LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 25 Februari 1936 WEERBERICHT. lAAT/ILjmCHIEN TWEEDE KAMER. LAND- EN TUINBOUW. BEURSOVERZICHT. Barometerstand. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Blldt. Hoogste stand 772.0 te Stansele. Laagste stand 747.0 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 26 Febr,: Matige N.O, wind. Betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk sneeuw of natte sneeuw. Temperatuur om het vriespunt. BUITENLANDSCH WEERBERICHT v. h. Kon, Ned. Meteorol. Inst. De Bildt. De hooge drukking handhaafde zich in Scandinavië eh nam in het Zuidwesten toe. terwijl vooral over de Britsche Eilanden de barometer nog stijgende ls. Bij IJsland verscheen daarentegen eên vrij diepe depreseie, die Noordoostwaa-rts schijnt te trekken. De Noord-Oostelijke luchtstroom uit het vorstgebied in Scan dinavië heeft in West-Europa overal af koeling gebracht, in Denemarken begliit de vorst weer toe te nemen en in Oost- Frankrijk en zuid-Duitschland vormde zich een opklaringsgebied met lichte vorst. De geheele Duitsche Oostzeekust IS weer met sneeuw bedekt en in Noord- en Mid- den-Duitschland duurt de sneeuwval voort. Ook Maastricht meldde hedenmorgen sneeuw. Op de Britsche Eilanden nam de wind af en klaarde hier en daar de lucht iets op, In Frankrijk valt alleen ln het Zuid westen nog regen; op IJsland ls de tem peratuur stijgende. Ook indien de bij IJsland verschenen depressie de hooge drukking in Noord- Scandinavlë aantast, zal voorloopig de Noord-Oostelijke strooming hlêr aanhou den en Waarschijnlijk sneeuw, bij een temperatuur om het vriespunt, brengen. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 1gr. C. (35 gr. F.) 12 uur 's midd.: 2 gr. C. 36 gr. F.) 3 uur nam.; 2 gr. C. (38 gr. F) HOOGWATERTIJBEN TE KATWIJK ZEE, Voor Woensdag. Voorm. te 6.02 uur; nam. te 6.25 Uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag 6 uur nam. tot 6.27 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 25 Febr.: op: 7.33; onder 21.53 uur. STADSNIEUWS. TWEETAL GEREF. GEM. De kerkeraad der Geref. gemeente hier ter stede heeft .in.de vacature, voortdurend, door het bedanken van ds. M. Heikoop, op het tweetal geplaatst de predikanten ds. H. Ligtenberg te Llsse en ds. J. Vreugdènhll, te Kampen. o BEVESTIGING EN INTREDE VAN Ds. J. L. SPRINGER. Zondag j.l. werd onze oud-stadgenoot J. L. Springer, cand. t. d. H, D. bl) de Ned. Herv. kerk, als predikant in de gemeente Blankenham (O.) bevestigd door ds. F. E. Gerritzen van Oosterhesselen (D.l, bij wien hij enkele maanden als hulpprediker werkzaam was geweest. Als bevèstlglngs- tektst was gekozen 1 Sam. 10 vrs 7; „Doe gij wat uwe hand vinden zal, want God zal met u- zijn". Aan de handoplegging nam ook deel de Consulent ds. Wêsten- burg van Blokzijl. 's Middags deed ds, Springer intrede in zijn eerste gemeente. Als tekst koos hij liet woord van Paulus, 2 Oor. 4 vl-s 5; „Wij prediken niet onszelven, tnaftr Christus Jezus, den Heer: en ons zeiven. dat wij uwe dienaars zijn om Jezus wil". Na de preek en de gebruikelijke toespra ken tot de plaatselijke autoriteiten, werd ds. Springer toegesproken door ds. J. van Leusden van Steenwijk namens den ring Vollenhove, door den heer W. van Bergen namens het Leldsch Studentendispuut Nemo S. S. S. en door ds. Westenburg als voorzitter namens de classis Kampen en als consulent namens den kerkeraad en gemeente van Blankenham. BINNENLAND. TEELTHEFFING AARDAPPELEN OOGST 1939. Geen restitutie meer vanaf 1 Maart. