CHELMIS Nieuw! Een heerlijke sigaret! 10 stuks - 10 cents LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 19 Maart 1936 BUITENLAND. VISSCHERIJBERICHTEN. lAArmjOICUKN KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Lezing over de stadsbeplanting. Gisteravond hield de afd. Leiden van bovenvermelde Maatschappij haar maan- delijksche bijeenkomst in „In den Ver gulden Turk". De voorzitter, de heer J. G. Ballego. opende deze vergadering met een welkomstwoord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den spreker van dezen avond, den heer A. Galjaard, opzichter der stadsplantsoenen hier ter stede. Voorts werden de heeren I Kret en J. van Brug gen gefeliciteerd met het behalen van den resp. len en 3en prijs voor den uitgeschre ven tuinteekenwedstrijd van den Bond van Oud-leerlingen der Tuinbouwcursus- sen. Na voorlezing der notulen werden de behaalde prijzen voor het vervroegen van Hyacinthen op glazen, uitgereikt. Vervolgens gaf de heer J Mater een be knopte uiteenzetting van de cultuur van Euphorbia Marginata en Raffinaldia prl- muloides. Spr. stond even langer stil bij de familie der Wolfsmelkachtlgen. Deze zeer merkwaardige plantengroep bevat boomen. heesters, klimplanten, succulen ten, eenjarige, tweejarige en vaste plan ten. Alle kenmerken zich door het witte melksap en door hun meer of minder schitterend gekleurde bracteeën ihoogere overgangsbladeren i Hierna verkreeg de heer A. Galjaard het woord om den aanwezigen het een en ander te vertellen over „Stadsbeplanting zooals het was, is en wordenkan". Spr. begon zijn interessante lezing met den tijd der oude volken. Bij de Egyptenaren. Babyloniërs, Perzen en Assyriërs was in het geheel geen sprake van stadsver- fraaiing door plantengroei, de oude Grie ken hadden alleen hun olympiade als groot volkspark ingericht met beplantin gen, terwijl men bij de Romeinen de be plantingen slechts aantrof bij hun praal graven. Pas na 1500 kwam er in de steden eenig sprake van boomen in straten. Ver volgens besprak spr. Nederland als steden- land bij uitnemendheid, de grachten, ten gerieve van de vele industrieën, de dor pen, die langs de slooten en dijken ont stonden en in verband hiermede de be plantingen. Nader zette spr. het eigen domsrecht uiteen, daar de boomen niet werden geplant voor verfraaiing der om geving, doch voor beschaduwing der hui zen, hetgeen door de bewoners zelf werd verricht. Achtereenvolgens kregen we den aanleg der groote buitenplaatsen rondom Leiden, zooals Cronestein, Bijdorp, Ab- spoel, Zuidwijk. Hoogeboom, enz. De eerste boomverkooping te Leiden had plaats op 20 Dec. 1740. Spr. behandelde voorts het weder planten van nieuwe boomen en de vernielzucht, welke in 1763 zóó erg was, dat het merkbaar was aan de opbrengst van den houtverkoop. Na de pauze behandelde spr. breedvoe rig de bemoeienissen van de overheid bij de stadsbeplantingen welke men pas be gon waar te nemen in de 19de eeuw Meer en meer begon men het belang ln te zien van beplante terreinen tusschen of bij de bebouwing, als noodig voor licht en lucht. Waar de overheid te kort schoot, bracht men gelden bijeen voor particuliere par ken, zooals het Vondelpark te Amsterdam, waarvoor f. 64.000 bijeenkwam en dat ln 1864 werd voltooid. Spr. eindigde deze leerzame voordracht met het behandelen der beplantingen in al haar onderdeelen, de dikwijls optre dende tegenslagen, waarvan de iepziekte thans wel de meest gevreesde is en hij gaf eenige richtlijnen aan. die volgens spr.'s zienswijze zouden kunnen leiden tot het verkrijgen van