Help Uw Nieren 768te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 Februari 1936 Vierde Blad No. 23285 PARLEMENTAIR OVERZICHT BINNENLAND. TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN NEDERLANDSCH-INDIË. Wat dunkt u van den gouverneur-ge neraal? Deze vraag komt, begrijpelijk, bij de behandeling der Indische begrooting naar voren. Zij komt steeds naar voren, maar na tuurlijk te meer aan het eind van een bestuursperiode. Nu, de heer Van Kempen was over het beleid van de Indische Regeering in staat kundig opzicht zeer wel te spreken. Hij bracht haar hulde voor hetgeen zij ter handhaving van een gezonden staatkun digen toestand heeft gedaan. Met de ern stige critiek, op haar geoefend, kon hij zich niet eensgezind verklaren. Een ge zonde evolutie in de nationaal-Indische beweging werkt de Landvoogd niet tegen. Wel is hij meermalen krachtig opgetre den, maar als hij het deed. was het noodig. In dit verband citeerde de heer Van Kempen Vondels woorden: „Straf is zijn hand, maar lieflijk zijn gemoed". En wat de „conflicten"' met den Volksraad betreft: er zijn geen conflicten, meende de heer Van Kempen, althans niet wan neer dat lichaam duidelijk zijn plaats in het Indische staatsbestuur in het oog houdt en zich geen rechten aanmatigt, welke het niet heeft. Ten aanzien van de N.S.B. moet de landvoogd paraat zijn. De katholieke woordvoerder, de heer Feber, die overigens een nogal scherpe speech hield, heeft zich niet in directen zin over den landvtrogd uitgelaten, maar wél over de regeerings-gemachtigden, die volgens hem onnoodig-prikkelend optre den. Maar dat de sociaal-democraat Cra mer over het staatkundige beleid van'den landvoogd niet te spreken was, lag voor de hand. Wat de staatkundige en financieele toe stand van Indië betreft: het spreekt van zelf, dat daaraan een belangrijk deel van het debat was gewijd. Terwijl de heer Feber aan den eenen kant pleitte voor instelling eener commissie tot onderzoek van het bekende denkbeeld der „impe riale zelfvoorziening", betoogde hij aan den anderen kant, dat het moederland krachtiger hulp dient te bieden aan Indië, zoowel ln den vorm van samenwerking tot versterking van het Indische bedrijfs leven. als van onmiddellijk-noodzakelijke financieele hulp aan Indië. Deze laatste zoo betoogde hij is ook in het be lang van de positie van den Nederland- schen gulden, want wanneer de Regeering deze positie wil handhaven, dan moet zij ook bevorderen, door directe hulp, dat de Indische Overheid haar primaire taak tegenover de organen der volksgemeen schap kan blijven vervullen. De heer Van Kempen bleek niet blind voor de waar heid, dat Nederland al veel voor Indië doet (hij waardeerde b.v. zeer wat er in het Handelsverdrag met Amerika werd opgenomen), maar toch zijn er cultures, b.v. de koffie, die een krachtiger hulp be hoeven. Zoo is er meer. En wat de finan ciën betreft wenschte deze afgevaardigde, dat Nederland de kosten der Indische de fensie op zich zou nemen; of hij hier alleen de maritieme defensie bedoelde, bleek niet. Dat de economische critiek bij den heer Cramer even scherp was als de staatkundige, zal niet verrassen. Hij meende zelfs, dat de aanpassings-politiek der Regeering Nederland „naar den af grond voert": dat zij te veel is afgestemd op de zorg voor Nederlandsche belangen en hij bepleitte een krachtige industriali satie ginds, waarmee, naar zijn meening, te lang gewacht is. Ook den gezondheids toestand der bevolking achtte hij onbe vredigend; er heerscht ondervoeding; de ziekten nemen toe; het sterftecijfer is gestegen. Zoo hing hij een somber beeld op van den toestand ginds. Twee sprekers hebben wij nog niet ge noemd: de heeren Van Boetselaer van Dubbeldam en Westerman. Eerstgenoemde was, de staatkundige situatie in Indië besprekend, van oordeel dat er op het oogenblik zeker geen aan leiding is voor koersverandering. Misschien dat later de teugels eens wat meer ge vierd kunnen worden. Niet ten onrechte heeft hij in het licht gesteld, dat ook een gouverneur-generaal, op zoo machtige positie staand, een feilbaar mensch is, die nooit iedereen kan voldoen, en die inzon derheid wat zijn verhouding tot de in- landsche beweging betreft, uitermate voor zichtig dient te zijn, want hij geeft al spoedig aanleiding tot critiek. Dat, over de staatkundige verhoudingen sprekend, de heer Westerman den Volksraad over de knie legde, valt, gezien zijn opvattingen in het algemeen, niet te verbazen. Hij was van oordeel, dat de Volksraad nog te veel