te Londen De besprekingen Nog steeds geen overeenstemming der Locarno-mogendheden 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 19 Maart 1936 Derde Blad No. 23308 De Duitschers gearriveerd AMBULANCE WEER NAAR DESSIE. PARLEMENTAIR OVERZICHT DE OORLOG IN ABESSYN3E. KERK- EN SCH00LNIEUWS. HUID, MOEDER! jJËei is de olijfolie üi Palmolive! O BEZORGDHEID VOOR DR. VAN SCHELVEN BLIJKT ONGEGROND TE ZIJN. Van dr. Winckel is telegraphisch be richt ontvangen, dat de beide voor uitgeschoven onderdeden der ambu lance, in verband met de omstandig heden, op Dessie worden teruggetrok ken en dat voor bezorgdheid ten aan zien van dr. Van Schelven geen grond bestaat. Dadelijk na het bekend worden in ons land van het Stefani-telegram, waarin melding gemaakt werd van een overval van roovers op de vooruitgeschoven pos ten onzer ambulance, had het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis den leider der ambulance, dr. Winckel, telegrafisch om inlichtingen verzocht. Het antwoord, dat hierop is ontvangen, gaf geen volledige verklaring van het gebeurde, doch bevestigde wel, dat de vooruitgeschoven eenheden teruggetrok ken werden en dat concentratie in Desèie noodzakelijk was geworden. Ook wat de verwondingen van dr. Van Schelven betreft, waarvan het Stefani- telegram melding maakte, kon niets nader worden medegedeeld, dan dat er geen reden voor bezorgdheid ten zijnen aanzien bestond. EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN WATERSTAAT. Minister van Lidth de Jeude heeft in deze korte vergadering met zijn Water- sfaatsbegrooting gemakkelijk werk ge had. Slechts zeer enkele sprekers kwamen in het veld. In antwoord op hun opmerkingen heeft de Minister in het licht gesteld, dat Wa terstaatkundige werken en vooral gi-oote als regel een zeer omvangrijke technische voorbereiding vragen. Dit moet in het oog worden gehouden wanneer men zulke ondernemingen beschouwt in ver band met de activiteit van het Werkfonds. Zoo zijn er thans verschillende plannen en werken in onderzoek o.a. wat be treft den toestand van den Waterstaat in West-Brabant waaromtrent de Minister binnenkort een beslissing hoopt te nemen De Minister verklaarde te doen wat hij kan. ook inzake het WeTkfonds. Dit heeft, als zijn eerste 60 millioenen gulden ver werkt zijn, aan ongeveer 20.000 werklieden arbeid verschaft. Dat er daarbij een stre ven zou zijn. de loonen te drukken, ont kende de Minister; wel wordt het aantal te-werk-gestelden natuurlijk zoo groot mogelijk gemaakt. Voorts vernamen we dat in studie is het denkbeeld van wijziging der spoorweg-organisatie, den be stuursvorm inbegrepen- en dat ratificatie van de overeenkomst inzake verkorte werktijden in de mijnen bezwaren ont moet. Begrooting goedgekeurd. De Duitschers zijn gistermiddag om 5.10 uur per vliegtuig te Londen aangekomen. De Duitsche gedelegeerden brachten in den loop van den avond een kort bezoek aan Eden, op diens appartementen in het Lagerhuis. Von Ribbentrop onderhield zich eenigen tijd met den Britschen minister. De Volkenbondsraad bijeen. Om 10 min. over 4 uur kwam de Vol kenbondsraad weer bijeen. Het eerst was het woord aan Eden. Deze herinnerde den Raad er aan, dat hem verzocht is een uit spraak te doen over de schending van het verdrag van Versailles en dat van Locarno zulks op grond van het Fransch-Belgische verzoek. Na vervolgens uiting te hebben gegeven aan den diepen indruk, die de redevoerin gen van de vertegenwoordigers van Frank rijk en België op hem hadden gemaakt, zeide Eden; „Het is onweerlegbaar, dat een schending is gepleegd