De situatie te Londen. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 16 Maart 1936 VISSCHERIJBERICHTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. DE OORLOG IN ABESSYNIE. TELEGRAMMEN. IAAT/TI. JBIjPICUÏIN 0 JAPAN. Een zes-jaren-plan voor het leger. De achtergrond der revolte. Afgescheiden van het program tot ver betering der oorlogsmaterialen, belichaamd in de begrooting 1936 37 overweegt volgens de Nitsji Nitsji het leger een zesj aarspro gram op te stellen ter ..aanvulling van de nationale verdediging" tot een geraamd totaal bedrag van 200 millioen yen en aanr vangende met het belastingjaar 1937.-38. De Nitsji Nitsji voegt hieraan nog toe, dat dit zesj aarsprogram Inhoudt: ten eer ste verbetering van de vuurwapenen van Infanterie en artillerie, ten tweede me chanisatie der troepen, ten derde zeer uit gebreide vergrooting der uitrusting der luchtverdediging en staatscontrole over de industrie, die lichte metalen vervaardigt, ten vierde mechaniseering van het oor logsapparaat .ten vijfde reorganisatie naar boven van de Japansche militaire krachten in vervolg op de hervorming van het mili taire systeem. Naar Domei meedeelt is de ideologische achtergrond van de recente revolte te~ Tokio duidelijker gebleken uit het verhoor van de politie en de gendarmerie van de burgers, die zijn gearresteerd in verband met de incidenten. De extremistische partijgangers van de beweging, welke leidde tot den putsch on dergingen den invloed van den vroegeren voorzitter van den Privy Council, baron Ikkikita en Mitsoekoe Nisjida. Deze personen ageerden steeds achter de schermen tijdens incidenten van dezen aard. Zij wenschten een economische en politieke reorganisatie van Japan volgens een systeem, geinspireerd op het commu nisme. Zij zetten een complot op touw. dat hen de macht in handen moest brengen en de den hierbij een beroep op het leger, dat zij wilden gebruiken voor hun eigen doelein den. löUii-u veraiHwooraeiykneio dei rtea.) Copie van de ai o! niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven ONTHULLING KONINGIN EMMA- MONUMENT TE OEGSTGEEST. De sobere, doch niettemin plechtige ont hulling van bovengenoemd monument, is helaas door een groep leden van de N-S.B. misbruikt, om daaraan een fascistische demonstratie te verbinden. Met ons waren vele toeschouwers ver ontwaardigd, dat bij deze gelegenheid po litieke propaganda werd gevoerd. Tal van, waarlijk oranjegezinde, Neder landers hebben het lijdelijk moeten aan zien. op welk een onnederlandsche en bru tale wijze de N.S.B.'ers de aandacht voor zich hebben opgeëischt. Onbegrijpelijk is het ons, dat het Emma-Comité ons deze onkiesche vertooning niet heeft kunnen besparen. EENIGE GENOODIGDEN. IJMUIDEN, 16 Maart. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1,10—0.92, Griet per kist van 50 K.G. f. 3014, Tongen per K.G. f. 0.900.48, Middelschol per kist van 50 K.G. f. 11—9. Zetschol f. 15—12. Kleine Schol f. 12.50—5. Bot f. 4.50—3,80, Schar f. 105.50. Tongschar f. 2418. Pieterman en Poontjes f, 96.50. Groote Schelvisch f.2011.50, Middel Schelvisch f.2012.50, Klelnmiddei Schelvisch f. 2012. Kleine Schelvisch f. 156.60, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 17—5.10. Gullen per kist van 50 K.G. f. 5.402. Lengen per stuk f. 1.25—0.25 Heilbot per K.G. f. 0.90—0.18, Writing per kist van 50 K.G. f. 5.50—2.20, Koolvisch per stuk f0.550.12. Makreel per kist van 50 K.G. f. 12. Levende beugviseh: Kabeljauw f.3.50 0.75 per stuk. Tarbot f. 0.94 per K.G., Groote Gul 76 per 