Belasting op reizen naar het buitenland SLOAN'S 77ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 3 Maart 1936 Derde Blad No. 23294 Heffingen van f. 0.50, f. 0.75 en f. 1.- per dag Geen uitzondering voor gezondheidsredenen VRAGENRUBRIEK. 's Nachts opstaan BINNENLAND. Nog zes millioen voor het Werkfonds. RHEUMATIEK LINIMENT o Vrijstelling voor schoolreisjes, tochten op Nederlandsche schepen en kinderen beneden 18 jaar. Thans ls verschenen een wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting. De toe lichting zegt o.m„ dat dit wetsontwerp in de eerste en voornaamste plaats ten doel heeft, de algemeene Rijksmiddelen te stij ven door het heffen van een verterings belasting van het in de laatste Jaren aan zienlijk gestegen aantal van de inwoners des Rijks die een deel van hun inkomen aan reïsgenoegens in het buitenland ple gen te besteden. Om het fiscale doel te bereiken dient de heffing op een matig bedrag gesteld te worden, zoodanig dat de remmende en beperkende werking ten aanzien van bul- tenlandsche reizen, die er het gevolg van kan zijn, tot een minimum wordt be perkt. Mocht de voorgedragen heffing naast verkrijging van de gewenschte bate voor de voorgedragen heffing voor de schatkist er toe leiden, dat hetgeen min der aan buitenlandsche reizen wordt uit gegeven niet ten volle aan belasting wordt opgebracht, maar deels ook aan het Nederlandsche reis- en bedrijfswezen ten goede komt, dan zal dit als een bijkomend voordeel der heffing zijn te beschouwen. Ieder streven naar een gedwongen om buiging van het reizigersverkeer of naar eenige andere beperking van de bewe gingsvrijheid is dus aan deze heffing vreemd. Naar aanleiding van hetgeen hierboven over verteringsbelasting is gezegd merkt de Minister nog het volgende op: De verteringen zijn, voor zoover zij ge schieden ter bevrediging van andere dan noodzakelijke levensbehoeften, een aan wijzing van draagkracht. Het ls om ver schillende, vooral fiscaal-technische rede nen niet steeds mogelijk die vertering op directe wijze te belasten; vele verteringen moeten op indirecte wijze worden getrof fen (door accijnzen en dergelijke). Het voordeel van deze nieuwe belasting is, dat zij evenals de personeele belasting, den belastingplichtige voor de door hem gemaakte verteringen direct treft; in dit geval is bovendien sprake van een verte ring welke in nagenoeg alle gevallen on betwistbaar van draagkracht blijk geeft. Al wordt deze belasting in tegenstelling met de zoo juist genoemde personeele be lasting in fiscaal technisch opzicht als een indirecte geconstrueerd, economisch heeft zij stellig het karakter van een di recte belasting. Immers de persoon, die haar betaalt, draagt haar eveneens. De tarieven. De belasting is voor elke reis afzonder lijk per reiziger gesteld op f. 0,50 per dag voor de eerste acht dagen, op f. 0,75 per dag voor de volgende vier dagen en op f. 1,00 voor eiken volgende dag. In het algemeen zegt de toelichting verder ls het niet mogelijk onderscheid te maken tusschen plezierreizen en andere reizen. Vele reizen hebben toch een ge mengd karakter, waarbij het een onbegon nen werk zou zijn om vast te stellen, in hoeverre het plezier door andere factoren wordt overheersdht. Er zijn echter enkele categorieën van personen, van wie zonder meer aangenomen kan worden, dat hunne reizen buitenlands veelal niet of niet in de eerste plaats het karakter van plezier reizen hebben. Dit is het geval met grens bewoners en met al degenen, die zich uit hoofde van hun beroep of bedrijf regel matig naar het buitenland dienen te be geven. Voor deze categorieën is in het algemeen aangenomen, dat alle buiten landsche reizen te zaïmen in een geheel jaar hun evenveel genot zullen verschaf fen als een reis van vijftien dagen aan een ander geeft. Voor grensbewoners of beroepsreizigers met een gering inkomen en vermogen zou echter ook een belasting van tien gulden per persoon en per jaar te zwaar zijn. Voor hen is daarom een van van vijftig cents tot tien gulden oploo- pende schaal ontworpen, verband hou dende met de belastbare som voor de gemeentefondsbelasting. Enkele categorieën van