NA HITLER'S FAIT ACCOMPLI LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 9 Maart 1936 BUITENLAND. VISSCHER1JBER1CHTEN. DE OORLOG. ^!WN/T IN IITIIKCN^j VRAGENRUBRIEK. KUNSTKRING ..HET SCHOUWSPEL" Opvoering van „De Vreemdeling" door Het Nieuw-Schouwtooneel. Het aantal goede tooneelstUKtcc-n «ar. hedendaagsche Nederlandsche sehrijvera is niet talrijk. Eén daarvan is ecnltr on getwijfeld ..De Vreemdeling", een drama tisch tooneelspel van den bekenden Bra- bantschen auteur Anton Coolen, wiens werken vooral gedurende de laatste jaren zooveel opgang hebben gemaakt. Coolen behandelde in dit stuk geen nieu.v pro bleem, maar de wijze waarop hij h-et uit werkte vraagt en verdient de aandacht, terwijl men daarnaast groote waardeeimg hebben moét voor dè vertolking door net Nieuw Schouwtooneel, dat onder artistieke leiding staat van Ko van Dijk en Frits Bouwmeester. De toelichting zegt dat d.t stuk speelt in ..een dorpsche omgeving m Zuid-Nederland" en men had die aandui ding alleen noodig om aan te geven, juis ter gezegd: om den toeschouwer er van te doordringen dat deze geschieden.s zich afspeelt in een blijmoedige dorpsslreei: van trouwhartige menschen, die de tradi tie van het gezinsleven in eere houden en verre staan van de -,uit hun evenwicht geslagen" stadsbevolking met haar moei lijkheden en haar verwording in velerlei opzicht. Hier heeft Elooy Hamers, de im- poneerende figuur van den kloeken en ka- raktervolien, eenvoudigen dorpssmid z'n gezin van vrouw, twee zoons en een doch ter gevormd op een zoodanige wijze dat hij overtuigd is dat het in z'n saamhorig heid en aanhankelijke liefde veilig is voor alle gevaren, die het van buiten zouden kunnen bedreigen- Niettemin komt er on rust als ..De vreemdeling" op een storm- avond verschenen is. om onderdak ge smeekt heeft en als knecht door den smid is aangenomen, nadat uit een brief geble ken is dat hij acht jaren in de gevangenis voor een misdaad geboet heeft, maar door z'n moed en z'n wilskracht het vertrouwen in het leven en de menschen heeft her wonnen. Want tusschen Peter, den vreem deling. en Agnes. de dochter, die pas haar verloving met den dorpsonderwijzer ver broken heeft, bloeit langzaam een liefde op. die tenslotte ook voor den buiten staander niet verborgen blijven kan- En wanneer de onderwijzer dan. verteerd door jalouzie en wellicht ook uit vriendschap voor het meisje, dat hij een toekomst met een vroegeren misdadiger wil besparen, aan den vader onthult dat Peter eenmaal een moord heeft gepleegd, zendt de smid den knecht het huis uit, daarmede tevens dit gansche probleem op den spits drij vende. Wie heeft gelijk: de knecht, die strijdt voor z'n levensgeluk na voor z'n zonden geboet te hebben, of de vader, die steeds zijn kinderen heeft voorgehouden ook in de moeilijkste omstandigheden moed en vertrouwen in de toekomst te blijven houden en die een dergelijke daad, indien door een zijner kinderen gepleegd, vergeven zou. doch die thans meent z'n dochter tegen dezen vreemdeling te moe ten beschermen Het antwoord van den schrijver krijgt men in eenige fel dramatische scènes, waarin de dochter met den knecht poogt te vluchten, de smid een schot lost op Pe ter en het hart en de levensmoed het ten slotte winnen van de streng maatschap pelijke moraal Onder de voortreffelijke regie van Cor Hermus gaf het Nieuw Schouwtooneel van deze dramatische geschiedenis ecu volkomen aanvaardbare en alleszins ge slaagde vertolking, waarvan Ko van Dijk de ziel is geweest. Hij was waarlijk de sterke figuur van het gezinshoofd, ver trouwend op het leven en doordrongen van de overtuiging dat de keten van zijn ge zinsverband, saamgesteld uit wederzijd- sche liefde en onderling begrijpen- door