LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 12 Maart 1936 BINNENLAND. Morgen is hel Vrijdag is hel M.S.S.-dag en SPREEKCEL. CORRESPONDENTIE. H. M. DE KONINGIN TE WAALSDORP. OOK HET 4e REG. INFANTERIE HEEFT GEDEFILEERD. HM. de Koningin heeft gistermiddag, gelijk wij nog in een deel onzer vorige op laag In 't kort hebben gemeld- een bezoek gebracht aan het kamp te Waalsdorp. waar gelegerd is de brigade grenad.ers en jagers, bestaande uit de regimenten gre nadiers en jagers en het 4e regiment in fanterie. dat In garnizoen ls te Lelden, Qoch dat thans ln Waalsdorp ls voor het houden van vervolgoefeningen. Om twee uur arriveerde H.M. met Haar gevolg per auto. De wacht kwam ln het geweer, terwijl H.M. doorreed naar het terrein der voormalige stormschool. De vorstin, die in het wit gekleed was. werd vergezeld door den chef van het Militaire Huis. vite-admlraal Bauduln, de adju danten kapitein-luitenant ter zee Rost van Tonningen en kapitein Phaff en den or- donnance-officier Egter van Wlssekerke. Met groote belangstelling heeft de Ko ningin het verloop der oefeningen- waar aan door de geheele brigade werd deelge nomen, gevolgd. De oefening stelde voor een aanval op een verdedigende stelling door een sterke troepenafdeellng gesteund door het vuur van zware mitrailleurs De commandant van de brigade grenadiers en jagers, kolonel Van der Bent, gaf H. M. een overzicht van de oefening. H. M. de Koningin, die op den top van een duin de oefening gadesloeg, heeft zich ook in eenlge loopgraven begeven. Omstreeks half drie werd een sein ge geven om de oefening te doen ophouden. De deelnemende officieren verzamelden zich vervolgens op het terrein, waar zij aan de vorstin werden voorgesteld. Daarna begaf de Koningin met gevolg zich per auto naar het museum van de grenadiers en Jagers Hier heeft luitenant De Zwart H M-, die ook voor het museum groote belangstelling toonde, een overzicht ge geven. Intusschen hadden de troepen zich verzameld voor het défilé. Het défilé werd om kwart over drie ge houden op het exercitieveld van het kam pement. Daar stonden opgesteld de niet- deelnemende officieren van de drie regi menten en de onderofficieren in de volg orde van grenadiers, jagers en vierde re giment Infanterie. H M de Koningin met gevolg nam plaats naast de officieren Aan het hoofd van den troep was opgesteld de Koninklijke Militaire Kapel, onder lei ding van kapitein C. L. Walther Boer. Terwijl de troepen defileerden, stelde de kapel zich op tegenover Hare Majesteit en bracht pittige marschmuziek ten gehoore. Na afloop van het défilé begaf de Vorstin zich naar de officiers-cantlne, waar de officieren, die niet aan de oefening had den deelgenomen, aan H.M. werden voor gesteld. Zoowel de oefeningen als het défilé stonden onder commando van majoor Scherpenhuljzen. hoofdinstructeur van het regiment grenadiers. Bij het verlaten van het kamp stond aan den uitgang een eere-compagnie opgesteld onder leiding van kapitein Antheunlssen Onder het spelen van het Wilhelmus nam de Koningin met de leden van Haar gevolg weer plaats in de auto's. Voor het kamp werd de Koningin door de talrijke belangstellenden hartelijk toe gejuicht. JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK. RECLAME. 