LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 27 Februari 1936 BINNENLAND. Koningin en Prinses verlaten morgen Waldenburg. GEMENGD NIEUWS. WANDELINGEN IN HET GEBIED VAN DEN HEIDELBERG. PRINSES JULIANA BEOEFENT DE SKISPORT. H M de Koningin en H.K.H Prinses Juliana hebben naar het Handelsblad meldt, het voornemen het bergland van Waldenburg morgen te verlaten. Prinses Juliana heeft de laatste dagen veel ski geloopen waarbij zij van een onderwllzer les kreeg in Teleinark. Christlania. enz De Koningin ondernam vele wandelingen in het gebied van den Heidelberg en bleef den overigen tltd ln het berghotel An- dreasbaude. UltstaDjes oer auto werden de laatste dagen niet meer ondernomen Zaterdag vertoefde Prinses Juliana on ski's langen tijd aan de eindstreep van het 18 K.M. lange traject van de Silezische ski-kamnioenschaDDen oo langen afstand, welke gehouden werden tusschen de Freu- denschlossbaude en de Andreasbaude. H.M de Koningin volgde dezen wedstrijd een tiidlane uit een venster van de An dreasbaude Zondag dooide het. waarom de Prinses in gezelschap van een hofdame naar Görbersdorf vertrok om daar het ski-springconcours der Silezische kam pioenschappen bij te wonen Aangezien Maandag opnieuw sneeuw viel bond de Prinses nogmaals de sneeuwschoenen onder. Dinsdagmiddag bezocht Prinses Juliana voor de tweede maal de bioscoop in Wal denburg waar zij ditmaal de film .Der Kraftmaler" bezichtigde. Nader meldt men ons: H.M. de Koningin en Prinses Juliana worden Zaterdagmorgen te 10 uur 10 met den trein via AmersfoortUtrecht aan het S S. station te Den Haag terugverwacht. DE STEUN AAN DE VISSCHERIJ. Heffing van 1 pet. van de bruto-opbrengst voorlooplg van de baan. De minister van landbouw en visscherlj heeft besloten, dat voorlooplg de heffing van een procent van de bruto-opbrengst der besommingen van alle visschersvaar- tulgen niet meer geheven zal worden, in afwachting van een definitieve beslissing omtrent de verdere plannen tot steun aan het visscherijbedrijf. o EEN VLIEGTUIGENFABRIEK TE IJLST? Waarschuwing van het gemeentebestuur. In den laatsten tijd doen in Friesland geruchten de ronde als zou er te IJLst een groote vliegtuigenfabriek verrijzen, waar aan honderden werkenden zouden ge plaatst kunnen worden. Omtrent deze ge ruchten vernemen wij het volgende: Een Duitscher. zich noemende ir. H. Verfiirden, wonende te Winterswijk, heeft zich met het gemeentebestuur te IJlst in verbinding gesteld. Na een korte corres pondentie heeft deze Duitscher een bezoek aan de gemeente gebracht en heeft een bespreking plaats gevonden, waarbij de gemeente-architect aanwezig was. In deze gemeente wilde deze Duitscher zijn fa briek vestigen, die van aanzienlijke afme tingen zou zijn. Verschillende aangelegen heden werden besproken en hierna ter kennis gebracht van burgemeester en wet houders. De heer Verfürden zeide niet voor zich zelf te handelen, doch op te treden na mens de N.V. „Nationale vliegtuig- en transport-werktuigen-industrie" Navlie- tra). Ten einde echter effect te sorteeren liet de Duitscher correspondentie zien met regeeringen van enkele landen, waaronder een brief uit Addis Abeba. Voorts was hij in het bezit van brieven inzake de ope ning van de te stichten fabriek, die per soonlijk geteekend waren door een onzer tegenwoordige ministers. Eechter waren zijn mededeelingen aangaande de finan- cieele positie van de vennootschap zeer vaag en ontwijkend, terwijl hij ook geen namen van commissarissen kon noemen. Wel noemde hij drie namen van vooraan staande roomsch-katholieke Neder landers. (waaronder twee oud-ministers), die als commissaris zouden gevraagd wor den. De inlichtingen die het gemeente-be stuur nader inwon, waren van dien aard geweest, dat alle onderhandelingen met den heer Verfürden zijn afgebroken. Groot was dan ook de verrassing van het gemeentebestuur van IJlst, toen