Eden in het Engelsche Lagerhuis 76*fe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 25 Februari 1936 Derde Blad No. 23288 HET DEBAT OVER DE SANCTIES. DE OORLOG. RECHTZAKEN. SPREEKCEL. CORRESPONDENTIE. VRAGENRUBRIEK. STEUN AAN DE COLLECTIEVE VEILIGHEID. Lee Smith opent. Gistermiddag is in het Engelsche Lager huis het debat over de sanctie-politiek der regeering begonnen. De eerste spreker was de arbeidersafgevaardigde Lee Smith, die zeide, dat de afkondiging der sancties in de eerste plaats de plicht van den Volken bond geweest was, maar ook een verstan dige politiek wegens de preventieve uit werking. Wat de uitbreiding der sancties met het artikel petroleum en zijn deriva ten betrof, zeide spr., dat de Engelsche re geering ook hiertoe moest overgaan, on verschillig of de Vereenigde Staten zouden volgen of niet. De oorlog in Abessynië zou ongetwijfeld nog heel lang duren en dan was de petro- leumsanctie op den duur een zeer doel treffend middel om den aanvaller te be letten de vruchten van zijn onrechtmatige daad te plukken. Het was jammer dat het besluit niet onmiddellijk genomen was, want nu had Mussolini door zijn dreige menten een groot politiek succes behaald en in de laatste vier maanden kans gezien enorme voorraden op te slaan. Toch mocht deze overweging bij de a.s. beslissing der Engelsche regeering niet meetellen, even min als het feit, dat de Ver. Staten in deze zaak den eenigen twijfelaohtigen factor vormden. Als Engeland thans te Genève niet het initiatief zou nemen, zou een der kleine staten dat zeker niet durven en zou het geheele effect van het optreden van den Volkenbond en zijn aanwijzing van Italië als aanvaller in duigen vallen. De Volken bond moest nu zijn ernst en zijn kracht toonen en de Engelsöhe regeering moest uitschelden met den aanvaller indirect te steunen door het uitstellen van het em bargo op petroleum. Het antwoord van Eden. Minister Eden, die zijn maidenspeech hield als minister van buitenlandsche za ken en die met hartelijk applaus ontvan gen werd, toen hij tot spreken opstond, zeide, dat hij zich eerst moest verdedigen tegen het verwijt, dat de Volkenbond zijn plicht niet onmiddellijk had gedaan. Bin nen 10 dagen na de eerste oorlogsdaad had de Bond in plechtige zitting Italië als den aanvaller gebrandmerkt en tot toepassing van artikel 16 besloten. Dat Italië het ge vaar van de sancties wel degelijk had in gezien en ondervonden, bleek uit het feit, dat een maand na den oorlog reeds overal in het land goud was opgevraagd en bij eengebracht voor de schatkist. Het succes van de sancties moet tot een staking der vijandelijkheden lelden, dat is hun be doeling en daarvoor zijn ze alleen afge kondigd. Voor spr. waren petroleum-sanc- tles precies dezelfde maatregel als eenige andere sanctie, maar het was raadzaam en verstandig geweest om den omvang van dezen sanctie-maatregel eerst te onderzoe ken, om voor een fiasco gevrijwaard te zijn. Hiervoor was een commissie van des kundigen benoemd en zoodra deze com missie haar rapport had gepubliceerd, is de Engelsche regeering het gaan onder zoeken om haar standpunt te bepalen. De regeering had dit onderzoek nog niet ge publiceerd. Spr. was het volkomen eens met den vorigen spr., dat hoe spoediger een beslissing te Genève genomen werd, hoe beter dit zou zijn voor alle betrokken partijen. Eden herinnerde aan het feit, dat de Britsche regeering zich reeds in November principieel met een petroleumembargo vereenigd had en zeide. dat er sinds dien geen wijziging in het standpunt van de regeering gekomen was. Eden kon de verzekering geven, dat de regeering door zou gaan met