'2 TRIUMPH IO' VIRGINIA CIGARETTES LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 21 Maart 1936 Laat Uw smaak triomfeeren! TELEGRAMMEN. lAAI/TtjMPICHWN DE BIOSCOPEN. RECLAME. DE OORLOG IN ABESSYNIË. ADDIS ABEBA. 21 Maart iReuter). De geruchten, volgens welke sedert 3 dagen een verbitterde strijd wordt gevoerd tus- schen Abessijnsche troepen onder com mando van den Negus en twee Italiaan sche gemengde legercorpsen ten Noorden van den Amba Aladjl tot bij Makalle, worden steeds hardnekkiger De Italiaansche voorbereidselen voor een groot offensief ln Ogaden namen vas tere vormen aan. De aanval kan van dag tot dag worden verwacht. Eskaders vliegtuigen voeren voortdurend verkenningsvluchten uit tot aan Dagga- boer en den karavaanweg ZellaHarrar. Daar men nog slechts twee maanden van den regentijd is verwijderd trachten de Abessijnen een zoo groot mogelijk terrein- voordeel te verkrijgen. In het Boram-gebled heerscht volko men rust. Te Negghelll wordt door de Italianen een luchtbasis in groot en stijl aangelegd. ROME, 21 Maart (Reuter). Maarschalk Badogllo seint het volgende legerbericht Aan beide fronten is de luchtmacht zeer actief. Overigens is er niets van belang te melden. ADDIS ABEBA, 21 Maart i Reu ter I. Volgens geruchten, die nog geen enkele ofllcieele bevestiging hebben ontvangen, zouden Ras Kassa en Ras Seyoem in de vallei van Warrl een hevigen aanval heb ben ontketend, en den vijand, wien aan zienlijke verhezen zouden zijn toege bracht, teruggedrongen hebben. Uit dezelfde bron wordt voorts gemeld: dat Dedjaz Hayeloe, komende van Sjire. Embat Satkan, in Eritrea, zou hebben bezet ADDIS ABEBA. 21 Maart. (Reuter i. De Abessijnsche regeering heeft alle Roode- Kruisorganisaties en aan alle vrouwen organisaties ter wereld een protest gericht tegen de houding der Italiaansche troe pen. die zij van het gebruik van gifgassen beschudigt. De regeering besluit met een beroep op deze organisaties te doen om „krachtig op te treden teneinde aan de wandaden der Italianen een eind te ma ken". LONDEN. 21 Maart. (Reuter Wolde Mariarn, de gezant van Abessynië te Pa rijs, is te Londen aangekomen, waar hij dè Maandag voor de Commissie van Der tien beginnende onderhandelingen zal volgen. HU zal daarbij worden ter zijde gestaan door professor Jeze en een Zwit- serschen rechtsgeleerden raadgever. ADDIS ABEBA, 21 Maart. (Reuter). - Drie naar Addis Abeba overgebrachte op roerlingen die te Dessie een opstand had den voorbereid tegen den kroonprins zijn direct voor den krijgsraad gebracht. Het betreft hier de dedjasmatsjen Ga- brehot Amoto en Air.ediali. Op last van de stadscommandant blijven alle winkels te Addis Abeba gesloten wegens lucht- gevaar. EERSTE DEEL ONDERHANDE- LINGEN AFGESLOTEN. TWEE CONFERENTIES LN HET VOORUITZICHT. LONDEN. 21 Maart (Reuter) In di plomatieke kringen te Londen gelooft men' dat zekere Duitsche tegenvoorstellen tot het Locarno-memorandum een grondslag voor verdere besprekingen zouden kunnen vormen. Men is hier van meening, dat thans het eerste deel van een onderhan delingsperiode, die nog zeer langen tijd in beslag kan nemen, is afgesloten. Engeland, zoo wordt, gezegd, zal trach ten in Europa een politiek te voeren, die als de „Britsche politiek" bestempeld kan worden en die totdusver succes heeft op geleverd. In Britsche kringen wijst men er nadrukkelijk op, dat Frankrijk en Bel gië hun eischen. waartoe zij in Parijs wa ren besloten, zoover gematigd hebben, dat de beurt thans aan Duitschland is om ln het algemeen belang een gebaar te ver lichten Het schijnt dat twee conferenties in het vooruitzicht staan. De eerste zou een con ferentie der Locarno-mogendheden met Duitschland zijn, waarin de voorstellen van