personen komen naar de meening van den minister voor algeheele vrijstellig in aanmerking, n.l. de vreemde diplomaten en beroepsconsuls met hunne gezinnen en het personeel van de het verkeer met het buitenland onder houdende vervoermiddelen; aan welke categorieën nog zijn toegevoegd jongelui, die een schoolreis maken en alle kinderen en jongelieden van niet ouder dan zeven tien jaar Opgemerkt wordt nog, dat een onderscheid naar de plaatsen of landen waarheen de reizen gemaakt worden, niet in het stelsel van het ontwerp zou passen. Voor reizen naar de Nederlandsche over- zeesohe gewesten zijn dus geen afwijkende bepalingen gemaakt. Ook voor gezondheidsreizen zijn geen uitzonderingen gemaakt. Bijna elke va- cantlereis dient de gezondheid tevens. Een grens is hier niet te trekken. De minister stelt zich echter voor bij langdurig verblijf om gezondheidsredenen in het buitenland (bijv. in een inrichting te Davos) vrijstel ling of vermindering te verleenen met be hulp van de hem in artikel 18 toe te ken nen bevoegdheid. Aangezien het een volkenrechtelijk ada gium is. dat een zeeschip geldt als grond gebied van het land, onder welks vlag het vaart, is in artikel 1 de mogelijkheid geopend, dat reizen onbelast blijven, zoo lang men op een Nederlandsch zeeschip verblijft. Het systeem. Het systeem van de belasting komt op het volgende neer: Degene, die niet in aanmerking kan of wil komen als grensbewoner of als beroeps- reiziger. moet, vóór het verlaten van het land, in zijn paspoort of eenig ander daarmede gelijkgesteld bewijs den dag van zijn vertrek uit Nederland doen vast leggen. Bij zijn terugkomst in Nederland moet hij in zijn paspoort voor een voldoend be drag aan zegels hebben gehecht en deze onbruikbaar hebben gemaakt. Deze zegels zullen behalve op de kantoren der invoer rechten en accijnzen zooveel mogelijk ook op andere plaatsen verkrijgbaar worden gesteld. De reiziger die bij binnenkomst geen of te weinig zegels aan zijn paspoort heeft gehecht, zal 't dus aan zich zelf hebben te wijten, in dien hij bij terugkomst aan de grens belangrijk oponthoud ondervindt. Hetzelfde geldt voor den reiiger, die heeft nagelaten, den dag van zijn vertrek uit 't rijk te doen vastleggen. Dergelijke reizi gers zullen het dubbele van de te weinig betaalde belasting moeten voldoen. Willen zij hiertoe niet overgaan, dan zal van hen geldelijke zekerheid voor dit dubbele bedrag worden geëischt en kun nen hun bagage en hun particuliere ver voermiddelen worden aangehouden, waar- op dan later de dubbele belasting wordt verhaald. De reiziger die bij het uitgaan den dag van zijn vertrek niet doet vastleggen, zal niet alleen de kans loopen, dat hij bij we- derbinnenkomst dubbele belasting moet betalen omdat n.l. moeilijk kan blijken hoeveel dagen hij op reis ls geweest doch zal bovendien bij het verlaten van het land voor de mogelijkheid komen te staan, dat reeds dan van hem zekerheid zal worden geëischt voor de belasting, welke hij bij weder-binnenkomst redelij kerwijze verschuldigd kan worden en dat ook dan reeds zijn bagage en particulier vervoermiddel worden aangehouden. De formaliteiten, welke hierboven zijn aangegeven, zullen aanmerkelijk kunnen worden vereenvoudigd voor degenen, die ln groepsverband een reis maken. Door een tijdelijke versterking van de posten aan de grenzen gedurende het reis- seizoen, zal worden bewerkt, dat de trei nen niet zullen worden opgehouden en dat ook het toeristenverkeer zoo vlot mogelijk zal verloopen. In het algemeen zullen personen, die buiten de zoogenaamde eerste linie aan de landzijde wonen, d.w.z. meer dan een uur gaans van de grens, niet als grensbewo ner aangemerkt dienen te worden. Waar de reisbelasting een uitvloeisel is van of althans ten nauwste samenhangt met de abnormale onevenwichtige econo mische omstandigheden hier en in het buitenland, heeft de minister gemeend, dat het gewenscht is de werkingsduur van de ontworpen wet voorshands tot een drietal jaren te beperken. J. B., te V. en J. N. te W. Het ver strekken van dergelijke adressen valt bui ten het kader van deze rubriek. W. F. R„ te L. 12 April 1897 viel op een