haar steun te verleenen aan de collectieve actie en dat zij wat betreft de toepassing van de on- derteekende verdragen, nooit zou aarzelen. De commissie van vjjf niet uitgeschakeld. Spr. wilde er echter op wijzen, dat be halve de sancties, nog andere middelen moeten worden beproefd om een einde aan de vijandelijkheden te maken en in dat opzicht bood het voorstel van de commis sie van vijf nog steeds een goede basisvoor de verzoening. Ik vertrek binnenkort naar Genève in de hoop, dat alle landen, die zullen deelne men aan de besprekingen over de uitbrei ding van de sanctiemaatregelen, vervuld zullen zijn van den wensch tot een eerlij ken vrede tusschen Italië en Abessynië. En dat er dan geen enkele aarzeling onder hen zal zijn, om het mechanisme van de com missie van vijf in werking te stellen. Wanneer beide partijen hun bereidwil ligheid zouden willen verklaren om op deze basis nieuwe besprekingen te beginnen, dan zou zelfs nu nog een verzoening en als gevolg daarvan een staking van de vijan delijkheden mogelijk zijn. Ook in deze richting bleef de regeering diligent. Het rapport-Maffey wordt niet gepubliceerd. Met betrekking op een vraag over het rapport Maffey. dat de Britsche belangen in Abessynië behandelt, zeide Eden, dat dc regeering besloten had het rapport- Maffey, waai-van zooals men weet uittrek sels in het „Giornale d'Italia" zijn ver schenen, niet in den vorm van een Wit boek te publiceeren. Een publicatie zou de regeering in geen enkel opzicht in eenige moeilijkheid brengen, maar zij zou het ge wicht, dat aan dit rapport moet gehecht worden schromelijk overdrijven. De bewe ring in een deel der Italiaansche pers, dat het rapport de onbetrouwbaarheid en wispelturigheid van de Engelsche regee ring zou bewijzen was natuurlijk de moeite van het tegenspreken nauwelijks waard, maar overigens had het land niet het geringste belang bij uitvoerige publicatie van dit rapport. Wat was immers het geval? In het mid den van het vorig jaar had de Italiaan sche regeering te Londen laten vragen naar den omvang van de Britsche belan gen in Abessynië. Te dien einde was een gewone departementale commissie be noemd, die reeds in Juni kon rapportee ren, dat behalve bij het Tanameer en de wateren van den Blauwe Nijl, Engeland geen specifieke belangen in Abessynië had. Die commissie heeft geen oogenblik tot taak gehad de Engelsche politieke ver plichtingen onder het statuut van den Volkenbond te onderzoeken of eenigen in vloed te oefenen op de richting der En gelsche buitenlandsche politiek. Haar taak was beperkt en is beperkt gebleven. Om dat Italië in October echter den aanval in Abessynië begon, waarbij spoedig bleek, dat niet de specifieke Engelsche belangen van ondergeschikten aard, maar de ge heele integriteit van Abessynië op het spel stond, is aan de Italiaansche regee ring geen antwoord meer op haar vraag ge geven, daar deze door de gebeurtenissen was achterhaald. Hieruit volgt tevens, dat de Engelsche regeering haar houding alleen heeft be paald onder het gezichtspunt van haar verplichtingen uit het Statuut van den Volkenbond en haar strijd voor het be ginsel van collectieve veiligheid en dat zij niet is gedreven door eenige zelfzuchtige of nog in de toekomst liggende beweeg reden. Waren er groote en speciale En gelsche belangen in Abessynië voorhanden geweest, dan zou dat ongetwijfeld intijds aan de Italiaansche regeering zijn mede gedeeld. Het rapport heeft en had geen enkelen politieken achtergrond of speciaal belang en daarom is zijn volledige publicatie thans niet meer noodig. De grondstoffen. Met betrekking tot de kwestie van de verdeeling der