niets en door niemand te breken zal zijn. Hij was een persoonlijkheid, waarom het gezinsleven en ook deze heele dramatische gebeurtenis draaide en hij was sterk in z'n stille spel zoowel als in de oogenblikken van felle bewogenheid. Jetty van Dijk— Riecker speelde op talentvolle wijze de rol van de begrijpende en alles vergevende moeder, terwijl naast Dogi Ruganl. als de dochter, vooral Jacques Snoek een men- schelijke figuur maakte van den vreem deling. die z'n krachtigste spel vond in de aangrijpende bekentenis van zijn misdaad en bij zijn oogenschijnlijk hopeloozen strijd voor zijn levensgeluk tegen den vader, die meende z'n dochter te moeten beschermen. Een stampvolle schouwburg heeft groote waardeering betuigd voor de welverzorgde en indrukwekkende vertolking en na af loop langdurig geapplaudisseerd HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen:: Turnhout en Geerlings. Filarenlaan 7, Noordwijkertiout, handel hl bloembollen enz. Uittredend Vennoot: H. Geerlings Hzn., te Voorhout. Nieuwe Vennoot: A. J. Geerlings, Voor hout. De bepalingen ten aanzien van der den zijn gewijzigd. .De Vergulde Wagen", Raadhuisstraat 244. Alphen a. d. Rijn, hotel, café, restau rant. Nieuwe Eigenaar: W. C. van Giessen, Alphen a. d. Rijn. Hotel Rijnland, Steekterweg 120, Alphen a. d. Rijn. Uittredend Eigenaar: H. P.. Flemming, d.d. 22 Febr. 1936. Nieuwe Eigenaar: P. D. Flemming, Alphen a. d. Rijn. P.Kuyf, A. 76 Nieuwkoop, beurtschip persbedrijf en brandstoffenhandel. Nieuwe Eigenaresse: Wed. L. E. Kuyf Tibboel, Nieuwkoop. Vandaag herdacht de heer C. J. Jan sen Blitterswijk, conducteur-bestuurder bij de Haagsche Tramwegmaatschappij Den Haag-Wassenaar-Leiden, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde Maat schappij in dienst trad. Het jaarverslag 1935 van de 3-Octo- bervereeniging is in druk verschenen. De brandweer is Zaterdagmorgen en gistermiddag uitgerukt voor een tweetal onbeduidende brandjes in de Pieterskerk- koorsteeg en de Kapteynstraat. In beide gevallen was" het vuurtje reeds door de buren gebluscht en was de schade gering. DUITSCHLAND. Een reuzen-vliegveld te Frankfort a. Main Rijkskanselier Hitier zal op 1 April a.s. in de nabijheid van Frankfort een gewel dig vliegveld openen, in oppervlakte bijna tweemaal zoo groot als het Londensche Hyde Park, dat Duitschland's meest vol maakte vliegveld wordt. De openingsplechtigheid zal de. bekro ning zijn van het streven om Frankfort tot de voornaamste luchthaven van Europa te maken. De afmetingen van dit vliegveld zijn enorm. De aanleg heeft bijna twee jaar in beslag genomen. Het beslaat een opper vlakte van ruim 280 H.A. Het terrein is midden uit de omliggende bosschen ont gonnen en voor alle vliegtuigen uit alle tieelen der wereld toegankelijk gemaakt. Het is tevens ingericht voor het landen van de Zeppelin, de „L. Z. 129". die dezen zomer op den nieuwen dienst naar Ame rika in gebruik zal worden genomen. Het landen van een Zeppelin door mid del van een „grondbemannlng" trekkende aan een touw. zal komen te vervallen. Dit zal hier machinaal geschieden. Tevens is een landingsmast van 20 meter hoogte ge bouwd. Deze is gemonteerd op spoorrails, gelijk een kraan. Om de mast ligt 'n rondloopend spoor en hierop loopt een kleine krachtige tractor. Deze vervult bij de landing van een luchtschip dezelfde functie als een sleepboot bij het binnenkomen van een oceaanstoomer. Bij het landen wordt de neus bevestigd aan den landingsmast, vervolgens wordt van een achtersteven van het luchtschip een touw naar beneden gelaten en de kleine tractor rijdt rond op de rails totdat hij gekomen is onder den achtersteven, waarna het touw aan den tractor wordt bevestigd, die dan zoolang