LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 21 Februari 1936 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. DE ODRI0G. RECHTZAKEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vlootconferentie. De Amerikaanse-: e onderstaan.-.a.^ia- ris van marine Phillips heeft gisteren den Franschen gezant te Washington het antwoo'd van J Amerikaansche reget.'ing overhandigd op de déma.tlie, welke deze gezant twee dagen geleden bh de regee ring ie Washington had gedaan naar aanleiding van het verschil van meening tusschen de Fransche en Amerikaansche gedelegeerden t -r vlootconferentie. met betrekking tot.de afmeting "an slagsche pen In het antwoord van de cegecllng w o i d t uiteengezet, dai de Amerikaansche dele gatie op de vloolconterentie alle volmach ten heeft gekregen om op ieder oogenblik de kwesties, die zich op de conferentie voordoen, te bespreken en dat in verband hiermede de Amerikaansche regesring hoopt, dat de Fransche delegatie op de vlootconferentie wel met de Amerikaan sche delegatie zal willen bespreken, in hoeverre er een oplossing te vinden is voor het opgeworpen vraagstuk. Volgens de Morning Post gaan geruchten dat Italië een eventueele toestemming tot een vlootovereenkomst afhankelijk zou stellen van staking van de sanctie-politiek cn van het terugtrekken van de vloot uit de Middelandsche Zee. Het blad verneemt verder dat Frankrijk zou trachten de toestemming van Engeland te krijgen in uitwisseling van zijn eigen onderteekenlng van het luchtpact. In beide gevallen zou den van Engeland dus politieke concessies worden gevraagd als zijnde het land dat het meeste belang heeft bij de beperking van de bewapening ter zee. Dat is ijdele hoop. voegt het blad hier aan toe. Hoewel betrokken bij het succes van de conferentie zal Engeland noch in het eene. noch in het andere geval con cessies doen. De Roemeensche minister Titulescu zal op 27 dezer een bezoek brengen aan Praag. o DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. „Deutsches Nachrichten Buero" deelt mede: „In het Rijnland en in Westfalen wordt op het oogenblik door de geheime staats politie een actie gevoerd, met het doel de samenwerking tusschen een Katholieke jongemannen-vereeniging en de illegale communistische organisatie in Dultsch- iand aan het licht te brengen en een einde te maken aan de gemeenscha"-"lijk georganiseerde hoogverraderlilke actie. De act:, der geheime staatspolitie heeft ertoe geleid, dat tot dusver zeven com munistenleiders tien geesteliiken en vijf en veertig leekenleiders van de Katholieke jongemannenvereeniging zijn gearresteerd" Op bevel van den commissaris voor het Saargebied zijn alle r.let-nationaal-socia- listische jeugdorganisaties ontbonden. De Duitsche gezant te Bern heeft in structie gekregen de Zwitsersche regee ring een nota te overhandigen waarin oo de meeste nadrukkelijke wiize protest wordt ingediend tegen het besluit ran den Bondsraad, waarbij de lands- en districts leidingen der N.S.D.A.P. in Zwitserland weidt verboden De nota wijst op de ontoelaatbaarheid van het Zwitsersche optreden welke met bewijzen wordt gestaafd en keert zich tegen de in dit optreden gelegen politieke demonstratie. Er wordt uiting gegeven aan de verwachting dat het besluit van den Bondsraad ongedaan zal worden gemaakt. Naar de Neue Zürcher Ztg. uit Berliin verneemt ziin in Dultschland alle Zwit sersche vereenigingen (veertig in getal), verboden. Het zijn meest weldadigheids- vereenigingen. die steun genle'.ea van den Zwitserschen staat en van de kantons of gezelligheidsclubs. o FRANKRIJK. Het Fransch-Russische pact in de Kamer. Gistermiddag is in de Fransche Kamer het debat voortgezet over het wetsontwerp tot ratificatie van het Fransch-Russische pact. Als eerste voerde de