ruim een week geleden 'n advertentie verscheen in enkele vakbladen van de bouwwereld over de aankondiging van een aanbeste ding van een vliegtuigenfabriek te IJlst op een nog nader aan te wijzen terrein. Naar aanleiding van een en ander waar schuwt de burgemeester van Ijlst tegen de plannen van bovengenoemden Duitscher. o HAAGSCHE DIERENTUIN IN HANDEN DER GEMEENTE? Volgens een bericht in de „Haagsche Courant" zou de Dierentuin ln handen van de gemeente overgaan. Over den vorm. waarin de Dierentuin, welke thans ln het bezit is van de N.V. tot Exploitatie van hulzen .Gemeenschappelijk Eigendom" te 's Gravenhage in de toekomst zal worden geëxploiteerd zijn nog besprekingen tus schen B. en W. en het Kon. Ned. Zoölo gisch Botanisch Genootschap gaande. o DE WERKVERSCHAFFING. Naar wij vernemen heeft de minister van Sociale Zaken, den heer rar. H. B Wildt Meijboom, hoofdcommies bij zijn departement, met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot inspecteur voor de werkver schaffing in algemeenen dienst. ALGEMEENE VERGADERING STAATK. GEREF. PARTIJ. EEN REDE VOL CRITIEK VAN Ds G. H. KERSTEN OP DE REGEERING. Onder presidium van het Tweede Ka merlid. ds G H Kersten van Rotterdam, kwam de Staatkundig Geref. Partij giste ren in „Tivoli" te Utrecht in jaarlijksche algemeene vergadering bijeen. Uit alle rieelen des lands, niet het minst uit Zuid- Holland en Zeeland, waren leden en afge vaardigden naar Utrecht gekomen, zoo dat de groote zaal en de galerijen van Tivoli" geheel bezet waren. Ds. Kersten opende gistermorgen de vergadering met het doen zingen van Ps. 10 vrs 4. gebed en het lezen van Hosea 5. Hierna hield hij de openingsrede ont leend aan Hosea 5 vrs 4a („ZIJ stellen hunne handelingen niet aan om zich tot hunnen God te bekeeren"). Na een woord van welkom te hebben gericht tot de op- gekomenen. wees spr. er op. dat niet in het getal de kracht ligt van de S G P. in haar worsteling om het Ned. volk terug ,e voeren tot den God der vaderen. Spr. herinnerde aan den groei der 8 G. P. en wekte de belangstellende buitenstaanders op een partij als de Anti-Rev en de Chr. Hist, vaarwel te zeggen, wijl deze spotten met de aloude Geref. belijdenis. Spr. oor deelde den hollen naam van Christen-poli tiek geoordeeld en achtte de samenstel ling van het kabinet-Colijn een veroor deeling over het schetterend Christendom Het uittreden van prof. dr. Hugo Visscher uit de A.-R. partij acht spr. een bewijs dat boekdeelen spreekt. Dit uittreden, hoe het zich ook ontwikkelde is voor S G. P. en haar strijd niet zonder beteekenls. Dat men zich in Prot. Chr. kring meer tegen spr.'s partij keert dan tegen de commu nisten is een bewijs dat deze de stellingen der A.-R. en C.-H. Part. ondergraaft. Spr oordeelde voorts dat de Volkenbond machteloos staat en alle verwachtingen beschaamt. Naast het bloedroode revolu tiegevaar is er dat van het Fascisme, dat alles, ook het Woord Gods, wil doen bui gen onder het absolute staatsgezag. Het Dultsch Nat. Socialisme bewijst zulkt. Spr. waarschuwde zijn gehoor niet te luisteren naar de sirenezangen van de N.S.B. want die wil „de ziel voeden met zwijnendraf". Zij leert ljdele philosophie en verheerlijkt den mensch en de menschelljke rede Vooral tot de Jongeren richtte spr. in dit verband een woord van ernstig vermaan. Spr. acht in het licht van de futloosheid der Chr. politiek den groei der N.S.B. geen wonder In dit verband wees hij er op hoe het de S.G.P. een eere is de coalitie te hebben verbroken door middel van de afschaffing van het gezantschap bij den Paus Hoe hol het is in de Chr. partijen bewijst, naar spr.'s oordeel de pas gevierde herdenking van de Doleantie, waarbij men heeft ge jubeld in plaats van ln het zwart te gaan en een klaagzang aan te heffen. „Die do- leerenden zijn het jolig Christendom, de doleantie is met haar neo-Geref. leer een ramp voor ons