ONZE SCHERPSTE DENKER LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 27 Februari 1936 BUITENLAND. RECHTZAKEN. LAND- EN TUINBOUW. De landbouw in de Wierinuermeer. AGENDA. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. SittGSJAPfSONE DE ALGEMEENE TOESTAND. De vlootconferentie. Eden heeft gisteren gedurende een uur met den Duitschen gezant te Londen ge sproken. De Dultsche gezant was vergezeld van Prins Bismarck en den Duitschen vlootattaché. Ook de eerste lord van de admiraliteit en de Zeelord namen aan de bespreking, die naar men aanneemt over de mogelijkheid van een officieele Duit- sche goedkeuring van de op de vlootcon ferentie verkregen resultaten liep. deel. Reuter meent nog te kunnen melden, dat Eden den Duitschen ambassadeur heeft gesproken over een door Frankrijk aange geven mogelijkheid, dat het Duitsch- Engelsche vlootaccoord zal worden uitge breid met de resultaten van de vlootcon ferentie. Norman Davis zou zich tegen een der gelijke gang van zaken niet verzetten. Medegedeeld wordt voorts, dat de Ita- liaansche ambassadeur te Londen regelin gen heeft getroffen voor een bezoek aan het departement van buitenlandstfie za ken, teneinde met Eden <le politieke pro blemen te bestudeeren, die zouden volgen op de teehische kwesties binnen de agenda der vlootconferentie. In officieele kringen bevestigt men, dat de Roemeensche minister van buitenland- schc zaken, Tltulescu. begin Maart naar Praag zal gaan en op de terugreis een be zoek aan Belgrado zal brengen. Overigens schijnt het wel vast te staan, dat Tltulescu niet zal deelnemen aan de zitting van de Commissie van Achttien, welke op 2 Maart te Genève zal worden gehouden. FRANKRIJK. Rond bet Franseh-Russische pact. In gezaghebbende kringen vestigde men de aandacht op een door Flandln gedaan voorstel betreffende een door het perma nente hof van internationale justitie in te stellen onderzoek, of het Fransch-Rus- sisch pact vereenigbaar is met het ver drag van Locamo, hetgeen, zooals men weet. door Duitschland wordt betwist. Deze procedure is verplichtend volgens de bepalingen van het Fransch-Duitsch arbitrageverdrag, dat een annex vormt van het verdrag van Locarno. Frankrijk is bereid, zich aan een even- tueele beslissing van het hof van interna tionale justitie te onderwerpen. Indien Duitschland zou blijven staan op het standpunt, dat het sovjet-pact on- vereenigbaar is met Locarno, zooals in ■het memorandum van Mei 1935 werd uit eengezet, dan zou het Haagsche hof moe ten uitmaken, of de Duitsche bezwaren Inderdaad gegrond zijn. Ingeval Duitschland van meening zou eijn, dat het niet zijn toevlucht moet nemen tot het hof als aanklager, dan zou de Fransche regeering het besluit kunnen nemen, een rechtsvordering in te dienen. Zooals men weet, hebben G-root-Brittan- nië en Italië, wat de verhouding van het sovjet-pact tot het verdrag van Locarno betreft, het Fransche standpunt aan- vt> ard. Van Duitsche zijde houdt men vol, dat het pact in strijd is met den geest en den zin van het verdrag van Locarno. Het verdrag van Locarno, aldus schrijft de Deutsche diplomatisch-politische Kor- respondenz, heeft, zooals bekend is, den beiden gegarandeerden mogendheden gren zen gesteld. Wanneer deze nu voor een deel van kracht willen blijven dan is daarvoor voorwaarde, dat aan de voor het andere deel gestelde grenzen in dezelfde mate en met dezelfde loyaliteit de hand wordt ge houden. Voor Frankrijk zijn deze grenzen van tweeledigen aard: Zij zijn eensdeels van geographlschen aard. anderdeels betreffen zij de vrijheid besluiten te nemen, het initiatief