Hitler, de revisie van den status quo in het Rijnland en wederzijdsche Pacten van hulpverleening tusschen ale vijf mogend heden besproken zouden worden. Pas op een veel later tijdstip zou een tweede con ferentie met een uitgestrekter taak wor den bijeengeroepen waaraan een groot aantal landen zou deelnemen. De diplomatieke correspondent van de ..Daily Mail" zegt uit kringen die in nauw contact staan met de Duitsche delegatie te Londen, vernomen te hebben dat de Duitsche regeering vandaag de volledige verwerping zal aankondigen van de voor stellen in het Witboek, welke discrlminee- rend zijn voor Duitschland of een beper king inhouden van de Duitsche souverel- nitelt in het Rijnland. De grootst mogelijke tegenstand zal ge boden worden aan het voorstel om Brit sche en Italiaansche troeoen langs de grens van het Rijnland te plaatsen, als mede aan het voorstel om de kwestie van het Fransch-Sovjet-Russtsch pact aan het Haagsche Hof te onderwerpen. In Britsche regeeringskringen is men voorbereid op Duitschland's verwerping van deze twee voorstellen, maar de hoop werd gisteravond uitgesproken, dat op zoodanige wijze alternatieve voorstellen zullen worden gedaan, dat de onderhan delingen zullen kunnen voortduren. Von Ribbentrop vandaag naar Berlijn? De „Daily Telegraph" verneemt dat de leider der Duitsche delegatie von Ribben trop, vandaag per vliegtuig naar Berlijn terugkeert om over de voorstellen volledig rapport uit te brengen. Hij zou met het antwoord van Rijks kanselier Hitier reeds morgen weer in Londen zijn. Het antwoord zal, naar men gelooft, de deur Voor verdere onderhandelingen open laten. weinige schepen zien van de Kon. Ned. Marine, die de meest onbaatzuchtige dienaresse van de zee is. Nieuwe lauwe ren worden nu gevoegd aan die van onze voorvaderen. Spr. besprak nog o.a. de strekking van deze film, n.l. aan de Jeugd belangstelling te geven voor hetgeen door onze mannen is gedaan en den ouderen bewust te maken, wat wij aan de marine verplicht zijn. Er zijn er geweest, die twijfelden aan t bestaansrecht der Marine, er waren er zelfs, die haar trachtten te ondermijnen. „Goddank, diè dagen zijn voorbij!" aldus spr. Het volk moge steunen, wat hier ge daan is: wij zijn onafscheidelijk met de Marine verbonden. Met nadruk beval spr. nog aan zich op te geven als lid der afd. Le'den van de Kon. Ver „Onze Vloot". Nederland heeft noodig „beheerschhig van de zee en eerbied voor de Marine", aldus eindigde de burgemeester zijn uit voerige toespraak, waarop het „Lang leve de Marine" spontaan door allen werd uit geroepen. Dan ging het gordijn open en daar zaten op het feestelijk met Nederlandsche vlag gen en palmen versierde podium de man nen van het muziekcorps van het 6e regi ment Veldartillerie onder leiding van den heer F. Bolderdijk. Zij speelden het Wil helmus, dat door allen staande werd mee gezongen. Schitterend glansden de prach tig gepoetste koperen Instrumenten onder het stralende licht. Opgewekt klonken nog de Plet Hein- en de Prinses Juliana- marsch, een fraaie bloemenkrans werd den heer Bolderdijk aangeboden, waarop de vertooning van de K VIII film een aan. vang nam. 0 0 Gisteren publiceerden wij reeds een overzicht van dit merkwaardige document van dezen .tocht onder commandant Het- terschij, dat ons nu in ongeveer 7 kwar tier vele der belevenissen van onze Hol- landsche Jongens voor oogen heeft ge bracht. Wij hebben gretig meegeleefd met hun avonturen, hun werkzaamheden aan boord, hun ontvangsten in enorm groote steden, welker bestaan wij ons in het ge wone leven nauwelijks realiseeren. Wij lachten om de dosis gezonde Hollandsche humor, die zich telkenmale aan boord zoo origineel en hartelijk uit, volgden met sp mining het