40 K.G. Kleine Gul f. 6.405.10 per 40 K.G. Doode beugvise.i: Kabeljauw f. 7.80—6.10 per 125 KG.. Vleet f. 2.501.30 per stuk. Rog f.145.50 per hoop. Wijting f. 7.504.40 per 50 K.G. Groote Gul f. 5.604 per 50 K.G. Kleine Gul f. 5.70—4.90 per 50 K.G. Versche haring f. 2.501.80 per kist. Aangekomen 11 Stoomtrawlers: IJM. 53 met f.2440. IJM. 16 met f.1380. IJM. 77 met f.1270, IJM. 21 met f.1670. IJM. 131 met f.910, IJM 115 met f.2630. IJM. 130 met f.2150. IJM. 58 met f.3060 IJM. 112 met f.2670 IJM. 159 met f.860. IJM. 161 met f.1090; 1 beuger: VL 199 met f.1100: 38 loggers: IJM. 204 met f.390. KW 162 met f. 430. KW 89 met f. 270. KW 175 met f. 270. KW 168 met f. 220. KW 169 met f. 250. KW 60 met f.270. KW 67 met f.360. KW 178 met f. 270. KW 91 met f. 250. KW 177 met f. 260. KW 154 met f. 230. KW 112 met f. 270. KW 27 met f. 230. KW 19 met f. 260. KW 105 met f. 260. KW 44 met f. 380. KW 153 met f. 300 KW 52 met f. 260. KW 104 met f. 270. KW 132 met f. 260. KW 22 met f. 480. KW 42 met f. 480. KW 46 met f. 220 KW 95 met f. 280 KW 127 met f. 320. KW 158 met f. 250. KW 35 met f. 210. KW 24 met f. 230, KW 62 met f. 270. KW 51 met f. 390. KW 107 met f 320 KW 147 met f. 240. KW '49 met f. 390 KW 23 met f. 300. KW 29 met f. 240. KW 70 met f. 270. KW 59 met f 250. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- stetion Scheveningen-Radlo: Alcyone, Almkerk Alphacca, Alpherat, Alwaki Baloeran. Boschfontein, Colombia, Costa Rica. Cottica, Dempo, Djambi, Gaasterkerk. Hoogkerk. Jagersfontein, Joh. v. Oidcnb., Kota Pinang. Leerdam, Marn. v. St. Aldegonde. Randfontein, Serooskerk, Sibajak. Spaarndam. Staten dam, Streefkerk, Stuyvesant, Venezuela, Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht- (Vervolg van het 2e Blad) De Volkenbondsraad. LONDEN, 16 Maart (Reuter) De zit ting van den Volkenbondsraad die op half vier hedenmiddag is vastgesteld, zal naar Reuter verneemt, geheim zijn en naar ver wacht wordt van langen duur Het is zeer Onwaarschijnlijk dat de raad in openbare zitting bijeen zal komen. Het denkbeeld cm hedenmorgen een openbare zitting te houden heeft men laten varen. In Volken bondskringen is men van meening dat in dien het Duitsche antwoord slechts in ge heime zitting wordt besproken dit zijn oorzaak vindt in den aard van dit ant woord. Gevaarlijke toestand? LONDEN, 16 Maart (Reuter) De toe stand wordt in Volkenbondskringen zeer ernstig geacht. Men is van mcening dat het Jongste Duitsche antwoord de zaak er niet op heeft verbeterd. Duitschland heeft de laatste dagen tweemaal de gelegenheid gehad met weinig kosten ontspanning te vergemakkelijken, doch het heeft gewei gerd. Aan den anderen kant kan Frank rijk zijn ingenomen standpunt niet met waardigheid prijs geven. Bijgevolg moet de spanning voortduren en zou ieder incident zeer ernstige gevol gen kunnen hebbb-n 1 - de procedure haar loop moet hebben. Dit beteekent dat niet slechts de schending veroordeeld moet worden, doch dat be paalde maatregelen ter bestraffing of wel. licht maatregelen tot herstel van den ouden toestand moeten worden overwogen. Engeland zal den weg moeten volgen be paald door zijn verplichtingen als garant van het Loearnopact. Onder deze omstan digheden zal de rede die Eden hedenmid dag voor den Volkenbondsraad zal houden van buitengewoon veel belang zijn. Ook de rede van Grandi zal van veel belang zijn, want het zal de eerste maal zijn dat Italië zijn standpunt en de bedoelingen van Italië in het conflict zal onthullen. Een vertaalfout? LONDEN. 