Soldaten in het Rijnland LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Macndag 9 Maart 1936 lnstantine Feestvreugde alom. VON BLOMBERG SPREEKT. In aanwezigheid van Hitler is gistermid dag naar aanleiding van den ..Heldenge- denktag" in de Berltjnsche Staatsopera een plechtigheid gehouden, waarbij -de Rijksminister van oorlog, generaal von Blomberg, een redevoering heeft uitge sproken. waarin hij o.m zelde: In onvergankelijke dankbaarheid her denken wij vandaag den offerdood van onze gesneuvelde vaders en broers. Wij brengen ons dankbetoon aan de dappere soldaten van onze vroegere bondgenooten en de betuiging van ons respect aan de niet minder dappere tegenstanders van den wereldoorlog De stroomen van hun bloed vermanen de geheele menschheid den haat en de leugen te vergeten en een vrede van wederztjdsehe eerbied en recht vaardigheid te dienen. Dezen geest van ware ridderlijkheid hebben wij, Duitschers. ook gezien in den eersten soldaat van dat groote wereldrijk, wiens overlijden kort geleden de Britsche natie in diepen rouw dompelde. Wij herdenken op dit uur ook Z.M.. den overleden Koning George V van Groot-Britannië. Met gelijke deelneming herinneren wij ons, vandaag, den dood van een anderen grooten soldaat, maar schalk Pilsudski. wiens verscheiden verle den jaar het naburige Poolse he volk be treuren moest, en in wien wij Duitschers niet alleen een heldhaftig strijder, maar ook een baanbreker van de internationale verzoening zien. De schuld voor den algemeenen bewa peningswedloop ligt dus waarachtig niet bij ons Wij hebben in het tegenwoordige Duitschland geen anonieme krachten, die eens en vandaag nog in de wereld oorlogen ontketenen of niet betrokken volkeren daarin kunnen sleepen. Wij willen geen wereldrevolutie en geen oorlogswinsten voor kapitalistische raddraaiers. Wij heb ben het eenige doel: in veiligheid en rust te kunnen werken aan den vreedzamen opbouw van het nieuwe rijk. Temidden van dit werk staat de opvoeding tot den fatsoenlijken, zuiveren, vlijtigen en dap peren mensch. Wij eischen van de ons omringende wereld niets anders dan raar j dezen maatstaf gewaardeerd te worden. Wij eischen dat. met het zelfvertrouwen ven het goede geweten en met een gela tenheid. die zich niet bekommert om on verdienden smaad. Of ln de wereld oorlog heerscht of vrede hangt niet af van Duitschland. Dat hebben het jongste vel leden en de tegenwoordige tijd duidelijk geleerd Wel echter is van onze kracht de Duitsche vrede afhankelijk. DF. ONTVANGST IN ENGELAND Minister-president Balduin werd telefo nisch te Chequers, waar hij het weekend doorbracht, op de hoogte gesteld van de Duitsche nota en had daarop een lang durig onderhoud met Eden. Heden wordt ministerraad gehouden. Tooals men zich zal herinneren, was deze ministerraad juist bijeen geroepen om het antwoord van Eden op de vragen "n Flandin op te stellen inzake de hou ding van Engeland in het geval, d^t Duitschland een einde zou maken aan de (fcniiïitarisaffe* der Rvinlahdzone. De beslissing van Hitier zal aan dit antwoord een buitengewone beteekenis geven. f Voor zijn vertrek naar Chequers heeft Fd°n besprekingen gevoerd met de diplo matieke vertegenwoordigers van Italië, - Frankrijk en België, dus van alle landen, die het Locarno-pact hebben ondertee kend. met uitzondering van Duitschland De Duitsche gezant von Hoesch werd poart ontvangen en Eden heeft hem met klem er op gewezen, dat het hier geldt een eenzijdige schending, door Duitsch land gepleegd, van een verdrag, dat dit land vrij heeft aangegaan: een schending, die bovendien in volkomen tegenspraak staat tot alle officieele Duitsche verkla ringen van de laatste maanden tot de verzekeringen, nog onlangs door Von Neu- rath aan Londen gegeven. Naar thans wordt vernomen had Eden toevalligerwijs Vriidag d°n Duitschen am- bp pudeur medegedeeld, dat Engeland zeer verlangend