contactzoeken met 't vlieg tuig ..De Snip" en lachten om de Jantjes, d'^ genoeglijk schommelden te Durban, ditmaal niet op hun snelloopende onder zeeër. maar op de rickshaws, voortgetrok ken door de feestelijk getooide en vroolijk dansende koelies Er is in deze film voor de noodlge variatie gezorgd: aan de fees telijkheden aan boord werd een ruime plaats ingeruimd. Voor het Kerstfeest be reidde de chefkok een heerlijk diner, waarvan de bemanning eens extra smult, Neptunus zeept de nieuwelingen kracht dadig in en de vroolljkheld viert er hoog tij. er zijn aardige momenten opgenomen van de ontspanningsuren, als een genoeg lijk kwartet zit te klaverjassen, een ander aan zijn meisje in Holland een liefdes brief schrijft en wéér een ander danig voor de gek gehouden wordt! Maar vóór alles worden wij ons bewust, hoe hard en gewetensvol er op de K XVIII gewerkt wordt, wanneer iedereen aan de machines ln actie is, om 30 meter onder zee prof. Veningh Meines te helpen bij zijn interes sante zwaartekrachtproeven, die zulk een DE OVERSTROOMING IN AMERIKA. NEW-YORK, 21 Maart (ANP.) In het geteisterde gebied is gevaar voor het uit breken van epidemieën nog groot. Uitge breide voorzorgsmaatregelen zijn genomen. De Nationale Garde heeft opdracht plun deren tegen te gaan. In de rivieren Ohio en Connecticut blijft het water, stijgen, zoodat haar valleien worden bedreigd. De dijken van de Connecticut zijn ver sterkt doch een der dijken is toch bezwe ken. De Ohio daalde bij Wheeling maar steeg bij Mariotta. Het water nadert Louisville. In den staat New-York dalen de rivieren. De waterstand is opgeloopen in Antum en Itaca. Aan den benedenloop van de Sussquanna wordt Wilks-Barre bedreigd. In Pittsburg zijn de straten weer droog. Een modderlaag van een voet dikte is ach tergebleven. Duizenden arbeiders zijn bezig om de sliblaag te verwijderen. Het treinverkeer is op verschillende plaatsen weer normaal. Drie der steden in Pennsylvanië zijn wegens typhusgevallen en diphterie on der quarantaine geplaatst. Legerartsen zijn gezonden om te helpen bii het Roode Kruis-werk. Nu het water valt en de reservoirs be smet achterblijven en de riolen zijn ver stopt, is het gevaar voor een epidemie groot. De gouverneur van Pennsylvanië heeft Roosevelt verzocht, direct 10 mlllloen dol lar beschikbaar te stellen om maatregelen te nemen. In een door den gouverneur van New- York ontvangen telegram plaatst Generaal Evangeline Booth alle mannen van het Leger des Heils dag en nacht te zjjner beschikking. Hartford, in Connecticut, met een be volking van 160.000 zielen, is wel het meest getroffen. Bijna de helft der stad staat on der water, het aantal dakloozen wordt hier op 30.000 geschat. De Merrimac stijgt nog steeds. o NOODWEER IN ARGENTINIË. BUENOS AIRES, 21 Maart (Reuter). In Buenos Aires heeft gisteren zwaar nood weer gewoed, dat verscheidene slachtoffers heeft geëischt en groote schade aange richt. o TWEE DOODEN BIJ ROOFOVERVAL. NEW YORK, 21 Maart. (A.N.P.). Te Bloomingdale in Indiana hebben bandie ten getracht een bank te berooven. Er ontstond een vuurgevecht, waarbij de kassier en een der bandieten gedood werden. RECLAME. 690 En toch btjjkt. Iteedi te langen leste „landbouw'a" Voltana-molk 't beste. „DE LANDBOUW" - LEIDEN - TELEF. 