HET ACCOORD DER LOCARNO-MOGENDHEDEN PHILIPS RADIO Verklaringen van Eden, van Zeeland en Flandin. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 21 Maart 1936 Hitier spreekt te Hamburg. NOG STEEDS H. G. VAN LUIJKEN, ?^VSAoAU DE OORLOG IN ABESSYNIE, PARLEMENTAIR OVERZICHT DE INHOUD VAN HET ACCOORD. Het uit tien pagina's bestaande docu ment. houdende het accoord der Locarno- landen. omvat 9 artikelen en twee aan hangsels een resolutie en een schrijven. Het bestaat uit twee "edeelten: het eene preciseert hetgeen de Locamo-mogend- heden moeten doen. het andere hetgeen door den Volken bondsraad moet worden ondernomen In het eerste gedeelte verklaren de on derteekenaars van het Locarno-pact op nieuw dat naar hun meening het verdrag van kracht blijft en dat tusschen de generale staven overeenkomsten zullen worden gesloten voor de toepassing van de garantie van wederzijdschen bijstand, zoo als deze in het Dact. voor het geval van een agressieve daad. is voorzien. De vier mogendheden ziin overeen gekomen. Duitschland uit te noodigen. de kwestie der beweerde onvereenigbaarheid van het Fransch-Russische Dact met het verdrag van Locarno. Ran het Haagsche Hof voor te leggen en te verzoeken, zich te verplichten, de uitspraak van het Hof te aanvaarden In afwachting van de uitspraak van het Hof zouden de volgende ..behou dende" maatregelen worden genomen: status quo der effectieven, op basis van de officieele cijfers, zooals deze door de Duitsche regeering zijn opge geven, status quo der para-militaire strijdkrachten en luchtvaartorganisa ties. en de instelling van een inter nationale strijdmacht, bestaande uit troepen der garantie-mogendheden, ter bezetting van een zóne van onge veer 20 K.M. ten Oosten van de Fransch-Belgische grens, alsmede de vorming van een internationale com missie van controle, belast met het toezicht op de uitvoering dezer maat regelen. Indien Duitschland deze uitnoodiging aanvaardt, zoowel wat de arbitrage als de toepassing der genoemde maatregelen be treft, zal het deel kunnen nemen aan onderhandelingen op de volgende grond slagen: bestudeering der voorstellen, die Duitschland onder de punten 2 tot 5 van zijn memorandum van 7 Maart j.l. heeft gedaan, d.w.z. het aanbod om voor den duur van 25 jaar een pact te sluiten, met uitzondering van de voorstellen, betrekking hebbende op het Oostelijk non-agressie- pact en terugkeer van Duitschland in den Volkenbond. Deze onderhandelingen zou den ten doel hebben de herziening van een nieufo pact van wederzijdschen bij stand tusschen Frankrijk. Engeland. België en Italië, ter vervanging van dat van Locarno. Deze nieuwe Dacten van weder zijdschen bijstand zouden overeenkom sten omvatten - tusschen de generale sta ven. waarbij voorzieningen worden getrof fen voor een onmiddellijke actie ingeval van agressie. Tenslotte is de bedoeling van deze onderhandelingen te komen tot een verbod of betierklne van den lateren bouw van forten. Het eerste gedeelte van het document omvat 7 artikelen, het tweede dat de maatregelen inhoudt, die de Volkenbonds raad zal moeten nemen. twee. De Volkenbondsraad zou een inter nationale conferentie bijeenroepen, waarvan het programma zou omvat ten, de organisatie van de collectieve veiligheid en de nadere uitwerking van de toepassing van artikel 16. de beperking der bewapening, verbreeding der economische betrekkingen, de or ganisatie van het ruilverkeer, en ten slotte de bestudcering van de twee laatste voorstellen van de Duitsche regeering van 7 Maart: de onderhan deling over non agressie-pacten voor Oost-Europa en de terugkeer van Duitschland in den Volkenbond. De Lócarno-landen stellen den Volken bondsraad de als aanhangsel bij het document gevoegde resolutie voor. waarin de eenzijdige schending der verplichtingen door Duitschland plechtig veroordeeld wordt. Het tweede aanhangsel is een schrijven, dat door Engeland en Italië tot de ver tegenwoordigers van Frankrijk en België is gericht, en waarin de procedure is vast gelegd. die ingeval van een weigerend ant woord van Duitschland gevolgd moet wor den In dit schriiven wordt uiteengezet, dat