LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 3 Maart 1936 UIT DE RIJNSTREEK. Thijs IJs bestrijdt de Reuzen van Pakkijs NOORDWIJKERHOUT. Tot voorzitter van den R.K. Volks bond is benoemd de heer M. v. d. Togt; tot eere-lid, de heer A. H. van Noort. De Februari-collecte in de Ned Herv. Kerk heeft opgebracht ruim f. 50. NOORDWIJK. Raadsagcnda. De Raad komt Vrijdag a.s. des voorm. te 10 uur in openbare vergadering bijeen. 1. Mededeellngen2. Ingekomen stuk ken: 3. Vaststelling notulen: 4. Adres in zake verbetering van den Duindamsche Schulpweg; Adres A. J. ten Hope e. a. inzake verbeteringen te Noordivljk a. Zee; 6, Beroep van P. Plug tegen weigering bouwvergunning aan den Golfweg; 7. Ont heffing art. 27 bouwverordening voor bouwplan N.V. Ruysdaellean aan de Quar- les van Uffordstrnat: 8. a. Vaststelling bouwregeling Rembrandtweg; b vaststel ling bouwregeling Oude Zeeweg; 9. Voor stel tot ingebruikgeving van: a. een strookje grond a. d. Achterzeeweg aan Gebr. v. d. Putten: b. een gedeelte over welfde watering aan W. G. van Rhijn; 10. Gemeenschappelijke regeling inzake vleeschkeuringsdienst; 11. Voorstel tot aanvaarding van schenkingen; 12. Wijzi ging gemeentebegrooting 1935 no. 3; 13. Voorstel tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening; 14. Voorstel tot nieuwe regeling van den schoolartsendienst; 15. a. Goedkeuring rekening Weeshuis 1935; b. Goedkeuring begrooting Weeshuis 1936 en vaststelling weezengelden; 16. Voorstel tot regeling belooning gemeente-geneesheer en tot het verleenen van toeslag aan on dersteunde werkloozen op premie zieken fondsen: 17. Crediet voor ontwerpen uit breidingsplan: 18. Vaststelling begrootin- gen gemeentebedrijven en gemeentebe- begrooting 1936. NOORDWIJK AAN ZEE. In de Schoolstraat kwam het zoontje van dr. B. alhier tijdens het spelen met een bal. zoodanig te vallen dat hij zijn dijbeen brak. Ter geneeskundige behan deling moest hij ndar Leiden worden ver voerd. OEGSTGEEST. Aanrijding. Op den Rijksweg nabij „De drie witte Palen" had een aanrijding plaats tusschen een auto bestuurd door M. van D. te Lei den en een auto bestuurd door P. G. te den Haag. welke laatste deze auto be stuurde onder toezicht van zijn zoon W. G. Van de inzittenden heeft mevr. v. D. haar rechterarm bezeerd, zoodat zij onder dokters behandeling moest worden gesteld Beide auto's werden zwaar .beschadigd; die van G. moest door de kraanwagen van de Fa Kamsteeg worden weggesleept. Oor zaak was het niet voorrang verleenen door G. aan het van rechts komende verkeer. Door de politic is opgevangen een Iersche Setter, die onbeheerd liep te dwa len door de gemeente. Inl. op het politie bureau. In de Assendelfstraat werd de koop man D. K, uit Leiden aangevallen door een losloopenden hand van de B. aldaar, waardoor hij In het linkerbeen werd ge beten. Hij moest zich onder behandeling van een geneesheer stellen. In het mooie winkelpand de Kempe naerstraat 14 heeft de fa. M. A. M. van Noort een tweede banketbakkerij en koke rij geopend. Het interieur heeft een gron dige wijziging ondergaan, waardoor een kleurig en degelijk aspect is verkregen. Alles wat voor de gewone als voor de fijne tafel wordt vereischt, kan warm en versch worden bezorgd in den kortst mogelijken tijd. Wij twijfelen niet of de goede repu tatie welke deze firma reeds geniet, zal met deze zaak zeker nog hooger worden opgevoerd! RECLAME. 