manoeuvreert totdat het luchtschip de juiste positie heeft ingenomen en zijn hangar kan binnen gaan. Vervolgens trekt de tractor lucht schip en landingsmast tezamen in den hangar. Teneinde het luchtschip van waterstof gas te voorzien, is van de I. G. Farben-fa- briek te Hoechst een 13 KM. lange pijp leiding aangelegd. Op het terrein zijn prachtige admini stratiegebouwen gebouwd. Zij bevatten een postkantoor, badkamers voor de passagiers, douane-bureaux. een restaurant en een observatie-toren van zes verdiepingen hoog. Deze toren heeft een korte-golf-station voor het veilig landen van vliegtuigen in mist en duisternis. De nieuwe luchthaven ligt aan een knooppunt voor vliegtuigen, automobielen en treinen van Hamburg. Keulen. Zwitser land en Italië, tusschen Frankrijk. Saar- gebied. Duitschland. Polen en Rusland en tusschen Weenen, den Rijn, Nederland en België. Militaire deskundigen verklaren, dat in geval van oorlog dit nieuwe vliegveld van het grootste strategische belang zal zijn. FRANKRIJK. Het Fransch-Russische pact. Senator Henry Haye van de onafhanke lijk linksche partij heeft aangekondigd, dat hij in den Senaat een voorstel zal in dienen tot het uitstellen van de ratificatie van het Fransch-Russische pact. OOSTENRIJK. Hodza te Weenen. Hodza is hedenochtend te Weenen aan gekomen. o SPANJE. Hakenkruisvlag van Consulaatsgebouw gerukt. Te Cadiz hebben communisten gister middag de Hakenkruisvlag van het Duit- sche Consulaatsgebouw gerukt, en vervol gens verscheurd. Reeds eenige uren nadat het incident bekend was geworden diende de zaakgelastigde van het Duitsche ge zantschap te Madrid een protest in bij het ministerie van buitenlandsche zaken. Hij eischte genoegdoening en verzocht om krachtiger bescherming van de officieele Duitsche vertegenwoordigingen in Spanje. De Duitsche consul te Cadiz heeft even eens bij den gouverneur geprotesteerd. GRIEKENLAND. Sophoclis slaagt niet. Zaterdag is aan Sophoclis, den leider der Venizelisten, de vorming van een kabinet opgedragen, doch hij is niet geslaagd. ZUID-SLA VIE. Een nieuwe regeering Stoyadinowitsj. Minister-president Stoyadinowitsj heeft Zaterdag het ontslag van het geheele ka binet ingediend. Na de demissie aanvaard te hebben, heeft prins-regent Paul Stoyadinowitsj belast met de vorming van een nieuwe regeering. Stoyadinowitsj heeft daarop een regee ring samengesteld, die slechts enkele af wijkingen vertoont ten opzichte van het vorige kabinet. De agrarische fractie, die in de Kamer bleef, toen de oppositie de zittingen ver liet, heeft zich aangesloten bij de regee- ringsmeerderheid. (Vervolg van het 3e blad). De Fransche regecring eensgezind. PARIJS, 9 Maart. (Havas). Sarraut ver klaart dat het kabinet eensgezind is. Hij is derhalve niet voornemens de kamerstelling te wijzigen, zooals geruch ten heden wilden beweren. Engelsche persstemmen. LONDEN. 9 Maart. (A.N.P.). De ..Daily Telegraph" neemt een volkomen afwijzen de houding aan ten aanzien van de rede van rijkskanselier Hitler. Het blad schrijft, dat Hitier door het zenden van troepen naar het Rijnland den westelijken mo gendheden op bruuske wijze de handschoen in het gelaat heeft geworpen. De „Morning Post" schrijft, dat Hitier den toekomstigen vrede in Europa mis schien een dienst heeft bewezen door een situatie te scheppen, die de futiliteit der geheele sanctiepolitiek aantoont. Het blad dringt er op aan, dat de Britsche staats lieden de voorstellen van Hitler in rustige overweging nemen. De „Daily Herald" betreurt de daad der Duitsche regeering en spreekt de meening uit, dat de crisis van het Rijnland oorlogs gevaar inhoudt, indien zij onverstandig wordt behandeld. Indien men met ver stand te werk gaat, kan