de twee garantie-mogendheden on middellijk de maatre?e'en zuilen bestudee- ren. die in verband met den nieuwen toe stand genomen moeten worden en dat zii zich verplichten tot onmiddellijke hulpver leening overeenkomstig de verplichtingen van Locarno en door alle maatregelen, waartoe in gemeenschappelijk overleg zal worden besloten. De varentie-mogend- heden zullen a'le noodige maatregelen nemen ter verzekering van de veiligheid van Frankrijk en België tegen een niet fceDrovoceerden aanval en tusschen de «enejala staven zullen tot dit doel over eenkomsten worden gesloten. REDE VAN EDEN. Gistermiddag heeft Eden in het Lager huis verslag uitgebracht over de bespre kingen, welke de laatste dagen te Londen zijn gevoerd, en welke tot Overeenstem ming hebben geleid tusschen de vertegen woordigers van Frankrijk. België, Enge land en Italië over de gedragslijn, die tegenover Duitschland zal worden gevolgd. „De zitting van den Volkenbondsraad, aldus Eden, is met de beslissing, die ge nomen is. niet geëindigd, en waarschijnlijk zal op Maandag a.s. nog een bijeenkomst plaats vinden." Met betrekking tot de voorstellen, die door de vier Locarno-mogendheden zijn uitgewerkt, zeide Eden, dat het hoofddoel van de Britsche regeering is. het vertrou wen in het internationale recht te her stellen, en voorwaarden te scheppen, waaronder een poging kan worden ge daan, de Europeesche stabiliteit te her stellen. Eden gaf vervolgens een uiteenzetting van de voorstellen, die in een Witboek ver vat zijn. „De Britsche regeering", aldus de •minister-v. buitenl. zaken," is bereid deze voorstellen te aanvaarden, en wij hopen van harte, dat de Duitsche regeering -ze eveneens geschikt zal achten om een einde te maken aan den huidlgen noodtoestand". Het doel, dat Engeland zich bij de be sprekingen der Locarno-landen had ge steld, was volgens Eden tweeledig ge weest: „Wij hebben ernaar gestreefd het gevaar af te wenden, en tevens ge zocht naar een regeling in West- Europa op vasten, duurzamen grond slag. Wij meenen de laatste dagen bij het volbrengen van deze moeilijke taak belangrijke vorderingen te hebben ge maakt, en de Britsche regeering zal haar streven krachtig voortzetten." VERKLARING VAN VAN ZEELAND. In de Belgische Kamer gaf Vaii Zeeland een verklaring, waarin hij een overzicht gaf over het te Londen bereikte accoord en waarin hij voorts zeide, dat de mo gendheden er naar gestreefd hadden nie mand te kwetsen. Wanneer deze regeling verwerkelijkt wordt, aldus de minister, denk ik, dat de vrede is Verzekerd. Het oorlogsrisico zal verdwenen zijn, inter nationale troepen zullen zich vóór onze gTenzen bevinden bij wijze van symbool. Ziet gij niet, dat per slot van rekening en voor de eerste maal in de geschiedenis de schending van een internationaal ver drag de verzwakking tengevolge heeft- ge had van de diplomatie van het land, dat inbreuk pleegde op een internationale wet? Dit is van kapitaal belang voor Bel gië en voor den wereldvrede. Wij zjjn tot het uiterst mogelijke voor een natie ge gaan. Wanneer Duitschland accepteert zullen wij uit de moeilijkheden zijn ge komen. Wanneer het weigert dan is zelfs de situatie der Westelijke mogendheden versterkt. Duitschland zou in tegenspraak komen met zichzelve, wanneer het ons voorstel afwees. Ik ben er meer en meer van overtuigd, dat de moreele krachten van fundamenteel belang zijn op het ge bied der werkelijkheden. Niemand heeft getracht ons een verwijt te doen en in den loop der onderhandelingen heeft Bel gië kunnen beantwoorden aan een zijner historische redenen om den vrede te her stellen. Of Duitschland nu aanvaardt of af wijst. door den vrede te willen en den wensch te hebben het goede te doen, is men er in geslaagd, een oplossing tot stand te.brengen, die hierop neer zal komen: de internationale wet zal in de wereld versterkt zijn. REDE VAN FLANDIN. Flandin heeft in de Fransche Kamer een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide: „De regeering brengt u na de moei lijke en spannende dagen de consoli datie van den vrede. Zij is daarin kunnen slagen zonder in gebreke te blijven ten