gToote volksparken in combinatie met sportterreinen, zwemin richtingen enz., enz. Dergelijke volksparken moeten een maatschappelijk knooppunt voor elke richting van het maatschappelijk leven worden, waar de stadsmensch een geor dende vrijheid in de vrije natuur kan ge nieten. Een langdurig applaus volgde op de woorden van dank door den voorzitter aan spr. gebracht. De heer D. de Jongh mocht voor een inzending Hippeastrum hybrida 14 pun ten behalen. Na een geanimeerd debat en het behan delen van eenige huishoudelijke aangele genheden volgde sluiting der vergadering. Na behandeling van enkele voorstellen en rondvraag werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. In verband met de actie voor „Jong Holland snakt naar werk", waarvoor ook te dezer plaatse de voorbereidingen zijn getroifen. besloot de Chr Besturenbond in samenwerking met het Plaatselijk Comité voor Werkloozenzorg een speciale commissie te benoemen voor dit werk. Dit comité van actie bestaat uit de heeren A. J. Sehoneveld, voorzitter C. B. B J Slegtenhorst. voorz. Chr. Comité voor Werkloozenzorg; W. Veerman, secr. C. B. B.; Ph. J. de Leeuw, secr. Comité van Actie: J. A. v. d. Reyden. penningmeester Comité van Actie en L. Robbers, penning meester C. B. B. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. CHRISTELIJKE BESTURENBOND. De jaarvergadering. In de groote bovenzaal van het gebouw „Patrimonium" kwam de Leidsche Chr. Besturenbond gisteravond in jaarverga dering bijeen. De voorzitter de heer A. J. Sehoneveld opende met het lezen van Mattheus 2o 1430 en gebed, waarna hij alle aan wezigen welkom heette. In zijn openingswoord refereerde spr. zich aan de voorgelezen gelijkenis van de talenten, waarbij hij constateerde dat de verschillende bestuurders naar de mate hunner talenten allen actief werkzaam waren geweest. Met volooening kon spr. dan ook wijzen op den ledenaanwas in het afgeloopen jaar. Groei brengt echter meerdere moei lijkheden. die nog vergroot worden door verschillende tegenstaoomingen welke de vakbeweging thans op haar weg ontmoet. In de toekomst zal dus weer hard ge werkt moeten worden en sterk staat de Chr. Vakbeweging daarin omdat zij heeft leeren bidden. In het gebed ligt onze kracht. Het gaat er thans om te houden wat we hebben en spr. wekte dan ook allen op, I om in 1936 zoo te werken, dat ook op het eind daarvan gezegd kan worden: „We heb oen met onze talenten gewoekerd. Nadat de notulen ongewijzigd waren goedgekeurd en eenige mededeellngen van de bestuurstafel waren gedaan kwam het jaarverslag van den secretaris ln be spreking. Nadat dit uitvoerige verslag in den breede besproken was, werd het goed gekeurd evenals het verslag van den pen ningmeester. Voor de kascontrole werden aangewe zen: a. de N.C.B.; b. de Typografen en c. Bond van Politiepersoneel. De aftredende bestuursleden de heeren K. v. Cittert, W. Veerman, M. Corpel en D. Hendriks werden bij acclamatie herkozen. Bij stemming tusschen het aftredende bestuurslid den heer H. G. Wessel en den heer Jac. van Es, die als tegencandidaat gesteld was, werd de aftredende her kozen. Vijfde Plan-cursus-avond met den heer H. van Woudenberg. Nog door ziekte verhinderd kon de heer J. v. Zwijndregt het door hem te behan delen onderwerp niet inleiden, zoodat op dezen vijfden cursusavond de heer H. van Woudenberg een inleiding hield over: „Wijzigingen in de economische structuur en handelspolitiek", voor de bijna weer ge heel gevulde Concertzaal van het Volks gebouw. Aan de behandeling van de stof ging vooraf een uiteenzetting