grondstoffen, zeide Eden, dat de regeering nog op hetzelfde stand punt stond als Hoare indertijd te Genève verkondigd heeft. Het vraagstuk kan op ieder oogenblik besproken worden. De re geering is van meening. dat Genève de gunstigste plaats is, om deze besprekingen te doen plaats vinden. De tijd, waarop deze besprekingen gehouden kunnen wor den is echter voor een goed deel afhan kelijk van de houding, die andere mo gendheden ten opzichte van dit vraagstuk innemen. De regeering stelt zich niet voor, dat bij dergelijke besprekingen ineens de op lossing van alle moeilijkheden gevonden zou kunnen worden. Daarvoor is de inter nationale toestand te ingewikkeld. Maai de besprekingen kunnen aan de oplossing van de verschillende problemen goed doen. De internationale toestand. Met betrekking tot den internationalen toestand zeide Eden vervolgens, dat deze veel overeenkomst vertoont met dien van voor den oorlog. De generatie, die de verschrikking van den oorlog heeft meegemaakt, staat thans voor de taak genoeg wijsheid te vinden om een dergelijke verschrikking, die mis schien een nog grooteren omvang zal heb ben, te voorkomen. Deze taak is niet te volbrengen als de landen niet samen werken. Dit is de taak van de staatslieden en geen zekere actieve samenwerking van de verschillende landen is daarbij noodzake lijk. Als ons land een rol wil spelen bij het verkrijgen van de collectieve veilig heid, dan zijn er twee dingen noodzake lijk: 1. Dat het systeem werkelijk collec tief is en krachtig genoeg om iederen aan valler te doen terugdeinzen. 2. Dat de poli tiek van ons land krachtig op dit doel aanstuurt, en dat onze bewapening het mogelijk maakt, die politiek te voeren. De collectieve veiligheid. Terwijl wij onze gehechtheid aan den Volkenbond en de collectieve veiligheid opnieuw bevestigen, maken wij ten duide lijkste onderscheid tusschen deze politiek en een politiek van omsingeling. De Brit sche regeering zal haar volle aandeel nemen in collectieve veiligheid, maar wil met omsingeling niets te maken hebben. Met een toespeling op de jaren van de ontwapeningsconferentie zeide Eden, dat dit jaren waren van teleurstelling, hoewel hij niet geloofde dat de verrichte arbeid tot niets heeft gediend. Maar zoolang ei geen algemeene ontwapening is. kan er geen kwestie van zijn. dat Groot-Brittanié voort zou gaan een eenzijdige ontwapening in praktijk te brengen. Wat betreft, de toekomstige buitenlandsche politiek hield Eden vol, dat deze, hoe ook de gebeurte nissen zich zullen ontwikkelen één ding tot zekerheid maakt, namelijk, dat Groot Brittannië sterk moet zijn. Ik ben van meening. dat dit het essentieele is van elke buitenlandsche politiek, welke wij met eenige kans op succes in de onmiddel lijke toekomst kunnen volgen. Bovendien is het slechts langs dezen weg, dat wij overeenkomst in de wapeningen kunnen verkrijgen, indien wij er al een verkrijgen. Het verdrag van Washington is gesloten, toen Groot-Brittanië sterk was. Eden zeide voorts de onvermijdelijke uitbreiding van de kosten der wapening te betreuren. Maar hij legde er nadruk op, dat herbewapening met het doel de collectieve veiligheid te herstellen de goedkoopste vorm daarvan is. Goedkooper dan herbewapening binnen het kader van het stelsel der voor-oorlog- sche bondgenootschappen en oneindig veel goedkooper dan een afzonderlijke be wapening. Ons uiteindelijke doel moet zijn: 'n stelsel van collectieve veiligheid, dat de wereld met al haar naties omvat. Wij zijn op het oogenblik ver van dit doel af en kunnen slechts hopen het te bereiken door het bestaande stelsel te wijzigen en de medewerking van andere