Maandag. Mej. J. van W. te A. a. d. R. Een schroeivlek is niet te verwijderen. Als het pak de kosten waard is, kunt u misschien de plek laten overstoppen P K., te N Bij het bereiken van den 30-jarigen leeftijd is toestemming niet noodig. Bij meerderjarigheid is tot dien leeftijd wel toestemming noodig. De vader kan bij den burgerlijken stand een ver klaring teekenen. Bij weigering moet de tusschenkomst van den kantonrechter worden ingeroepen, die de ouders en het kind voor zich doet verschijnen. Wordt in de weigering volhard, dan mag het hu welijk niet worden voltrokken dan na verloop van drie maanden na den dag der verschijning. J. V. te O. De inkomstenbelasting be draagt in totaal f..62.66. RECLAME. 8 738 'j Nachts moeten opstaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizeligheid, Hoofdpijnen, Verlies ven Energie, Branding en Krampen kunnen net gevolg zijn van slechte werking van de NIEREN. Het doktersrecept Cystex voor komt, gegarandeerd, minder goed werken van de NIEREN en qeeft in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw gelei terug. Neem vandaag nog Cystex, Uw apotheker of drogist heeft het. L., t-e L. Als uw zoon ergens anders in zijn onderhoud kan voorzien, behoeft hij niet in uw huis te wonen. C. de V. te N. De grondbelasting wordt niet geheven naar de huuropbrengst doch naar mate van de belastbare op brengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen zooals die door de ka dastrale leggers zijn aangewezen. Uw aanslag is juist. D. E. te L. De belasting bedraagt in het le geval in totaal f. 26.42. Bedraagt het inkomen f. 5.per week meer dan zal de belasting f. 51.07 bedragen. THANS NOG TWINTIG MILLIOEN BESCHIKBAAR VOOR WERK VERRUIMING. HET AANDEELENKAPITAAL DER MIJ. VOOR INDUSTRIEFINANCIERING. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936 (Industrie-financiering). Aan de Staten-Generaal ls reeds ter overweging aangeboden een ontwerp van wet tot oprichting van een naamlooze vennootschap ,,N.V. Maatschappij voor Industrie-financiering". De noodige gel den voor de deelneming in het aandee lenkapitaal dezer vennootschap worden bij het onderhavige wetsontwerp aange vraagd. Tevens zijn hierbij memoriepos- ten opgenomen voor een bijdrage aan ge noemde „N.V." in eventueele verliezen en verstrekte credleten of op deelneming in het kapitaal van industrieele onderne mingen. resp voor het verstrekken van een geldleening aan deze N.V. Verder is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het 7de hoofdstuk B der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1935. (Crediet voor werkver ruiming). Aan de toelichting hiervan is ontleend: Gelijk uit het aan de Staten-Generaal toegezonden driemaandelijksche verslag van het Werkfonds 1934. ioopende van 16 September tot en met 15 December 1935, blijkt, is ten laste van den begrootings- post van het werkfonds 1934 rond f. 61,2 millioen geblokkeerd, waarvan rond f. 17,7 millioen bestemd voor zgn. industrieele projecten. Inmiddels zijn deze bedragen (midden Februari 1936) op respectievelijk rond f, 64,2 en f. 17,9 millioen te stellen. Laatstgenoemde som zal worden over gebracht naar den op den kapltaaldienst van Hoofdstuk X uit te trekken post voor te verstrekken geldleeningen aan de N.V. Maatschappij voor Industriefinanciering. Als gevolg daarvan blijft dan van het toegestaan crediet ad f. 60.000.000 rond f. 13,7 millioen beschikbaar voor nieuwe plannen voor openbare werken. De Regee ring acht het echter wenschelljk, dat voor dit doel de beschikking worde verkregen over een som van in totaal f. 20 millioen. Vandaar, dat bij het bij deze memorie be- hoorend wetsontwerp een nieuw crediet wordt aangevraagd, ten beloope van het verschil tusschen deze twee bedragen, zijnde f. 6,3 millioen. De v/erken, die zullen worden uitge voerd. zijn onder andere de voortzetting van de scheepvaartverbinding van Gro ningen met de Zuiderzee en het IJsel- meer, de voortzetting van het reeds aan gevangen afwateringskanaal voor de Gel- dersche Vallei, van het spoorwegplan Utrecht en nog verschillende wegenverbe teringen, met name de verbindingen Am sterdamDen Haag en