van het ver drag van Versailles". Volgens de opvatting van den Engelschen gedelegeerde moet deze schending dus ter kennis worden ge bracht van de Volkenbondsmogendheden. Zijn rede vervolgende zette Eden uiteen, dat hij van meening was, dat de Raad nog een ander probleem ter hand moest nemen, dat door Locarno voor den Raad was vastgelegd. In dit verband herinnert spr. er aan, dat Locarno in het leven is ge roepen, ten eerste voor de handhaving van den vrede en ten tweede voor het tot stand brengen van het internatio nale vertrouwen, dat noodzakelijk is voor de vestiging van de veiligheid in West-Europa. De opbouw van de vei ligheid en het vertrouwen is op ern stige wijze verzwakt. Hoe moet die thans wederom worden opgebouwd? Laten wij reeds dadelijk dit funda- menteele feit erkennen; Het hier ge stelde probleem interesseert niet al leen enkele mogendheden, het interes seert al diegenen, die belang hebben f bij de handhaving van de internatio nale verplichtingen. Na de geconstateerde eenzijdige actie van Duitschland, kan het internationaal vertrouwen slechts hersteld worden, in dien elke staat, die hiertoe bereid is, aan dit doeleinde zijn medewerking verleent. De huidige toestand omvat twee ele menten, waaruit men leering kan trekken. 1. Dat de vcrdragsschending, hoe evident zij ook is, geen onmiddellijke bedreiging voor vijandelijkheden mee brengt en niet resulteerde in een on middellijke actie, zooals voorzien in het verdrag van Locarno. 2. Dat de toestand, hoe ernstig deze ook is, een gunstige gelegenheid biedt om door onderhandelingen een ac- coord te bereiken. Ik stem volkomen in met de verklaring van den Belgischen premier, van Zeeland, dat ondanks wat er gebeurd is, men in de toekomst verdragen noodlg heeft, en dat pogingen moeten worden aangewend, om het internationale leven op te bouwen en te herstellen. De raad heeft het recht en den plicht den toestand van alle zijden te beschouwen en zich te laten leiden door 't Volkenbondspact. Het is van es sentieel belang, aldus besloot Eden zijn rede. dat niet slechts de vrede gehand haafd blijft, maar dat de geest van den oorlog voor de toekomst wordt uitgeban nen. Als volgende spreker voerde de Italiaan sche gedelegeerde, ambassadeur Grandi, het woord. Hij zeide o.a.: „Op dit oogen- blik moet, ten behoeve van de vitale be langen van Europa, een ieder zich volle dig bewust zijn van de op hem rustende verantwoordelijkheid om den toestand te bestudeeren met zin voor de werkelijk heid, door rekening te houden met haar verschrikkelijke consequenties voor de ge- heele wereld. Ik heb Zaterdag met belang stelling geluisterd naar de verklaringen van de Fransche en Belgische gedelegeer den. Wij geven ons rekenschap van de ge wettigde beroering, die de laatste gebeur tenissen bij de Fransche en Belgische vol keren hebben gewekt. Wij moeten echter van Zeeland dankbaar zijn, dat hij. na een uiteenzetting te hebben gegeven van de oorzaken van ongerustheid voor zijn land, die gelegen zijn in de bezetting van de gedemilitariseerde zone, gezegd heeft op het terrein van de rede te willen blijven en dat men het terrein van het gevoel moest vermijden. In den loop van de zit tingen der vier mogendheden, die het Lo- carnopact hebben onderteekend, heeft men moeten erkennen, dat een schending is gepleegd van artikel 43. Deze consta teering is des te pijnlijker, daar de schen ding is gepleegd door een groote mogend heid, wier samenwerking onmisbaar is voor de beschaving en den vrede. Artikel 44 voorziet in garanties. Italië is zich vol ledig bewust van