7653 ROOO-EN ZWART MERK. van het vak zijn zij zeer leerzaam. On danks de malaise gaat men door, en ik mag wel zeggen: „mede door de malaise komen onze gewassen nu haast In iedere plaats van ons land. Overal ziet men de 'oioemenventers. waardoor menigeen in staat is een boterham te verdienen. Na de beste wenschen voor het welslagen der tentoonstelling, verklaarde spr. deze voor geopend. Hierna maakten de genoodigden een rondgang door het gebouw en bezichtig den het geëxposeerde. De opstelling en het geëxposeerde is boven allen lof! Van df vele prijswinnaars vermelden wij: Verplichte Huisbroei: Groote K.J.C.: 1. M. Geerlings; Eervolle vermelding met wisselmedaille; 2. J. Hoogervorst; 3. G. Slingerland. Kleine K.J.C.: 1. N. Berg; 2. G. Sikking; 3. Ant Koppers. Kasbroei; 1. E. Zeestraten; 2. W. Prec- nen; 3. J. Preenen. Huisbroei vrije inzending: 1. J. Haver; 2. Gebr. Hogervorst; 3. S. Noordenneer. St. Jozefgezellen: 1. L. Vink; 2. P. Kap- teyn; 3. A. Wolvers. Huisvlijt St Jozefgezellen: 1 M. God- dijn; 2. W. Preenen; 3. H. Krom. Gr. Kruisvaart: 1. P. Weiniche; 2. S. van der Mey; 3. P. Payens. Kleine Kruisvaart: 1. K. van Dam; 2. M. Baggen; 3. L. Roozen. Cursusavond Ned. R.K. Kappersbond. In „Het Bruine Paard" werd de 3e cur susavond van de afd. Bloembollenstreek van den Ned. R.K. Kappersbond gehou den. Na een kort inleidend woord van den voorzitter, den heer P. de Zwart, werd een aanvang gemaakt met het onduleeren en knippen der modellen. De leeraar, de heer M. van Loenen gaf verschillende aanwij zingen en opmerkingen, die na afloop wer den besproken. Ook werden onderling aanwijzingen gegeven, die voor de vakbe oefenaren van nut bleken te zijn. Het kan niet anders of dergelijke avonden moeten nut afwerpen! Aan het postkantoor alhier werd ge durende de maand Februari 1936 ingelegd f. 9889.58. terugbetaald f. 11139.66. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3890. STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: C. B. van Wemsveen geb. Overvliet. D VEUR- Burgerlijke Stand. Bevallen: H. D C. van Oosten geb. Heemskerk D Getrouwd' J E. Vredeveld en W. Stysiger VOORSCHOTEN. Het gevonden geldkistje. Het geldkistje, dat ongeveer 14 dagen geleden in de Spoorsloot gevonden ls en waarvan gedacht werd, dat het van dief stal afkomstig was, is door een dame ge haald, die het uit woede na oneenigheid met haar man, uit den trein geworpen had De vinder is met f. 1.50 beloond. WARMOND. HET A.S. JUBILEUM VAN WETHOUDER OUDSHOORN. Diverse huldigingen. Weth. Alb. Oudshoorn die morgen zijn W/Harig jubileum als wethouder her denkt zal des voormiddags te tien uur officieel op het Raadhuis door den Raad cn het gemeentepersoneel worden gehul digd Des namiddags zal de huldiging plaats vinden door een commissie uit de ingezetenen, terwijl zij, die den heer Ouds hoorn eveneens persoonlijk willen compli menteeren, hiertoe in de gelegenheid worden gesteld tusschen 3 en 4 uur nam. ten huize van den jubilaris. Wij twijfelen niet. of velen zullen van deze gelegenheid gebruik maken! WASSENAAR. In Duinrell hielden eenige padvin ders onder leiding van hopman R. uit Den Haag oefeningen. Hierbij kwam hopman R. in het prikkeldraad terecht, waardoor hij ernstige schrammen en snijwonden opliep, waarvoor hem door dr. Hubbellng de eerste hulp moest worden verleend. In Meijendell oefende zekere V. uit Den Haag zich in het besturen van een motorrijwiel. Op een gegeven oogenblik raakte hij evenwel de macht over 't stuur kwijt met het gevolg dat hij tegen een telefoonpaal botste, waarbij hij een dij beenbreuk opliep. Op last van dr. Hub- beling. die hem eerste huln verleende werd hij per auto naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag vervoerd. Tegen den caféhouder K. alhier werd proces-verbaal opgemaakt wegens het zich bevinden van bezoekers in zijn café na sluitingstijd Ook den bezoekers, nl. S. en R. uit Wassenaar en V. "uit Den Haag werd een verbaal toegezegd. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Overleden: Willem, oud 16 maanden, z. van G. Vletter en N. van Dijk. Ondertrouwd: Chr. Pauw, jm. 21 jaar en W. van Weeren, jd., 19 jaar. Wedstrijd voor Werkloozen. In het Ontspanningslokaal had weder om een damwedstrijd plaats voor werk loozen, waarvoor groote belangstelling be stond. De prijzen, welke bestonden uit levensmiddelen en brandstoffen, waren door particulieren beschikbaar gesteld. Tevens werd aan de verliezers nog een troostprijs uitgereikt. De heer K. Zand bergen maakte zich aller tolk door ieder, die dezen wedstrijd mogelijk had gemaakt, hartelijk dank te zeggen. De driemaandelijksche collecte voor de Inwendige Zending heeft in de Ned. Herv. Kerk f. 51.42 opgebracht. Benoemd tot administrateur en vei lingmeester der Veilingsvereen. „Bloe- menlust" alhier, zulks in de plaats van den heer C. de Monnye. die als zoodanig bedankt had, de heer C. J. Kroon Jr. Tot voorzitter van de Ger. School- vereeniging (vac. A. v, d. Mey) is gekozen de heer A. Noort. VEUR-LEIDSCHENDAM. De soc.-dem. zangver. „Morgenrood" hield haar .^arvergadering. Goedgekeurd werden de verslagen van secretaris en penningmeesteresse. Herkozen werden als voorzitter de heer H, Boomans en als pen ningmeesteresse mevr. E. VisserVan der Linden, terwijl als bibliothecaresse werd aangewezen mej. de Römph. De heer G. J. Nederhelman, schilder bij het depot Leidschendam-Voorburg van de Ned. Spoorwegen, herdenkt Zaterdag a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum. Het R.K. Gemeenteraadslid, de heer J. de Langen, oud-voorzitter van den R.K. Volksbond, is benoemd tot eere-lid van deze organisatie. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Annlgje. dochter van M. Ver burg en K. Tibben Wilhglmina. Cornelia dochter van L. J. van dér Zwet en W. Pieterse. «- - - - De Geref. Kerk droeg voor de zending af de som van f. 27.50. ALPHEN. Een vreemd bezoek. Een van de heeren L. in de Van Boet- selaerstraat van de fa. Lemkes en Zn.. bloemisterij, kreeg Zaterdagnacht om- I streeks halftwee zeef'vireemd bezoek. Toen werd aan zijn woning gebeld en nog eens gebeld, zoodat het geheele gezin wakker werd. De heer L„ die zelf naar beneden ging, trof den koopman S. aan de deur. die te kennen gaf bloemen te komen ha len of te willen koopen Alhoewel de heer L. den man te kennen gaf, dat dit uur toch niet geschiktwas om dergelijke zaken te doen, de man bleef aanhouden, zoodat de heer L. tenslotte de politie op belde, die den man medenam. VOORHOUT. SASSENHEIM. Geslaagde Huisbroeitcntoonstelling. In het K.S.A.-gebouw is de huisbroei- tentoonstelling van de K. J. C. geopend. Behalve bloeiende bolgewassen was er ditmaal ook een expositie van teeken- werk, huisvlijt en schilderwerk. De direc teur. kapelaan Westerkamp, wees op den vooruitgang van deze tentoonstelling. Hij bracht dank aan de jury en aan de schen kers van prijzen Hierna sprak de burgemeester, die o.m. zeide dat hier het nuttige - met het aangename gepaard gaat. „Jong geleerd is oud gedaan'1 is wel van toepassing op deze expositie. Voor de a.s. beoefenaars Geslaagde Huisbroeitcntoonstelling. De Huisbroeitentoonstelling der St. Jo- sephsgezellen en K.J.C. werd geopend door burgemeester G. Bulten met eenige toe passelijke woorden. De voorzitter, de heer C J. Zonneveld bracht dan aan alle me dewerkenden en bracht naar voren, met i welk een energie de jongens zich gegeven hebben voor het welslagen dezer tentoon stelling. Jongens, die zooveel van bloemen houden, aldus spr., zijn goede jongens. I Ook bracht spr. dank aan de afd, H.B.G. I alhier, voor de twee mooie medailles De uitslag luidde: Verplichte huisbroei: le prijs, H. Dui- I venvoorde (medaille H.B.G.i; 2e prijs, Theo Diemei (idem); 3e prijs, Ant. van Kampen Jzn.; 4e prijs, C. Kortekaas; 5e prijs, H. van der Plas; 6e prijs, E. v. d. Lans. Verplichte kasbroei: le prijs, J. Boere; 2e prijs, Th. Ruigrok. Vrije inzending huisbroei: le prijs, D. van Werkhoven Pzn.; 2e prijs, Jac. Dui venvoorde. Grootste collectie huisbroei, le prijs, Gebr. van Werkhoven Pzn. Een