ABDIJSIROOP LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 18 Maart 1936 leder pak HONIG's VERMICELLI Tol G*s ^BOu'lITo NB L 0 KJ E GRATIS BINNENLAND. KERK- EN SCH00LNIEUWS. FAILLISSEMENTEN. Hoest Ge Past op AKKER's verstèrkte UIT DE RAADZAAL. RECLAME. DE 70ste VERJAARDAG VAN JHR. LOUDON. TOESPRAAK VAN Dr. POSTHUMA. Voor de radio heeft gisteravond dr. F. E. Posthuma, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, een toespraak ge houden tot den Nederiandschen gezant te Parijs, jhr. dr. J. Loudon, die heden zijn zeventigsten verjaardag viert. Dr Posthuma herinnerde aan de periode van 1914'18. toen dr. Loudon het ambt van minister van Buitenlandsche Zaken vervulde om daarbij met enkele persoon lijke herinneringen het werk in die jaren van den thans zeventigjarige te schetsen. Zijn toespraak besloot dr. Posthuma on geveer als volgt: Kort na uw aftreden als minister van Buitenlandsche Zaken, in 1919. volgde uw benoeming als gezant te Parijs. Trots de lange jaren dat ge uw tegenwoordig ambt hebt mogen bekleeden, is de liefde voor uw vaderland steeds richtsnoer voor uw daden geweest en ik heb persoonlijk mogen ondervinden hoe veilig de Neder- landsche belangen ook te Parijs In uw handen zijn. Uw optreden gedurende den oorlogstijd droeg dat kenmerk van zekerheid, dat eigen is aan menschen die weten dat zij hun kracht slechts ontleenen aan hoogere macht. Moge deze zekerheid u bijblijven gedurende de jaren, vele jaren, die ik. en met mij zeker duizenden Nederlanders, u nog toewenschen. Ge hebt thans den leef tijd der sterken bereikt. Moge ook die der allersterksten voor u zijn weggelegd en moge gezondheid uw levensvreugde ver- hoogenl Heb een echt goeden gezegenden dag! o BESTRIJDING VAN RADIO-OMROEP-STORINGENu HET RAPPORT VAX DE COMMISSIE- SCHÖNFELD. Van de drie bronnen van radiostoringen, de atmosfeer, de andere zenders en de zich in de omgeving van het ontvangende toestel bevindende electrische toestellen en inrichtingen, kan de laatste, in de practijk veelal meest hinderlijke, in verscheidene gevallen betrekkelijk gemakkelijk worden opgeheven. De in zijn ontvangst gehinderde luiste raar heeft echter tot dusverre geen wette lijke middelen in de hand om zich tegen deze storingen te weren. De Telegraaf- en telefoonwet 1904 en de daarop gebaseerde uitvoeringsvoorschriften beschermen in het algemeen alleen het openbaar en daar mede wettelijke gelijkgestelde telegraaf- en telefoonverkeer. Ook de Hinderwet geeft den gestoorden luisteraar, waar de storingsfactoren meest kleine, niet onder die wet vallende electrisohe apparaten i stofzuigers e.d.) zijn, geen rechtsmiddelen Sn de hand. Wel kan de gehinderde zich met zijn klacht wenden tot het Hoofdbe stuur der P.T.T.. dat daar door den Radio- contróledienst de zaak laat onderzoeken en, indien de klacht gegrond blijkt, tracht, langs minnelijken weg verhelping van het euvel te bereiken. Teneinde middelen te beramen, om in deze leemte te voorzien. Is door den minister van Waterstaat een Commissie Inzake Radio-omroepstoringen ingesteld, welke op 30 September 1931 namens den minister door ir. M. H. Damme. directeur- generaal der P.T.T., is geïnstalleerd. Deze Commissie is thans, na vier jaren arbeid, met haar voorstellen gereed gekomen. Daar het uitstralen van hoogfrequentie- energie door de radio-ontvangtoestellen zelf de z.g. Mexicaansche hond reeds in het Radiareglement 1930 strafbaar is gesteld, viel deze storirvgsbron buiten het door de Commissie beschouwde gebied. Waar de Commissie het storingsvraag- stuk beschouwt als een conflict tusschen twee partijen, de gebruikers van electri sche toestellen en inrichtingen eenerzijds en de luisteraars anderzijds, meent zij. dat de oplossing van het storingsvraagstuk