Kristal en Glas PIANO D C. Fortmann Breestr 122-124 De Italiaansch-Abessynische oorlog. Fa, Peltenburg van 1793, Breestraat 109 M. A. M. van Noor! KANTOOR LOTISICO LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 3 Maart 1936 •.Jaftr middenweg" Nieuwe collectie Uitsluitend EEN kwaliteit DE BESTE Banketbakkerij - Kokerij de Kempenaerstraat 14, Oegstgeest HEBBEN GEOPEND Abonneert U op het Leidsch Dagblad HiuJcetocfflüt Jlc-qcü BUSTEHOUDER HwJ&mcM&t Jaxis FRANSCHE FRY's Taaiinstituut Na de bloedige gevechten in Tembien. De militaire situatie van het Abessijn- sche leger, welke eenige weken geleden schitterend scheen, wordt thans ernstig in gevaar gebracht, vooral in het Noorden na de snelle successen van maarschalk Bado- glio. De legercorpsen van Moeloegeta, Seyoem en Kassa schijnen thans wel te hebben af gedaan als groote strijdende eenheden en de weg naar Addis Abeba wordt nog slechts verdedigd door de troepen, die te Dessié zijn geconcentreerd, zoomede door de afdeelingen. die van hier uit in het Noorden zijn gedetacheerd. De keizer zou zich naar het gebied van het Asjangi-meer begeven aan het hoofd van een leger, dat met name uit het puik der Abesijnsche troepen, de keizerlijke garde, zou bestaan. Zekere neutrale waarnemers gelooven, dat men de situatie als wanhopig be schouwt nu de negus zich persoonlijk aan het hoofd zijner troepen plaatst en tege lijkertijd zijn leven en zijn rijk in de waagschaal stelt om een uiterste poging te ondernemen de „overweldigers" te ver drijven. De Italiaansehe overwinning in Tembien ls te Addis Abeba nog niet bevestigd, maar er zou consternatie heerschen in Abessijn- sche kringen, hoewel officieele berichten tot nu toe zijn uitgebleven. Wat van de Abessijnsche legers in het Noorden nog over is wordt achtervolgd en onophoudelijk door Italiaansehe vliegers gebombardeerd. Met kleine groepjes berei ken de Abesijnsche krijgers het bergach tige gebied van Semien in het Zuid-Westen van Tembien, terwijl, naar men uit Eritreesche bron mededeelt, de Italiaan sehe troepen nieuwe stellingen betrekken in Tembien, dat geheel veroverd is, hoewel hier en daar in holen en spelonken nog manschappen verborgen liggen, die behoo- ren tot de ontredderde legers. Men is nog steeds zonder nieuws om trent ras Seyoem. die met zijn troep uit Abbi Addi. de hoofdstad van Tembien, is verdreven. Men gelooft evenwel, dat Seyoem en een belangrijk deel zijner troepen er in zijn geslaagd te ontsnappen aan een omsinge ling, welke in Tembien dreigde In den sector van Aksoem hebben Ita liaansehe vliegtuigen dorpen gebombar deerd langs den weg naar Gondar. o.m. de hoofdplaats van Godsjam. ZIJ bereiden een nieuwen opmarsch voor. De Abessijnsche regeering heeft de be richten van een groote Italiaansehe over winning in Tembien noch' kunnen tegen spreken, noch bevestigd. Men geeft hier toe, dat de laatste dagen geen enkele verbinding heeft bestaan tus- schen Addis Abeba en Dessié. Men kan nochtans niet ontkennen, dat ongerustheid heerscht in het paleis van den negus. Men zegt nu. dat de verbindingen met het Noor den verbroken zijn. De Koptlsehe aartsbisschop te Addis Abeba heeft de burgerbevolking opgedra gen zich uitsluitend met brood te voeden en gedurende acht dagen slechts water te drinken, ten einde den soldaten aan het front meer mondvoorraad te kunnen zen den, (Copyright Reuter-A.N.P.) Een telegram van Mussolini aan Badoglio. Naar Stefanl meldt, heeft Mussolini het volgende telegram gezonden aan maar schalk Badoglio: „Het bericht van de verpletterende over winning op de legers van ras Kassa en ras Seyoem heeft alle Italianen zielsblij ge maakt. De overwinning is te danken aan het heldhaftig genie van uwe excellentie. De onbedwingbare moed van de Italiaan sehe