IBIS SHAG Dobbelitramt lekker De politieke toestand in België LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 21 Februari 1936 GEMENGD NIEUWS. RECHTZAKEN. Berichten vorige oplage. In het zicht van de parlementaire verkiezingen. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Donderdag 27 Februari van 10—14.30 uur, wegens het schieten met geschut MALVERSATIES DOOR AMSTERDAMSCH NOTARIS? Naar wij vernemen zijn bij de Justitie klachten ingekomen van Dersonen. die aan den Amsterdamschen notaris K. gelden toevertrouwd hebben waaromtrent vermoe dens zijn gerezen, dat met het beheer van deze gelden onregelmatigheden zijn ge pleegd. In dit verband heeft de officier van Justitie de Centrale Recherche oDdracht gegeven, een onderzoek in te stellen. Notaris K. heeft naar destijds ls ge meld kort geleden, wegens financieele moeilijkheden surséance van betaling aangevraagd en zijn ontslag uit zijn functie verzocht. GETROFFEN DOOR BOOMSTAM. Ou den Rijksstraatweg nabij de Kanaal- brug te Loenen is gisteren een verkeers ongeluk gebeurd waarbij de heer L. S. wonende Pres, Steynolantsoen 3 te Am- steioi rr. ernstig werd gev-nd Op den rijksweg tusschen Loenen cn Abcoude worden niet minder dan acht honderd boomen die aangetast zün door de iepziekte, gerooid en met mallejans naar het Merwedekanaai gebracht waar zij per schip naar elders worden vervoerd. Gistermorgen was een mallejan den spoorwegovergang gepasseerd bij den Kanaaldijk: de voerman gaf geen teeken. De heer S.. die oer motorrijwiel kwam aanrijden, kreeg ten gevolge van het om zwenken van den boom een klap tegen het hoofd. Omwonenden brachten den getroffene naar het wachthuisje van den spoorweg. Een agent van politie te Loenjn was spoedig ter plaatse en legde een nood verband: dr. De Jong uit Loenen verleen de verdere hulp. Later ls de heer S. per auto naar Amsterdam vervoerd. DE MALVERSATIES TE GILSE RIJEN. Omtrent den omvang der fraude ge pleegd door den gemeente-ontvanger van Gilse Rijen, den heer J. J. B. die zichzelf de vorige week bij den officier van justitie te Breda aanmeldde en in het Huls van Bewaring werd Ingesloten, vernemen wij aldus het Vad van welingelichte zijde dat deze zich wat de gemeentekas betreft, beperkt tot ongeveer f. 4000 welke door den heer B. verduisterd zijn van ontvangen school- en leges-gelden Deze verduistering was bij den burge meester van Gilse Rijen reeds eenige weken bekend doch daaraan was geen ruchtbaarheid gegeven, daar de familie van den heer B zich bereid verklaard had het tekort aan te zuiveren terwiil de heer B. zelf eervol ontslag uit zün functie zou aanvragen. Naast gemeente-ontvanger was de heer B. echter penningmeester van een groot aantal vereenigingen en ook uit de kas sen van die vereenigingen bleken verschil lende bedragen verdwenen te zün. Dit kon tenslotte al evenmin verborgen blijven: zulks ls de directe aanleiding geweest, dat de heer B. zich bü de justitie aanmeldde. Voor kermlsllevend Gilse ls de fraude van den heer B. een strop, omdat ook het geld uit de z.g. „dubbeltjespotten" een soort kermlsspaarpot door hem is ver duisterd, Groote verwondering heeft ln Gilse Rijen vooral het f t gewekt dat de heer B reeds eerder op een belangrijke fraude was betrapt, doch toen als ontvanger ls gehandhaafd gebleven nadat de vader van den heer B. het tekort had aange zuiverd. o ONEERLIJK KANTOORHOUDER TE HEERDE. De brievenbesteller en kantoorhouder van het hulppostkantoor te Vaassen, gem. Heerde is aangehouden, verdacht van ver duistering van belastinggelden, welke hU van belastingplichtigen ontvangen en niet afgedragen had. Gemeld wordt, dat op deze wijze onge veer zeshonderd gulden