voor Interventie. Daaruit volgt, dat Frankrijk, nadat het nu eenmaal het verdrag van Locamo heeft gesloten, niet verder voor zich de vrijheid kan opeischen zijn interventiepolitiek, welke beperkt was tot Tsjecho-Slowakije en Polen, uit te breiden tot gebieden en mogelijkheden, waarin bij het sluiten van het verdrag van Locarno niet was voor zien, en welke noodzakelijkerwijze voor Duitschland het risico moeten verhoogen betrokken te worden in een conflict met Frankrijk. Het verdrag van Locamo heeft de wil lekeur van een gewapend conflict tue- schen Duitschland en Frankrijk willen uit schakelen. Wanneer Frankrijk hier nu aan voert, dat zijn eventueele interventie in verband met het Russisch pact beschouwd moet worden als een daad binnen het kader van den Volkenbond, dan staat het ln dit geval ingenomen standpunt op op vallende wijze ln tegenstelling met het standpunt, dat het heeft ingenomen in de kwestie van de Middellandsche Zee. Aangezien Frankrijk hier als voorwaarde voor hulpverleening Cten gunste van Engeland) stelde, dat sprake moest zijn van een gemeenschappelijke Volkenbonds actie. In het geval van het Russisch pact wordt evenwel jpist omgekeerd de mogelijkheid voorbehouden van een willekeurige bij - standsverleerüng (ten gunste van de Sovjet-Unie). Zij zal ook geschieden, indien geen te Genève genomen besluit daartoe machti ging zou geven. Ja zelfs, aldus besluit de „Korrespondenz", het uitblijven van een met algemeene stemmen door den Vol kenbondsraad te nemen besluit zou het mechanisme van den Volkenbond kunnen uitschakelen. o ENGELAND. Eden beantwoordt buitenlandsch politieke vragen. In het Lagerhuis heeft Eden gisteren een reeks vragen betreffende de buiten- landsche politiek beantwoord Afgevaar digde Mander drong er bij de regeering op aan het herstel van goede betrekkin gen tusschen Zuid-Slavië en Bulgarije aan te moedigen. Eden antwoordde, dat dit reeds geschiedde Mander vroeg voorts of besprekingen tusschen de ministeries van defensie van Engeland, Frankrijk en Duitschland, benevens met de andere ver- dragsonderteekenaars hadden plaats ge vonden, dan wel voorgenomen waren ln verband met stappen, die men mogelijk zou moeten doen ter nakoming van het verdrag van Locarno en of ln de Middel- landsche Zee-kwestie dergelijke bespre kingen voorgenomen waren. Eden ant woordde. dat hij op beide deelen van de vraag neen kon antwoorden. Afgevaardigde Bellenger wilde weten, of de Duitsche regeering eenigerlei bezwaren gemaakt had tegen het Fransch-Duitsche pact en of de houding van Duitschland ten opzichte van het Locarnopact op eeni gerlei wijze door de bepalingen van het Russisch-Fransche pact gewijzigd was. Eden antwoordde, dat de Duitsche regee ring de mogendheden, die het pact van Locarno hadden onderteekend op 26 Mei 1935 in kennis had gesteld van haar op vattingen ten opzichte van de gevolgen van het Fransch-Russlsche pact voor het verdrag van Locarno. Deze houding is op nieuw uiteengezet en uitvoeriger opgesteld in de mededeeling van 21 Februari, die den volgenden dag ln de Londensche bla den gepubliceerd was. Afgevaardigde MacLay vroeg of de re geering voornemens was Duitschland uit te noodigen zijn gebiedseischen en zijn opvattingen over het grondstofvraagstuk bij den Volkenbond in te dienen. Eden antwoordde, dat het antwoord op het eerste gedeelte van de vraag luidde: neen, en dat hij wat het tweede gedeelte betreft den vrager er opmerkzaam op maakte, dat de regeering de grondstoffen- kwestie op het oogenbllk overweegt. BELGIE. Het Fransch-Belgische militaire accoord. Minister-president