DE BESPREKINGEN FE LONDEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 18 Maart 1936 BUITENLAND. de algemeene toestand. duitschland. engeland. egypte. tsjecho-slowakije. spanje. DE KOMST DER DUITSCHERS RECHTZAKEN. ossche strafzaken in hooger beroep. bulgarije. vereenigde staten. japan. uit het verre oosten. TELEGRAMWEN. de moordaanslag op een n.s.b.-colporteur. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor ln de Geneeskunde, op proefschrift getiteld: „De voeding van de gezonde en zieke werkloozen", de heer A. S. ten Bokkel Hulnink, arts te Rotter dam. geboren te Well gem. Ammerzoden. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdv. Scheikunde, de heer G. C. Th. van Dorp iKatwyk); voor het candidaatsexamen wis- en natuur kunde letter L de heer R. J. Noordhoek Hegt (Den Haagi en voor het aanvullings- doctoraal examen wis- en natuurkunde de heer J. Wichers (Arnhem). VER. VAN MATHES1ANDN. Gistermorgen vertrok een 60-tal deelne mers o.l.v. ir. A. v. Dijk naar de Jaarbeurs. Hier aangekomen splitste het gezelschap zich ln 2 groepen. De bouwkundigen be zochten o.l.v. ir. v. Dijk, het Postkantoor en daarna de Jaarbeurs, terwijl de electro- technlcl o.l.v. den voorzitter de Instrumen tenfabriek „Nleaf" gingen bezichtigen. Aan de Middelbaar Chemische School alhier is geslaagd voor het eind examen mej. C. Perelaer te Den Haag. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-adsistent zijn geslaagd de dames: H. Haantjes (Valkenburg. Z.-H.i, M. A. Hanegraaff (Voorburg) en H. C. van de Meeberg (Rotterdam). De plaatselijke leider van den B. V. L. verzoekt ons mede te deelen, dat de schietoefeningen, welke des Woensdags worden gehouden ln de Morse hpoort Kazerne, tot nadere mededeeling zijn ge staakt. Het bestuur der afdeeljng Leiden en Omstreken van het Algemeen Neder- landsch Verbond, is in de gisteren gehou den vergadering als volgt samengesteld: Dr. J. W. Wlcherink, voorzitter; Mr. J. H. Kramers, secretaris. Koninglnnelaan 6. Oegstgeest; E. W. Wichers Rollandet, pen ningmeester; Prof. dr. G. G. Kloeke: ds. W. Th. Boras e vain. In enkele bladen is het bericht, dat de Engelsche universiteiten de uitnoodiging voor de herdenking van het 550-jarig be staan der Universiteit Heidelberg hebben afgeslagen, gevolgd door de mededeeling, dat ook de Leidsche Universiteit geen ver tegenwoordigers zendt „met de uitvlucht, dat men alleen op eeuwfeesten en niet op halve eeuwfeesten Ingaat". Ter voorkoming van misverstand acht het bestuur van den Leidschen Senaat het gewenscht uitdrukkelijk vast te stellen, dat hier van een uitvlucht geen sprake is. Reeds sedert vele jaren wordt aan de Leidsche Universiteit de gedragslijn ge volgd zich in het buitenland alleen te doen vertegenwoordigen bij heele eeuwfeesten en in overeenstemming daarmede heeft deze universiteit, toen zij zelve haar 300-jarig bestaan herdacht, de buttenlandsche uni versiteiten uitgenoodlgd, doch bij het 350- jarig bestaan zich tot de Nederlandsche instellingen van hooger onderwijs beperkt. Aan een „uitvlucht" mag bij de Leidsche universiteit natuurlijk ingeerien deele worden gedacht. De Duitschers naar Londen. Nadat tusschen Berlijn en Londen nog was geconfereerd, waarbij Londen de toe zegging deed te zullen blijven ijveren voor een bespreking der Hitier-voorstellen, zonder daarvoor echter een datum, te noemen, heeft Berlijn er in toegestemd, naar Londen te komen en de zittingen van den Volkenbondsraad bij te wonen. Von Ribbentrop zal leider der Dultsche delegatie zijn, die vanaf morgenvroeg ter dispositie staat van den Volkenbonds raad. Gaat het voor Duitschland gunstig, dan