naties met ons werk te vergemakkelijken. Bij het ware stelsel van collectieve veilig heid moet men steeds de deur open laten voor anderen. Europa moet nu en voor de eerstvolgende jaren kiezen tusschen sa menwerking of afscheiding. Indien wij de samenwerking moeten verwezenlijken dan moet ieder van ons de hangende vraag stukken niet slechts volgens eigen opvat- De overval der Abessijnen bij Aksoem. Behalve de Abessijnsche overval achter de Italiaansche linie AksoemAdoea wordt geen enkele belangrijke operatie gemeld noch aan het Noordelijk noch aan het Zuidelijk front maar in Ogaden en ten Zuiden van Makalle worden de voorberei dingen krachtig voortgezet. Er is nog geen enkele bevestiging ont vangen. dat Amba Aladzii zou zijn geval len of op het punt staat in Italiaansche handen te vallen, maar toch is men al gemeen van opvatting dat deze stelling eerlang door de troepen van maarschalk Badoglio zal worden genomen, daar ras Moeloegheta nog geruimen tijd noodig zal hebben om ziin leger te reorganiseeren. Het is evenwel mogelijk, dat de aanwezig heid der legercorpsen van ras Seyoem en ras Kassa in Tembien en het optreden van ras Imroe op j.l. Vrijdag opnieuw de aandacht hebben gevestigd van het Itali aansche hoofdkwartier op het gevaar van het aansporen tot een Italiaanschen aan val naar het Zuiden aleer de linie Makalle AdoeaAksoem voldoende zal zijn ver sterkt.. Volgens niet officieele rapporten over den verrassenden uitval van ras Imroe en diens Abessijnsche krijgers kan nog worden vermeld dat de Abessijnen represailles van de Italiaansche vliegers hebben ont weken door bij den terugtocht op hun eigen stellingen gebruik te maken van buitgemaakte Italiaansche tenten. Itali aansche bommenwerpers wierpen honder den bommen op deze tenten in de ver onderstelling dat terugkeerende krijgers er schuilplaats in hadden gezocht. De Abessijnen hadden zich evenwel verborgen op naburige heuvels en zetten hun terug tocht voort, toen zij zagen, dat de Itali aansche vliegers zich verwijderden. De meeste Italianen, die zich bij een strijdwagen bevonden zouden ziin gedood door sabelhouwen en dolksteken. Volgens een andere lezing zou een aan tal Italiaansche soldaten een mis hebben bijgewoond, toen zij werden aangevallen en daar zonder wapenen waren werden ze gemakkelijk overmeesterd. De krijgers eer biedigden den Italiaanschen priester, die de mis celebreerde en raakten evenmin de gewijde voorwerpen aan. De Abessijnsche troepen in Ogaden. die onder bevel staan van ras Nassiboe hebben 500 a 600 ton oorlogsmateriaal ontvangen, zoomede een hoeveelheid munitie, welke uit Berbera (Britsch Somalilandi waren verzonden De zending bestond uit 40 kleine kanonnen ongeveer 12.000 geweren en 15 millioen patronen. Verscheidene kanonnen dienen voor tankafweer. Zij zul len gebruikt worden tegenover de gemoto riseerde strijdkrachten van Graziani. (Copyright ReuterA.N.P.l. Vliegtuig gevallen. Boven het vliegveld van Addis Abeba is een twee-motorig Roede Kruis-vliegtuig. dat eerst kortgeleden door Engelsche vrienden van Abessynië aan het Abessijn sche Roode Kruis ten geschenke was ge geven. neergestort De bestuurdgr. de vroegere Engelsche oorlogsvlieger Captain Heighter. werd zwaar gewond. Het vliegtuig, dat door de firma Dragon gebouwd was zal wegens niet-luchtwaar- digheid naar Engeland teruggezonden worden. OPLICHTING DOOR VALSCHE POSTWISSELS. RECLAME. 