ELTAX LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 3 Maart 1936 BUITENLAND. DE OORLOG. |IUN/T EN ilTIEREN^j VISSCHERIJBERSCHTEN. TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De vlootconferentie. In otfieieele Engelsche kringen wordt verklaard, dat de Duitsche gezantschaps- raad prins von Bismark Zaterdag aan den Britschen minister van buitenlandsche zaken. Eden, heeft doen weten, dat Duitschland gereed is om te onderhande len over de sluiting van een verdrag, con form het denkbeeld, dat door de Engel sche regeering Berlijn aan de hand is gedaan. Het is duidelijk, dat dit verdrag, dat op oenzelfde basis zal dienen te steunen als het voorgenomen vlootaccoord tusschen Engeland. Frankrijk en de Vereenigde Staten, niet zal kunnen worden gesloten, voor die basis uiteindelijk is vastgesteld tusschen de delegaties van genoemde drie mogendheden. Bevestigd wordt, dat de Fransche dele gatie instructies heeft ontvangen, die haar in principe veroorloven de onderhande lingen over het bedoelde driemogend- heden-aceoord tot een einde te voeren. Zoodra de formule voor een dergelijk accoord gevonden is zal deze worden voorgelegd aan Berlijn, waar men dan ln onderhandelingen met Engeland te ken nen zou kunnen geven of een accoord op dergelijken grondslag ook voor Duitsch land aanvaardbaar is. Er wordt verder nog op gewezen, dat Duitschland niet voor een bilateraal ver- orag dat bv. de qualitatieve vlootbeperking regelt, te vinden zal zijn, tenzij ook Rus land zich tot een degelijke beperking zijner marine verbindt. BELGIË. Het Poolsche bezoek. De Poolsche minister van buitenland sche zaken Beck, die vergezeld was van den Poolschen gezant te Brussel, Jackows- ki, heeft een onderhoud van een half uur met minister-president Van Zeeland ge had. Van Zeeland heeft Beck in de Poolsche legatie een tegenbezoek gebracht, en daar tevens in intiemen kring de lunch ge bruikt. 's Middags is het handelsverdrag offi cieel geteekend. waarna een officieel diner plaats vond, waarbij hartelijke woorden over en weer werden gewisseld. OOSTENRIJK. Hernieuwde actie der Nazis. In een te Klagenfurth gehouden rede heelt bondskanselier Sehuschnigg op nieuw den nadruk gelegd op den wensch der Oostenrijksche regeeringsleiders. de onafhankelijkheid van Oostenrijk te handhaven, en aldus aan de Duitsche ge dachte een dienst te bewijzen, waarvoor de komende generaties dankbaar zullen zijn. Intusschen valt er den laatsten tijd een herleving te constateeren van de natio- naal-soclalistische actie in Oostenrijk. Deze geschiedt o.a. in den vorm van een onwettige correspondentie, die via cfe post allerlei tendencieuze berichten verspreidt en door het gooien van stinkbommen. In den carnavalstijd heeft men daar enkele bals mee bedorven en Zaterdag zijn cr er weer stinkbommen gegooid in drie groote warenhuizen. De politie doet haar uiterste best om deze wassende beweging een halt te ge bieden. Zij heeft Zaterdag den drukker I cn den verspreider aangehouden van een I nationaal-socialistisch vlugschrift, dat i de bevolking opwekte de Joodsche winkels te boycotten Een aantal verpleegsters van het poli- tie-hospitaal is gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan de ontsnapping van den nationaal-soclallstischen leider Fitztum. Deze was ln 1934 veroordeeld wegens een bomaanslag en kort geleden werd hij in het ziekenhuis opgenomen. Hij maakte van zijn verblijf in het ziekenhuis gebruik om te ontvluchten cn het schijnt, dat hij reeds op Dultsch