1 li Bezoek aan het werkkamp „De Schaapskooi". Onder de leuze „Jong Holland snakt naar werk" heeft de Centrale voor Werk- loozenzorg, gesticht Op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor Practlsch Christendom, verleden Jaar een actie gevoerd, welke tot resultaat heeft gehad, dat Christelijk Nederland 73.000 gulden offerde voor de oprichting van zeven werkkampen voor jongere werkloo- zen, welk bedrag door de regeering met een subsidie van 75 werd aangevuld. De Centrale wil ook dit jaar haar arbeid voortzetten en uitbreiden. Reeds werden ongeveer 1300 jongens gedurende acht weken aan werk geholpen: twee kampen, n.l. Oude-Mirdum en Roden zijn pas ver groot en het achtste kamp ls ln aanbouw te Chaam (Noord-Brabant) om half April plaats te bieden aan Zeeuwen, Braban ders en Jongens uit het Zuidelijk deel van Zuid-Holland. Dan ls het mogelijk om in 1936 aan 4000 jongens arbeid en arbeids vreugde, ontspanning en ontwikkeling en geestelijke verzorging te geven. Er is een nieuwe actie Ingezet, waaraan driehon derd comité's medewerken om een bedrag van f. 100.000 bijeen te brengen. De Schaapskool. dat ln het natuurreser vaat onder Rockanje ln een prachtige omgeving is gevestigd. Is gebleken hoe zeer de daar thans voor acht weken ver- toevenden plezier hebben ln dezen gezon den buitenarbeid en ln het vrije kamp leven in goede houten barakken. In het kamp ls er voorts een algemeene bijeen komstenzaal, een cursusvertrek en een bibliotheek. De zitkamer en slaapkamers voor groepen van acht zijn frisch en ruim. Het lijkt een weldaad voor jonge werk- loozen om hier weer wat tot zichzelf te komen. En hoe nuttig bovendien niet alleen voor de betrokkenen dit werken kan zijn. vernamen we van den opzichter van de Vereeniging tot behoud van Na tuurmonumenten in Nederland, op welke domein ln Rockanje dit kamp staat. De bosschen worden ontdaan van dood hout, ér wordt opnieuw geplant; en er is al prachtig werk verricht aan het z.g. Breede water, een plas, waar vele bijzondere wa tervogels broedden, die echter vertrokken toen de vervening te groot werd. Nu is met behulp van de iongens uit het werk kamp weer een mooie plas, midden in de boschrijke duinen gemaakt, een waar pa radijs voor den natuurliefhebber. En. zoo verzekerde ons de oprichter, de jongens kennen elk werk. We meenden, dat de be planting alleen met behulp van vak- menschen kon slagen; deze Jongelui uit het werkkamp toonden, dat ze het bijna even goed leerden onder deskundig toe zicht. We kunnen ons voorstellen, dat de be langstelling voor d»z^ werkkampen onder de jongeren groot is. Indien ze dat ook blijkt te zijn onder de nlet-werkloozen, dan kan dit mooie werk doorgang vinden. Wilt Gij gezond en opgewekl blijven, wilt Ge U a.s. Zondag eens echl prettig voelen. Maak het U dan tot een goede geregelde wekelijksche gewoonte den Vrijdagen den Zaterdag te maken tot Uw M.o.S.-dag. Neem eiken Vrijdagavond en Zaterdagavond voor t naar bed gaan één of twéé van dia ver rassend werkende M.S.S.-oaohets. Het is als 't ware een wekelijksche zuive ring van al datgene, hetwelk Uw gestel in dien langen arbeids-week is gaan be swaren: Uw ingewanden worden racht ont last, Uw organen, Uw gestel opgefrischt. Vol lust en energie staat Ge nu 's Zondags morgens op, vol plannen, goed gehumeurd. Gij zelf vooral, maar ook al Uw huisgenooten zullen den prettigen weerslag van Uw goede M.S.S.-gewoonte ondervinden. Probeert heti Volg de M.S.S.-gewoonte! M. S.S. -oiohets (ook wel gentind Lezeer- Akkertjei) cqn verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes oi in de nieuwe bleuwe vierkante kokertjes- De samenstelling is echter ven beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vTaag hem dan se even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. VERLAGING SALARISSEN LEDEN RECHTERLIJKE MACHT ENZ. MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE TWEEDE KAMER. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer ln zake het wetsontwerp, houdende nadere wijziging van de rege lingen. houdende vaststelling van de be zoldiging van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair-rechterlijke macht wordt ontleend: De salarissen van de rechterlijke macht, met welker verlaging verscheidene leden zich ln het bijzonder niet konden ver eenigen, zijn bij de wet van 5 Juli 1910 op een zoodanig peil gebracht, dat de voor dien bestaande verhouding tusschen deze salarissen en die van andere ambtenaren ten gunste van de rechterlijke macht is gewijzigd. Latere salarisverhooging is evenzeer ten goede gekomen aan dit deel van het ambtenarencorps. Het ware dan ook zeker niet billijk om, nu de moeilijke tijdsomstandigheden tot verdere verlaging ook van ambtenaarsbezoldiging dwingen, bij de rechteriyke macht halt te houden. Het aanzien, dat de rechteriyke macht terecht geniet, is niet afhankeiyk van eenlge mutatie ni de salarieerlng, doch be rust op eigenschappen van geest en karak ter, welke niet op en neer gaan met ver hooging van salaris, wanneer de omstan digheden deze gedoogen, en verlaging, wanneer de nood daartoe dwingt. Aan het salaris wordt te groote betee- kenis gehecht, wanneer als een absoluut beginsel geldt, dat het uitoefenen van ge zag steeds tot uitdrukking moet komen ln een hooger salaris. Naar aanleiding van daaromtrent in het Voorloopig Verslag gemaakte opmerkin gen, wordt verder nog gezegd, dat by de Regeering de opzet voorzit, om ook ten aanzien van de commissarissen van politie te komen tot een overeenkomstige salaris verlaging als voor ander overheidsperso neel. Slechts wanneer in een bepaald geval haar was gebleken, dat de wedde van de betreffende titularissen zich reeds bevond op het juiste niveau, heeft zy geen mede werking verleend aan de verwezenlijking van voorstellen van de zyde der gemeen- teiyke organen tot verdere verlaging. Hierin mag echter niet worden gezien een doorbreking van het algemeen streven om de salarissen te verlagen. De Regeering ducht van de salarisverla ging geen moeiiykheden voor een behoor- ïyke bezetting der rechteriyke functies, te minder daar de verlaging immers niet tot de rechterlijke macht beperkt ls, doch daarmede een algemeene verlaging van inkomsten in alle geledingen der maat- schappy parallel loopt. Ook is er in het verleden geen aanwijzing te vinden, dat buiten de magistratuur staande personen, waaronder advocaten, zich niet meer tot het rechtersambt zullen aangetrokken ge voelen. Bezwaren tegen salariskorting met te rugwerkende kracht doen zich gevoelen, wanneer de ambtenaren met die korting geen rekening hebben kunnen houden. De terugwerkende kracht komt dan feitelijk neer op een extra korting den eersten tyd na de Inwerkingtreding der nieuwe rege ling. Dit bezwaar doet zich ln casu echter niet gelden, daar de korting op de onder het Bezoldigingsbesluit vallende salarissen vóór 1 Januari 1936 is afgekomen en de niet onder dit besluit vallende Rijksamb tenaren niet als vaststaande kunnen heb ben gedacht, dat de korting hun bespaard zou blijven of voor hen eerst later zou In gaan. Al heeft de Indiening van het wets ontwerp later plaats gehad dan ook de Regeering by voorkeur gewenscht zou hebben, met name net op zoodanig tyd- stlp, dat beide Kamers der Staten-Gene- raal het nog tydig in het vorige jaar had den kunnen behandelen, zoo vindt zy toch geen vrijheid de voorgestelde salarisver laging te verschuiven naar een tijdstip, vallende na de eventueele afkondiging van de wet. De redelyke belangen der functionaris sen worden, gelijk gezegd, niet gelaideerd door deze terugwerking. Het vervallen der terugwerking zou beteekenen een niet ge motiveerde bevoordeeling van enkele groe pen ambtenaren boven anderen. De veronderstelling, dat door de by de uitbetaling van salaris aan de leden der rechteriyke macht gevolgde handelwyze i de Grondwet zou zijn overtreden, moet de minister van Justitie afwijzen. VEERTIG JAAR „PRO JUVENTUTE". EEN GALA-CONCERT IN DEN STADSSCHOUWBURG TE AMSTERDAM. De herdenking van het veertigjarig be staan van de bekende vereeniging „Pro Juventute" ls gisteravond op waardige en styivolle wyze ingeluid met een gala concert, gegeven ln den Stadsschouwburg te Amsterdam, dat werd bygewoond door