ELTAX 666 De toestand in Japan. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 27 Februari 1936 DE MUITERS GEVEN ZICH OVER. V'SSCHERIJBERICHTEN. O. L. SCHOOL VROUWENKERKST. A, HOOFD DE HEER F. J. RIKS. RECLAME. 5508 Ouderavond. Gisteravond werd in het gymnastiek lokaal van de O. L. school Vrouwenkerk steeg A. een oudervergadering gehouden, die te ruim 8 uur door het hoofd der school, den heer F. J. Riks met een woord van hartelijk welkom tot de talrijke aan wezigen werd geopend. Nadat door den heer Van der Klaauw,. secretaris der Oudercommissie de notulen der vorige oudervergaderlng waren voor gelezen, welke In dank werden goedge keurd. kwamen de leerlingen der Ge klasse onder leiding van het hoofd der school aan de beurt. Hun keurige zang en decla matie werden onder groote stilte aange hoord en beloond met een hartelijk en welverdiend applaus. Namens de Oudercommissie bracht de heer Bleyi dank aan den heer Riks voor de moeite en toewijding die hij zich ge troostte voor de mooie uitvoering. Hierna was het woord aan den heer B W. Schippers, leerkracht aan de .Leidsche Buitenschool, die sprak over: „De Buiten scholen in het algemeen en de Leidsche Buitenschool in het bijzonder. Op warme wijze pleitte spr. voor deze „scholen der toekomstdie aan de zwakkere stads kinderen veroorloven, door speciale ver zorging en openlucht-lessen, zonder noe menswaardig achter te blijven bij de ont wikkeling der andere schoolkinderen, hun gezondheid niet alleen te behouden, maar zelfs, soms aanzienlijk, te verbeteren. Een aardige collectie lantaarnplaatjes, waarbij een korte en heldere uiteenzetting, licht ten deze stof nog toe. zoodat aan het ein de van de lezing de heer Riks zijn harte- lijken dank kon betuigen voor de prettige wijze, waarop den ouders het belang ook van deze scholen was uiteengezet. Na de pauze, waarin de ouders een kopje thee konden gebruiken en den kinderen een kleine versnapering werd verstrekt, volg de een bezichtiging van het schriftelijke werk der leerlingen en een bespreking met ouders en klasse-onderwijzers, waar mede deze goedgeslaagde ouderavond werd besloten. BOND VAN POLITIE-AMBTEN AREN TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Jaarvergadering van de afd. Leiden. Gisteravond hield de afd. Leiden van bovengenoemden Bond in Café Rest ..De Harmonie" haar jaarvergadering. Te 8.15 uur opende de voorzitter, de heer N. C. Uitendaal. de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bij zonder tot de afgevaardigden van de Nederl Vereen, tot Bescherming van Die ren: van de Leidsche Geitenfokvereeniging alsmede tot de leden der afd. 's Graven- hage en Omstreken van den Bond. De heer W. J. Gordon-Hasselbach. las daarna de notulen der vorige vergadering, welke onder dankbetuiging werden goed gekeurd. Vervolgens gaf hij een verslag over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de af- deeling 54 leden en 21 donateurs(trlces) telt. Ook vermeldde het verslag de werk zaamheden der afdeellng. waaruit bleek dat men in het afgeloopen jaar met vrucht werkzaam is geweest. Het verslag van den penningmeester, den heer F. H. Kemner. gaf aan, dat er een klein batig saldo in kas is. De commissie voor het nazien der boe ken en bescheiden van den penningmees ter bracht bij monde van den 'heer H. van Poelgeest, verslag uit. en bleek, dat alles in goede orde was bevonden. De aan de beurt van aftreding zijnde be stuursleden B. A. J. Mom en F. H. Kemner, werden bij acclamatie herkozen. Tevens werd besloten het bestuur met een lid uit te breiden. Om deze plaats in het bestuur te bezetten werd met alge- meene stemmen gekozen de heer G. Bron, Brigade-Commandant der Rijksveldwacht alhier, die de benoeming aannam. Als afgevaardigden naar de op 14 Maart as. te Nijmegen te houden Algemeene Vergadering van den Bond. werden aan gewezen de heeren Uitendaal en Kemner. Bij de bespreking van den