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 Maart a.s. de mogelijkheid om restitutie resp ontheffinc van de betaling van Jê teeltheffing van den aardaonelooeet 1935 te verkrijgen vervallen Verzoeken om terug gave resp. ontheffing welke na dlên datum Inkomen zullen derhalve niet meer in behandeling worden genomen. DE BONA FIDE GEDISTILLEERD- HANDEL EN DE ALCOHOL SMOKKELARIJ. Tienduizend liter alcohol Van 96 pet. bij Terneuzen in beslag genomen, De Vêreenlglng „De Vereenigde Distil lateurs" te Schiedam schrijft ons: In de Zondagochtendbladen komt een bericht Voör, dat dê belastingambtenaren bij Terneuzen een mooie vangst hebben gedaan, n.l.: 10.000 liter alcohol ad 96 pet., vertegenwoordigende een accijnsbe drag van f. 43.000, werd in beslag geno men. Uit de redactie van het bericht blijkt, dat men hier met een gelukkig toeval te doen hêêft en daarom rijst terstond de vraag: „Hoe dikwijls zal dit Belgisch mo torscheepje of een zijner collega's er reeds in zijn geslaagd dergelijke hoeveel heden alcohol veilig aan wal te brengen?" Wij hebben nu eên sprekend Voorbeeld bij welke groote hoeveelheden smokkela rijen soms geschieden en dit geeft ons aanleiding erop te wijzen, wat de gevol gen zijn, wanneer zoo'n onderneming succes heeft. Over de schade aan distillateurs berok kend, die hun afzetgebied de laatste Ja ren met tientallen procenten zagen omlaag gaan, vooral door den exhorbitant hoogen gedtstilleerdaccijns, spreken wij nu niet. doch wij bekijken de kwestie uitsluitend uit het oogpunt van den kleinhandel, 10.000 liter zuivere alcohol vertegen woordigen ruim 27.000 liter consumabel gedistilleerd. Wanneer wij aannemen, dat in een tapperij of slijterij gemiddeld 12 H.L. gedistilleerd pér Jaar worden ver kocht, dan Vertegenwoordigen dc 10,000 liter alcohol êen jaaromzet van 23 bona fide vergunninghouders, die hun afne mers zien overgaan tot het gebruik van gesmokkeld gedistilleerd, hetwelk langs sluipwegen ln consumptie wordt gebracht. Practlsch Zijn de gevolgen echter nog veel funéster. omdat de gesmokkelde hoe veelheid niet op een zeker aantal ver gunninghouders ln haar geheel wordt af gewenteld, maar knaagt aan het bestaan van een vêel groOter aantal legale ver- koopers. Dbör eên geweldigen teruggang van het legale gedlstilleerdgebrulk, niet in het minst als gevolg Van de clandestiene sto kerij, die bijzonder floreert en de smok kelarij, waarvan wij thans Weer een spre kend voorbeeld hebben gezien (binnen kort «Uilen Wij hlêrbp in een gedocumen teerd geschrift nog nader terugkomen) hebben honderden zaken nog maar een kleinen teruggang in hun omzet nóodig. om ais vergunninghouder van het maat schappelijk tooneêl te verdwijnen. Voor vèêl meer dan de hierboven ge noemde 23 vergunninghouders beteekent eèh succesvolle smbkkelpartij van 10,000 liter alcohol het einde van huii zelfstandig bestaan. Ën dan de gevolgen: Het aantal gesloten zaken, dat alleen in Rotterdam ca. 400 bedraagt, wordt met een groot aantal vermeerderd. De vroegere exploitanten met hun pêrsönéêl naar den steun. De Overheid mist enorme bedragen aan gedistilleerd accijns, personeele be lasting, vergunningsrecht en nog vele an dere Inkomsten, dlê speciaal op het ver- gürtnltigsbedrijf drukken. Dé gemèênte Ziet groote afnemers van electrischen stroom, fas en water uit haar boeken verdwijnen. ên enorme indirecte schade aan huis eigenaren, die met OnverhüUrde panden blijven zitten. Voeg daar nog bij de indi recte schade, die dé leveranciers door het Sluiten Van de zaken ondervinden, dan behoeven Wij niet verder te betöogen, welk een ramp de smokkelarij" en dé clandestie ne stokerij ls. Wij onderschrijven dan ook met nadruk de Conclusie, door den Ministerraad Onge veer een jaar geleden getrokken: „Aan dezen wantoestand n.l. het clandestien stoken en smokkelen Van gedistilleerd, zal alleen een einde té maken Zijn dööl' dên accijns met zoodanig bedrag te verlagen, dat fraude niet meer loonend zal zljil", maar laat het dan ook onmiddellijk ge beuren. Nu floreert het mala fide bedrijf, ter wijl het bona fide bedrijf tèn gronde gaat. --o=—-- DE OPLICHTING VAN VALSCHE POSTWISSELS. Ook