over enkele be grippen als: handels- en betalingsbalans, indexcijfers, enz. Daarna volgde een goed gedocumenteerd vertoog over de wijzigin gen, die zich in de laatste jaren voltrokken op het gebied van den wereldhandel, waar o.a. Rusland en Japan, voor enkele tien tallen jaren van zeer weinig beteekenis, thans zulk een groote rol spelen. Deze wijzigingen voltrokken zich naast de ver anderingen in de economische structuur. In verband hiermede behandelde spr. in 't kort rationalisatie en haar gevolgen, en wijdde eenige aandacht aan het Taylor- stelsel. Van niet minder belang is de lei ding bij het productie-proces. De circu latiebank in gemeensohapshanden, aldus de Inleider, die, samenvattend tot de con clusie kwam, dat de moeilijkheden van kleiner wordenden uitvoer, vooral van de agrarische Industrie op te lossen zijn, door binnenlandsche industrialisatie, het slui ten van ruilverdragen en 't verschaffen van een goede basis voor de uitvoer- industrie. Hiermede aan het tweede ge deelte van zijn te behandelen onderwerp gekomen, vervolgde spr. na de korte pauze met het onderwerp Handelspolitiek. Na een algemeene schets van het begrip han delspolitiek en 't door de soc.-dem inge nomen standpunt te dien opzichte, werd den cursisten de handelspolitiek In het plan uiteengezet. Als richtlijn staat voorop, dat deze. aan sluitend bij de andere gedeelten van het Plan van den Arbeid, rekening moet hou den met de ordening Het Plan wil conse- ouent de principe's hiervan doorvoeren door een geordend ruilverkeer, welks voordeelen worden geschetst boven pro tectie, vrijhandel of autarkie. Dat orde ning der wereldproductie gewenscht is volgt hieruit duidelijk. Na een toelichting over den organlsa- torischen bouw van een dergelijk geordend ruilverdrag besloot inleider met het uit spreken van de wenschelijkheid, uitge drukt in een der doelstellingen van het Plan: Geordend ruilverkeer in een geor dende nationale en Internationale maat schappij. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Westlandia, Kort Rapenburg 4. Leiden. Winkel ln fruit en chocolaterie. Eigenaar: G. Kooien, Leiden. Wijzigingen: Ph. L. Th. M. van der Drift, Oude Vest 29. Leiden. Assuradeur en bouwkundige; beëed. makelaar in onroerende goederen, hypotheken en verzekeringen. Bovenge noemde zaak Is dd. 1 November 1935 omge zet in een vennootschap onder firma onder den'naam: Bouw- en Makelaarsbedrljf van der Drift en Co. (B.P.i. Vennooten: Ph. L. Th. M. v. d. Drift en A. Jonkers, Amersfoort. Naamlooze Vennootschap Stoomwas- scherlj „de Witte", Hooge Rijndijk 175, Lei den. iFabr.: Utr. Jaagpad 121). Kantoor verplaatst naar: v. d. Valk Boumanweg 45, Leiderdorp. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nog steeds vaagheid te Londen. De situatie te Londen blijft goed be schouwd nog altijd vaag, daar trots alles tusschen de Locarno-mogendheden nog geen volledige overeenstemming schijnt te bestaan, al is men in een avondzitting, die tot 2 uur hedennacht duurde, elkaar nader gekomen. Als vaststaand mag worden aan genomen, dat hedenmiddag de Fransch- Belgische resolutie, waarbij Duitschland wordt besctouldigd van schending van het vredesverdrag van Versailles en van het pact van Locarno, zal worden aanvaard in den Volkenbondsraad. Doch wat op deze moreele veroordeeling zal volgen Dat is nog steeds niet duidelijk trots allerlei geopperde mogelijkheden. Engeland schijnt niet te denken aan sancties evenmin als het zeil onder sanc ties gebukt gaande Italië, dat niettemin verzekerde zijn verplichtingen te