Rotterdam Utrecht. DE HANDEL MET TURKIJE. Hoe de achterstand bij de clearing ontstond. In een nota naar aanleiding van het verslag' der Tweede Kamer over het wets ontwerp inzake het handelsverdrag met Turkije, zegt de regeering ojn.: Het ongunstig verloop der Nederlandsch- Turksche clearing kan, achteraf bezien, op de volgende factoren worden terug gevoerd. Hoewel de rekening van den beginne af een kleinen achterstand aanwees, nam de export naar Turkije overmatig toe ten gevolge van de omstandigheid, dat de Ne derlandsche exporteurs, aangelokt door de ten gevolge van het hooge Turksche prijs niveau, abnormaal groote winsten, in een al te groot optimisme, hetwelk niet werd gemotiveerd door de ontwikkeling der clearingrekening, zooals die bleek uit de door het Nederlandsch Clearing-instituut regelmatig gepubliceerde overzichten van den stand der rekening hun exporten bovenmate hebben uitgebreid. De Turksche invoer hier te lande en dientengevolge het bedrag der stortingen bij het Nederlandsch Clearinginstituut bleef dan ook bij dergelijke door de Ne derlandsche exporteurs aan de clearing gestelde eischen verre ten achter, zoodat er een langdurige wachttermijn ontstond. De Regeering is er toe over moeten gaan, ten einde het evenwicht in de clearing binnen een redelijken termijn te herstellen en teleurstellingen in zake het ontstaan van een nieuwen langen wacht termijn te voorkomen, na besprekingen dienaangaande met de Turksche autori teiten, aan den export beperkingen op te leggen. Daarnevens is de Regeering nog met de Turksche Regeering in overleg om trent een aantal wijzigingen van het clearingsysteem. welke mede beoogen een meer gezonden toestand te bereiken. INVOER VAN WATERGLAS. Wetsontwerp_ tot contingenteering ingediend. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van waterglas. In de toelichting worden eenige cijfers gegeven waaruit blijkt de toeneming van den invoer gedurende de laatste jaren. Ten gevolge van dit feit en mede door het sterk dalende prijsniveau van een gedeelte van den import is de positie van de Nederlandsche industrie, zegt de toe lichting verder, zeer slecht geworden. Bovendien dreigde een verstoring in de verhoudingen op de Nederlandsche markt, welke door een accoord tusschen de Ne derlandsche industrie en eenige buiten landsche producenten waren geregeld. Dientengevolge zou zich hier te lande voor de Nederlandsche industrie een nog ongunstiger situatie kunnen ontwikkelen. Onder deze omstandigheden heeft de minister gemeend te moeten overgaan tot toepassing van de Crisisinvoerwet. SCHEPENBOUW VOOR SURINAME. Oprichting van een gemengd bedrijf. Een wetsontwerp is Ingediend tot wij ziging en verhooging van het 13de hoofd stuk der Rijksbegrooting voor 1936. ter toelichting waarvan o.a. opgemerkt wordt: De minister is tot de overtuiging ge komen. dat in verschillend opzicht met de uitvoering van den Landsvaartuigen- dienst ln Suriname niet langer op den bestaanden voet kan worden voortgegaan. Nagenoeg de gansche vloot, waarmede deze dienst wordt uitgeoefend, is geheel verouderd en versleten, zoodat voortdu rend groote kosten van onderhoud en telkenmale kostbare reparaties gevorderd worden. Voorts moet bij dit verouderd materiaal meer personeel in dienst worden "chou- den, dan bij gebruik van moderne schenen het geval zou zijn en vordert ook het groot verbruik van brandstof hooge kos ten. Als gevolg van een en ander is een economische exploitatie niet mogelijk en moet jaarlijks ten laste van de Surinaam- sche 'oeerooting daaron een belangrijk bedrag worden toegelegd. In dezen uiteraard zeer ongewenschten toestand is slechts door vervanging van het verouderd materiaal verbetering te brengen. Deze noodzakelijkheid heeft er toe gebracht, de mogelijkheid en wensche- lijkheid onder de oogen te zien van een andere wijze van exoloitatie van den vaartuigendlenst, waardoor deze meer op commercieelen grondslag gedreven zou worden, met betere financieele resultaten, dan alleen door bovenbedoelde vernieu wing verkregen zouden kunnen worden. Besprekingen en overleg met deskundi gen en belangstellenden hebben de mo gelijkheid