dissidente commu nist Doriot het woord, die begon met te betreuren, dat de Fransche politiek reeds te lang zulk een groot land als Sovjet- Rusland had willen negeeren. zoodat een non-agressiepact derhalve met voldoening kon worden ontvangen. De acte die de Kamer thans zou moeten ratificeeren. was volgens Doriot echter geheel iets anders dan een non-agressiepact. Doriot wees op het verschil in den aard der beide landen, en vroeg zich af, hoe men zich een pact tusschen de twee landen kan voorstellen, wanneer de eene onderteekenaar zich de omverwerping van het sociaal regime van den ander ten doei stelt. Hij was van mee ning, dat dit plan tot een oorlog zou lei den. Vervolgens nam Herriot het woord, om in de eerste plaats te verklaren, dat het vraagstuk der veiligheid een buitenlandsch politieke aangelegenheid is, en dat het de bat niet naar het terrein der blnnenland- sche politiek moet worden verplaatst, waar zich wrok kan openbaren. Daarna trachtte Herriot de tegenwerpingen te weerleggen, die tijdens de voorgaande besprekingen waren gemaakt. Men heeft, zeide hij. een cijfer genoemd van 900.000 man, doch het Soviet-leger heeft thans een sterkte be reikt van 1.300.000 man. terwijl de reser ves op 3.500.000 man kunnen worden ge schat. Ten aanzien van de juridische be zwaren. die tegen het pact waren inge bracht, zeide Herriot, dat het accoord van zuiver Europeeschen aard is. Het heeft slechts betrekking op aanvallen o;o het eigen grondgebied Het is volkomen m overeenstemming met het Volkenbonds pact. In werkelijkheid is het een Fransch- Tsjechisch-Sovjet-Russisch pact. Herriot zeide vervolgens, dat, sedert de Sovjets te Genève hun intrede hadden gedaan, hun houding daar voorbeeldig was geweest. Zij kwamen naar Genève, omdat zij hun po litiek hadden gewijzigd. Gaat het erom. al dus Herriot. de Duitsche herbewapening te veroordeelen, dan schaart Litwlnoff zich aan onze zijde. Het standpunt, dat Litwi- nofi verdedigt, is. op het gebied der col lectieve veiligheid, hetzelfde als het onze. Herriot wees er vervolgens op, dat het Duitsch-Russische verdrag van Rapallo en het Dultsch-Poolsche verdrag waren ge sloten. zonder dat met Frankrijk óverleg was gepleegd. Frankrijk handelt dus op een wijze, waarop het het volste recht heeft. Onder applaus van de linkerzijde verklaarde Herriot daarop, dat niemand meer dan hij van meening was, dat een oprechte en diepe verzoening tusschen Frankrijk en Duitschiand gewenscht is. Hij herinnerde aan het plan Dawes en het plan Young en zeide: „Wij. die eraan medegewerkt hebben, om Duitschiand tot den Volkenbond te doen toelaten, kunnen ons er thans, na zijn vertrek, ongerust over maken, dat dit groote volk zich niet bij het groote gemeenschappelijke werk aan sluit Duitschiand had in zijn gebrek aan bewapening een voorwendsel om Genève te verlaten Nu het herbewapend heeft, weigert het terug te keeren. Frankrijk is van goeden wil Wij hebben rechters en wij hebben getuigen.' Herriot betoogde daarop, dat Frankrijk de politiek van col lectieve veiligheid moet voortzetten. Naar zijn meening diende Frankrijk aan zijn doctrine, arbitrage, veiligheid en ontwape ning, trouw te blijven. Herriot besloot met te verklaren, dat hij voor het pact zou stemmen, daar hij er niets in kon ontdek ken, dat niet strikt defensief was, zooals het de plicht van alle volkeren is, om zich te verdedigen „Ik verlang, dat men voor een pact stemt", aldus Herriot, dat nie mand benadeelt, dat niemand bedreigt, dat in het kader is van den Volkenbond, en in overeenstemming met Locarno, onze plich ten verzacht, en de toenadering tusschen twee groote volkeren begunstigt". De rede van Herriot werd hoofdzakelijk door de linkerzijde stormachtig toegejuist. De debatten zullen Dinsdagmiddag a.s. worden