te Den Haag hebben verdachten duizend gulden geïnd. In vêrband met postwisselvervalsching waarvan de posterijen in èênige groote stéden van ons land het slachtoffer zljh geworden, vernemen wij dat wat Den Haag betreft de Amsterdammers, die rêsp. te Parijs en Brussel zijn gearresteerd, de Haagsche postagentschappen afgeloopen hebben op 3 Februari j.l. en kans zagen 56 postwissels geïnd té krijgen tot een bedrag Van circa f.1000. Voorts kan hog worden gemeld dat een der Amsterdammers op een postagent schap verzocht werd zich te ïegitlmeeren, waarop hij een pad vertoonde die natuur lijk valsch mbet geweest zijn. De postwissel blêek geadresseerd aan een gefingeerd persoon in de Pauwenlaan, Na deze legitimatie werd de aanbieder van de postwissel boos, nam dên wissel terug en zeide tot den ambtenaar dat hij wel naar hét hoofdpostkantoor zou gaan. --o LOONSVERLAGING IN DE MEUBELINDUSTRIE. Naar wij verneihén, heeft er in de Com- mercieele Club te Den Haag een vergade ring plaats gevonden van de commissie van werkgeversorganisaties in de meubel makers-, stoffeerders- en aanverwante be drijven ter bespreking van een van den RIJk6bemiddelaar ingekomen voorstel, Volgens dit voorstel zouden de partijen genoegen nemen met een loonsverlaging van vijf percent Voor de mannelijke werk nemers en van tien percent voor dê be hangers- en stoffeerdersnaaisters; daarbij zouden de werkgevers alle verdere eischen laten vervallen. De commissie besloot, het voorstel van den Rljkebemiddelaar te aanvaarden. Echter ls aan werkgeverszijde bericht van den Rijksbemiddelaar ingekomen, dat de besturen der gezamenlijke werknemers organisaties hebben medegedeeld, 't voor stel niet te aanvaarden; zij stellen con tinuatie van de bestaande overeenkomst voor. Het contract ln dit bedrijf loopt M. Zaterdag af. GEBREK AAN ZUINIGHEID BIJ DE CRISIS-BUREAUX. (Zitting van heden). De wetsontwerpen tot onteigening van grond te Apeldoorn voor de rioleêring en tot ruiling van gronden onder Meppêl worden zonder debat en z. h. st. aange nomen. Bij het verslag der Algemeene Reken kamer over 1934 verklaarde de heer Ame- link, een strenger oordeel te hebben gewild over het gebrek aan zuinigheid bij crisis- bureaux. De heer Ververen maakt'gelijksoortige opmerkingen. Het verslag wordt goedgekeurd. Benige kleine wetsontwerpen worden zonder debat en z. h. st. aangenomen. Voortgezet wordt, de behandeling van de Indische begrooting voor 1936. De heer van Dijk wijst er op dat Indlë op export aangewezen bijzonder zwaar ls getroffen. De regeering deed wat ze kon om IndlN te helpen, doch de flhanciêeïe toestand ls nog zorgwekkend. Spr. hoopt dat een sluitende begrooting is te verkrij gen zonder aantasting van vitale belan gen.-Voor verscheidene cultures zijn ondet tusschen weer ontwikkelingsmogelijkheden tê zien. Spr. schetste den slechten toestand van de suiker en koffie en wijst op de ge volgen. Door irrigatiewerken, bevordering der lnheémsche industrie enz. moet dé econo mische toestand der bevolking Wórden verbeterd. O DE HANDELSBESPREKINGEN MET HONGARIJE. De Nederlandsche Vereeniging van ObllgatléhoUders hééft een adTês gericht tot den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, naar aanleiding van dê berichten inzake de besprekingen met Hongaarsche vertegenwoordigers betref fende het vestigen van handelsrelaties. Adressante vraagt 's Ministers aandacht voor hèt feit. dat door Hongarije een groot aantal obligatielêeningen hlêr te lande gesloten zijn. waarvan de rente sedert Verscheidene Jaren niet meer ge transfereerd is geworden, niettegenstaan de deze rente reeds door de Hoilgaarsche regeering was teruggebracht tot 5 pet. welke ook nog buitendien in papier- pengös gestort wordt op de Hongaarsche Nationale Bank, hetgeen een disagio be teekent van clroa 35 pet. Buitendien worden