de kwestie zelfs goede gevolgen hebben. "Volgens de „Times" bestaat de grootste der staatslieden nog altijd in het breken j van den vicieuzen cirkel van het wantrou wen. Hitier heeft getracht, de schending der verdragen een grondslag van con structieve politiek te geven. Degenen, die thans geroepen worden om hun oordeel kenbaar te nuiken, zullen niet geheel hun plicht tegenover de volken doen, indien zij zich zouden beperken tot de bestudee- rmg van den tekst der verdragen. Zij moe ten ook de consequenties onderzoeken en nagaan, welk voordeel daaruit is te ver krijgen. De „Daily Mail" schrijft, dat de nieuwste Duitsche daad de atmosfeer heeft gerei nigd. Fransche persstemmen. PARIJS. 9 Maart. (Havasi. De Berlijn- sche correspondent van de „Journal" schrijft, dat de krachtige radioredevoe- ring, welke Sarraut heeft gehouden, als een koude douche voor de Duitsche poli tieke wereld is geweest. De energie, die Sarraut in zijn woorden heeft gelegd, bracht ontgoocheling aan de Duitschers. die zich in hun illusies verloren. De „Excelsior" schrijft, dat de Fransche regaertng vastbesloten is, de zaak, die van vitaal belang is voor alle volken, welke bezorgd zijn voor hun onafhankelijkheid, met alle middelen te verdedigen. De „Echo de Paris" meldt, dat Frank rijk op den steun der Kleine Entente kan rekenen, evenals op dien van de Balkan- Entente en Rusland. De Italiaansche ambassadeur heeft Flandin de medewer king van Italië toegezegd, doch het spreekt vanzelf, dat Italië als tegenpres tatie vrijheid van handejen elders zal ver langen. De eerste reacties te Londen zijn vrii zwak geweest: er zou een voor Frank rijk gunstige wending zijn ingetreden, maar daarover valt nog weinig te zeggen. De „Oeuvre" schrijft, dat onafhanke lijkheid van het land op het spel staat. Te Genève wacht de Fransche gedelegeer den een harde strijd, want Italië en Duitschland zullen afwisselend trachten, een wig tusschen de verbondenen van vroeger te drijven en hen tot andere ge dachten over de Europeesche politiek te brengen. Het blad zegt te hebben verno men. dat de Italianen te Genève de in structie hebben gekregen, zich tegen de toepassing van sancties tegen Duitschland te verzetten. De Engelsche kopstukken zijn het er over eens, dat een oorlog on vermijdelijk Is, Indien men Frankrijk In deze aangelegenheid alleen laat staan. Nazi-leiders bijeen. BERLIJN, 9 Maart. (Reuter). Gister avond heeft een bijeenkomst plaats gehad van de leiders der nationaal socialistische partij. Gedurende meer dan een uur zette I Hitler het belang van de komende ver kiezingen uiteen. Hij hoopte dat het volk hem zal steunen, want, zoo zeide hij, niets heeft meer gewicht in een strijd var. po- iitieke machten dan de eensgezindheid van een volk van 60 mlllioen. Borah vreest geen oorlog. WASHINGTON, 9 Maart. (Reuter). Ten aanzien van de bezetting van het Rijn land verklaarde Senator Borah dat hij van meening is, dat dit geen oorlog be- teekent. Het verdrag van Versailles heeft uitgediend. Japan niet geïnteresseerd, TOKIO, 9 Maart. (A.N.P.) De woord voerder van het ministerie van buiten landsche zaken heeft op een vraag be treffende het jongste Duitsche memoran dum verklaard, dat het verdrag van Lo- l carno een louter Europeesche aangelegen- I heid ls. Japan voelt zich derhalve niet gedrongen, een verklaring af te leggen, i Op een andere vraag antwoordde de i woordvoerder, dat het Fransch-Russische "pact uitdrukkelijk tot Europa b/perkt is. Juist is, dat in Japan de opv/.ttlng be staat dat middellijke reacties vjn het pact op het Verre Oosten onvermijdelijk zullen zijn. Japan heeft dan ook vóór de rati ficatie van het verdrag stappen te Parijs ondernomen. De bezetting van Rijnland. KOBLENZ, 9 Maart. (D.N.B.) Zondag avond werd de sterkte van de Duitsche troepen in Rijnland op 45.000 man ge schat. De Britsche vloot terug? GIBRALTAR, 9 Maart. (Reuteri. De Britsche kruiser „Diomede" en twee duik- booten hebben bevel gekregen zich ge reed te houden voor vertrek naar Enge land. Van Zeeland voorloopig niet naar Warschau. WARSCHAU. 