verduisterd ls. De man, die 33 dienstjaren heeft schijnt tot zijn handelingen te zijn gekomen door moeilijkheden met een kippenbedrijfje, dat hij naast zijn ambtelijken staat aan hield, en dat door de tijdsomstandigheden minder goed ging. HIJ ls uit zijn betrekking geschorst. Na verhoor door de Justitie te Zwolle ls hij thans weer op vrije voeten gesteld. BUITENLANDSCH GEMENGD. VLIEGONGEVALLEN. Op 't vliegveld Cranwell is een Engelsch militair vliegtuig neergestort. Een majoor en een soldaat kwamen hierbij om het leven. Het Britsche vliegtuig, dat in de baai van Sainte Adresse bij Havre is gezonken, is gelicht en naar den wal gebracht. Aan boord van het toestel heeft men geen lijken meer gevonden. Een amphlblevliegtuig van de Fransche marine ls te Necqueville neergestort. Een onderofficier werd gedood, een ander ern stig gewond. Een drlemotorig vliegtuig van den gere- gelden dienst TriestZara is nabij de kust van Istrië ln zee gestort. De piloot en een passagier kwamen hierbij om het leven, terwijl drie andere Inzittenden ge wond werden. Het vliegtuig is inmiddels gelicht. MUSEUMDIEFSTAL TE BRUSSEL. In de Koninklijke Musea voor Kunst en Geschiedenis te Brussel ls een beeldhouw werk uit de 16e eeuw. een tafereel ln al bast. voorstellende het Laatste Avond maal, spoorloos verdwenen. De directie van het museum zal een be schrijving van het verdwenen beeldhouw werk aan de kunsthandelaars ln binnen- «n buitenland doen toekomen, teneinde de opsporing te vergemakkelijken. (Hbld.) RECLAME. 9072 DE INBRAAK BIJ LISSONE TE AMSTERDAM. VOOP OE PIJP ROOKT IBIS EN StEN ANDERE S H Al» OVERVAL IN EEN TREIN? In een wagen van den z.g. „Arlberg- express" is, ln de nabijheid van Llnz (Oos tenrijk), In een coupé derde klasse, een jonge man op den grond liggende ge vonden. Hij was geboeid en had een prop in den mond. Zijn kleeren waren verscheurd. De man beweert door onbekende daders te zijn overvallen. Men acht het echter niet uitgesloten, dat het hier een gefingeerden overval betreft. ZWENDELAAR GEPAKT. Een huwelijkszwendelaar die ln de laat ste 6 maanden niet minder dan 80.00 mark heeft buit gemaakt, ls door de politie te Berlijn onschadelijk gemaakt. Het is de 43- jarige Gustaph die op het punt stond een dame van 35 Jaar van 30.000 mark te ont lasten. Maar op het laatste ooeenbllk kreeg de dame achterdocht en lichtte de politie in. Gustaph is op het station Zoö gearres teerd toen hij van een reis terugkeerde. HIJ placht zich voor te doen als bankdi recteur of leider van een groote zaak ln levensmiddelen en heette nu eens Schro der, dan weer Döring of Wernber. BRAND IN EEN KLOOSTER. Te Hezleton in den staat Pennsylvanië is het klooster St. Gabriel afgebrand De kostbaarheden van het klooster konden worden gered. AARDBEVING IN JAPAN. Dooden en schade. Kort na 10 uur ln den morgen heeft te Osaka Kioto in Kobe een zware aaraoe- ving plaatsgehad. Te Osaka is op verschillende plaatsen brand uitgebroken. Vele huizen ln de stad en de omgeving zijn Ingestort. De electri- sche centrale ls beschadigd. Volgens de eerste berichten zouden er 3 dooden te betreuren zijn. Het waren 3 werklieden die op een schoorsteen werkten en omlaag werden geslingerd. Rondom Osaka zijn nieuwe aardschok ken gevoeld De bewoners hebben hun huizen verlaten. Het Seismograflsch Instituut te Tokio spreekt van een zeldzaam uitgestrekt aardbevingsgebled waarbij volgens tot dusver ontvangen berichten betrekkelijk weinig schade is aangericht. Vermoedelijk zijn te Osaka nog meerde ren gedood tengevolge van het Instorten van hulzen. De schade ls vrij aanzienlijk. Op 12 plaatsen brak brand uit doch deze branden werden spoedig gebluscht. De