kGESCHENKEN OP SUNLIGHT OMSLAGEN De klanten schrijven ons VERF IS EEN ZAAK VAN VERTROUWEN! LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 18 Maart 1936 VENIZELOS OVERLEDEN. Drogisterij DE JONGH Verfhandel Abonneert U on het Leidsch Dagblad. WADDINXVEEN. Het Scheepvaartverkeer. In het afgeloopen jaar passeerden 49171 schepen de Hooge Waddlnxveensche Brug over de Gouwe. Het is de kortste vaartver binding tusschen Amsterdam en Rotter dam. Tengevolge van de Gouweverbree- ding zullen hier weldra schepen van 2000 ton kunnen passeeren. Dit zal de Keulsche Vaart zeer ontlasten, daar dan de groote omweg over Utrecht en Vianen voor deze schepen vermeden kan worden. Uit de balans van de Boerenleenbank blijkt, dat deze instelling zich steeds in een voortdurenden bloei mag verheugen. In 1935 werd een winst gemaakt van I. 2521.28. Door B en W. is vergunning ver leend tot het houden van een collecte voor het Chr. Blindeninstituut „Sonne- heerdt" te Ermelo. Meisjes zullen voor dit doel door de blinden van dit instituut vervaardigde mattenkloppertjes aanbieden WOUBRUGGE. De Jongelingsver. „Timotheushield in de Geref kerk haar jaarvergadering. Nadat de heer J. van Reenen, die de lei ding op zich had genomen, een openings woord had gesproken, werden de verslagen uitgebracht, waarin een goeden toon kon worden beluisterd. Door de leden werden inleidingen gehouden, waarop een vlotte bespreking volgde en het verdere van den avond werd gevuld met voordrachten, stukjes proza en tableaux. Verschillende afgevaardigden brachten de gelukwen- schen van hun vereeniging over, waarna men voldaan huiswaarts keerde. Door de politie werd de veekoopman S. uit Nieuwkoop, die dronken een rijwiel bestuurde en daardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht, ter ontnuch tering in bewaring gesteld. ZWAMMERDAM. Geslaagde Ouderavond- Onder groote belangstelling van de zijde der ouders en geestverwanten, hield de Ned Herv. Schoolvereeniging in de lokalen dier school een ouderavond De voorzitter, de heer H. Los. opende cn betreurde het, dat de eere-voorzitter. ds. van Woerden wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. Vervolgens liet de voorzitter Ps. 84 vrs 4 zingen en ging het hoofd der school, de heer W. v. d. Brink, voor in gebed. De voorzitter hield een korte rede, waarin hij den goeden vooruitgang en gestadigen bloei der school memo- meerde; spr is dankbaar voor de goede verstandhouding De heer Groenendijk, on derwijzer der school, hield een referaat 71 JAAR OUD. Wijlen Venizelos. Venizelos is hedenmorgen om 8.50 uur te Parijs overleden. De Grieksche staatsman Eleutherios Venizelos werd op 23 Augustus 1864 op Kreta geboren. Hij is dus 71 jaren oud ge worden. Zijn familie was in 1770 uit Griekenland geëmigreerd. Venizelos genoot zijn opleiding te Syra over „Verhoogen en blijven zitten"- Spr. gaf een duidelijke uiteenzetting van de moeilijke gevallen die zich kunnen voor doen Het hoofd der school, de heer v- d. Brink schetste hoe een ware vader moet zijn in zijn zorg voor de kinderen, in de Christelijke opvoeding en in het belang eener goede samenwerking tusschen ouders en school. Daarop was er gelegenheid om 't school werk der leerlingen te zien, waarbij voor al de door de figuur- en houtzaagclub vervaardigde voorwerpen de aandacht trokken. Nog had 'n verloting plaats van 2 spreien, welwillend door eenige dames ge maakt en een aardig poppen-linnenkastje vervaardigd door den heer S. v. d- Leek