9 Maart. (Reuter). De bla den melden dat het bezoek dat de Belgi sche minister-president en minister van buitenlandsche zaken Van Zeeland op 15 Maart aan Warschau zou brengen, ls uit gesteld met het oog op de vergadering van den Volkenbondsraad. Zwitserland absoluut neutraal. BERN. 9 Maart.. (Reuter). Ten aanzien van de beslissing van Duitschland ten op zichte van het Verdrag van Locarno, wordt in Zwitsersche regeeringskringen de groot ste reserve in acht genomen. De Zwitser sche regeering blijft, absoluut neutraal. Men weigert in Bern commentaar te le veren op de voorstellen van Hitler en men is van meening, dat een land, dat niet onmiddellijk bij de kwestie is betrokken, neutraal moet blijven. ZUID-AMERIKA. De vrede in den Gran Chaco. Bolivia en Paraguay zijn begonnen met de repatrieering van de gevangenen uit den Chaco-ooricghierdoor wordt de mo gelijkheid geschapen dat de nieuwe regee ring van Paraguay door de mogendheden wordt erkend. JAPAN. Hirota geslaagd! Gisteravond heeft Hirota vier uren ach tereen geconfereerd met Generaal Teraut- sji en admiraal Nagano, respectievelijk minister van oorlog en minister van ma rine in het nieuwe kabinet. Naar verluidt ls het resultaat der besprekingen, dat een overeenkomst tot stand is gekomen be treffende de samenstelling van het nieuwe nationale kabinet. De lijst van ministers is aan den Mikado voorgelegd. Hirota blijft (behalve premier) aan buitenl. zaken Hirota heeft toegestemd in vestiging van een bureau tot coördinatie van de nationale politiek. Dit bureau waarin een vertegenwoordiger van leger en marine alsmede staatslieden van alle richtingen zitting zullen hebben zal belast worden met het zoeken naar middelen om een economie te scheppen en de diplomatie en de administratie te hervormen in den gpo-t gewenscht dor het leger. Hirota heeft ook toegestemd in de bud- geiaire eischen van het leger en ook heeft hij goedgevonden dat de minister van bin- nenlandsche zaken een technicus en geen politicus zou zijn. Het leger is dus overwinnaar! o VEREENIGDE STATEN. Naar een schikking in het conflict te New-York? De werkgevers en werknemers hebben toegestemd in de nieuwe arbitragevoor- stellen van den burgemeester en men hoopt op een regeling van de staking. De bond van hutsbedienden heeft toege stemd den eisch tot verplicht lidmaat schap van den bond te laten vallen en zich tevreden gesteld met de verzekering der huiseigenaren, dat de georganiseer- den de voorkeur zullen genieten. UIT HET VERRE OOSTEN. Onderhandelingen met Buiten-Mongolië. Autonome regeering van Oost-Hopei opgeheven? Uit Hsinking wordt gemeld, dat de re geering van Mandsjoekwo aan Gwendoon, den minister-president van Buiten-Mon golië. haar antwoord heeft getelegrafeerd op de nota van 29 Februari. In haar antwoord bevestigt de regee ring van Mandsjoekwo de ontvangst van de nota en verklaart, dat Mandsjoekwo wenscht betrekkingen van goede nabuur schap te vestigen. Zij aanvaardt het voor stel, een arbitrage-commissie in te stel len tot regeling van de geschillen tusschen de beide landen en verzoekt Buiten-Mon- golië een datum voor de bijeenroeping der commissie voor te stellen, alsmede het programma harer werkzaamheden. Zij behoudt zich echter het recht voor, te protesteeren tegen de door Buiten-Mon golië gepleegde grensschendingen. Uit Chineesche bron wordt vernomen, dat. de autonome regeering van Oost- Hopei opgeheven en het bestuur der ge demilitariseerde zones weder ingesteld zou zijn IJMUIDEN, 9 Maart 1936. Tarbot per kilo f. 1.050.95, griet p. kist van 50 kilo f. 30—15, tongen per kilo f. 1.05- f. 0.50, groote schol per kist van 50 kilo 1.107, middelschol f. 129, zetschol f. 16- f. 11.50, kleine schol f. 134.80. bot f. 5.10 1. 