UITRUSTING DER WEERMACHT MOET WORDEN OPGEVOERD LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 13 Maart 1936 BINNENLAND. DE INTERNATIONALE TOESTAND. De regeering over het defensie-beleid. WIJZIGING DER PENSIOENWET. VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de wijziging der Pen sioenwet gaven vele leden uiting aan hun voldoening over de indiening van dit ont werp, de daarin voorgestelde wijzigingen achtten zij even zoovele verbeteringen. Van verschillende zijden uitte men den wensch, dat de thans weder ondernomen partieele herziening van de Pensioenwet 1922 zal worden aangegrepen om, behalve de voorgestelde, eenige andere, ook zeer urgente, wijzigingen tot stand te brengen. Zoo brachten verscheidene leden weder om ter sprake den bij een vorige wijziging der Pensioenwet geuiten wensch tot ver hooging van het maximum weduwen- en weezenpensioen. Telkens weer stelt het lot van de nagelaten betrekkingen van hoo- gere ambtenaren de noodzakelijkheid van deze wijziging in het schrilste licht. Voorts bepleitten deze leden de wen- schelijkheid dat ook wachtgelders, die niet worden herplaatst, gelegenheid krijgen den tijd, op wachtgeld doorgebracht, voor pen sioen in te koopen op het oogenbllk, waar op zij worden gepenslonneerd. Sommige leden vestigden de aandacht op de huns inziens onjuiste beslissing van den Pensioenraad d.d 13 November 1935, met betrekking tot art, 97 der Pensioenwet. Daarbij heeft de Pensioenraad aan iemand j die kort voor het bereiken van den 65- Javigzn leeftijd niet op eigen verzoek eer vol was ontslagen als hoofd eener school, terwijl hij tevens leeraar was en bleef aan een ambachtsschool, als zijn meening te kennen gegeven, dat het pensioen van diens eventueele weduwe, hetzij hij bij zijn overlijden nog in dienst zou zijn als leeraar aan die ambachtsschool, hetzij hij als zoo danig zou zijn gepenslonneerd, niet zou kunnen worden berekend over de som van zijn pensioensgrondslagen, maar uitslui tend naar den pensioensgrondslag als lerraar. Voorts bepleitten deze leden een zooda nige wijziging van de Pensioenwet, dat ambtenaren, die een zoogenaamden beves tigenden pensioensgrondslag hebben, niet meer gedwongen zullen zijn, voor het ge zinspensioen 5"/s pet. van f. 3000 bij te dra gen. hoewel hun jaarwedde lntusschen vaak aanmerkelijk beneden het bedrag van f. 3000 gedaald ls Sommige leden achtten het gewenscht, de mogelijkheid te openen, dat de tijd op arbeidscontract doorgebracht in dienst van lagere bestuursorganen voor pensioen wordt Ingekocht, indien die diensttijd door ee naanstelling tot ambtenaar wordt ge volgd. Eenige leden achtten den regel, dat de weduwe van een ambtenaar of gepenslon neerd ambtenaar geen recht heeft op we- duwenpensioen, indien het huwelijk was gesloten nadat hij den leeftijd van 65 jaar had bereikt of nadat hij was ontslagen, niet rechtvaardig in het geval, dat de ambtenaar of gepenslonneerd ambtenaar na het bereiken van den leeftijd van 65 Jaren of na zijn ontslag hertrouwt met de zelfde vrouw, van wie hij tevoren was ge- schelden. Eenige leden drongen aan op wetswijzi ging in dien zin, dat gescheiden vrouwen niet haar volledige pensioensaanspraken zullen verliezen. Vele leden achtten deze denkbeelden niet vereenlgbaar met de beginselen van het geldende huwelijksrecht. Opnieuw drong men er op aan. de moge lijkheid te openen, dat vrouwelijke amb tenaren onderwijzeressen en leeraressen op 55-jarigen leeftijd voor pensioen in aan merking zouden kunnen komen, hetzij volgens den wensch van Rijk, gemeente- of schoolbestuur. DE DOOR DE REGEERING GENOMEN MAATREGELEN. De maatregelen welke de Regeering heeft genomen in verband met den huldi gen polltieken toestand, hebben naar ons ter oore komt. od het oogenbllk nog geen troepenverplaatsingen ten gevolge gehad. De opleiding van de dienstplichtigen, die de volgende week onder de wapenen