grondgebied is aangekomen. In verband met de hernieuwde activiteit van de nationaal-socialisten zijn de schildwachten voor de openbare gebouwen wederom gewapend. DUITSCHLAND. Hitler confereert Kardinaal Faulhaber contra Rosenberg. Hitler is uit Beieren te Berlijn terug gekeerd om een belangrijke geheime con ferentie bij te wonen in de kanselarij. Aan de besprekingen nemen o.a. deel generaal von Blomberg, generaal von Fritsch. admiraal Raeder, generaal Goe- ring, Goebbels. von Ribbentrop en waar schijnlijk von Neurath. Over 't besprokene Is geen communiqué gepubliceerd. In een van zijn jongste toespraken in de O.L. Vrouwekerk te München gehouden, heeft kardinaal Faulhaber zich o.m. als volgt over Rosenberg uitgelaten: „De schrijver van den mythus heeft te kennen gegeven, dat hij voor mij geen achting meer heeft. Ik als aartsbisschop zou me doodschamen, wanneer ik de achting zou genieten van een man, die den mythus geschreven heeft". De duizenden geloovigen, die in de kerk verzameld waren, betuigden hun instem ming door luid „bravo" te roepen. ENGELAND. Uit het Lagerhuis. De Lagerhuisfractie van de Labourpar- lij had in verband met het ontvangen of- ficieele rapport over de maatregelen ter bestrijding van de moeilijkheden bij de Engelsche werkverschaffing, een motie van wantrouwen tegen de regeering ingediend. Tijdens de debatten deelde de president van de Privy Council. Ramsay MacDonald mede, dat de regeering voornemens is bij de ten uitvoer legging der bewapenings plannen, groote orders in werkverschaffing te plaatsen, zoomede bij de vestiging van nieuwe industrieën rekening te houden met de moeilijke situatie. De regeeting heeft o.m. besloten in Zuid Wales een nieuwe wapenfabriek te openen. Het Lagerhuis heeft met 357 tegen 54 stemmen de motie van de Labourpartij verworpen. In het Lagerhuis is voorts medegedeeld dat de maandelijksche kosten van de spe ciale vloot-, militaire en luchtmaatregelea in de Middellandsche Zee op de huidige schaal geraamd worden op 500.000 p. st. Op de vraag, of er geen beter gebruik te maken viel van dit geld, antwoordde Mor rison, die namens den minister van finan ciën sprak: „Neen". Ook de naam van Churchill wordt weci genoemd voor de functie van minister ar. defensie! Vermoedelijk zal heden hef Wit boek in deze materie verschijnen. Lord Stonehaven, vroeger gouverneur- generaal van Australië heeft het voorzit terschap van de conservatieve partij or ganisatie dat hij 5 jaar heeft bekleed, neergelegd Minister-president Baldwin heeft den staatssecretaris voor de domi nions, Douglas Hacking, tot zijn opvolger benoemd. HONGARIJE. Duitsch-Hongaarsche handelsovereenkomst gesloten. Officieel wordt medegedeeld, dat de tusschen vertegenwoordigers van de re geeringen van Hongarije en Duitschland van 19 tot 28 Februari te München ge voerde onderhandelingen over een uit breiding van het ruilverkeer tusschen de beide landen tot een overeenkomst hebben geleid. SPANJE. De samenstelling der Cortes. Hoewel liet ministerie van binnenland- sche zaken nog niet de officieele lijst heeft gepubliceerd, maakt Havas uit de j laatste berichten, die dit agentschap van I verschillende correspondenten heeft ont vangen. op. dat de zetels in de Cortes, die 16 Maart zal worden geopend en waarin 473 afgevaardigden zitting zullen hebben, als volgt zullen zijn verdeeld: Rechtsche partij 135 zetels, waarvan de Ceda 99 en de traditionalisten 11. Centrumpartijen 65, waarvan de Agrariërs 34 en de Centrumpartij van Valiadares 15. - Linksche partijen 263 zetels, waar- ïan de Repubi Unie 29, de linksch Repu blikeinen 85, de socialisten 94, en com munisten 14; hierbij komen nog 10 Bas- kische Nationalisten. Te El Coronil is een optocht gehouden, voorstellende de begrafenis can Gil Ro bles. Daar voor deze betooging geen ver gunning was verleend, moest de civiele garde ingrijpen. Ze werd met steenen ontvangen en was genoodzaakt te schieten. 