zullen nakomen! Doch wat dan wel? Hetgeen gemeld wordt, laat aan duidelijkheid nog veel te wenschen over. De Duitsche ambassadeur Von Ribben- trop heeft heden het Duitsche standpunt in den Volkenbondsraad verdedigd. Uit de vordering die met de redactie van 't VIoo!verdrag wordt gemaakt meent men te mogen afleiden, dat het verdrag Dinsdag of Woensdag door de vertegen woordigers van Groot-Brittannlë, Frank rijk en de Vereenigde Staten zal worden onderteekend. DUITSCHLAND. Hitier spreekt te Koningsbergen. Rijkskanselier Hitier heeft gisteravond in het Schlageterhaus te Koningsbergen een redevoering gehouden, waarin hij o.m. zeide: Men wil geen „hoera-patriottische on bezonnenheden", maar men wil slechts bereiken, dat andere volken kennis nemen van de werkelijkheid, waarin zich het Duitsche volk bevindt. De beteekenis van den Volkenbond had moeten zijn met ver standige methoden de tegenstellingen onder de volken uit den weg te ruimen. Maar een bond van naties, waarvan de volken ln verschillende klassen zijn inge deeld, is onmogelijk. Er bestaat óf slechts gelijk recht óf onderdrukking met haat en vrees. De haat moet evenwel plaats maken voor verstand. Hitier verklaarde niet anders te hebben gehandeld dan hij kon en zich slechts ver antwoordelijk te gevoelen jegens het Duit sche volk. RECLAME. 511 TURKIJE. Turksch-Russisch vriendschapsverdrag verlengd. Naar aanleiding van de verlenging van het Turksch-Russisch-vrLendschapsverdrag is te Ankara een banket aangericht, in het ministerie van buitenlandsche zaken. De plaatsvervanger van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken wees ln zijn redevoering op de successen van het Turksch-Russisch bondgenootschap voor den vrede in het nabije Oosten en verklaarde, dat met het oog hierop het verdrag, voor den tijd van tien jaren werd verlengd. De sovjet-Russische ambassadeur, Ka- rachan zeide o.m.: „Niemand weet, wan neer een oorlog zal uitbarsten. De oorlog hangt af van dengene, die er aan denkt, om zich te onttrekken aan veelvuldige moeilijkheden en die langs den weg van geweld zich probeert te bevrijden van zijn zorgen en angst. Dé vrede is ondeelbaar. Indien men met toe te juichen openhartigheid tegen de ondeelbaarheid van den vrede spreekt en hem slechts in een gedeelte der wereld wil waarborgen, doch niet elders, weet. leder van wlen de oorlog uitgaat. Niemand kan de hoop hebben, dat de nieuwe oorlog wel gelocallseerd zal worden en dat hijzelf er van verschoond zal blijven". Naar verluidt, zal Duitschland protes teeren tegen "deze uitlating! ITALIË. De conferentie met Oostenrijk en Hongarije, De besprekingen, die binnenkort te Rome een aanvang zullen nemen tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije, als onder teekenaars van het tusschen die landen In 1934 gesloten verdrag, zullen zoowel dienen voor het bestudeeren van verschil lende voorstellen, die betrekking hebben op de economische vraagstukken van het Donaubekken. als voor het vaststellen van een gemeenschappelijke gedragslijn ten opzichte van de algemeen-Europeesche kwesties. Wat Duitschland betreft, zal vooral het j voorstel van Berlijn tot het sluiten van non -ag r essie verdragen met de nabuur- staten aan een nauwkeurig onderzoek worden onderworpen. Het .Giomale d'Italia" brengt hulde aan Oostenrijk en Hongarije, die beide ge- welgerd hebben zich aan te sluiten bij de sancties tegen Italië en sohrljft over het i verdrag: ,X>e overeenkomsten tusschen onze drie landen vormen geen gesloten J geheel, maar blijven open voor alle na- buurstaten