16 Maart, (Reuter). Volgens Press Association wordt er in Duitsche kringen te Londen op gewezen, dat een fout in de vertaling of interpretatie van het woord „alsbald" in het Duitsche ant woord op de uitnoodiging, zich in den Volkenbondsraad te doen vertegenwoor digen. dit antwoord wellicht minder ver zoeningsgezind doet schijnen dan het in werkelijkheid zou zijn. Dit woord komt voor in den zin: „De Duitsche regeering zal slechts aan de be sprekingen van den Volkenbondsraad kun nen deelnemen, indien zij de zekerheid heeft, dat de mogendheden bereid zijn, onmiddellijk over de ÏJuitsche voorstellen in onderhandeling te treden". Het woord „alsbald" is vertaald door „onmiddellijk". Het kan ook opgevat worden in de be- teekenis „zoo spoedig mogelijk". Indien er de laatste interpretatie aan moet worden gegeven, zou de strekking van de nota aanzienlijk verschillen van hetgeen men eerst meende. Het is, besluit Press Association, waar schijnlijk. dat men opheldering tracht te verkrijgen omtrent den zin. die aan dit woord moet worden toegekend. Engelsche kabinetsraad. LONDEN. 16 Maart (Reuter). Het Brit- sehe kabinet is hedenmorgen bijeengeko men Ingevolge de convocatie die Baldwin gisteren na ontvangst van het Duitsche antwoord tot de ministers heeft gericht. De bestudeering van de mededeelingen van Von Neurath. waar de regeering thans mee bezig is, heeft ten doel voor Eden de gedragslijn uit te stippelen, die hij heden middag zal moeten volgen. DE WET OP UITVERKOOPEN EN OPRUIMINGEN. De Hooge Raad behandelde heden de eer ste zaak bij dit college aanhangig gemaakt betrelfende de wet op de uitverkoopen en opruimingen. De firma Gerzon heeft in een Utrechtsch blad een advertentie geplaatst waarin stond „Coupons Gerzon". De Utrechtsche kantonrechter zag daarin een overtreding van de wet en veroordeelde de firma tot f. 5 boete. De firma ging in cassatie. Mr. S. van Oven wees er op dat er. wil de wet kunnen worden toegepast, sprake moet zijn van bijzondere omstandigheden. De omstandig heden staan immers buiten den regel- matigen loop van het bedrijf. Ieder bedrijf heeft zijn bepaalde fluc tuaties. Het publiek krijgt hier niet den Indruk van een uitverkoop wegens bijzondere om standigheden. De conclusie van het OM. is bepaald op 30 Maart. o DE BRANDSTICHTING TE NIEUWER- AMSTEL. Verdachte tot l'/s jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Haagsche Gerechtshof heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen den melk- slijtersknecht P. J. K. uit Nieuw-Vennep die bij vonnis voor de rechtbank te Am sterdam van 7 Maart 1934 wegens diefstal en brandstichting gepleegd op 17 Decem ber 1933 in een perceel aan de oude Kerk- laan te Nieuwer Amstel is veroordeeld tot 2 Jaar gevangenisstraf. In hooger beroep heeft het Amsterdamsche Hof dit vonnis op 21 Juni 1934 vernietigd waarbij K. werd vrijgesproken van diefstal en wegens brandstichting werd veroordeeld tot l'/i jaar gevangenisstraf, Verdachte's raadsman mr. M. Schor- leshelm uit Amsterdam verzocht revisie van dit arrest, waarop de Hooge Raad deze zaak naar het Haagsche Hof verwees. Het Hof heeft met aanvulling van de gronden waaroD het arrest steunde dit arrest bevestigd. schepen eveneens via Scheveningen-Radlo te bereiken. Telegrammen worden aangenomen (joor alle telegraafkantoren en door Radio- Holland. De Engelsche pers. LONDEN. 