1 persoon werd gedood en verscheidene gewond. DANTZIG. Poolsch journalist gearresteerd. De politie van Dantzig heeft gisteren huiszoeking verricht bij den Poolschen journalist Thadeus Bienkofski, correspon dent van de Gazeta Polska en van de Illustrowanny Kurjer Codzienny, voorzit ter van de Poolsche journalistenvereeni- ging te Dantzig. Na de huiszoeking werd Bienkofsky naar het hoofdbureau van politie gebracht, waar hij gedurende twee uur werd onder vraagd. De politie verlangde van hem, dat hij de berichten zou tegenspreken over den dood van een Poolsch arbeider te Dantzig. wiens dood door de Poolsche pers werd toege schreven aan de vervolging door de auto riteiten van Dantzig. Bienkofsky weiger de dit en dientengevolge zal hij door het recht worden vervolgd. EGYPTE. De besprekingen met Engeland. Zooals gemeld, zijn in Cairo de Engelsch Egyptische onderhandelingen over een nieuw verdrag geopend. De Egyptische delegatie staat onder leiding van den Wafd-leider, Nahas Pasja, de Engelsche onder die van den Britschen Hoogen Com missaris in Egypte, Sir Miles Lampson. Na de opening van de eerste zitting nam Nahas Pasja het woord. Hij zeide te ho pen, dat de betrekkingen tusschen beide landen op de basis der Egyptische onaf hankelijkheid en het behoud der Engel sche belangen geregeld zouden worden. Sir Miles Lampson antwoordde, dat de Britsche regeering met voldoening het oogenblik afwacht, waarop Egypte zijn volledige zelfstandigheid zal hebben ge kregen en Engeland en Egypte zich voor de wereld zouden kunnen toonen als ge lijkgerechtigde bondgenooten. 9 Maart zal de conferentie haar werk zaamheden aanvangen. VEREENIGDE STATEN. De staking te New-York. De staking van de lift jongens heeft zich thans tot de geheele stad uitgebreid, met uitzondering van het Wail Street-kwar- tier. Ook stokers en ander dienstpersoneel doet mee. Burgemeester Laguardia heeft verklaard dat hij van plan is een beroep te doen op 40.000 gemeente-employé's om den dienst in de ziekenhuizen en in de gebou wen met meer dan zes verdiepingen te verzekeren. In de stad is het kalm. Niettemin heb ben zich eenige kloppartijen voorgedaan, gerecht worder, en :;)gd. Een 60 arrestaties had plaats. De vakvereenlging eischt betere loonen en kortere werktijden. Zij zou over een stakingskas van een half millioen dollar beschikken. Er zijn echter 5000 werkwilligen, die door mannen met knuppels worden be schermd. ZUID-AMERIKA. Chili aanvaardt uitnoodiging van Roosevelt Chili's president Alessandrini heeft in een langen brief aan president Roosevelt diens ultnoodiging tot het houden van een pan-Amerikaansöhe vredesconferentie aanvaard. In dit schrijven stelt hij voor: 1. aan den arbeid der conferentie, in het belang van den vrede, ndet een zuiver regionaal karakter te geven, het streven der wereld in deze richting moet worden versterkt; 2. alle inter-Amerikaansche ac- coorden moeten opengesteld worden voor de toetreding van landen van de andere continenten; 3. moreele ontwapening door het opvoeden van de komende generaties en het opnemen in de agenda der confe