetene u dat zal kunnen vertellen. C. van L. te L De vestiging van win kelpanden is geregeld in het uitbreidings plan. Van een bepaald verbod is geen sprake daar te allen tijde door B. en W. ontheffing kan worden verleend. Ten overstaan van notaris M G. Bon te Leiden Het fabrieksgebouw met kantoor „Nu- trix" Hoogewoerd 2/4 na afmijning en ie comb, te zamen in bod f. 13.793.50 kooper de heer J. J. de Cler q.q. te Leiden voor f. 14.143.50. Ten overstaan van notaris A. J. C. van der Heiiden te Leiden: Huizen en erven te Leiden Hugo de Vriesstraat 6290 (Veil. oerc. 1151 te zamen in bod- f. 58.100 kooper de heer B. J Huurman q.q. te Leiden voor f. 58.131. Huizen Kaptemstraat. en oerc. grond met opstallen aldaar (Veil perc. 1639) na afmijning tezamen ln bod f. 45.224 koo per de heer J. C. van der Steen q.q. te Lelden voor f. 46.224. SCHILDERIJENVERVALSCHING. Eind Januari van het vorige jaar is in den kunsthandel Huize van Hasselt te Rotterdam een velling van oude en mo derne schilderijen gehouden. Van de 125 werken zijn er in totaal drie verkocht. Onder de verkochte schilderijen was een paneel 18x28 c.M., voorstellende een sche del met flesch en bijbel, waaromtrent in den catalogus onder No. 96 was vermeld; J. Maukes, Stilleven. De nieuwe bezitter stelde zich in ver binding met de weduwe van den schilder, die het voor een vervalsching verklaarde. In verband daarmede zijn vele kunstken ners gehoord, die tot dezelfde conclusie zijn gekomen. Gistermiddag had de verkooper van het schilderij, de 47-jarige makelaar, veiling meester en kunsthandelaar J. V. uit Am sterdam zich voor de Rotterdamsche Rechtbank wegens oplichting te verant woorden. De nieuwe eigenaar van het schilderij, mr. Loeff, verklaarde dat de vraagprijs f. 1200 was geweest. Op een van de kijk dagen heeft getuige voor de aardigheid een bod gedaan van f. 60, later verhoogd tot f. 65. Getuige: Ik was dcodverbaasd, toen ik de telefonische mededeeling kreeg, dat het schilderij mij was toegewezen voor f. 70. De verdediger, mr. F. A. Kokosky: En was U toch van plan een echte, geen val- sche Jan Maukes te koopen? Getuige: Natuurlijk! De weduwe van den schilder, mevr. dr. A. Maukes-Zernike, zeide. dat het veel besproken schilderij onmogelijk van de hand van wijlen haar echtgenoot ls, ook niet uit diens jeugdjaren. Een inspecteur van politie te Wassenaar deelde mede, dat verdachte in 1933 en 1934 aldaar veilingen heeft willen houden, v/elke geen doorgang gevonden hebben, omdat bij onderzoek tal van falsificaties aan het licht zijn gekomen Van de 83 schilderijen waren 63 vervalschingen. Verdachte: Ze waren echt, maar moes ten aan een anderen meester toegeschre ven worden. De substituut-officier van justitie, mr. J. C V. Meischke, leidde uit de verklarin gen van getuigen en deskundigen af, dat het schilderij geen Jan Maukes is. Dat verdachte dit geweten of vermoed heeft en het desondanks aan den man heeft ge bracht, vormt het strafbare feit. In ver band met verdachte's blanco strafregister eischte het O.M. f. 100 boete subs. 40 dagen 'hechtenis. De verdediger concludeerde in een uit voerig pleidooi tot vrijspraak. Uitspraak 3 April. KANTONGERECHT ALPHEN. De behandeling werd voortgezet van de zaak tegen de gebrs. H. die volgens de dagvaarding het verkeer in de Bootstraat hadden belemmerd door eenige palen te slaan. Op de vorige zitting hadden ver- dachten beweerd, dat de huizen en het daarvoor gelegen straatje in eigendom toe behoorde aan hun broer te Gouda, terwi.il het onderhoud voor diens rekening was. Als verdediger voor verdachten trad op mr. L. Spreij uit Leiden, terwijl verschil lende getuigen werden gehoord. Aan de hand van verschillende gegevens en ver kregen Inlichtingen gaf de heer Gulde- mond aan dat z.i. het straatje aan de ge meente toebehoorde en werd gebruikt voor voetverkeer. Een straatmaker beweerde bij het maken van de hoofdstraat het schuine gedeelte van het straatje wel te hebben gerepareerd omdat dit noodig was in ver band met een verzakking van de hoofd straat. De getuigen a decharge verklaar den beiden uitdrukkelijk dat het straatje altijd werd onderhouden door of namens verdachten, terwijl dit alleen werd ge bruikt door voetgangers, doch niet door zwaar verkeer. In zijn requisitoir overwoog de ambte naar dat afgezien van 't feit wie eigenaar is. wat door de rechtbank behoort te wor den uitgemaakt, uit de getuigenverklarin gen is komen vast te staan dat het verkeer door verdachten niet is belemmerd en hier niet van openbaar doch beperkt verkeer sprake is. zoodat verdachten geen enkele overtreding hebben begaan en derhalve zullen moeten worden vrijgesproken. Mr. L. Spreij kon na dit requisitoir kort zijn, doch wees nog speciaal op enkele aange legenheden betreffende het eigendoms recht. PI. toonde aan de hand van een acte uit 1869 het eigendom aan en sloot zich aan bij het requisitoir van den amb tenaar. Ook de kantonrechter was dezelfde meening toegedaan en sprak beide ver dachten vrij. ft J. G. B. uit Bodegraven had als bestuur der met een personenauto in de Brugge- straat zonder behoorlijke verlichting ge reden en was deswege verbaliseerd. Ver dachte voerde ter verdediging aan dat hij 100 M. voor zijn woning door een agent was aangehouden en toen ziin beide stads lichten had ontstoken. Eisch en veroor deeling f. 2.50 subs. 2 dagen. H R. uit Bodegraven had op zijn rijwiel rijdende een sigaret aangestoken en dus gereden zonder ziin stuur vast te houden. Bovendien bleek uit het proces-verbaal dat verdachte tegen verbalisant zeer onhebbe lijk was opgetreden. Eisch 2 x f. 2 subs. 2x2 dagen. Uitspraak conform. D. Z.. C. A. v. d. H. en Adr. v. Kr. allen uit Alphen hadden zich te verant woorden wegens het loopen op de spoorlijn nabij het station te Alphen. Verdachten beweerden schaatsen te hebben gereden en om hun weg te verkorten schuin de spoor rails te zijn overgestoken De ambtenaar wilde rekenine houden met het feit dat wij over het alsem een weini? ii^ hebben, dnch. vorderde teren ieder een reldboete van f. 1.50 subs 1 das en teren den ionesten van het drietal f 1.50 subc 1 week tucht school. Veroordeelinr conform. POLITIETOEZICHT GEVRAAGD. Een bewoner van den Lage Mo: xhweg vraagt daar ter plaatse meer politietoe zicht, aangezien de daar wonenden meer malen door samenscholende jeugd wordt lastig gevallen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9