is besprekingen te opener» met betrekking tot het sluiten van ren Weste. lub luchtoact. Deze .stap is gedaan met volledig medeweten van de Fransche rc- peering en vóórdat te Londen nog iets be kend was omtrent d° verklaringen van Hitler van Zaterdag. De Duitsche amba,s. saöeur heeft geen enkele aanwiizing ge geven ten aanzien van de houding van Duitschland met betrekking tot het voor st °1 en zich er toe beperkt van de Brit sche suggestie kennis te nemen. Heden zal Faen een verklaring afleggen. In diplomatieke kringen verwacht rnrn, zooals Reuter npd°r verneemt. d°f Fd°n zal beginnen met dp Duitsche methode te veroordeelen. Hij zal vermoedelijk betreu ren. dat Duitsche voorspellen gepaard ziin gegaan met een op7eg«ring van bestaand0 verdragen, doch tevens vaststellen, dat de denkbeelden van Hitler indien zij op an dere wijze waren geformuleerd dus zonder opzegging mef instemming te I-onden zouden zijn ontvangenD° Fn- gelsche diplomaten zouden trachten een zekere wijziging te verkriigpn van de uni- lat^riale procedure der bermllitariseering. Sommigen beweren, dat ook Londen een terugtrekken der Duitsche troenen zal eischen. De richtlijnen der Britsche poli tiek zullen morgen worden vastgesteld, doch dit. zal zoodanig gec-rbieden. dat voor de biieenknmst. van den Volkenbondsraad een accoord tusschen Frankriik en Enge land tot stand zal kunnen kom po. UIT ITALIË. Er is geen enkel betrouwbaar element, dat het mogelijk maakt, zich een beeld te vormen van de reactie in verantwoorde lijke Italiaansche kringen op de rede van Hitler en op de voorstellen die zij bevat. De Italiaansche houding is meer dan ooit een van toezien. Men is echter algemeen van meening. dat de voorstellen van Hitler in geen enkel opzicht in overeenstemming zijn met. de denkbeelden, die sedert het Pact van Vier in Italië zijn erkend Men'houdt zich vöo* olie gebeurlijkhe den gereed In het hu vonder kan gpmeld worden, d^f instructie* gegeven zijn aan de vër<?chJi*«b'*~ fascistische organen on der wie de burgerlijke mobilisatie ressor teert. PERSCOMMENTAREN. In Engeland. De meeningen over de door Engeland te volgen politiek, nu de Duitsche soldaten weer aan den Rijn staan, loopen uiteen. Lloyd George zeide: „Ik hoop. dat wij ons hoofd zullen bewaren". Snowden was van meening. dat terstond een conferentie van Europeesche staten dient te worden hiieenceroeDen. Hij drong eT op aan. dat H'rier's initiatief niet zou worden miskend of verworpen Lansbury is voorstander van het denkbeeld eener nieuwe vredes conferentie Het blad de ..Observer" zegt: Het eerste wat Engeland moet doen is, zijn verdedi ging herzien, en het tweede. Hitler's voor stellen overwegen in een geest van sym pathie en goeden wil. Er bestaat geen prootere reden waarom het Duitsche "rondgeb'ed zou worden gedemilitariseerd, dan het Fransche. Belgische of Britsche. De ..Sunday Dispatch" zegt. dat de we reldvrede op het oogenblik op het spel slaat. De eerste plicht van Engeland is trachten den vrede te handhaven, maar tevens zich tot de tanden te waoenen. voor het geval de 'Tede mocht verbroken worden. Volgens de ..Sunday Express" is er geen nieuwe toestand ontstaan Het blad dringt er op aan. dat Engeland geen waarborgen meer geeft voor den vrede in Europa. Het officieuze Reuterbureau bepaalt zich, in afwachting van Eden's rede, tot de volgende mededeeling: „Niet-offlclecle waarnemers te Londen vTagen zich af wat precies de waarde kan zijn van den terug keer naar den Volkenbond van 'n Duitsch land. dat nas opnieuw een verdrag heeft verscheurd waardoor het was gebonden." ..Door zich op te werpen tot zijn eigen rechter, laat Duitschland twijfel ontstaan ever zijn bereidheid zich te houdeh aan plechtige verbintenissen Deze ziide van de situatie veroorzaakt ernstige ongerustheid zelfs bii diegenen, die svmnethi'eeren met Dultschlands houding inzal-e de strafbe