en eénig mooi figuurzaagwerk. Vervolgens werden nog bijdragen gele verd door de bestuursleden, de heeren R. Paul en C- Goebel, waarna de heer B. Sprey, namens allen dank bracht voor den genoeglijken en leerzainen avond. Na ge meenschappelijk gezang van Ps. 42 vrs 7 sloot de heer R. Paul met dankgebed. Vergadering „Wit-Gele Kruis". Onder presidium van den heer E A. Bo- gaart, vergaderde in het patronaatigebouw alhier „Het Wit-Gele Kruis". Na het openingswoord van den voorzitter, waarbij in het bijzonder de geestelijke adviseur pastoor A. W. J. Luhn werd wel kom geheeten, bracht de secretaresse, mevr. Aengenent, het jaarverslag uit. Daaruit bleek, dat de zuster in het afge loopen jaar 2809 bezoeken had gebracht aan 99 patiënten. Zij is ook werkzaam op het consultatiebureau der t.b.c.-vereen., terwijl zij mede assistentie verleent op het consultatiebureau voor zuigelingen. Bij 49 daarvan wordt door haar geregeld huisbezoek gebracht. De penningmeeste. de heer W. van Es, bracht het financieel verslag uit, dat nog in somberen toon was gesteld, hotwel er wel eenige verbetering was ingetreden. De begrooting voor 1936 werd onver anderd goedgekeurd. Aan mej. Rietveld, die wegens vertrek bedankt had als magazijnhoudster, werd dank gebracht voor de accuratesse en toewijding, waarmede zij jarenlang de vereeniging heeft gediend. Het magazijn is thans bij mej. wed. Kelfkens onderge bracht. De aftr. bestuursleden, mej. Kaptein en de heeren E. A. Bogaart en M. J. v. d. Werf, werden herkozen. Tot leden der commissie voor het na zien der kasrekening voor 1936, werden aangewezen de heeren J. Spaas, G. W. v. d. Heuvel en C. J. van Dijk. Na rondvraag volgde sluiting. en Athene. Op 23-jarigen leeftijd behaalde hij zijn graad aan de universiteit van Athena. Hij vestigde zich als advocaat op. Kreta, doch ging spoedig in de politiek. Bij den opstand van 1889 moest Venizelos vluchten. Na zijn terugkeer werd hij ge- kozen tot lid van de Wetgevende Verga- i ring van Kreta. In 1897 behoorde hij tot de leiders van den opstand. Het was Veni zelos, die de Britsche. Fransche en Ita- liaansche admiraals ontving, die kwamen onderhandelen over de voorwaarden voor een bijlegging van het geschil tusschen de insurgenten en de Turken. In December 1898 landde prins George van Griekenland als Hooge Commissaris van de mogendheden op Kreta. Een paar maanden later werd Venizelos leider van de Uitvoerende Macht. In 1904 ontstond tusschen den prins en Venizelos een ver wijdering. De Venizelisten werden kort daarop bij de verkiezingen verslagen, maar Venizelos organiseerde een opstand, welke de Impopulariteit van den Hooge Commis saris deed toenemen. In September 1906 verliet de prins het eiland. Zijn plaats werd ingenomen door Alex Zalmis, die niet door de mogendhe den, maar door den koning van Grieken land was benoemd. Vooral aan Venizelos' beleid was het te danken, dat een samen gaan tusschen Kreta en Griekenland tot stand kwam. In 1909 werd Venizelos door de militaire liga uitgenoodigd naar Athene te komen. Hii overtuigde toen koning George en de Liga. dat de beste manier om uit de ge vaarlijke situatie te geraken de herzie ning van de Grondwet door een Nationale Vergadering zou zijn. Na de verkiezingen, welke in Augustus 1910 werden gehouden, werd Venizelos minister-president van Griekenland. Hoe wel hij zeer groote macht had, besloot hij toen loyaal samen te werken met den koning en diens opvolgers. In 1911 werd de Grondwet