en Eritreesche troepen zal voor immer gegrift blijven in de geschiedenis van het fascistisch Italië. Breng in een dagorder den groet en de uitdrukking van dankbaar heid over van het Italiaansehe volk aan alle troepen, die zegevierend gevochten hebben. Leve Italië, leve den Koning. Mussolini". Badoglio ontvangt journalisten. Het agentschap Stefanl seint, dat maar schalk Badoglio in een onderhoud met een aantal vertegenwoordigers van de pers verklaard heeft, dat het nog nooit ls voor gekomen in de militaire geschiedenis van Ethiopië, dat de op de vlucht geslagen Abessijnen zoodanig gedemoraliseerd wa ren, dat zij zelfs den wil tot strijden niet meer hadden behouden. Inderdaad heb ben talrijke detachementen Abessijnsche troepen, die in de richting van Dibboec door Erythreesche soldaten werden ach tervolgd hun geweren, muntie en sabels, ja zelfs hun uniformen weggeworpen, alles wat tot dusverre hun eerzucht en trots uitmaakte. Zij mengden zich onder de boeren en verklaarden, dat zij niet meer tegen de Italianen zouden vechten. Een Italiaansch manifest. Boven nog niet onderworpen Abessijnsch land hebben Italiaansehe vliegtuigen een manifest ln de talen des lands uitge strooid, waarin Abessyniërs kond wordt ge daan van Italië's triomfen en onweerstaan- baren opmarsch. Het manifest luidt aldus: ,,De legers van den machtige der mach tigen, den koning van Italië, hebben die van den negus neghesti, aan beide uit einden van zijn rijk, verslagen. Generaal Graziani vernietigde het leger van Ras Desta. Onze luchtstrijdkrachten naderen Addis Abeba. Maarschalk Badoglio versloeg de legers van Ras Kassa en Ras Seyoem. Wij ma ken ons gereed, om onzen opmarsch voort te zetten. Gij zult geen weerstand kunnen bieden. Indien ge de Italianen als vrienden ontvangt, zullen zij uw huizen, uw ker ken, uw vrouwen eerbiedigen, en u niet storen bij uwe werkzaamheden, maar in dien ge u verzet tegen hun opmarsch, zullen ze onverbiddellijk zijn, gelijk de wapenen, die met hen oprukken". Actie in regentijd? In buitenlandsche bladen wordt de mee- r.ing verkondigd, dat Italië genoodzaakt zou zijn om tijdens het regenseizoen de militaire actie ln Abessynië te onderbre ken. In gezaghebbende kringen te Rome verklaart men, dat die niet het geval is. De Italiaansehe generale staf heeft dit probleem uitvoerig bestudeerd en is tot de conclusies gekomen, dat de operaties aan het front door zullen gaan, ook tijdens de regens. De herdenking van den slag bij Adoea. Het agentschap Stefanl verneemt, dat de koning gisteren in het Quirinaal een aantal oud-strijders heeft ontvangen, die nog hebben deelgenomen aan den slag bij Adoea op 1 Maart 1896. De koning heeft zich op hartelijke wijze met hen onder houden en groote belangstelling getoond voor hun herinneringen. Na hun bezoek aan den koning werden de veteranen ont vangen door Mussolini, in tegenwoordig heid van eenige dienstdoende generaals. Mussolini sprak een korte rede uit, waarin hij den moed der strijders van Adoea in herinnering riep en de helfhaftigheld verheerlijkte van de zegevierende solda ten van het nieuwe Italië. Vervolgens toonde hij den veteranen de ordeteekenen en decoraties, die de Abessijnsche oud minister van oorlog, Ras Moeloegeta bij zijn vlucht na de nederlaag van Amba Aradam had achtergelaten. Een nieuw Italiaansch protest te Genève. De Italiaansehe regeering heeft bij het secretariaat van den Volkenbond opnieuw een protest Ingediend tegen een aantal wreedheden, door Abessijnsche troepen bedreven. Dit stuk, dat tal van feiten ver meldt, die door foto's gestaafd worden, haalt, naar Suvich, de onderteekenaar, verklaard heeft, voorbeelden aan, die elk menschelijk gemoed van afschuw moeten doen rillen. De nota legt den nadruk op de groote