komt misschien von Neurath zelf nog! Intusschen zijn de Locarno-mogend- heden het onder elkaar nog altijd niet eens en dientengevolge is alles nog in nevelen gehuld. Het is daarom ondoenlijk eenlge voor spelling te wagen over den verderen gang van zaken. —o Verkiezingsactie. Rijksminister Goebbels heeft te Berlijn ln verschillende verkiezingsbijeenkomsten het woord gevoerd. De door den leider van Jen gouw Berlijn uitgesproken redevoerin gen kwamen alle op hetzelfde neer als die, welke hij in de laatste dagen heeft ge houden I Hess'sprak te Stuttgart. Hij zeide o.a., dat het niet alleen het recht, maar zelfs de plicht van den Fijhrer is geweest, voor Duitschland's veiligheid thans maatrege len te treffen. Indien Frankrijk het pact met het bolsjewisme motiveert met zijn behoefte aan veiligheid, moeten wij daar tegenover verklaren, dat niet alleen voor Frankrijk, maar ook voor Duitschland veiligheid moet bestaan. Indien de Führer, aldus vervolgde Hess. opkomt voor deze veiligheid, dan komt hij tegelijkertijd op voor den vrede van Europa. De volken en vooral de oud-strij ders "willen niets anders dan den vrede. Het is ons vast geloof, dat de Führer na het bevechten van den blnnenlandschen vrede ook den vrede in Europa mede zal bevechten. Goering sprak te Keulen en Dortmund. Hij merkte op: Moge eindelijk het ver stand tot zijn recht komen Wij willen niet weerloos zijn. omdat wij niet zonder vrede willen zijn, want in de geschiedenis heeft de weerlooze steeds zonder vrede moeten zijn. De Führer heeft tegenover Europa 't grootste gebaar gemaakt dat een staats man ooit zou kunnen maken: het aanbod van een vrede voor den duur van 25 jaar. Over verstandige voorstellen willen wij gaarne op verstandige wijze onderhan delen. Tegenoer de .bolsjewistische "e- welddaden" deed Goerinv een berce'" on het verstand der volken Duit'ch'an "'1 den vrede en wanneer het ver-*»""' z-u overwinnen, zal men erkennen dat de Führer met zijn stap een groote bijdrage heeft geleverd voor den vrede, de welvaart en het geluk in Europa en ln de wereld. „Wij hebben een goed geweten en wij hebben juist gehandeld, aldus besloot Goe ring, „het recht van het Dultsche volk is een goddelijk recht, dat het Dultsche volk de vrijheid heeft teruggegeven. Indien men ons aan gene zijde van de grens be grijpt- is de weg vrij voor een duurzame overeenstemming". 9 De rijkskerkcommissie heeft de hoogste autoriteiten van de Duitsche Evangeli sche kerk het verzoek doen toekomen in structie te geven, dat met het oog op de rijksdag ver kiezingen de op 29 Maart be paalde confirmatieplechtigheden worden uitgesteld Deze maatregel moet dienen tot het vermijden van nadeelen, die door het samenvallen van deze twee gebeurtenissen zouden kunnen ontstaan. De luchtvmartbegrooting. Bij het Indienen van de luchtvaartbe- grooting ln het Lagerhuis heeft Sir Phil lip Sassoon, de onderstaatssecretaris voor de luchtvaart o.m verklaard, dat aan het einde van 1936 het aantal eerste klasse vliegtuigen verdubbeld zal zijn. De regeering is zeer tevreden over het nieuwe modél toestellen, zooals de nieuwe een- dekkers. die een gemiddelde snelheid hebben van ruim 300 mijl per uur, terwijl een ander model, waarmee proeven ge nomen worden, minstens dezelfde snelheid hebben beloofd. Het huidige program voor ziet ln 123 eskaders en 1500 eerste klasse toestellen, terwijl voldoende reservetoe stellen van het nieuwste model vervaar digd worden. Sassoon zeide ten slotte, dat de regeering de hoop niet laat varen, dat een luchtpact in West-Euroca tot stand zal komen, dat eventueel later zal kun nen worden uitgebreid. De besprekingen