voortgezet. Gisteravond werd in de woning van Leon Blum medegedeeld dat den gezondheids toestand van Blum constant blijft. Hij moet nog volkomen rust houden. o SPANJE. Onder het nieuwe bewind. Voor het eerst is gisteren een kabinets raad gehouden. Alle ministers waren pre sent, behalve generaal Masquelet, minis ter van oorlog, en Alvarez Buylia, minister van handel en industrie die nog niet te Madrid zijn aangekomen. Allereerst werd besloten, alle gemeente raden, die na de afkondiging der repu bliek in April 1931 zijn gekozen, doch na de October-revolutle van 1934 werden ver vangen, weer in functie te herstellen. „Wij zijn vrienden en handhavers der grondwet", verklaarde Azana. na ailoop der beraadslagingen, in een interview met Elie Richard, den specialen verslaggever te Madrid van het blad „Soir" „Wij willen vóór alles, dat er orde heerscht. Wij willen vrede en sociale rechtvaa.rdigheid. Om te beginnen zullen wij trachten een oplossing te vinden van het voor Spanje zoo moeilijke probleem: de gelijkheid op belastinggebied. Wij zul len ernaar streven, een oplossing te vin den voor het agrarische vraagstuk, en te gelijkertijd een arbeidsregime vestigen. Wij zullen met het verzoek om amnes tie accoord gaan, doch gewacht moet wor den tot de cortes weder bijeengekomen is, om over deze wet te stemmen. Morgen zullen wij reeds de verschillende gevallen gaan bestudeeren. Wij zullen er intusschen toe overgaan, om, zooals de grondwet toe staat, de gevangenen voorwaardelijk in vrijheid te stellen. De cortes, die van rechts tot links vrijwel eenstemmig van meening zijn, dat op groote schaal am nestie dient te worden verleend, zullen op 16 Maart over de amnestiewet hebben te stemmen". Cp de vraag of hij zonder de socialisten zou regeeren, antwoordde Azana bevesti gend, eraan toevoegend: „Voor de ver kiezingscampagne hebben wij een pro gramma met zoo weinig mogelijke hervor mingen opgesteld, en hieraan zullen wij ons houden. Ik wil op wettige wijze regee ren. Wij willen socialen vrede en wen- schen orde". Er verluidt, dat 25.000 gevangenen vrij zullen komen. In 'n radiorede heeft Azana op alle bur gers een beroep gedaan, om den vrede te handhaven. De afgetreden minister-president Portela Valiadares, die de redenen uiteenzette waarom hij zijn ontslag had ingediend, zonder de samenstelling der nieuwe Cortes te hebben afgewacht, verklaard o.a.: „Na de eerste stemming ontbrak het 't kabinet aan het moreele gezag, hetwelk noodig is cm op doeltreffende wijze te regeeren. Het was onze plicht den weg vrij te laten voor hen, die bij de raadgeving van het volk zouden wor >en aangewezen. Bij het overdragen van het bewind aan Azana heb ik hem gezegd dat ik den oprechten wensch koester voor zijn welslagen. Ik heb vertrouwen in zijn gaven en in de recht schapenheid zijner bedoelingen om mede te werken aan den arbeid van een goed republikein." Uit Ponte Vedra wordt gemeld dat Emi- iiano Iglesias aldaar is gearresteerd. Het motief tot deze arrestatie is nog niet be kend. Iglesias behoort tot de radicale partij en was tot den 14den Februari j.l. ambassadeur in Mexico. Hij werd van zijn furctis ontheven wegens de publicatie van een zeer heftig tegen de regeering van Valiadares gekant verkiezingsmanifest. In enkele plaatsen is het wederom tot botsingen gekomen, soeciaal te Huelva. waar een drukkerij werd vernield en te Alicante, waar een drukkerij en een kloos ter in brand werden gestoken. Om kapitaalvlucht te voorkomen, is een strenge grenscontrole ingesteld. De Traditionalisten (monarchisten) heb ben in de pers een nota gepubliceerd, waarin zij verklaren uit patriottische over wegingen tegenstanders te zijn van de re- geering Azana en het republikeinse!) be wind. Evenwel zullen zij „iedere keer, dat de