palingen van het verdrag van Versailles". In Frankrijk. Met diepe en eenstemmige verontwaar diging ontvangt de Fransche pers de een zijdige opzegging van het verdrag van Locarno door Duitschland en de nieuwe schending van het verdrag van Versailles. De bladen wijzen categorisch de argumen tatie van de hand. waarbil de verantwoor delijkheid voor dit Duitsche gebaar ge worpen wordt op het militaire pact tus schen Frankrijk en de Sovjet-Unie. De bladen verklaren met nadruk, dat Duitschland's optreden niet aanvaardbaar is en geven uiting aan hun vrees over de I mogelijke gevolgen van de houding van 1 Berlijn, terwijl zij een beroep doen op het gezond verstand der openbare meening. 1 De houding van de Fransche regeering, die zich gewend heeft tot de staten, die liet Locarno pact onderteekend hebben en tot den Volkenbondsraad, wordt zonder reserve goedgekeurd. In Amerika. De „New York Times" schrijft, dat de militaire bezetting van het Rijnland niet tgn doel heeft de, waarborgen van den vrede, welke aan de Westelijke grens van Duitschland waren opgericht, in gevaar te brengen. Duitschland. aldus schrijft de New-York Herald Tribune" heeft thans het stelsel van Versailles op zij gezet. Het staat thans aan de andere landen, om te vechten, indien zij Duitschland's macht en bedoelingen vreezen, of het onvermijde lijke te aanvaarden en de oprechte reor ganisatie aanvaarden, welke Duitschland hun aanbiedt. De „New York Daily News" zegt dat Engeland wel niet zoo gek zal zijn om te- j zamen met Frankrijk tegen Hitier een oorlog te beginnen over het Rijnland. Wij hopdft, dat Frankrijk de waoenen niet zal opnemen. Per saldo bezet Hitler ziin eigen grondgebied en niet dat van een ander, i In Duitschland. De Duitsche bladen leggen den nadruk op het herstel der volledige Duitsche sou- vereiniteit en op het feit, dat de Duksche vredelievendheid ln de afgeloopen jaren beproefd is gebleken, en nog steeds on aangetast bestaat Rosenberg schrijft in den „Voelkischen Beobachter" om „Het is nle' de schuld van Duitschland. dat het zoo geloopen is. De stap van den Leider is dus niet een bedreiging naar eenigen kant. welken ook. maar Is na de beveili ging tegen het Sovjet-Russische pact, de onmiddellijke actieve inleiding tot nieuwe vreedzame onderhandelingen. Het Duitsche Ni°uwst-reau schrijft: Alles, wat tot dusverre van Duitsche zijde Frankrijk is aangeboden, hebben de Franschen steeds onaanvaardbaar ge noemd en afgewezen: 1. Iedere ontwapening, welke ook, was voor de Franschen onaanvaardbaar. 2. Een leger van tweehonderdduizend I man was voor de Franschen onaanvaard baar 3. Een leger van 300.000 man was voor de Franschen onaanvaardbaar. 4. Het. vlootverdrag met Engeland het eenige beperkende accoord was voor de Fia:w=chen onaanvaardbaar. 5. De voorstellen betreffende een lucht.- pact heeft Frankrijk niet aanvaard; zij wa"en voor de Franschen onaanvaardbaar. 6. En het kwalitatieve vlootaccoord Ook hier heeft Frankriik zich ter zijde gesteld en geweigerd met Duitschland te onderhandelen. 7. Op 7 Maart heeft de Leider nieuwe, vèr-gaande voorstellen gedaan ter pacifi catie van Furore. Frankrijk heft tot dus- Vr-» st^-d- rfaewe7er. Zal het ook ditmaal de kans voorbij laten gaan? In Rusland. Radek schrijft in de „Iswestya": Nadat Hitier het verdrag van Locarno in stukken heeft gescheurd en de gedemilitariseerde zóne heeft bezet, stelt het Frankrijk ln de piaats van een geannuleerd vrijwillig ver drag een ander verdrag voor. dat ln de toe komst, eveneens zal worden geannuleerd. Indien Frankrijk daar niet op ingaat, zal Hitier tal van troependeelen naar de gedemilitariseerde zóne zenden en Frank rijk rechtstreeks bedreigen. Het. Duitsche imperialisme, aldus schrijft Radek voorts, beweegt zich reeds van het Oosten naar het. Westen. Het zal afhangen van de wijze, waarop I Frankrijk, Engeland en België op deze actie