verschillende deZer leeningen betaalt tegén den zoozeer géde- preciéerden ponden- en dollarkoers, wat wederom een nadeelig verschil maakt van circa 40 pet. Het Weinige, dat er nog overblijft, lnag ten slotte niet naar Nederland worden overgemaakt, ja zelfs niet voor handels doeleinden gebruikt worden. Dientenge volge zijn de vele door Nederlanders aan Hongarije geleenden millioenen guldens door Hongarije tót eên fractie van de waarde teruggebracht. Waar de minister,,' aldus adressantê, Van meening is, dat Nederland weer-térug moet keeren als kapitaalverstrekker op de internationale markt, ls hét evenzeer noo- dig te achten de belangen van Neder landsche geldgevers door de overheid te beschermen, opdat ons land nog niet méér verarmd wordt door het geven van geld sommen, wélke niet terugvloeien. o— GRAANRECHTEN EN PLUIMVEE HOUDERIJ. Nadat op 12 Februari j.l. te Utrecht door zes der belangrijkste organisaties op pluimveegébied én het viertal reeds be staande gewestelijke Comité's van Actie besloten was tot de vorming van een Landelijk Comité van Actie, kwam dit Comité thans te Amersfoort in eerste zit ting bijeen. In het Landelijk Comité hebben defini tief zitting genomen de afgevaardigden van de Algemeené Nederlandsche Pluim veeteelt Vereeniging lA.N.P.V.). de Ver- eènlgihg van Broederljen en Pluimveefok- bedrljVen ln Nederland (V.B.Nj, het Lan delijk Verbond van Pluimveehouders (L.V.P.), de Samenwerkende Pluimvee houders Vereeniging „Waterland", de Eendenhouders-vereeniging „Tonsel en Omstreken", de Landelijke Vereeniging van Piepkuikenfokkers, het Friescihe-, het Groningsch/Drentsche-, het voorloopige Twentsche- en hét West Zeeuwsch Vlaan- dérsche Comité van Actie, in totaaj 13 eomlté-leéleil uit verschillende provincies en vertegenwoordigend vêrsöhillende or ganisaties en verschillende takken Van pluimveeteelt. Bij hét vaststellen van naam en doel Van het landelijk comité, hetwelk reeds aangekondigd werd als Comité van Actie voor volledige restitutie der graanrechten aan de Pluimveehouders, werd overwogen, dat door dezen naam het doel der actie te eng begrensd wordt. Het zou niet ill het belang der pluim veehouders zijn, indien de actie zich uit sluitend tot het bereiken van het in dezen naam besloten doel: volledige teruggave van dê graanrechten aan de pluimveehou ders, bepaalde, Het Comité moet de gele genheid hebben in ruimeren zin voor een loonend plulmveebedrijf te werkenOp grond Van deze overwegingen werd beslo ten den naam van het Comité te wijzigen in „Landelijk Comité van Actie tegen den nadeeligen Invloed van de graanrechten op de pluimveehouderij". Bij de onderlinge verdeeling der func ties werden tot voorzitter en penningm. resp. de heeren Tj. Knottenbelt te Vorden en J. Wolfswinkel te Woudenberg gekozen. Besloten werd de afdoening der dagelijk- 6che en spoedeischende werkzaamheden aan een Werkcomité van drie leden op te dragen; waarin behalve de voorzitter en de penningmeester, de heer Ph. v. d. Land te Amersfoort gekozen werd. Mevr. J. Schilt—van Berk te Groenekan (U.) werd als secretaresse aan het Comité toege voegd. Uitvoerig werd besproken on welke wijze dê actie ln de naaste toekomst gevoerd zal worden en op welke wijze te werk gegaan zal worden om niet alleen alle pluimveê- en eendenhouders zooyeel mogelijk te be reiken. doch ook alle personen (eieren- handelaren, dierenartsen enz.) en alle be drijven. welkp incilreot bij een bloeiende pluimveehouderij belang hebben, fabri kanten van pluimveevoeders, eierkisten, broedmachines, cartonnagc enz., enz., kortom alle aanverwante bedrijven, voor de actie te winnen. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 3 t.m. 8 Februari het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsi dieerde vereenigingen bedroeg 537.600 (waarvan 74.400 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verzeker den bedroeg voor het geheel: in de week 3 t.m. 8 Februari 1936 37.1 «/o; ln de vorige verslagweek (20 t.m. 25 Januari 1938) 38.0 «/f, in de overeenkomstige week van 1935 35.2 °/n; ln de overeenkomstige week van 1934 30.2 Laat men de landarbeiders buiten be schouwing, dan bedroeg de werkloosheid onder de overige verzekerden: in de week 3 t.m. 8 Februari 1936 36.9 in de vorige verslagweek (20 t.m, 25 Januari 1936) 36.8 in de overeenkomstige week van 1935 36.0 "/o; in de overeenkomstige week van 1934 30.0 "/o. Bij 1062 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden Op 8 Februari 1936 ln totaal 496.046 werkzoeknden Ingeschre ven, onder wie 468.716 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 476.726 werkloos, onder wie 455.077 mannen. Aan een naar den toestand op 1 Januari 1936 Ingesteld onderzoek naar de leef tijden van de bij de gezamenlijke organen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven werklooze arbeiders zijn de vol gende gegevens ontleend: Personen jonger dan 18 jaar: mannen 18812: vrouwen 7173. Personen van 18— 24 jaar: mannen 71667; vrouwen 7146. Personen van 2530 jaar: mannen 88894; vrouwen 2231. Personen van 31 Jaar en ouders: mannen 274095; vrouwen 3909. -o— BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Ingaande 1 April a.s. Zal bij de Neder landsche Spoorwegen op goederentreinen tot en met 20 wagons, loopende tusschen hoofdstations, geen hoofdconducteur of hoofdgeleider meer dienst doen, maar zal deze functie aan dên machinist worden opgedragen. Door dezen maatregel zal weer veel treinpersoneel overcompleet wórden. GRONDBEWERKING. Nu d vorst aftrekt en de grond weer bewerkbaar Wordt, komt de moestuin aan dê beiirt. Naast bemesten is een goèdè grondbewerking noodig, omdat aan deze laatste vêel is gelegen. Onze kweekgrónden Worden toch elk jaar tot een bepaalde diepte omgespit, soms meer dan éénmaal en daardoor wordt de bodem hoogstens 30 c.M. losgewerkt. Op vele plaatsen heeft dit tengevolge, dat zich ondér deze losse laag een vaste plaat vormt, welke in den tuinbouw als „spltzbol" en ln den land bouw als „ploegzool" bekend staat. Door het loöpêfl êh rijden öVèr het land en door het gewicht van bovengenoemde laag 'zet de tweede steek zich niet zelden dermate vast, dat ér geen voldoende water- en luchtclfdulatle Meêr kan plaats hebben. En wanneer dit laatste het geval is lijdt de teelt tot een geheele óf gedeeltelijke teleurstelling. Het noodige water voor êen regelmatige plantengroei moet gedurende een déél Van den zomer uit den onder grond komen. Bij aanhoudende droogte vaak gedurende meerdere weken. Dit wa ter verplaatst zich door kleine buisjes, welke tusschen de gronddeeltjes worden gevormd, z.g. capillalrén. Door de vastheid van bèdoeldê tweede laag kan dit vervoer niét règélmatig plaats hébben met als ge volg een gebrek aan vocht in een tijd, waarin aan water geen oogenblik behoefte mag zljh. Tijdens overvloedige regêttVal heeft in bovenbedoelde gronden met vaste onderlaag het tegenovergestelde plaats. Het water kan niet regelmatig wegzakken en afvloeien naar de slooten. waardoor zulke gronden te nat en niet zelden moei» lijk te beloopen zijn. De structuur is dan niet in orde eh in Vele gevallen zagen we dan -flink mét Kalk mesten; hierdoor zou een meer losse bodem móéten worden ver kregen. Het bèhoéft geen betoog dat kalk niet helpt, événmin als welke bemesting ook. Als een der eerste gevolgen van een dergelijken ongewehschtèh bodemtoestand ls het stilstaan van de ontwikkeling van onze groenteplanten zoowel bij droogte als bij aanhoudenden regen. En nu vergeet men te vaak, dat stilstand in dé natuur niet bestaat, zoodat dus hier kan worden vast gesteld dat onze cultuurgewassen, wan neer zij niet groeien sléchter worden. En dit is ook direct te