opzichte van de beginselen, die zij onmiddellijk op den eersten dag te kennen heeft gegeven". De minister gaf een opsomming van de stappen, die hij te Londen had onderno men om den verdragsbrèuk vah Duitsch land te doen constateeren. De onderhan delingen hebben tenslotte teksten opge leverd, waaróver de Locafno-mogendheden tot overeenstemming zijn gekomen. „Dit maal", zeide Flandin, „zal de methode var. het voldongen feit niet hebben overwon nen". Na de teksten te hebben voorgelezen, zeide Flandin, dat Duitschland, voordat tot eenige onderhandeling zal worden overgegaan, alle prealabele voorwaarden, die één geheel vormen, zal moeten aan vaarden. Er was volgens Flandin geen sprake van, dat een internationale troe penmacht een gedeelte van Fransoh en Belgisch grondgebied zou bezetten. „Dit zóu. een monsterachtige onrechtvaardig heid zijn, die de Fransche onderhande laars noólt zouden hebben aanvaard". .Flandin gaf vervolgens een overzicht van 't verloop der onderhandelingen. „Wij hebben", zeide hij, „geen enkel bezwaar gemaakt tegen het voorstel, te Londen besprekingen te voeren, daar wij dan in staat zouden zijn, de stem van Frankrijk te doen hooren te Londen, waar men haar sedert eenige maanden niet meer had begrepen". Het resultaat dér onderhandelingen was in de eerste plaats dat Duitschland inbreuk heeft gepleegd op art. 43 van bet Verdrag van Versailles en op Locarno Deze consta teering vond plaats nadat de Volkenbonds raad de argumenten had gehoord van de Duitsche delegatie. Flandin gaf voorts een overzicht van de schikkingen, welke tot stand gekomen zyn. Teneinde zijn een zijdige daad te rechtvaardigen heeft Duitschland een beroep gedaan op grieven van jurldlschen aard. Het zal dus worden uitgenoodigd zijn grieven voor te leggen aan het Permanente Hof voor Internatio nale Justitie te Den Haag. Spr. wees op het gematigde karakter van de aan Duitschland gedane voorstellen. Wanneer deze mochten worden-afgewezen, is de Britsche regeering het eens met de Fran sche regeering, dat de toestand onmiddel lijk aan een nieuw onderzoek moet worden onderworpen. „Welke ook de hulp moge zijn", aldus Tervolgde hij, „die wij van onze vrienden zouden kunnen verwachten, wij rekenen in de eerste plaats op ons zclven. De les, die uit de gebeur tenissen getrokken moet worden, is, dat Frankrijk zijn eigen veiligheid moet verzekeren". „In de geëvacueerde 20 K.M. zóne", zeide Flandin, „zullen internationale troe pen worden gelegerd, welker aanwezigheid er van getuigen zal, dat de internationale regel het gewonnen heeft. Van onzen kant hebben wij, evenals België, er in toege stemd, in de periode der onderhandelin gen geen troepen te zenden naar de zóne, die langs de Fransch-Belgische grens loopt". Sprekende over de voorbereidingen tot herstel van het vredelievende front van Stresa, zeide Flandin o.a., dat dit thans verwezenlijkt moet worden, „dank zij de opening van vredesonderhandelingen, die Geneve kortgeleden- heeft weten te berei ken. onderhandelingen die naar onze meening spoedig zullen moeten lelden tot gelijktijdige staking der vijandelijkheden en sancties". o HITLER SRREEKT TE HAMBURG. b Rijkskanselier Hitler heeft gisteravond te Hamburg een verkiezingsrede gehou den, waarin hij met name verklaarde: „Wat er ook gebeuren moge, wij zul len niets van onzen eisch inzake ge lijke rechten prijsgeven. Ik wil samenwerken aan de Europee sche ordening, maar er is geen ordening in Europa zonder gelgke rechten. Ik beklaagd de staatslieden, ëlie mee nen, dat een samenwerking voor een nieuwe orde moet worden begonnen met nieuwe vernederingen. Duitschland zal niet buigen voor het geweld. Dat zal het op 29 Maart a,s. bewijzen. Wij willen een herziening van den geest van Versailles en een einde ma ken aan de oorlogspsychologie. Indien men ons niet wil begrijpen, zal Duitschland alleen blijven staan. Dit, mijn besluit, is onwrikbaar. Ik handhaaf mijn edelmoedig aanbod. De wereld heeft echter geen recht, om van schending van verdragen te spreken". HET DUITSCHE ANTWOORD. Duitschland bestudeert momenteel het aceoord der Locarno-mogendheden. Pas over