rentie van de bestudeering van de be perking der bewapening. JAPAN. De regeeringsvorming. Prins Sajonji heeft tal van besprekin gen gevoerd, doch een premier is nog niet aangewezen. De legerkringen blijven er op aandringen, dat bij de regeeringsvorming meer rekening zal worden gehouden met de vertegenwoordigers van een besliste legerpolitiek, die het vertrouwen genieten van het geheele leger. In politieke kringen neemt men aan, dat de vice-president van den geheimen staatsraad, Hiranoema. die in nauw con tact staat met het milieu van Mazaki en Araki, in aanmerking komt als premier. Mogelijk is verder, dat Hirota minister van buitenlandsche zaken blijft. Er verluidt, dat de minister van oorlog, generaal Kawasjima en de leden van den oppersten oorlogsraad, waaronder de gene raals Araki en Masaki alsmede andere functionarissen van het ministerie van oorlog en den generalen staf de verant woordelijkheid op zich nemen van de ge beurtenissen van 26 Februari Commandant Takesoeke Amano, chef van de wapenkamer van het derde regi ment infanterie, heeft met zijn revolver zelfmoord gepleegd. Hij achtte zich ver antwoordelijk voor het feit, dat de muiters zich meester hebben gemaakt van de munitie, welke hij onder zijn berusting had. CHINA. Invoering aigemecne dienstplicht. De centrale regeering heeft medege deeld, dat in geheel China onverwijld de algemeene dienstplicht zal worden inge voerd. De diensttijd zal 2 jaar bedragen voor alle mannen van 18 tot 45 jaar, die geen lichamelijke gebreken hebben. RECLAME. 5508 RIJDT MET DE nieuwe! COMFORTABELE BUSSEN I TRAJECTSTATION-WlTTESINGEL TUINSTADWIJK-COBETSTRAAT v.v. RETOUR 15 CENT SPORT. VOETBAL. A.S.C.-COMB.FABRIEKS- ARBEIDERSCOMB. Morgenmiddag om 3 uur speelt een A.S.C.-Combinatie op het terrein achter Pomona, tegen een Fabrieksarb.-Combi natie. Scheidsrechter is de heer Joh. v. d. Leek. IUSTRUM-CONCERT DE VEREENIGDE ZANGERS. Wij herinneren aan het interessante Lustrum-concert op Donderdag a.s. in ver band met het 10-jarig bestaan der zang- vereeniging „De Vereenigde Zangers" in samenwerking met het Toonkunstkoor onder leiding van den heer Richard Boer, waarop werken ten gehoore worden ge» bracht van Handel, Brahms en Wagner en dat ook door de medewerking van meerdere solisten van naam een mooien avond belooft te schenken! IJMU1DEN, 3 Maart. Tarbot per KG. f. 1.151; Tongen per KG. f. 1.600.85; Groote Schol per kist van 50 KG. f. 118; Middelschol per kist van 50 KG. f. 1512; Zetschol per kist van 50 KG. f. 1914.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 178; Bot per kist van 50 KG. f. 65; Schar per kist. van 50 KG. 1.11.504.40; Tongschar per kist van 50 KG. 1.282; Vleeten per stuk f. 4.16 2.20; Pieterman cn Poontjes per kist van 50 KG. f.109.50; Groote Scnelvisoh per kist van 50 KG. 1. 2928; Middel Schel- visch per kist van 50 KG, f. 28.50—28; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 KG. 1.2620; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 2113.50; Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 279.50; Gullen per kist van 50 KG. f. 115.20; Lengen per stuk f. 2.560.90; Heilbot per KG. i. 0.82 0.45; Wijting per kist van 50 KG. f. 12 4.80; Koolvisch per stuk i. 0.80—0.20; Ma kreel per kist van 50 KG. f. 10. Aanvoer 246 kisten versche haring. Prijs f. 7.606.70 per kist. Aangekomen 6 stoomtrawlers: IJM. 31 met f.4011; IJM. 87 met f.1973; IJM. 83 met f.1634; IJM. 115 met f.3601; IJM. 21 met f.1291; IJM. 491 met f.2868; de Deensche kotter E. 390 