eere-prijs en eervolle vermelding werd gewonnen door Th. v. d. Hulst voor de mooiste kist dubb. tulpen (Eltoreador)Eere-prijs door C. J. Vester Hzn voor mooiste mand dub bele tulpen. Eervolle vermelding door J. van Gent voor mooiste pot hyacinthen (Gertrude i. Eervolle vermelding door H. Duivenvoorde voor mooiste pot tulpen (Peach Blossem). Eere-prijs door H. van Wieringen voor schitterende inzending bloemen en planten. Eereprijs door Adr. Vlasveld voor prachtige inzending cactus sen. Alle lof verdient deze amateur-cac- tuskweeker voor zijn mooie verzameling! Voor de huisvlijt stonden als uitblinkers aangestipt: Th. van Werkhoven Czn. met een eigenhandig gemaakte radiokast en W v. d. Geer Pzn.. die een miniatuur Schiphol gemaakt had. De burgemeester zegde nu reeds een mopi kunstvoorwerp toe voor de volgende tentoonstelling en wel voor de mooiste huisbroei. 16. Kijk. nu eens'goed, wat Thijs wel doet! Hij hééft een plan verzonnen en is direct met 't uitvoeren er van begonnen Pakkijs had immers zelf gezegd: zonder laarzen kwam er van de reuzen niets terecht! En dus trok onze guit al die reuzen snel hun laar zen uit! Zij lagen diep in slaap en wilden niet ontwaken; ook niet, toen Thijs hen aan ging raken en dus ging hij heel ongestoord maar met het laarzen-trekken voort. En wat hij deed hielp ook heel goed; want nauwelijks waren beide laarzen van de voet, of de groote kwade reuzen waren gansch verdwenen, zoodat zij met een beetje damp wel te vervliegen schenen. „Je zal het land niet meer verwoesten en de menschen niet meer plagen" zoo dacht nu Thijs, terwijl hij onvermoeid aan laarzen trok zonder te versagen. Mr. Rip over „Het Pachtvraagstuk'\ In „Concordia" sprak mr. Rip, secr. van den C.B.F.B. over het „Pachtvraagstuk", ingeleid door den heer J. Voets, voorzitter v. d. Chr. Boeren- en Tuindersbond „Een*- dracht maakt Macht". Mr. Rip gaf. in procenten uitgedrukt, een overzicht van de boeren die pachters zijn, o.a. in Friesland 69 pCt.. Zeeland 60 pCt., Z.-Holland 59 pCt Drente 46 pCt., Gelderland 42 pCt., Groningen 36 pCt., Overijssel 33 pCt. De pachtverhoüding heeft verschillende' I voordeelen: lo. een eigenaar die niet kan j boeren, kan verhuren; 2o. minder risico dan een eigenaar; 3o. met hetzelfde ka pitaal kan men veel meer grond bebou- wen dan een eigenaar, en 4o. verhouding i verpachter-pachter is in den regel veel j beter en gemoedelijker dan van hypo- I theek-gever-nemer. Van jaren her is het pachtvraagstuk J in studie. Thans is er een ontwerp voor j een nieuwe pachtwet van pl.m. 50 arti kelen. Tegen de pacht, zooals zij nu be- i staat, zijn ook bezwaren, n.l. het gebruiks- I recht van den pachter is onzeker; bij de nieuwe pachtwet kan de pachter 10 jaar lang huren en bij uitzonderingen zal de pachtkamer beslissen. Het bezwaar is. dat de verpachter teveel ls gebonden. Wordt echter binnen 10 jaar opgezegd, dan maakt de kantonrechter uit, of dit billijk is. Ook de pachtsommen zijn te hoog op gedreven. Bij de nieuwe regeling moeten alle pachtcontracten schriftelijk worden opgesteld en door den kantonrechter wor den goedgekeurd. Hier zijn groote bezwa ren vandaag tusschen pachter en ver pachter vastgesteld, kan over 14 dagen op verzoek van den pachter door den rechter een wijziging worden aange bracht of het geheel ongedaan worden gemaakt. Het derde bezwaar is. dat de pachter alle risico van het bedrijf draagt, want dalen de productieprijzen, dan blij ven de huurprijzen gelijk. Bij de nieuwe regeling kan de pachter aan den rechter verlaging van pacht verzoeken en de ver pachter kan bij groote onkosten verhoo ging van pacht vragen. Ten vierde krijgt de pachter geen vergoeding voor de ver beteringen van het land. Bij het nieuwe ontwerp kan de pachter schadevergoeding vragen voor verbeteringen door hem aan gebracht