geleidelijk herzien. De reor ganisatie van leger en vloot werden on derscheidenlijk toevertrouwd aan Fran sche en Britsche missies. Venizelos werkte hard aan de tot stand koming van den Balkanbond en op 29 Mei 1912 werd het Grieksch-Bulgaarsch ver drag geteekend. Als opvolger van koning George, die op 18 Maart 1913 te Saloniki werd vermoord, besteeg diens zoon, Constantijn, den troon. Constantijn heelt nooit de houding van Venizelos tegenover prins George op Creta kunnen vergeten. Toen de wereldoorlog uitbrak, was de positie van Griekenland zeer ingewikkeld, daar Griekenland met Servië verbonden was door een verdrag, dat in den zomer van 1913 was tot stand gekomen. Venize los was een vurig aanhanger van de Geallieerden, terwijl koning George met de Centrale mogendheden sympathi seerde. Voor Turkije den oorlog inging, had Venizelos openlijk een aansluiting van Griekenland bij de Entente bepleit. Er zouden dan verschillende concessies moe ten worden gedaan. De koning sprak zijn veto uit tegen de voorstellen van Venizelos en deze moest aftreden, hoewel hij in de Kamer de meerderheid had. Bij de verkie zingen. welke in Juni 1915 werden ge houden, behaalden de Venizelisten 190 van de 316 zetels. Desondanks kwam Venizelos pas aan het bewind na een in Augustus gehouden Kamerzitting. De situatie was toen ernstig gewijzigd. De mobilisatie in Bulgarije, op 29 September 1915, deed het Grieksch- Scrvische verdrag van 1913 van kracht worden. Griekenland moest Servië helpen. Een paar dagen later kreeg Venizelos na groote moeite de toestemming van den koning te mobiliseeren. Na de landing van geallieerde troepen te Saloniki, op 1 October, verzekerde Veni zelos zich in een stormachtige Kamerzit ting het vertrouwen der meerderheid, toen hij verklaarde dat Griekenland door Servië te helpen deed, wat het aan zijn eer ver plicht was. Niettemin moest Venizelos kort daarop aftreden. Het kwam tusschen koning Constantijn en hem tot een open lijke breuk. De positie van Constantijn werd ver sterkt door het uitblijven van successen der geallieerden. In September 1916 ver trok Venizelos naar Creta, van waar uit hij proclamaties richtte tot de „ware patriotten". Begin October van dat jaar vertrok hij naar Saloniki. Hij vormde een Voorloopige Regeering, welke ongeveer twee maanden later door Groot-Brittannië en Frankrijk, maar niet door Italië werd erkend. In Juni 1917, toen koning Constantijn gedwongen werd af te treden, keerde Veni zelos naar Athene terug. Toen werd een algemeene Grieksche mobilisatie afgekoa» digd. Griekenland opende formeel d» vijandelijkheden aan de zijde der geallieer den. De populariteit van den minister president nam evenwel meer en meer af door het aftreden van den koning, de suc cessen der Centralen, vooral op den Bal kan, den wenjsch neutraal te zijn, waaraan Duitsche propaganda niet vreemd was. Officieren en ambtenaren traden af we gens politieke meeningsverschillen. De oppositie werd steeds meer actief. Bij de vredesonderhandelingen deden Venizelos en zijn collega's hun best om zoo veel mogelijk voordeelen voor Grie kenland te behalen. Zij vonden te Parijs en Londen gehoor. In April 1919 landden de Grieken te Smyrna. Griekenland had bij de verdragen van San Remo, Sèvres en Neuilly gunstige resultaten belhaald. De vertegenwoordiger van Griekenland werd een vooraanstaande figuur in de zittingen der geallieerden. Niettemin werd in Aug. 1920 een aanslag gepleegd op het leven van