telefoon en telegraaf lijnen werden ver broken. De opening van de effectenbeurs en de katcenbeurs werd vertraagd. Te Kobe en Nagoya ts slechts geringe schade aangericht. Onderstaande berichten werden reeds in een deel van onze vorige oplaag opgenomen. ACTETASCH MET F. 5400 GESTOLEN. Behandeling in hooger beroep. Op 20 Augustus 1934 ontdekte het kan toorpersoneel van het reisbureau Llssone, gevestigd in de Leidschestraat te Amster dam. d't Inbrekers een bezoek aan het perceel hadden gebracht. Men vond de deur van de brandkast geopend, een be drag van f. 18.000 was gestolen. De politie vond een spoor, dat leidde naar een werkster, die dikwijls in de zaak had gewerkt. Tenslotte deed de politie een huiszoeking; de man legde een vol ledige bekentenis af; twee eveneens gear resteerde vrouwen bleven aanvankelijk hun onschuld volhouden, evenals een vierde verdachte. De werkvrouw en haar vriend, een zekere Jan B„ bekenden, doch de laatste verklaarde, door Nel K„ een bekende figuur in donker Amsterdam, te zijn ver leid tot dezen diefstal. Zijn vriendin had hem willen terughouden, had de zaak zelfs willen aangeven. Doch Nel K. had den man aangeraden zijn vriendin een deel van de buit te geven, dan was ze mede plichtig en moest ze haar mond wel hou den. Nel K. ontkende steeds, dat de zaak zich zoo had toegedragen. Twee van de vier verdachten berustten in de straffen, waartoe ze door de recht bank waren veroordeeld. Tegen de vrij spraak van Jan K„ de broer van Nel K., teekende de Officer appèl aan. Ook in de zaak tegen Nel K, die tot twee jaar is veroordeeld, teekenden het O. M. en de verdachte appèl aan. De Officier had n.l. vier jaar tegen haar geëischt. Vandaag behandelde het Gerechtshof deze geruchtmakende Inbraak. Eerst stond Nel K. terecht, verdacht van diefstal, subs, heling. De vrouw handhaaft haar ontkentenis. Volgens haar was hier sprake van een wraakoefening van J. B. (die in zijn vonnis berust heeft). „Hij heeft zich nu toch genoeg gewro ken, ik zit nu 16 maanden. Na een langdurig getuigenverhoor, dat geen enkel nieuw gezichtspunt opende, zeide de procureur-generaal dat hij niet bewezen acht. dat Nel K dien bewusten nacht het gebouw binnen is geweest; wel neemt hij aan. dat zij geweten heeft wat er bij Lissone is gebeurd. Ook staat z.i. vast. dat verdachte een deel van het geld, wetende, dat het van diefstal afkomstig was. ten gesohenke heeft aangenomen. Ook achtte spr. bewe zen, dat verd. het geld heeft vervoerd en verborgen gehouden. Betreffende de straf maat zeide de procureur-generaal, dat er een groot verschil bestaat tusschen het plegen van een zoo ernstig misdrijf "als diefstal van vele duizenden guldens uit een brandkast in een kantoorgebouw en het vervoeren en bewaren van de bult en het daarvoor aannemen van een belooning. Het O.M. eischte tenslotte vernietiging van het vonnis der rechtbank en verd.'s veroordeeling wegens heling tot twee jaar gevangenisstraf rpet aftrek van voorarrest. Hierna werd detank tegen den broer van de eerste verdachte behandeld. Hij is door de rechtbank vrijgesproken. Ook tegen hem zün de bezwarendste verkla ringen afgelegd door „Jantje" B. „Meneer de president" zeide verd., „Ik ben volmaakt onschuldig en Jantje heeft het een maand of wat geleden ln den cel wagen zelf toegegeven." Pres: „Wel toevallig, dat u die uitlating net hoorde!" Dezelfde getuigen als in de eerste zaak I werden gehoord: .Jantje" B. gaf thans min of meer toe, dat hij ln den celwagen had gezegd: „Nel en haar broer hebben me verraden". De procureur-generaal mr. D. RelUngh zeide in zijn requisitoir, dat alleen „Jantje B heeft gezegd, dat deze verd. mede den 1 diefstal heeft gepleegd. Geen enkele andere verklaring bevestigt dit. Spr. requireerde bevestiging van net vrijsprekend vonnis der rechtbank. Arrest 5 Maart. O (Van onzen correspondent.) BRUSSEL. 