en landen, welker politiek ge schikt Is om de saneering van de twee Donaustaten te ondersteunen". SPANJE. De Phalanx ontbonden. Te Polanco hebben links-radicalen een kerk van groote historische waarde in brand gestoken. Het gebouw ls verwoest. Bij een schietpartij te Villa Zopique zijn 3 personen gewond terwijl een vierde werd gedood. De ontbinding ls gelast van de fascisti sche party ..Phalanx". De politie te Madrid heeft verscheidene personen gearresteerd, welke tot rechtsche partyen behoorden en ln de kerk van San Ginos bijeen waren ge komen. zy bleken verboden wapens ln hun bezit te hebben. Primo de Rivera, Ruiz de Alda en Fer nandez Cuesta, de leiders van de zoo Juist ontbonden fascistische party „Spaansche Phalanx" worden gerechtelijk vervolgd wegens overtreding van de wet op de vet- eenlglngen. t» 4 Onze stadgenoot, de heer R Boer is benoemd tot lid van de commissie, welke in 1936 is belast met het afnemen der staatsexamens voor muziek. De Stscrt. nr. 351 bevat de statuten betreffende de N.V. Leidsche Levensverze keringsmaatschappij alhier. Gistermiddag omstreeks half vijf is een paard van den landbouwer Z. aan den Haarlemmerweg op hol geslagen. De be stuurder van den wagen G. kon nog by- tijds van den bok springen en bekwam geen letsel. Een eindweegs verder reed de wagen ln de Haarlemmervaart, doch daar de strengen braken bleef het paard op het droge en kon door den chauffeur van een vrachtauto worden gegrepen. De commandant van de Leidsche Burgerwacht verzoekt ons mede te deelen, 1 dat ook de schietoefeningen, welke des Woensdag worden gehouden ln de Morsch- poort Kazerne, tot nadere mededeellng zijn gestaakt. Hedenmiddag opent de heer J. Moe- liker ln het perceel Stadhouderslaan no. 12 een keurig ingerichte heeren-kap- en scheersalon. De moderne inventaris maakt een soliden en hygiënischen indruk. IJMUIDEN. 19 Maart. VISCKPR1JZKN. Tarbot oer KG. f. 1.22—1.10 Griet per kist van 50 K G. f. 26—12.50, Tongen per K.G. f. 0.980.60. Kleine Schol per kist van 50 K.G f.14—6.40, Bot f. 3.20—2.10. Schar f. 81.90, Pieterman en Poontjes f. 6— ZWITSERLAND. Pleidooi voor bewapening. De Zwitsersche bladen toonen zich zeer bezorgd over Dultschlands bezetting van het Rijnland en vragen wat er geworden is van de reeds lang ontworpen Zwitser sche verdedigingswerken. Het centraal comité der Zwitsersche radicaal-democratische partij heeft een stemmig de volgende resolutie aangeno men: „Het comité ls overtuigd van de nood- zakelijkheid van krachtige versnelde aan passing van de Zwitsersche bewapening aan den algemeen dreigenden toestand in Enropa. Het comité, overtuigd, dat het Zwitser sche volk eensgezind en bereid is, alle noodzakelyke en onmisbare offers te brengen in het belang van de nationale verdediging, verwacht van de federale regeering een actie ln deze richting en noodlgt de radicaal-democratische fractie uit, de noodzakelyke maatregelen goed te keuren en stappen te overwegen, teneinde het gesteld doel op de eerstvolgende ver gadering van den bondsraad te bereiken. 