2.70, schar f. 63.50, tongschar f. 2522, vleeten per stuk 1.4.20, pieterman en poontjes per kist van 50 kilo f. 7.105.50, groote schelvisch f. 2924, middel schel- visch f, 2520, kleinmiddel schelvisch f. 23- f. 18, kleine schelv. f. 21—5, kabeljauw per kist van 125 kilo f. 268, gullen per kist van 50 kilo f. 6.703.90. lengen per stuk 1.2.20—0.85. heilbot per kilo f. 0.80—0.46. wijting per kist van 50 kilo f. 5.601.60, koolvisch per stuk f. 0.950.70. Tarbot f. 0.90 per kilo, kabeljauw f. 2.90- 2,35 per stuk, kleine gul f. 7.50 per 40 kilo, groote gul f. 9.508 per 40 kilo; kabeljauw f.2811 per 125 kilo, rog f. 13.503.00 per hoop; vleet f. 9.303.00 per stuk; wijting f. 7.507.00 per 50 kilo; groote gul f. 8.50 7.50 per 50 kilo, kleine gul f. 10.508.00 per 50 kilo. 318 kisten versche haring, f4.253.70 per kist. Aangekomen 13 stoomtrawlers: IJM 195 met f. 2540, IJM 135 met f. 1190, IJM 39 met f.3700, IJM 95 met f.1670, IJM 91 met f. 950, IJM 140 met f. 1200, IJM 29 met f. 1130, IJM 106 met f. 1350, IJM 88 met f. 1070, IJM 26 met f. 2990, IJM 417 met f. 1960, IJM 118 met f. 1230. IJM 196 met f. 2840, VL 195 met f. 980, LT 27 met f. 670, LT 60 met f. 560 voor versche haring en 40 loggers: KW 178 met f.390, KW 28 met f.350, KW 177 met f.310, KW 112 met f. 350, KW 27 met f. 360, KW 91 met f. 340, KW 104 met f. 340, KW 46 met f. 320, KW 52 met f. 330, KW 127 met f. 630, KW 151 met f420, KW 135 met f. 440, KW 19 met f. 480, KW 105 met f. 330, KW 95 met f. 310, KW 42 met f. 340, KW 45 met f. 370, KW 43 met f. 390, KW 167 met f. 320, KW 36 met f. 340, KW 127 met f. 460, KW 31 met f. 340, KW 89 met f. 360, KW 175 met f. 380, KW 75 met f. 370, KW 169 met f. 290, KW 62 met f. 360, KW 24 met f. 460, KW 132 met f330, KW 155 met f. 340, KW 35 met f. 330, KW 134 met f. 430. KW 70 met f. 270, KW 29 met f530, KW 78 met f, 860, KW 86 met f. 750, KW 38 met f. 690, KW 101 met f. 680, KW 147 met f,450 en KW 23 met f.550 besomming. BERICHTEN OVER EEN EINDE VAN DEN STRIJD GEDEMENTEERD. Ras Moeloegheta overleden. De Romeinsehe bladen van Zaterdag middag leggen er in hun commentaar op de verklaring van Mussolini in den ministerraad den nadruk op, dat men de grootste reserve moet bewaren ten opzich te van de principieele toestemming van Italië betreffende het beroep van de com missie van dertien: wanneer Italië beslo ten heeft tot aanvaarding van de uitnoo- dlging, is dat omdat de commissie geen pressie op Italië heelt willen uitoefenen, maar zich klaarblijkelijk gewend heeft tot den vredeswil en de edelmoedigheid van den overwinnaar. Dat neemt niet weg, dat het punt, van uitgang voor toekomstige onderhandelin gen geen ander kan zijn dan dit feit: Italië is volledig overwinnaar in Oost- Af rika. Hedenmorgen werd gemeld: In verband met het Italiaansche antr woord aan Genève heeft het Italiaansche oppercommando besloten voor het oogen- blik van elk offensief, hetalj legeraanval of luchtbombardement af te zien. De bombardements-vliegtuigen zijn ten gevolge van de aanvaarding van de voor stellen van de Commissie van 13 door Italië naar hun basis teruggeroepen. Opdracht werd gegeven de bombarde menten te staken, zoolang de onderhan delingen duren. Na het bekend worden dezer maatrege len juichte de bevolking in het bezette gebj-a maarschalk Badaglió toe, tóen deze op de trappen van het