regeering hen noodig heeft om een dienst te bewijzen aan Snanje, de beste medewei kers zijn, loyaal en belangeloos, niet om de regeering, doch voor het va derland, waarvan de nooden hen ter harte gaan." DENEMARKEN. Naar een uitsluiting? Daar de pogingen der regeering. om een accoord tot stand te brengen met betrek king tot de kwestie van de loonen en arbeidstijden, gefaald hebben, is besloten tot een lockout, die Zaterdag a.s. in wer king zal treden en waardoor meer dan 100.000 arbeiders getroffen zullen worden. o ZUID-AMERIKA. De nieuwe regeering van Paraguay. Kolonel Franco heeft een regeering ge vormd. Oud-president Ayala en alle onder-mi nisters op één na en vele aanhangers van het vorig regiem worden op het ministerie van marine gevangen gehouden. De vroe gere minister van nationale economie heeft een toevlucht gezocht op een bui- tenlandsche legatie. De regeering besloot het vredesverdrag met. Bolivia te hand haven en alle diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers in het buitenland te vervangen. JAPAN. De verkiezingen. De verkiezingen zijn rustig verloopen. Velen hebben met gestemd, vooral te Osaka en Kyoto, waar slechts 60 van de kiezers hun stem uitbrachten. Dit wordt toegeschreven aan het strenge op treden van de politie, welke fraude wilde voorkomen. 35 candldaten en een duizend- lal kiezers werden gearresteerd. Het blad „Asami" voorspelt een winst voor de pro letarische partijen. Professor Minobe. de bekende wetgeleerde, is door een revol verschot aan het been gewond door een onbekende, die zelf ernstig werd gewond door een onmiddellijk toesnellenden poli tieman. Minobe heeft een boek geschre ven waarin een theorie staat over het keizerschap welke niet overeenstemt met die welke algemeen in Japan geldt. o VEREENIGDE STATEN. Onderzoek naar den wapenhandel gesloten. De Senaatscommissie voor het onder zoek naar de gedragingen van den parti culieren wapenhandel heeft haar enquete gesloten. In Maart zal de commissie het Huls van Afgevaardigden wetsontwerpen voorleg gen. Als onmiddellijk gevolg van de aan het licht gekomen feiten heeft de Senaat eenstemmig een wet aangenomen, waar door de uitvoer van vuurwapenen en munitie als misdrijf wordt beschouwd, tenzij de uitvoer geschiedt door toegela ten handelaars. Tegen overtreding van deze wet worden gevangenisstraf tot ten hoogste vijf Jaar of boete bedreigd. De wet richt zich in hoofdzaak tegen de wapen- leveranties aan de Amerikaansche onder wereld. maar ook tegen den verkoop van wapenen van het leger aan Zuid-Ameri- kaansche staten. DE VERKIEZINGEN IN JAPAN. TOKIO, 21 Februari. (Reuter). De voor- looplge uitslag van de verkiezingen luidt als volgt: zetels Mlnseito (regeeringspartlj 43 Seloekai toppositie l 26 Sociale party der massa (proletarlërsi 9 Onafhankelljken 4 Showakal l Hoewel eerst morgen de definitieve uit slag bekend kan zijn. is het wel reeds duidelijk, dat de Mlnseito de overwinning heeft behaald. De proletariërs hebben verder meer succes behaald dan men verwachtte. o ONDERZOEK NAAR DE OORZAKEN DER VLIEGONGELUKKEN. LONDEN. 21 Febr. (A.N.P.) De drie ernstige ongevallen die de Brits me lucht macht gedurende de laatste 48 uur heb ben getroffen, zijn voor de bevoegoe in stanties aanleiding geweest tot .iet in stellen van een grondig onder?: ck naar de oorzaak. De „Daily Mail" komt met de onthul ling dat politle-ambtenaren aan dit on derzoek dee] hebben, daar men. te oor- deelen naar de omstandigheden de moge lijkheid van sabotage niet als uitgesloten kan beschouwen. Volgens het blad wordt dit vermoeden versterkt door de onthul lingen over de gevallen van sabotage aan boord van Britsche oorlogsschepen. De „Daily Mail" wijst er op. dat de beide toestellen, die in den nacht van Woensdag oo Donderdag