76sïe Jaargang MAANDAG 24 FEBRUARI 1936 No. 23287 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN QFF1CIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD ■0 PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35- per week .1V.~. t. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mud.) Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. KIEZERSLIJST 1936/1937. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis, dat de door hen op 22 Februari 1936 vastgestelde kiezerslijst 1936/1937 vanaf heden tot en met 16 Maart e.k. voor een ieder ter Se cretarie dezer gemeente (Stille Rijn No. 3) ter inzage is nedergelegd en, tegen be taling der kosten, stemdistrictsgewijze, in uittreksel verkrijgbaar is gesteld. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN Secretaris. T Lelden, 24 Febr. 1936. 9228 PROF. MR. G. ANDRÉ DE LA PORTE. Wordt morgen 70 jaar. Prof. mr. G. André de la Porte, sedert 1931 oud-hoogleeraar in het Ned. Indisch strafrecht, de Ned. Indische strafvorde ring en het Ned. Indisch privaatrecht aan de Leidsche Universiteit, en thans wonen de in Den Haag, zal morgen zijn zeven tigsten verjaardag vieren. Prof. mr. Gilles André de la Porte werd 25 Februari 1866 te Boxtel geboren en stu deerde aan de Stedelijke universiteit te Amsterdam, waar hij in 1890 promoveerde tot doctor ln de rechten op een proef schrift getiteld: „Wraak en straf". In 1891 vertrok hij als bestuursambtenaar naar Ned.-Indië. Eerst was hij aldaar werkzaam ter Algemeene Secretarie en later bij de rechterlijke macht. In 1914 volgde zijn benoeming tot procureur-generaal bij het Hooggerechtshof en tevens tot advocaat fiscaal bij de Land- en Zeemacht in Ned.- Indië. In 1916 werd prof. André de la Porte benoemd tot lid van den Raad van Ned.-Indië. In 1918 volgde zijn benoeming aan de Leidsche universiteit tot hooglee- Prof. Mr. G. André de la Porte. raar in het Ned.-Indische privaat- en strafrecht, welk ambt hij heeft bekleed tot 1931, toen hem op zijn verzoek als zoo danig eervol ontslag verleend werd. Be halve zijn dissertatie zag van zijn hand het licht een boekwerk over: „Recht en ïechtsbedeeling in Ned.-Indië", in 1926. DE INGEBBRUIKSTELLING VAN RIJNLAND's DIESELGEMAAL Mr. P. A. PIJNACKER HORDIJK. De Dijkgraaf benoemd tot „Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw". Na de Zaterdag reeds vermelde reöevoe- voering van den Dijkgraaf, mr, P. A. Pijnacker Hordijk, werd het woord gevoerd door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Kar- nebeek, die zeide de uitnoodiging om bij de officieele ingebruikstelling van Rijn lands Dieselgemaal tegenwoordig te zijn, op hoogen prijs te stellen. Spr. is voldoende op de hoogte van de daarmede verband houdende vraagstuk ken en van de belangen van Rijnland, om de groote beteekenis van de totstandko ming van dit werk te kunnen aanvoelen. Ondanks de minder gunstige tijds omstandigheden heeft de provincie het initiatief genomen tot het maken van een betere scheepvaartverbinding, waartoe Rijnland gaarne haar medewerking ver leende en thans 'heeft ook het groote werk van Rijnland zijn beslag gekregen Spr. heeft alle reden om aan te nemen, dat de belangen, welke Rijnland heeft te dienen, daardoor in groote mate zullen worden bevorderd. Hetgeen hier is tot stand gekomen getuigt van de even voortreffelijke als vruchtbare samenwer king tusschen gewest en publiekrechte lijk lichaam en is een gelukwensch over waard. In het bijzonder brengt spr. hulde aan den Dijkgraaf, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, die