met Engeland. De Engelsch-Egyptische onderhande lingen vorderen slechts langzaam. Naar verluidt zijn de Engelsche militaire eischen. die eerst op verzet stieten van de Egyptische delegaties en die betrekking hadden op de Engelsche troepen ln Cairo en Alexandrië, gematigd, zoodat thans een overeenstemming mogelijk ls gewor den. Grootere moeilijkheden bestaan nog in de kwestie van versterking van het Egyptische leger naast een evenredige vermindering der Engelsche bezettings troepen. Naar verluidt wordt van belde kanten ook de oplossing van het Soedanprobleem, dat tot dusverre bij de onaerhandellngen nog in het geheel niet ter sprake is geko men, als bijzonder moeilijk beschouwd. Verklaring van Krofta Minister van financiën afgetreden. De minister van buttenlandsche zaken, dr. Krofta, heeft in een rede voor de com missies der belde Kamers verklaringen afgelegd over den bultenlandschen toe stand. waarbij hij ook te spreken kwam over de bezetting van het Rijnland. BIJ de beoordeeling van deze geste van Duitschland sloot spr. zich geheel aan bij de Fransche opvattingen Wat de houding van Tsjecho-Slowakije zelf betreft, zette de minister uiteen, dat deze niet alleen bepaald wordt door de trouw aan de verdragsverplichtingen, aan welker geldigheid Tsjeeho- Slowakije vast houdt, maar ook door de trouw jegens de Tsjecho-Slowaksche bondgenooten. Wij staan, zoo zeide dT. Krofta, met de regeeringen van Zuid-Slavië en Roemenië in ononderbroken contact. Wij zijn voor nemens met deze regeeringen overleg te plegen tijdens de zitting van den perma nenten raad van de kleine entente, waar toe het misschien in de eerstvolgende dazen zal komen. Aangezien wij, zoo zeide de minister verder, geen onderteeksnaars zijn van het Rijnpact, willen en zullen wij in dit ern stige geschil der westelijke mogendheden met Duitschland geen Initiatieven nemen. Wij willen en zullen echter die plichten en offers niet uit den weg gaan, die voortvloeien uit ons lidmaatschap van den Volkenbond en uit onze bondgenootschap pelijke verdragen. Wat het aanbod betreft tot het sluiten van 'n niet-aanvalspact tusschen Duitsch land en Tsjecho-Slowakije zette de minis- i ter uiteen, dat de Tspecho-Slowaaksche I regeering alleen zoodanige bilaterale ver dragen sluft, die naar den Inhoud passen ln het kader van de collectieve veiligheid. De minister van Financiën, Karl Trapl, ls om gezondheidsredenen afgetreden. De minister voor onderwijs en volkscul tuur, dr. Franke, is belast met de voor- looplge leiding van het ministerie van Financiën. Voortdurende ongeregeldheden. Nadat eenlge jongelieden van het Volks front het slachtoffer waren geworden van een aanval van de zijde van een troep onbekende personen is in de straten der stad Albaceti een groote protestoptocht gehouden. De betoogers hebben de kerk van Johan nes den Dooper en het Capitool Theater in brand gestoken. Voorts hebben ze getracht het bureau van een katholiek blad in brand te steken. De politie moest van de wapenen ge bruik maken. 4 personen werden gewond. (Vervolg van het 3e Blad). BERLIJN, 18 Maart (Reuter) De Duit sche delegatie naar den Volkenbondsraad tv Londen is hedenmiddag te 14 uur 5 in twee vliegtuigen van Berlijn naar Londen vertrokken. De Duitsche pers over de situatie. BERLIJN, 18 Maart (D.N.B.) De ge- heele Dultsche pers wijdt veel aandacht aan de wending, die zich in de ontwikke ling der gebeurtenissen te Londen heeft voorgedaan. De „Voelklscher Beobachter" schrijft: „De wending, waarop Engeland heeft ge- hoont en welke Frankrijk gesteund door Rusland, heeft trachten te verhinderen, is gekomen De crisis is nog niet