neerstorten, nachtsbombar dementsvliegtuigen van de nieuwste soort waren d'.e op hetzelfde vliegveld thuls- behoorden. Beide toestellen waren voor zien van de modernste radio-installaties, zoodat verdwalen zoo goed als uitgesloten moet ziin geweest o NEKKRAMP IN VIRGINIA. NEW-YORK. 21 Febr. A.N.P.)Te Big Stone Cap in Virginia en in de omgeving dezer stad hebben zich eenlge tientallen gevallen van nekkramp voorgedaan. Vier personen aijn aan deze ziekte overleden. Er zijn uitgebreide quarantainemaatrege len getroffen. o WEGENS WOEST RIJDEN TER DOOD VEROORDEELD. MOSKOU, 21 Febr. (A.N.P.). Een chauffeur van een vrachtauto, die door woest rijden de verwonding van drie men- sohen op zijn geweten heeft, is ter dood veroordeeld. PASTOOR TOT 7 MAANDEN GEVANGENIS VEROORDEELD. ARNSBERG (Westfalen) 21 Febr. (A.N.P.) De pastoor van Amsberg, Joseph Boe- mer is veroordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf, omdat hij in Mei 1935 een défilé van 300 jeugdige Katho.ieken in uni form met banieren heeft georganiseerd, omdat hij de sterilisatie heeft be- crltlseerd en omdat hij van den kansel de geloovigen heeft aangespoord te bidden en te communiceeren voor de kloosterlingen, die in verband met de deviezen-schandalen zijn gearresteerd. -o DERDE VLUCHT VAN MELROSE ENG ELANDAUTRALIE. AIDELAIDE, 21 Febr. (Reuter). James Melrose is naar Engeland vertrokken, ten einde een nieuw vliegtuig, een z.g. „Phoe nix" te koopen, waarmede hij zijn derde vlucht naar Australië wil maken Zijn eerste vlucht naar Australië maakte hij tijdens de Melbourne Air-Race in Oc tober 1934, zijn tweede vlucht verleden jaar, welke hij onderbrak om deel te nemen aan de nasporingen naar Kingsford Smith. o DOL GEWORDEN KAMEEL DOODT VIER PERSONEN. BOMBAY. 21 Febr. (Reuter). In Kannur, een dorpje bij Bijapour heeft een dol geworden kameel vier personen gedood en eenige anderen ernstig gewond. Het beest rende in het dorp rond, iedereen bijtend en trappend die hem op zijn weg kwam, of hem trachtte te vangen. Het rende door de velden en beschadigde den oogst. Eindelijk gelukte het eenlge be woners van het dorp het dier In een hoek te drijven en op te sluiten. o GROOTE OVERSTROOMINGEN IN SPANJE. MADRID. 20 Febr. ((Reuter). In de provincies Andalusie, Zamora. Valladoled cn Badajoz breiden de overstroomlngen zich uit. In Andaluslë moesten 2500 ge zinnen hun woningen ontruimen. Van slachtoffers is nog geen melding gemaakt. De materleele schade ls zeer groot. o DE AARDBEVING. TOKIO, 20 Febr. (Reuter). De aardbe ving welke hedenochtend werd gevoeld in Osaka. Kioto, Kobe en Nara, heeft naar thans wordt vernomen 5 dooden geëlscht. o TWIST TUSSCHEN KAMERLEDEN. PARIJS. 20 Febr. iReuter). In de wan delgangen van de Kamer sprak heden ochtend de communist Ramotte den ge matigden Glrondljn Henriot aan en ver weet hem zijn interventie in de Kamer tegen de communisten. Getuigen van het incident verklaren, dat Ramotte Henrlot. in het gelaat sloeg en zich verwijderde toen de andere leden tusschen belden wilden komen. o GEEN VERKLARING VAN EDEN. LONDEN. 20 Febr (Reuter). Om tech nische redenen heeft Eden in het Lager huis geen verklaring afgelegd inzake de publicatie van het geheime Britsche docu ment 'n Rome. Een onderhoud met Ras Motloegheta DESSIE, 21 Febr. (Reuter) „Om streeks 12 tot 14 Febr. gaf ik mij er re kenschap van. dat de vijand een groote aanval voorbereidde en ik gelastte epn strategischen terugtocht. De Itallaansche voorposten merkten dit evenwel en vielpn onmiddellijk aan. zoodat een slag ont stond", zoo verklaarde Ras Moeloegheta. „In de olaatselljke gevechten tusschen 12 en 17 Febr zoo verklaarde hij verder, „verloren de Abessiinen 147 dooden cn 268 gewonden. De verliezen van den vijand waren veel hooger. In den nacht van 16 Febr. liepen 1500 Erythreanen met wapens en munitie naar mijn zijde over". DESSIE. 