met 1.751de Engelsche drifter LT. 1297 met f. 1765 voor versche haring. En de loggers: KW. 34 met f.777; KW. ,48 met f. 641; SCH. 210 met f. 954. (Vervolg van het 3e Blad). Van 't front. ROME, 3 Maart. (Reuter). Het 144ste legerbericht luidt: Onze troepen gaan door met het zui veren van het uitgestrekte slagveld in Tembien, waar groote wanordelijkheid heerscht. De luchtmacht vervolgt de ordelooze Abessijnen. die naar Semien trachten te ontkomen. De gevolgen van de nederlaag van den vijand blijken voor dezen hoe langer hoe meer van buitengewoon ernstigen aard te zijn. De vijand heeft eenige duizenden dooden op het slagveld achtergelaten. Onze verliezen zijn: 30 officieren en 450 man uit het moederland, alsmede 110 Eritreanen die dood of gewond zijn. Twee Italiaansche vliegtuigen zijn niet naar hun basis teruggekeerd. Voor liet eerst in de militaire koloniale geschiedenis heeft men talrijke groote eenheden tegelijk in het veld gebracht met een indrukwekkende hoeveelheid gemoto- I riseerd licht geschut van middelmatig j kaliber en snelle tanks, terwijl de lucht 1 daverde van het geronk der motoren van de vliegtuigen. Al deze Ingewikkelde opera- 1 ties werden regelmatig uitgevoerd en i moeilijkheden, die onoverwinnelijk had den kunnen schijnen, werden overwonnen. Het 3de leger werd naar Gaela over een afstand van 80 K.M. door een moeilijk terrein verplaatst. lederen dag vervoerden we duizenden tonnen materiaal van iederen aard en tweemaal is het geheele leger door vlieg tuigen van levensmiddelen voorzien. Verschillende batterijen van middelmatig kaliber zijn met behulp van zware trac tors over een afstand van 510 K.M. ver voerd, in dageiljksche étappes van 150 K.M., die gedeeltelijk leidden over .paden, die tijdens de actie waren aangelegd. Van Massoea naar het terrein der ope raties zijn in twee dagen tijd 1500 muil dieren overgebracht. Tijdens den slag hebben voor het over brengen van berichten meer dan 800 radio stations dienst gedaan. De moed der troepen, het functioneeren van de verbindingsdiensten, dat uitstekend genoemd mag worden, bevestigde de groote kracht die de legers van het Fas cistische Italië hebben bereikt, MOGADLSJOE, 3 Maart (Reuter). De verkenningsvliegtuigen houden voortdu rend een wakend oog op de vijandelijke stellingen aan het Somallfront, teneinde bij voorbaat iedere jx>ging van de zijde der Abessijnen, een tegenaanval te onder nemen, te verijdelen. Gisteren is in het gebied van Harrar een colonne van het leger van Ras Nassiboe waargenomen, die op weg was van Daga Medo naar Daga- boer. Bombardementsvliegtuigen namen deze colonne onmiddellijk onder vuur en brachten haar met hun bommen en mi- trailleurvuur zware verliezen toe. De co lonne werd geheel uiteengejaagd. ADDIS ABEBA 3 Maart (Reuter). Door het uitblijven van berichten be schouwt men te Addis Abeba den toestand aan het Noordelijk front nog altijd als onopgehelderd Er heerscht hier een groote spanning. Van officieele zlide wordt mede gedeeld dat de Amb^a Aladz.il nóg steeds bezet wordt gehoudeir door sterke Abes- slinsche afdeelingen. Alleen aan het laag ste deel van de Noordeliike helling zouden de Italianen voortdurend aanvallen onder nemen, die voor hen groote verliezen ten gevolge zouden hebben. Dat Ras Kassa met zijn leger door de Italiaansche troepen ingesloten zou zijn, wordt ontkend. Volgens geruchten zouden de Italianen Neghelli weer hebben ontruimd in verband met. moeillikheden bil de voedsel- en munitie-voorziening. Verder zouden