van Zeeland heeft op een vergadering van rechtsche parle mentsleden de verzekering gegeven, dat het Fransch-Belgische militaire accoord geen enkelen invloed uitoefent op de Bel gische politiek, omdat het slechts het ka rakter heeft van een technische overeen komst. die den partijen de vrijheid laat al of niet tot toepassing over te gaan. Hij beloofde in de Kamer een verklaring te zullen afleggen, die naar zijn meening zoowel voor de Walen als voor de Vlamin gen bevredigend zou zijn. De premier wees zr vervolgens op, dat de Belgische politiek niet eenzijdig georënteerd is. ..Wij voeren aldus zelde hij besprekingen met Nederland, Engelénd en zelfs met Duitsch land. Eenige dezer besprekingen hebben tot welomschreven resultaten geleid". ZWEDEN. Drie Zweedsche industrieelen uit Duitschland uitgewezen. Het Zweedsche Persbureau deelt mede: Daar de Zweedsche regeering had ge weigerd aan enkele Duitsche Nationaal- Socialisten een verlenging van hun ver blijf in Zweden toe te staan, hebben de Duitsche autoriteiten, als tegenmaatregel, geweigerd de verblijfsvergunning van drie Zweedsche industrieelen te verlengen. Deze Zweedsche onderdanen hadden ech ter geen enkele aanleiding tot klachten aan de Duitsche autoriteiten gegeven. Onmiddellijk nadat het besluit der Duit sche regeering bekend was geworden, werd de Zweedsche ambassadeur te Berlijn be last met het openen van onderhandelingen, die op het oogenbllk nog gaande zijn. VERSTEKVONNISSEN KANTONGERECHT ALPHEN. Door het Kantongerecht te Alphen wer den de navolgende verstekvonnissen ge wezen: wegens overtreding der alg. poli tieverordening der gemeente Alphen S. v. d. L„ zonder bekende woon- of verblijf plaats hier te lande f. 0.50 subs. 1 week tuchtschoolstrafH. Th. A. B. te Zwam- merdam f. 1.50 subs. 1 dag; idem der gem. Ter-Aar: J. de B. te Ter-Aar f. 1 subs. 1 d.; P. J. E. de K. te Alkemade f.2 subs. 2 d.; idem der gem. Boskoop: A. S. te Bos koop, f. 1.50 subs. 1 d.; H. A. S. te Boskoop f. 1.50 subs. 1 d.; overtr. der motor- en rijwielwet S. B. te Zandvoort f. 12 subs. 10 d. met toew. civ.vordering ad f.10 aan J. v. T. te Bodegraven; M. A. H. te Den Haag f.15 subs. 10 d.; M. v O. te Haamstede f. 17.50 subs. 10 d. met toew. civ. vordering ad f. 13.60 aan W. V. te Alphen a. d. Rijn; H. G. H. te Ter-Aar; A. H. te Hilversum: M. de J., L. H. te Koudekerk; P. J. van V. te Castricum, H. v. E.. allen f. 2 subs. 2 d.; J. W. C. te Aalsmeer f.8 subs. 8 d.; C. IJ. te Reeuwijk f. 3.50 subs. 3 d.; J. v. H. te Wierden f. 3.50 subs. 3d.; A. den H. te Nieuwerkerk a. d. IJssel f3.50 subs. 3 d.; W. M.. A. J. E. te Hazerswoude, beiden f. 2.50 subs. 2d.; C. J. de K. te Bodegraven f.3 subs. 3 d.; Th. v. V. te Sassenheim. f. 10 subs. 10 d.; M. B. te Nijkerk en A. v. Z. te Schoonhoven, beiden f. 7 subs. 7 d.; E. F., te Bodegraven 2-maal f. 2 subs. 2-maal 2 d.; overtreding der motor- en rijwielver ordening der gem. Boskoop: M. G. van E. te Boskoop f.3 subs. 3 d.; overtreding van art. 453 Wetb. v. Strafrecht; J. ter V. te Amsterdam f.5 subs. 5 d. Waar geen woonplaats is vermeld wonen de veroordeelden te Alphen aan den Rijn. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De rechtbank te Haarlem deed uitspraak tegen den 32-jarigen J. P. v. V. uit Lisse, wegens heling van verschillende goederen, van diefstal, afkomstig uit een zeiljacht, dat te Lisse lag en toebehoorde aan de familie de G. uit Amsterdam. De officier had geëischt 3 mnd. gevange nisstraf. De rechtbank achtte een en ander niet bewezen en sprak verd. vrij met last tot teruggave van de voorwerpen aan de be nadeelden. De rechtbank deed verder uitspraak in de zaak tegen P. v. G. uit Hillegom die op 13 dezer terechtstond wegens diefstal van 38 konijnen. De officier van justitie had tegen ver dachte 6 maanden gevangenisstraf ge- eischt met 3 jaar proeftijd en onder toe- zichtstelling van den R.K. reclasseering. (De Rechtbank had op 13 dezer de pre ventieve hechtenis van verdachte opgehe ven). De Rechtbank veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch. GUNSTIGE OMSTANDIGHEDEN VOOR DE BOEREN IN DE WIERINGERMEER. LANDHONGER IN NEDERLAND In de komende weken zullen ongeveer 45 pachters uit verschillende deelen van het land hun pas voltooide boerderijen in de Wierlngermeer betrekken en zullen even zoovele nieuwe landbouwbedrijven het werk beginnen. Voor deze 45 pachtbedrijven zijn meer dan 300 gegadigden geweest en de desbe treffende dienst, wiens ambtenaren de candidaat-pachters persoonlijk bezoeken en zich op de hoogte stellen van al hun omstandigheden, kundigheden als land bouwer. flnancieele positie en zedelijk ge drag. konden dus bij het toewijzen der beschikbare pachthoeven een strenge selectie toepassen. Zooals de opzichter der domeinen, de heer De Jong, die o.a. met de voorberei dingen van landultgifte belast is, ons mededeelde, is de aanvraag om vestiging in de Wierlngermeer voortdurend zeer veel grooter dan het aantal beschikbare bedrijven, en dat ondanks het feit, dat de boer niet gemakkelijk zijn eigen grond en zijn geboortestreek verlaat. Er blijkt echter in Nederland nog steeds, en on danks de landbouwcrisis en de lage prij zen, die de agrarische producten als gevolg daarvan opbrengen, een zeer groote behoefte aan land te bestaan. Het zijn vooral in Friesland en Groningen de boerenzoons, die geen plaats kunnen vin den in het Dedrijf van hun vader omdat deze nog in de kracht van zijn leven is of niet over de middelen beschikt om zich uit het bedrijf terug te trekken, of omdat een oudere broer het bedrijf heeft geërfd, die zich door aankoop van nieuwen grond een eigen bedrijf willen stichten of zich als pachtboer willen vestigen. Daarbij komt, dat in dezen tijd. nu het devalua tie-spook steeds weer oprijst, velen die hun geld vroeger anders belegden, thans in aankoop van grond de veiligste beleg ging meenen te zien. Dientengevolge zijn bij verkoopingen de grondprijzen dikwijls veel hooger dan economisch verantwoord ls en hetzelfde geldt voor de pachtprijzen. Men kan dan ook zeggen, dat er op dit oogenblik in Nederland een ware landhonger bestaat, en dat de drooglegging van den Noord- Oost-polder in de diepgevoelde behoefte zal voorzien. Wij hebben in de Wierlngermeer met verschillende pachters gesproken. De grond wordt verpacht in kleinere en groo- tere perceelen, van omstreeks 10 tot boven de 70 hectaren. Vooral In de vette klei gebieden in het Zuiden en Westen vindt men voornamelijk akkerbouw-bedrijven, in de gebieden waar de? zapdlge veengronden zijn, voornamelijk cje. wèide-bedrijven. Het meest komt echter het gemengde bedrijf voor, wat in de hand wordt gewerkt door het feit, dat (ie pachters der welde- bedrijven een bepaald gedeelte van hun grond mogen scheuren. De oudste pachters zitten ruim een jaar in den polder en toonen zich in het alge meen zeer tevreden over de bereikte resul taten en hun bedrijfsultkomsten. De kwa liteit van den grond bleek beter dan vele pachters aanvankelijk hadden geloofd. Nergens heeft men last gehad van een te hoog zoutgehalte van den bodem en de i hooiopbrengst was zoo overvloedig, dat alle weide-bedrijven thans nog steeds de beschikking hebben over een groote