reeds twintig jaar aan het hoofd van Rijnland staat en zich daaraan met zijn geheele persoon, met geest en Ihart heeft gegeven. Uw verdiensten, aldus spr., zijn in breeden kring bekend, ook bij de regee ring en het is mij een groot voorrecht te mogen mededeelen, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd u te benoemen tot ridder dn de Orde van den Nederland schen Leeuw en u ais eerste te mogen ge- lukwenschen met deze hooge ondersahei- ding (applaus). Vervolgens was het woord aan ir. B. A. Verhey van het Ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey te Amersfoort, aan wiens rede wij het volgende ontleenen: Een waterbouwkundig ontwerp als het nieuwe gemaal van Rijnland te Gouda be hoeft de samenwerking van verschillende technici. Eenerzijds omdat dit ontwerp berusten moet op den vorm der pompen en moto ren. die in het gebouw opgesteld moeten worden, anderzijds omdat naast de con structie de esthetische verzorging de aan dacht vraagt. De zuig- en persleidingen der pompen zijn niet in ijzer uitgevoerd, doch zijn van gewapend beton geconstrueerd en maken op ingenieuse wijze deel uit van het ge bouw. Het denkbeeld hiervan is afkomstig van den fabrikant der pompen, de N.V. Werk spoor. Uitgaande van dit prinéipe is het ge bouw ontworpen door het ingenieurs bureau Dwars, Heederik en Verhey te Amersfoort, terwijl de vormgeving en de architectuur van de machinezaal van de hand van den architect B. Buurman al hier zijn. Naast de bovengenoemde kanalen vraagt de fundeering de aandacht Het gebouw is n.l. opgericht in een zeer slappe bodem, terwijl 't terrein na de voltooiing van het gebouw 4 meter moest worden opgehoogd. Daarom bestaat de fundeering uit ge wapend betonpalen, die alle minstens 4 meter in het zand en ten deele schoor zijn geheid. Over de koppen dezer palen is een 1 M. dikke gewapend betonplaat aangebracht. Rondom deze plaat is een ijzeren dam- wand geheid, die dus boven tegen de plaat steunt en van onderen in liet vaste zand is geheid. Op deze wijze is voorkomen, dat de druk van den grond, al werkt dt\ eenzijdig, den stand der fundeering zou kunnen veranderen. Grondbewegingen tusschen de palen zijn door deze werkwijze uitgesloten. Verschillende zware grondverschuivin gen hebben zich na de zandophooging in de onmiddellijke nabijheid van het ge maal voorgedaan, zonder aan het gebouw de minste schade toe te brengen. Aangenomen mag worden, dat dit be langrijke werk in dezen slappen bodem goed gefundeerd is. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door L. Monhemius, ingenieur bij den dienst der Zuiderzeewerken, werktuigkun dig adviseur van den bouw van het Diesel gemaal. Spr. zette eerst uiteen, waarom voor dit gemaal centrifugaalpompen en geen schep- wielen zijn gekozen, n.l. omdat scheprade ren alleen gunstig zijn bij zeer kleine op- voerhoogte en de centrifugaalpomp beter geschikt is voor hoogeren opvoer en zich beter aanpast bij wisselende opvoerhoog- ten. gelijk hier aan den IJsel voorkomen. Terwijl de aanleg en het onderhoud van een nieuw schepradgemaal duur zouden zijn. zijn de onderhoudskosten van de cen trifugaalpompen zeer gering. De pompen zijn in dit gemaal in beton uitgevoerd naar het voorbeeld van het ge maal de Lely van den Wieringermeerpol- der. De betonnen pomp leidt tot een zeer nauwe samenwerking van machine- en ge bouw-ontwerpers. Als waterkeering in het gemaalgebouw dienen: le. electrisch bediende afsluiters: 2e. drie stellen houten wachtdeuren, welke automatisch en zonder