Siroop Famgl Duitschland aanvaardt onder voorwaarden een uitnoodiging naar Londen te komen. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 16 Maart 1936 Frankrijk en België stellen Duitschland in den Volkenbondsraad in gebreke. Flandin scherp tegen de Duitsche voorwaarden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. AGENDA. "yy DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN. Zooals nog kort gemeld, is Zaterdag de Volkenbondsraad te Londen bijeenge komen. De voorzitter Bruce, zette het doel van deze zitting uiteen. Rede van Eden. Hierop kreeg Eden het woord, die zeide, dat de meening van de Britsche regeering was, dat zich een onweerleg bare schending van het verdrag van Versailles met betrekking tot de gede militariseerde zone en schending van het pact van Locarno had voorgedaan. De Volkenbondsraad moest zich reken schap geven van de situatie en trachten een oplossing te vinden voor de moei lijkheden. De onderteekenaars van het verdrag van Locarno en de leden van den Volkenbondsraad konden rekenen op de volledige medewerking van de Britsche regeering bij alle pogingen om den vrede te handhaven en op alle samenwerking die er tusschen de Euro- peesche naties noodig was om tot een blijvende oplossing te komen. De Britsche regeering heeft veertien Jaar geleden de eer gehad om den Volken bondsraad in dezelfde zaal te mogen ont vangen. maar dezen keer is de zitting be langrijker door den ernst van dit uur. Deze ernst bindt ons hier samen en ik zou eenvoudig willen verklaren, dat de toekomst afhangt van de wijsheid van de beslissing, die hier genomen wordt. Eden vervolgde, dat hij later gelegenheid zou hebben om meer te zeggen, maar dat hij nu plaats wilde maken voor Flandin. Rede van Flandin. Flandin zeide, dat de Duitsche troepen ln het Rijnland zich volgens de verklaring tot een symbolische bezetting van het Rijnland zouden beperken, doch dat in werkelijkheid groote afdeelingen van meer dan 30.000 man geregelde troepen het Rijnland zijn binnengerukt. De Fransche regeering heeft geen haast gemaakt al haar plichten, die het verdrag van Locarno haar ln verband hiermede oplegde, uit te voeren. Als de Fransche regeering had gehan deld volgens den tekst van het verdrag van Locarno, was zij gerechtigd geweest met spoed belangrijke en beslissende maatregelen te treffen. De Fransche re geering wenscht echter niet een nieuw element van onrust aan den reeds inge- wikkelden toestand toe te voegen, doch zij wenscht de volledige beteekenis. die zij aan het respect, dat men aan het inter nationaal recht verschuldigd is. in het licht te stellen als van fundamenteele be teekenis voor het handhaven van den vrede. Om haar houding te rechtvaardigen laakte de Duitsche regeering de goedkeu ring van het Fransch-Russische pact door de Fransche Kamers, dat in Mei onderwerp was van een nota-wisseling tusschen de Fransche, de Duitsche en de regeeringen van de andere Locarno-staten. In deze nota werden de juridische argumenten van de Duitsche regeering uitvoerig weer legd. Ondanks mijn verklaring dat wij ar bitrage van het internationale Gerechts hof te Den Haag zouden aanvaarden, heeft de Duitsche regeering geen poging in het werk gesteld om deze procedure te volgen en evenmin heeft zli contact met de onderteekenaars van het pact van Locarno in deze aangelegenheid verzocht. Zij gaf er de voorkeur aan het verdrag te verloochenen, waarvan Hitier herhaal delijk had erkend dat het vrijwillig ge sloten was. Ik wensch te herhalen, dat de Fransche regeering zich er mee vereenigt dat het Haagsche Hof beslist of het verdrag van 2 Mei 1935 onvereenigbaar is met dat van Locarno. Maar wij hebben niet alleen te doen met een verloochening van het verdrag, doch ook met de schending van art. 42 en 43 van het verdrag van Versailles, welke schending volgens art. 44 een vijandige daad is. Het is niet zonder reden dat te Locarno de eerbiediging van de grenzen en de be palingen bestemd om een noodzakelijken waarborg te vormen voor België en Frank rijk op denzelfden voet werden