reserve-voorraad. STAMBOEK VOOR HET NEDER- LANDSCHE TREKPAARD. In hotel De Twee Steden te Den Haag ls heden gehouden de algemeene vergade ring van de vereenlging Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard, onder voorzitterschap van jhr. J. v. Vredenburch. De voorzitter zeide in zijn openings rede, dat een terugblik over 1935 in menig opzicht reden geeft tot tevredenheid als men zich maar niet blind blijft staren op de topjaren. Allereerst stemt tot vreugde, dat ondanks een vrijwel ten gevolge van handelsbelemmeringen lamgeslagen han del op het buitenland, de afzet van trek paarden ln eigen land, al ls het ln be scheiden mate. uitbreiding heeft onder gaan, waardoor de trekpaardfokkerij op peil is kunnen blijven, ja zelfs een ge- stadlgen groei heeft ondergaan. En als opvallend verschijnsel treedt daarbij vooral op, dat allerwege de wilde fokkerij plaats gaat maken voor rationeele, d. i. stamboekfokkerij. Dit wordt sterk ge steund door goedgeleide keuringen, waar door steeds goed fokmateraal beschik baar blijft. Met nadruk "wees spr. op het unicum, dat de trekpaardfokkerij (dit geldt trou wens ook voor andere paardenrassen) geen cent crisissteun heeft gekregen. Evenwel moeten wij aldus spr. ten zeerste betreuren dat de normale steun voor de paardenfokkerij zoo enorm is in gekrompen. Hierna volgde het jaarverslag. In alle afdeelingen steeg het leden tal. In totaal steeg het van 4879 tot 5248, dus met 369 leden. Er werden ingeschre ven 3908 veulens tegenover 3681 in 1934. Het aantal in het keurstamboek opgeno men dieren was aanmerkelijk grooter, dan het voorgaande jaar. Voor het dekseizoen 1935 waren goedgekeurd 435 hengsten, tegenover 399 in 1934. Het jaar 1935 lever de een klein voordeelig saldo op. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur de heer van Leeuwen van Maartensdijk. LISSE. Geref. Gem.: Nam. half acht, ds. Ligten- berg. VOOR VRIJDAG 28 FEBRUARI. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. B. van Neerbos van Vlaardingen. ZOETERMEER. Geref. Gem.: Nam. halfzeven, ds. Lamaln van Rotterdam. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Gietfaoorn-Noordwolde en Steenwijk (voor den'evang. arbeid) H. v. Minnen, cand. te Boxum (Fr.) JUBILEUM DS. KLOOTS. De vroegere predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Zwammerdam, ds. J. J. Kloots, thans te Maassluis, hoopt op Donderdag 1 Mei a.s. zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. Hij stond eerst te Langerak bez. de Lek, daarna te Melissant, vanwaar hij in April 1924 naar Zwammerdam kwam. Na 5 Jaar, in April 1929, vertrok hij van daar naar zijn tegenwoordige ge meente Maassluis. PRIJS TAXE-MELK. 28 Maart consumptiemelk regeerings- contract, taxe-gedeelte 6 ct., eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; afdracht an dere consumptie-melk 2V» ct. STEUN AAN DE RUNDVEEHOUDERIJ. Uitkeering van f. 25, f. 40 of f. 50 aan kleine boeren. De minister van landbouw en visscherij heeft vastgesteld, dat uit het landbouw crisisfonds aan de georganiseerden. aan gesloten bij een der Landbouworganisaties, een bedrag van f. 25, f. 40 of f. 50 zal worden uitgekeerd overeenkomstig de be palingen van het reglement Steun aan de Rundveehouderij In dit reglement wordt bepaald, dat de georganiseerde, wiens hoofdberoep bestaat uit het voor eigen rekening uitoefenen van den akkerbouw of de veehouderij, aan spraak kan maken op bedoelde uitkeering, indien o.a.: a. hij bij de inventarisatie ln de maand Mei 1935 niet meer dan 5 H.A. cultuur grond in gebruik had; b. te zijnen name bij een der rundvee tellingen in Mei of