na een jaar gepacht te hebben. Er zijn goede verpachters bij wie een be paalde wettelijke verordening schadelijk zou v/erken; hij mag geen misbruik ma ken van zijn sterkere positie. Na gedachtenwisseling dankte de voor zitter mr. Rip voor zijn leerzaam referaat. Hierna sloot de voorzitter en ging de heer G. van Dorp voor in dankzegging. „Suid-Afrikaanse avond" der Oranje-Garde. Door het vendel Alphen a. d. Rijn van de Oranje-Garde was in het Nut een Zuid-Afrikaansche avond georganiseerd, i die destijds door verhindering van den Afrikaanschen gezant moest worden uit- gesteld. De belangstelling was buitenge- woor groot. Een succes voor de O.-G., dat de afd. zeker aanleiding zal geven nog meerdere dergelijke avonden te organi- seeren. Als spr. trad op Z.Ex. dr. H. D. van Broekhuizen; gezant van de Unie van Z.-Afrika. Van de grens onzer ge meente tot aan de zaal werd de gezant met zijn auto begeleid door den heer Van Beek, inspecteur van politie, met zijn motor, terwijl voor het Nutsgebouw een eerewacht, gevormd uit gardisten, stond opgesteld. In de zaal werd Z.Exc. ontvan gen door den burgemeester, bestuur en raad van toezicht der O.-G. Na een korte toespraak van den voor zitter der O.-G.. den heer J. Overduin, verrichtte de voorz. v. d. raad van toe zicht ds. G. Mulder, de opening. Na Schriftlezing en gebed, richtte hij woor den van welkom tot Z.Exc. dr. v. Broek hulzen en den burgemeester, den heer P. A. Colijn. Wij zagen o.a. ook den com mandant van de burgerwacht en vele gar- disten uit tal van andere plaatsen. Na een keurige finale van tambours en hoornblazers, zoomede enkele zangstukjes sprak Z.Exc. dr. v. Broekhuizen over ,,'n Kijkie in die geskiedenis van Suid- Afrika". Treffend en boeiend schetste spr. uitvoerig de historie van Z.-Afrika. Hoe in 1652 door de eerste Hollanders onder leiding van Jan v. Rietbeek voet aan wal werd gezet, de bevolking een samenvoe ging is van het Holl. en Fransche ras, haar mooie taal, het Holl. bestuur van 18031806 en eerste trekken der boeren in 1838, waarvoor in 1938 een groot mo nument zal worden opgericht voor den gevoerden strijd voor vrijheid en geloof. Zuid-Afrika bestaat uit 2 provincies, n.l. Transvaal en de Vrijstaat, is een zelf standige staat en heeft, aldus spr.. een „eigen Koning"; de koning van Z.-Afrika is echter gelijktijdig Koning van Enge land (gelach). Na ervaringen uit eigen leven te hebben gememoreerd, eindigde spr. met den wensch, dat de vriendschap onder de volkeren mag toenemen en de volkeren elkaar zullen vinden, tot heil der menschheid in het algemeen en besloot met het citeeren van enkele Afrikaan- sche liederen, n.l. „Trouw" van Celliers. De burgemeester wees nog op den tref- fenden band tusschen Afrika en Holland. De heer Overduin bracht den spr. dank voor zijn welwillendheid het vendel der O.-G. van Alphen met zijn aanwezigheid te willen vereeren en dan bovendien nog zoo'n keurig referaat te houden. De avond werd aardig afgewisseld door de jeugdige mondorgelclub der garde, de vertooning van eenige Z.-Afrikaansche films, in de pauze door het houden van een tombola, de opvoering van een komisch tooneelstukie „Een examen in de Vaderlandsche historie en grootmoeder vertelt". De sluiting werd verricht door ds. J. Hartkamp. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School Julianastraat werd benoemd mej. Daleboudt uit Amsterdam. Evenals in andere plaatsen heeft zich alhier ook een comité gevormd, met het doel, op Zaterdag 9 Mei a.s een speldjesverkoop te organiseeren voor den Nationalen Reclasseeringsdag. De heer J. Tuinman heeft zich bereid verklaard, het presidium van dit comité op zich to nemen. Bij ae politie zijn inlichtingen te be komen omtrent een onbeheerd gevonden hecrenrijwiei. In de Julianastraat werd de melk- slijter A. de Gr. met zijn driewielde bak fiets aangereden door een passeerende auto. Na de aanrijding reed de bestuurder der auto door. De wielrijder kwam er goed af; het ongeval bepaalde zich alleen tot materieele schade. Ds. G. Mulder predikant bij de Geref. Kerk te Alphen komt voor op het-tweetal te Terneuzen. Door H. werd bij de politie aangifte gedaan van het feit dat hij mishandeld is door P. Procesverbaal zal worden opge maakt. >KI BODEGRAVEN. INTREDE VAN Ds. C. PEL. Bij dc Lutherschc Gemeente. De kleine Luthersche gemeente alhier, die na het vertrek van ds. Haumersen in 1934 vacant was. ontving in den propo nent C. Pel. overgekomen uit de Bilt. op nieuw een eigen predikant, die men thans niet meer. zooals jaren achtereen niet een ander0 gemeente heeft te deelen, maar die alleen de Bodegraafsche gemeente zal dienen. Als bevestiger trad op de consu lent. ds. G. J. Duijvendak. aan wien de gemeente in de vacature zoo enorm veel te danken heeft gehad. In den bevestigingsdienst ging voor ds. Duijvendak. die voor een talrijk gehoor sprak over Fil. 2 vrs 111, terwijl hij zijn tekst meer speciaal koos uit 1 Petr 1 vrs 13b. Sor. wees op de groote mogelijkheden voor de Ev. Luth. Kerk te Bodegraven en besprak speciaal de taak van de gemeente en van de predikant. Daarbij nam ds. Duiivendak afscheid van de gemeente, die hij zoo menigmaal in den dienst is voor gegaan en die hij. na haar ombuiging den rechtzlnnigen lijn zoo uitnemend heeft gesteund. Daarna had de bevestiging plaats, waarna de bevestiger een speciaal persoonlijk woord tot den nieuwen predi kant richtte. Bij de intrede van ds. Pel was het kerk gebouw met groen en bloemen versierd en lot in de hoeken gevuld. Ds. Pel hield zijn mtreepredikatie naar aanleiding van 1 Cor. 1 vrs 17: „Christus heeft mij gezon den om het Evangelie te prediken, niet met wijsheid van woorden, opdat het Kruis van Christus niet verijdeld worde". Spr. roemde erin. dat God hem geroepen had tot zijn taak en de gemeente heeft hem beroepen. In die kracht meende spr. dat de mogelijkheid ligt om de groote ver antwoordelijkheid te aanvaarden Hij zette uiteen hoe de Grieksclie wijs heid in de gemeente van Corinthe de er gernis van het Kruis had gladgepraat. Dat gaf beroering in de gemeente, maar toen kwam Paulus met alleen de prediking van het Kruis van Christus, den Grieken wei ^en dwaasheid, maar een dwaasheid Gocis. Voor dat Kruis moesten zij zich buigen, want God openbaart zich in deze dwaas heid. Dat kruis mag men niet inwerken in een dogmatisch systeem. Het Kruis toont ons onze schuld. Aanvaarding van het Kruis is dienen, maar dat dienen voert tot heerschen. Het Kruis is ons oordeel en ons behoud. Daarna volgden toespraken tot B. en W. tot den bevestiger, tot ds. Groote, die van 18791881 predikant te Bodegraven was, tot den Kerkeraad enz. Daarna werd de nieuwe predikant door verschillende personen toegesproken. De 83-jarige ds. Groote, die aan zijn in Bo degraven doorgebrachte periode nog zulke prettige herinneringen bewaarde, sprak op hartelijke wijze zijn opvolger in dezen dienst en geestverwant, toe. Het was een zeer belangrijke dag voor de Luth. Gemeente en voor de geestver wanten uit andere kerken, die met de ge meente meeleven. Het voltallige college van B. en W. woonde de plechtigheid bij. Lezing over „Doelmatige Veevoeding". Op uitnoodiging der N.V. Bonda's Han- öelsmij. sprak dr. Bromberg uit Rotter dam over „Doelmatige Veevoeding". Spr. behandelde eerst de veevoeding in het al gemeen en onderscheidde daarbij een on- derhoudsvoeder of grondrantsoen dat dient voor het onderhoud van vee op zichzelf en vervolgens het productievoed- sel dat dient voor de voortbrengselen van het vee zooals bijv. de koe de melk. het paard daardoor kracht ontwikkelt enz. 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7