van het Duitsche Imperialisme zullen reageeren, wat dit verder zal doen. Indien de Westersche mogendheden vol doende krachten op de been zuilen brengen voor de snelle uitwerking van beschermen de tegenmaatregelen, zal Hitier nog hon derdmaal overwegen aleer hij zal begin nen met zijn hoofd te spelen als met een voetbal. De Prawda schrijft: Het Duitsche fas cisme dekt iederen agressieven stap on verwijld met een serie voorstellen over pacten en verdragen, waaraan het geen waarde toekent en die het, zooals het lot van Locarno laat zien. zal verscheuren op het oogenblik. dat het zal besluiten den oorlog te beginnen. In Polen. De geheele pers levert commentaar op de laatste besluiten van de Duitsche re geering en constateert, dat de nieuw-ge- schapen toestand niet van Invloed is op de Dultsch-Poolsche betrekkingen. welke rechtstreeks geregeld zijn. Men eischt van Polen tegelijkertijd kalmte en waakzaam heid. De bladen wijzen er eveneens op, dat het Poolsch-Fransche bondgenootschap, een der fundamenten van de Poolsche politiek, intact blijft. De bladen herinneren er aan. c!at de verdragen Van Locarno de grenzen in het Westen regelen, doch de Dultsch- Poolsche grens aan haar lot overlaat. Stresemann' heeft in 1925 categorisch geweigerd de Westgrens van Polen te ga randeeren. De regeeringsgezlnde „Kurjer Porsnny" schrijft, dat behalve het negatieve aspect, de laatste Initiatieven van Hitier ook een positieve zijde bevatten, n.l. het voorstel tot terugkeer naar den Volkenbond en de afsluiting yah,, non-agressiepacten met alle buurstaten. De politiek van Polen, welke de richt lijnen volgt, .welke zijn vastgesteld door den grooten maarschalk, zal zich niet ver liezen in den doolhof van formules en procedures, maar zal een positieve houding aannemen jegens ieder initiatief, dat den vrede werkelijk zal dienen. In de Kleine Entente. De pers der Kleine Entente stelt zich unaniem achter Frankrijk. DE BEPALINGEN VAN LOCARNO. Het verdrag van Locarno bespreekt in art. 8 de kwestie van den geldigheidsduur. Daarin en ingewikkelde procedure vastge legd, die moet worden gevolgd om het verdrag te doen beëindigen Opzegging door een der partijen zonder meer is vol gens het verdrag niet mogelijk. Art. 8 zegt: Dit Verdrag zal bij den Volkenbond overeenkomstig het Volkenbondsverdrag geregistreerd worden. Het zal van kracht blijven, totdat op verzoek van ëén d%r Hooge Verdragsluitende Partijen, welk verzoek drie maanden van te voren ter kennis moet zijn gebracht van de andere Mogendheden, die dit Vèrdrag ondertee kenen, de Raad. beslissende met een meer derheid van minstens twee derden der stemmen, vaststelt, dat de Volkenbond aan de Hoog«- Verdrgsluitende Par tijen voldoende waarborgen verzekert, en het Verdrag zal alsdan zijn uitwerking verliezen na afloop v.an een tijdsverloop van ëén jaar! Wat de militaire bezetting betreft zegt art. 1: De Hooge Verdragsluitende Partijen waarborgen ieder voor zich en gezamen lijk, gelijk in de navolgende artikelen is vastgesteld, de handhaving van den ter- ritorialen status quo, welke voortvloeit uit de grenzen tusschen Duitschland .en België en tusschen Duitschland en Frankrijk, en de onschendbaarheid van genoemde grenzen, zooals deze zijn vast gesteld door of in uitvoering van het Vre desverdrag, dat op 28 Juni 1919 te Versail les geteekend is, evenals de nakoming van de bepalingen van de art. 42 en 43 van genoemd Verdrag nopens de gedemilitari seerde zone. Deze artikelen van het Verdrag van Versailles zijn: Art. 52: Het is Duitschland verboden, hetzij op dan linker Rijnoever, hetzij op den rechter, versterkingen te onderhou den of aan te leggen, ten Westen van de linie, getrokken op 50 km Oostelijk van deze rivier. Art. 43: Het is eveneens verboden in de zone, bedoeld iji art. 42. gewapende troe pen in gariïizcen te hebben of samen te trekken, hetzij-voor langen