regeerings-paleis stond. Opdracht werd gegeven alle opera ties te slaken. Dit besluit heeft te Londen levendige verrassinv gewekt. Niets wees er op dat zoo'n besluit zou worden genomen en men is dan ook van oordeel dat de Italiaan sche regeering den toestand in Europa thans zoodanig acht dat de Abessiinsche- kwestie naar het tweede plan wordt ver schoven. Doch daarop volgde dit bericht: De officieele woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken ver klaarde hedenochtend dat in den oorlog in Abessynië noch een wapenstilstand is gesloten noch een einde aan de vijandelijk heden is gekomen. Indien de militaire vlieg tuigen naar de bases zijn teruggekeerd. Is dit een zuiver militaire maatregel. De Italianen blijven voorwaarts rukken Deze verklaring heeft veel opzien ge baard onder de journalisten te Rome na de telegrammen uit Asmara hedenochtend, welke toch de censuur ziin gepasseerd. Is men dus later on een genomen be sluit teruggekomen? Ras Moeloegheta i' De Abessijnsche minister van oorlog, Ras Moeloegheta, is, volgens een officieel bulletin, overleden aan longontsteking, welke hij tijdens de militaire campagne heeft opgeloopen. In Addis Abeba waren reeds tal van maatregelen genomen voor een mogelijk hicht-bombardement. De Britsche ambulance bij Kworam ls voor de derde maal gebombardeerd, doch zonder nadeelige gevolgen. Door de radio verluidde gisteren, dat de ambulance de Roode-Kruis-emiblemen maar wilde ver wijderen, daar deze eerder de aandacht trokken dan bescherming boden. Verliescijfers. Het Italiaansche legerbericht luidt als volgt: Onze verliezen in de 2de slag van Tem- bien en de slag van Sciie zijn: Officieren 19 gesneuveld, 37 gewond, Italianen 236 gesneuveld, 831 gewond en 22 vermist, Eritreantn 36 gesneuveld, 149 ge wond en 13 vermist. De verliezen van den vijand bedroegen 15.000 dooden en ge wonden. Aan het Eritrea-front wordt intens ge arbeid aan de ontwikkeling der inten dance voor eventueele verdere operaties. De detachementen in tweede linie gaan voort met de zuivering van het terrein en het verbetoren der slagvelden, welke een oppervlakte van 8000 K.M.2 hebben. Onder de groote massa materieel, welke den Italianen in handen is gevallen was ook een aantal documenten welke Ras Kassa bij zijn terugtocht heeft achterge laten in een diepe grot in Tembien. Van het Somalifront valt niets te me!S:n. HET RESIDENTIEORKEST. Door ongesteldheid is de dirigent Vac lav Taiich, die het zesde Leidsche abon nementsconcert van 't Residentie-Orkest op Donderdag 12 Maart a.s. zou dirigee- ren, verhinderd dit concert te leiden. Men heeft nu dr. Peter van Anrooy bereid ge vonden de leiding over te nemen. Op dit concert, waaraan als soliste medewerkt de bekende Fransche violiste Noela Cousin, zullen werken worden uitgevoerd van Mo zart Brahms, Glazounov en Dvorak. DOUGLAS FAIRBANKS GEHUWD. Douglas Fairbanks, die zooals men weet van Mary Pickford is gescheiden, is Za terdagmorgen te Parijs in het huwelijk getreden met Lady Ashley. TIJDSCHRIFTEN. In het R.-K. Bouwblad schrijft H. v. Putten over „Welfhove" te Aerdenhout, terwijl W. Graadt van Roggen in het kort de Utrechtsche Voorjaarsbeurs 1936 be spreekt. A. Z. Van de vereeniging kan geen schadevergoeding geëischt worden. Als hij in het onderhoud van gezinsleden voor ziet, is hij te beschouwen als kostwinner. Z., te L. Als de familieleden zich niet behoorlijk gedragen, behoeft u hen niet in uw woning toe te laten. Ook de andere kinderen zijn verplicht, zoo zij daartoe in staat zijn, voor het on derhoud van de moeder zorg te dragen. Als in haar onderhoud wordt voorzien, zal het .s; '">->heclrag niet verhoogd worden. -1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2