moeten komen, zal normaal zijn. Wan neer mocht blijken, dat door bijzondere omstandigheden er aan opleldlngsperso- neel te kort is heeft de Regeering het in de hand om reserve-officieren onder de wapenen te roepen, waardoor dan oplei ding spersoneel kan worden vrijgemaakt. Nu de winterploez nog onder de wapenen blijft en de zomerploeg dezer dazen op komt. zou het mozeliik zijn. dat de lege ring der troepen hier en daar moeilijk heden met zich bracht. Deze kwestie is thans In studie Indien en in hoever aan- vul'ine noodie is zal nog moeten blijken. Of ook andere korpsen dan de Infante rie en de wielrijders onder de wapenen zu'len moeten blijven, zal van de ont- w'kkeling van den aigemeeneen toestand afhangen en daarover zal t.z.t. beslist worden. RIJKSVELDWACHT ONDER COMMANDO VAN EEN INSPECTEUR. Nieuw organlsatlebeslult. Bij Kon- Besluit, is een nieuw organi- satiebesluit voor de Rijksveldwacht vast gesteld, ter vervanging van het organl satlebeslult van 1856. laatstelijk gewijzigd ln 1935. Volgens dit nieuwe besluit, dat op een nader te bepalen tijdstip ln werking zal treden- staat aan het hoofd v ir. het korps rijksveldwacht oen inspecteur Deze is be- •ast met het. commando ove" het geheele korps, met uitzondering van de rijksveld wachters-rechercheurs, die bij uitsluiting ondergeschikt zijn aan den minister van Jusitie en, tenzij anders ls bepaald, aan den procureur-generaal- fungeerend direc teur van politie, binnen wiens ressort zij zijn geplaatst. Rechtstreeks ondergeschikt aan den in specteur zijn de districtscommandanten- Aan het hoofd van iedere brigade staat de brigadecommandant, rechtstreeks on dergeschikt aan den districtscommandant. De verdeeling van het r!1k in districten voor de uitoefening van den dienst der rijksveldwacht. en de samenvoeging van bewakingskringen van rijksveldwachters, waardoor de brigaden gevormd worden, worden geregeld door den minister van Justitie. Deze stelt tevens voorschriften vast omtrent de sollicitatie naar het ambt van rijksveldwachter en omtrent de be oordeeling van de geschiktheid voor dat ambt. Voor aanstelling tot districtscom mandant komen bij voorkeur in aanmer king personen, die reeds een hoogere po litiefunctie bekleeden- Het besluit bevat voorts een regeling van de aanstelling van onbezoldigde rijksveld wachters, die onder het toezicht van de districtscommandanten zullen staan. Voorts draagt het den minister van Justitie op, een instructie vast te stellen vcov den inspecteur, voor het overige be zoldigde personeel der rijksveldwacht. voor de onbezoldigde rijksveldwachters en voor de rijksveldwachters-rechercheurs, RECLAME. LUCHTBESCHERMINGSOEFENING IN FRIESLAND. Nadat reeds tal van steden en provincies een beurt hadden gehad is gisteren de ge bruikelijke luchtbeschermingsoefenlnz in Friesland gehouden Gedurende eenlgen tijd was heel Friesland gisteravond ln 't duister, terwijl vliegmachines rondvlogen, die de suggestie wekken moesten dat zij •ommen uitwierpen. i OVERVERMOEIDHEID VAN AUTO BESTUURDERS. Een adres aan de Tweede Kamer. Een commissie uit vertegenwoordigers •'an organisaties van transportonderne mers, enz heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin bezwaren worden geopperd tegen het wetsontwerp dat over vermoeidheid van autobestuurders bedoelt tegen te gaan. In de eerste plaats zijn er bij de bespre king van art 1. lid 1, sub a van dit wets ontwerp zeer ernstige bezwaren gerezen- De redactie ..de tilden waarop en gedu rende welke alle of bepaalde groepen van personen geen motorrijtuig mogen bestu ren" werd van een veel te ver strekkenden aard geacht. Hierdoor zou het mogelijk zijn, dat bij algemeenen maatregel van bestuur het geheele wegverkeer voor het vervoer van goederen gedurende eenige uren per nacht werd stilgelegd en zou men zelfs een algeheel verbod, bijv. om des Zondags met vrachtautomobielen te rijden in