Venizelos, terwijl hij drie maanden later (14 November 1920) bij de Grieksche verkiezingen een geweldige nederlaag leed. De voortdurende mobilisatie, de hand having van den staat van oorlog, het slechte beheer van de medewerkers van Venizelos, diens voortdurende afwezigheid deden zijn populariteit groote schade, ter wijl de populariteit van koning Constan tijn toenam. Constantijn keerde terug, doch twee jaren later (30 September 1922) abdiceer de hij definitief. Bij de verkiezingen van December 1923 behaalde Venizelos weder om de meerderheid. Hij keerde naar Athene terug, waar hij begin Januari 1924 aankwam. Van 11 Januari tot 4 Februari was Venizelos minister-president. Om ge zondheidsredenen trad hij toen af. Hij vertrok naar het buitenland. Hij verbleef vooral In Frankrijk. Kort na zijn vertrek werd de republiek geconstitueerd. Tot 1928 hield Venizelos zich afzijdig. Hij nam toen als opvolger van Kafandaris de leiding der liberalen over, hij verklaarde, dat dit de beste waarborg tegen een dictatuur was. Hij bracht de regeering ten val, vormde een nieuwe regeering en behaalde bij de verkiezingen een groote meerderheid. Hij sloot verschillend* overeenkomsten met andere mogendheden; een vriendschaps verdrag met Mussolini, een handelsver drag met Joego Slavië, terwijl hij onder handelingen voerde met Bulgarije en Turkije. Het aanzien van Griekenland steeg hierdoor en zijn diplomatieke positie werd sterker. In Maart 1933 werd Venizelos ten slotte bij de verkiezingen verslagen. In dat zelfde jaar werd nog een aanslag op zijn leven gepleegd De belangrijke rol, welke Venizelos in den jongsten tijd heeft gespeeld, de op stand op Creta, zijn verblijf te Parijs, de restauratie van het koningschap liggen nog versch in het geheugen. Zijn laatste brief aan den afgevaardigde Roeffos, dateerende van de vorige week besluit Venizelos nog met de woorden: „Uit het diepst van mijn hart roep ik uit: Leve Koning George II!" 455 Grondverf 35 et. per K.G. Glansverf vanaf 45 et. per K G. Lakverf 75 et. per K.G. Alle kleuren Alle soorten kwasten en Vernissen. Bootlek per busie f. 1.15. 466 Nieuwe Rijn S3 Telefoon 2J96 1111 Het schitterende ontbijtservies, hetwelk U in deze advertentie aantreft, kunt U tijdelijk gratis krijgen als U de hiernaast aangegeven aantallen omslagen van Sunlight Zeep, welke om de stukken zeep zijn ge wikkeld en hieronder zijn afgebeeld, inzendt aan Lever's Zeep Maatschappij N. V. Afd. Geschenken, Vlaardingen. Indien in Uw woonplaats een Sunlight Geschenken depot of tijdelijk inwisseladres is, kunt U de artikelen aldaar persoonlijk afhalen. De bekende geschenken bon blijft zijn waarde behouden. Verzuim dus niet deze uit te knippen en op de gewone manier te sparen. Het sparen van Sunlight omslagen gaat vlug in zijn werk, want in elke doos zitten er twee! En Sunlight Zeep, de zuiverste en doelmatigste zeep die er bestaat, heeft U natuurlijk geregeld in huis nodig, daar Sunlight Zeep in onze samenleving een onmisbaar dagelijks gebruiksartikel is geworden. Het zal U dus gemakkelijk genoeg vallen om heel wat van het mooie Sunlight-servies bijeen te krijgen. Begin onmiddellijk met het sparen van de Sunlight- omslagen, want de aanbieding eindigt 30 Mei a.s. Elke doos Sunlight Zeep be vat 2 omslagen. Ge bruikt U de kleine 2-1 stuks verpakking dan moeten alle bovenstaan de aantallen omslagen^ verdubbeld wor den. S.'Sr - m 10{/s ?OtIf. f fy/L. 4—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 8