mate van verantwoordelijkheid van de regeering te Addis Abeba aan deze daden van wreedheid. HET WERK TE GENEVE. Gistermiddag is de Commissie van Acht tien te Genève bijeengekomen. Er waren slechts drie ministers aanwezig, n.l. Eden, Flandin en Motta. De Franscfhe minister van buitenland sche zaken stelde voor aan den oorlog in Abessyië zoo spoedig mogelijk een einde te maken door wederom een poging tot verzoening in het werk te stellen. Tot dit doel zal de Commissie van Der tien van den Volkenbondsraad, d.w.z, van den raad zonder de confligeerende par tijen, binnenkort bijeen geroepen worden. De Engelsche minister van buitenland sche zaken. Eden, stemde ln met dit voor stel, waarop het bijeen komen van de Commissie van Dertien reeds voor heden onder oogen werd gezien Er blijven nog formaliteiten te regelen voor de bijeen- roeping, aangezien de Commissie van Achttien als orgaan van de coördinatie- conferentie daar geen bevoegdheid toe heeft. Voor het geval dat de nieuwe arbitrage pogingen niet tot een resultaat mochten leiden, heeft Eden aangekondigd, dat Engeland zal toestemmen in het afkon digen van een petroleumem'oargo. ingeval de voor de productie en het transport toonaangevende landen zich daarbij aan sluiten. De medewerking van Amerika wordt dus niet langer geëlscht. De sovjets schijnen Eden volledig te steunen. Menigeen leidt uit de Engelsche en Russische houdingen af, dat het gelukt is van de Amerlkaansche petroleummaat- schappijen bepaalde concessies te verkrij gen. dat zij vrijwillig niet meer petroleum aan Italië zouden leveren dan ln vredes tijd gebruikelijk was. Aan de „N.R.Crt." wordt nog nader ge meld: Tweeërlei opvatting, vooral met betrek king tot de beteekenis van de verklaring van Flandin en Eden en van de plotselinge nieuwe bijeenkomst van de Raadscom missie van Dertien worden verkondigd; eenerzijds hoort men verdedigen, dat En geland en Frankrijk vast besloten zijn tot inwerkingstelling der petroleumsanctles over te gaan, doch eerst nog een laatste gelegenheid aan Mussolini willen bieden om vredesonderhandelingen op basis van de voorstellen van September van de raadscommissie van vijf te aanvaarden. De gekozen procedure zou dan op het zen den van een laatste ultimatum aan Mus solini neerkomen. Het bieden van een laatste gelegenheid aan Mussolini, om nog bij te draaien, zou vooral door Flandin gewenscht zijn, om, in geval van een on verzoenlijk antwoord van Mussolini, den tegenstand in Frankrijk tegen petroleum sanctles te kunnen verzwakken. Een tweede opvatting is. dat een vrede op grondslag van de voorstellen der raads commissie van vijf. doch zeer aangepast aan de Italiaansehe bewegingen der laat ste dagen, reeds in .de maak is en dat Eden, dit wetende, daarom de gelegenheid zou hebben gegrepen, om ln de commissie van achttien nog eenmaal hoog van den toren te blazen en ten gelieve van het Engelsche pubhek een kordate houding ten opzichte van de petroleumsancties aan te nemen, wel wetende, dat door het be ginnen van vredesonderhandelingen de petroleumsancties toch niet meer ernstig ter sprake zullen komen. In de eigenlijke Volkenbondskringen is men echter veel meer tot de eerste inter pretatie geneigd. Men gelooft, dat de petroleum-sancties thans werkelijk spoedig zullen worden af gekondigd, tenzij Mussolini nog onver wacht veel grooter tegemoetkomendheid over den te sluiten vrede zou toonen. Zoo- als te verwachten was, stelde zich ook de Engelsche delegatie bij de ontvangst der buitenlandsche pers op hetzelfde stand punt. Men hoorde daar de opvatting verkon digen, dat de raadscommissie van dertien, indien zij heden beslist een beroep op de oorlogvoerenden zou doen, hun dan een termijn van niet langer dan 48 uur voor antwoord zou geven. Italië's