gevonden moet worden door het nemen van maatregelen door beide belangheb benden en zullen aan 'het ontvangtoestel van den klager, wil deze recht van spreken hebben, zekere eischen van storingsonge voeligheid moeten worden gesteld. Bijzon dere voorzieningen als een afgeschermde invoering der antenne zullen echter om daaraan verbonden hooge kosten van voor ziening en de niet vaststaande afdoend- heid van dit middel niet worden geëlsoht. De Commissie heeft getracht de te tref fen maatregelen zoodanig te formuleeren, dat deze gemakkelijk kunnen worden aan gevuld en gewijzigd, weshalve zij instelling van een permanente adviescommissie, welke desgevraagd en uit eigen bewoging voorstellen aan de Regeering zal doen, aanbeveelt. Wat de storende inrichtingen betreft worden onderscheiden: I. Apparaten, die regelmatig staren en gemakkelijk ontstoord kunnen worden. Voor deze toestellen i electrische huishou delijke toestellen) wordt voorgesteld dat zij, na een bepaalden datum, alleen ont stoord in den handel zullen mogen worden gebracht. II Apparaten, welke niet per se behoe ven te storen, doch in bepaalde gevallen storing kunnen veroorzaken en zonder groote kosten ontstoord kunnen worden. Voorgesteld wordt, deze gevallen inciden teel te behandelen en den betrokken ambtenaar te doen beoordeelen of bepaal de voorschriften voor de ontstoring moe ten worden gegeven dan wel een verbod van 1st gebruik van bedoelde apparaten op bepaalde uren moet worden voorge schreven. Het is de bedoeling daarbij be roep op den minister open te laten. Wat de kosten van ontstoring, ook van de onder de eerste categorie vallende, doch vóór den vastgestelden datum ln gebruik genomen apparaten betreft, is het voorstel om deze over den houder en de(n) lulsteraaj(s) te verdeelen volgens een door den betrok ken ambtenaar te treffen regeling. ttt Electrische intïallatles, welke slechts met groo' - moeite er kraton storingvrij te maken zijn (electrische tractie, hoog spanningslijnen, groote geneeskundige in stallaties enz.). Hier zal, stelt de Commis sie voor, na bestudeering van elk bijzon der geval, door den minister., na het hoo- ren van de Commissie van advies, een be slissing worden genomen. De Commissie stelt tenslotte voor, dat de Storingsdienst zal worden toevertrouwd aan het Staatsbedrijf der P.T.T., als zijnde een onpartijdig lichaam dat bovendien op dit gebied reeds eenige ervaring heeft. Uit practische overwegingen worden daar bij eenige beperkende bepalingen aange geven. n.l. dat een klacht in het algemeen slechts ln behandeling zal worden geno men. indien deze wordt ingediend door ten minste drie houders over de ontvangst van Nederlandsche zenders voor onderzoek in aanmerking zullen komen: dat een verhouding van 40 decibels of minder tusschen nuttig signaal en stoorgeluld als hinderlijke storing zal worden beschouwd en dat. indien de klacht geheel en al on gegrond blijkt, de klagers de kosten van het onderzoek zullen moeten betalen. o DE NOOD IN' DE HAAGSCHE CAFÉBEDRIJVEN. Van dc reisbelasting geen nut te verwachten. De te 's-Gravenliage in een comité sa menwerkende besturen der plaatselijke organisaties in het hotel-, café-, restau rant- slijters- en verlofsbedrijf hebben den noodtoestand in deze bedrijven be sproken in een persconferentie, welke na mens het gemeentebestuur mede werd bijgewoond door den heer P. van Wijk. Ter conferentie waren afgevaardigden aanwezig van Horecaf, Hocares verlof- houders), Ons Belang, den R.K. Bond St. Jozef den Ned Bond van Slijters. Niene- bokos, de R.K Slijtersorganisaties en den Alg Ned. Bond van Koffiehuishouders en Slijters. De voorzitter, de heer J. N. van Hanja, zette in zijn inleiding uiteen, dat de alge- meene toestand in deze bedrijven uiterst