16 Maart (A.N.P.). Het ant woord van Hitier wordt, naar de „Daily Telegraph" meldt, in Brltsche ministe- rieele krihgen totaal onaanvaardbaar voor den Volkenbond geacht, en schadelijk als een duidelijke poging om Frankrijk van Engeland te scheiden. Volgens dit blad deed men opmerken, dat de VOlkenbonds- raad de schending van het Lorcarno-pact bestudeert, en dat een bespreking der voorstellen van Hitier door deze niet kan worden overwogen. De „Daily Telegraph" verwacht, dat de gedelegeerden van de Sovjet-Unie, de Kleine Entente en Italië in de zitting van den Bondsraad van hedenmiddag een vastberaden houding zullen aannemen, daar deze landen vreezen. dat Duitschland nog voor het einde des jaars een poging zal doen, de Dultsch-sprekende minder heid in Tsjecho-Slowakije bij Duitschland te trekken. De „Times" schrijft, dat de Volkenbond den plicht heeft, de illegale actie van Duitschland te veroordeelen, doch hij moet ook weiier opbouwen en versterken hetgeen verbroken werd. Het zou volgens dit blad niet onredelijk zijn, wanneer de Raad. na veroordeeling van de schending van het internationale recht, onmiddellijk overging tot onmiddellijke bestudeering van de voorstellen, die gedaan zijn om deze schending te verzachten, en om te garandeeren, dat een dergelijke schending zich niet nogmaals zal voordoen. De „Daily Herald" is van meening. dat de Führer een ernstige fout heeft begaan, indien zijn verlangen naar vrede oprecht is. Het blad eischt echter, dat het Duit sche antwoord wordt bestudeerd, alsmede de beteekenis van het woord „alsbald" dat volgens het blad wil zeggen „zoo spoedig mogelijk". Het Duilsclie standpunt. BERLIJN. 16 Maart (D.N.B.). - Heden morgen, aldus verneemt Reuter, hand haafde Duitschland nog zijn standpunt, dat een gelijktijdige bespreking van het Locarno-conflict en de Duitsche voorstel len het meest redelijke zou zijn, dat ge daan zou kunnen worden. Evenwel, indien dit niet uitvoerbaar mocht worden geacht, zou Duitschland er zich niet tegen verzetten, dat deze twee kwesties afzonderlijk of na elkander wor den behandeld en besproken. De correspondent van Reuter heeft van een hoogen functionaris van het ministe rie van buitenlandsche zaken te Berlijn de mededeeling ontvangen, dat het Duitsche woord „alsbald". dat in het Jongste ant woord van Hitler van essentieel belang was, wil zeggen „te zijner tijd" en niet „tegelijkertijd" of „onmiddellijk". LONDEN. 16 Maart. (Reuter). De Duitsche ambassadeur heeft het Forelrn Office bericht, dat het woord „alsbald" rhcet worden uitgelegd in de beteekenis van „te zijner tijd" aldus verneemt Reuter. LONDEN. 16 Maart. (Reuter). Het bericht inzake de uiteenzetting, die van morgen van het Duitsche standpunt is ge geven, is in Frankrijk met kalmte en met nieuwe hoop ontvangen. Men meent dat indien dit juist is dit een typisch Duit sche geste is. Toen Reuter het bericht aan Paul Bon cour overbracht, zeide hij dat hij er geen commentaar op kon leveren, maar dat hij het belangwekkend achtte. LONDEN, 16 Maart. (Reuter). De Spaansche minister van buitenlandsche zaken heeft hedenmorgen in het Savoy- hotel een vrij langdurig onderhoud gehad met Flandin, Boncour en Avenol. Vredesplannen? In Abessynische kringen verluidt, dat de vroegere zaakgelastigde van den negus in Rome, Afewcik, naar Genève is ver trokken met een belangrijke geheime op dracht. Anderen weer zijn van meening, dat hij naar het Vaticaan is vertrokken, om den Paus namens de Katholieken in Abessynië te verzoeken om Zijn moreele interventie tot regeling van het conflict. Officieele kringen bewaren' evenwel het stilzwijgen. Het meest waarschijnlijke is de eerste stelling. Uit Addis Abeba wordt voorts