standpunt. Betreffende geruchten over z.g. vredes voorstellen in het Italleansch-Abessijnsche geschil aldus het agentschap Stefanl wordt in gezaghebbende kringen verklaard, dat men in dit opzicht nergens kennis Van draagt. Geen enkel voorstel is hier omtrent gedaan, noch van den kant van den Negus, noch van den kant van derden. Italië is in het geheel niet geïnteresseerd bij deze geruchten. Trouwens, de toestand ls thans niet die van eenige maanden ge leden; Italië bevindt zich thans op het punt zelve, waar het zeker was te zullen komen vanaf het begin van het conflict. Wanneer echter vredesvoorstellen aange boden worden, zullen zij voorwerp van bestudeering uitmaken. Omtrent den omvang van de Italiaan sehe eischen wil men echter geen mede- deellngen doen. Men legt er echter den nadruk op, dat Italië er niet bijzonder veel prijs op stelt, deze kwestie aan te snijden. Men voelt te Rome het feit als beslissend, dat vier belangrijke Abessijn sche legercorpsen, welker sterkte men hier op minstens vijftigduizend man schat, een verpletterende nederlaag hebben geleden. Onderweg Is 't mid den van den weg niet de gulden midden weg, maar juist de „foute middenweg"! (Op wegen met vier rijbanen moet men steeds zooveel moge lijk rechts houden en alleen op de midden- baan komen bij het inhalen. En op de lin kerweghelft? Daar... nooit!) H. NI. PIERROT Gedipt. Horlogemaker MAARSM ANS JTEEG 14 Reparatiën aan alle uurwerken. SPOEDIG - BILLIJK PROBEERT U HET EENS 9633 Drinkserviezen in alle prijzen Waterstellen v.af f. 1.25 Likeurstellen f. 1.60 Cocktailsets. bowl stellen vanaf f. 6.90 Roomstellen vanaf f. 1.20 Bonbonnières - Olie- en Azijnstellen Gebakstellen en vele andere artikelen, ook bij de laagste prijzen 9632 H.M PIERROT M A ARSM ANSSTEEG 14 Voor Uurwerken Uw goedkoopste adres Alle uurwerken met schrif telijke garantie. 9634 Als U uw geld niet doof en stom op de spaarbank laat liggen maar U koopt er een piano voor, dan ontvangt. D meer rente aan muzikaal, geestelijk en intellectueel genot. Er is een heele serie nieuwe ui! Duifschland aangekomen vanafFl. 350.* bij 9403a Hiermede berichten wij U dat wij HEDEN onze zaak Aanbevelend: 9617 Douzastraat 19,11 Telefoon 579 Telefoon Oegstgeesf No. 3735 Bij L0T1SIC0, No. 13892 No.16932 No. 12614 No. 19940 No. 12029 PREMIES: de gisteren gehouden 11e TREKKING VAN vielen de Hoofdprijzen op: 5e kl.lDO.OOO 5e kl. 50.000 5e kl. 30.000 5e kl. 25.000 5e kl, Nó. 17995 5e kl. 10.000 No. 15868 Ie kl. 20.000 No. 16032 2e kl. 20.000 No. 20750 3e kl. 25.000 No. 17657 4e kl. 25.000 12614 f1.000 met premie van f30.000 14789 premie van f3.000 OUDE SINGEL 142 TELEFOON 1156 Vanaf heden verkrijgbaar onze bekende TOEKOMST- SPAARSTROOKEN met gratis ongevallen-verzekering 9652 2 gemberkoeken25 ct Edammerkaas 40 p. pond 22 ct Volvette Goudschekaas. p. pond 27 ct Pindakaasp, pot 10 ct Pruimen. p. pond 9"14"19-23ct Rijst p. pond 5-6-77>-8-10-18ct Zalmp, blik 9 -12 -19 - 39 ct Haring ln tomatensaus p. blik 10 -15 -18 ct Haring in mosterdsaus p. blik 21 ct Sardines p. blik 8-13-20 Ct DE GOUDBRON VOOR DE HUISVROUW 9623 H.M.PIERROT M AARSMANS JTEEG 21 Lederwaren, Reis artikelen. In Dameitaiichen sleed, het nieuwste. REPARATIE BILLIJK. •635 CORSETTEN Kousen Tricotages Opgericht 1886 28 Filialen zalmkleurig damast satijn, bovenstuk tricot mm*. zijde, achtersluiting, ICC moderne coupe LEIDEN: BREESTRAAT 99-101 TELEF. 1770 9625 BEGINNERS conversatie-les in clubje be gin 5 Maart 78 u. 's avonds. f. 10.per 3 maanden. Inschrijving dagelijks. la Breestraat Tel. 3529 9462 H. M, PIERROT M A ARSMANSSTEEG 14 Byouterieën en Luxe-Artikelen Tevens Uw goed adres voor öero Artikelen Legen laagste prijzen. 9636 4—8

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 12