duur. hetzij tijdelijk, evenals het houden van alle mi litaire manoeuvres van welke soort ook. en het onderhouden van alle faciliteiten voor mobilisatie. Art. 4 van het verdrag van Locarno dat als een van de contracteerende par tijen meent, dat een schending van art. 2 van het verdrag zelf of een overtreding van de art. 42 of 43 van het verdrag van Versailles heeft plaats gehad of plaats heeft, zij de.kwestie onmiddellijk voor den Volkenbond brengt Het artikel vervolgt, dal als de Vol kenbondsraad 'geconstateerd heeft, dat een dergelijke schending of overtreding is geschied hij (jaarvan zonder uitstel mede deeling doet aan de onderteekenaars van het verdrag en dat elk daarvan verplicht is, cm in een dergelijk geval onverwijld zijn bijstand te verleenen aan de mogend heid, tegen welke de geïncrimineerde handeling gerièht is. In het geval van flagrante schending van art. 2 van het verdrag van Locarno of san flagrante overtreding van de artike len 42 of 43 van het verdrag van Versail les, door een van de contracteerende par tijen. verplicht elk van de anderen zich onverwijld zijn bijstand te verleenen, van het oogenblik af dat zij zich er rekenschap van heeft kunnen geven, dat deze schen ding een niet uitgelokte aanvalshandellng vormt en dat hetzij vanwege de over schrijding van de grens, hetzij vanwege de opening van vijandelijkheden of van de verzameling van strijdkrachten ln de ge demilitariseerde zone, een onverwijlde ac tie noodzakelijk is. Ook in dat. geval zal de Volkenbondsraad. overeenkomstig de eer ste alinea van dit artikel op de hoogte gebracht worden en mededeeling doen van het resultaat van zijn bevindingen. De contracteerende partijen verbinden zien in een dergelijk geval te handelen over eenkomstig de aanbevelingen van den raad. die eenoarlc aangenomen zijn. met uitzondering van de stemmen van de ver tegenwoordigers van de partijen, die bij de yij andelij kheden betrokken zijn. RECLAME. 097» Het leven komt ons onaangenaam, zelfs ondragelijk voor. Slechls één wensch bezielt ons: de pijnen kwijt te raken Inslantine vervult snel en zeker dezen wensch zonder de minste schadelijke nevenwerkingen stilt en voorkomt pijnen! Met bloemen en jubel zijn de troepen ingehaald. OUOE HERINNERINGEN. (Van onzen reis-redacteuri. Keulen, 8 Maart. Vlaggen waaien boven Duitschland. Vlaggen van Oost-Pruisen tot ln het Saargebied: rood met zwarte haken kruisen in het witte middenveld. Vlag gen waaien vooral boven het Rijnland, waar het heden feest ls als nooit te voren. Van de hulzen, van de kerken, van de fabrleksschoorsteenen, overal wappert het rood met het zwart en wit als een trotsche juichkreet tegen den hemel. Het Rijnland heeft zijn leger terug en het is met bloemen en met gejubel binnengehaald! Het jongste besluit van Adolf Hitler moge het buitenland hebben verrast, het Rijn land zelf was wellicht nog meer onvoor bereid op de komst van het leger. En plot seling kwamen de soldaten aangemar- j cheerd, alsof er geen Locarno bestond, dat nog niet zoo heel lang geleden door den Fuehrer uitdrukkelijk was bevestigd Misschien heeft Hitier sedert zijn optreden als leider van het Duitsche volk nog nim mer op het Rijnland meer indruk gemaakt dan thans, nu het zich weer vrij kan voe len zonder den Idruk van iets, wat het steeds als een smaad jegens het land ls blijven beschouwen. Terwijl de Fuehrer zijn rede in den Rijksdag hield, zouden de troepen het Rijnland binnentrekken, als om daarmee zijn woorden te onderstrepen. Niettemin waren in Keulen de militairen al eerder binnen de verboden zóne. Daaruit is waar schijnlijk te verklaren de aanvankelijke tegenspraak uit Berlijn van de eerste be richten omtrent de troepenverplaatsingen, omdat deze blijkbaar niet geheel volgens het programma waren uitgevoerd. Het ver klaart echter ook de bijzondere verrassing, die de stad als een siddering doorvoer, toen