vernomen, dat het bericht uit Londen, dat de com missie van dertien nieuwe plannen tot verzoening uitwerkt, veel belangstelling heeft. Er zijn vele teekenen. dat de Negus en de voornaamste Rassen het ver trouwen in den Volkenbond verliezen. Men geeft te verstaan, dat de Bond door het voortdurend uitstellen van de petroleum- sancties tekort schiet in de plichten tegen over Abessynië en in welingelichte krin gen wordt verklaard dat indien Italië ver zoekt de sancties op te heffen, Abessynië zal vragen in de commissie, welke hierover beslist, vertegenwoordigd te zijn. Italiaansch vliegtuig omlaag geschoten. Een bericht, dat een Italiaansch vlieg tuig omlaag is geschoten tijdens een bom bardement boven Quoram, werd bevestigd. Vermoedelijk zijn alle inzittenden om het leven gekomen. Sedert het begin van de vijandelijkheden zijn thans meer dan 20 Italiaansche vlieg tuigen omlaag geschoten. Aflossing van troepen. Naar gemeld wordt is de eerste helft van de lichting 1915 in Italië onder de wapenen geroepen ter vervanging van de eerste helft der lichting 1914. Er komt dus geen wijziging in het contingent, dat onder de wapenen is. Beide zoons van Mussolini gedecoreerd. Maarschalk Badoglio telegrafeerde den Duce: „Heden heb ik de zilveren medaille verleend aan Uw beide zoons, die gedu rende 110 uren gevechtsvluchten bewijzen van dapperheid hebben geleverd. Ik wilde dit onmiddellijk aan Uwe excellentie mee- deelen. De medaille werd op het slagveld verleend." DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN. WARSCHAU, 16 Maart (A.N.P.). De „Gazeta Polska' meldt uit Berlijn, dat de bond van Polen in Duitschland bij het Duitsche ministerie van binnenlandsche zaken inlichtingen heeft ingewonnen ten aanzien van het opstellen van candidaten- Hjsten voor de Rijksdagverkiezingen op 29 Maart a.s. Het ministerie heeft geant woord, dat geen andere candidaten worden gesteld dan die, welke voorkomen op de eenlge nationaal-socialistische lijst. Naar aanleiding van dit antwoord acht de bond deelneming der Polen aan de verkiezingen overbodig. 0 FEESTDAG VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT. BERLIJN, 16 Maart (D. N. B.). Alle Duitsche garnizoenen vieren heden den eersten verjaardag van het herstel van den militairen dienstplicht in Duitsch land. Va nalle gebouwen der weermacht waait de oorlogsvlag. In de hoofdstad is hedenmorgen in de kazernes van de Pruisische garden, van het regiment Goring en van het 67e regi ment infanterie van Spandau het Groote Réveil geblazen, dat op een meer dan 10-jarige traditie terug kan zien. Overal op straat worden de door de stad trekkende soldaten luide door de bevol king toegejuicht. De Führer en Rijkskanselier heeft de volgende d&gorder tot de weermacht ge richt: „Vandaag, op den eersten verjaardag van de wedergeboorte van de Duitsche weerbaarheid, verleen ik de weermacht troepenvaandels. Aan den roemrijken ontwikkelingsgang van de oude weermacht werd door de ge beurtenissen in 1918 een einde gemaakt. Een waarachtige, door de eeuwen heen beproefde, soldatengeest echter kan in tijden van nationalen nood wel onder drukt. doch nooit overwonnen worden. De nieuwe vaandels mogen daarvan een zin nebeeld zijn." De Führer heeft voorts een decreet af gekondigd. waarbij onderscheidingen wor den ingesteld ter erkenning van trouwen dienst in de nieuwe weermacht. Voor toekenning van deze onderschei dingen komen in aanmerking zij, die zich oo 16 Maart 1935 of later in actieven dienst bevonden. De ondersoheiding is verdeeld in 4 klassen, namelijk voor 4-, 12-, 18- en 25-jarigen dienst. DE BEGRAFENIS VAN ADMIRAAL BEATTY. LONDEN. 