9250 DRIE ARRESTATIES. Gedurende geruimen tijd werden zoo nu en dan aan de postagentschappen te Am sterdam. Den aHag. Utrecht en Rotter dam valsche postwissels aangeboden en uitbetaald. Op het eerste gezicht waren deze postwissels niet» van echte te onder scheiden Het is thans aan de politie gelukt deze vervalschers van postwissels te Parijs en te Brussel te arresteeren. Het zijn drie Amterdammers. de 43-jarige A de V. de 45-jarige handelsreiziger P. v. P. en diens echtgenoote. De bedragen waren klein omdat de wissels anders niet aan post agentschappen uitbetaald konden worden. Zoover men thans kan nagaan zijn meer dan 50 van deze valsche wissels uitbetaald. Te Rotterdam zou op deze wijze f. 1000 ziin ontvangen. Ook te Parijs en te Brussel zijn zijn ver- moedeliik aldus aan geld gekomen. Gewoonlijk richten zij. die pogen door middel van vervalschte postwissels geld in handen te krijgen zulk een wissel aan zich zelf en veranderen dan het te innen be drag. Deze. thans in hechtenis genomen per sonen. maakten ook de op de postwissels benoodigde stempels zelf na. Door een kleinigheid is de politie op het spoor gekomen van beide misdadigers A. de V. werd te Parijs aangehouden op aanwijzing van een hoofdinspecteur te Rotterdam. Toen de politie den man in zijn woning arresteerde, werd een brief gevonden van P. v. P. uit Brussel welke aanleiding gaf opi de politie te Brussel telefonisch om arrestatie van P. v. P. en diens echtgenoote te verzoeken. Laatstgenoemd tweetal dat te Brussel in een hotel logeerde, waren in het bezit van een valsch identiteitsbewijs. Het is geble ken dat de man de gewoonte had om de twee dagen van hotel te veranderen. Zoo heeft hij o.m. verblijf gehouden te Gent, Luik en Antwerpen Wegens verduistering te Antwerpen gepleegd, werd v. P. voorts door de politie gezocht aangezien mi nog een jaar gevangenisstraf te goed had. DE RAMP OP DE WESER. Bergingswerkzaamheden begonnen. Gisterochtend hebben de lichtingsvaar tuigen Kraft" en „Wille" zich begeven naar de plaats waar de „Dipping V" in den nacht op Vrijdag op de Beneden-Weser door het Engelsche s.s. „Lagosian" is ge ramd. De beide bergingsschepen hebben bij het wrak het anker uitgeworpen, ten einde de lichtingskabels te kunnen beves tigen en over te kunnen gaan tot berging van het vaartuig. Wanneer de „Dipping V" zal gelicht zijn, zal het. schip afgeslo ten en opgericht worden. Men hoopt na de uitvoering van deze werkzaamheden de vermoedelijk nog in het wrak aanwezige vier lichamen van den kapitein en zijn gezin te vinden. MISLUKTE INBRAAK IN HET BELASTINGKANTOOR. Een poging tot inbraak is gedaan in het belastingkantoor op de Heerengracht 196 te Amsterdam. Wel zijn de brutale gasten binnengekomen, maar de inbraak zelf is niet volbracht. Men vond er 's morgens zuurstof cylinders voor het opensnijden van de kluizen en een collectie moderne inbrekerswerktuigen maar van inbraak was verder geen spoor. De inbrekers schij nen dus voor zij hun eigenlijk werk zou den beginnen, te zijn gestoord en hebben overhaast de vlucht genomen met acliter- latig van hun gereedschappen. Het kan toor is des nachts onbewaakt. LAFFE OVERVAL. tingen beschouwen, maar ook in een geest van breed begrip. Door zijn goede bedoe lingen. door zijn macht kan Groot-Brit- tanie aan het hoofd gaan bij het hand haven van het gezag van den Volkenbond en anderen opwekken om aan de volledige ontwikkeling van den Bond te arbeiden, opdat het organisme te Geneve het hoofd kan bieden aan de internationale eischen van onzen tijd Dit is geen gemakkelijke weg, maar geen enkele weg is gemakkelijk voor ons, indien wij onze rol moeten spelen in de poging om een nieuwen wereldoorlog te bezweren. Volgens mijn inzicht zijn de kansen om zulk een catastrofe te voor komen grooter naarmate wij meer vol ledig onze rol spelen. Groot-Brittanië is de eerste geweest om de