geplaatst. Door te eischen. dat de schending formeel zal worden vastgesteld, roept de Fransche regeering dus eenvoudig de toepassing van het recht in. Als dit eenmaal is vastge steld, zal het de taak van de garanten zijn Frankrijk en België de hulp te vcr- leenen. voorzien in het verdrag. Echter niet alleen de rechten en belan gen van Frankrijk staan hier op het spel. Wij hebben te doen. en nu richt ik mij in het bijzonder tot de leden van den Raad, die geen deelnemers zijn aan het verdrag van Locarno, met de belangen van den vrede in het algemeen en ik durf wel zeggen met het bestaan zelfs van den Volkenbond. Het is er thans om te doen, te weten, of het gebruik van de uitgemaakte zaak of de eenzijdige verloochening van vrij willig en plechtig aanvaarde verplichtin gen in Europa verheven zal worden tot een politiek stelsel: of verdragen be schouwd zullen worden als te allen tijde onmiddellijk wiizigbaar naar den lust van hun onderteekenaars en of een regeering vandaag zal mogen schrappen wat zij gisteren met haar handteekening heeft bekrachtigd. Ik vraag hoe de Volkenbond, welks Handvest zegt, dat voor de ontwikkeling van den vrede en de veiligheid de voor schriften van internationaal recht, welke erkend zijn als de gedragsregelen der re geering streng ln acht worden genomen en nauwgezet worden geëerbedigd. zich hiermee kan vereenigen. Is deze methode vereenigbaar met het begrip zelfs van collectieve veiligheid, een uitdrukking van zin ontbloot, zoo zij niet het vertrouwen uitdrukt, dat elke aangeslotene verplich tingen heeft jegens den andere en over tuigd is. dat alle aangeslotenen zullen bij dragen tot de verdediging van ieder hun ner, wiens recht door een anderen staat geschonden is? Is dit van een aard om het sluiten van nieuwe internationale ver dragen aan te moedigen? De Raad heeft deze gevaren zoo goed beseft, dat hij een jaar geleden, op 17 April, bij het veroordeelen van de toepas sing dezer methode, waaraan Duitschland zich toen reeds schuldig maakte, de nood zakelijkheid voor de leden van den Vol kenbond erkende, zich voortaan met alle beschikbare middelen te verzetten tegen de verloochening van verplichtingen ten aanzien van de veiligheid der volken ln Europa en de handhaving van den vrede. Als de raad op dit besluit terugkwam, vrees ik. dat het gezag van den Volken bond bij den volksgeest onherstelbaar zou worden geschokt. Dat zijn de feiten. Dat zijn. kort weer gegeven. de opmerkingen, waartoe zij aanleiding geven en waarover de Raad ongetwijfeld zal willen nadenken Ik verzoek hem de schennis door Duitschland van art. 42 en 43 van het verdrag van Versailles vast te stellen en den secretaris-generaal hiervan de onderteekenaars van het verdrag van Locarno overeenkomstig art. 4 van dat verdrag in kennis te stellen. Deze kennisgeving zal de regeeringen van de borgstaande staten in de ge legenheid stellen hun verplichtingen van bijstand na te komen. Van zijn kant zal de raad dienen te onderzoeken in hoe verre hij van zijn kant de actie kan steunen door aanbevelingen te richten aan de leden van den Volkenbond. Rede van Zeeland. Na Flandin nam de Belgische minister president. van Zeeland, het woord, om het volgende te verklaren: „Ik zal mij ertoe beperken, uit Belgisch oogpunt eenige aspecten toe te lichten van het angstwekkende probleem, waar voor wij ons geplaatst zien en van de gevolgen daarvan voor de wereld. Geen land wordt meer dan België door de Duitsche geste getroffen. Het verdrag van Locarno en het Vol kenbondspact vormden de basis van het internationale statuut van België en de demilitariseering van de Rijnland-zone vormde een essentieel element van de Belgische veiligheid, aangezien België met Duitschland de langste en meest blootge stelde gemeenschappelijke grens heeft. Wil zijn het wreedst getroffen, zoo ging van Zeeland voort, terwijl wü ons toch niets te verwijten hebben. Wij hebben het verdrae van Locarno met een angstvallige nauwgezetheid toegepast Het Fransch-Russische pact gaat ons niet aan en wijzigt geenszins onze inter nationale