in December 1935 ten minste één, doch niet meer dan drie meik of kalfkoeien werden geïnventariseerd; c. hij na 1 Januari 1936 noch ln een van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing opgenomen ls geweest, noch steun heeft genoten tengevolge van een door den mi nister van sociale zaken goedgekeurde steunregeling, noch is aangesloten geweest bij de werkloozenkas eener vereenlging, gesubsidieerd Ingevolge het Werkloosheids besluit 1917; d. hij niet is aangeslagen in de Inkom sten- of Vermogensbelasting voor het be lastingjaar 19351936. De uitkeering, waarop de georganiseerde aanspraak kan maken, bedraagt voor hem, te wiens name bij een der rundveetellin gen, hierboven bedoeld, één melk- of kalf- koe werd geïnventariseerd, terwijl bij de andére rundveetelling niet 2 of 3 melk- of kalfkoeien werden geïnventariseerd: f. 25; voor hem, te wiens name bij een der tel lingen 2 melk- of kalfkoeien werden geïn ventariseerd en bij de andere telling niet 3: f. 40; voor hem, te wiens name bij een der tel lingen 3 melk- of kalfkoeien werden ge ïnventariseerd: f. 50. DS. S. BOSMA t HEDEN: Chr, School (H. Morschweg): Spr. dr. Rlemens. 8 uur nam. Jeruël: Spr. ds. H. Siegers. 8 uur nam. Prediker; Spr. ds. van Glnkel van Gouda! Stadszaal: Zangersavond 8 uur nam. Stadszaal: Lezing over 't Blindentehuis „Sonneheerdt". 8 uur nam. Volkshuls: Lezing van den heer Kruyt ever de wonderen der natuur 8 1/4 u. Dam. Ka t wij k-aan-Z e e (Casa Cara); Spr. ds. v. Amstel van Voorthuizen. 7'/« u. nam. Vrijdag. Stadszaal: Verkooping t. b. v. het Blin dentehuis „Sonneheerdt". 11 uur voorm. 10 uur nam. Zaterdag. Schouwburg: Litterls Sacrum: „La bello Marseillaise". 8 uur nam. Stadszaal: Uitvoering van „Brunhllde". 8 uur nam. Maandag. Schouwburg.' Het Masker. Voorloopigo invrijheidstelling. 8 1/4 uur nam. Dinsdag. Heerengracht: Buitengew. alg. verg. van aandeelhouders N.V. Leldsche Katoenmij. 2'/» uur nam DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Halfdrle tot halfvier Inenting tegen diphterle 45 upr nam. Woensdags: inst. v. Praeventleve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze 45 uur nam BIOSCOPEN. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur nam. „Golddiggers 1935" Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trlanon-Theater Breestraat. 8 uur nam. „De kruistochten". Woensdag en Zaterdag nam 2 uur. Zondag nam doorloopend van 27'/i en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Hup Joe Brown". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 8 1/4 u. n.m. „Lets live tonight." Woensdag- en Zaterdagnam. 2V« uur. Zondag nam. 2 uur 4'/i uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarl.str., 7 uur nam. „Vergeten mannen", lederen middag 2'/i u. Zondag v.af 2 u. De apotheek Hooigracht 48 Is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Febr, tot en met Zondag 1 Maart a.s. waarge nomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523, en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. In den ouderdom van ruim 77 jaar is te Leeuwarden overleden ds. S. Bosma, em. predikant van de Geref. Kerk van Lochem (Geld.). Sjoerd Bosma werd 12 Dec. 1858 te Ylst geboren en was aanvankelijk werkzaam ln het landbouwbedrijf van zijn vader. Op 24-jarigen leeftijd kwam hij op het Chr. gymnasium te Zetten en in 1884 werd hij student aan de Vrije Universiteit. In 1890 candldaat geworden, aanvaardde hij dat zelfde Jaar het predikambt bij de Geref. Kerk van Wommels, na tevoren te zijn bevestigd door wijlen ds. J. Bakema van i Sneek. In 1898 vertrok de overledene naar Buitenpost, welke