wereld een par lementaire regeering te schenken en het is in deze zelfde traditie, dat de regee ring van plan is haar rol te Genève te spelen ten einde een nieuwe wereldorde te helpen opbouwen. Onze meest onmid dellijke taak is het vertrouwen in Europa te herstellen en, hoewel ik slechts kan spreken in algemeene termen is het voor het oogenblik noodzakelijk ons met de onderdeelen van deze taak bezig te hou den. Om te slagen zullen anderen met ons moeten samenwerken en wij kunnen het werk niet verrichten wanneer de andere naties niet overtuigd zijn van onze op rechtheid en ons gezag en mits wij hun vertrouwen kunnen winnen. Wij kunnen dit alleen bereiken door een voortdurende constructieve politiek. In deze overtuiging aanvaard ik mijn taak en ik zal er aan werken naar ik hoop gesteund door 'het vertrouwen van alle groepen uit het Lagerhuis. De rede van Eden werd meerdere malen onderbrol door toejuichingen van de zijde der regeerings-partij en. Naar eerst thans bekend wordt, heeft Zondagavond een laffe aanranding plaats gehad op een 16-jarig meisje. Toen het meisje, A. N. te Eindhoven dien avond te half zeven haar ouderlijk huis had ver laten om een boodschap te doen, werd zij op het Kerstroosplein plotseling gegrepen door drie gemaskerde carnavalsgangers, welke haar in een auto sleepten, blind doekten en een prop in den mond duw den. Bij Aalst hebben de onverlaten haar in een bosch gebracht en met vuistslagen deerlijk toegetakeld. Zij werd daarna nog vele malen getrapt, geslagen en op andere I wijze mishandeld, waarna men haar be- I wusteloos achter de Aalster Dorpskerk liet liggen. Bewoners hebben daar het meisje des avonds laat met gescheurde kleeren en bloedend aan gelaat en handen ge vonden. De gemeentepolitie van Aalst en de marechaussee hebben het onderzoek in handen. o KIND DOODGEREDEN. Gistermiddag te ongeveer 1 uur is op den Rijksstraatweg te Zevenbergsche hoek het 7-jarig dochtertje van J. Deykers tegen een passeerende personenauto op- geloopen en spoedig daarna aan de daar bij bekomen verwondingen overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. TURKSCH DORP INGESNEEUWD. Het dorp Rivarik, nabij Konia in Tur kije, is bedolven door een ontzaggelijke hoeveelheid sneeuw, die in twee dagen zonder ophouden is neergekomen. De In hun woningen opgesloten bewoners heb ben gaanderijen onder de sneeuwlaag uit moeten graven om het daglicht weer te kunnen aanschouwen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor 't Kantonge- ïecht alhier terecht staan P. H. G., student alhier, omdat hij met nog 5 andere stu denten het verkeer tusschen Postkantoor en Gehoorzaal geheel gestremd had. L. G. I den Houter agent van politie alhier ver- i klaarde dat toen hij ter plaatse kwam, het i geheele verkeer stil stond, daar de weg geheel was afgesloten door 5 studenten en twee trams. Automobielen en voetgangers stonden te wachten wat een ernstige op- I stopping in het publiek verkeer gaf. De studenten hadden een soort ketting ge- i vormd waardoor de stagnatie ontstaan was. Toen verdachte aan de sommatie om Minerva binnen te gaan geen gevolg had gegeven had hij hem meegenomen naar het politiebureau. Het O.M. eischte f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. De Kantonrechter wees onmid dellijk vonnis en veroordeelde verdachte i tot f. 10 boete of 4 dagen hechtenis. R. de H., chauffeur uit Den Haag moest terecht staan omdat hij te Noordwijk rijdende met een auto de veiligheid van het verkeer ernstig in gevaar had ge bracht door met zeer groote snelheid links de Beeklaan in te rijden waardoor een ernstige botsing met een autobus gevolgd