beschrijvings brief werd bij verschillende punten uit voerig stilgestaan, vooral wat betreft de huisslachtingen en het houden van vogels in donker gemaakte kooien. Te 10.30 uur sloot de voorzitter de ver gadering met een woord van dank aan de aanwezigen Tot besluit verzocht de heer L. A. Men nes de aandacht der aanwezigen en wilde hij, hoewel onvoorbereid tot spreken niet nalaten te herdenken het ernstige ongeval in het vorige jaar, waarbij eenige politiemannen, waaronder de voorzitter ernstig werden gewond. Hij wenschte hem volkomen herstel toe en meende dit wel namens allen te doen. wat gezien de instemming, blijkbaar het geval was. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Tweede Plan-cursusavond. De tweede cursusavond over het Plan van den Arbeid werd gisteravond met een geheel gevulde Concertzaal van het Volks gebouw door den afdeelingssecretaris van het Inst. v. Arb Ontw. den heer Wolfslag met een woord van hartelijk welkom ge opend. in 't bijzonder aan den heer D. A. v. Eek. leider der Soc.-Dem. Raadsfractie, die dezen avond het gedeelte van het Plan zou inleiden, handelende over Crisis- politiek. De heer v. Eek ving aan met het weer geven van een door tegenstanders geveld oordeel, waarbij het Plan van den Arbeid, op rechtvaardigheidsgronden ter kennis name werd aanbevolen, terwijl in dat oor deel tevens hulde gebracht werd aan het titanenwerk, verricht door de moderne be weging. Spr. verheugde zich over de ver schijning van het Plan, dat de geheele beweging strijdvaardig, „lenig" maakt en waarmede de bevolking van ons land be kend moet worden gemaakt. Waar in ons land de crisis nog woedt, de doorvoerhan del gering is, de productie niet geconsu meerd kan worden door gebrek aan koop kracht, rijst de vraag, hoe de normale toe stand tusschen productie en consumptie geschapen kan worden. Het Plan wil koop kracht scheppen, waarvoor het particulier initiatief niet voldoende is, en waarbij de gemeenschap te hulp moet komen. Het groote werkenplan vraagt een leening van 600 millioen, voor welk bedrag openbare werken zullen worden verricht, die, zoo niet direct rendabel, de maatschappij toch rijker zullen maken. Door deze werken zul len 50.000 man arbeid vinden, secundair komt hierdoor weer werk voor 20.000 arbei ders. Door hun normale loonen uit te kee- ren. zullen deze 70.000 personen in staat worden gesteld weer normale uitgaven te doen voor voedsel, kleeding enz., waardoor 50.000 arbeiders worden ingeschakeld. Vol gens gegevens van den Hooge Raad van Arbeid zullen bij vervanging van de 48- urige werkweek door de 40-urige in bepaal de bedrijven 37.000 man meer werk kun nen krijgen. Door verlenging van leer plicht en pensionneering van oudere ar beiders wordt een totaal bereikt van 200.000 arbeiders, voor al deze maatregelen samen Bij een bespreking over de financiën meende spr. mei stelligheid te kunnen vaststellen, mede aan de hand van cijfers van prof. van Gelderen dat dit geld aan wezig is en ook in annuïteiten zal kunnen worden teruggestort. Zweden kon binnen de vastgestelde termijn van 10 jaar de lee ningen aflossen! Mocht de leening niet vrijwillig gaan. dan zou overwogen kun nen worden om over te gaan tot de ge dwongen leening. waarvan men in de oor logsjaren ook gebruik heeft gemaakt. Het Plan is niet alleen van belang voor de werkloozen. doch voor de geheele be volking door toename van koopkracht, welke berekend wordt op 55 a 80 millioen per jaar. Door verlaging van vaste lasten komen bedragen vrij, die. daar de arbeider een grooter percentage aan levensbehoef ten besteedt dan de z.g. betere klasse, het totaal der koopkracht vermeerdering in samenwerking met nog enkele andere fac toren op 100.000 millioen zal brengen. Hier uit vloeit nog een secundaire koopkracht- vermeerdering voort, mede door nieuwe afzetmogelijkheden. Waar de voor de groote werken benoodigde grondstoffen