verplichtingen. Duitschland had dus geen enkele reden, om zijn ondertee- kening niet gestand te doen. Het betreft hier een pact, dat vrijwillig is aanvaard, waarover vrijwillig is onder handeld en dat bovendien verscheidene malen spontaan bevestigd Is. De verplichtingen en de voordeelen van dit pact waren geplaatst op de basis van wederkeerigheid. gegarandeerd door Groot-Brittannië en Italië, ten gunste van Frankrijk en België en ook ten gunste van Duitschland Het verdrag was bovendien gesteld onder de bescherming van het internationale gezag van den Volkenbond. O-i. blijft Locarno voortbestaan. Dit pact is bestemd, om de onderteekenaars, die er trouw aan blijven, te beschermen tegen hen, die het ontrouw werden. Wü zullen het daarom blijven toepassen. Onze aanwezigheid hier is daarvan het bewijs. Gii moet begrijpen hoezeer de herinne ring aan het verleden in ons levendig bliift. doch ik wil op het gebied van het redelijke blijven en mij aansluiten bij de pogingen tot noodzakelijke reconstructie. Wii weten, dat we morgen opnieuw hand- teekeningen zullen moeten uitwisselen en een nieuw pact zullen moeten sluiten. De houding echter, die zoo pas is aangenomen, heeft een zwaren slag toegebracht aan de internationale ge rechtigheid en iedere poging in de toe komst zal belast blijven met een zware moreele hypotheek. Deze verzwakking van de internationale moreele macht zal gecompenseerd moe ten worden op een wijze, die de mensch- heid weer nieuwe lasten zal opleggen. Wij ziin bereid in iedere collectieve poging ons volle aandeel te nemen. België heeft de droeve eer. den raad te verzoeken, de schending van de artikelen 42 en 43 van het verdrag van Versailles te constateeren en de onderteekenaars van het verdrag daarvan te verwittigen. Locarno-mogendheden bijeen. De vertegenwoordigers der Locarno-mo gendheden hebben Zaterdagmiddag om half zes weer vergaderd- Voor deze vergadering begon, hebben Baldwin, Neville Chamberlain, Eden. Ram say MacDonald en Lord Hailsham een conferentie gehad, die een half uur duur de. Na de bespreking van de Britsche staatslieden begaven Eden, MacDonald en Lord Hailsham zich naar het Foreign Of fice, ter bijwoning van de vergadering der Locamomogendheden. Aan de vergadering hebben deelgenomen: Flandin, Paul Bon cour, Van Zeeland, Grandl, Eden, Mac Donald. Hailsham en Neville Chamberlain- Na de bijeenkomst is het volgende com muniqué uitgegeven: Hedenmiddag is de kleine commissie van de gedelegeerden van de onderteekenaars van het verdrag van Locarno bijeengeko men. Na een nieuwe gedachtenwisseling is besloten de volgende bijeenkomst te houden, zoodra de Volkenbondsraad zijn beslissing heeft genomen Inzake de kwes ties, welke hem zijn voorgelegd door de Fransche en Belgische regeering. UITNOODIGING AAN DUITSCHLAND. Na de rede van Van Zeeland is de Vol kenbondsraad verdaagd tot vandaag 15.30 uur. In een daarop gehouden geheime zitting van den Volkenbondsraad Is besloten Duitschland wederom uit te noodigen deel te nemen aan de zitting van den Volken bondsraad. welke de verklaringen van Frankrijk en België behandelt inzake de schending van het verdrag van Locarno. De uitnoodiging is gezonden door den secretaris-generaal Avenol, uit naam van den Volkenbondsraad De tekst luidt: ..Refereerende aan mijn telegram van 8 Maart aan de Duitsche regeering, noodigt de Volkenbondsraad de Duit sche regeering, als contracteerende partij in het Locarnó-verdrag, uit, deel te nemen aan de besprekingen van den raad inzake de kwestie van de mede- deelingen van de Fransche en Belgische regeering. De raad zal Maandag 16 Maart te 15.30 uur bijeenkomen in het St. James Palace". Het verluidt, dat de Britsche ambassa deur te Berlijn, Sir Eric Phipps, de Duit sche regeering er van op de hoogte heeft gesteld, dat de Britsche regeering het van groot belang acht, dat de Rijksregeering deze uitnoodiging aanvaardt, aangezien dit de moeilijke onderhandelingen zou verge makkelijken. Bovendien wenscht de Brit sche regeering oprecht een vriendschap pelijke regeling van de kwestie