19 Febr. 1936 De voorbereidende periode. Alles wat er ln België op het oogenblik gebeurt dient men te onderzoeken met het oog gericht op de nakende verkiezin gen. Wat men in de pers te lezen krijgt. Je handelingen van de leidende politici, de beraadslagingen van de politieke groepen en de parlementairen, de verschillende partljbesluiten. alles geeft al een voor smaakje van den kiesstrijd en men moet al heel wat scherpzinnigheid gebruiken om klaar te zien. Alles laat voorzien, dat de parlemen taire verkiezingen van 21 Juni buitenge woon interessant zullen zijn want in de geschiedenis van dit land hebben zij slechts zelden plaats gehad in dergelijke bewogen omstandigheden van economi- schen nood en politieke ontreddering, zoo wel in nationaal als in internationaal op zicht. De regeering had een plan gereed om de verkiezingen tot October te ver dagen, doch alleen aan katholieke zijde, en dan nog niet bij de Vlaamsche katho lieken, vond dit plan een meerderheid, zoodat de regeering het heeft moeten op doeken en de verkiezingen op 21 Juni heeft moeten vaststellen, voor Kamer en Senaat, en op 28 Juni voor de provincie raden. Normaal hadden zij in Mei moeten uitgeschreven worden, doch dit viel slecht uit daar de periode van volmacht, welke de regeering heeft gekregen, bij de deva luatie van den frank, einde Maart ver strijkt en de kiesstrijd dan had moeten gevoerd worden terwijl het debat over de wijze waarop van deze volmacht is ge bruik gemaakt, plaats had. Niettemin zul len de verkiezingen toch in het teeken staan van dit debat en als de verschilen- de partijen gemeend nebben dat zulks beter was, of toch niet nadeellg, dan zal net wel geweest zijn omdat zij er veel van verwachten, om er munt uit te slaan, voor óe propaganda. Aan socialistische zijde was het opvallend dat zij de verkiezingen wenschten onmiddellijk na het debat over de politiek van de devaluatie-regeering, Jle zij echter de regeering noemen van het nationaal herstel. De vraag is natuurlijk, hoe de kiezers zullen reageeren, want de genen die door de politiek van de regeering Van Zeeland het meest hebben geleden zijn Juist degenen die. voor een groot aan tal, behooren tot de clientèle van de socia listische partij. Men moet maar kennis hebben van de wrijving die er sedert maanden bestaat tusschen de syndicalis tische leiders bij dc socialisten, en de po litieke. om te beseffen dat dit geen ijdel woord is. Hoe men over een devaluatie van de nationale munt ook denken kan. een feit kan men toch niet wegcijferen en dit feit is nu eenmaal dat de levensduurte officieel met. 14";. is gestegen in werke lijkheid echter met het dubbele en dat nergens, zelfs niet eens bij het personeel van de openbare besturen, een aanpassing van de loonen ls gebeurd. Gaat het beter I met handel en industrie, is de werkloos- heid in een kleine mate verminderd, de levensmoeilijkheden zijn voor een groot deel van het publiek toegenomen. Bij de verkiezingspropaganda zal het er op aan komen voor de socialisten, de verimt-' woordelijkheid voor de operatie op den i 'Ug van de anderen te schuiven, de voor- j dcelen voor eigen rekening te nemen, en levens te doen gelooven dat alles wel beter zal gaan indien zü de volstrekte meerder- I held moesten hebben. Dit alles is echter nog later te onder- I zoeken, wanneer de partijen positie zullen hebben gekozen. Wij bevinden ons nu in de voorbereidende periode en deze wordt heheerscht door het militaire vraagstuk en de quaestie