enkele dagen wordt antwoord ver wacht. De officieuze bladen van de Wilhelm- strasse zeggen o.a. het volgende: „Deutsche Allgemeine Zeitung": „De resoluties der Locarno-mogendheden kun nen voor Duitschland -niet het onderwerp van besprekingen vormen". De „Berliner Boersen Zeitung" verklaart: „De voorstellen der Locarno-mogendheden zijn onbeschaamd", en besluit: ..Duitsch land heeft geen gedelegeerden gezonden, om. zooals op school, strafwerk te ont vangen. Wij wijzen op grónd van de rechtsgelijkheid de "oude methoden, be staande uit het opleggen van eeri dictaat, van de hand De zitting van den Volkenbondsraad. In een besloten zitting van den Volken bondsraad is besloten, de bijeenkomst van den Raad tot Maandag a.s, te verdagen. In deze zitting werd voorlezing gedaan van den tekst van het accoord, zooals dit in het Witboek is vervat. Eden deed op merken. dat, hoewel het accoord door de vertegenwoordigers der vier Locarno-mo gendheden is onderteekend, het door Ita lië ad referendum is onderteekend. Nadat voorgesteld- was den Raad op nieuw bijeen te doen komen, gaven eenige leden den wensch te kennen, de zitting tot een lateren datum te verdagen, om dat zij zich in verband met de belangrijk heid der te behandelen, kwesties, eerst met hun, regeeringen in verbinding dienen te stellen. Vooranmelijk werd tegen, over haaste hervatting van de zitting bezwaar gemaakt door den Poolschen minister van Buitenl. Zaken, Beck, die het betreurde, den tekst van het accoord der Locarno- mogendheden niet eerder te hebben gezien. „Het accoord," zeide hij, „is het resultaat van de onderhandelingen die buiten den Raad om zijn gevoerd." De zitting van den Raad werd daarop tot Maandagmiddag half 5 verdaagd. DE BIJEENKOMST VAN I.V.V. EN S.A.I. De leiders van het Internationaal Ver bond van Vakvereenigingen en van de Socialistische Arbeiders Internationale, hebben onder voorzitterschap van Citrine, hun beraadslagingen voortgezet over de Europeesche crisis. Aan het einde dér conferentie werd een manifest aangenomen, dat werd goedge keurd door achttien delegaties met op één na algemeene stemmen en eenige ont houdingen. In het manifest wordt verklaard, dat de nationaal socialistische dictatuur de verdragen van Versailles en Locarno heeft geschonden. Aan het uitgegeven communiqué zij voorts ontleend: De Internationale arbeidersklasse keurt in krachtige termen deze onrechtmatige daad af. Wij moeten de beschaving op een vei lige basis plaatsen. Er is één middel haai- te waarborgen: ae vastberaden organisatie van de collec tieve veiligheid. De principes van het pact van Locarno zullen moeten worden versterkt en uitge breid en zoo ruim mogelijk moeten worden toegepast door bemiddeling van den Vol kenbond In het manifest wordt als conclusie gezegd: De conventie inzake collectieve veilig heid door wederzydschen bUstand en ont wapening moet de basis vormen, waarop de Volkenbond Duitschland zou kunnen uitnoodigen te onderhandelen op voet van geiykheld met het doel een algemeene overeenkomst te sluiten. Een weigering zou beschouwd worden als een aanwyzing voor de stellige bedoe ling de orde en vrede in Europa te ver storen. Het zou dan de plicht der regeeringen en der volken worden den vrede zonder het Duitschland van Hitler te organisec- ren en alle maatregelen te nemen, welke noodig worden geacht voor de handha ving van den vrede." De conferentie heeft bovendien de vroegere resoluties betreffende den Ita- liaansch-Abessynschen oorlog bevestigd en gevraagd de actie van den' Volken bond, welke ten doel heeft de onafhanke- lykheid van Abessynië te waarborgen, zonder aarzeling noch zwakheid voort te zetten. RECLAME. 