volk geweest; de leer der doleerenden blinddoekt duizenden men- schen; het is dezelfde leer die op politiek erf toegepast wordt. Een leer ten verderve" De regeering Jaagt honderden naar communisme en fascisme en aanvaardt 't leugenstelsel van gelijk recht voor allen. Daarvan oordeelt spr. ook de crisiswetge ving een bewijs, waarop spr. scherpe cri- tiek oefende. Vervolgens stond hij stil bij het Plan van den arbeid der S.D.A.P., dat hij eveneens aan crltiek onderwierp en dat c-en politiek karakter draagt, terwijl het onuitvoerbaar is. Het speelt met millioe- nen. Dezelfde bezwaren heeft spr. ook tegen het Industrialisatieplan der Regee ring Dit Regeeringsplan heeft een poli tieke kant en voert in de afmen van Rome. Door het uitkeeren van georganlseerden boven ongeorganiseerden en het opleggen van verplichte arbitrage maakt de Regee ring conflicten. Hitler heeft terecht inge zien „dat die z.g. vakorganisatie een pest voor het land is en de bonden ontbonden". Maar de Regeering ln Nederland valt Rome toe, want de ordening is een Roomsch maaksel. Die ordening brengt wanorde en bittere gevolgen. Ons volk moet worden verlost van den het geheele leven duur- makenden socialen verzekeringsdwang en van de crisismaatregelen. Het maakt de werkloosheid grooter en het leven duur der. Op de verdediging van spr. critiek ten vorige vergadering geoefend op het af- siachten van vee, door het dagblad „De Banier" heeft men in alle talen gezwegen en dat spreekt boekdeelen. Er was ook niets tegen in te brengen! De crisismaat regelen hebben ook het bezwaar dat zij een heirleger ambtenaren op de been hou den en ons volk knechten. De landbouwer is van baas regeeringsknecht geworden. Daarom herhaalt de S. G. P. nog eens haar eischen: a. het hergeven van vrijheid aan het bedrijfsleven; b. de ontheffing van sociale lasten en c. de vrijstelling van grond- en polderlasten als steunmaat regel. De al meer onhoudbaar wordende toestand doet velen aandringen op deva luatie. Maar dat is een blind middel en dus een bedriegelijk. Maar van tweeën één. Of men moet het roer omwerpen en in ernst bezuinigen of devalueeren. In dit verband laakte spr. het dat de Regeering niets doet tegen de cumulatie. De getrof fen regeling is geheel onvoldoende De S. G. P blijf zi-h ergeren aan het ontzien \an den kloosterling-onderwijzer. „Rome wordt vet gemaakt ln ons Prot. land. Het is schandelijk!" Zoo treft ons Gods heilig ongenoegen. Wat te Amsterdam onder een A. R. burgemeester is gebeurd t. a. v. de opvoering van ..De Beul" schreit ten he mel. Sluiting van comedle en bioscoop als goddelooze plaatsen blijft eisch. De Kerk is onder synodaal juk gebracht en waar zijn nu haar zoogvrouwen en voedster- heeren? „Een gekneveld volk. met crisis ketenen geboeid, verarmd en verdrukt; ender machtige schulden beladen Zie daar de vrucht van het Regeerbeleid, door ons bestreden". Spr. besloot zijn rede met allen toe te bidden de genade des Heiligen Geestes en op te wekken ook in deze uiterst bange dagen, zich nauw aaneen te sluiten onder de banier, die de Heere gegeven heeft om die op te richten vanwege de waarheid. Hierna zong de schare Ps 119 vrs 18: „Doe mij op 't pad van uw geboden treên" enz. In de morgenvergadering werden ver volgens de huishoudelijke zaken afgedaan. In de middagvergadering hield het Tweede Kamerlid, ds. P. Zandt van Delft, eveneens een rede over den politieken toestand. AUTOBESTUURDER OPGESPOORD. NA HET DOODELIJK ONGELUK BIJ APELDOORN. Naar wij vernemen ls de politie erin ge slaagd, den bestuurder van de auto, welke eergisteravond halverwege Apeldoorn en Beekbergen twee wielrijders aanreed, die op slag werden gedood, op te sporen. Zooals men zich zal herinneren doofde de bestuurder na het noodlottig ongeval onmiddellijk zijn lichten en reed met on verminderde snelheid door. Daar elk sig nalement van den wagen ontbrak, stond