Zwaarwichtig is in Duitschland over deze uitnoodiging beraadslaagd. De voor Zaterdagavond 8 uur te München aange kondigde rede van rijkskanselier Hitier begon eerst om half tien. De vertraging van Hitler's rede ls toe te schrijven aan de conferenties, welke door de rijksleiders gehóuden werden en welke ten doel hadden, het Duitsche ant woord op de uitnoodiging tot deelneming aan de zitting van den Volkenbondsraad uit te werken. De conferentie, waaraan de minister van buitenlandsche zaken, v. Neurath, staats- secretaris von Buelow, Dickoff, chef van de Engelsche afdeeling van de Wilhelm- strasse, en von Rlbbentrop deelnamen, eindigde eerst om acht uur. In München werd een ware rijksraad gehouden, die tot negen uur duurde. De Fuehrer en de verschillende partijleiders, die in voortdurend contact met de Wil- helmstrasse bleven, namen er aan deel. HITLER'S REDE. Voor Hitier hield gouwleider Wagner een toespraak, aan het slot waarvan hij de menigte toestemming verzocht Hitier mede te deelen, dat het Duitsche volk hem vooral beschouwt als strijder tegen het Bolsjewisme en daarmede als den waarachtigsten verdediger van de Euro- peesche cultuur en van den Europeeschen en daarmede van den wereldvrede. Toen Hitler ln de vergadering aangekomen was, las gouwleider Wagner eerst deze gelofte van trouw voor, waarna de rijkskanselier zijn rede aanving. Hij begon met uiteen te zetten waarom hij driemaal het Duit sche volk verzocht had zich uit te spre ken over de leiding van het Rijk en waar om hij ook ditmaal het Duitsche volk verzocht hem zijn vertrouwen te geven, opdat hij verder voor het volk zou kun nen strijden. Vervolgens gaf hij een uit eenzetting van den toestand, dien hij ge vonden had bij het overnemen van de macht, waarna hij de voortschrijdende verbetering der toestanden in Duitschland beschreef om tenslotte over te gaan tot dc behandeling van het Duitsche standpunt in de buitenlandsche politiek, waarbij hij zich hoofdzakelijk hield aan hetgeen hij reeds in Karlsruhe uiteengezet had. We derom zette hij uiteen, dat hij voor het Duitsche volk weer respect in de wereld wilde verwerven en dat hij en zijn vol gelingen handelden met het gevoel, de eer van het Duitsche volk op de schouders te dragen. Grooten nadruk legde spreker op de overweging, dat het niet de moeite loont van het verlies aan menschenlevens het inwonerstal van een land door een oorlog te vergrooten. De geboorte-over schotten van één jaar kunnen in dit op zicht meer tot stand brengen dan een bloedigen strijd. Duitschland ls niet voor nemens om territoriale of koloniale pro blemen een oorlog te voeren, daar het deze vraagstukken nuchter wil behande len in de overtuiging, dat eindelijk het verstand zal zegevieren. Nooit echter zal Duitschland afstand doen van zijn rechts gelijkheid. De toestemming van het Duit sche volk voor zijn politiek ls het eenige wat voor spreker toonaangevend is om verder te kunnen strijden voor de vrij heid. de Duitsche rechtsgelijkheid en den vrede. Het Duitsche volk moet antwoord geven op de vraag of het vóór de Duit sche vrijheid, vóór de Duitsche rechtsge lijkheid en daarmede vóór den vrede is. Hitier zal nog tien redevoeringen hou den. Hedenavond te Frankfort am Main. Een groote militaire parade, die ln Frank fort zou worden gehouden, is op het laat ste oogenbllk afgezegd. Hitier zelf zal de troepen niet lnspecteeren, doch dit over laten aan generaal Von Blomberg, die de soldaten ln hun barakken zal bezoeken. Men beschouwt dit als een symbolische concessie aan Frankrijk. In Keulen werd gisteren een parade van oud-gedienden gehouden. Zij wijdden een nieuwe vlag ln, die, naar men beweert, zelf door Hitler is ontworpen- DUITSCHLAND AANVAARDT UITNOODIGING. ONDER VOORWAARDEN. Gisteren heeft Duitschland geantwoord op de uitnoodiging. Dit antwoordt luidt: „Ik bevestig beleefd de ontvangst van uw telegeram van 14 Maart, waarin u mij mededeelt, dat de Raad van den Volkenbond de Duitsche regeering uit- noodlgt deel te nemen aan de behande ling van de kwestie, welke door de Bel gische en