DE OORLOG. 121/2 jarig Wethoudersjubileum te Warmond 77sle Jaargang WOENSDAG 4 MAART 1936 No. 23295 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. De Commissie van Dertien heeft een resolutie aanvaard, waarin Italië en Abessynië worden uit- genoodigd, „de onderhandelingen te openen, ten einde de vijandelijkheden te staken in den geest van het pact". Vóór 10 Maart wordt het antwoord ingewacht. Ook het leger van Ras Imroe aan het Noor delijk front is thans door de Italianen teruggeslagen naar de Takazze. Van den heer Alb. Oudshoorn. Vreeselijk ongeluk te Sn eek. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets/ per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te (betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. J. ZWERK. t Het Geref. Minnehuis in de Kaacsenma- (kersstraat is plotseling in rouw gedom peld. Geheel onverwachts is gisteravond n.l. te zijnen huize in den leeftijd van 51 jaar overleden de heer J. Zwefjs. in leven vader van genoemde inrichting. De heer Zwerus trad 1 Juli 1917 als zpo- danig in functie, nadat hij tevoren met zijn echtgenoote was werkzaam geweest als vader en moeder der jongensaldeeling van het Haagsche Weeshuis. Hij legde aanstonds een groote toewij ding aan den dag en maakte zich zoowel (bij de regenten als bij de verpleegden uitermate bemind. Altijd stond hij op de bres om de zake lijke belangen van het Huis of de persoon lijke belangen der aan hem toevertrouwde verpleegden te behartigen en daarbij had (hij voor iedereen een vriendelijk woord. Hij was voor velen een „Vader" in den waren zin des woords en zijn plotseling heengaan wordt dan ook door allen, die hem hebben gekend, diep betreurd. De heer Zwerus laat een leegte achter, die niet gemakkelijk kan worden aangevuld. Zijn nagedachtenis zal door velen blijvend worden geëerd. Hij ruste in vrede. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal plaats hebben a.s. Zaterdag om halfeen op „Rhijnhof". 40-JARIG JUBILEUM. Var* den heer G. J. Jonk. Vandaag heeft de heer G. J. Jonk het feit herdacht, dat hij 40 jaar geleden in ■dienst trad bij de drukkerij van J. J. Groen Zoon, waar hij betrekkelijk spoe dig aangesteld werd tot algemeen chef. Per auto werd de jubilaris des morgens met zijn familie aan zijn woning afge haald en ten huize van den directeur door dezen en commissarissen hartelijk toegesproken onder aanbieding van ge schenken. In zeer waardeerende woorden werd de beteekenis geschetst van het werk van den heer Jonk; gedurende al die jaren heeft deze uitgemunt door nauwgezetheid, vlijt en groote plichtsbetrachting. Daarna werd de jubilaris namens het zetterij- en drukkerij personeel in warme bewoordingen gelukgewenscht door den heer Ar. Koet, onder aanbieding van een tweetal keurige etsen en namens het kan toorpersoneel door den heer Klaasen. Spre kers releveerden de groote achting, die alle employé's den jubilaris toedragen van wege zijn persoonlijke eigenschappen. Namens de Ned. Maatschappij voor Nij verheid en Handel werden hem de gouden medaille met inscriptie en getuigschrift uitgereikt. Omstreeks kwart voor twaalf werd de jubilaris verrast door het bezoek van den Burgemeester. Deze bracht op welspre kende wijze de voortreffelijke hoedanig heden naar voren zooals deze uit zijn samenwerking met de Gemeente-Secre tarie steeds gebleken waren. Ook deelde hij mede dat hem als Koninklijk blijk van waardeering de zilveren medaille verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau ver leend was. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: A. Alt, Lange Mare 112, Leiden; handel in gereedschappen en kleine werktuig machines, groot- en kleinhandel in rij wielen en onderdeelen. Wijziging uitge oefend bedrijf: De groothandel in rijwielen en onderdeelen wordt d.d. 15 Mrt. 1936 opgeheven. N.V. Renata, Oranjestraat 5, Alphen a d. Rijn: handel in vervaardigen van jute en andere emballage-artikelen enz. Kan tooradres verplaatst naar Prinsengracht 170, 's-Gravenhage. „Nieuw Brittenburg", Wassenaerkade 33 a/b, Katwijk a. Zee; pension, café, lunchroom, banketbakkerij. Het café bedrijf wordt vanaf 1 Mrt. 1936 alleen door den heer R. v. d. Ploeg uitgeoefend. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het eandidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter K mej. D. W. Ch. Henrichs (Den Haag)voor het ean didaatsexamen geschiedenis mej. T. P. Dijkgraaf (Den Haag) en voor het voor bereidend kerkelijk examen de heer A. van der Most (Schiedam). GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen van 1 Februari tot en met 2 Maart 1936: Portemonnaies, 2 heerenparapluies, een zwarte tasch. een paar beenpijpen, 3 rozenkransen, 'n hand- taschje, een hondenriem, een nageltange tje, 3 bankbiljetten, een lippenstift, sleu tels, een bruin étui, een kwitantie, een zilveren sohakelketting, handschoenen, 'n tasch met boeken, een gouden gladde ring een broche, een stormlantaarn, een zwart vulpotlood, een vermoedelijk gouden da mesarmbandhorloge. een ringetje, een blauw zijden ceintuur, een actetasch met boodschappen, een studieboekje (Duitsch), een knipkaart van N.Z.H.T. een bruine vulpenhouder, 2 vulpotlooden, een rijwiel- pomp, een sjaal, een bril met hoornen montuur, een gezegeld papier, een hak bijl. een slagersmes, rijwielbelastingmer- ken, een heerenslobkous, een broche van E.H B.O., een zwarte handwarmer, een bruin étuitje, een ring met steentjes, een R.-K kerkboekje, een broche, een mes, vulpenhouders, een radiateurdop, een bruine tasch, een tasch met gereedschap, een dekzeil van raaiateur, een zakje met haakwerk, een blauwe overall, een hand warmer, een damesarmband, een vulpot lood, een baal meel. Alsnog opgegeven als gevonden in den zomer van 1935: een katoenen strik, met gouden speld voorzien van steentjes. Gevonden in het Postkantoor: Een bankbiljet, een wollen heerenhandschoen, een astrakan heerenhandschoen, klein geld, een bruin lederen heerenhandschoen een zwarte brillendoos. Gevonden in de Electrische Tram (stadslijn): Een damestasch, een dames handschoen, een poederdoosje, een stof bril, vier damesparapluies, 1 portemonnaie met inhoud. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 13 n.m. behalve Donderdags en Vrijdags ten Poli- tiebureele alhier. Heden is het feest te Warmond: de heer Alb. Oudshoorn herdenkt er zijn 12'/:-jarig wethoudersjubileum en wordt van vele zijden gehuldigd. Hedenmorgen werd hij ten Gemeentehuize door den Burgemeester en meerdere raadsleden toegesproken, waarbij zijn capaciteiten uitvoerig naar voren zijn gebracht en hem velerlei gelukwenschen ten deel vielen. Vanmiddag vond een drukbezochte receptie plaats en hedenavond zal de burgerij den heer Alb. Oudshoorn, bekend en populair tot ver bjiiten de grenzen van Warmond, nog huldigen. Wij voegen onze hartelijke gelukwenschen bij die, welke hem heden in sado grooten getale bereikten! Hierboven de heer en mevr. Oudshoorn met burgemeester Ketelaar, wethouders, raadsleden ambtenaren en familie tijdens de feestelijke ontvangst op het Raadhuis. VIJF DOODEN. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur is een auto uit Leeuwarden, vermoedelijk tengevolge van den mist, in de Stadsgracht te Sneek gereden en onder water verdwenen. Het duurde ruim een kwartier voordat men de vijf inzittenden: een dame en vier heeren uit Leeuwarden, naar boven wist te brengen. De levensgeesten waren toen bij allen geweken. (Voor nadere bijzonderheden zie men pag. i van het 3e Blad). CHR. TEXTIELARBEIDERSBOND „UNITAS". De jaarvergadering. In het gebouw „Prediker" vergaderde de aid. Leiden van den Chr. Textielarbeiders- bond „Unitas" ter herdenking van het zes-en-twintig jarig bestaan. De voorzitter, de heer S. Stokkel, sprak er in zijn openingswoord zijn blijdschap over uit, dat deze bijeenkomst zoo buiten gewoon goed bezocht was. Spr. wees er ver volgens op, dat het ledental der afdeeling nog steeds groeiende is. De Bondsvoorzitter, de heer J. Ekkei sprak daarna een propagandistisch woord uit. Spr. herinnerde aan de uiterst moei lijke tijdsomstandigeheden. Er is op maat schappelijk- en geestelijk terrein groote ■nood. Als mensohen met een chr. levensopvat ting hebben wij ons niet afzijdig te hou den. Allen hebben wij een taak. God geve, dat deze taak begrepen moge worden. Met een opwekking tot trouw aan de chr. vakbeweging besloot de heer Ekkel zijn rede. Namens den Chr. Besturenbond voerde de heer Veerman het woord, die in het bij zonder de aandacht vestigde op de actie voor „Jong Holland snakt naar werk". Het programma, dat daarna werd afge werkt en zeer gevarieerd was samenge steld, vermeldde o.m. muziek 0. 1. van den heer P. Philippo en enkele tooneelstukjes opgevoerd door ,.De Abelspelers" 0. 1. van den heer Hendriks. De eere-voorzitter, de heer J. Wasse naar sloot de vergadering, waarin nog een collecte voor het Chr. Comité voor Werk- loozenzorg werd gehouden, die ruim elf gulden opbracht, op de gebruikelijke wijze. Unitas kan op een welgeslaagd jaar feest terugzien. BINNENLAND. Het „hotelplan" nog niet gereed: do A.N.WJS. tegen de reisbelasting. (3e Blad). De Tweede Kamer over de contingentee- ringspolitiek. (Binnenland, 3e Blad). Te Sneek is een auto uit Leeuwarden te water gereden; alle vijf inzittenden zijn verdronken. (3e Blad en Laatste Berich ten, le Blad). De onderwijsconcentratie; de staatscom missie geïnstalleerd. (Kerk en School, 4e Blad). Straatroof te Haarlem. (Gemengd, 4e Blad). Het 12'/j-jarig Wethoudersjubileum van den heer Alb. Oudshoorn te Warmond. (2e Blad). BUITENLAND. De Commisie van Dertien vraagt de oorlogvoerenden onderhandelingen te openen. (4e en le Blad). In Japan wordt prins Sajonji premier (Buitenland en Tel., le Blad). Een reeks van politieke besprekingen op komst. (Buitenland, le Blad). Een regeling ter vlootconferentie tus- schen Engeland. Frankrijk en Amerika waarschijnlijk. (Buitenland, le Blad). UITVOERING „EX ANIMO". Een uitgebreid programma. 't Is haast ongelooflijk zulk een enorme belangstelling er bestaat voor de uitvoe ringen van het kinderkoor „Ex Animo", sinds de heer de Wolff dit koor leidt. Niet alleen, dat de Stadszaal dan stampvol is, maar ook de aanwinst der leden is zóó groot geworden, dat er haast niemand meer op 't podium bij kan. Wel een bewijs, hoe sterk de naam van den heer de Wollf als een goed leider voor de kinderen, die daarbij prettig met hen weet om te gaan, gelijk een loopend vuurtje de laatste jaren door onze stad is gegaan. De keuze der liedjes is eiken keer aller aardigst en er wordt altijd wat nieuws bij verzonnen: een grappig effect, een teeke- nende illustratie ter onderstreeping van het gezongene, telkenmale een ieuke vondst, die inslaat en naast waardeering voor den prettig klinkenden zang. een daverend applaus ontlokt voor hetgeen de heer de Wolff nü weer bedacht heeft. Ongeveer 25 liedjes meerdere beper king zij nogmaals dringend aanbevolen, ondanks het goede gehalte! werden door het groote, het kleine of het meisjeskoor voorgedragen en wij gelooven niet, dat het auditorium zich daarbij verveeld heeft Het repertoire wordt meerendeels zuiver en rhythmisch, frisch en pittig en met dik wijls goed getroffen, levendig aangevoelde voordracht opgediend. Het opmerkelijke daarbij is. dat de dirigent in zijn keuze onuitputtelijk schijnt: iedere uitvoering brengt weer