zijn verantwoordelijkhe den en blijft getrouw aan zijn verplich tingen". De Italiaansche gedelegeerde gaf te ken nen, dat een der oorzaken die hebben bij gedragen tot de verzwakking van de een heid der Locarno-staten gelegen is in de te Genève genomen besluiten aangaande de Italiaansch-Abessijnsche kwestie. Het Locarno-pact werd gebouwd op het beginsel van solidariteit der Weste lijke staten. Het valt te betreuren, dat deze grondslag is ondermijnd. Tegen Italië worden sancties toegepast, toen men Italië noodig had als een waar borg voor de veiligheid van Europa. Er bestaat in Europa een gemeenschappe lijk vredesvraagstuk. In de vergaderin gen van den Volkenbond is vaak her haald, dat de vrede ondeelbaar is. Dan moeten echter ook de methoden om dezen vrede te bewaren ondeelbaar zijn, anders wordt Europa een vesting. Het is mogelijk, dat wp aan een keer punt in de geschiedenis van Europa zijn gekomen. Het werk van Europa's opbouw moet berusten op het begrip van elkaar's wederzijdsche behoeften en op het wederkeerig respect der levensbehoeften voor onze volken, als mede op een meer eensgezinde opvat ting van de rechten, belangen en plichten onzer beschaving. Vervolgens kwam de Poolsche minis ter van buitenlandsche zaken, Beek, aan het woord, die de bezetting van het Rijnland een feit noemde, dat de raad moet constateeren. De Spaansche gedele geerde Barcia veroordeelde de schending van het pact van Locarno uit juridisch oogpunt. De Roemeensche minister van buitenlandsche zaken Titulescu, verklaar de, dat de Kleine Entente zonder aarze ling voor de Fransch-Belgische resolutie zal stemmen. De Deensche gedelegeerde, Munch, noemde de bezetting van het Rijnland een duidelijke schending der verdragsbepalingen. Om 6 uur werd de zitting verdaagd tot vanmorgen 10 uur. Dan zijn ook de Duitschers aanwezig! Hoe Frankrijk zich de verdere behandeling denkt. Naar de speciale correspondent van Ha- vas te Londpn meldt, denkt Frankrijk zich den loop van zaken, nadat Duitschland's schending van het verdrag van Locarno zal zijn vastgesteld, als volgt; le. Duitschland zal worden ultgenoodigd de kwestie van de onvereenigbaarheid van het Fransch-Russische verdrag met dat van Locarno te onderwerpen aan het In ternationale Gerechtshof en zich te ver binden de uitspraak van het Hof te aan vaarden. 2e. De vier andere mogendheden moe ten het eens worden over de handhaving van het verdrag zonder Duitschland. 3e. De schending van het verdrag door Duitschland zal gestraft worden met een vermindering van de bezetting, het terug trekken van zekere troepen en het terug zenden van de zwarte artillerie tot 50 K.M, beoosten den Rijn 4e. Er zuilen onderhandelingen met Duitschland worden aangeknoopt, ver moedelijk in de maand Mei, onder voor behoud, dat Duitschland de eerste drie voorwaarden aanvaardt en eerlijk uitvoert 5e. De vier overige onderteekenaars van het verdrag van Locarno zouden den grondslag voor verdere onderhandelingen vaststellen, zoodra de Fransche denk beelden zijn aangenomen. Maar of dit zal worden aanvaard be twijfelen we! De geschillen tusschen Engeland en Frankrijk loopen over de wijze van mili tairen bijstand van Engeland. Men zou conventies tot onverwijlde uitvoering tus schen de betrokken staven op het oog hebben. Britsche afdeelingen zouden de gedemilitariseerde zone bezetten geduren de de besprekingen om Frankrijk volle dige veiligheid te verzekeren totdat de onderhandelingen hun beslag hebben ge kregen. Generaal Schweissgut, de sous-chef van den Franschen generalen staf. is in Lon den aangekomen, om