zien. Een eerste gevolg van een „stilstand" in den groei is bijv. bij kropsla en andijvie het doorschieten, nog voor de plant volgroeid is. Tuin- en sla- boohen komen in dé luis en de erwten krimpen in. Uitgezaaid zaad komt niet op bij gebrek aan vocht in de bovenste lagen; eerst wanneer het weer Hink gèregênd heeft klemt het. Behalve bovengenoemde vaste laag zijn nog andere oorzaken be kend van het verstoppen van de haarbuis jes in den bodem. In zavelgronden (d.z. mengsels van zand en Klei) komt vaak een oligeWenschté plant voor, bekend als Lei- scheén, terwijl in sommige kleigronden even boven de waterlijn een vaste leem- plant zich b8vindt, waardoor het zich vrij bewegen van de zoo ncodige lucht en water onmogelijk wordt gemaakt. Dit euvel kan niet anders dan door een diepe grondbewerking worden verbeterd. De grond moet los. liefst tot aan het grondwater. In vele gronden beteekent dit dat door twee steek diep los te werken de grond voldoende open is. Dit kan wor den gedaan door den grond, evenals bij het gewone spitten, in strooken te verdee- len. De spitvoor wordt dan niet één, maar vier steek breed gemaakt, d.i. dus p!.m. 60 c.M. De bovenlaag van de eerste voor wordt op zij gelegd. De bloot komende tweede steek wordt los gespit, waarna de bovensteek van de tweede voor op den los sen steek van de eerste voor wordt over- gespit. Door een zoodanige bewerking wordt de bovengrond boven gehouden, wat meestal wordt verkozen, omdat deze laag de meeste humus bevat. Dit is duidelijk te zien aan dê donkere kleur van de boven laag. Soms is het gewensoht dê lagen te doen wisselen, d.w.z. den tweeden steek naar boven en den bovensten steek op de plaats van de tweede te brengen. Niet zelden wordt dit wenschelijk geacht voor den verbouw van bloembollen, doperwten en kool, n.l. voor planten die zeer op een nieuwe grondlaag zijn gesteld. In zoo'n geval wordt uit de eerste voor ook de tweede steek gegraven, zoodat de verkre gen voor pl.m. 60 c.M. diep is. De boven steek van de tweede voor wordt in de eerste voor geworpen en de tweede steek komt hier boven op. Vóór dien is er nog gelegenheid den derden steek ln de eerste voor (en volgende voren) los te spitten. In onzen moestuin hebben wij een proef genomen om den Invloed op den groei van. het diepspitten te kunnen vaststellen. Een strook "grond van pl.m. 100 vlerk. Meter grootte werd twee steek losgewerkt en verder normaal gemest. Een even groote' strook werd gewoon gespit en gemest als bovengenoemd land. Dit vond plaats 2de 'helft Februari. Begin April d.a.v. werden beide gronden op denzelfden dag bezaaid met schorseneren. Eveneens op denzelfden tijd ln November gerooid, bleek dat op het getweedlepte terrein pl.m. 35 °/o meer aan gewicht aan wortels werd geoogst. ■Maar daartbij bleek, dat de kwaliteit van, de op diep los land geteeldewortels veel beter was, zoodat de opbrengsten van de belde gronden tot elkaar stonden als 23, zoodat de helft of 50 °/o meer was geoogst. Ook ln volgende jaren ls de gunstige in vloed nog merkbaar. Wie van ongedierte, vroeg schieten of van vertakken der wortelgewassen vaak last heeft, probeere het eens met twee diepen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Re dactie onder motto Tuinbouw. AMSTERDAM, 25 Februari. Door den Minister van Financiën ls een wetsontwerp ingediend, waarbij machti ging wordt gevraagd, tot het aangaan van een of meer geldleenlngen ten laste van het Rijk, ter aflossing van vlottende schuld tot een bedrag van ten hoogste f. 300 mil- lioen. Ofschoon de minister niet voorne mens is onmiddellijk een beroep op de geldmarkt te doen, acht hij het wensche lijk een machtiging tot een voldoend be loop ter beschikking te hebben, teneinde op het meest dienstige tijdstip tot conso lidatie van vlottende schuld te kunnen overgaan. Het beloop van