voor een aanzienlijk gedeelte uit het bui tenland zullen moeten komen, kan een gunstig uitvoerverdrag het gevolg zijn. Na de pauze werd nog een korte beschou wing gegeven over de industrialisatie waarbij een economisch technologisch in stituut adviseerend zou moeten optreden. Spr. besloot met de woorden, dat het Plan geen paradijs schept, doeh mogelijkheden opent voor den terugkeer van welvaart voor het geheele volk. zoodat bij de uit voering van het Plan ook het geheele volk moet medewerken. Na beantwoording van enkele vragen door den inleider, sloot de voorzitter van het Instituut de heer H. v. Woudenberg met een woord van dank aan den spreker deze tweede bijeenkomst, tevens mededee lend. dat op den volgenden cursusavond als inleider komt de heer M. G. Verwey. wethouder van Financiën, die naast finan- cieele beschouwingen over het Plan, zal spreken over Arbeiders en Middengroepen. LEIDSCHE CHR. JEUGDORGANISATIE „PHEBE'. Ouderavond. De L.C.J.OF. hield in de stampvolle zaal van „Den Burcht" haar 16den ouderavond. Om even acht uur opende de voorzitter, na het laten zingen van lied 127, uit den nieuwen bundel, de vergadering op de ge bruikelijke wijze en las een gedeelte voor van Mattheus. Daarna heette spr. allen van harte welkom en sprak er zijn vreugde over uit. dat de zaal zoo uitstekend bezet was. Hij wees er op. hoe noodig het is althans eens per jaar met de ouders van aangezicht tot aangezicht kennis te ma ken. Vervolgens hoopte spr. dat deze avond aan zijn doel zal beantwoorden, zoodat de ouders dankbaar naar huis zullen terug- keeren Een hartelijk woord richtte spr. nog tot den heer Bösecke, die belangloos met zijn musiceerende groep den avond wilde opluisteren. Tenslotte verhaalde spr. in korte trekken den inhoud van het zang spel „Rodia" (een soort kinderoperettei dat ten tooneele zou worden gebracht, Nadat de heer Bösecke en zijn helpers op verdienstelijke wijze eenige muzieknum mers ten gehoore hadden gebracht, wer den op vlotte wijze de eerste twee be drijven van het spel. dat door de meisjes der verschillende afdeelingen van „Phebe" was ingestudeerd, onder leiding van mej. B. de Water, ten tooneele gebracht. Nadat de muziek zich had laten hooren, trad de voorz. andermaal naar voren, om een en ander over het „Phebe"-werk mede te deelen. Spr. behandelde uitvoerig de werk wijze van alle afdeelingen der organisatie, nJ. C.J.M.V Kinderkerk-Vereeniging, Jon- gensvereeniging en de meisjesvereenigin- gen. Den ouders werd met klem om me dewerking verzocht, daar zulks noodza kelijk is voor het niet altijd gemakkelijke werk der leiders en assistenten. Na nog een ernstig propagandawoord gesproken te hebben voor elke afdeeling afzonderlijk, kondigde spr. de pauze aan. Tijdens de pauze hadden de ouders gelegenheid zich met het bestuur te onderhouden, terwijl er ook gelegenheid was zich op te geven voor het dubbeltjesfonds der L.C.J.O.P. Na de pauze werd vervolgd met een mooie serie kampfoto's op lichtbeelden, toege licht door den voorzitter. Vervolgens werden de laatste drie be drijven van het zangspel waarvan de kleu rige kleeding en de vlotte vertolking we derom opvielen, opgevoerd, waarna mej. B. de Water, door één der medespelende meisjes met eenige hartelijke woorden, een vaas met bloemen werd aangeboden. Met een hartelijk applaus gaf het publiek mede aan zijn dankbaarheid uiting. Rondom het kampvuur zongen de jongens nog eenige kampliederen, waarna de voorz om half- twaalf dezen gezelligen avond, waarop „Phebe" zeer zeker met voldoening kan terugzien, met dankgebed sloot. VEREEN. VOOR CHR. FRÖBELSCHOLEN. Ouderavond school Hecrensingel. Gisteravond werd in de school Heeren singel een ouderavond gehouden welke zeer goed bezocht was. De avond werd geleid door den heer G. Pothuis, die de talrijke aanwezigen verzocht te zingen Ps 84 3 en daarna voorging in gebed. Gelezen werd Lukas 18 vers 15 