geopend, een gemengd bedrijf in het leven te roepen, waarin particu lieren en het Rijk ieder voor de helft deelnemen en waardoor, na grondige re organisatie, een onder deskundige leiding staande exploitatie van den vaartuigen- dienst zal worden verkregen, welke goede perspectieven biedt. Door dr totstandko ming van zoodanig gemengd bedrijf zul len de tekorten van den vaartuigendlenst. welke thans jaarlijks op de begrooting drukken, kunnen verdwijnen. Het ligt ir de bedoeling, dat door de N.V. Gemengd Bedrijf Vaartuigendienst Suri name bij de uitvoering van den dienst zooveel mogelijk gebruik gemaakt wordt van het thans aanwezig daarvoor ge schikt personeel. Niet te vermijden is ech ter de uitzending van enkele vaklieden uit Nederland, in het bijzonder op het gebied van scheepsreparatie, met het oog op een goede functioneering van den dienst in al haar onderdeelen noodzakelijk zijn. De kosten van de in Nederland te bou wen nieuwe vaartuigen (1 zeeschip, 1 rivierschip en 5 barkassen) zullen bedra gen f. 215.350. Het aandeelenkapitaal zal groot zijn f. 300.000, verdeeld in 10 aandeelen van f. 10.000, waarin zullen deelnemen: het Rijk met 5 aandeeien; vijf Nederlandsche ondernemingen op het gebied van handel en industrie met elk 1 aandeel ad f. 10.000. Een voorschot zal worden verstrekt uit het Werkfonds 1934. rentende 4 pCt. en aflosbaar in 10 jaar ad f. 210.000. RECLAME. 961» DE LEIPZIGER VOORJAARS-MESSE. Bezoek van twee Nederlandsche Ministers. Men bericht ons uit Leipzig: De eergisteren geopende Voorjaars- Messe te Leipzig is door minister Deckers en minister GelisSën bezocht. Rondgeleid door den honorairen vertegenwoordiger van het Leipziger Messamt voor Neder land. den heer Van der Borg. bezichtig den zij verschillende stands in het groote Ring-Resshaus, o.a. de meubelgroep en vervolgens de porselein-afdeeling alsmede die voor kunstnijverheid. Hierna had een noenmaal in het gebouw van de sociëteit „Harmonie" plaats. Met de beide ministers vereenigden zich Duit- sche en Nederlandsche autoriteiten aan den disch. Bij het gezelschap bevonden zich de president van het Leipziger Mess amt, dr. Raimund Kohier en diens plaats vervanger directeur Fichte, de Nederland sche consul in Leipzig, dr. Haschke en de secretaris van het consulaat. Van Weel deren. Het samenzijn in dit handelsmi lieu bij uitstek bood een geschikte gele genheid tot bespreking van de wederzijd- sche belangen. De koffie werd geserveerd in het Hollandsche Clublokaal, waar de ministers zich met Nederlandsche journa listen en andere aanwezigen onderhiel den. Des middags werd een bezoek ge bracht aan de uitgebreide Technische Messe. Volgens de officieele gegevens van het Leipziger Messamt zijn daar naar de op het oogenblik beschikbare gegevens 8163 exposanten aanwezig, hetgeen 636 meer is dan een jaar geleden. Min of meer sensa tioneel is het getal der deelnemers aan de groepen voor techniek en bouwbedrijf, dat overeenkomt met de topcijfers sedert het bestaan van de Technische Messe. AMSTERDAM BEVRIJDT ZICH VAN ZIJN SPOORWEGKLUISTERS. Zaterdag as. zal, met de feestelijke openstelling voor het verkeer van den grooten onderdoorgang bij den Noorder Ringdijk te Amsterdam, welke de recht- streeksche verbinding tusschen de Indi sche buurt en den Watergraafsmeer tot stand brengt, een belangrijke phase in de uitvoering van de Spoorwegver ken-Oost bereikt zijn. De thans in uitvoering zijnde spoorweg- werken zijn een uitvloeisel van de Staats commissie 1903, ingesteld op instignatie van verschillende lichamen, zooals o.a. de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die geijverd hadden voor verbeteringen in de spoorwegtoestanden te Amsterdam. Het plan, welks uitvoering waar mede een bedrag van 27 millioen gulden gemoeid is thans in vollen gang is, is in zijn ganschen omvang opgezet in goede en harmonische samenwerking met den dienst der Publieke Werken te Amster dam, hetgeen ook volkomen in den lijn der dingen lag omdat hier niet het spoor- wegbelang, doch het stadsbelang uit het oogpunt van het in den loop der jaren sterk gegroeide wegverkeer en deszelfs perikelen primair