besprekingen te voe. ren met de Britsclie autoriteiten over mi litaire kwesties, welke voortvloeien uit de discussies betreffende het Rijnland- vraagstuk. Nog geen eensgezind Locarno-front Paul Boncour heeft gistermiddag, na een nieuwe conferentie der Locarno-mo gendheden, aan een persvertegenwoordi ger verklaard: „Een overeenstemming is nog niet tot stand gekomen, daar man keert nog heel wat aan" Flandin van zijn kant verklaarde: „Er bestaan nog steeds diepe meeningsver- schillen op essentieele punten". Een definitief resultaat zal evenwel be reikt worden, zeide hij. „in den eenen of in den anderen zin. Welke beslissing echter ook getroffen wordt, ze zal aan de goed keuring der Fransche regeering onder worpen moeten worden. De bijeenkomst der vertegenwoordigers van de Locarno-staten. die te half elf begonnen was. duurde te middernacht nog steeds voort en men verwachtte dat zij wel tot twee uur, misschien zelfs later, zou worden voortgezet. Naar vernomen wordt bezocht Von Rib bentrop het Ministerie van Buitenland sche Zaken blijkbaar met de bedoeling zich op de hoogte te stellen van de pro cedure. die in de zitting van den Volken bondsraad van vanmorgen zou worden gevolgd. Daar Eden reeds in gesprek was met de andere Locarno-afgevaardigden, werd von Ribbentrop door Lord Cranbourne ontvan gen, die hem mededeelde, dat de te volgen procedure afhangt van den Voorzitter van den Volkenbondsraad. Von Ribbentrop, die niet aan de confe rentie der Locarno-Staten deelnam, ging vervolgens een bezoek brengen aan den voorzitter van den Volkenbondsraad, Bruce. Wat het verloop der raadsvergadering betreft, gelooft men, dat de stemming over de constateering van de Duitsche ver dragsschending vanochtend of vanmiddag zal kunnen plaats vinden. Flandin wil in ieder geval hedennamiddag uit Londen vertrekken. Nadat de raad het eerste gedeelte van zijn taak zal hebben vervuld, zal de zitting worden verdaagd, hetzij tot Zaterdag 21, hetzij tot Maandag 23 dezer. In deze tweede zitting zou de Volken bondsraad zich bezig houden met het plan, dat door de vier Locarno-landen ge meenschappelijk Is opgesteld als basis voor de internationale actie in verband met den coup de force van Hitier. In het bijzonder zou de raad een veroor deeling hebben uit te spreken van de een zijdige opzegging van het Locarno-pact, en het beroep op het Haagsche hof moeten ratificeeren. Alle andere modaliteiten van het door Engeland, België, Frankrijk en Italië op gestelde plan, zouden tezelfdertijd door den Volkenbondsraad ter sprake worden gebracht, doch deze zou zich niet met de uitvoering hiervan bezig houden. De tijd, die verloopen zal tusschen het oogenblik waarop de vier Locarno-landen het eens geworden zullen zijn over de grondslagen van hun gemeenschappelijke actie en dat, waarop de resolutie bij den Volkenbondsraad zal worden ingediend, zal eenerzijds door de deskundigen benut worden, om details betreffende de redac tie te regelen, anderzijds door de ministers om de definitieve goedkeuring hunner regeeringen van deze verplichtingen te verkrijgen. De arbeiders vergaderen. Gisteren zijn te Londen twee vergade ringen gehouden van de Tweede interna tionale. onder voorzitterschap van den Belg de Brouckère en van het Internatio naal Verbond van Vakvereenigingen onder leiding van Sir Walter Citrine. Beide lichamen vertegenwoordigden niet minder dan 36 millioen georganiseerde arbeiders. behalve die uit Rusland, Duitschland en Italië. Beide ver gaderingen behandelden dezelfde on derwerpen: de bespreking van den door Duitschlands