een totaal nieuwe keuze, waarbij het verheugend is, dat de heel de Wolff zélf een leverancier van kinder liedjes blijft, wiens compositorische gaven op dit gebied nimmer opgedroogd schijnen te raken. Na zooveel uitvoeringen kennen wij nu wel zijn siajl volkomen: de stem voeringen zijn vlot, zijn gevoel voor decla matie is steeds juist, daarbij verstaat hij het kinderlijk gemoed volkomen en laat de jeugd treffende voorvalletjes, dikwijls ook uit het dagelijksche leven zingen, die zij begrijpen en waar zij pleizier in heb ben. Zoo'n ..Scharesliep" liedje bijv. met de alleraardigst gevonden tweede stem, dat heerlijke marschtempo in de marchee- rende soldaten, met trommel- en bekken slag, dat geestige liedje van de rijksdaal ders, die niet zakken of van het zusje, dat U niet mag krijgen, omdat er nér gens zóó'n schat/je is, het is alles wjj ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. deden slechts een greep! van een onbevangen natuurlijkheid en van een uitstekend begrip voor wat de kinderzang vereischt. Speciaal willen wij nog noemen „Jaapje en de maan" van mevr. Bouman Tholen, dat een voorbeeld was van een bekoorlijk-melodische compositie. Zouden wij opmerkingen willen maken, dan zijn het déze: moge de heer de Wolff niet lichtelijk de dupe worden van het „veelschrijven", want op den duur blijft het wel wat bij hetzelfde en constateeren wij geen verdere ontwikkeling. Daarbij zouden wij hem willen aanraden voor de oudere meisjes eens een rijper keuze te doen: Mendelssohn's „Meiklokje in het dal", licht en luchtig, maar niet steeds zuiver vertolkt, is zeer geschikt, maar een liedje als „De ijzeren pot en aarden pot", of zèifs het „Anna Suzanna" is voor dezen leeftijd toch heusch te kinderlijk. Men kan stellig hooger grijpen, want de klank en de overige capaciteiten zijn daarvoor voldoende. Wij zouden nog kunnen wijzen op de kostelijke effecten in Eilenberg's be kende „De molen in het bosch", op nog véél meer gelukkige momenten, maar worden dan te uitvoerig. Tenslotte zij nog een woord gewijd aan de nieuwe „Oranje-Cantate" van den heer de Wolff, op de woorden van zijn trouwe medewerkster Jo v. d. Stap, die in dezen tijd van nationale opleving een zeer gun- stigen indruk maakte. Het gemengde koor heeft deze compositie met toewijding weergegeven, hoewel wij toch het gevoel hadden, dat het tot betere prestaties in staat is. De combinatie kinderkoor- spreekkoor leek ons niet gelukkig, daar het laatste te veel in de verdrukking kwam en het „gesproken woord" eigenlijk vol komen verleren ging. Het Wilhelmus van Nassauwe is door de gansche zaal uit volle borst van harte meegezongen! De avond is geopend met het zingen van ps. 138 vers 1 en met gebed gesloten. NOTARISSEN EERVOL ONTSLAGEN. Bij K. B. is aan den heer J. A. van Ha mel op zijn verzoek met ingang van den dag van indiensttreding van zijn opvolger eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van notaris hier ter stede. Notaris Van Hamel heeft deze functie gedurende 53 jaar bekleed. Bij K. B. van 2 Maart is aan den heer B. J. J. N. Troost op zijn verzoek met in gang van 10 Maart eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van notaris alhier. De heer Troost bekleedde het notaris ambt hier ter stede sinds 1917. (Berichten reeds in een gedeelte van de vorige oplage opgenomen). Met ingang van heden is het filiaal van A. Hlllen's Sigarenfabriek, Steen straat 24 hoek Beestenmarkt, dat gedu rende 16 jaar door den heer H. Heester- mans op accurate wijze is beheerd, door dezen overgenomen. Hü zal 't bedrijf thans voor eigen, rekening voortzetten met dien verstande, dat er voortaan alle meest be kende merken van sigaren, sigaretten en tabak verkrijgbaar zullen zijn.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1