tot en met 17, waaraan de voorzitter zijn openings woord ontleende Hij wees op den grooten Kindervriend, die nog steeds met uitge breide armen staat om de kinderen tot zich te trekken en dankte de ouders voor de liefde en trouw, die zij ook in het af geloopen jaar voor de school betoond hebben. Nadat de thee was rondgediend werd in een zevental tafereeien een voor stelling gegeven van een Matressenschool- tje in 1800. Door het personeel van de school werd op onnavolgbare wijze een uitbeelding gegeven van de toestanden op het gebied van de „bewaarscholen" om streeks 1800, waarin het verschil met de nu bestaande Fröbelscholen wel heel dui delijk in het licht werd geteld. Wat is er gelachen bij het aanschouwen van het onderwijs in het Matressenschooltje en hoe aardig was de voorstelling van de ver gadering van het Dames-Comité, dat de sollicitaties moest beoordeelen van de ge gadigden naar de betrekking van Matres voor de op te richten school. Het woord van dank van den voorzitter voor de mooie vertolking was dan ook zeker op zijn plaats. In de pauze was er gelegenheid het werk van de leerlingen te bezichtigen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Na de pauze sprak de heer Gosllnga enkele woorden van opwekking tot de ouders en deed eenige mededeelingen van internen aard. Vervolgens hield het hoofd der school mej. de Rave een inleiding, getiteld „De arbeid in onze FröbelscholenIn vogel vlucht behandelde zij de verschillende vakken, welke op de school worden onder wezen en vond gelegenheid om verschil lende practische raadgevingen ten beste te geven. De heer Schipper vroeg daarna het woord om het bestuur en het perso neel van de school namens de ouders te danken voor alles wat in het verloopen jaar weder voor de kleuters was gedaan. Als lid van de commissie van toezicht op het bewaarschoolonderwijs kon hij verkla ren. dat deze school goed staat aange schreven en wenschte hij bestuur en per soneel den zegen Gods toe op het moei lijke werk. Na een kort slotwoord van den voorzit ter werd deze goed geslaagde avond door den voorzitter gesloten, nadat de heer v. d. Bie in dankzegging was voorgegaan. CHR. H.B.S.-VEREENIGING. De jaarlijksche uitvoering. Geen natuurkundeles, ook geen gramma, tica of wiskundig probleem, maar opge wekte feestvreugde hield gisteravond in de stadszaal de gemoederen bezig van de vele H.B.S.-ers, die hier mat ouders en leeraren tezamen waren om deo'qlfden Chr. H.B.S.- avond te vieren. Ook woonden vele belang stellenden en afgevaardigden van zuster verenigingen deze uitvoering bij. Naar ge. woonte werd het zeer gevarieerde pro gramma geheel door eigen krachten ver zorgd. Ditmaal was men al zeer geslaagd met de keuze der nummers, waarbij wij direct willen vaststellen, dat de opvoering, de eerste hier ter stede, van het spreekkoor „Het spookschip" naar een bewerking van E. M. van Diffelen en Jan H. de Groot, hiertoe zeer veel heeft bijgedragen. Dit werk, dat door zijn bewerking een stuk van uitgesproken christelijk karakter is gewor den en waaraan 35 personen medewerkten, bracht ons een oude sage van ieder men- schenkind, dat zonder trouw aan God, trouw zweert aan eigen kracht. Voor de aankleeding van het stuk en het decor, dat eenvoudig gehouden was, hebben wij groqte bewondering. Zoo ook voor de op voering. De spreekkoren, door officieren en matrozen gezegd, werden met vaste over tuiging dan weer wantrouwend in groeien de angst en stijgende onrust en tenslotte berouwvol weergegeven. De vliegende Hol lander, de kapitein van den boekanier, als verleider optredend deed dit op prijzens waardige wijze. Het stuk liet niet na grooten indruk op de aanwezigen te maken. Het eerste gedeelte van het programma, dat direct na het welkomstwoord van den voorzitter werd afgewerkt, bracht ons aller" eerst twaalf aardige boerinnetjes, die een klompendans uitvoerden. Samenstelling en