16 Maart (Reuter). Admi raal Beatty is hedenmorgen begraven in de crypte van de St. Paul's kathedraal, naast de tombe van zijn chef. admiraal Je'.licoe en tegenover de tombe van Nel son en andere groote mannen uit de ge schiedenis van Groot-Brittanie. De hertog van York, die vergezegd was van den hertog van Kent. vertegenwoor digde den koning bh de Indrukwekkende begrafenisplechtigheid. De vlag. die in .den slag bli Jutland van het admiraalschip van Beatty. de ,üon" woei, dekte de baar. Verschillende buitenlandsche regeerin gen waren vertegenwoordigd, o.a. de ko ning en koningin van Noorwegen door Ponsonby. de koning van Roemenie door kapitein St. Doemitrescoe en Lebrun door den ambassadeur Corbin. JOHN SCOTT HALDANE t LONDEN. 16 Maart (Reuter). De bekende geleerde professor John Scott Haldane is gisteren op 76 jarigen leeftijd aan longontsteking gestorven. RICKETT NAAR ASMARA. KHARTOUM. 16 Maart (Reuter). Rickett is met een Italiaansch vliegtuig van hier naar Asmara vertrókken TARDIEU. PARIJS. 16 Maart. (Reuter). In parlementaire kringen beweert men dat besprekingen worden gevoerd om aan oud-minister-presldent Tardleu het eere voorzitterschap aan te bieden der oud- strijdersvereenlging „Crolx du Feu". OVERSTROOMINGEN TE SMYRNA. SMYRNA. 16 Maart. (Reuter). Wolk breuken hebben te Smyrna overstroomin gen veroorzaakt. Verscheidene huizen zijn ingestort en talrijke personen hebben ver wondingen opgeloopen. BINNENLAND. DE MINISTER VAN WATERSTAAT BEZOEKT DE JAARBEURS. De minister van waterstaat jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude, heeft heden, ver gezeld van den hoofd-ingenleur van den Rijkswaterstaat, tevens directeur der we- genvërbeterlng, dr. ir. L. R. Wentholt, een bezoek aan de Jaarbeurs gebracht. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Een onbevestigd bericht. Volgens een bericht van het Italiaansche Nieuwsbureau Stcfanl, dat tot dusver evenwel nog niet van andere zijde beves tigd is, en dat wij geven onder het groot ste voorbehoud, zou de Nederlandsche Roode Krulsmissie, die dezer dagen twee ambulanceafdeellngen naar Kworam heeft gezonden, een rooversbende op den weg tusschen Waldia en Collo de Nederland sche karavaan onder leiding van dr, van Schelven aangevallen hebben. Dr. van Schelven zou hierbij gewond zijn. N: ons op onze informatie in ver band met het bovenstaande werd mede gedeeld, had het hoofdbestuur van het Roode Kruis te Den Haag tot hedenmor gen 10 uur geen enkele bevestiging van dit bericht ontvangen. DE ROOFOVERVAL TE WESTZAAN. Nog twee schuldigen? Met betrekking tot den roofoverval te Westzaan, welke gisteren is gepleegd, wordt medegedeeld, dat vermoedelijk nog twee ingezetenen van Westzaan tot het complot behooren. Het is komen vast te staan, dat de auto van de daders toebe hoorde aan twee broeders te Westzaan. Zij zijn hedennacht gearresteerd. ZIJ worden verdacht aan de Amsterdammers de noodige inlichtingen te hebben ver schaft. Alle verdachten staan bij de politie ongunstig aangeschreven. Behalve het gouden horloge en het beursje zijn ook verschillende inbrekerswerktuigen op de inbrekers gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. HOUTTRANSPORTSCHIP VOOR RUSLAND. Gisteren is van de werf der N.V. Ned. Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam vertrokken het motorhouttransportschip „A. Andreeuw", het tweede van een serie van 3 schepen, in het voorjaar van 1935 bij genoemde maatschappij besteld voor de Russische handelsvloot. Het derde schip „Nosaren" genaamd, zal einde Maart worden afgeleverd. BRANDEN. Hedenmorgen is de kapitale boerderij van den heer E. Gomares uit Ruinerwold, bewoond door H. de Groot, .gelegen in Ovinge, gem. Havelte (Dr.), tot den grond toe afgebrand. 4 koeien, eenige kalveren, schapen en geiten zijn verbrand. Een groote voorraad hooi verbrandde eveneens. Van den inboedel werd niets behouden. De omliggende boerderijen konden worden behouden. De bekende boerderij „Zonneweelde" te Arnhem van den heer v. M„ gelegen nabij den Velperweg, is hedenmorgen geheel af gebrand. De brand, welke omstreeks half zeven ontdekt werd. nam direct een groo- ten omvang aan. De bewoners konden zich. bijtijds in veiligheid stellen. Ook was er nog gelegenheid het vee naar buiten te drijven. De brandweer, die met groot materiaal ter plaatse verscheen, had aan vankelijk met gebrek aan water te kam pen. Dit moest over grooten afstand wor den aangevoerd, waarmee veel tijd ver loren ging. Te 9 uur stonden nog enkele muren overeind. Deze werden door de brandweer omvergehaald. Vermoedelijk ls de oorzaak te zoeken bij de centrale ver warming die 's morgens was aangestoken. De boerderij is op beurspolis verzekerd. OVERVAL OP EEN DORP. BUENOS AIRES, 16 Maart. (A.N.P.). Zondag hebben vierhonderd links-radica len een overval gedaan op het dorp Obera in de nabijheid van de stad Posadas. Na een heftig vuurgevecht, waarbij de politie door de bewoners gesteund werd, werden de aanvallers afgeslagen; honderd hunner werden gearresteerd. Bij het gevecht viel één doode, terwijl zes personen gewond werden. De overval staat in verband met het verbod van een demonstratie, die door landarbeiders georganiseerd was. Zij wil den protesteeren tegen de wet tot beper king der yerbameta-aanplantingen en tegen de wet, die den minimum-prijs voor tabak op 6 pesos stelt. In het gebouw van den landarbeidersbond zijn drie roode vlaggen in beslag genomen. DE HARINGVISSCHERIJ. Gemeld wordt: Hedenmorgen was voor de eerste reis te IJmuiden aan de markt de motorlogger SCH. 196, schipper M. den Heijer, van de reederlj Jac. den Duik en Zn. te Schevenin- gen, met een vangst van 140 kisten ver sche haring, waarvoor f300 werd besomd. Deze haring mag volgens Regeeringsbeslult niet gezouten aangevoerd worden. Het komt zeer zeldzaam voor, dat reeds zoo vroeg (begin Maart) voor de haringvis- scherij wordt uitgevaren. Toch wordt in de Noordzee steeds haring gevangen. Om dezen tijd is dit voornamelijk ijle haring. Engelsche treilers komen ook thans regelmatig met versche haring te IJmui den markten. I Bovengenoemd schip is de eenige logger 1 der Schevenlngsche vloot, die aan deze visscherij deelneemt. DE POSTVLUCHTEN. De Oeverzwaluw op uitreis vloog naar Singapore. o De Egyptische regeering heeft bij be sluit van 27 Februari J.l. benoemd tot rechter in de gemengde rechtbank te Mansonrah mr. A. J. N. M. Struycken, advocaat en procureur te Den Haag. VLIEGTUIG NEERGESTORT. ST. LOUIS. 16 Maart (Reuter). In de buurt der stad is een toestel van de Nationale Garde neergestort. De belde Inzittenden zijn om het leven gekomen. HET ITALIAANSCH LEGERBERICHT. ROME. 16 Maart (Reuter). Het 156 ste Italiaansche legerbericht meldt: Niets belangrilks is te melden van het Eritrea- en van het Somalifront. Een bombardementsvliegtuig ls omlaag gestort De uit 5 personen bestaande be man'- om het leven gekomenv m

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2