de gemeente-politie voor een moeilijk raad sel. Naar thans blijkt heeft de bestuurder, J. H. G. uit Apeldoorn, zich eergisteravond te Apeldoorn aangemeld bij een genees heer De man was ernstig aan hoofd en handen verwond, evenals een mede-inzit tende. De dokter, wien nog niets omtrent het ongeval bekend was, ried hem aan, zich naar een der ziekenhuizen te bege ven. G. achtte dit risico blijkbaar te groot en is daarop naar Arnhem gereden, waar hij in het St. Elisabethgasthuis is opgeno men. Gistermiddag heeft de Apeldoom- sche politie den man een verhoor afgeno men De beschadigde auto is in een caros- seriebedrljf te Apeldoorn nabij de woning van G. ln beslag genomen. o DOOR DE TRAM GEGREPEN. Ernstig ongeluk op den Westersingel te Rotterdam. Gisteravond is op den oprit van den Westersingel naar den Westzeedijk te Rot terdam een ernstig ongeluk gebeurd. De 17-jarige fietser W. M. uit Schiedam reed achter een naar de stad rijdende lijn 14 en wilde den Westersingel oprijden. Juist op het moment, dat hij de tramrails wilde oversteken, naderde uit de andere richting een lijn 14, die den Jongen greep en een eind meesleurde. Met een schedelbasisfrac. tuur en ernstige hoofdwonden is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Msb. BRAND TE HUIZEN. Vier kinderen nog ternauwernood gered. Gisteravond ls te Huizen brand ontstaan in een groot pand, gelegen in de Lange- straat. Het huls werd bewoond door drie families, namelijk de familie Kos. de fami lie Vos en de familie van Straaten en bevatte bovendien een meubelwei xplaats van den heer Visser. De brand ontstond op de bovenverdieping van het Westelijk gedeelte. Het vuur verspreidde zich zeer snel, waartoe de onder de pannen gelegen rietdekking meewerkte. Van de familie Vos werden vier kinderen in nachtgewaad overhaast gered. Het pand brandde ge heel uit. De brandweer, daarbij door een gunstige windrichting geholpen, wist de belendende perceeien te behouden. De eigenaars zijn de gebrs. Goedhart, die ver zekerd waren. Van de drie boedels waren er twee verzekerd. De ooi-zaak ls waar schijnlijk een omgevallen petroleumlamp. U. D. DE HEER AD. MULDER 80 JAAR. Zaterdag 29 Februari as. hoopt de heer Adolph Mulder, vroeger Rijksarchitect voor de monumenten van geschiedenis en kunst zijn 80sten verjaardag te herdenken. Op- geleld op het bureau van den grooten Cuypers, kwam de heer Mulder in 1373 als tijdelijk opzichter-teekenaar in dienst bij het college van rijksadviseurs onder lei ding van Victor de Steurs en bleef onder dezen werkzaam tot. na de spoedige op heffing van het college, aan het departe ment van blnnenlandsche zaken werd op gericht een „bureau ter bewaring van en het toezicht op de monumenten van ge schiedenis en kunst". Ip 1902 werd hij met den titel van „Rijksarchitect voor de mo numenten" leider van dit bureau. In 1919 verkreeg hij om gezondheidsredenen eer vol ontslag uit den dienst, nadat de regee ring reeds vroeger zijn verdiensten had erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Gedurende meer dan veertig jaren heeft de heer Mulder met groote toewijding mede gewerkt aan de restauratie van met rijks subsidie herstelde monumenten en zich vooral verdienstelijk gemaakt door het opmeten en op onnavolgbaar keurige wijze in teekening brengen van tal van belang rijke oude gebouwen in ons land. Wie in de door de Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg uitgegeven „Geïllustreerde beschrijvingen der Nederlandsche monu menten" bladert, zal daar telkens teeke- nlngen van zijn hand vinden, die ware meesterstukken in hun soort zijn. Na zijn ontslag uit 's Lands dienst heeft de heer Mulder zich te Vught gevestigd Hoewel hij een tamelijk goede gezondheid geniet, kan hij toch geen bezoeken ontvangen. o BURGEMEESTERS. Bij K. B. van 22 Februari is aan jhr. mr. W. F. Röell op zijn verzoek, met in gang van 1 Maart eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Scherpen- zeel. Verder zijn opnieuw benoemd: met ingang van 28 Maart tot burge meester van Riethoven J. A. Baken; met ingang van 2 Maart tot burge meester van Reeuwijk L. J. Lucasse, secre taris dier gemeente; met Ingang van 13 Maart tot burge» meester van Grootebroek J. A. Schrijnder; met ingang van 23 Maart tot burge meester van Wijdewormer H, ter Cock, secretaris dier gemeente; met ingang van 25 Maart tot burge meester der gemeenten Breukelen, Nljen- rode en Breukelen-St. Pieters jhr. mr. H. H. Roëll; met ingang van 27 Maart tot burge- mester van Steenwij kerwold G. W. Stroink, secretaris dier gemeente; met ingang van 28 Maart tot burge meester van Bochholtz J. W. H. Houbiers: met ingang van 26 Maart tot burge meester van Heijthuizen P. L. H. Mertens. EEN GERAFFINEERDE VERVALSCHING. HOE DE RECHERCHE OP HET SPOOR DER POSTWISSELVERVALSCHERS KWAM. Gistermorgen heeft de Rotterdamsche politie nadere mededeelingen gedaan In zake het op groote schaal vervalschen van postwissels. Op den verdachte de V. te Parijs was de aandacht reeds geruimen tijd geves tigd, omdat deze man een oude bekende van de politie was. Bovendien was men onlangs in staat het handschrift op een postwissel te vergelijken met een formulier in het bevolkingsregister te Rotterdam, welk formulier jaren geleden door de V. was ingevuld, toen deze zich uit België in Rotterdam kwam vestigen. De hoofdinspecteur van politie van Rot terdam heeft bij zijn onderzoek in Parijs zeer veel medewerking van de Parijsche politie ondervonden. De commissarissen Bartelet en Hacq kregen van den chef van de Sureté Nationale, den heer Mondanel de opdracht zich met deze zaak bezig te hou den en bij hun onderzoekingen was inspec teur de Jong steeds aanwezig. Nadat beve len tot aanhouding en huiszoeking waren afgekomen vond Zaterdagmiddag de huis zoeking bij de V. in Parijs plaats. Deze deed het, zooals hij dat ook vroeger dik wijls heeft gedaan, voorkomen of hij aan beide handen verlamd was en zeide van de zaak niets af te weten en zelfs niet te kunnen schrijven. Een onderzoek ln de woning leverde alleen een lijst op met adressen van post kantoren ln Nederland en België. Daarna vond men nog een huurcontract voor het huren van een kelder ln het flatgebouw, waarin de V. woont. Men vroeg de V. deze kelder te laten zien en de man was zoo handig om de politiemannen een leege kelder te toonen. Toen echter even later hel zoontje van de V. uit school thuiskwam en de politie mannen hem vroegen den kelder van zijn vader aan te wijzen, wees de jongen hen een anderen kelder aan dan die waarin men een onderzoek had ingesteld. Deze kelder bleek op slot. Bij een onderzoek dat daarna In de door het jongetje aangewe zen kelder werd Ingesteld, bleek hierin een mand te staan waarin al het materiaal voor het vervalschen van de postwissels werd gevonden. Men vond o.a. stapels blanco wissels, modellen voor het verval schen. het gedeeltelijk vervalschen, stem- peldoozen, stempels, benevens een aantal valsche passen, waarmede men zich bij het innen van de valsche wissels legitimeerde. De stempels bleken zeer geraffineerd te zijn nagemaakt. Na deze vondst werd de V. meegenomen naar de Santé-gevangenis. Bij een ver hoor. dat hem later werd afgenomen, zeide de V. dat hij van de zaak toch niets afwist, want dat hij zijn kelder verhuurd had aan twee hem onbekende Duitsche Joden, die zoo af en toe eens in den kelder waren komen werken. Tijdens het verhoor kwam bericht binnen, dat in de woning van de V. een brief uit Brussel was gekomen. De afzender van dezen brief, zekere P werd te Brussel, tegelijk met zijn vrouw aangehouden. De Parijsche politie wilde ook de vrouw van de V. aanhouden, maar deze bleek ziek te zijn of simuleerde dit, zoodat men haar ln haar woning heeft ge laten, evenwel onder toezicht van de