aankleeding gaven hierbij een goed ver zorgden indruk. Een pantomime „Het standbeeld" ver plaatste ons naar een Dultsch stadie en liet zien, dat het mogelijk is een standbeeld in zeer korten tijd op te richten! Na het optreden van „The Song Singers", een clubje, dat er wezen mocht, werd een één-actertje „Voor het diner" opgevoerd. Dat men „na het diner" wel een overladen maag zal hebben gehad, gelooven wij zeker. Het tweede gedeelte van den avond, wel ke in tegenstelling met een vorige maal een zeer vlot verloop had, werd in beslag ge nomen door de opvoering van het Spook schip. De Chr. H.B.S.-vereeniging kan terug zien op een prettige samenkomst, welke o.m. werd bijgewoond door den directeur, dr. Van Arkel. LITTERIS SACRUM. Na afloop van de tweede voorstelling door de Kon. Ver. „Lltteris Sacrum" van het tooneelstuk „La Belle Marseillaise" is de voorzitter-regisseur, de heer B. Hage- man gisteravond nog toegesproken door den secretaris van het Schouwburgbestuur, mr. H. R. Goudsmit. Spr. wees op diens groote liefde voor het tooneel, bracht hulde aan mevr. Hageman, die haar echt genoot ook op de planken tot zulk een grooten steun was en maakte met dank baarheid gewag van de voortreffelijke samenwerking tusschen het Schouwburg secretariaat eener- en den voorzitter en secretaris van L.S. anderzijds. Spr. uitte voorts den wensch dat de heer Hageman nog vele jaren voor de vereeniging werk zaam zal mogen zijn en haar in staat zal stellen nog menige voorstelling te geven, welke op hetzelfde hooge peil staat als de uitvoering van hedenavond. Mr. Goudsmit eindigde met het uitspreken van zijn beste SJANGHAI, 27 Febr. (Reuter). Naar uit Japansche bron wordt gemeld, zijn de muiters met de vreedzame ontruimng hunner stellingen begonnen. Men acht een treffen tusschen de opstandelingen en de troepen, die voor de handhaving van den staat van beleg waken, weinig waar schijnlijk. Een nader telegram, dat hier uit Tokio is binnengekomen, meldt, dat de orde thans hersteld schijnt te zijn. De muiters zouden bereid zijn, de openbare gebouwen zonder tegenstand te ontruimen. Het Dultsche Nieuwsbureau meldt nog, dat de steden Yokohama. Kobe, Osaka en Nagoya onder versterkte politiebewaking staan, en dat de orde daar niet verstoord is. De broer van den keizer, prins Tsjitsji- boe. wordt, naar de Japansche bladen melden. Donderdag te Tokio verwacht. De bladen spreken met betrekking tot den putsch van een „historische gebeurtenis", zooals sedert de Meijl-restauratie niet meer Is voorgekomen, en hopen op een spoedige opheldering van den toestand. TOKIO, 27 Febr (Reuter). Officieel wordt meegedeeld, dat in Tokio de rust vol komen is weergekeerd, nadat uit 5 garni zoenen buiten de stad troepen waren aan gekomen. De marine-autoriteiten deelen mee dat het tweede eskader met het vlaggeschlp „Atagi" Osaka is binnengeloopen. De minister van binnenlandsche zaken heeft allen ambtenaren van het ministerie laten weten, dat zij naar de bureaux kun nen terugkeeren, aangezien de rebellen het ministerie hebben ontruimd. Het D.N.B. meldt, dat volgens een offi- cieele mededeeling de broeder van den Keizer Prins Kanln zich terstond na zijn aankomst naar den Keizer heeft begeven; bij deze bespreking was ook de jongere broeder Prins Tahamatsoe aanwezig. De Japansche legatie te Berlijn publi ceerde het volgende communiqué van het Japansche ministerie van binnenl. zaken: Volgens uit de verschillende provincies ontvangen berichten, heerscht overal rust, terwijl in de hoofdstad de troepen, gen darmerie en politie samenwerken voor het handhaven van de openbare veiligheid. Ook in Tokio is het rustig. DAIREN, 27 Febr. (Reuter). Het ge rucht doet hier de ronde dat de toestand in Japan nog verre van rustig is. en dat de militaire patriotten vast besloten zijn ook de andere ministers en staatslieden die nog op de doodenlljst voorkomen om het leven te brengen. Zullen militaire kringen meer invloed op de regeering krijgen? TOKIO. 