met de snelheid van een electrlsche vonk zich het gerucht door de stad verspreidde, dat de soldaten kwamen. Het gerucht werd een roep en de roep werd een juichkreet, toen de eerste troepen zich vertoonden. Waren de menschen zich bewust van de mogelijke politieke gevolgen van deze ge beurtenis? Zonder twijfel niet. ZIJ dach ten er niet aan. dat hier een plechtige be lofte was geschonden en dat het buiteh- land daarin een oorlogsdaad mocht zien. In dat opzicht waren ze bezield met een algeheel vertrouwen in den leider, die hen naar hun meening in zijn politiek ten op zichte van het buitenland nog nimmer had teleurgesteld. Geestdrift maakte zich van allen meester. Spontaan werden de vlaggen uitgestoken, reeds lang voor het bevel daartoe uit Berlijn werd bekend ge maakt en overal zag men stralende gezichten. Van Keulen werd de radio, die Hitler's lange rede uitzond, ln den steek gelaten om van de glorie rijke intocht der weermacht getuige te zijn, in de andere plaatsen van het Rijnland kwam de vreugde tijdens het beluisteren van de met spanning ver wachte redevoering, die spoedig ook daar werd onderstreept door ratelende wielen en dreunende soldatenpassen. De eerste berichten omtrent de gebeur tenissen in het Rijnland waren voor ons aanleiding om erheen te gaan, ten einde getuige te kunnen zijn van wat zich daar ln deze historische dagen afspeelde. Het was een en al geestdrift, die we daar ont moetten. geestdrift over het terugzien van ,.das Militar", dat men vooral immers in Duitschland zoo vereert, geestdrift ook om een daad van de regeering, waarmee deze aan het buitenland wederom toonde, baas ln eigen huis te willen zijn. ..Nu is alles weer net als vroeger." oor deelde de kellner in een café, die uit lou ter vreugde een praatje begon te maken. „Nu hebben we onze soldaten weer." „Ja, nu zijn jullie weer gelukkig," ant woordden we. „Nou. gelukkig, gelukkig, dat zeg ik niet, maar ze kunnen nu tenminste weer zien dat we doen. wat we zelf willen, en niet wat zij willen." Zoo was het algemeen gevoelen, en dat uitte zich in de houding van allen, van Jong tot oud, met, of zonder uniform. De krantenjongens riepen het des avonds uit aan de uitgangen der stations en op de hoeken der straten. Het was overal leven dig in cie stad en er was een stemming als op een overwinningsfeest. Over de machtige Hohenzollernbrug waren de soldaten gekomen, na op het station Deutz aan de rechteroever van den Rijn te zijn afgestapt, Hoevelen van de juichende belangstellenden aan den kant van den weg zullen zich hebben herinnerd, dat ruim zeventien jaar geleden voor het laatst ook Duitsche troepen deze brug waren gepasseerd! Welk een verschil met die dagen, de laatste van den grooten oorlog, toen het Duitsche leger na een strijd tot het uiterste tot den terugtocht werd ge dwongen en uit het eens bezette land moe en ondervoed, gedemoraliseerd en toch zich trachtend goed te houden, zijn trage schreden zette op den weg terug. Daarna waren het jaren lang andere soldaten, die den „Wacht am Rhein" betrokken: Engelsehe, Fran sche en Belgische, die jarenlang het Rijnland hielden bezet. Waai- nu de Duitsche soldaten mar cheerden. hebben we ruim tien jaar gele den de bruine uniformen van het Engel sehe bezettingsleger gezien. De bevolking aanvaardde den nederlaag en zij verdroeg de vreemdelingen, wier aanwezigheid zij als een smaad bleef voelen. Het bezettings leger verdween en het Rijnland was bui ten de politie zonder uniformen, totdat er eenige jaren geleden weer bruine unifor men waren gezien: de S.A. en de arbeids dienst deden er hun intrede en beheerseh- ten er tenslotte de straat. Nu is het weer de grijze uniform van de Duitsche weer macht, die er voor het eerst na zeventien jaar naast de partij-uniform zich aan de gelukkige Rijnlanders vertoont. Zaterdag en Zondag heeft liet er ge dreund van den intocht der