de Fransche regeering aan den Raad ls voorgelegd. De Duitsche regeering ls ln beginsel bereid de uitnoodiging van den Raad aan te nemen. Zij gaat daarbij uit van de voorwaarde, dat haar vertegenwoor diger bij de beraadslaging en besluiten van den Raad dezelfde rechten zal heb ben als de vertegenwoordigers der mo gendheden, die zitting in den Raad heb ben. Ik zou u zeer dankbaar zijn, indien u mij dit wilde bevestigen. Bovendien moet de Duitsche regeering op het volgende principieele feit wijzen: haar optreden, dat aanleiding heeft ge geven tot het beroep op den Raad door de Belgische en de Fransche regeering, ls niet beperkt tot het herstel der Duit sche souvereiniteit ln de Rijnland-zone, doch is verbonden met uitgebreide con crete voorstellen voor een nieuwe ver zekering van den vrede in Europa. De Duitsche regeering beschouwt haar politieke actie als een eenheid, welker onderdeelen niet van elkaar gescheiden mogen worden. Om die reden kan zij aan de besprekingen van den Raad uit sluitend deelnemen, indien zij de zeker heid krijgt, dat de in aanmerking ko mende mogendheden bereid zijn, dade lijk tot bespreking van de Duitsche voorstellen over te gaan. Met dat doel zal de Duitsche regeering zich met de koninklijke Britsche regee ring in verbinding stellen, onder welker voorzitterschap de mogendheden, welke bij het Rijn-pact van Locarno zijn be trokken, te Londen ter conferentie zijn bijeengekomen. De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken: w.g. FREIHERR VON NEURATH, TELEURSTELLING NA HET DUITSCHE ANTWOORD. Eerst verdragschennis, dan het andere. Het is vrijwel zeker, dat hedenochtend de Volkenbondsraad ln geheime zitting bijeen zal komen ter bespreking van het Duitsche antwoord. Flandin verklaarde reeds, dat hij liever Londen en den Vol kenbondsraad zou verlaten, ln de huidige zitting, dan de Duitsche voorwaarden te bespreken inzake een gelijktijdige discussie over het verdrag van Locarno en de vre desvoorstellen van Hitler. „Ik heb de voorstellen van Hitier nog niet gelezen," verklaart hij vastberaden, „doch ik ben naar Londen gekomen om een schending van het verdrag van Lo carno te doen vaststellen, en ik zal er niet in toestemmen iets anders te be handelen." Reuter meldt dat men in Fransche krin gen te Londen de woorden van Flandin als reactie op het Duitsche antwoord volmon dig goedkeurt. In Britsche kringen erkent men, dat de zaak door den raad moet worden beslist. Men is in deze kringen van meening, dat het Duitsche antwoord teleurstellend is en dat het den toestand eerder zal verer geren dan verbeteren. Wat de tweede voor waarde van Hitier betreft, men verwacht moeilijkheden bij de behandeling ervan door den Volkenbondsraad omdat de aan vaarding van deze voorwaarden zou betee- kenen dat Frankrijk en België ervan af zouden zien de terugtrekking der troepen uit het Rijnland, alvorens te onderhan- len, te vragen. Men hoopte, dat de aanwezigheid van een Duitsche vertegenwoordiger te Londen den weg zóu openen tot een compromis, doch er is weinig hoop Indien deze aan wezigheid ondergeschikt zou worden ge maakt aan een verandering in de houding van Frankrijk en België. Behalve de Britsche minister van Bui tenlandsche Zaken, Eden, is ook minister president Baldwin Zondag te Londen ge bleven om direct van alle mogelijke kwes ties op de hoogte te worden gesteld. De belde Fransche ministers Flandin en Paul Boncour hebben den dag buiten Londen doorgebracht, doch ze werden door hun deskundigen voortdurend op de hoogte gehouden. PREDIKBEURT BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Dinsdagnam. 7 uur, ds. Lamain van Rotterdam. HEDEN: Volkshuls: Spr. dr. v. d. Sleen. 8.15 uur nam. Katwijk aan Zee (Casa Cara): Spr. de heer Brussee van Rijnsburg. 8 uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 uur nam. Prüël: Vragenavond dr. Riemens, 8'/l uur nam. Schouwburg: Mij. voor Toonkunst. Ned. Kamerorkest en Krallngsche Vrouwen» koor, 8.15 uur nam. Stadszaal: Uitvoering van „Brunhilde". 8'/« uur nam. V. d. Werfstr. 70: Openbare les avond school R.K. Volksbond. 