27 Febr. (Reuter). Om half elf hedenmorgen is de Opperste Oorlogsraad in het keizerlijk paleis bijeengekomen. In welingelichte kringen verwacht men, dat het leger zijn voordeel met het ge beurde zal doen, ondanks het mislukken van den opstand. Men meent, dat de staat van beleg aan het leger de gelegen heid zal bieden, ten eerste, om een kabi net der nationale vereeniging te vormen, en ten tweede, om invloed op de openbare ir"?nlng uit te oefenen. Naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, beschouwt men in politieke kringen in de hoofdstad de vorming van een krachtige, van lederen invloed, van welken aard ook, vrije regeering, als een onmisbare voor waarde voor het herstel van den norma len toestand. Zooals reeds officieel is medegedeeld, verlangen de door jonge officieren geleide nationale activisten der Sjowa-restauratle een doortastend, onafhankelijk kabinet, teneinde de tegenwoordige crisis te over winnen en den keizerlijken staatsvorm te verzekeren. Oficieren in de provincie van plannen op de hoogte? TOKIO, 27 Febr. (Reuter) Men deelt vernomen, dat de officieren van eenige regimenten in de provincies en de kolo niën met de leiders der beweging te Tokio heulden. Buiten Tokio is echter in het ge heel geen verdachte activiteit waar genomen. De opstand reeds twee weken geleden voorbereid? TOKIO. 27 Febr. (Reuter) Meen deelt hier mede, dat de gebeurtenissen van gis teren reeds twee weken geleden op touw gezet zijn. Men meent zelfs te weten, dat de medeplichtigen aan den staatsgreep reeds veertien dagen geleden in het ge- wenschen voor den verderen bloei der vereeniging en het persoonlijk welzijn van den heer Hageman, wien hij namens het Schouwburgbestuur een prachtige krans aanbood. De heer Hageman dankte wederkeerig den heer Goudsmit voor zijn waardeerende woorden en gaf de verzekering, dat wat Litteris momenteel presteert, voor een groot deel te danken is aan de aangename samenwerking met 't Schouwburgbestuur, welke, naar hij zelde te hopen, nog vele jaren zoo moge blijven. Tenslotte maakte hij van deze gelegenheid gaarne gebruik om de kunstlievende leden te danken voor hun deelneming in het hem Zater dag j.l. aangeboden huldeblijk. Bij beschikking van den minister van financiën is op zijn verzoek met ingang van 1 Maart a.s. eervoi ontslag verleend uit 's Rijks dienst aan onzen stadgenoot, den heer H. W. Hannivoort, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te 's-Gravenhage. Door het kinderkoor „Ex Animo" zal met medewerking van het gemengd koor op Dinsdag 3 Maart a.s. in de Stadsge hoorzaal de Oranje-Cantate van H. W. de Wolff worden uitgevoerd. heim een „repetitie" hebben gehouden van de operaties van gisteren. Prins Salonji, die de lucht van deze plannen had gekregen, kon zich in veilig heid brengen, voordat de muiters aan zijn woning kwamen. De buitenlandsche ambassades worden voortdurend bewaakt, en ,er hebben zich voorzoover gemeld, geen incidenten voor gedaan. Er valt voortdurend sneeuw, en de stad is reeds met een dikke laag bedekt. De schildwachten bij het paleis schijnen bevroren. Men noemt prins Konoye, den voorzit ter van het Hoogerhuis als mogelijke op volger van den vermoorden minister-pre sident Okada. Hedenmorgen zijn ten paleize vertegen woordigers van Seijokai en de Minseito partijen ontvangen. De oorzaken van den opstand. SJANGHAI. 27 Febr. (Reuter) Het blad „Sjoentgu" geeft een opsomming van de omstandigheden, die tot den opstand te Tokio zouden hebben geleld: 1. Het succes van de Minseito-partij bij de verkiezingen voor den Landdag, waar door de positie van het kabinet Okada werd versterkt. 2. De incidenten aan de grens tusschen Mandsjoekwo en Siberië en de grens tus schen Mandsjoekwo en Mongolië. 