van de toepassing der grondwettelijke bepalingen nopens het aantal volksvertegenwoordigers, in ver houding met de bevolking. Van een incasseerder te Rotterdam. Gistermorgen heeft de 47-jarige incas seerder A. v. V„ die reeds 30 jaar ln dienst ls bij de firma Schaardenburg, aan den Coolsingel te Rotterdam, bij de politie aangifte gedaan dat in de Westewagen straat zijn fiets ls gestolen, waaraan een actetasch zat waarin f. 5400. Het geld had de man bij de firma Mees en Zoon gehaald. In de Westewagestraat moest v. V. bij een boterhandelaar eenige lnkoopen doen voor de heeren op kantoor en hij liet zijn fiets met de tasch onbeheerd staan. Toen hij terug kwam waren flets en tasch verdwenen. Een belooning wordt uitgeloofd aan hen, die Inlichtingen kunnen verschaffen welke tot opsporing van het geld kunnen leiden. DOODELIJK ONGEVAL IN EEN SCHOOL TE MAASTRICHT. Meisje door een vallend schoolbord getroffen. In de O.L. school aan de Herbenesstraat te Maastricht ls een 12-jarig meisje M. C. Gijbels. door een van de muur vallend schoolbord gedood. Het meisje maakte het bord schoon toen dit plotseling los schoot en bovenop het kind terecht kwam. De recherche heeft een onderzoek inge steld en het lijkje ln beslag genomen. MISHANDELING MET EEN BROODMES. Poging tot moord was ten laste gelegd aan den 22-jarigen opperman H. A. L. uit Schoonhoven, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Rotterdam. In den middag van 18 Nov. van het vorig jaar had verdachte met zijn broer Piet ruzie gekregen, omdat laatstgenoem de weer om sigaretten vroeg, nadat hij den vorigen dag van verdachte al een pakje had gekregen. Bovendien was ver dachte gebelgd over het feit, dat zijn broer Plet hem maar liet werken en zelf niets uitvoerde, 's Avonds om negen uur is verdachte naar bed gegaan; hij nam een broodmes mee en bleef wachten tot zün broer thuiskwam. Ongeveer twee uur later sloop verdachte naar beneden en liep met het mes gewapend op zijn broer toe die in tie keuken zat te lezen. Deze, die al meer was bedreigd, wierp zich op "erdachte om te trachten hem het mes te ontnemen. Bij die worsteling heeft ver dachte zijn broer ln borst, bulk en armen gestoken. Ter terechtzitting verklaarde verdachte, dat hij nooit de bedoeling heeft gehad zijn broer te vermoorden. Uit de verkla ringen van den mishandelde bleek, dat de verhouding tusschen beide broers al lang slecht was. Getuige erkende echter zelf daartoe aanleiding gegeven te hebben. Verdachte's moeder trachtte haar zoon in bescherming te nemen en zeide, dat Henk (verdachte) 't niet zoo erg meende, toen hij zei: „Piet gaat er aan". Dr. A. Zeckel, die een rapport over ver dachte had uitgebracht, achtte hem op grond van debiliteit verminderd toereke ningsvatbaar. Het O. M. der Rotterdamsche Recht bank. waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, achtte poging tot moord niet be wezen. wel echter poging tot zware mis handeling met voorbedachten rade. Re kening houdend met alle omstandigheden, eischte het O. M. acht maanden gevange nisstraf. met aftrek van de voorlooplge hechtenis, door te brengen in de bijz-m- dere strafgevangenis. Mr. D. van Oosten Slingeland. de verde diging voerend, bestreed, dat van kalm overleg sprake is geweest. PI. achtte alleen mishandeling bewezen en drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 5 Maart. De militaire quaestie. De liberale minister van landverdedi- ging. Devéze, een Brusselsche bestrijder "an al wat Vlaamsch ls en francophiel tot het uiterste, heeft, Indien hij het in zicht mocht gehad hebben, de socialisti sche ministers niet uit de regeering kun nen jagen met zijn plan tot ver lenging van