een groote schare toehoorders. Deze be langstelling vormde wel het treffend be- wys van de alom bestaande waardeering en dankbaarheid voor den zegenryken arbeid, door de Jubileerende vereeniging gedurende al deze jaren verricht ten bate van het misdeelde kind. Tot de genoodigden behoorden de Mi nister van Justitie, mr. J. R, H. v. Schaik, dr. J. Donner, lid van den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. J. Schokking, lid van den Raad van Staten, belden oud- minister van Justitie, mr. G. Kirberger, voorzitter van het Algemeen College van Toezicht. Bystand en Advies voor het Ryks-Tucht- en Opvoedingswezen, mr. G. L. de Vries Feyens, kantonrechter te Am sterdam, oud-voorzitter van „Pro Juven tute", prof. dr. A. G. van Hamel, zoon van den oprichter der Vereeniging, wyien prof. mr. G. A. van Hamel, prof. dr. W. P. C. Zeeman, rector-magnificus der Ge meente-Universiteit van Amsterdam, prof. dr. L. van der Horst, rector-magnificus van de Vrye Universiteit en prof. G. J. Sizoo, ab-actis van den Senaat dezer Universiteit, prof. dr. J. H Gunning Jzn„ bestuurslid van de afdeeling Gooi van „Pro Juventute", mr. Ch. P. van Eeghen, voorzitter der Jubüeum-Commissie, en de vertegenwoordigers der verschillende stu- dentencorpora. Niet vertegenwoordigd was de Senaat der S.S.R. wegens rouw. Tydens het concert heeft de voorzitter van „Pro Juventute". jhr. mx. J. F. Lewe van Nyenstein, een korte toespraak ge houden, waarin hij zich in de eerste plaats wendde tot den Minister van Justitie, zyn dank uitsprekende, dat deze den avond met zyn tegenwoordigheid heeft willen vereeren. Hierin zag spit een officieele erkenning van de beteekenis der kinder bescherming in Nederland en tevens een opwekking tot waakzaamheid en tot ver deren stryd. Spr. wilde in dit verband de hoop uitspreken, dat binnen niet te langen tyd een vernieuwing der kinderwetgeving tot stand zou komen, aansluitende bij de veranderde gevoelens en overtuiging, welke allengs ln ruimen kring veld heb ben gewonnen. Spr. herdacht ln dit verband met en kele woorden de nagedachtenis van den grondvester van „Pro Juventute". prof. G. A. van Hamel en huldigde ten slotte de medewerkenden aan dezen avond. Hy overhandigde den dirigent Johannes Röntgen een lauwerkrans. Het programma, dat overeenkomstig de feestelijke stemming aan den vrooiyken kant was. viel zeer in den smaak. Uitge voerd werden „Lentezangspel" van Johan nes Röntgen, cantate voor kinderkoor en orkest, met als medewerkenden leerlin gen van „De Nieuwe Schoolvereenlglng", het geestige „Dorfmusikanten-Sextett" van Mozart, een muzikale grap voor strijk kwartet en twee hoorns, en de zeer hu moristische cantate „De Schipbreuk" van dr. Johan Wagenaar. naar het geiykna- mlge epische gedicht van „Den School meester", uitgevoerd door het koor van Johannes Röntgen, dat groote geestdrift verwekte. De grijze componist, ln de zaal aanwezig, moest op het podium een har- teiyke hulde in ontvangst nemen, terwijl den heer Röntgen een groot bloemstuk in den vorm van een schip werd aangebo den. Maandag as. zal de oprichting van „Pro Juventute" met een plechtige bijeen komst in de Aula van het Koloniaal In stituut worden herdacht. Giften voor het Jubileumfonds worden nog gaarne Inge wacht, oo rekening No 8074 van de In- cassobank te Amsterdam. BEGRAFENIS A. DUDOK VAN HEEL. Onder groote belangstelling is gister middag op Westerveld de begrafenis ge schied van het stoffehjk overschot van den gep. majoor der infanterie van het Ned. Ind. leger, A. Dudok van Heel, oud directeur van T. P. Viruly en Co's, stoom- zeepfabriek de Hamer te Gouda, overleden in Den Haag. Onder de aanwezigen merkten wij op den heer G. van Ginkel als vertegenwoor diger van minister dr. H. Coiyn, een de putatie van de officieren by het detache ment wielryders te Den Bosch, majoor Ed. P. H. Haan en kapitein-adjudant H. C. Kloppenburg, een deputatie van onderofli- cleren. De minister van Landbouw en Vlsschery en de regeeringscommissarls voor den akkerbouw en veehoudery waren vertegenwoordigd door den heer W. M. Ebbink, voorzitter van de Meelcentrale; voorts merkten wy op den kolonel bij het O.