het leven kunnen roepen Tevens werd het als een zeer groot be zwaar beschouwd, dat door dit ontwerp de z.g. eigen rijders ln een veel gunstiger positie kwamen. Waar volgens dit ontwerp de werktijd van chauffeurs in loondienst aan een maximum werd verbonden, ge schiedde dit voor de eigen rijders slechts voor den rijtijd, zoodat zij vrij bleven om buiten dien rijtijd alle werkzaamheden te verrichten, die zij wenschten De bepaling van een werktijd van 10 uren per dag en 55 uren per week werd voor het bedrijfs leven niet houdbaar geacht. Immers, dit ls overgenomen uit de arbeidswet, maar er dient de aandacht op te vallen, dat de arbeidswet de tijden voor continu-arbeld regelt, maar dat de arbeid, zooals die ln in deze Commissie vertegenwoordigde be drijven geschiedt, een geheel andere ls. In de meeste bedrijven vallen vaak heele periodes, waarin door het personeel moet worden gewacht. Het opnemen van een öergelljken maatregel in het wetsontwerp zou dit ontwerp voor de praktijk te stroef maken. Ratloneeler- soepeler en ook meer ln overeenstemming met de considerans van het wetsontwerp, acht de Commissie het, in het wetsontwerp enkel een rusttijd op le nemen, dien zij op 10 achtereenvolgen de uren per 24 uur meende te moeten stel len, behoudens in de gevallen bij den alge meenen maatregel van bestuur bepaald. Het kan voorkomen, vooral in den druk- slen tijd van het seizoen dat het noodza kelijk is, dat een enkelen keer met een korteren rusttijd dan 10 uren per 24 uur moet worden volstaan. Maar men zou dit tijvoorbeeld altijd op zoodanige wijze kunnen ondervangen, dat wanneer een keer met een rusttijd van 9 uren genoegen zou genomen moeten worden, den volgen den keer een rusttijd van 11 uur zou moe ien worden toegestaan De commissie dringt verder aan op nauwlettende controle en zegt dat de Wet op de Openbare Vervoermiddelen dringend wljzlging behoeft. STEUN VOOR DE VISSCHERIJ. Bijna negen duizend gulden voor tong. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft vastgesteld de „Crisis-Steunbeschik- king 1936 I (tong)". Blijkens deze beschikking zal door de Nederlandsche Visschertjcentrale uit het Landbouwcrisisfonds steun worden ver leend aan hen. die als georganiseerden bij de Centrale zijn aangesloten en als zoo danig zijn toegelaten tot de groep .eige- naars en/of gebruikers van zee- en kust- vlsschersvaartulgen" Steun zal worden verleend tot een ma ximum bedrag van f. 8694 10. Deze steun zal bedragen f. 0.0205 per Kg. gedurende het tijdvak 1 October 1935 31 December 1935 voor de in de aanvoer- plaatsen Amsterdam, Den Helder, Rotter dam. Schevenlngen en IJmuiden aange voerde tong. De steun zal niet worden uitgekeerd voor tong, welke kleiner is dan 23 c.M Aan de georganiseerden wordt Indien en voor zoover zij alsnog aanspraak kun nen maken op een steunuitkeerlng Inge volge de crisissteunbeschikking 1935 I (tong) een steunuitkeering gedaan ten bedrage van f. 0.0307 per K G voor door hen in het tijdvak van 11 Juli 193530 September 1935 aangevoerde tong van ten minste 23 c.M. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft benoemd tot lid van het bestuur der Ned. Visscherij Centrale: mr. J. C. A M. van de Mortel te Tilburg. Voorts heeft de minister benoemd in de commissie voor algemeene zaken der Stichting Ned. Visscherij-Centrale de hee- ren: H. C- J. Gunning te Yerseke; mr. H. J. Kiewiet de Jonge'te 's-Gravenhage; mr. J. C. A. M. van de Mortel te Tilburg: J. Polderman te IJmuiden: W- Richter' Uitdenbogaardt te 's-Gravenhage; lr. F. Thiel te IJmuiden en J. Ultzlnger te IJmuiden- KON HUISHOUDING NIET MEER DOEN. ZIJ LEED AAN VOORTDURENDE VERSTOPPING EN HOOFDPIJNEN. Tenslotte vond zij het Juiste middel. Lees klechts haar brief: „Jarenlang leed Ik aan verstopping, waaraan blijkbaar niets meer te doen was. Mijn bloed was door de opgehoopte afval- stoffer als vergiftigd. Dit verzwakte mij