daad van 7 Maart gescha pen internationalen toestand en het be lang daarbij en de gevolgen daarvan voor de arbeidersklassen van Europa. In beide bijeenkomsten is een motie aangenomen, waarin de onrust der arbei dersbeweging wordt uitgedrukt over den loop dien de gebeurtenissen de laatste maanden genomen hebben, en waarin verder van de regeeringen geëischt zal worden dat zij in de eerste plaats hun aandacht zullen wijden aan ontwapening en de schepping van oeconomische be staanszekerheid voor alle volkeren. Zeer waarschijnlijk wordt vandaag een gecombineerde vergadering gehouden on der leiding van Sir Walter. i L' i Hevige bombardementen aan Noordelijk en Zuidelijk front. Aan het Noordelijk, zoowel als aan het Zuidelijk front worden de bombardemen ten, die hevig zijn. voortgezet. Volgens een telegram van den correspondent van Reu- ter-A.N.P. te Harrar beginnen de Italianen aan het front van Ogaden een groote activiteit aan den dag te leggen. Deze hernieuwe activiteit valt samen met het einde van den regen in Ogaden. Men gelooft in de hoofdstad van Abessynië. dat Graziani thans zijn sedert, langen tijd verwacht offensief in de richting van Dzjidz.iiga en Harrar zal ontketenen en zal probeeren met gemotoriseerde vliegen de colonnes den spoorweg naar Dzjiboetl te bereiken. Dagaboer en Sasa Baneh zijn opnieuw gebombardeerd. In Eritreesche kringen verklaart men ook, dat een aanval van generaal Graziani op het leger van ras Nassiboe te verwach ten is. Gisteren is te Addis Abeba een bijeen komst gehouden van de Patriotische ver- eeniging. In deze bijeenkomst zijn maat regelen aangekondigd tegen de defaitis- ten. Deze mededeelingen geven eenigen grond aan het recente bericht volgens hetwelk in zekere Abessijnsche gebieden, in het bijzonder in de frontstreek, agita tie zou heerschen. Te Addis Abeba spreekt men in offi- cieele kringen tegen, dat ras Desta in de gevangenis is opgesloten. Men verklaart, dat hii thans te Sidamo het bevel voert. Abessijnsche versterkingen zijn gezonden naar het front in Somaliland. In een officieel Abessiinsch communiqué wordt medegedeeld, dat een escadrille Italiaansche vliegtuigen onnieuw geduren de drie uren Kworam heeft gebombar deerd. De vliegtuigen hebben tal van gasbom men uitgeworpen. Slechts weinig personen, werden door het gas aangetast daar het meerendeel der bevolking de stad had verlaten, terwijl honderden gewonden, die te Kworam werdén verpleegd eveneens waren geevacueerd. In de laatste twee dagen zijn meer dan duizend bommen uitgestrooid. Men zegt. dat verscheiden leden dér Britsche Roode Kruis-ambulance door gas zijn aangetast. Aan de bijeenkomst, welke de Patriot tische Vereeniging te Addis Abeba heeft gehouden, hebben ook deelgenomen de hoofden der in de omgeving van de hoofd stad gevestigde stammen, zoomede de vooraanstaande bewoners van Addis Abeba. Krachtige waarschuwingen zijn gericht aan het adres van Abessiinen. die defaitis tische geruchten in omloop mochten bren gen. Zij zuilen worden gearresteerd en streng worden gestraft (Copyright Reuter-A.N.P.i. De commissie van dertien Donderdag bijeen. Besloten is, dat de commissie van der tien. d.w.z. de Volkenbondsraad zonder Italië ter bestudeering van het Italiaan sche en het Abessijnsche antwoord op de vredesoproep, die in het begin van deze maand is verzonden, vanmiddag een zit ting zal houden. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 20 MAART. BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Lamain van Rotterdam. BOSKOOP. Geref. Gem.: Nam. half acht, ds. Neer bos van Vlaardingen. o Ds. M. TINGA. Het Prov. Kerkbestuur van Groningen heeft aan ds. M. Tinga, Ned. Herv. predi kant te Baflo op zijn verzoek eervol eme ritaat verleend tegen 1 Mei a.s. Ds. Tinga werd in 1870 geboren en in 1898 candidaat om 2 Oct van dat jaar te Weidum (Fr.) het predikambt te aan vaarden. Vandaar vertrok hij in 1901 naar Kollum. welke standplaats hij in 1905 met zijn tegenwoordige verwisselde. Ds. Tinga is scriba van het classicaal bestuur van Winsum en quaestor van den ring Winsum (Gron.) o Ds. J. G. KNOTTNERUS. Het classicaal bestuur van Zutphen heeft ds. J. G. Knottnerus, Ned. Herv. pre dikant te Varsseveld geschorst in zijn be diening met behoud van salaris Met ds. Knottnerus zijn ook drie leden van den kerkeraad geschorst, zulks voor drie maanden. Ds. Knottnerus mocht reeds j.l. Zondagmiddag zijn dienst niet vervullen, VERKEERSFONDS. Het spreekt vanzelf dat bij de begro'o- ting van het Verkeersfonds weer tal van oude onderwerpen terugkeerden, doch van veel belang was de discussie tot hiertoe niet. Zoo kwamen, als steeds, de primaire en andere wegen aan de orde. Men be pleitte spoed bij den wegenaanleg: aanleg van auto-snelwegen, verlichting van de onbewaakte overwegen; gebruik van bak- steenen bij den wegen-aanleg; verbete ring van bruggen in verschillende deelen des lands en nog andere goede en nut tige dingen. De spoorwegen, die sinds jaren in 't hoekje zitten waar de slagen vallen, kregen nu van den heer Jansen 'n compliment: zij worden goed en zuinig beheerd, kunnen dQ vergelijking met an dere landen doorstaan en als zij tegen woordig chronisch aan tekorten lijden, komt dit door de omstandigheden. Er valt met den besten wil wer kelijk niet meer over deze middag-verga dering te zeggen. HAGENAAR. waarom die werd waargenomen door zijn plaatselijken collega, ds. W. B. H van Lin- schoten. Een en ander vindt zijn oorzaak in kwesties welke zijn voortgevloeid uit de jongste Oudejaarsavondpreek van ds. Knottnerus. Ds. Knottnerus, die sinds 1913 te Vars seveld staat, zijn eerste en eenige gemeen te, behoort, zoo mogen we hieraan toevoe gen tot de oprichters van de Orde van Getrouw Getuigen en neemt thans een vooraanstaande plaats in in de Orde van den Blinkenden Morgenster RECLAME. Deze milde schoonheidszeep, die U reeds zelf gebruikt! De eerste „behandeling'' die baby ondergaat is een mas sage met olijfolie. Want zelfs de dokter kent geen mil dere olie voor het teere huidje van de pas-geborene! Olijfolie een beroemd schoonheidsproduct sedert het begin der beschaving „smelt"' op lichaamstempera tuur en dringt zachtjes, zonder irritatie, de poriën binnen! Zij voedt, reinigt en geeft nieuwe frischheid. Het geheim van Palmolive zeep ligt in de formule vol gens welke palm- en olijfoliën worden vermengd. Het milde, overvloedige schuim van deze beroemde zeep is een schoonheidsbehandeling op zichzelf. Masseer Uw gezicht, hals en schouders ja. Uw geheele lichaam met Palmolive's weldadig schuim. Laat het diep in de poriën doordringenspoel daarna af, eerst met warm, vervolgens met koud water. Voor baby èn moeder is dit de beste methode van huidverzorging. En wat is het resultaat van deze regel matige behandeling? Het veel benijde be zit van de charmante „Palmolive" teint! Een dagelijksch voetbad met Palmolive schuim en warm water houdt Uw voeten in goede conditie. Groote' hoeveelheden van deze beroemde schoonheidsolie wor den bi) de bereiding van eUe stuk Palmolive zeep gebruikt - om jeugd, charme en schoonheid te behouden I

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9