over wonnen, maar voorlooolg heeft de wensch naar toenadering de belemmerineen over wonnen, Chicaneerende iuristen hebben voor het gezonde verstand moeten wijken. De ..Berliner Boersenzeltung" schrijft, dat. nadat de volkomen rechtsgeleerdheid van Duitschland aan de tafel der onder handelingen reeds tevoren was gegaran deerd. thans de voorwaarden z!1n vervuld, die Duitschland heeft gesteld voor deel neming aan de onderhandelingen te Lon den. zoodat niets meer aan het zenden van een delegatie in den weg staat" De .Germania" legt er den nadruk oo, dat Von Ribbentrop over een omvattende kennis beschikt, het volle vertrouwen van Hitier bezit en vertrouwd ls met de Lon- densche sfeer, drie omstandigheden, die succes kunnen doen verwachten. Overi gens zal hij te Londen veel moeilijkheden ondervinden en de verantwoordelijkheid, die od zijn schouders rust ls groot. Volgens het ..Berliner Tageblatt" be wijst het zenden van een Dultsche dele gatie naar Londen, dat Duitschland allea in het werk stelt om het vredesDroeram van den Fuehrer tot werkelijkheid te naken. De Engelsche pers. LONDEN. 18 Maart (Reuter). Naar de „Times" schrijft, meent men te weten, dat de Britsche voorstellen om met be trekking tot West-Europa tot een regeling te geraken, o.a de instelling beoogen van een neutrale zóne tusschen Duitsohland eenerzljds en Frankrijk en België ander zijds Het gebied aan de Fransche zijde van de grens zou in deze zóne moeten worden opgenomen, en het zou "ich na tuurlijk niet verder uitstrekken dan tot de fortenlinie. Volgens het blad bestaat er gegronde reden om aan te nemen, dat volgens het Britsche standpunt de strooken Fransch- Belglscri en Duitsch grondgebied, die in deze zóne zouden moeten worden opgeno men. onder toezicht van een internatio- na'e politiemacht zuil? worden geplaatst. Commentaar leverend op het bericht, dat Duitschland een vertegenwoordiger naar de zitting van den Volkenbondsraad zal zenden, schrijft de „Times", dat de Britsche openbare meening Duitschland geen gelijk geeft, doch evenmin het stand punt aanvaardt, dat Duitschland's ver dragspartner niet tot de schending van het Locarnopact heeft bijgedragen. Het is thans de taak der andere mogendheden om van Duitschland redelijker en daar door bindender verplichtingen te ver krijgen. dan die welke het geschonden heeft. De „Daily Telegraph" acht het een ver heugend feit, dat Duitschland erin toege stemd heeft naar Londen te komen, het geen volgens het blad een belangrijke schrede voorwaarts Is op den weg naar een accoord. „Maar", zoo laat het blad er direct op volgen, „het zou onvoorzichtig zijn, de moeilijkheden te onderschatten van de taak die de Europeesche diploma tie thans wacht". Fransche persstemmen. PARIJS, 18 Maart. (Reuter). Iiï de „Oeuvre1' schrijft Geneviève Tabouls: In Dultsche kringen te Londen meent men te weten, dat de Duitschers met de volgende voorstellen voor den dag zullen komen: Bereikt moet worden, dat de Vol kenbondsraad er zich toe beperkt, de schending van de gedemilitariseerde zone te constateeren, zonder eenlge andere ver oordeeling, dat het geschil niet voor het Haagsche Hof wordt gebracht, dat ook later geen enkele sanctie wordt toegepast, en dat Duitschland geen enkele beperking ten aanzien van de gedemilitariseerde zone wordt opgelegd. In ruil hiervoor zou de Dultsche regeering zich willen verplichten tot handhaving van het Locarno-pact zoo als het was. terwijl zij, als compensatie voor het feit, dat Frankrijk niet meer het voordeel zou hebben van de demilitari seering van het Rijngebied, in een lucht pact zou willen toestemmen. LONDEN. 