dusdanig en maakte mij zoo zenuwachtig, dat ik niet meer in staat was mijn huls houding te doen. Toen besloot lk eens een proef met Kruschen Salts te nemen. In korten tijd reeds was mijn toestand sterk vooruitgegaan. Ik slaap nu veel beter en mijn constipatie ls verdwenen. Ik voel mij niet meer zoo moe en mijn werk valt mij nu ook weer veel gemakkelijker. Ik dank dit alles aan Kruschen Salts." Mevr. B. De helft van alle kwalen, waaraan de menschheld lijdt, ls te wijten aan onvol doend werkende afvoerorganen, waardoor het bloed verontreinigd wordt. Men zal daardoor niet alleen gaan lijden aan hoofdpijnen en voortdurende vermoeid- heid, maar ook ernstige rheumatlsche pijnen, jicht en Ischias kunnen hiervan I het gevolg zijn. De zes zouten, die Kru schen Salts bevat, sporen ingewanden, I lever en nieren aan tot krachtiger werking. I De constipatie wordt hierdoor overwon- j nen en de afvalstoffen worden langs de 1 natuurlijke kanalen uit het lichaam ver- I wljderd. Da pijnen nemen af. de oogen staan weer heider, de energie keert terug. Men voelt zich frisscher, Jeugdiger en krachtiger, ln het kort gezonder, een ander mensch. 173 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, om zetbelasting Inbegrepen. Stralende ge zondheid voor een cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree j Handels Maatschappij voorkomt. DE VOORGESTELDE REISBELASTING. Adres van den Nederlandschcn Bond van Touringcarondernemers. De Nederlandsche Bond van Touring carondernemers heeft aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres ge richt ln verband met de ontworpen reis- belastlng. In dit schrijven wordt betoogd, dat verhoogine van de reiskosten een on- middellitken teruggang van het aantal reizigers ten gevolge heeft en dat met dit effect de reisbelastlng ook vermindering j van werkgelegenheid zal opleveren. Hotel houders en restaurateurs zullen hiervan eveneens den terugslag ondervinden. De Bond verzoekt.de Kanoer haar goed keuring aan dit wetsontwerp te onthou den en mocht zij hieraan niet kunnen voldoen het daarheen te leiden, dat geen belasting zal worden geheven over de eerste zes dagen van een reis. „CANADEESCHE DAG" OP DE JAARBEURS. Ter eere van de collectieve Canadeesche inzending op de Utrechtsche Jaarbeurs heeft de Kamer van Koophandel en Fa brieken- voor het gebied Utrecht in samen werking met het Jaarbeursbestuur gisteren een Canadeesche Dag" gehouden Gistermorgen werd een bezoek aan de Jaarbeurs gebracht door den Britsehen en den Amerikaanschen gezant ln Den Haag Sir Charles Hubert Montgomery en den heer Grenville Emmet. In den namiddag werd in het gebouw van de Utrechtsche Kamer van Koophandel aan de Malie singel een buitengewone zitting van de Kamer van Koophandel gehouden, die o.a. werd bijgewoond door den Commissaris der Koningin ihr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridden van Rosenthal den burgemeester van Utrecht mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, de heeren D. J. Gerethy. Director of Publicity van het Canadeesche Hoove Commissariaat te Londen. J. C. Macgllli- vray regeerings-handelsvertegenwoordlger van Canada te Rotterdam met ziln plaats vervanger W. G. Stark. E W. Bache. oud voorzitter van de Kamer van Koophandel te Birmingham en van de British In dustries Fair, J. Sprlngett. vertegenwoor diger van de Canadian Pacific Railway, den voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amsterdam Gott fried H. Crone. den voorzitter en den secretaris van de Kamer van Koophandel I in Den Haag de heeren A G Verbeek en mr J. E. Claringbould den secretaris- generaal der Nederlandsche Jaarbeurs, den heer W. Graadt van Roggen enz. Verschillende voordrachten werden ge- 1 houden betrekking hebbend op Canada. I Na afloop van deze bijeenkomst ver- I zamelden de meeste aanwezigen zich aan een diner in hotel Pays Bas. dat werd aangeboden door