slag sluiten. Elke pomp wordt gedreven door een Dieselmotor door middel van tandwiel overbrenging; dit is de eerste toepassing in Nederland van haaksche tandwielen van een dergelijke grootte; zij is goed geslaagd en zal ook worden toegepast in het nieuwe gemaal van Delfland aan de Vijfsluizen te Schiedam. Een bijkomend voordeel van een Diesel gemaal is, dat de opslag van olie goedkoo- per is dan van kolen. De geheele machine-installatie is gele verd door Werkspoor en is geheel Neder- landsch fabrikaat; de bedrijfsuitkomsten zijn bij de beproeving zeer bevredigend geweest. Na afloop der toespraken stelde jhr. van Karnebeek door het overhalen van een handle de motoren in werking, waarna de aanwezigen het prachtige gebouw in- en uitwendig bezichtigden en ook het gemaal in werking werd gesteld. ^V^TCCNEIlTl NIEUW/ LEIDSCHE SCHOUWBURG. K. V. LITTERIS SACRUM. La Belle Marseillaise, tooneel- spel in 4 bedrijven, van Pierre Berton. Het was voor Litteris een geduchte te genvaller, toen plotseling bleek, dat van een opvoering van „Madame Sans-Gêne", welke de clou van het jubileum-seizoen zou worden, niets kon komen. Toen was met recht Leiden in last. Doch Litteris slaagde er in een waardig remplacant te vinden in „La Belle Marseillaise", spelend ongeveer in denzelfden tijd, eveneens een „costuumstuk" met groote bezetting. Ruim 60 personen komen op de planken! Dit alleen zegt reeds genoeg, wat van de regie is gevraagd. Over de intrige behoeven wij niet nader uit te weiden, daar wij immers den inhoud reeds vermelden om het volgen van het stuk gemakkelijker te maken. Op „Madame Sans-Gêne" had de schoo- ne Marseillaise voor, dat het onbekend was. Sinds 1903/4 is het immers niet meer gegeven. Toen heeft mevr. Marie van Eys- denVink er triumfen in gevierd. Hoe zwaar de opgaaf ook was, Litteris heeft zich op kranige wijze door alle moeilijkheden heengeslagen. Aan tooneel en costumes was de uiterste zorg besteed en zij waren 'n lust voor 't oog. Jammer, dat de pruiken niet zoo goed waren, doch gelukkig was het niet zoo erg hinderlijk. Vlot en zonder noemenswaardige stoor nis is dit stuk uit het le consulschap van Napoleon over het voetlicht gebracht en wij willen allen deelnemers een woord van hulde brengen voor de eenheid, die hier bereikt werd. Deze voorstelling is ge worden de clou van het jubileumseizoen! Het eerste bedrijf is wel het minst krachtige en trekt eenigszins, doch dan gaat het crescendo in verwikkeling en in trige met verrassende wendingen en ge legenheid te over voor breed spel, waar van duchtig gebruik is gemaakt. Vol zwier en verve had men zich ingeleefd. In deze erkenning ligt het compliment opgesloten, hoe de regisseur, de heer B. Hageman. een triumf meer op zijn conto heeft gebracht en het deed ons te meer genoegen, waar het voor hem immers een jubileum-avond was. Welk een enorme taak hij op zijn schouders had genomen, slechts de ingewijde zal dit volledig kun nen doorgronden! Een drietal executaten heeft het leeuwendeel bijgedragen tot het groote looneelsucceshet echtpaar Hageman en de heer Dros. Als Napoleon was de heer Hageman keurig op dreef en hij wist ook de kleine trekjes en gewoontetjes van dezen grooten leider goed te doen spreken. Zijn echtgenoote zagen wij zelden zoo goed als nu in de rol van de schoone Marseillaise. Prachtig bracht zij de vele, vele nuanceeringen uit deze gecompli ceerds rol naar voren. Een apart woord van lof voor haar vertaling van het stuk. De heer Dros als Crisonoy die zijn schoo ne met Napoleon's hulp