18 Maart (Reuter). Met betrek king tot de berichten, volgens welke het Britsche voorstel o.a. de instelling zou be oogen van een internationale zone aan weerszijden van de Fransch-Dultsche grens, geeft men ln sommige Fransche kringen te kennen, dat hy die dit voor stel ter sprake heeft gebracht, de Fran sche psychologie niet kent. Voorts verklaart men, dat geen enkele regeering by den tegenwoordigen staat van het Fransche nationalisme, haar goedkeu ring zou kunnen hechten aan eenig plan, krachtens hetwelk een gedeelte van het Fransche grondgebied onder politietoezicht van buitenlandsche vertegenwoordigers zou worden gesteld. In dezelfde kringen betwyfelt men even eens of Duitschland zal toestemmen in een regeling, die practisch tusschen twee groote mogendheden zonder precedent ls. Afgezien nog van de moeilijkheden, die aan het voorstel verbonden zyn, ln het by- zonder ln verband met het feit, dat de Maglnot-linie zich hier en daar op byna 500 meter, nergens echter verder dan 8 kilometer van de grens verwijderd bevindt, zullen de bezwaren van psychologlschen aard waarschijnlijk nog het meeste ge wicht ln de schaal leggen. Voor het Gerechtshof te Den Bosch werden heden eenige Ossohe strafzaken ln hooger beroep behandeld. Terecht stonden de 43-jarige assuradeur A. Snabel uit Nymegen, die door de Rechtbank tot vyf Jaren gevangenisstraf was veroordeeld wegens medeplichtigheid aan diefstal en wegens heling; verder de 38-jarige arbeider P. WUnen, die van moord op J. Hartoghs was vry gesproken en de 25-jarige landbouwer F. N. van de Weering (Frans de Broijunert), die was veroordeeld tot 4 jaar wegens een roof overval in de woning van den 72-jarigen C. v. d. Burgt, te Veghel in Mei 1933. Alvorens de zitting begon, gaf de advo caat-generaal Mr. H. Mas sink, een over zicht van de Ossche criminaliteit. Hy constateerde dat het geheele verloop van de arrestaties en het proces aan Oss een groote opluchting hebben gegeven. Het Hof moet nu beoordeelen of de straffen moeten worden gehandhaafd. Daarnaast staat de vraag: hoe herhaling te voor komen. Dit ls niet zoozeer de taak van het Hof, dan wel van de overheid en van de vereenlglngen. Spr. vraagt zich af, ln hoeverre men tegen den bioscoop maat regelen moet nemen. Kan men wellicht door de films opvoedend werk verrichten, in tegenstelling tot de sensatloneele en byna pornografische voorstellingen waar van sprake is? Een der advocaten, mr. P. van Meer wijk, interrumpeerde nu de rede van den Advocaat-Generaal. Hy maakte er be zwaar tegen, dat spr. vooruit liep op de straf, die moet worden opgelegd en zoo I een algemeene suggestie opdringt, die na kan werken in de zaken afzonderiyk, ter- wyl nu de verdedigers geen verweer hebben. De President merkte op, dat de Advo caat-Generaal slechts een algemeene be schouwing hield. Mr. Massink: „Meneer van Meerwijk, U kunt het woord nog niet hebben. U bent er als het ware niet", Spr. zeide zioh nu te richten tot het Hef en de advocaten. Mr. van Meerwyk: „Die zyn er niet". Mt. Massink was vol vertrouwen in het objectief oordeel van het Hof, waarvan de verdachten zullen weten, dat het oog voor hun belangen heeft. 0 De adv.