490 leveren wij met succes OP 12—15—18 MAANDEN CREDIET Vraagt inlichtingen en demonitralie: VERTRAGING IN DE OPERATIES? De groote operaties zijn niet stopgezet, maar het schijnt, dat ze een zekere ver traging ondervinden. Aan het geheele Noordelijk front hebben de Itallaansche colonnes hun recente successen uitgebuit. Volgens berichten uit Eritreesche bron hebben de Italianen een tamehjk belang rijken voortgang gemaakt. De Itallaan sche luchtmacht gunt zich geen rust en men signaleert dan ook verschillende luchtaanvallen in de provincie Godzjam en in Ogaden. Vele Italiaansche vliegtuigen hebben bij Harrar Abessijnsche troepenafdeelingen aangevallen, die zij met bommen en later met mitrailleur-vuur hebben bestookt. De vliegtuigen konden in Zuidelijke richting verdwijnen, naar het schijnt zonder ge troffen te zijn door het vuur uit het lucht afweergeschut en het mitrailleurvuur, dat op hen werd gericht. Deze luchtbombardementen schijnen er volgens de meening van bultenlandsche waarnemers op te wijzen, dat de Italianen in verschillende sectoren van het Noorde lijk en Zuidelijk front een gemeenschap pelijke beweging willen uitvoeren. Een dergelijk plan heeft voor de Italia nen het voordeel, dat zij de Abessijnen in het onzekere laten over het uitgangspunt van een volgend Italiaansch offensief. Terwijl de Italianen systematisch nieuwe aanvallen voorbereiden, zijn de Abessijnen wegens hun bewapening en hun trans middelen, die volkomen onvoldoende zijn. gedwongen overal min of meer in het de fensief te biyven, behalve dan dat zij strooptochten ondernemen en aanvallen doen met betrekkelijk weinig talrijke af- deelingen. Ondanks de officieele dementis blijft het geloof bestaan, dat vredesonderhan delingen worden aangeknoopt of op z'n minst genomen besprekingen, welke tot een staking der vijandehjkheden zouden moeten leiden. In alle officieele Abessijn sche kringen neemt men een streng stil zwijgen in acht. Rickett, de Engelschman, is te Addis Abeba aangekomen. Hij heeft geweigerd tegenover den correspondent van Reuter A.N.P. eenige verklaring af te leggen over het doel van zijn hezoek. De correspondent voegt hier aantoe, dat Rickett, naar men meent te weten, zich waarschijnlijk binnenkort naar den negus zal begeven, die aan het Noordelijk front vertoeft. Volgens de in goed ingelichte Abessijn sche kringen heerschende meening, zou Rickett belast zijn met een diplomatieke missie. (Copyright ReuterA.N.P.) Een Reuter-teiegram uit Parijs meldde gister in den laten namiddag, „dat Flan din zou hebben medegedeeld, dat do vijandelijkheden tusschen Italië en Abes synië zullen worden gestaakt, hetgeen ten gevolge zal hebben, dat de sancties zullen worden opgeheven en dat het front van Stresa zal worden hersteld". Blijkens den later ontvangen tekst van Flandin's- rede. heeft de Fransche mi nister, sprekend over zijn pogingen, om het vreedzame Stresa-front te herstellen slechts verklaard, dat dit herstel tot stand EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Gisteren was het optreden van minister Deckers aan de beurt. Vroeger verscheen hy te midden van krijgsknechten en zee-soldaten, tegen woordig beweegt hy zich even elegant tusschen boeren en visschers. En zooals hy weleer kanonnen keurde, zoo beziet hy thans met een deskundig oog stieren en begonia's. Intusschen was zyn begrooting er spoe dig door; slechts zeer enkele sprekers voerden het woord. De minister heeft in het algemeen betoogd, dat hy zooveel mogelijk hulp aan land- en tuinbouw ver leent, voornamelijk door bevordering van den export; hy hoopt in deze laatste rich ting nog resultaten te bereiken. Evenals hy het in de Tweede Kamer deed (heeft hy in het bijzonder nog eens de positie van de boter, en de boter-politiek, uiteengezet. In het algemeen is het moeiUJk aldus de minister een vast omhjnd stelsel te volgen bij dit crisis-beleid, ook omdat het buitenland ons telkens aan verrassingen blootstelt. Nogmaals deelde de minister mede, dat ten behoeve van steun aan kleinere boeren een speciale dienst ln voorbereiding is. De Landbouw-begrooting is zonder hoof delijke stemming aangenomen. Zooals tegen ieder hoofdstuk stemden ook hier de beide nationaal-socialisten tegen. BEGROOTING VAN DEFENSIE; INSTELLING DEFENSIE-FONDS. Dat de begrooting van Defensie nog al wat debat zou uitlokken, lag vooral in de gegeven omstandigheden voor de hand en dit te meer, waar de behandeling van het defensiefonds er aan werd vastgehaakt. Al dudeiyk wees de heer Blomjous op het belang van deze zaken in verband met de gebeurtenissen van