verovert, sloot zich bij dit tweetal uitmuntend aan. De heer De Wilde was de markies de Tallemont, de gevaarlijke intrigant tegen het leven van Bonaparte. Ook hij gaf kleur en fleur aan zijn rol, evenals de heer v. d. Heuvel als Rapp, een van de getrouwe officieren van den grooten ge- neraal-consul. Maar wij zullen het lijvige program niet verder afschrijven, volstaan de met nogmaals te verzekeren, dat het een pracht-opvoering is geweest, waarop Litteris met trots kan terugzien. De vrijwel tot den nok gevulde schouw burg heeft het aan applaus niet laten ontbreken. Bijzonder warm was de uiting van dankbaarheid. En ook een niet-Litteris publiek zou o i. prijs stellen op een zoodanige uitvoering van „groot tooneel", zooals zelden meer in zulk een omvang en verzorging valt te genieten. Na afloop volgde de huldiging van den heer B. Hageman. Bij het halen van het doek stond de jubilaris met zijn echtge noote te midden van alle spelers en speel sters. Het allereerste trad naar voren de heer H. de Wilde, nog gekleed in zijn costuum van Tallemont, die een krans aan bood namens alle medewerkenden, waarbij hij ongeveer de volgende woorden sprak: Sire, het moge U vreemd lijken dat Talle mont. die U den geheelen avond naar het leven heeft gestaan en gesnakt heeft naar Uw val thans met een hart vol dankbaar heid voor U staat, aangezien hij er nu van overtuigd is dat Litteris haar Napoleon nog lang niet kan missen, niet met het oog op de beide nog komende uitvoeringen, maar nog vele jaren niet. Gij zijt een groot leider, dit hebt gij met elkaar gemeen en zult gij eens een groote plaats in Litteris' annalen hebben. Eigenaardig is dat dit 25-jarig tijdperk wordt afgesloten met Uw rol als Napoleon. Alhoewel cumulatie in deze dagen een slechten naam heeft, zijt gij bij ons toch heerscher, leider, acteur en vaste klant van de souffleur, die helaas wegens ziekte vanavond niet aanwezig kon zijn. Napoleon Bastiaan Hageman wij ho pen dat je nog vele jaren op je post zult zijn en een Elba, St. Helena of Waterloo je bespaard moge blijven. Vervolgens trad spr. met een bloemen mand naar voren, welke hij Mevr. Hage man aanbood, waarbij hij opmerkte, dat deze mand oorspronkelijk was bestemd, voor de vertaalster van het stuk, hetgeen zij in een week had klaargespeeld, maar nu haar werd aangeboden voor haar schitte rende creatie van dezen avond. Daarna sprak de heer H. A. Vriend na mens het comité, hetwelk gevormd was uit de kunstlievende leden van Litteris. Deze merkte op dat al dadelijk nadat de circu laires waren verzonden, van alle kanten sympathiebetuigingen met het plan om den heer Hageman te huldigen, binnen kwamen. 25 jaren heeft de jubilaris met volle toewijding en met niet te evenaren succes zijn krachten aan Litteris gegeven, eerst als werkend lid. later als regisseur en ten slotte als voorzitter. Spr. verwees naar het jubileum-boekje, waarin zoo uit nemend is weergegeven wat de heer Hage man in deze drie functies voor Litteris heeft beteekend en nog beteekent. Voor Litteris geldt zeker niet: der Dilet tant is ein Mann, der macht was er nicht kann. en zeker niet voor den jubilaris, die door het geven van kunstgenot, hoogere gevoelens wist op te wekken om zoodoende mede te werken tot verhooging van de cultuur van ons volk. Gij hebt Litteris, aldus spr. voor dilettanten op een uitzon derlijk hoog peil gebracht en onder Uw leiding zal de periode van groei en bloei voortduren. Spr. overhandigde den jubilaris een klok onder het uitspreken van den wensch dat deze klok nog