is. Evenals de zonneschijn, geeft Sloan'* Liniment warmte en verdrijft het de rheu- matlsche pijnen doordat het de bloeds omloop stimuleert. Gebruik daarom Sloan's bij spit, lendepijn, jicht en tegen alle spier pijnen Wrijf Sloan's zachtjes op de pijn lijke plaatsen - masseer niet! verdrijft pijn DE NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS- AMBULANCE. Reuter meldde gisteren uit Addis Abeba: De Nederlandsche Roode Kruis-ambu- lance is in twee secties verdeeld een onder leidine van De Roes en een onder dr. van Schelven De eerste sectie ls naar het Noorden getrokken en is op het oogenblik vermoedelijk in de omgeving van het Asjangi-meer de tweede is vermoedelijk nabij Waldir. Dr Winckel. de leider van de ambulance blijft in de basis te Dessie. DE POSTVLUCHTEN. De ..Oeverzwaluw" ls te Schiphol en de „Koetilang" te Bandoeng geland. HET GEBRUIK VAN MELKBROOD. Het Zuivelbureau te Den Haag schrijft ons: Een belangwekkende enquête is dezer dagen gehouden onder de bakkers in Drente ter zake van het percentage melk- brood hetwelk zij gaandeweg in hun om zet zijn gaan verwerken als gevolg van de in die richting gevoerde propaganda. Over 34 gemeenten konden van twaalf volledige gegevens verkregen worden, ter wijl ook de cijfers der overigen duidelijke taal spreken. Hierbij moest het merkwaardige feit worden geconstateerd dat in één gemeente (Rolde) het maximum van 100 °/o reeds bereikt werd. terwijl er eveneens een paar gemeenten op te merken vielen waar het zooveel voedzamer en smakelijker melk- brood nog slechts het schamele aandeel van 6 of 7 °/o inneemt. Een gemiddelde neiging scheen voorloopig om 40 te schommelen. Niettemin bleek het percen tage melkbrood in vele gemeenten ook bij nog onvolledige gegevens reeds de helft van den totalen omzet te overschrijden. Er blijkt dus nog een ruime marge aan wezig te ziin voor verdere uitbreiding van het m eikbroodgebruik hetwelk ingevolge de schaarschte tijdens de oorlogsjaren plotseling was ingezakt, om daarna^ nooit meer te herleven Niettemin was vóór den oorlog juist het melkbrood algemeen in zwang. Indien ons volk wederom tot deze goede oude gewoonte kon terugkeeren. zou jaar lijks een hoeveelheid van 200 millioen Kg. melk uit de markt genomen worden tot groote verlichting van de openbare uit gaven. Een gezonder en smakelijker middel om den Staat te steunen moet nog ge vonden worden! GELDELIJKE STEUN AAN BINNENSCHIPPERS. Minister behoudt zich zijn oordeel nog voor. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Duymaer van Twist betref fende het verleenen van financleelen steun van Regeeringswege aan de binnen schippers heeft de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart geantwoord: De minister heeft kennis genomen van het voornemen van zijn ambtgenoot van Landbouw en Visscherij om bepaalde kleine boeren en tuinders voor een gelde lijke uitkeering in aanmerking te doen komen, welke uitkeering een incidenteel karakter draagt en zal worden bekostigd uit het landbouwcrisisfonds. In arwachting van het advies van de subcommissie voor de binnenvaart van de centrale commissie van advies en bij stand voor het verkeersfonds, daartoe uit gebreid met deskundigen, welke subcom missie met haar onderzoek naar de werking van de wet op de evenredige vrachtverdeeling nog niet gereed is, meent de Minister zich zijn oordeel ten aanzien van eventueel te treffen maat regelen met betrekking tot de binnen vaart te moeten voorbehouden. ALG. NED. METAALBEVVERKERSBOND. De heer Danz treedt af als voorzitter. De heer P Danz lid der Eerste Kamer, zal binnenkort wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd, ziin functie van voorzitter van den Algem. Ned. Metaal- bewerkersbond neerleggen. Als ziin opvol ger zal aan het op 6 7 en 8 Juni te Am sterdam te houden congres ter benoeming worden voorgedragen de heer H. J. van der Born thans oennningmeester van den bond Het ledental van den bond is stijgende en bedroeg od 1 Febr. 1.1 40.528. Het bondsvermogen bedroeg einde Dec. 1935 totaal f. 3.442.306 waarvan bijna f. 2.250.000 als weerstandslv»^

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9