21 Febr. (Reuter) Hel rap port van Ras Moeloegheta ls in Abessljn- sche kringen met voldoening ontvangen, men was hier verontrust door de cijfers, welke de Italianen publiceerden en het ct bwijgen van Ras Moeloegheta. Naar vernomen wordt is Ras Kassa ir. contact getreden met Ras Moeloegheta. hetzeen bewijst, dat de bewering van de l'aliaansche legerleiding, dat de troepen van Ras Moeloegheta zijn afgesneden van de hoofdmacht, onjuist is. Hevige regen in Ogaden. HARRAR, 21 Febr i Reuter) Het ge bied van Harrar en Ogaden is onbegaan baar door de voortdurende oveivloedlgc regens. De Britsche pers «ver het gestolen document. LONDEN. 21 Febr. (Reuter) - Alle Britsche bladen leveren commentaar op de publicatie van het Britsche geheime document en men ls het erover eens, dat hierdoor de positie van Italië niel verbe terd is. Het document bewijst dc belange loosheid van Engeland. „Times" schrijft: „Wat werkelijk ge heimzinnig is in de kwestie van het, docu ment is, dat de Duce dacht, dat publi catie nuttig was. Het rapport verhaalt een eigen geschiedenis en bewijst, dat de Brit sche regeering geen enkel zelfzuchtig ba- long had, om Abessynië te verdedigen Het- systeem van slavernij is een o ld oarbarlsme, een barbarisme van te 20ste eeuw is een aanvalsoorlog. De regeeiuer van Abessynië tracht zichzelf te bevrijden van het eerste barbarisme, doch de re geerder van Italië beroemt zich nog op het tweede. Dc sancties PARIJS, 21 Febr. IA. N. P.) - De .Oeuvre" meent, dat het vrij onwaar schijnlijk Is, dat nieuwe sanctiei.iaatrege- lcn tegen Italië zullen worden getroffen. Het blad acht het vermoeden bevestigd, dat de minister van buitenlandsche zaken, KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter alhier heeft de vol gende uitspraken gedaan: K. R. Venhuizen, overtr. motor- en rij- wielregl. f25 of 10 d.; A. Th. v. L. Alphen a. d. Rijn, idem f. 15 of 5 d.; C. J. v. H. overtr. ijkwet f 1 of 1 d. met verbeurdver- kl. Inhoudsmaat; H. v, R. idem idem met vcrbeurdverkl. gewicht; C. J. D. Noord- wljkerhout, wielrijden zonder bel en over treding rfjkswegenregl. 2xf2 of 2x1 d.: I. P. overtreding motor- en rijwlelwet f 5 of 2 d.; C. A. H. Voorburg, overtr. motor en rijwielregl. f5 of 2 d.; P. J. R. Over treding verord. Lelden op het verkeer te land 10xf5 of 10x2 d.; J. D. Hazerswou- de, te Lelden rooken in de runderhal van het slachthuis f 2 of 1 d. A: V. Rheden, overtr. Zondagswet f 1 of 1 d.; H. V. idem idem idem; B. B. zwervende, te Noord- wijkerhout zonder vergunning venten f 2 of 1 d.; T. v. d. V. idem f. 2 of 1 d. M. v. d. H„ overtreding fnotor- en rij wielregl., f. 6 of 2 d.; W. J. R„ Noordwijk, openbare dronkenschap, f.5 of 2 d.; P. A. C„ Haarlemmermeer, overtr. motor- eh rijwlelwet f. 10 of 4 d R. Th. P., Amster dam, Idem, f.5 of 2 d.; Chr. v. W„ Zoe- termeer, overtr. spoorwegwet, f. 3 of 1 d.; C. B. Z„ autorijden zonder verlicht num mer met letter en zonder rood achterlicht, 2-maal f.4 of 2-maal 2 d J. V., Sassen- beim, geen geldig rijbewijs vertoonen, f. 10 of 4 d.; J. H. A., als bestuurder van een rijwiel geen teeken geven bij veranderen van richting, 1.3 of 1 d.; H. A. v. d. F.. Den Haag, zonder noodzaak links van den weg autorijden, f.5 of 2 d.; G. O., Kat wijk, wielrijden over een gesloten ver klaarden weg, f. 2 of 1 d.; A. v. d. P„ idem idem, f. 2 af 1 d.; Th. v. d. V., Hazers- woude, idem f. 2 of 1 d.; J. K., Den Haag, autorijden met ondeugdelijke remmen, f.10 of 4 d.; W. A. J. A„ Noordwijk, een auto laten staan zonder licht en rood achterlicht, 2-maal f. 2 of 2-maal 1 d.l J- v. S., Voorhout, autorijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood ach- telicht 2-maal f. 4 of 2-maal 