militairen en misschien zal dat de volgende dagen ook nog wel zoo zijn. In Diisseldorf, in Keu len, in Mainz, in Aken, in Trier en in. Saarbrücken, overal zijn Zaterdag de sol daten met open armen ontvangen. Het oude ceremonieel is er meteen weer in eere hersteld, doordat in Aken bij dë „Eisen- brunnen" reeds Zaterdag de parade werd afgenomen, zooals dat er voor den oorlog gebruikelijk was. Was het wonder, dat sommigen daarbij tranen in de oogen kre gen. naar ons later is verzekerd? Infante rie, artillerie, wielrijders, calavalerie, mo torrijders en het vliegercorps waren alle van de partij ln den stralenden zonne schijn. Militaire Jagervliegtuigen ronkten ln de blauwe lucht cn waren op sommige plaatsen de voorboden van de troepen. Met één slag ls aan de demilltarisatle een krachtig einde gemaakt en daarmee heeft Duitschland zijn oude rechten hernomen. Zoo plotseling is alles in zijn werk gegaan, dat hier en daar een onderdak voor de militairen moest worden ge ïmproviseerd. De officieren kregen een verblijf in hotels, doch niet overal kon, zooals in Trier, de vroegere kazerne weer worden betrokken. De Keulsche kazerne in de voorstad Riehl bijvoor beeld is thans in gebruik bij de S.S., zoodat de soldaten in eenige scholen tijdelijk zijn ondergebracht. Van daar uit zullen ze over eenigen tijd naar andere verblijfplaatsen worden gediri geerd. Dat er voor alle plaatsen, waar nu sol daten zijn gelegerd, veel belangstelling be staat, spreekt vanzelf. Maar nog grootere belangstelling was er Zaterdagavond voor de fakkeloptochten, die in bijna alle plaat sen gehouden werden. Feestelijk flakker den de vlammen, beschijnend de vroolijke gezichten der kijkers langs den weg met daarboven de huizen, die als een donkere massa boven het lichtfestijn zich verhie ven. Overal was er vroolijkheid en gejuich, dat zloh ook voortzette in de café's, die dezen Zaterdagavond extra vol waren. Zondag hebben we op een tocht langs verschillende plaatsen in het Rijnland kun nen constateeren, hoezeer de bevolking overal meeleeft met de nieuwe, eigen be zettingstroepen. Het was een rouwdag, ge wijd aan de in den oorlog gevallenen, doch de droefenis heeft door het geheele land plaats gemaakt voor blijdschap en van de talrijke vlaggen, die de straten bescha duwden, hing er maar een heel enkele halfstok. Waar we ook kwamen, waren er vroolijke gezichten en als er ergens een gerucht vernomen werd, dat op de komst van nieuwe troepen duldde, stroomde het publiek weer tezaam. Een ouderwetsche „Pickelhaube", blinkend ln de zon, zagen we voor het eerst in Aken. waar een der officieren blijkbaar in groot tenu in het openbaar paradeerde. Het succes, dat hij ermee bereikte, overtrof wellicht nog zijn stoutste verwachtingen. Voor het overige was alles grijs. Grijs de uniformen van soldaten en officieren, grijs de doffe martiale helmen van het veldtenu, grijs ook de auto's, de vracht wagens en de kanonnen, voor zoover ze niet hier en daar met. bruine tinten wa ren gecamoufleerd. Alles zag er zoo wel verzorgd uit. alsof het gloednieuw was; van de paardentuigen tot de keukenwa gens blonk alles in den ochtendzonne- schijn. De intocht der troepen is Zondag vrijwel den geheelen dag voortgezet. In Frankfort kwamen de soldaten Zondag voor het eerst, doch de feestvreugde kon er niet grooter zijn dan overal elders, waar dezen tweeden dag het nieuwe voor velen er toch al af was. In Keulen, waar verscheidene auto's met Berlijnsche nummerborden talrijke hooge nationaal-socialistische per soonlijkheden hadden samengebracht, werd een defile van artillerie, dat langs den statigen Dom optrok, van alle kanten toegejubeld. De soldaten droegen bloemen en steeds -weer werden uit sommige huizen nieuwe bloemen naar beneden geworpen. Het zijn feestelijke dagen, die aan glorie rijke tijden herinneren. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10