-generaal eischte hierna beves tiging van het vonnis der rechtbank tegen den Brommert. Sprekeris conclusie in de zaak van P. Wijnen was, dat het reohteriyk vooronder zoek nietig moet worden verklaard en dat de preventieve hechtenis ongeldig was. Het Hof besloot om in raadskamer te gaan. Verzoek om gratie. Kolonel Daniel Veltsjeff en ?tantjcff die ter dood zijn veroordeeld hsbfce 1 bij den Koning een verzoek om gratie ingediend. Tegen de werkloosheid. Roo;eveit zal waai: cl ijnlijk morgen een h-j--ischap tot het Congres richten, waarin hij credieten vraagt voor den '"eun aan werkloozen voor het Jaar dat op 1 Juli aanvangt. Roosevelt heeft te kennen ge geven, dat deze credieten meer dan 1 milliard, doch minder dan 2 milliard zou den bedragen. De regeeringsverklaring. De eerste minister Hlrota heeft, nadat het kabinet tot overeenstemming gekomen was over de richtiynen der Japansche po litiek en de keizer er zyn goedkeuring aan had gehecht, de regeeringsverklaring be kend gemaakt. Er wordt op gewezen, dat zich belang rijke problemen aan Japan voordoen, bin- nenlandsche en buitenlandsche, welker oorzaken diep geworteld zyn. De leden van het kabinet hebben zich belast met de taak, het hoofd te bieden aan den moeilyken toestand met de krach tige vastbeslotenheid, om door het Instel len van verschillende hervormingen en vernieuwingen in alle bestuursafdeelingen het voornaamste doel der regeering te be reiken, n.l. de roemrijke eenheid der natie, De eerste taak van het kabinet zal dan ook zijn opheldering te brengen en orde ning ln de samenwerking ten behoeve van een krachtige nationale politiek. Het ls de voortdurende politiek der Ja pansche regeering geweest aldus gaat de verklaring verder harteiyke betrek kingen te onderhouden met alle landen op een basis van Internationaal vertrouwen en rechtvaardigheid, het onderling welzynen de gemeenschappeiyke welvaart te bevor deren tusschen Japan en de andere lan den van het Verre Oosten, in het byzon- cer Mansjoekwo en voorts Japans zending ten uitvoer te leggen als stabiliseerende kracht in Oost-Azië op basis van on scheidbare verwantschap met Mandsjoek- wo en aldus by te dragen tot den wereld vrede en het welzyn der menschheld. Met het oog op den tegenwoordigen in ternationalen toestand kondigt de verkla ring aan, dat de regeering voornemens ls, een consequente, samenhangende, posi tieve buitenlandsche politiek te voeren en terzelfdertyd volledig te voorzien ln de nationale defensie. Het is urgent de nationale hulpbronnen aan te moedigen door uitbreiding te geven aan industrie en handel en door het ten uitvoer leggen van de noodzakelyke her vormingen in belastingwezen en flnan- cieele systeem en tevens door een betere stabilisatie tot stand te brengen in alle deelen van het nationale leven. De regeering is voornemens, die admini stratieve hervormingen uit te voeren, welke dc t11dseeho~fter, els-hen en nffl- cieele diea'pllne op t- leggen. Tenslotte verwerpt de regeering in haar verklaring overijlde daden en opportunisti sche maatregelen en legt er den nadruk op, dat de regeering vastberaden stappen zal doen. om datgene wat zy Juist acht, tot stand te brengen. Naar een frenscommissie? De „Asahi" meldt, dat de minister van buitenlandsche zaken, Hirota, in het ver langen naar verbetering der betrekkingen tusschen Rusland en Japan, den Japan- schen ambassadeur te Moskou opdracht heeft gegeven, de sovjetregeering de in stelling van een grenscommissie en van een permanente commissie voor de rege ling van grensincidenten voor te stellen. Het blad voegt hieraan toe, dat het de bedoeling is, dat alle grensincidenten, die zich voordoen, naar de permanente com missie verwezen worden, waardoor diplo matieke onderhandelingen onnoodig en de kwesties gelocaliseerd zouden worden. DE OORLOG IN ABESSYNIE. Het Italiaansche legerbericht. ROME, 18 Maart. (Reuter). Legerbericht No. 158 luidt als volgt: Ten Zuiden van het Asangi-meer, heb ben onze vliegtuigen twee gecamoufleer de Abessynsche vliegtuigen van het type Potez, die op de vlakte van Ciella Amadir waren gedaald, ontdekt. Ondanks het