de Utrechtsche Kamer van Koophandel. NEDERLANDSCHE BOND VAN ASSURANTIEBEZORGERS. De Nederlandsche Bond van Assurantie bezorgers in het Arrondissement 's-Gra- venhage hield een propagandavergadertng in café „De Kroon" te Den Haag. Een 25- tal assurantiebezorgers had aan den op roep gehoor gegeven en luisterde, na het openingswoord van den Arr. Voorzitter, den heer J. M. Sohotborgh, die alleregrst het doel en streven van den Bond in groote lijnen uiteenzette, met belangstel ling naar de rede van ir. J. E. de Crane, leeraar in het Assurantiewezen bij Insti tuut „Schoevers" en technisch adviseur van den Bond, die als onderwerp gekozen had: „De beteekenis van de N.B.A. in haar taak van beschermer van den assurantie bezorger". Spreker behandelde de diverse misstan den in het vak en lichtte een en ander met voorbeelden uit de practljk toe. Na afloop was er een geanimeerd debat over ingekomen vragen. Verschillende aanwe zigen gaven zich als lid van den Bond op. Verschenen is de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de Defensiebegrooting voor 1936. Hierin ver dedigt de régeering den Volkenbond tegen de in het voorlooplge verslag geuite be denkingen door er op te wijzen dat, on danks alle fouten en gebreken van den Volkenbond, toch het besef van Interna tionale solidariteit, dank zij dezen bond, vorderingen heeft gemaakt, waardoor on getwijfeld het gevaar voor het uitbreken van oorlog getemperd wordt. Anderzijds onderschrijft zij geenszins de meening. dat de sterker geworden Volken bond getoond zou hebben, oorlogsgevaar* te kunnen afwenden. Voorts moet niet uit het oog worden verloren, dat de mogelijk heid bestaat, dat bij een toekomstig con flict tusschen groote mogendheden ln West-Europa de Volkenbond geheel op den achtergrond zou kunnen geraken. De regeering streeft er naar, de uitrus ting van de weermacht op te voeren tot het peil. dat door haar noodzakelijk wordt geacht om aan de haar voor oogen staan de doelstelling voor de weermacht te kun nen beantwoorden. Door verhooging van de weerkracht wordt de kans om bulten een mogelijken oorlog te blijven, grooter, en de noodlottige gevolgen van zulk een ramp voor ons volk zullen er door ln ge lijke mate verminderen. Hoe gewenscht de aanschaffing van vliegmotoren, bestemd voor na mobilisatie te bouwen vliegtuigen (mobllisatlevoor- raadl ook moge zijn, de geldmiddelen la ten niet toe, thans een dergelijke aan schaffing ln overweging te nemen. Vol staan moet worden met aanschaffing van een zeker aantal reservemotoren voor de in uitzicht genomen vliegmacht. Overwogen wordt, welke maatregelen zullen moeten worden getroffen om ten allen tijde over een voldoende hoeveelheid benzine - en meer ln het bijzonder vlleg- tuigbenzlne voor de behoeften van de weermacht te kunnen beschikken, waarbij de regeering zich niet ontveinsd, dat aan de uitvoering van zoodani|e maatregelen waarschijnlijk niet onaanzienlijke kosten verbonden zullen zijn. De proeven met het lnfanteriegeschut worden met bekwamen spoed voortgezet. Het ls te verwachten, dat na het eventueel aannemen van het Defensiefonds nog in 1936 tot aanschaffing van dit geschut kan worden overgegaan. BIJ de voorbereiding van de organisatie der grensbeveillglng maakt o.m. de lege ring van troepen ln de zuidelijke en oos telijke provinciën uiteraard een punt van studie uit. Verhooging van het contingent zou om meer dan een reden aanbeveling verdie nen. lntusschen is de regeering nog niet in staat mede te deelen of hiertoe zal kunnen worden overgegaan. De beperkt heid der geldmiddelen noopt er toe, uit de verschillende middelen, die op zichzelf alle tot verhooging van de weerkracht lelden, een keuze te doen. In verband daarmede kan ook nog niet definitief wor den medegedeeld of tot Invoering der derde herhalingsoefening zal worden over gegaan. Wat het meest noodlg ls, zal moeten voorgaan. De groote