4.90. Groote Schelvisch f. 1917, Middel Schelvisch f. 21,5016 Klelnmlddel Schel visch f. 1914. Kleine Schelvisch f. 14— 4.10 Kabeljauw oer kist van 125 K.G. f. 24—13, Gullen per kist van 50 K.G. f. 7 50 Lengen oer stuk f. 1.400.35. Heilbot per K.G f. 0.78 Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.502.30. Koolvisch per stuk f.0 550.16. Levende beugvlsch: Kabeljauw f.30.75 per stuk. Groot Gul f. 13—11.50 per 40 K.G. Kleine Gul f. 7.20—6.50 per 40 K.G. Doode beugvlsch: kabeljauw f. 25—13.50 p. 125 K.G. Vleet 1.2 70—0 89 Der stuk. Rog f. 10.506 per hoop. WUtlng f. 8—2.40 per 50 K.G. Groote Gul f. 6—4.40 per 50 KG. Kleine Gul f. 6—3.90 per 50 K.G. Aangekomen de Stoomtrawler: LJM 3 met f.2168: 1 beuger: VL 217 met f75S 8 loggers: KW 108 met f.346 KW 31 met f. 353. KW 43 met f 482, KW 151 met f. 477. KW 102 met f.404. SCH 24 met f.502, SCH 69 met f.538, SCH 4 met f.418. GRIEKENLAND. Venizelos' uitvaart. Het stoffeiyk overschot van Venizelos zal Zaterdag na een godsdienstoefening ln dt Grieksche kerk te Parijs in een spe ciale spoorwagen naar Brindisi worden ge bracht. Aan het station te Parijs zullen de militaire eerbewyzen worden verricht. Van Brindisi zal het stoffelijk hulsel aan boord van een kruiser naar Athene wor den gevoerd, waar de rouwplechtigheden zullen plaats hebben De byzetting ge schiedt op Kreta. De koning en minister-president De- merdzis hebben aan de familie van Veni zelos een telegram van rouwbeklag ge zonden. De leiders der politieke partyen hebben uitdrukking gegeven aan hun leedwezen cn tevens verzekerd, dat de politieke hartstochten thans tot rust zullen komen en dat alle Grieken hun plicht als patriot ten zullen vervullen. Een delegatie van de liberale party zal zich naar Parijs begeven, om het stof- fciyk overschot van den staatsman naar Griekenland te begeleiden. De koning heeft den Griekschen gezant te Parijs, Politis, opdracht gegeven, een krans te leggen bij het stoffelijk overschot van Venizelos en hem bij den plechttgen lijkdienst, welke ln de Fransche hoofd stad zal worden gehouden, te vertegen woordigen. o VEREENIGDE STATEN. 1500 mlllioen voor de werkloozen. In een boodschap aan het congres vraagt president Roosevelt om een creddet van 1500 millioen dollar voor de uitvoe ring van groote werken, teneinde de werk loozen in het met 1 Juli a.s. aanvangende Jaar te hulp te komen. In de boodschap zegt Roosevelt o.a.: „De werkloosheid neemt af, maar hetgeen be reikt is, is niet voldoende. Ik stel voor, dat wy den particulieren firma's verzoe ken, haar zaken uit te breiden en een styeend aantal werk'oozen in dienst te nemen. Indien de tewerkstellingen in vol doende mate toenemen, zal voor het dienstjaar 1937 geen aanvullend crediet noodig zUn". Tenslotte zeide Roosevelt: „Er zyn thans ongeveer 5.300.000 gezinnen en in- dlvidueele personen, die hulp noodig heb ben. Drie mlllioen acht honderd duizend van deze gezinnen en individuen zijn op genomen in het groote werkprogram en de overige 1.500.000 komen voor op de lysten der plaatselijke steunacties. Automobilisten, geeft alleen .;„r7r*n wanneer het werkelijk noodig is en niet uit sleur of tijdverdrijf. BINNENLAND. HET 3e HALFREGIMENT HUZAREN DEFILEERT.^ Voor Koningin en Prinses. ■Het 3de halfregiment huzaren onder commando van kolonel Dumont heeft om lialftwaalf op het Aüexanderveld te Den Haag gedefileerd voor H.M. de Koningin en Prinses Juliana. Voor het défilé bestond zeer gToote be langstelling van de zyde van het publiek. Eenige officieren werden aan H.M. voorgesteld en na afloop heeft de Ko ningin aan den regiments-commandanb Haar tevredenheid betuigd. By de aankomst en het vertrek etn langs de route naar het paleis werden de vorsteiyke personen hartelijk toegejuicht. BEGRAFENIS Ds. L. W. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK. In voornamen eenvoud ls hedenmiddag op „Oud Elk en Duinen" te 's-Gravenhage ter ruste gelegd het stoffeiyk hulsel van wijlen Ds. L. W. Bakhuizen v. d. Brink, in leven em. predikant der Ned. Herv. Kerk en oud-secr. van de Algemeene Synode dier kerk. Tevoren vond ln het woonhuis van den ontslapene een korte rouwdienst plaats die geleid werd door Ds. J. Groeneweg, em.