politie. P. heeft te Brussel bekend, en medege deeld, dat de V. de vervalschlngen op de wissels aanbracht. Hoe groot het totaal bedrag is kan nog niet worden opgegeven. Tot nu toe weet men. dat het tweetal een bedrag van f. 4000.in verschillende plaatsen heeft buit gemaakt. P. zal uit België vermoedelijk niet wor den uitgeleverd, aangezien hij hier nog een jaar gevangenisstraf wegens oplichting te goed heeft. Deze man heeft trouwens ook in ons land nog een vonnis van een jaar tegoed. De V. heeft in Nederland eveneens nog een vonnis van één jaar en zes maanden wegens oplichting tegoed. Vermoedelijk zal de V. door Frankrijk wel worden uitgeleverd, aangezien de Fransche posterijen door het tweetal be nadeeld is. De V. heeft zich, naar de politie bekend is. reeds jaren met oplich terijen bezig gehouden. O.a. heeft hij ook deviezen gesmokkeld. Hij deed dit een tijd geleden op de volgende wijze. Hij had zich naar Duitschland begeven, nadat hij kans had gezien om voor zijn voorgewende lam heid der handen een attest van een dokter te krijgen. Hij had zich naar een bad plaats begeven. Met het attest kon hij ln Duitschland vrij veel goedkoope marken opnemen en vanuit de badplaats, waar hij zich als een duivenliefhebber voordeed, verzond hij de marken naar Nederland, door het geld in kokertjes onder de pooten van de duiven te bevestigen. Toen de grond hem in Duitschland te warm onder de voe ten werd, kwam hij weer naar Nederland om vervolgens naar Frankrijk te gaan. o KWARTIERMEESTER VAN DE ONDER ZEEBOOT O. 15 OVER BOORD. Men zocht tevergeefs. Gistermorgen, waarschijnlijk tusschen vier en vijf uur. ls aan boord van H.M.'s onderzeeboot O. 15. welke oefening hield ter hoogte van Callantsoog, door onbe kende oorzaak de kwartiermeester G. A. Bossers over boord geslagen. Zoodra men ontdekte, dat hij zich niet meer aan boord bevond, heeft men alles in het werk ge steld den vermiste terug te vinden. Zoo werd aan deze hulppogingen deelgenomen door H.M.'s Z 7. Z 8. G 16. door de „Nau tilus". de sleepboot „Utrecht", een viertal onderzeebooten en verschillende water vliegtuigen. alles echter zonder resultaat. De kwartiermeester Bossers ls gehuwd en vader van twee kinderen. o DE BRANDKASTDIEFSTAL TE BEESD. Gisteren in den namiddag ls de Amster- damsche recherche er in geslaagd ook den derden dader van den brandkastdiefstal te Beesd te arresteeren. De man, die als mu zikant tijdens de Carnavalviering in het Zuiden van het land is werkzaam geweest, keerde naar zijn woning aan den Singel terug. Met hem zijn thans drie der daders achter slot en grendel. DE POELAU LAUT LICHT BESCHADIGD. Hedenmorgen te 6 uur is het motor- vrachtschip Poelau Laut van de „Neder land", dat uit Indlë terugkeerde, bij het binnenvaren der Middensluis, doordat de machinekamer-telegraaf weigerde, en de order tot achteruitslaan niet doorkwam, met de stuurboordsboeg in aanvaring ge komen met het Zuider contrafort. Een huidplaat boven de waterlijn ter hoogte van het boventusschendek ln het voor schip is ter lengte van 3 spanten inge deukt. De spanten zijn waarschijnlijk ont zet. Nader zal worden vastgesteld of de sluis schade heeft bekomen. o BRAND IN EEN SIGARENWINKEL TE AMSTERDAM. Gisteravond tegen halftien zagen voor bijgangers rook en vlammen in het siga renmagazijn van den ,heer A. Hessels aan de Haarlemmerstraat 66 te Amsterdam. De brandweer werd gewaarschuwd en voor alle zekerheid waarschuwde men ook de bewoners van het bovenhuis, de familie Van Laar. waarvan vrouw en twee doch ters. meisjes van 15 en 16 jaar, zich reeds ter ruste hadden begeven. Inderdaad bleek de bovenverdieping reeds vol rook te zijn en aangezien de uit hun slaap gewekte bewoners den omvang van den brand Met konden overzien, vluchtten zij in nacht gewaad bij de buren van het belendende perceel binnen. Het bleek achteraf, dat er geen direct gevaar voor hen had