-I. leger b. d. J. van Kamp, den heer W. A. Engelbrecht voorzitter van de K. v. K. voor Rotterdam, den heer A. Plesman, directeur van de K.L.M.. den heer B. van der Vaart, directeur van de zeepfabriek te Maarssen, mr. C. A. van Gorcum, namens de Nederl. Ver. van Meelfabrikanten, F. W. Morren, vertegenwoordiger van den Crisis-accountantsdienst; het detache ment grenadiers en Jagers was vertegen woordigd door majoor J. van Voorthuysen. Verder waren er nog tal van actieve en gepenslonneerde hoofdofficieren en offi cieren. In de aula is op verzoek van de familie slechts gesproken door den heer L. Bouw man, oud-offlcler by de wielryders. die zelde, dat aanvankeiyk overste Van Tien hoven, oudste vriend van den ontslapene, het woord zou voeren, doch deze was door gezondheidsredenen verhinderd. Spreker zelde. dat minister Coiyn zich heeft doen vertegenwoordigen by deze teraardebestel ling. Namens hem bracht spr. den over ledene dank voor de vele diensten den lande bewezen. Spreker schetste vervolgens den persoon van den overledene. Hy wilde niet spreken over zyn verdiensten in het leger dat zyn prestaties hoog werden gewaardeerd, biykt wel uit het feit, dat hem de eere sabel voor betoonde dapperheid werd uit gereikt doch hy wilde den heer Dudok van Heel schilderen als mensch. Veel heeft hij ln zijn leven gedaan voor anderen. Velen in den lande heeft hij opgeleid en gebracht op de plaats, die zy thans inne men in het maatschappeiyk leven. Zyn grootste vreugde was te helpen waar hulp werd gevraagd, daarby niet lettende op FRANSCHE VISCHKOTTER AAN DEN GROND GELOOPEN. Later vlot gebracht. Gistermiddag om 4 uur 10 ontving het havenkantoor te Den Helder het bericht, dat op de z.g. Pannekoek (dezelfde on diepte, waarop eenlge maanden geleden het Zweedsche s.s. Menja schipbreuk leed) een Fransche vlschkotter ten gevolge van den dikken mist, aan den grond geloopen was. Direct vertrokken vletterlieden uit Den Helder, terwyi eveneens de sleepboot Utrecht van de Berglngsmy. Wysmuller ter assistentie uitvoer. Het bleek de Fransche visehkotter D S. 1149 uit Dieppe te zyn, welke in deze buurt ter vischvangst. was geweest en zich huis waarts begaf. Het schip heeft een grootte van 35 ton en een equipage van tien man. De hulp der vletterlieden was voldoende. Een anker werd uitgebracht en op eigen kracht wist men om 5 uur 15 by opkomend water de Jean Antoine Belle Teste verder vlot te werken en het schip kon naar de haven van Nieuwedlep opstoomen. Om 7 uur 30 zette het schip zijn onderbroken reis naar Dieppe voort. BRAND TE HENGELO. Gisteravond ontstond te Hengelo door onbekende oorzaak brand ln een blok wo ningen, bewoond door 'n drietal gezinnen aan den Leusveenweg. Niettegenstaande spoedig optreden van de brandweer ts het perceel bewoond door het echtpaar A. to taal uitgebrand, terwyl het belendende perceel, bewoond door een zekeren B., veel waterschade kreeg. Huls en inboedel wa ren verzekerd. Op het oogenbllk van den brand waren de bewoners niet thuis. TEWEE PERSONEN VERDACHT VAN MISDRIJF GEARRESTEERD. Te Coevorden zyn door de politie twee personen, onder verdenking in 1919 in het Coevorder-kanaal een persoon te hebben verdronken, gearresteerd. De verdronkene, de vader van een der gearresteerden, zou door zijn zoon, toen het drietal onder In vloed van sterken drank verkeerde, in het kanaal zyn geworpen. TWEE SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag ls door de kommiezen te Budel een groot aantal smokkelaars ontdekt, die