den diensttijd op 14, 16 en 18 maanden. De socialisten willen den kiesstrijd voeren zonder in de oppo sitie te zijn en willen niet dat in dezen lioebelen tijd. terwijl in Duitschland de gehate Hitleriaansche dictatuur de plak zwaait, door de hyperpatriotten het mili tair argument tegen hen zou worden uit gespeeld. De ministers hebben van den algemeenen partijraad weten te verkrijgen dat ln hen vertrouwen wordt gesteld, op dat het parlement in volle vrijheid en na onderzoek over het ontwerp zou beslissen. Dit is natuurlijk nogal vaag en er valt slechts uit te onthouden dat er geen ge biedend mandaat Is gevolgd. De landsver dediging moet echter defensief zijn en territoriaal. Er is dan ook een accoord be reikt In den ministerraad over het ont werp Devèze, dat aan de schatkist niet minder dan 70 millloen frank meer zal kosten, dan de huidige begrooting. De partyen moeten zich nog met de zaak bezig houden en als de heer Devèze zyn militair plan als een klesmanoeuvre heeft bedoeld dan ls dit een manoeuvre die aan de andere zijde ook zal worden gebruikt. Het oogenblik waarop MJ met zyn mili taire versterkingsplannen heeft uitgepakt, de angststemming die hy heeft verwekt, en die wellicht gunstig zyn om de eischen van den legerstaf te verwezenlijken, wor den critisch onderzocht en vooral aan Vlaamsche zijde is geheel het Belgische militaire probleem hiermee te berde ge komen, samen met het internationaal sta tuut van het land, want men verdenkt er den minister sterk van dat hü zich te veel oriënteert naar de Fransche militaire be langen of, ln andere woorden, dat zyn plannen ingegeven zyn door het Fransch- Belgisch militair accoord van 1920. Van daag nog heeft de Vlaamsche rechterzyde hot besluit genomen aan de regeering te vragen dit accoord op-te zeggen. Dit be sluit is van de grootste beteekenls, al kan men ook den Indruk niet weren dat het werd genomen om by de verkiezingen als propagandamiddel to worden gebruikt. De Vlaamsche openbare meening is steeds afkeerig geweest van dit accoord en de radicale elementen in Vlaanderen vinden er steeds een wapen ln om hun Inzichten te verdedigen. De nieuwe lasten die uit de militaire plannen voortvloeien, de onvol doende rechtvaardiging door te wijzen op de Duitsche mllitarieering en den toe stand op den linker-Rijnoever, zijn een reden waarom men zou kunnen besluiten dat minister Devèze wel eens zou kunnen misrekend hebben. In elk geval is de zaak van het militair accoord met Frankryk ln eens sterk op den voorgrond getreden en wij zullen nog gelegenheid hebben er op te wdjzen, hoe meer bepaald deze aange legenheid zich voordoet. Het aantal volksvertegenwoordigers De Belgische dualiteit komt ook ander maal op het voorplan, omdat, op grond van de jongste volkstelling, het aantal volksvertegenwoordigers en senatoren zou moeten worden uitgebreid. Tot dusverre gebeurden de verkiezingen volgens de cü- fers van 1912, maar sedertdien is de bevol king toegenomen met 500.000 inwoners, en indien men het aantal van een volksver tegenwoordiger per 40.000 inwoners be houdt. dan moet de Kamer voortaan 202 leden tellen in plaats, van 187. De Vlaam sche arrondissementen zouden 9 zetels meer krijgen. Nu is er, naar aanleiding hiervan, een groot kabaal opgegaan by de Walen die reeds spreken over Vlaamsche overheer- sching. Dit kabaal is vooral sterk by de Waalsche socialisten, die nu plots tegen het democratische beginsel van een man, een stem, zijn gekant en tot eiken prijs willen dat het aantal zetels by de Vla mingen niet grooter zou zyn dan by de Walen. Dit feit is toch zeer bedenkelijk en het heeft bij de Vlamingen een zeer onbehaagiyken indruk