bestaan, hoewel het vuur ln de sigarenwinkel snel om zich heen greep. Het achterste gedeelte van den winkel en de daar opgeslagen voor raden vielen het vuur ten offer en ook de achter den winkel gelegen woonkamer liep ernstige brandschade op. Toen de brand weer echter met twee stralen het huis aan voor- en achterzijde binnendrong, was het vuur spoedig bedwongen. De brand ls ontstaan doordat achter in den winkel een kachel brandde, waarvan de pijp dwars door een houten kast en "door een muur naar de schoorsteen in de achterkamer liep, zoodat de houten be timmering tengevolge van de warmtestra ling is gaan branden. o DE OVERVAL MET ROOF TE BOEKEL. In verband met den overval met beroo- vlng te Boekei waarbij de koopman Meulen. pas uit Gemert het slachtoffer is .geworden en van f. 900 is beroofd, heeft de mare chaussee te Veghel in samenwerking met de politie uit Boekei gearresteerd den land bouwersknecht van L. uit Boekei. Verder arresteerde de gemeentepolitie te Gemert zekeren van C. aldaar, die gevankelijk naar Boekei werd overgebracht; tegen beide mannen zijn ernstige verdenkingen gere zen, dat zij gezamenlijk den overval heb ben gepleegd. INBREKERS AANGEHOUDEN. Ongeveer een maand geleden werd in de De Lairessestraat te Amsterdam ingebro ken, waarbij ongeveer f. 4000.aan kost baarheden werd gestolen. Het is thans aan de politie gelukt deze zaak tot klaarheid te brengen. Niet minder dan acht perso nen zijn in hechtenis genomen en van deze acht hebben drie de inbraak gepleegd. Een van hen heeft een volledige bekentenis afgelegd. De gestolen goederen zijn verkocht. Een viertal tusschenpersonen heeft daaraan deelgenomen. Ook deze tusschenpersonen zijn opgespoord. Voorts is een heler ln arrest, die voor een waarde van f. 3000. heeft gekocht voor f. 130. Van de goederen zelf is nog weinig op gespoord Alleen een bontmantel van f. 400.ls gevonden, maar vermoedelijk zal van de gestolen goederen nog wel meer te voorschijn gébracht worden. Van de acht arrestanten zijn er vier overgebracht naar het Huis van Bewaring; de andere vier zijn voorloopig uit de hech tenis ontslagen. o DOUANE-AMBTENAAR DOODGEREDEN. De truc, die vele smokkelaars tegen over douane-ambtenaren toepassen door recht op hen af te rijden, heeft in den afgeloopen nacht op den straatweg Em- merlk-'s-Heerenberg tot ernstige gevolgen geleid. De douane-Inspecteur Lomeyer, uit Em merik. is, toen hij een vracht-auto wilde aanhouden, en de bestuurder weigerde te stoppen, door het voertuig overreden en zwaar gewond. De man werd in ernstigen toestand naar het hospitaal te Emmerik overgebracht, waar hfl kort na opneming is overleden. De herkomst van de auto bleef onbe kend. o BUITENLANDSCH GEMENGD. DE ZAAK HAUPTMANN. Op grond van de onthullingen van gou verneur Hoffman over de «tegenstrijdige getuigenverklaringen van Millard Whited, is Hauptmanns vrouw voornemens een klacht in te dienen bij het gerechtshof. Gouverneur Hoffman heeft nog nadere bijzonderheden medegedeeld over het re sultaat van zijn eerste onderzoek. Een vergelijking met de gedrukte en geschre ven processen-verbaal toont z.i. duidelijk aan, dat Whited gelogen heeft. Hoffman meent zelfs, dat de opstellers van het pro ces-verbaal zeer belangrijke gegevens met opzet hebben weggelaten. Hij legde nog maals den nadruk op het feit, dat Whited 26 April een verklaring tegenover de po litie heeft afgelegd en van zijn handtee- kening heeft voorzien, dat hij noch een auto, noch een verdachten persoon in de omgeving van het huis van Lindbergh heeft gezien. 6 October heeft hij echter een schrftelijke verklarng opgesteld nadat men hem 'n aantal foto's van Hauptmann had getoond en hem een aanzenlijke som had toegezegd, dat hij een man bij het huis van Lindbergh had gezien, welke identiek was met de persoon van Haupt mann. i_ 2-3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10