verscheidenheid van de geval len, waarin sprake ls van ontslag van dienstplichtige werknemers bi] opkomst voor herhalingsoefeningen wekt de over tuiging, dat het niet uitvoerbaar zal zijn in dezen doeltreffende en bevrediging schenkende maatregelen te nemen. Ver schillende gevallen geven den minister van Defensie aanleiding, zich tot den werkgever te wenden en meermalen met gunstigen uitslag. Wat betreft het stadium, waarin de voorbereidingen ten behoeve van de eco nomische en industrieele verdediging ver- keeren. wordt opgemerkt, dat over een vrij volledig overzicht wordt beschikt van de behoeften, welke de weermacht zal vorderen, terwijl bovendien de aanmaak van een aanzienlijk gedeelte van deze behoeften geheel of gedeeltelijk is voor bereid Met betrekking tot verschillende artike len is het grondstoffenvraagstuk geheel of gedeeltelijk opgelost, terwijl ten aanzien van andere stoffen studies voor surroga ten en proeven met noodmodellen gaande zijn. Voorts zijn maatregelen getroffen ter opleiding en aanvulling van personeel voor bedrijven, welke ln dezen een taak zullen hebben te vervullen. Verder zijn voorbereidingen getroffen ten behoeve van de verpleging, en tot instelling van het apparaat, dat deze materie in haar vollen omvang ln tijden van oorlog of anderszins zal hebben te regelen. Ten einde nog meer dan tot dus ver voortgang bij de noodzakelijk te nemen maatregelen te kunnen treffen, zijn ten slotte plannen ln overweging om hiertoe een centraal orgaan bij het departement van Defensie in te stellen Voorts ligt het ln de bedoeling van de regeering. om binnenkort eenige hoofd ambtenaren in een commissie te vereeni gen, ten einde onder het oog te zien, wel ke maatregelen ten behoeve van de econo mische en Industrieele voorbereiding van de verdediging alsnog zullen moeten wor den getroffen. Het handhaven van de loting is tot dus ver voornamelijk beheerscht door over wegingen van geldelljken aard. Er ls gaan sprake van, dat dienstweige raars wegens gewetensbezwaren ln de ge legenheid worden gesteld tot studeeren. Door (het verrichten van arbeid, waartoe zij wettelijk verplicht zijn, wordt hun een loon toegekend, dat in vele gevallen f. 60 per maand bedraagt. Gezien het feit, dat zij in den regel van dit loon hun levens onderhoud moeten bekostigen, ver van hun ouderlijk huis in een voor hen geheel vreemde omgeving, waar zij een kosthuis moeten zoeken, en gezien de prijzen, welke ook heden ten dage ten plattelande nog voor kosthuizen worden gevraagd, wil dit loon den minister voorshands niet te hoog voorkomen. Het onderzoek naar de particuliere wapenindustrie in Nederland is thans be ëindigd. Het rapport, dat zoo goed als niets bevat, dat niet reeds bekend was, is bi] de betrokken departementen ln behandeling. Of de Skoda-fabrieken in Cechoslovaklje met Nederlandsoh kapitaal werken, is den minister niet bekend. HIJ acht het echter niet waarschijnlijk. Voor zoover dit mogelijk ls, wordt reeds thans de blnnenlandsche Industrie ln de leveranties van materieel voor defensie- doeleinden betrokken. Het streven naar uitbreiding van de aanmaakmogelijkheid van dit materieel i hier te lande wordt zooveel mogelijk door het departement van Defensie bevorderd. terwijl juist dezer dagen een commissie ls Ingesteld, die dit vraagstuk opzettelijk onderzoekt. Hierbij dient niet uit het oog te worden verloren, zoo vervolg dr. Colijn, dat er verschillende voorwerpen en onderdeelen zijn, waarvan het met succes hier te lande vervaardigen eerst bereikt zal kunnen I worden na vele Jaren van voorbereiding j en proefnemingen, gepaard gaande met I vele mislukkingen terwijl er altijd voorwer pen en onderdeelen zullen overblijven, die niet hier te lande vervaardigd zullen kun nen worden, dan wel te duur zouden wor den, Ieder zich voordoend geval zal dan ook op zichzelf beschouwd worden. Het defensiefonds. Tegelijk