he vige vuur van kleine luchtafweerkanon- nen, zUn onze vliegtuigen er in geslaagd de Abessynsche machines onder schot te krygen en ze te vernielen. Onder de talryke stamhoofden, die zich met hun gewapende krijgers aan onze mi litaire commandanten zijn komen onder werpen, bevonden zich Dedzjas Amara Gehre Selassie, oud-gouverneur van Tem- bien en -leermeester van een zoon van Ras Seyoem en Dedzjas Belhe Hagot, een zoon van Ras Hagot en hoofd van het gebied van Ambara. Van het Somalifront ls niets belangrijks te melden. Fransche ambulance. ADDIS ABEBA, 18 Maart. (Reuter). De speciale correspondent van Havas meldt dat hedenmorgen de eerste Fransche am bulance is geïnstalleerd, die naar het Ogadenfront zal vertrekken. VLEKTYYPHUS IN ROEMENIË. BOEKAREST. 18 Maart (Reuter) In verschillende deelen van Roemenië heerscht eerl vlektyphus-epidemie die een ontstellenden omvang hesft aangenomen. De epidemie is byzonder hevig in Bessa- lablë waar reeds vele slachtoffers zyn ge vallen. TEGEN DEN DADER 5 JAAR GEVANGENISSTRAF GEËISCHT. Op 30 September J.l. pleegde de 46-jarige vertaler C. F. B. op het plein voor het Centraal Station te Amsterdam een moordaanslag op den N.S.B.-colporteur L. H. G. Dassen, die daar „Volk en Vader land" verkocht. De dader werd spoedig gegrepen. De colporteur was door 3 kogels ge troffen. Na de operatie was hy vry spoedig her steld. By de politie verklaarde B„ dat hy Jaren geleden uit de communistische party is getreden. Hy noemt zich „anar chist van de daad". Uit het psychiatrisch onderzoek bleek dat verdachte niet ten volle toereken- baar ls Vandaag stond hy voor de Amsterdam- sche rechtbank terecht. De officier eischte wegens poging tot moord 5 jaar, gevange nisstraf met ter beschikkingstelling van. de regeering. Vonnis op 1 April. MARINEVLIEGTUIG NEERGESTORT. SAN DIEGO (Calliornlë), 18 Maart 4 N.P - Op 16 kilometer van Point Coma ls een marineviiegtulg ln brand ge vlogen en ln zee gestort. De luitenant- vlieger kwam om het leven, terwyi de radlo-telegraflst zich wist te redden door gebruik te maken van zijn valscherm. HAAGSCH GERECHTSHOF, De schilder P J. B., ged., die by een groentenhandelaar te Boskoop de toon banklade lichtte en daaruit een bedrag van f. 2.50 ontvreemdde, is door de recht bank veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Het Hof veroordeelde B. thans tot vyf maanden en twee weken gevangenisstraf, met aftrek van het voor arrest. De boerenarbeider H. Z. uit Wassenaar, die op 18 Mei 1935 op den Bezuldenhout- scheweg te Den Haag een aanrydlng ver oorzaakte, is, wegens het veroorzaken van iichameüjk letsel door schuld, veroor deeld tot veertien dagen hechtenis. Het hof heeft dit vonnis bevestigd. VERDUISTERING DOOR EEN NOTARIS. De rechtbank te Leeuwarden heeft heden den 66-jarigen oud-notaris A. F., vroeger te Langweerd, wegens verduiste ring van ruim f. 6000 veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De eisch luidde 10 maanden. GRIEP-EPIDEMIE IN FINLAND. HELSINGFORS, 18 Maart (Reuter) In Helsingfors heerscht een griep-epi- demie. Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat de helft der bevolking ziek ligt. Het bedrijfsleven heeft zeer onder deze epidemie te ïyden. De meeste griep gevallen zyn niet ernstig. 'NEESCHE STAD DOOR BRAND GETEISTERD. S/ IJTIAGO 18 Maart (A.N.P.) Een vernielende brand ls uitgebroken in de stpi Palmarlto de Cauto. gelegen op ruim 60 kilometer van Santiago De geheele stad dreigt een prooi der vlammen te wor_ den. Brandweermannen, soldaten en dok ters zyn van hier vertrokken om hulp t« verleenen, X

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2