3. Het proces tegen kolonel Alzawa, die in Juli 1935 generaal Nagata heeft ver moord, welke laatste werd geacht niet zeer gunstig tegenover de wenschen der jonge officieren te staan. Het thans in behan deling zijnde proces tegen kolonel Alzawa heeft de gemoederen geprikkeld. 4 De felheid, waarmede militaire krin gen gekant zijn tegen de stelling van pro fessor Mlnobe, volgens welke „de keizer een orgaan van den staat is" en niet de staat zelf. Het blad herinnert eraan, hoe deze doctrine heeft geleid- tot een aanslag op den geestelijken vader ervan, waarbij professor Minobe werd gewond. De meening van generaal Fang Tsje Noe SAN FRANCISCO, 27 Febr. (Reuter) Bij zijn aankomst uit het Verre Oosten heeft generaal Fang Tsje Noe, die in 1932 Sjanghai verdedigde, verklaard, dat de Japansche milltairlsten „niet slechts den vrede in het Verre Oosten, doch in de ge heele wereld, in gevaar brachten". Hij ver klaarde voorts, dat zich fatale gebeurte nissen zouden voordoen, indien de Japan sche milltairlsten erin zouden slagen, ge heel Japan in hun macht te krijgen. Hij gaf tenslotte als zijn meening te kennen, dat de Japansche milltairisten het plan koesteren, in Azië verder naar het Zuiden door te dringen, teneinde geheel China "te veroveren. DE MUITERS GEVEN ZICH OVER. TOKIO, 27 Febr. (Reuter). De muiters hebben zich overgegeven. Uit het buitenland. WASHINGTON. 27 Febr. (Reuter) In regeeringskrlngen in de Ver. Staten komt duidelijk een zekere ongerustheid tot uiting naar aanleiding van de gebeurte nissen in Japan, doch veel commentaar wordt nog niet geleverd, daar men wil wachten tot de toestand meer is opgehel derd. Phillips heeft te kennen gegeven, dat de toestand geen ongunstigen invloed op de vlootconferentle zal hebben. Het is zelfs mogelijk dat Japan krachtiger zal wenschen, zijn meeningsverschlllen met de Ver. Staten en Groot Brittannië op vlootgebied uit den weg te ruimen. LONDEN, 27 Febr. (Reuter). De gebeur tenissen te Japan worden te Londen met de grootste spanning tegemoet gezien. De ochtendbladen spreken de hoop uit, dat het niet moge komen tot een dictatuur der radicale militaire elementen en dat de aan de grondwet getrouwe kringen de overhand mogen behouden. De „Daily Telegraph" schrijft, de ver schrikkelijke aanslagen te Tokio zullen zeker verstrekkende gevolgen hebben. Het leger is bezield van geweldige imperialis tische idealen. Als een der redenen van de putsch wordt genoemd de toenemende industrialisatie van Japan. IJ MUIDEN. 27 Febr. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1—0.90. Griet per kist van 50 K.G. f. 12.5010. Tongen per K.G. f. 1.750.98. Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 15—12. Middelschol f. 1614.50, Zetschol f. 18.50—8 Kleine Schol f. 8—4 60 Bot f. 11.50—4.60. Schar f. 31—26. Pieter man en Poontjes f. 8.50—7. Groote Schel- vlsch f.28 Middel Schelvisch f.34. Klein- middei Schelvisch f.31—21, Kleine Schel visch f. 2716, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 3013 Gullen per kist van 50 K.G f. 9.50—7. Lengen per stuk f. 1.15 Heilbot per K.G. f. 0.72. Wijting per kist van 50 K.G. f.10—3.80. Levende beugvischKabeljauw f. 3.60 1.20 per stuk Leng f. 3.80 per stuk. Groote Gul f. 15 per 40 K.G. Kleine Gul f. 8.50 per 40 K.G. Doode beugvisch: Kabeljauw f.26 10.50 per 125 K.G. Groote Gul f.11 per 50 K.G. Kleine Gul f.11—8 per 50 KG. Rog f. 146.50 per hoop Vleet f. 2.45— 1.59 oer stuk. Wütine f 96.50 per 50 K G. 138 kisten versche haring f. 11—8.50 per kist. Aangekomen 5 Stoomtrawlers: IJM. 177 met f. 1880 LJM 97 met f. 1583. IJM. 190 met f. 1836 IJM 10 met f. 2509 IJM. 253 met f.811: de beugers: VL 114 met f 1010. VL 195 met f. 879: de Engelsche drifters: LT 122 met f.630 YH 7 met f.641 voor ve--„v,o bsirtpor: de logger-:: SHV 19 met f )8?3 SHV 253 met f.430. SHV 84 met f. 880 KW 135 met f. 864 KW 28 met f. 520 KW 49 met f. 750. KW 66 met f. 540, KW 51 met f. 810.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2