de vlottende schuld doet verwachten, dat verdere con solidatie noodig zal zijn. Of het huidige bedrag van de .vlottende schuld bepaald hoog moet worden ge noemd. hangt af Van 't standpunt, waar op men zich plaatst. Op het oogenblik staat uit aan schatkistpromessen en schat kistbiljetten voor rond f. 550.000.000. Wan neer er rekening mee wordt gehouden, dat de vlottende schuld wel eens circa f. 800.000.000 heeft bedragen, dan kan een soiil van f. 550.000.000 niet direct hoog worden genoemd. Maar wanneer er op wordt gewezen, dat b.v. in Augustus 1930 de vlottende schuld in totaal niet meer dan f. 150.000.000 groot was, dan moet de thans uitstaande som nog vrij aanzienlijk worden genoemd. Bij een beoordeeling van het op het oogenblik uitstaande bedrag ad f. 550.000.000 dient er echter rekening mee te worden gehouden, dat hiervan f. 275.000.000 voor rekening komt van drie- jaars en van vijfjaars Schatkistbiljetten, dus papier dat reéds een betrekkelijk lan gen looptijd heeft. Voor de helft kan van de vlottende schuld dus reeds van een zekere consolidatie worden gesproken eri in dit licht beschouwd is het bedrag aan in omloop zijnd kort papier dan ook niet omvangrijk te noemen. Dat de Minister desniettemin machtiging wênscht om op ieder gewenscht tijdstip over te gaan tot het aangaan van een leening op langen termijn, is zeer ver klaarbaar, aangezien hij dan, indien dé geldmarkt zich daartoe leent, en ook an dere omstandigheden, zooals de koersen dêr reeds bestaande Staatsobligatiën daar toe aanleiding geven, onmiddellijk zijn maatregelen kan nemen. Wat op het oogenblik de kaspositie van het Rijk betreft, zoo kan die niet anders dan goed worden genoemd, want per 15 Februari beschikte de Staat over een te goed bij de Nederlandsche Bank tot een bedrag van f. 72.600.000, terwijl op dien datum bovendien nog voor f. 12.000.000 aan daggelden Uitstonden. Op de beurs waren de omzetten heden bescheiden. De lichte reactie, die in Walistreet voor diverse fondsen had plaatsgevonden, riep een gedrukte stemming te voorschijn. De Amerik. fondsen wèrdèn over het algemeen beneden de vorige koersen af gedaan. Er was eenig aanbod. De kooplust was verdwenen. De omzet ten warén ingekrompen. Staalwaardeh hadden een kleinen handel. In Kopers ging ook niet veel om. Anaconda's werden toch nog in open hoek verhandeld. De be langstelling voor Spoorwegen was sterk bekoeld. Canadian Pacific's trokken geen attentie. City Service veroorzaakten eenige beweging. Het verkeer op de locale markt bleef in kalme banen. OVer het algemeen had het aanbod de overhand; doch er kwam toch niet veel aan de markt.. Vaft de Rubbers golden Amsterdam-Rubbers iets lager en ook de minder coürante soor ten noteerden lager. De Tabakken kwamen wat lager. Indu- strleelê fondsen en Scheepvaarten waren volkomen verwaarloosd. Van de Suikers kregen H.V.A.'s opnieuw een klein verlies te boeken. De Nivas heeft heden een af doening van 3800 ton bewerkstelligd. Van de Oliewaarden bewogen Koninklijke zich omstreeks de laagste koersen van giste ren. De Amerikaansche soorten waren ge drukt. De Belegglngs-mal'kt was zeer stil. De mededeeling dat de minister machti ging heeft gevraagd voor het aangaan van een leening, wanneer daartoe be hoefte bestaat, werd voor kennisgeving aangenomen. De 4% Obligaties Nederland en Ned. Indlë waren onveranderd. Oude schuld iets lager. Geld was overvloedig verkrijgbaar. WISSELKOERSEN. Engeland 7.27 7/8 (7.27 5/8): Duitsch- land 59.16 1/2 (59.16); Frankrijk 9.72 1/2 f9.7214); België 24.81 1 '2 <24.81)Zwit serland 48.11 1/2 (48.12); Denemarken 32.50 (32.60)Zweden 37.52 1/2 (37.55); Noorwegen 36.57 1/2 (36.57 1/2); N.-Vork 1.45 3/4 (1..45 3/4). Prolongatie 1 1/4 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. t 9—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3