aan de Webbe Sjebelli sterke afdeelingen van het leger van Nassiboe geconcentreerd zijn die uit het Noorden naar Doio en Jet zou den oprukken Verklaard wordt verder dat deze troepen een groot gevaar kunnen worden voor de Italiaansche afdeelingen die aan de Ganale Doria staan. In de eerst volgende dagen zouden groote verrassin gen niet uitgesloten ziin. Uit Geneve. GENÈVE, 3 Maart. (Reuterj. De zitting der commissie van 13 van den Volken bondsraad is tot den namiddag uitgesteld om den delegaties gelegenheid te geven het eens te worden over den t'ekst van het be roep dat op de oorlogvoerenden gedaan zal worden. Op grond van besprekingen, die tusschen Flandin en den Italiaanschen vertegenwoordiger Scoppa heeft plaats gehad beraadslaagt Flandin over een tekst die zal worden voorgelegd aan Eden en j vervolgens aan de commissie. Bijzondere moeilijkheden doen zich voor bij de overweging van de vraag of in het beroep onmiddellijke staking der vijande lijkheden moet worden geëischt daar wel of eerst overeenstemming moet worden bereikt. Onmiddellijke staking der vijan delijkheden zou, naar men vreest, door Italië worden beschouwd als een onaan vaardbare interventie ten gunste van Abes- synië. GENEVE, 3 Maart. Reuter i. Eden en Flandin zijn het eens geworden over een resolutie die aan de commissie van 13 zal worden voorgelegd. In de resolutie wordt een beroep gedaan op de oorlogvoerenden, toe te stemmen in onderhandelingen, opdat de oorlog zoo spoedig mogelijk beëindigd wordt. De drie voornaamste punten der resolutie zijn: lo. de vijandelijkheden moeten worden gestaakt; 2e. onderhandelingen moeten worden geopend om een einde aan den oorlog te maken; 3o. Van de beliigerenten wórdt binnen den kortst mogelijken tijd antwoord verwacht. Uit de Pers. i LONDEN, 3 Maart. (Reuter). Bij haar be spreking van de besprekingen der commis sie van 18 te Genève is de pers niet bijzon der optimistisch ten aanzien van eventu- eele bemiddelingspogingen. De bladen ach ten de afkondiging van een petroleum- embargo vrijwel zeker indien de nieuwe bemiddeling mocht mislukken. Volgens Ward Price den specialen cor respondent van de Daily Mail is het voor stel van Flandin dat vandaag door de commissie van 13 zal worden besproken van den volgenden inhoud: Italië en Abessynië zullen worden uit- ENGELSCH WITBOEK INZAKE DE VERDEDIGING GEPUBLICEERD, LONDEN 3 Maart (Reuter). Het heden morgen door de regeering gepubliceerde Witboek geeft allereerst een overzicht van den toestand der laatste jaren op bewape- ningsge'oied. Het wijst dan op de nood zaak, de verdedigingsmiddelen te herzien, teneinde het land te beveiligen tegen een aanval van een vreemde mogendheid, doch tevens om het land in staat te stellen, zijn rol te vervullen bij de nakoming der inter nationale verplichtingen door gemeen schappelijk optreden. Het Witboek wijst verder op de verant woordelijkheid van Engeland tegenover de geheele wereld, die het land niet toestaat, zijn strijdkrachten bij zijn kusten te con- centreeren, waarvan als voorbeeld het Ita- liaansch-Abessijnsoh conflict wordt ge noemd, en voorts wijst het op de verster king der bewapening in andere landen. Het document zet voorts de redenen uit een, waarom Engeland in verband met het Italiaansch-Abessijnseh conflict voorzorgs maatregelen in de Middellandsche Zee en Roode Zee heeft genomen, o.a. de „heftige en dreigende propaganda", die Italië tegen Engeland heeft gevoerd, die in Augustus I de mogelijkheid van een incident, dat tot