2 d. J. V. Sassenheim, autorijden zonder licht f. 7.50 of 3 d.; M. J. W. Noordwijk, een auto laten staan zonder licht en zonder rood achterlicht 2 x f, 2 of 2 x 1 d.; A. v. I. Rijnsburg, wielrijden zonder bel f.2 of 1. d.; IJ. v d B. Katwijk, wielrijden zonder licht f. 3 of 1 d.; G. A. v. K. idem f. 3 of 1 d.; A. O. Katwijk, idem f.3 of 1 d.; J. P. idem f.3 of 1 d.; S. v. d. M. Rijnsburg, overtreding motor- en rijwielregl. f.3 of 1 d.; W. C. L overtreding verord. Leiden op de straatpoiitle f. 2 of 1 d.: W. C. v. d. Z. zwervende, loopen op verboden grond f. 10 of 4 d.; F G. S. te Leiden, zonder vergun ning op den openbaren weg muziek maken .1.2 of 1 d. o HAAGSCHE POLITIERECHTER. De politierechter prof. ir. van Bemmelen heeft heden vonnis gewezen tegen dr. P. M., tegen wien op 14 dezer door het O. M. wegens het zich in beleedigenden vorm uitlaten over een groep van de bevolking (art. 137 c Wetboek van Strafrechtj een geldboete van f. 100 subs. 20 dagen is ge- eischt. Verdachte heeft In het nummer van 23 Maart 1935 van de „Nederlandsche Natio naal Socialist" een artikel doen opnemen dat beleedigende uitdrukkingen bevatte aan het adres van de Joden. Verdachte's uitvoerig verweer was, dat hij niet de Joden doch alleen den Jood- schen geest heeft bedoeld. De politierechter heeft verdachte schul dig verklaard aan overtreding van voor noemd artikel en hem veroordeeld tot f. 300 boete subs. 100 dagen hechtenis. o UITSPRAAK IN DE MIJDRECHTSCHE MILLIOENENZAAK. Kweeker tot twee jaar veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde vanmorgen den Mijdrechtschen kweeker J. B., wegens het gebruik maken van valsche geschriften tot een gevange nisstraf van twee Jaar. De man is reeds eerder veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, omdat hij zich met valsche documenten poogde meester te maken van een groot deel van de mil- lioenenerfenis, nagelaten door mevrouw de weduwe Van Wieringen van Soest uit Mijdrecht. In het civiele proces, dat na de eerste veroordeeling voor verd. werd doorgezet, legde hij stukken over, waaruit zou moeten blijken, dat hij recht had op onroerende goederen ter waarde van drie ton. Deze koopacte bleek echter aldus de deskun digen eveneens valsch te zijn. De offi cier van Justitie stelde opnieuw een ver volging in en requlreerde een gevangenis straf van twee laar. Conform dezen elsch wees de rechtbank vonnis. Het vonnis is vooral gegrond op de des kundige verklaringen van dr. Schrijver en dr. Romer, die de stukken valsch ver klaarden. Ook bleek uit getuigenverkla ringen de onaannemelijkheid van verd.'s bewering, dat hij de vertrouwensman van mevr. "Van W. zou zijn geweest. Naar wij vernemen zal verd. van dit vonnis in hooger beroep gaan. Jlandln, te Geneve niet het initiatief zal nemen, doch zich zal aansluiten bij de meerderheid. De „Oeuvre" gelooft verder te kunnen bevestigen, dat het Vatlcaan den Tsiecho- Slowaakschen president, Benesj, heeft uitgenoodigd. als bemiddelaar in de Abes- sijnsche kwestie op te treden. Benesj zou zijn toestemming verbonden hebben aan de volgende twee voorwaarden: Italië moet zijn mlnimumeischen bekend ma ken; het moet zich verplichten, een rege- !ng te aanvaarden, waarbij met die eischen rekening is gehouden. Deze aan gelegenheid is volgens het blad nog niet gevorderd. Het schijnt echter, dat er weinig kans op succes ls voor dergelijke utmiddelingspog!ngen. Het Italiaansohe legerbericUt. ROME, 21 Febr. (Reuter) - Maar schalk Badoglio seint het 132ste leger- bn-icht, dat als volgt luidt: Het eerste leger heeft oe belangrijke stelling Aderat ten Zuiden vu Bocta bezet. De luchtmacht was overal aan het front zeer actief. Aan 't Somaüfrout is de toestand onveranderd. 1-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2