gemaakt. Derge lijke feiten doen meer om de verhouding russchen Vlamingen en Walen op de spits te drijven dan de hevigste propaganda. In Vlaanderen neemt de bevolking elk jaar toe. Sedert 1930 ls er in de provincie Antwerpen, West-Vlaanderen. Oost-Vlaan- deren en Limburg een totale aanwinst van 137.775 Inwoners. In Henegouwen, Luik, Luxemburg en Namen ls er een ge- zameniyk verlies van 5.420 Inwoners. Een Waalsch blad heeft aan de hand van deze officieele cyfers uitgerekend dat, Indien het zoo voortduurt er ln 1974 in Belglc nog. 5.431.091 Vlamingen zullen zyn tegen slechts 2.761.705 Walen. Men ls nu aan het zoeken naar een mid del om een compromis te doen aanvaar den, doch by de katholieke Vlamingen is er niet veel enthousiasme en elscht men de toepassing van de wet. Het eenige be zwaar waarop men stuit is dat de open bare meening eerder gekant is tegen uit breiding van het aantal volksvertegen woordigers. zoodat de oplossing wordt ge zocht ln handhaving van het aantal volksvertegenwoordigers, doch met een andere verdeeling van de zetels. Een besluit ls nog niet genomen. Maar uit dit alles biykt ten overvloede dat de komende gebeurtenissen ln België voor de verdere oriënteering van het land in elk opzicht van veel beteekenis zuilen zyn. FRAUDE TE ROTTERDAM. Voor de rechtbank te Rotterdam heb ben zich wegens oplichting te verantwoor den gehad de 37-Jarlge gewezen chef-ln- kooper van de Bijenkorf te Rotterdam, D. T. uit den Haag en de 56-jarige fabrikant van papierwaren A. K. uit Amsterdam. Beide verdachten hadden een plan in elkaar gezet om aan geld te komen. De eerste verdachte had verschillende malen bestelbons uitgeschreven voor papierwa ren, die niet besteld waren. De dagvaar ding vermelde slechts één geval, waarby een bon werd uitgeschreven voor de leve ring van 100.000 fournlturenzakjes. De tweede verdachte had daarover een fac tuur ingestuurd en de helft van het door de Bijenkorf gegireerde bedrag aan den eersten verdachte overgemaakt. Na het verhoor van den chef-de-bureau van de Byenkorf, die gunstige inlichtingen over den eersten verdachte verschafte, was het woord aan den Officier, mr. Meischke, die herinnerde aan de omvangryke fraude by de Amsterdamsche Byenkorf. waarby de fabrikant van papierwaren K. en de chef-inkooper van de Bijenkorf aldaar be trokken waren. Met het oog op het gun stige reclasseeringsrapport, dat over ver dachte T. is uitgebracht en diens zwakke gezondheid eischte het O. M. zes maanden voorwaardeiyk. Dezelfde straf is geëischt tegen den papierwarenfabrikant. Uitspraak 5 Maart. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Gistermiddag werd voortgezet de be handeling van de zaak tegen den heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem wegens het veroorzaken van dood door schuld. Op 9 April reed de heer M. met zyn auto van Amsterdam naar Haarlem en kwam onder de gemeente Haarlem- merllede ln botsing met een motorrijder den heer Sweerts uit Haarlem, die vrijwel op slag gedood werd. De officier van justitie had f. 5000 boete, subsldalr 50 dagen hechtenis en Intrek king van het rijbewys voor den tyd van één jaar geëischt. De zaak werd echter teruggewezen naar den rechter-commissaris, omdat de recht bank bet onderzoek onvolledig achtte, in het byzonder ten aanzien van de vraag, op welk weggedeelte het ongeluk ls ge beurd. Alsnog werden gisteren verschillende getuigen en deskundigen gehoord. De officier van justitie persisteerde daarna by zyn eerst gestelden eisch van 17 Oct. 1935 van f. 5000 subs. 50 dagen hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewys. Vonnis over 14 dagen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14