zorgwekkend is, zoodat inderdaad van een noodtoestand kan worden gesproken, waarbij menigeen in dit bedrijf op den rand van faillissement staat. En deze noodtoestand heeft de diverse organisaties samengebracht, ten einde door gezamen lijke actie haar belangen te verdedigen. De algemeene grief is. dat er van Over heidswege niets wordt gedaan om deze menschen voor ondergang te behoeden. Was er aanvankelijk eenige hoop door de instelling van de commissie-Posthuma, het resultaat van deze commissie ls tot dus ver niets anders geweest, dan de reisbe lasting. een belasting, welke niet beoogt om de bedrijven tegemoet te komen, doch welke uitsluitend is bedoeld als een fiscale maatregel, waarvan de hoteliers als zoo danig niet veel te verwachten hebben. Waarom, zoo vroeg de heer van Hanja. is hiervan niet gemaakt een bestemmings belasting ten bate van de noodlijdende bedrijven en het vreemdelingenverkeer? Dan zou deze belasting doel hebben ge troffen. Wij vragen, aldus ging spr voort, van de Overheid maatregelen, waardoor onze bedrijven groot en klein, worden ontlast, opdat hierin weder een behoorlijk bestaan kan worden gevonden. In de eer ste plaats dient de personeele belasting te worden verlaagd. Wel is deze in Den Haag met 1/3 verminderd, maar daartegenover staat weer een verhooging met 20 opcen ten. Verder dient er een radicale wijziging te komen van de Drankwet, waardoor deze veel soepeler kan worden toegepast. Ook de vaste lasten vormen een gToot struikelblok voor een loonende exploitatie en wanneer deze niet met minstens 50"/» verlaagd worden, zullen' de meeste zaken het niet langer kunnen uithouden en dreigt er een debacle. Er moeten speciale tarieven komen voor gas, water, electrlsch licht en ook voor de telefoon. Wat deze laatste betreft, mag men de gevoerde ge sprekken aan de klanten niet ln rekening brengen, tenzij men een automaat neemt, waarvoor men dan weer f. 24.per jaar mag betalen. De heer Van Hanja bepleitte verder ver laging van de straatbelasting, van de oppervlaktebelasting voor café's met strijkjes, vrijstelling van de omzetbelas ting. openstelling op Zondag gedurende eenige uren van de slijtersbedrijven, af schaffing van de droge dagen, soepeler bepalingen voor Scheveningen, een andere regeling van het sluitingsuur, waarbij be paalde zaken later open mogen blijven, eventueel onder voorwaarde, dat zij een groot gedeelte van den dag gesloten zijn. Als voornaamste punten werden echter naar voren gebracht de dringend noodza kelijke accijnsverlaging, het strenger op- 1 reden tegen den clandestienen verkoop in den smokkelhandel en een verbod van verkoop van alcoholhoudende dranken en wijnen anders dan ln vergunningzaken of zaken met een verlof A. Door verschillende aanwezigen werden deze euvelen nog nader toegelicht. Hierbij bleek, dat in 1933 ongeveer 50.000 H.L. minder aan gedistilleerd is omgezet dan in 1930. Ook werd ernstig geprotesteerd tegen den concurreerenden verkoop van gedistilleerd door kruideniers, waartegen niet streng genoeg wordt opgetreden en welk kwaad nog in de hand wordt ge werkt door de bepaling, dat de distillateurs aan deze personen mogen leveren, mits in hoeveelheden van ten minste 10 L. De bonafide verkoopers. die hooge rechten moeten opbrengen, worden daardoor zeer ernstig gedupeerd. Ook wordt door den clandestienen verkoop het huisgebruik sterk bevorderd, mede als gevolg waarvan de vergunninghouders hun debiet in hooge mate zien achteruitgaan. Tenslotte werd nog opgekomen tegen het exploiteeren van lunchrooms in warenhuizen en modema gazijnen. De hoop werd uitgesproken, dat zoowel dt landelijke als de gemeentelijke over heid de verschillende nooden van deze be drijven nog eens ernstig onder de oogen zal zien en dat zij spoedig maatregelen zullen nemen, teneinde het cafébedrijf voor verderen ondergang te behoeden. o DE POSTVLUCHTEN. De „Kwak" ls hedenmorgen te 8 uur met 2 passagiers en post naar Indie ver trokken. Onderweg zullen nog 4 passagiers Instappen. OMVANG DER WERKLOOSHEID. EIND FEBRUARI GEEFT EERSTE DALING SINDS DECEMBER. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 24 t/m 29 Febr. het aantal leden van in gevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vexeenigingen bedroeg 537.200 (waarvan 74.600 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verzekerden bedroeg voor het geheel: ln de week 24 t/m 29 Febr. 1936 33.3°/o: in de vorige ver- slagweek (3 t/m 8 Febr. 1936 35.9°/.): in de overeenkomstige verslagweek van 1935 32.6»'o: in de overeenkomstige verslagweek van 1934 26.9°/.. Laat men de landarbeiders buiten be schouwing. dan bedroeg de werkloosheid onder de overige verzekerden: in de week 24 t/m 29 Febr. 1936 35.4°/«; ln de vorige verslagweek 36.9°/o; ln de overeenkomstige week van 1935 34.6°/«; in de overeenkom stige week van 1934 28.0°/» Zooals uit deze cijfers blijkt, is 't werk loosheidspercentage (zonder landarbei ders). dat van de tweede helft van De cember 1935 af vrijwel stationnalr op het hoogtepunt van omstreeks 36.7 stond, op het einde van Febr. 1936 gedaald tot 35.4. o VAKVEREENIGINGSLEIDERS NAAR LONDEN. Dc voornaamste leiders der Socialisti sche partijen en van de vakvereenigingen ln Europa zijn ln een spoedvergadering te Londen bijeengeroepen, om den interna tionalen toestand te bespreken. Naar vernomen wordt, zal Nederland in deze vergadering vertegenwoordigd wor den door den heer Edo Fimmen. EEN NIEUWE LANDSADVOCAAT. Jhr. mr. G. van der Does benoemd tot opvolger van mr. Telders. Bij Kon. besluit is. met Ingang van 1 April aan mr. J. H. Telders. Landsadvo caat, te 's-Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrek king, met dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten, door hem aan den Lande bewezen, en .is met Ingang van denzelïden datum als zoodanig benoemd jhr. mr. G. W. van der Does, thans plaats vervangend Landsadvocaat. De nieuwbenoemde landsadvocaat, Jhr. mr. G. W. van der Does, is op 25 Novem ber 1894 te Arnhem geboren. Hij bezocht de lagere school te Zutphen, waar zijn vader, jhr. mr. J. A. van der Does, rech terlijk ambtenaar was.. Het gymnasiale onderwijs heeft ilv, mr. G. W. van der Does gedeeltelijk te Tiel gevolgd en ge deeltelijk te Arnhem, ln welke laatste plaats zijn vader werd benoemd tot pre sident van de rechtbank. Na het gymnasium te hebben afgeloo- pen, werd jhr. van der Does cornet bij de veldartillerie en vervolgens (het was in middels mobilisatie geworden) reserve- tweede-lultenant en reserve-eerste-hiite- nant bij genoemd wapen. Hij heeft gestu deerd, voor een deel door studieverlof daartoe ln staat gesteld. Volgens de tra ditie van zijn geslacht bezocht hij de universiteit te Leiden, waar hij het can- didaatsexamen en het doctoraal-examen in de rechten, belde cum laude, aflegde. Na zijn doctotaal examen is Jhr. van der Does gedurende anderhalf Jaar werkzaam geweest als juridisch ambtenaar bij den Raad van Arbeid te Amsterdam. Hij ls ge promoveerd op een proefschrift over de bedrijfsorganisatie ln het drukkersbedrljf, In het begin van 1921 kwam jhr. van der Does op het kantoor van den lands advocaat, mr. J. H. Telders. Het Jaar daar na werd hij compagnon en plaatsvervan gend landsadvocaat. Jhr. van der Does ls lid van het bestuur der Juristenvereenlging, voorzitter van het Medisch Tuchtcollege, hoofdredacteur van het Advocatenblad en voorzitter der commissie van advies, bedoeld ln het Crisls-Organisatiebeslult. voor welke laat ste functie hij thans bedanken zal. De nieuw benoemde