211 voornaam deel van deze reis uitmaakten. Waarlijk prachtig duidelijk en artistiek opgenomen zijn de tallooze beelden uit de verre landen, alsmede van de stormen op zee, die geen geroutineerd beroepsopera teur luitenant Wijtema verbeterd zou hebben. Merkwaardig, speciaal voor de Katwljkers zijn zeker de momenten van het bezoek aan het eenzame eiland Tristan r a Cunha. waar Pieter Groen uit Katwijk tientallen jaren ongekroond koning was en wiens kleindochter de groeten laat overbrengen aan alle Groenen, die in ons land nog leven! Opgewekt of ernstig, al naar de omstan digheden, voltrekt zich dus de reis met al haar merkwaardige ontmoetingen wij denken o.a. aan die met de gevaarlijke monsters de zwaardvisschen en instruc tieve episodes. Deze maken ons bewust van de hooge eischen, welke aan den ma rineman worden gesteld. Speciaal verheugen wij ons over de kra nige wijze, waarop de K Xvni-bemanning ons land door haar keurig optreden waar dig heeft vertegenwoordigd Wanneer wij de manschappen strak in dé rij aan boord zien staan, wanneer de K XVIII voorbij glijdt, wordt ons hart met trots vervuld en achten wij het een hooge eer, een zoo danig gedisciplineerde groep de „onze" te weten, een groep, aan wde ook in het bui- (enland de haar toekomende eer in ruime mate geschonken is! Gróót was uiteinde lijk ons aller voldoening, toen de K XVIII behouden in Soerabaya aankwam, begroet door duizenden aan den wal. Opgetogen was dan ook het applaus van de vele toeschouwers, toen luitenant Wlj- fema als slotapotheose de krachtig opwek kende woorden over dezen tocht, tot heil van een krachtig en eendrachtig vader land volbracht, had uitgesproken. Dankbaar en met grooten eerbied ver vuld voor onze Marine, verlieten allen eerst tegen middernacht het theater, waarvan de Directie er goed aan gedaan heeft, deze mooie film ook naar onze stad te brengen! Luxor-theater. - Rusland ln 1917. Rus land, dat zich ontworstelde aan de heer schappij van den Czaar en Lenin's ideeën triomfeeren deed! Rusland, dat vrede ge sloten had met Duitschland en er aldus toe bijdroeg dat de Duitsche legers op het Westelijk front konden worden ver sterkt... Vruchteloos, had de in Petro- grad, niet officieel vertegenwoordigde, Britsche consul-generaal getracht de stemming te doen omslaan en den Russl- schen medestrijder te behouden De Sov jets hadden geweigerd, er was vrede ge komen en het volk verlangde naar rust. Vruchteloos echter, want de Witte (op standige) legers bedreigden de macht der regeering en als door een geheimzinnige macht werd overal aangezet tot oproer en overvallen! De Sovjet-bestuurderen, ln het nauw gebracht door een revolver aanslag op Lenln, besloten de tegenpartij in het hart te treffen door den Brltschen agent onschadelijk te maken, Terecht be grepen zij, dat deze Engelschman zijn land en z'n idealen poogde te dienen door te trachten Rusland opnieuw ln den krijg tegen Duitschland te brengen, en hij, de leider van den opstand, moest dus on schadelijk worden gemaakt. En hier nu ontstond het groote probleem van deze filmgeschiedenis! Slechts één vrouw toch STADSNIEUWS. SCHENKING AAN DE LAKENHAL. Door prof. dr. Th. L Kan te Wasse naar zijn ten geschenke gegeven aan het Stedelijk Museum de Lakenhal alhier de betimmering van een der kamers van het vroeger door hem bewoonde huis aan de Breestraat met gebeeldhouwde schouw Louis XV en grisaille schilderwerk toege schreven aan Jacob de Wit. o BINNENLAND. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 1621 Maart 1936 is door de Ned. Bank ln totaal een bedrag van omstreeks R.M. 600.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De num mers liepen van 85.671 tot 85.899. Het to tale bedrag van de nog uitstaande posten beloopt op het oogenblik ca. R.M. 21.4 mlllloen. De posten waarvoor koersfixeerlng is verkregen zijn hieronder begTepen. Aan Treuhanderkontoposten is door de Ned. Bank in totaal R.M. 300.000 met de begun stigden afgerekend. Het hoogste volgorde- nummer ls 20.814. Het totale bedrag van de nog uitstaande vorderingen bedraagt ca. R.M. 14.8 mlllioen. De posten waarvoor koersfixeerlng ls verkregen zijn hieronder begrepen. BRAND EISCHT ZES DOODEN. BASSETT (Arkansas). 