uitbreiding van het conflict zou kunnen leiden, niet uitgesloten deed zijn. VIER DOODEN BIJ EEN HOTELBRAND. WARREN (Ohio), 3 Maart. (A.N.P.). Bij een brand in een hotel zijn vier men- schen ln de vlammen omgekomen. Vier anderen worden vermist; men vreest, dat ook zij er het leven niet hebben afge bracht. KONING GEORGE HEEFT EEN AUTOBOTSING. ATHENE, 3 Maart. (A. N. P.). Voor de tweede maal in enkele dagen heeft koning George van Griekenland ln gevaar verkeerd. Zijn auto, die door hemzelf be stuurd werd. is namelijk in botsing ge komen met een taxi. De gevolgen waren evenwel niet ernstig. JOURNALIST WEGENS LASTERING VAN HITLER VEROORDEELD. ALEXANDRIË, 3 Maart. (Reuter). De Journalist Maurice Fargeon is wegens het schrijven van een artikel, dat beleedigend was voor Hitier, veroordeeld. Fargeon be kende de schrijver van het bewuste arti kel te zijn, doch voerde te zijner verdedi ging aan. dat het een antwoord was op een antisemietisch artikel, gepubliceerd door de Duitsche kolonie te Kairo, alsmede op een artikel van de hand van een Egyp tenaar. MIDDEN-EUROPA. ROME. 3 Maart. (Reuter) Bevestigd wordt dat binnenkort te Rome belangrijke besprekingen inzake Midden-Europa zul len plaats hebben en wel op de basis van de Italiaansche, Hongaarsche en Oosten rijksche accoorden van 17 Maart 1934. Er was reeds sprake van een reis van den Oostenrijkschen kanselier Sehuschnigg. Op het oogenblik zou deze ontmoeting der Italiaansche, Oostenrijksche en Hongaar sche regeeringsleiders in voorbereiding zijn. Zij zou ten doel hebben de politieke vriendschap die in 1934 is ontworpen te versterken. iwniiiuiiiiuiiniiiiiiiMniwiMiiviiiiiinipi'iHu1 Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. genoodigd binnen 48 uur den Volkenbond mede te deelen of zij bereid zijn aan een vreedzame regeling op de basis van den status quo mede te werken. Deze mededee- ling van Ward Price is echter niet beves tigd. (Wij geven dit onder alle voorbehoud, terwijl wij een bericht van hetzelfde blad dat de Negus bereid zou zijn de bezette gebieden af te staan, als fantasie beschou wen. - Red. L.D. i Perlinax schrijft in de „Daily Tele graph", dat de Fransche regeering zeer verrast is door de houding, welke de Britsche gedelegeerde, Eden, gisteren te Geneve heeft aangenomen. Het schijnt, dat Flandin niet tevoren op de hoogte :s gesteld van de beslissing, door het Brit sche kabinet in de embargokwestie geno men. Waarschijnlijk zal de Fransche de legatie zich tenslotte aansluiten bij het standpunt der petroleumproduceerenac en -vervoerende landen. Zij zou niettemin du opvatting huldigen, dat een petroleum- embargo niet zijn volle uitwerking zou kunnen hebben vóór Juli of Augustus en dat dan de financleele toestand van Italië zóó catastrofaal zou zijn, dat hij in zijn gevolgen een drastischen sanctiemaatregel zou evenaren. Daarom zou er volgens de Fransche regeering op het tegenwoordige oogenblik geen reden zijn voor toepassing van het embargo. Het is een openbaar geheim aldus Pertinax dat de Italiaansche ambassa deur te Parijs den Franschen minister van buitenlandsche zaken bij verschillende gelegenheden heeft medegedeeld, dat Italië in geval van een embargo uit den Volkenbond zou treden, zich zou losmaken van het verdrag van Locarno en zelfs scherpe tegenmaatregelen zou nemen. De Fransche pers is zeer verrast door de wending te Genève en uit zich al naar gelang zij Italië meer of minder goed ge zind is. t—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2