landsadvocaat heeft Srae-advlezen geschreven voor de Juris- m-vereenlglng over den wenschelijksten vorm van rechterlijke organisatie en voor de Advocatenvereeiüging over de rechts verhouding tusschen advocaat en cliënt. Vroeger ls jhr. van der Does werkzaam geweest als redacteur van het dagblad „De Nederlander", van welke courant hij vast medewerker gebleven ls. Nu hij tot landsadvocaat ls benoemd, zal hij zijn arbeid aan genoemd blad beëindigen. Jhr. van der Does heeft een boekje ge schreven over den Inhoud van onze natio nale gedachte, dat bij Leopold versche nen is. o OPRUIING TOT MOORD? Vragen Inzake uitlatingen in de Vrijzinnig-Democraat van 29 Februari. Het lid der Eerste Kamer, de heer van Vessem (N.S.B.) heeft aan de ministers van Justitie en van Buitenlandsche Za ken de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers van Justitie en van Blnneniandsche Zaken kennis genomen van in het nummer van 29 Fe bruari j.l. van De Vrijzinnig-Democraat, orgaan van den Vrijzlnnlg-Democrati- schen Bond onder redactie van mr. A. M Joekes, lia van de Tweede Kamer der Staten-Qeneraal, lid van het hoofd bestuur van genoemde politieke partij, naar aanleiding van den moord te Da- vos op den Dultscher Gustloff, onder het opschrift: „De moord" .moord" tusschen aanhalingsteekens geplaatst) te Davos" opgenomen uitingen van leden dezer politieke partij, waaronder de vol gende: „En hoeveel menschen zouden hun le ven te danken hebben gehad aan den man, die in September 1935 Mussolini zou hebben doodgeschoten? Laat ons alle dogmatiek vermijden, ook met betrekking tot het verbod te dooden. Niet iedere politieke moord ls gemeen, bruut en misdadig. Wilhelm Teil wordt terecht vereerd ln het demo- 462 PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. RIJNSATERWOUDE. Chr. Geref. Kerk: Nam. 6 3/4 uur, ds, Smits van Sliedrecht. VOOR DONDERDAG 19 MAART. LEIDEN. Geref Gem. (N. Rijn)Nam. 8 uur, ds. J. D Barth van Dordrecht. ALPHEN .AAN DEN RIJN. Ohr. Geref. Kerk (v. Reedestr.)Nam. 7 uur, dr. Bijleveld van Haarlem. Gebouw Jonathan: Nam. halfacht ds. J. ScWoneveld. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur (Bidstond gewas) ds. Bieshaar. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, de heer Wijting van Rijssen. BOSKOOP. Geref. Kerk: Nam, 7 uur, ds. Petersen. HOOFDDORP. Ned. Hen'. Kerk: Nam. 7 uur (Bidstond gewas), ds.'"Salverda. RIJNSBURG. Geref. Kerk (Rapenburg): Nam. 7 uur, ds. L. D. Poot van Den Haag. ■o- NED. HERV. KERK. Beroepen te Hoogeveen W. Rijnsburger te Oud-Beyerland; te Franeker (Evang.) A. F. N. Lekkerkerker, cand. te Meern (U.); te Stavenisse G. Lans Jr., cand. te Hulzen (N.H.). Bedankt voor Kampen (Ver. v. Vrijz. Herv.) J. Elkema te Schagen (N.H.). Uitgesproken De firms' Gebit. Vlaatdlngerbroek te Leiden, en haar firmanten G. Vlaardin- gerbroek te Leiden, Roodenburgerstraat 24, en C. Vlaardingerbroek te Leiden, Han senstraat 63. R.-c. mr A. J. Paulus. Cur. mr. H. F. A. Donders te Lelden. J. Wlngelaar te Nieuwkoop, landbouwer. R.c. mr. A. B. Bommezljn. Cur. mr. H. E. la Oro, Bodegraven. D. Esveldt Dzn„ landbouwer te Ter Aar, Jaagpad C. 24. R.-c. mr. H. W. E. Klomp. Cur. mr. H. P. van Hetjst te Alphen. N. Roest, koopman te Stompwljk, West- vlletweg 66. R.-c. mr. H. Haga. Cur. mr. G. W. Bannier. Opgeheven A. Pison, te Leiden. RECLAME. 