met deze memorie is versche nen de memorie van Antwoord aan d« Eerste Kamer betreffende het Defensie fonds. Daarin betoogt de regeering nog eens, zeker niet deel te willen nemen aan een bewajienlngswcdioop. Dat met de veranderde tijdsomstandig heden ook de eischen, welke aan <le weer macht gesteld moeten worden,"aan wijzi ging onderhevig zijn, kan echter niet anders dan vanzelfsprekend worden ge noemd, De uitspraak, dat elke staat, en in het bijzonder ons land, onverdedigbaar tegen luchtaanvallen zou zijn, laat de regeering voor rekening der leden, die zulks beweren. Mocht de waarschijnlijkheid voor het gebruik van bacteriologische strijdmidde len aan de toepassing waarvan Je re geering voorshands niet gelooft toene men, dan zullen daartegen andere midde len noodig zijn dan die, waarin thans bij het Defensiefonds wordt voorzien. Ter geruststelling van de leden, welke onderstelden, dat een gedeelte van het sinds 1922 aangeschafte materieel nu weer verouderd zou zijn, wordt medegedeeld, dat zulks, behoudens bij de luchtmacht, niet het geval is. Met nadruk verklaart de regeering nog maals dat de thans aanhangige voorstel len tegen niemand ln het bijzonder zijn gericht, doch tegen allen die onze sou- verelnlteit op eemgerlei wijze zouden wil len aantasten. Geruchten, volgens welke conferenties tusschen den Nederlandschen generalen staf en staven van andere landen zouden zijn gevoerd, missen eiken grond, terwijl (het ook in de toekomst geenszins ln het voornemen van de regeering ligt om ln dezen van de tot dusverre gevolgde ge dragslijn van strikte onthouding van der gelijke samenkomsten af te wijken. Ten aanzien van de opmerking omtrent Nederlands verplichtingen tot het opvan gen van den eersten stoot, geeft de regee ring de verzekering, dat daarbij alleen ls gedacht aan een aanval op Nederlandsch grondgebied. Aanschaffing van vechtwagens ligt, ln verband met de daaraan verbonden hoog» kosten en (haar voor een deel van den Nederlandschen bodem waarschijnlijk» onbruikbaarheid niet in het voornemen. Overigens verdient het de voorkeu,}- de be strijding van vijandelijke vechtwagens te doen geschieden door daartoe in het bij zonder geëigend gesdhut (z.g lnfanterie geschut), dat de regeerlng zich voorstelt ten laste van het Defensiefonds aan te schaffen. Opnieuw ge«ft de minister de verzeke ring, dat voor zoover zuks mogelijk en verantwoord is, aan Nederlandsch fabri kaat de voorkeur zal worden gegeven. Een kleine commissie, onder voorzitterschap van prof. Van Royen, is ingesteld ten einde in korten tijd na te gaan, wat er van de gelden, toegestaan voor het Defensiefonds, zonder overwegende bezwaren te lande kan worden verwerkt. De regeering is ten slotte van oordeel, dat openbaarmaking van het Nederland- I sdhe defensieplan niet in 's lands belang 1 zou zijn te achten. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van Financiën zal op Maandag 16 Maart niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIË. HANDEL IN GEDROOGDE ZUID VRUCHTEN. Ontwerp-saneeringsbcsiuit. Naar het ,Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren" verneemt, heeft de Ned. Ver. eenlglng voor den handel ln gedroogde zuidvruchten haar leden een ontwerp-sa- neeringsbesluit toegezonden, ter behande ling in de afdeelingsvergaderingen te Amsterdam en Rotterdam op 17 Maart a.s. en in een gecombineerde vergadering met het hoofdbestuur op 21 April d.a.v. Krachtens deze voorstellen zal een han delaar in gedroogde vruchten zich tot een tak der branche moeten bepalen, dus of als agent-makelaar of als importeur moe ten optreden. Combinatie van deze func ties zal uitgesloten zifn. TOT GEN.-MAJOOR BEVORDERD. BUITENZORG, 12 Maart (Aneta) Met ingang van 12 Maart 1936 is benoemd tot Generaal-majoor bij den Militair Genees kundigen Dienst de kolonel J. M. Elshout- 2—*3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10