sedert langen tyd aan de Zuidergrens hun werk deden. De kommiezen slaagden er ln slechts twee van de smokkelaars te arres teeren. De overigen wisten in het donker te ontkomen. De ln beslag genomen smokkelwaar be stond uit 550 KG. suiker, 222 KG. boter en een dertiental fietsen. Het smokkelen aan de Zuidgrens neemt gestadig toe. En het ls gebleken, dat ook kinderen er op uittrekken. rang of stand. Zyn krachtige persoonlyk- heid drukte een stempel op ieder die met hem in aanraking kwam en hy vroeg voor dit alles geen dank, geen hulde. Ons allen doorstroomt nu een gevoel van dankbaarheid, aldus spreker, en wy weten, dat wy hem slechts kunnen dan ken door te leven in zyn geest, naar het voorbeeld, dat hy ons gegeven heeft. Het orgel speelde daarna zaoht het „Wilhelmus", waarna de stoet zich opstel de. tAls sllppendragers fungeerden gen. Ten Seldam, gen. Behrends, kolonel Schmidt en kolonel Frankamp, leden van het hoofdbestuur van de vereeniging van officieren, ridders, M.W.O. Aan de groeve dankte de weduwe voor de belangstelling. Vele bloemstukken dek ten het graf. DE ELECTRIFICATIE DER SPOORWEGEN. Nader overleg met de regeering. Naar ons van bevoegde zyde wordt medegedeeld, zyn de plannen tot verdere electriflcatle van spoorwegen, waarom trent we berichtten, door de Regeering nog niet goedgekeurd. Daaromtrent wordt nader overleg gepleegd, mede in verband met andere plannen, de reorganisatie van het spoorwegbedryf betreffende. UIT HET DRENTSCHE VEENBEDRIJF. Tusschen de nationale veenarbeiders bonden en de vervenersorganisaties te Emmererfscheldenveen en Tweede Exloër- mond, die het contract voorwaardelijk hadden opgezegd, is thans overeenstem ming bereikt over het collectief contract voor 1936/37. De Verveners zullen het be staande, 1 Maart geëindigd zynde con tract contlnueeren tot 1 Maart 1937, ter wyl de arbeidersorganisaties alles zullen doen wat mogeiyk is om met de niet ge organiseerde verveners een collectieve ar beidsovereenkomst te sluiten, die min stens gelijkwaardig ls aan de bestaande overeenkomsten. TOEZICHT OP PLEEGOUDERS. Naar aanleiding van vragen van het Tweede-Kamer-lld Van der Heyde, be treffende mishandeling van een kind ln Gezinsverpleging door zyn grootouders te Heerlen, deelt de Minister van Sociale Zaken mede, bereid te zyn de mogeiyk- heid van het treffen van een wetteiyke regeling in den geest van het. Rapport, uitgebracht door de Commissie inzake de ongecontroleerde kindertehuizen, onder het oog te zien. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit ls, met ingang van 1 April 1936, benoemd tot burgemeester der gemeente Den Helder G. Ritmeester (wet houder te Leeuwarden), en tot burgemees ter der gemeente Oostkapelle K. FablüS (ambtenaar ter gemeente-secretarie te Eemnes). BOTSING TUSSCHEN VERHUISWAGEN EN TRAM IN AMSTERDAM. Op den hoek van de Haarlemmerstraat en Singel, te Amsterdam, heeft gisteren een ernstige botsing plaats gehad tusschen een grooten verhuiswagen en een motor wagen van lyn 5. De botsing was zoo hevig, dat de ver huiswagen scheef kwam te staan en dreig de om te vallen. Van den motorwagen van de tram werd liet voorbalcon geheel i ingedrukt en werd de schakelkast afge scheurd. De trambestuurder werd tusschen de schakelkast en den wand van het ach- terbalcon gedrukt Hy werd door den Ge- neesk. Dienst naar het Binnengasthuis ge bracht. Ook kregen twee passagiers, die in den wagen zaten, snUwonden van de gebroken glasruiten. Het verkeer was door deze botsing op dit drukke punt totaal gestremd. Allereerst moest de verhuiswagen weer recht getrokken worden. Daarvoor werden touwen aan den wagen vastgemaakt en een andere motorwagen van de tram werd als tractor gebruikt. Toen eenmaal deze groote wagen weer op zyn vier wielen stond, kon hy wegiijden. Ook de gehavende tram werd later weg gesleept. Het tramverkeer van Ujn 5 werd omgelegd en had nog gerulmen tyd ver traging. 