79 uur nam. Katwijk aan Zee (Gemeentezaal): Spr. J. A. Bruyn van Den Haag, 8 uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: Schilderijententoonstelling Gerard Hordijk. 104 uur; 's Zondags 14 uur (tot 24 Maart). BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „Zwarte rozen". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trlanon-Theater, Breestraat. 8 uur nam. „Zou Zou". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 27'/i en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. nm „Vleermuizen". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 8 1/4 u. nm. „Kermisgasten". Woensdag- en Zaterdagnam, 2l/i uur. Zondag nam. 2 uur, 4Vt uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarl.str„ 7 uur nam. Mannen in 't wit", lederen middag 2'/i u. Zondag v.af 2 u. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot vm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 22 Maart a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steen straat 35, telef. 136, A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 en C. van Zijp, Wllhelmina- park 8, Oegstgeest, Telef. 274. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Ridderkerk, C. v. Dop te Hierden. Aangenomen: Naar Haarlem (4de pred- pl.) C. Veenhof te Harkstede. Beroepen te Numansdorp H. K. Queré te Domburg. Ds. L. W. BAKHUIZEN v. d. BRINK f In den ouderdom van 74 jaar is heden ochtend te 's-Gravenhage overleden ds. L. W. Bakhuizen v. d. Brink, em-predlkant der Ned. Herv. Kerk en oud-secr. van de Algemeene Synode dier kerk. HIJ was de vader van den Leldsohen hoogleeraar. Ludolf Willem Bakhuizen v. d. Brink werd 22 Maart 1862 te 's-Graveiïhage als jongste zoon van den bekenden geschied schrijver, dr. Relnier Cornells Bakhuizen v. d. Brink, met wien hij den zin voor ge schiedenis en haar idealen gemeen had, Vre eat hei oordeel 'ven Uw dokterI <1 Bij Apothekers cn Drogisten groote flacon kleine flacon 11.15 t geboren. Hij bezocht de H.B.S. zoowel te den Haag als te Amsterdam, studeerde aan het stedelijk gymnasium te Doetindhem en aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, waar hij ln het bijzonder zich in de vriendschap van prof. J. J. v. Toorenen- bergen verheugen mocht. In 1891 werd hij candidaat in Noord-Holland en 8 Dec. van dat jaar aanvaardde hij zijn ambt te Bredevoort. In 1894 vertrok hij naar Joure. Hier bedankte hij in 1896 voor een beroep naar zijn geboorteplaats, om dn 1898 naar Vlisstagen te vertrekken. In 1903 werd de overledene predikant te Utrecht, welke gemeente hij heeft gediend totdat hij in 1914 eervol emeritaat ont ving in verband met zijn benoeming tot secretaris van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, met ingang van 2 Augustus van dat jaar. Tot 1 April 1927 heeft ds. Bakhuizen dit ambt vervuld, toen hem om gezondheidsredenen eervol ontslag ver leend werd. Een paar jaar bleef hij nog de redactie voeren van het Weekblad der Ned. Herv. Kerk. Ds. Bakhuizen v. d. Brink maakte o.m. deel uit van Prov. Kerkbestuur van Zee land, van het classicaal bestuur van Utrecht en van de Alg. Synodale Com missie. Ook was hij als secretaris der Sy node tevens lid van de commissie tot d« zaken van de Prot. kerk in O. en W. Indië. De overledene heeft veel geschreven. Van de door hem met den toenmaligen president der Synode bewerkte Reglemen ten der Ned. Herv. Kerk verschenen niet minder dan vier drukken. Met prof. dr. W. J. Aalders redigeerde hij van 18981915 „De Ned. Kerkbode". Ook publiceerde hij bijdragen in de „Stemmen voor Waarheid en Vrede", terwijl vooral ook moet ge noemd zijn bewerking voor Nederland van prof. Achilles' Practlsche Theologie (in de godgeleerde bibliotheek). Als predikant van Utrecht richtte hij mede de hernieuw de afdeeling op van de Evangelische Alli antie en bepleitte hij ln een geschrift haar goed recht. Als secretaris der Synode werden zijn verdiensten in 1925 erkend door zijn be noeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. 2-2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6