449 Dat aanhoudend hoesten prikkelt de weef sels van Uw borst en keel, welke daardoor als 't ware worden ondermijnd. Dit is het tijdstip, waarop de bacteriën welke men inademt zich vastzetten en ontwikkelen en soms gevaarlijke verwoestingen aanrichten. Stuit dat dreigend gevaar. Onderbreek de voort gang van die verkoudheid, stop dien hoest en zorg dat de ziektekiem-bevattende slijm verdwijnt. Daarvoor bevat de nieuwe verstèrkto Abdijsiroop alle noodlgc bestanddeelenkruiden-extracten en codeine". De kruiden-extracten verzachten de kriebelingen en ontstekingen der slijmvliezen en werken slüm-oplossend. heelend en genezend. De codeTne bedwingt de hoest snel en grondig. Als GU dus koude vat en begint te hoesten, als Gij last hebt van bronchitis of borst-benauwdheid, grijpt dan dadelijk naar dit wondervolle middel, want Abdtjslroop noemt men door de snelle re sultaten terecht ,,'s Worelds béste Hocst-siroop". tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prt)ienf0.76, (1.26, f2.-, 13.60 p. flacon cratlsche Zwitserland, en wat betreft den man, die Hitier doodschiet: als hij het op het goede moment doet, ben ik bereid hem te vereeren," terwijl mr. L. G. van Dam, secretaris- penningmeester van genoemde politieke partij, in een onderschrift den moord, al wijst hij op het gruwelijke daarvan, als een logisch gevolg van het Duitsche en Itallaansche staatssysteem vergoelijkt? 2. Heeft de minister van Justitie ter zake van bovenvermelde opruiing tot moord en opruiing tot aanslag op het leven van het hoofd van een bevrlenden staat bereids last tot vervolging van da ders en medeplichtigen aan het Open baar Ministerie gegeven? 3. Is het den minister van Justitie bekend, of de minister van Financiën en de minister van Sociale Zaken, leden van genoemden Vrijzinnig-Democrati- schen Bond. op eenige wijze hebben doen blijken, dat zij het opnemen van genoem de uitingen ln het orgaan hunner poli tieke partij afkeuren? 4. Welke stappen denkt de minister van Buitenlandsche Zaken te doen om te voorkomen, dat bovenvermelde uitin gen in het orgaan eener politieke partij, waarvan twee leden deel uitmaken van de Regeering, schade toebrengen aan Nederlands goeden naam en aan Neder lands buitenlandsche betrekkingen? -4p EEN GOED BEGIN, DOCH EEN DROEVIG SLOT. Twee belangrijke mededeelingen van B. en W. vormden het voorgerecht van de jongste raadszitting. Ie. dat de proef met de distributie van groenten aan werkloo- zen moest worden uitgesteld, 2e. dat de jongste wijziging ln de gastarieven moest worden teruggenomen. Wat het eerste betreft, het verzet uit den raad tegen de uitschakeling van den tusschenhandel is oorzaak, dat voorloopig vermoedelijk tot het najaar! van de proef niets zal kunnen komen. B. en W. hebben ma hernieuwd onderzoek moeten constateeren, gelijk elders in de practijk reeds was aangetoond, dat een inschake ling van den tusschenhandel op te groote bezwaren stuitte, doch het uitstel had tot gevolg dat de tijd was verloopen om de proef te nemen. Noodgedwongen is deze dus nu uitgesteld. En wat het tweede aanbelangt, het aantal klachten was van zoo'n aard ge worden, dat het zoo niet kon blijven, wilde men het gas-debiet niet ernstig in gevaar brengen. De jongste wijzigings voorstellen blijken wel een volslagen mis greep te zijn geweest, waarvan de reke ning der gasfabriek dit jaar wel eens zou kunnen getuigenEnfin, beter ten halve gekeerd dan ten volle gedwaald! We zijn nieuwsgierig, welke voorstellen nu eerlang den raad zullen bereiken! Dan volgde een reeks lichte gerechten, die vrijwel zonder bezwaar werden aan vaard en verorberd tot men kwam aan een steviger schotel: de garantie en bij drage in de kosten der jongste vee- en zulveltentoonstelling. De garantie was nu eenmaal toegestaan en dus moest daar aan worden voldaan. Anders stond het met de bijdrage der gemeente voor terrein inrichting. Deze was bepaald op f. 1000 en daarmede had men kunnen volstaan. Ge zien de omstandigheden men herinnert zich ongetwijfeld, hoe door storm de ten toonstelling zwaar werd geteisterd wilden B. en W. aanvankelijk de bijdrage verhoogen met 600. doch het college kwam nu nog met het voorstel om de f. 