21 Maart (ANP.) In de nabliheid der stad heeft een brand gewoed ln een huls. waarin zich zes personen bevonden. Het vuur greep zoo snel om, zich heen. dat geen hunner kon worden gered. was in staat hem schaakmat te zetten: zij was de secretaresse van Lenin doch ook de verloofde van den Brit! Wat moest voorgaan boven alles: de liefdevoor den man of de liefde voor het vaderland met z'n millioenenbevolklng? De vrouw koos het laatste en het Ls ln die rol, dat Kay Francis een treffende creatie geeft van een dikwijls diep aangrijpende tra giek. Leslie Howard geeft sober maar wel- doorvoeld en krachtig tegenspel en de regie zorgde voor een karakteristieke ensceneering met goed getroffen tooneel- tjes uit het volksleven ten tijde dezer bolsjewistische revolutie Al-met-al een film, die aller aandacht verdient en trouwens gisteravond door een talrijk publiek met groote Interesse werd aan schouwd! Als tweede hoofdfilm gaat een zeden- film „Meisjes van 18 Jaar"; een goedge- speelde geschiedenis, waarin Francis Dee, Ginger Rogers en Blllie Burke de hoofd rollen vervullen. Casino-theater - Als eerste hoofdfilm draait een film van FTansche makelij „Woestijnwind". Deze film schetst het le ven van een koopman te midden van de onmetelijke zandwoestijnen gespeeld. In deze uitstekend gespeelde rolprent spelen bekende Fransche acteurs en actrices van naam als Firmin Gémler, Esther Kiss, Su- sanne Stanley ln de hoofdrollen, Na de pauze draait de uiterst spannen de cowboy-film „De Duivelsvallel", welke film deze week haar eerste vertooning ln Leiden beleeft. De „dulvelsvallei" is een vallei, waar een bende veedieven haar ten ten opgeslagen heeft. De held van dit ver haal Carper (Buck Jones) heeft Juist deze schuilplaats ontdekt, als hij gesnapt wordt. Dank zij zijn buitengewone tegenwoordig heid van geest en zijn vaardigheid weet hij aan zijn belagers te ontsnappen. Maar steeds begeeft hij zich weer ln het gevaar om de dieven voor hun talrijke veediefstal len hun gerechte straf te doen ondergaan. Dit gelukte hem na tal van avonturen en hij kan tenslotte als belooning voor zijn manhaftig optreden het meisje, dat hij liefheeft, in zijn armen sluiten. Een fris- sche, pittige cowboy-film met zeer goed spel. uitstekende opnamen en veel vecht partijen. Voor liefhebbers van dit genre films is er Inderdaad zeer veel te genieten. Twee geestige teekenfilmpjes en het ge bruikelijk filmjournaal completeeren dit goed verzorgde programma. Als teeken van vooruitstrevendheid van de directie van dit knusse theater kan de verbouwing van de koffiekamer beschouwd worden. De bioscoopbezoeker kan nu ook de pauze in een gerieflijke en smaakvolle omgeving doorbrengen. Lido-Theater. Zooals te verwachten was, heeft de directie van het Lido-Thea- ter besloten de Nederlandsche film „Ker misgasten" nog een week in haar pro gramma te houden. Henrlëtte Davids en Johan Kaart, om van de anderen nog niet eens te spreken, zullen zeker wel in staat zijn om met hun vroolijke en vlotte spel nog 7 dagen de belangstelling te trek ken Voor de pauze draait allereerst een actueel journaal en een grappig gekleurd teekenfilmpje. De hoofdschotel voor de pauze wordt echter gevormd door: „Zij kreeg haar man", met de Amerikaansche actrice Zazu Pitts ln de hoofdrol. Zij kreeg DE FILM „TROPISCH TOERISME". Vertooning door Prinses Juliana bijgewoond H.K.H, Pirlnses Juliana heeft heden ochtend ln het Gty-Ttjéater te Den Haag de vertooning bijgewoond voor de vereeni- ging „Oost en West" van de film „Tropisch Toerisme", welke film ln opdracht van de Koninklijke Ned. Stoomboot-Mijen de Rotterdamsche Lloyd is vervaardigd. De Prinses werd ontvangen door den