gemeente hij 23 jaar heeft gediend. Van 19211930 was hij predikant te Lochem en Barchem. waar hij in laatstgenoemd jaar van de classis Zutphen eervol emeritaat ontving wegens veertigjarigen dienst. Ds. Bosma vestigde zich daarop metterwoon te Leuwarden. Tal van deputaatschappen heeft de over ledene met name in Friesland bekleed. Hij was meermalen afgevaardigde naar de Zendingssynode en was lid van den dls- trictsraad II van de Ver, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. In het Friesch Kerkblad verscheen van zijn hand 'n artikelenreeks over de beteekenls van de Christ, feest dagen. In Lochem stichtte ds. Bosma een Anti- Rev'. Klesver. waarvan hij ook voorzitter was. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Zater dagmiddag te Lochem worden teraarde- besteld. Tevoren vindt in de Geref. Kerk aldaar een rouwdienst plaats die zal wor den geleld door ds. J. Kapteyn aldaar. RECLAME. 9864 DE VERLAGING VAN DE OPENBARE UITGAVEN VOOR HET ONDERWIJS. Data van inwerkingtreding van de verschillende wetsbepalingen Bij K.B. van 22 Februari zijn behalve voor het nieuwe lid 4bis van art. 28 der L.O.-wet 1920 (leerllngenschaal voor scholen uitsluitend omvattende het zeven de en/of de hoogere leerjaren van scholen voor gewoon lager onderwijs) en het 4de lid van art. 63 der L.O.-wet 1920 (verstrek king door 's Rijks belastingdienst van de gemengde hoofdsom voor schoolgeldhef fing) vastgesteld de data van Inwerking treden van de diverse bepalingen van de wet tot verlaging van de openbare uitga ven voor het onderwijs. Voor de meeste bepalingen dier wet is de datum van ln werking treding bepaald op 1 Maart 1936. Dr. Euwe, koos voor zijn studie der moeilijkste taal Russisch do LIN00APH0NB. Ze^t U dit iets- en wat kiest U Raadpleegt 1 J SPUI 23-27 AMSTERDAM Dit wil dus zeggen: voor de schoolgeld regeling van bijzondere hoogere burger scholen en gymnasia; het heffen van eindexamengelden hoogere burgerscholen en gymnasia, van extraneï; leerlingen- schaal en wijziging van enkele andere subsidiebepalingen voor scholen voor uit gebreid lager onderwijs; leerllngenschaal voor scholen voor gewoon lager onderwijs; wijziging wachtgeldregeling voor onder wijzers; afschaffing van bijzondere bij dragen aan gemeenten in de kosten van het onderwijs; opschorting van de invoe ring van het onderwijs in de lichamelijke oefening; nieuwe regeling inzake de ver- goedig voor terreinen en gebouwen door gemeenten aan schoolbesturen en terug betaling van waarborgsommen aan bij zondere lagere scholen; bezuiniging op de onderwijzersopleiding; reglement op de voorloopige pensioneering van 60-jarige onderwijzers; ontslag gehuwde onderwij zeres, niet kostwinster. Voor enkele bepalingen der bezutniglngs- wet is een andere datum van in werking treding vastgesteld. Het nieuwe eerste lid van art. 45 der M.O. wet en het nieuwe eerste lid van art. 169 der H.O. wet inzake de subsidieregeling voor bijzondere hoo gere burgerscholen en gymnasia treedt met ingang van 1 September 1936 ln wer king. Op dien datum treedt eveneens in werking de nieuwe regeling inzake de schoolgeldheffing (met uitzondering van gelijk boven reeds is vermeld artikel 63, lid 4 der L.O. wet 1920, waarvoor nog niet een datum is bepaald). Met ingang van 1 Januari 1937 zal in werking treden de regeling van de bijdra gen van buitengemeenten in de kosten van hoogere burgerscholen en gymnasia, terwijl met ingang van 1 October 1937 in werking treedt de bepaling, waarbij de examens in de fraaie handwerken worden afgeschaft.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6