600 te verhoogen tot f. 1330.90. Speciaal van de zijde der Ohr. Hist, kwam daar tegen ernstig verzet en moeilijk kunnen we den indruk van ons zetten, dat er aan) de leiding toch wel iets heeft ontbroken, gelet op hetgeen daarover te berde werd) gebracht. Niet, dat er is „geknoeid" of Iets van dien aard. daarvan was geen sprake, maar de omstandigheden zijn het bestuur blijkbaar toch over het hoofd gegroeid tengevolge waarvan aan de financiën niet die zorg is besteed, die deze verdienen. Gelet echter op de overmacht der weers omstandigheden kunnen wij billijken, dat daarover heen werd gestaipt en de grootere bijdrage werd aanvaard. Men vergete vooral ook niet, dat om het marktbezoek te stimuleeren, nog wel eens iets extra's zal moeten plaats vinden, waarbij de steun der betrokken kringen noodzakelijk zal zijn. Bij een volgende geste zal men kunnen leeren uit de nu opgedane slechte ervaringen, die speciaal door den heer Wilbrink scherp werden belicht. Inderdaad) zijn er dingen gebeurd, die zich niet meer mogen voordoen, b.v. dat een lid van h«t dagelijksch bestuur leverancier ls en der gelijke. De middag is verder vol gemaakt met het agenda-punt betreffende de brandweer. Zondert men de voorgestelde verhooging van het salaris van den commissaris van politie met f.500 uit, dan was er slechts heel weinig verzet. Z. h. st. werd al het andere dan ook aangenomen al zal met eenige opmerkingen van de heeren Jonge- leen en v. d. Voort nog rekening worden gehouden. Uitvoerig is gedebatteerd over genoemde salarisverhooging. Over het feit, dat den commissaris door de samenvoeging van politie en brandweer een veel zwaar dere taak ls opgelegd, was men het eens. Evenzeer over de waardeering voor dezen functionaris. Het verschil kwam echter scherp naar varen inzake het ln klnkende munit omzetten van het meerdere werk. Een salaris van f. 6100 werd door de kleinst mogelijke meerderheid, geleid door den heer v. Eek, gelet op de tijdsomstandig heden en de loonsverlaging van 'het overige gemeentepersoneel en in de maatschappij voldoende geoordeeld. De grootst mogelijke minderheid, geleid door den voorzitter, huldigde echter het standpunt, dat zoo'n uitbreiding van werkzaamheden moet worden beloond. Met 1 stem werd beslist: geen f. 500! Of het genomen besluit wel geheel vol doet aan billijkheid en rechtvaardigheid? Het voorstel van den heer Romijn om de salarissen der inspecteurs te verhoogen komt door de gevallen beslissing eenigszins in de lucht te hangen! Was het debat des middags in hoofd zaak zakelijk gebleven en in verhouding tot de importantie der aangesneden pun ten, 's avonds bleek de raad weer eens op zijn „praatstoel" te zijn geklommen. Over het algemeen was het 's avonds „knus", doch tot bil de kleinste kwestie moest zoo uitvoerig worden uitgeweid tot in 2e instantie toe! dat de verordening Inzake den rechtstoestand van het onderwijzend personeel weer niet gereed ls gekomen. Men houde het ons ten goede, maar welk nut heeft een dergelijke uitvoerigheid over bijkomstige aangelegenheden, die met of zonder de wijzigingsvoorstellen vrijwel ge lijkelijk worden geregeld? Per saldo zal het immers ten allen tijde aankomen op de toepassing van de verordening, dus op de practijk en wie kan daarvoor bindende regelen .geven? Algemeene richtsnoeren moeten er zijn, doch over 't algemeen leert de practijk juist, dat te vast omlijnde voorschriften eerder ee® na- dan een voordeel zijn. 't Was een vrijwel verloren avond, die, helaas, nog een vervolg zal moeten hebben. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het rtadsramoer te bestrijden. Veilig verheer is ook heel wel mogelijk zonder een permanent gebruik van uw claxon. s-a

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10