0 ZIJN MEISJE BESTOLEN. Door de politie te Haarlem is een 28- jarige chauffeur aangehouden, die bekend heeft, gedurende de laatste 14 dagen 1000 gulden te hebben verduisterd ten nadeele van zyn verloofde, zy had het geld. na Jaren hard werken by elkaar gebracht en in een koffer geborgen. Onder allerlei i voorwendsels was het hem gelukt het geld ln handen te krygen. Hij maakte goeden sier met het geld en trok zoodoende de aandacht van de politie, die hem zyn mlsdryf deed bekennen. De man had nog tien gulden en acht cent ln zijn bezit en bleek ook nog f. 100 op zyn spaarbank boekje te hebben gestort. De rest van het! geld had hy er door gemaakt. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Op het kruispunt BrinklaanHaven straatNassaulaan te Bussum werd een 19-jarlg meisje, dat daar met een Jonge man fietste door één der autobussen, die den dienst ln de gemeente onderhouden, aangereden. Het meisje werd tegen den grond geworpen en bleek 'n hersenschud ding te hebben opgeloopen. In bewusteloozen toestand werd ze per politlebrancard naar de St. Gerardus Ma- jella-stichtlng vervoerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. WEER EEN MILITAIRE AANWINST. Iedere soldaat zijn draadlooze telefoon. Als gevolg van geslaagde proefnemin gen met een draagbaar radiotoestel, dat slechts 15 K.G, weegt, voorspellen de Amerikaansche militaire deskundigen, dat binnenkort ieder soldaat zal worden uit gerust met een draadlooze telefoon, die hem ln staat zal stellen, zich onmiddellijk met het hoofdkwartier ln verbinding te stellen, waarnemingen te rapporteeren en bevelen ln ontvangst te nemen. Deze toestellen zyn eerst beproefd door de boschwachters, die er in geval van boschbrand een nuttig gebruik van hopen te maken. Het hoofddoel ls echter het ge bruik voor het leger. Een draal aan de schyf van het toestel geeft een belslgnaal in het hoofdkwar tier, waarna met niet meer moeite dan by een gewoon telefoongesprek, een gesprek kan worden gevoerd. Het hoofdkwartier kan op zyn beurt den man met het toestel opbellen, Indien dit noodlg ls. De radlus van deze toestellen ls echter op het oogenbllk nog beperkt tot eenlge myien, maar de uitvinders, Lawson en Simpson, hopen deze by de komende proefnemingen te vergrooten. By gedane proefnemingen is het moge- ïyk gebleken, van den grond af met een vliegtuig, dat zich op 4000 voet hoogte be vindt, een gesprek te voeren. Het apparaat bestaat uit diverse deelen, die snel te vervangen zijn, indien er een defect zou ontstaan. Militaire deskun digen hopen by het vuren der artillerie, van deze toestellen een nuttig gebruik te maken, doordat de waarnemers direct na het vuren de artillerie op de hoogte kun nen stellen van de juistheid van het schot. HYENA DOODT 12 PERSONEN. Naar gemeld wordt, zyn twaalf perso nen gedood en vele anderen gewond door een hyena, die het district Blnor (Brltsch- Indië) onveilig maakte. De meeste slachtoffers ziin kinderen, hoewel een oude ,,sadhu" (heilige Hindoe) eveneens door het dier is aangevallen en gedood.' In een hol heeft men gescheurde en met bloed bevlekte kinderkleertjes gevon den. De politie heeft een premie op den kop van het ondier gesteld. DE WEDSTRIJDEN VAN U.V.S, Een lezer verzoekt het bestuur van den N.BX.O. na de voetbalwedstrUden van U.V.S. ook de middelste hekken te openen, daar de uitgang bij de rllwielstalllne veel te klein is, en men er vaak niet zonder kleerscheuren afkomt. J. D.v, d. W te L. De bewuste woor den zijn wel degelyk door het medium ge sproken en niet door den heer Kok. Onze verslaggever zat vlak vooraan in de zaal en heeft dit pertinent gehoord. Uw be schuldiging is dan ook volkomen onjuist. 5—9

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10