voorzitter van „Oost en West", den heer Zuyderhoff en door den directeur van het City-Theater, den heer Ter Linden. Toen de Prinses het thater binnentrad, speelde de muziek het Wilhelmus. o- DE POSTVLUOHTEN. De „Sperwer" op uitreis ls te Bandoeng aangekomen. Hedenmorgen te 8 uur is de „Kievit" met 5 passagiers en post naar Indië vertrok ken. o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In het ziekenhuis te Oldenzaal is in den afgeloopen pacht het 11-jarig zoontje van den heer E. Heidemans uit Oldenzaal over leden. De jongen werd Donderdag toen hij op den straatweg OldenzaalEnschede fietste door een vrachtauto van H. v. A. aangereden en ernstig gewond. Gistermiddag kwam bij het uitgaan van de school aan den Veursche straatweg onder Veur, de 8-jarige H. V„ wonende aan den Achterweg, die plotseling achter een met paard bespannen wagen den weg overstak, ln botsing met een uty de rich ting Voorschoten komend motorrijwiel. De knaap kwam met het hoofd tegen het stuur terecht; hij kreeg een hoofdwond en ontvellingen aan zijn handen. Na bij den baikker L. te zijn binnengedragen verleende dr. R. de eefste hulp: deze heeft den knaap daarna naar de ouderlijke woning doen vervoeren. Den motorrijder treft geen schuld. haar man, ls een bespotting van het gangster-wezen. Zonder dat zij het zelf wil, voert Zazu Pitts den strijd tegen de misdadigers. Haar beweging maakt groo ten opgang. Overal scharen de vrouwen zich achter haar en voor de gangsters wordt het een slechte tijd. Teneinde raad besluiten enkele misdadigers haar te ont voeren. Op een vergadering van de onder wereld wordt zij gedwongen een rede te houden. Het succes blijft niet uit, de tra nen beginnen te stroomen en tenslotte worden alle wapenen ingeleverd en geven ze zich allen aan de politie over. Alles bij alles een programma, dat de moeite waard ls. Het Nieuwe Roxy-Theater, Iedere Greta Garbo-illm ls een specimen van volmaakte filmkunst en „Zooals gij me begeert" maakt daarop geen uitzondering. Zonder eenige goeakoope theatertruc, zonder de minste ijdelheld, zonder cliché- aehtigheid beweegt haar kunstzinnig doorvoeld spel zich op een ongekend hoog niveau en is van een zuiver gehalte en een edele allure. De aanvang van de film brengt Garbo als chanteuse in een zoo- veelste-rangs cabaret, waar ze onder den magischen Invloed van Salter, een wreedaard staat, zij, die eens een gelukkig huwelijksleven met graaf Varelli leidde in Italië, maar door de catastrofe van den: oorlog haar geheugen is kwijt geraakt en in handen ls gevallen van een speculatie- ven, snooden kerel. Eensklaps wordt de ongelukkige vrouw nu herkend door een schilder, die vroeger een portret van haar gemaakt heeft. Hij neemt haar mee naar haar man, graaf Varelli, die meer dan 10 jaar ln groote vertwijfeling op zijn vrouw gewacht heeft na haar verdwijning. Doch, zij herkent haar man niet. Evenwel wordt ze zóó aangetrokken door zijn genegen heid, dat ze haar onzekerheid opgeeft en bij hem blijft. Dan vershljnt op eenmaal Salter met een krankzinnige, er gelijk uit ziende vrouw, van wie hij zegt. dat zij de ware gravin Varelli ls. De twijfel neemt hand over hand toe. De vastberaden Sal ter laat zijn wraak op haar, die hem heeft verlaten, los en zoo dreigt haar geluk op nieuw verstoord te worden. Terwijl ln Pirandello's „Zooals gij me begeert" het geluk Inderdaad vernietigd wordt, laat de film een concessie aan den publieken smaak? het tweetal bij elkaar blijven. „Zooals gij me begeert" ls weer een prachtige, onvergetelijke Garbo-film ge worden, een rijk genuanceerde uitbeel ding van de emoties, van heel het leven van die geheugenlooze vrouw; geen oogenblik kan men zich onttrekken aan dit door en door „levende" spel