was. Eisch f.30 boete of 15 dagen hechte nis. De Kantonrechter wees direct vonnis én veroordeelde verdachte tot f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. A, W. uit Utrecht moest terecht staan omdat hij met zijn auto de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht bij de Weipoort onder Zoeterwoude. Hoewel de weg door ijzel spiegelglad was geworden, was verdachte met onverminderde snel heid doorgereden en toen hij moest uit halen was hij tegen een vrachtauto van gebr. L. aangebotst. Eisch f. 20 boete of 14 dagen hechtenis. Uitspraak f. 20 boete of 8 dagen hechtenis. A. N. zonder beroep moest terecht staan, omdat hij het verkeer in gevaar had ge bracht. Verdachte was. met zoodanige snelheid uit de Vrouwesteeg komen fiet sen, dat toen hij het kruispunt Vrouwe steegAalmarkt naderde, hij niet tijdig kon uitwijken en tegen een auto opbotste die van de Aalmarkt kwam. Door deze botsing kwam de auto in botsing met een groentewagen van den groentehandelaar Heemskerk die van de Kippebrug kwam. Verdachte was tegen den grond geslagen, terwijl het rijwiel vernield werd. Het O.M. vond dat verdachte op onverantwoorde lijke wijze aldaar gereden had. maar wildé rekening houden met de omstandigheid, dat de auto ook niet geheel rechts had ge houden en eischte f. 15 boete of 8 dazen hechtenis. De Kantonrechter wees onmiddelliik vonnis en daar geen overmacht aanwezig was geweest, veroordeelde hij verdachte tot f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. HET KEUREN VAN VOETBALTERREINEN Een lezer is van oordeel dat tegenwoor dig te gauw besloten wordt een voetbal terrein af te keuren, hoewel de compe titie reeds hopeloos ver achterop is. Hij meent dat Zondag verschillende velden wel bespeelbaar waren met eenigen goeden wil en dringt er op aan zoo veel mogelijk te laten spelen opdat men tenminste voor zomer-voetbal gespaard blijve! B te L. Nog eens weer een debat daarover te openen lijkt ons onvrucht baar, daar nationaal de crisis toch niet zal zijn op to lossen, laat staan plaatselijk. Mej. A. L. te L. Wendt u tot den Bur gerlijken Stand. Stille Rijn 3. Gebruik voorzichtig wat M. v. R. te L. waschbenzine. D. G. te L. Bij een drogist kunt u alle bestanddeelen krijgen. J. de T. te L. Dat zult u bij uw leve rancier moeten laten doen. P. S. te L. Informeer bij afd. Militaire Zaken, Breestraat alhier. J. de G. te L. Probeer nog eens met water waarin een scheut amoniak. LAWINES IN COLORADO. Camp Bird en de daarbij gelegen mijn- bouw-installaties in Ouray in Colorado zijn door lawines bedolven. Het telefoon verkeer is versperd. Er zijn drie personen om het leven ge komen, terwijl veel personen gewond zijn. De bergingswerkzaamheden worden zeer bemoeilijkt, daar den laatsten tijd meer lawines hebben plaats gehad, ten gevolge waarvan de toegangswegen versperd zijn. BEKENDE BERGGIDS GEDOOD. De bekende Matterhorn-gids, Maurizio Bieh. is, evenals een zich in zijn gezel schap bevindende 23-jarige bergbeklimster door een lawine om het leven gekomen. SNEEUW IN POLEN. In een groot deel van Polen woeden sedert gistermorgen heftige sneeuwstor men. De wegen zijn bedekt met 'n sneeuw laag die hier en daar 2 Meter dik is. FATALE BOKSMATCH. Tijdens een match te Posen heeft de bokser Urbaniak een zoo ongelukkigen stoot op - -hoofd gekregen, dat hij enkele uren later aan een hersenschudding over leed. DRIE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK. Gisteravond laat is een Deensch vlieg tuig. dat een ander toestel hulp ging verleenen verongelukt. De drie inzittende officieren werden daarbij gedood.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9