den laatsten tyd en op het bankroet gaan van de ontwa peningsleus. Wat zouden we vroeg hij met een politioneele grenswacht kunnen uitrichten? We moeten een goed leger hebben. Juist de gebeurtenissen van thans leggen ons die verplichting op en zün voor Nederland van de grootste be- teekenis. Nederland wil geen expansie, maar wel zyn positie handhaven, ook koloniaal. Een goed defensie-stelsel is een vredesfactor En daarom juichte de heer Blomjous met name ook de voorstellen in zake het defensie-fonds toe. In gehjken geest sprak de heer de Savcxrnin Lohmaji, die zich ten doel had gesteld te betoogen, dat door de voortdurende bezuinigings maatregelen onze weermacht onvoldoende is geworden, en daarom is, vooral in het licht der internationale omstandigheden, verbetering urgent. In politiek opzicht is deze afgevaardigde de wyzigtngen nage gaan, welke zich in den laatsten tyd onder sociaal- en vrijzinnig-democraten hébben voltrokken en nog voltrekken. En hij sprak er zyn verbazing over uit, hoe daar de sociaal-democraten nog maar steeds tegen de defensie-begrooting kunnen stemmen. In byzonderheden de onderdeelen van het voorstel inzake het defensiefonds bespre kend. drong hy bovenal op snelheid in de uitvoering aan. Daaromtrent zou hy ver lenging wenschen van den eersten oefCntyd en uitbreiding van de lichting, maar bo vendien zou het mogeiyk zyn, een vrywil- lig blüvend gedeelte te vormen: de man schappen daarvoor zyn op het oogenblik zeer wel te vinden. In het algemeen moet ons volk veel meer voor zyn weermacht over hebben en zich niet bepalen tot goed- koope geestdrift als het be]ubelen van de K. XVIII en het zingen van „wy gaan naar Rome". Na den katholiek Blomjous en den christeiyk-historischen prof. Lohman, voerde gisteren alleen nog de liberale heer van Rappard het woord en het is éigenhjk overbodig te zeggen, dat zyn rede eenzelf den geest ademde als die der beide vorige sprekers. Ook hij wees op de nog altyd halfslachtige houding der sociaal-demo craten en op de kentering onder de vrij- zinnig-democraten, hoewel deze groepen toen, die op het standpunt van een gewa pende weermacht bleven staan, in latere jaren steeds voor mdlitairistisch hebben uitgemaakt. De heer van Rappard was van oordeel, dat men met meer en beter mate rieel er niet is; ook personeele voorziening vraagt de aandacht en daarom vereenigde hy zich met den wensch van den heer Lohman naar grootere lichtingen en lan gere opleiding. Deze afgevaardigde heeft de preventieve beteekenis onzer weer macht nog eens in 't licht gesteld: Neder land moet in staat zyn den eersten stoot op te vangen, tot een andere mogendheid ons eventueel komt steunen. De heer van Rappard verklaarde zich verder nog voorstander van een weerbc- lasting en kwam. volkomen terecht, op tegen de houding van werkgevers, die jonge mensohen ontslaan, omdat ze in dienst moeten. Zoo kwamen eigeniyk de drie redevoe ringen op hetzelfde neer. De groote ver- sctoiilien op dit gebied zijn trouwens op het oogenblik verdwenen, HAGENAAR. moet komen, dank zy de opening der vredesonderhandelingen, waartoe de stry- dende partyen en Genève thans bereid zyn „Vredesonderhandelingen", aldus Flandin, „welke, naar onze meening, spoe dig staking der vyandelykheden en der sancties tengevolge zullen moeten heb ben". Het agentschap Stefani meldt: Het in het buitenland gepubliceerde bericht, vol gens hetwelk staking der vijandehjkheden in Oost-Afrika, gelyktydlg geschieden zou met een staking der sancties, wordt in bevoegde kringen van iederen grond ont bloot verklaard. Hieraan wordt toegevoegd: „Een stop zetten der vyandelykheden kan slechts afhangen van het oordeel der militaire autoriteiten in Oost-Afrika." De commissie van dertien is tegen Maandag half 11 byeengeroepen. De Abessynsche regeering heeft voor alle ambtenaren een verbod uitgevaardigd zich uit te laten over politieke kwesties. Voor degenen, die in stryd handelen met dit verbod, worden ïyfstraffen in het vooruitzicht gesteld; indien de delin quent een Europeaan is, wordt hy het land uitgezet. 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10