- predikant te Hilversum en oud-predikant directeur van de Chr. Phll. Inrichtingen te Doetinchem. Te 12 uur arriveerde de stoet, die uit zes volgauto's bestond op den doodenakker. In den stoet kwamen o.m. de heeren Mr. J. Bakhuizen van den Brink van den Haag en prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink, hoog leeraar aan de Ryksuniversiteit te Leiden mede, alsook prof. dr. W. J. Aalders, hoog leeraar aan de Ryksuniversiteit te Gronin gen; ds. D. den Breems, secr. van de Alge meene Synode der Ned. Herv. Kerk; dr. G. W. Oberman, Ned. Herv. predikant te Utrecht en ds. J. Groeneweg. Op de begraafplaats heeft alleen prof. dr. W. J. Aalders, als vriend die met den overledene tal van Jaren de redactie van de voormalige Ned. Kerkbode gevoerd heeft, een persoonlijk woord gesproken, waarin hy wees op de beteekenis van de figuur van den ontslapene voor het kerkeiyk leven ln de Ned. Herv. Kerk en woorden van troost richtte tot. de nabestaanden. De oudste zoon, mr. J. Bakhuizen van den Brink heeft namens de familie dank gezegd vo.or de betoonde belangstelling, waarmede de droeve plechtigheid geëin digd was. o HEIER DOOR VALLEND STUK IJZER GETROFFEN. Op het bouwwerk aan de Frederik Hen drikstraat te Amsterdam heeft vanmorgen een heer een stuk yzer op het hoofd ge kregen, waardoor een gapende wortde ont stond. Hy ls naar het Têsselschadezieken- huis vervoerd. UITBREIDING DIESELELECTRISCHE TRACTIE. Naar wij vernemen zal Ingonade 23 Maart as. de Dieselelectrische tractie der Nederlandsche Spoorwegen weer worden uitgebreid van 175.000 tot 200.000 treln- stelkilometer per maand. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Bij het forceeren der brandkast. In de Matzefabriek van de firma A. J. de Haan en Zn. aan de Valkenburgerstr. te Amsterdam ls gisteren tegen het mid dernachtelijk uur de bedryfsleider der firma slaags geweest met twee inbrekers, die hy, toen hy een controleronde door het fabrieksgebouw deed, in het kantoor op heeterdaad betrapte, terwyi zij bezig waren met het forceeren van de brand kast. Toen zij zich ontdekt zagen,, wierp een van hen zich onmiddelLjk op den bedryfsleider, doch deze, die een man van flink postuur is, wist zijn aanvaller de baas te blijven en zou hem zeker vastge houden hebben als de andere inbreker zijn makker niet te hulp was gekomen. Belden wisten te ontvluchten, achter volgd door den bedrijfsleider, en eenige burgers, die op de vluchtenden attent waren gemaakt. Van het tweetal wist er één te ontkomen; de ander was een huis binnengevlucht, vermoedelijk bewoond door kennissen, en daar werd hy aange houden en naar het politiebureau over gebracht. By zyn eerste verhoor heeft hy beweerd, dat men in hem den verkeerde voor had en dat hij met de zaak niets te maken heeft. De bedryfsleider heeft hem echter pertinent aangewezen als een der personen, die hy ln het kantoor der fa briek had gesnapt. De aangehoudene is een ongeveer 30-jarige man, die zeer ongunstig bekend staat. In het kantoor is een aantal inbrekers werktuigen ln beslag genomen. MINISTERIEEL BEZOEK AAN DEN WIERINGERMEER. Naar wij vernemen zal de minister van financiën mr. P J. Oud, morgen, verge zeld van den secretaris-generaal van zijn departement, jhr. mr. A. M. C. van Asch van WUck, en den chef der afdeeling domeinen, mr. H. F. de Boer een bezoek brengen aan den Wieringermeer. I

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2