lang niet het uur van afscheid van Litteris voor den jubila ris moge slaan. Een album met namen van de geefsters en gevers werd bijgevoegd, ter wijl Mevr. Hageman een bloemenmand werd aangeboden. Bijgedragen had ook Marie van EysdenVink, die echter tot haar spijt verhinderd was den avond bij te wonen. Vervolgens overhandigde de heer B. W. Menkhorst uit naam van de afd. Leiden van het Nederl. Tooneelverbond den jubi laris een krans, waarbij hij opmerkte dat hij den jubilaris niet wenschte te huldigen als regisseur, speler en voorzitter van Lit- BINNENLAND. Carnavalviering in Den Bosch (4e Blad)1. De overval op een veekoopman; is er weer een bende aan het werk? (Gemengd, 4e Blad). In een beerput gevallen: vreeselijk onge luk te Hees. (Gemengd, 4e Blad). Algemeene vergadering van het Holl. Bloembollenkweekersgenootschap te Haar lem. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Tsjecho-Slowaaksche premier Hodza te Belgrado, iBuitenland, 2e Blad). Geen nieuws van eenige beteekenis van het oorlogsfront. (2e en le Blad). Kabinetscrisis in Syrië. (Buitenland, 2e Blad). De Belgische socialisten tegen de mili taire plannen van Dévèze. (Buitenland', 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. teris, doch hem dank wenschte te brengen voor alles hetgeen hij in het belang van de tooneelspeelkunst in het algemeen had ge daan. Uit de voorstellingen van Litteris blijkt overtuigend dat de belangstelling voor tooneel niet dood is, zooals wel eens wordt gezegd en door de wisselwerking tus schen dilettanten en beroepstooneel komt hetgeen Litteris doet. het gansche tooneel ten goede en daartoe heeft de jubilaris on getwijfeld zeer veel bijgedragen. Namens het Leidsche Studententooneei overhandigde de heer Berlage een krans: Hij wenschte de 80-jarige jubilaresse hulde te brengen, vooral hetgeen zij had gepres teerd met hare leden, die toch overdag hunne bezigheden hebben en zonder de hooge kosten van een beroepsregisseur. Voorts wenschte hij den heer Hageman geluk. Ook de Schoonhovensche kleuterschool, tot versterking van welker kas Litteris eenige malen in Schoonhoven heeft ge speeld wilde niet achterwege blijven en bood bij monde van den heer de Haas Mevr. Hageman een bloemenmand en den heer Hageman een schotel uit de kunst aardewerkfabriek aan. Aangezien met het oog op het late uur de vertegenwoordiger van „Cremer" uit Haar lem reeds was vertrokken, bood de heer de Wilde uit zijn naam bloemen aan. Nog meerdere bloemen volgden ook voor den heer de Wilde. Tot slot trad de jubilaris naar voren om allen dank te zeggen. Spr. heeft slechts in die 25 jaren die achter hegi liggen gedaan, wat hij niet laten kon. De donateurs van Literis hebben den spelers en speelsters ge legenheid gegeven die niet nader te be schrijven behoefte uit te leven. De spelers en speelsters hebben het hem mogelijk ge maakt de 25 jaren vol te maken door hun bezieling, liefde en toewijding, waarvoor hij hun hartelijk dank bracht. HET DIENSTBODENVRAAGSTUK. In ons artikeltje over bovenstaand on derwerp in ons Blad van Zaterdag j.l. schreven wij abusievelijk, dat de gelegen heid om zich op te geven voor deelneming aan den korten cursus ter opleiding tot hulp in het gezin zou zijn opengesteld in het Leidsche Volkshuis. Dit moet zijn: de Gemeentelijke Arbeids beurs aan het Levendaal, afdeeling Vrou wen, Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s., telkens des middags van 23 uur. HET HUWELIJK V^LN LA HELLE MARSEILLAISE.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1