van de actrice, die o. 1. toch wel de allergrootste onder de grooten Is. Erich von Stroheim als de gewetenlooze schurk geeft daarbij uitmuntend tegenspel. De tweede film „Popje" is een perfecte amusementsfilm, die het beste van het beste in zich vereenlgt Onophoudelijk worden we voor onverwachte wendingen geplaatst, térwij] daarenboven de humor van fijn-beschaafde soort is. Franciska Gaai als Popie stelt een meisje van 12 jaar voor en ze doet dit zóó aannemelijk en humoristisch, dat ge u met deze aan- ee" 'ohnkcling ven v nolijkheid opperbest zult amureeren En daar zorgen tevens Hermann Thimlg en Theo Lingen voor, die in plaats van een klucht van „Popje" een lichte filmkomedie met beschaafde distinctie hebben gemaakt. Trianon-Theater Een groot en aan dachtig publiek, dat het Trtanon- theater zoo goed als geheel vulde, heeft gisteravond ln enthousiaste stemming, de Leidsche première der K. XVm film bijgewoond en na afloop, toen het beeld van H M. de Koningin op het witte doek verscheen, met een krachtig applaus zijn eerbied voor onze landsvrouwe, maak ook voor de „ferme Jongens en stoere knapen" onzer Kon. Ned. Marine betuigd, die den roem- ruchten naam onzer zeevarende voor vaderen wijd en zijd door vijf wereld - deelen hebben hooggehouden en be wijs leverden van „durf, moed en ondernemingsgeest". Bewondering ging tevens uit naar de Inderdaad buiten gewone prestaties van de heeren Wytema en Ochse, directeur van Po lygoon, die tezamen deze nationale film opbouwden, maar van wie den eerste toch wel de meeste eer toekomt voor zijn suggestieve en duidelijke opnamen van een reis over uitge strekte oceanen en door vreemde lan den, die maanden lang ln het centrum der belangstelling van bijkans gansch de wereld stond! Een veelverscheidend voorprogramma met o.a. een uitvoerig en actueel journaal, alsmede eenige teekenfilms, had het pu bliek, w.o. zich talrijke genoodigden, leden van het eere-comité en autoriteiten uit de meest verschillende kringen bevonden, reeds in de goede stemming gebracht, om te genieten van deze bijzondere film, waar op een ieder zich gespitst had! Men was na de pauze de zaal weer binnengestroomd het oogenblik van gespannen verwachting was gekomen! Allereerst betrad de heer van Bijsterveld het podium. Deze riep namens de directie van het Trianon-Theater een hartelijk welkom toe en memoreerde met erkente lijkheid de grootst mogelijke medewerking, die men van alle kanten had ondervonden, om deze film ook in onze stad te vertoo- nen. Speciaal releveerde spr. de spontane medewerking van den burgemeester en overste de long, wien hij belden daarvoor zijn grooten dank bracht. Daarop was het woord aan den burge meester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, die ln een pakkende toespraak namens de genoodigden aan de directie van het Trianon-Theater dank bracht voor de in vitatie. Spr. wees er op, hoe men graag deze film persoonlijk wil zien, als bewijs van waardeering voor de koene zeevaar ders, dia deze moderne Odyssee hebben volbracht Te lang is de gehechtheid van ons volk voor de Nederlandsche marine verzwegen gebleven. Vertrouwen in de zee ligt ons Hollanders; wij behooren ons met het water vertrouwd te maken. Ons volk heeft sinds eeuwen veel op de zee gepres teerd, wij kennen en beheerschen haar, die óns soms bebeerscht. Zij heeft ons karakter gevormd. Op de meest onver wachte momenten treffen ons ln dan vreemde de heldere kleuren v?n het rood, wit en blauw, bijv. in het Suezkanaal of ln China, wanneer daar de Hollandsche baggermolens liggen en onze landgenooten er de dammen bouwen, 't Meest echter trilt ons het hart, als wij een van de té

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2