op den stoel der Regeering wil gaan zitten, al gaf hij het college een goed keurend knikje, omdat het in het afge- loopen jaar minder moties heeft aange nomen dan in het vorige. Volgens den heer Westerman is er in Indië een amb- tenaars-overheersching, een bureaucrati sche versnippering en rompslomp, die evenals andere verkeerde verschijnselen, welke hij schetste een gevolg zijn van de parlementaire democratie. Economisch-financieel stelde de heer Van Boetselaer de vraag, of de door de Regeering daaromtrent gegeven cijfers niet te optimistisch zijn. Overigens is aan het vermogen van Nederland, om hulp te brengen, ook een grens gesteld; als wij alle wenschen, inzake Indië geuit, zouden willen bevredigen, zouden we zelf zoo on geveer bankroet gaan, meende hij. In aan sluiting hieraan moge vermeld worden, dat de heer Westerman schetste hoeveel Nederland reeds voor Indië heeft gedaan. Men vergeet dit in Indië wel eens, en nu gaat het niet aan, de bestaande finan cieele moeilijkheden eenvoudig aan het moederland te willen endosseeren. De zelfde afgevaardigde is opgekomen tegen dp woorden, door den Engelschen staats man Lloyd George onlangs over het kolo niaal bezit (ook van Nederland) gespro- BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN VOOR NOORDWIJKERS. IN VERBAND MET HET ZOMER VERBLIJF DER KONINGSKINDEREN. Gisteravond zijn tijdens de officieele receptie op het Belgisch Gezantschap te Den Haag de navolgende décoraties aan onderstaande Noordwijksche ingezetenen toegekend, in verband met de door hen bewezen diensten tijdens het verblijf ge durende den afgeloopen zomer te Noord- wijk van de Belgische Koningskinderen: De Burgemeester de heer J. B. V. M. J. van de Mortel is benoemd tot Comman deur in de Orde van Leopold II: de heer R. Tappenbeck voorzitter van den Raad van Beheer der Mij. .Zeebad" tot Ridder in de Kroonorde van België; de hf°r F. Wassenaar inspecteur van politie tot Ridder in de Orde van Leopold II; de heer C. van Vliet gemeente-architect tot Ridder in de Orde van Leopold II; de heer G. Eshuis majoor van de Rijks veld wacht, medaille le klas Huis van den Koning; de heer Hendrikse agent van politie, medaille 2e klasse Huis van den Koning. o TERAARDEBESTELLING JHR. MR. J. W. SCHORER. Op de begraafplaats van Oostkapelle heeft gistermiddag onder groote belang stelling de teraardbestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen jhr. mr. J. W. Schorer uit Den Haag. Na dat een godsdienstige plechtigheid had plaats gehad voerden het woord jhr. mr. G C. von Weiier voorzitter van den Bond voor Lichamelijke Opvoeding, den heer Van Bemmelen namens de vereeniging ..Onze Vloot" de heer C. E. van Swieten. namens de Haagsche Burgerwacht de heer Gijsberti Hodenoi.il namens vele vrienden, de kapitein-adjudant J. U. Breunesse. die gedurende 15 jaar met den overledene voor de Vierdaagsche Afstandsmarschen heeft gezorgd. Namens de familie sorak jhr. C. L. Schorer. een neef van den over ledene waarna de zoon van den over ledene. jhr. mr. J. W. M. Schorer ook namens zijn moeder dank bracht voor de eer. zijn betreurden vader bewezen. ken; hij verweet onze Regeering met de versterking der defensie te lang te heb ben- gewacht. Trouwens van meer dan één kant is in deze dis cussie reeds op zoodanige versterking aan gedrongen. Men weet, dat ze in de maak is. HAGENAAR. Hr. Ms. SUMATRA. De resultaten van de proeftochten. De nadere beproeving der machine installatie van Hr. Ms. Sumatra zal de komende maanden de gewone oefeningen hervatten. Over de resultaten der proeftochten meldt het Soer. Hbld. nog het volgende: Er is reden te over voor tevredenheid. De Sumatra heeft bewezen w°er een krui ser te zijn die mede zal tellen in het ge vecht. Het trillen dat vroeger een goede vuurleiding ten zeerste belemmerde, is verdwenen waardoor het schip artilleris- tisch even goed zelfs is geworden als de Java de laatste ligt zelfs iets minder stil. De snelheid van de Sumatra geeft eveneens reden tot voldoening Om begrijpelijke redenen daalt het blad niet in technische details af. maar één voorbeeld mag wel vermeld. Bi.j 265 om wentelingen. dus terwijl de machines lang niet 't uiterste presteerden, is een snelheid bereikt van 27'/2 mijl. Dit geschiedde met volledige oorlogsuitrusting en volledige oorlogsbemanning met een zeer aanzien lijke waterverplaatsing dus en bovendien dn tropisch vaarwater dat. zooals bekend, de snelheid naar beneden drukt. VergeLjkt men dit eenc cijfer met de cijfers van andere marines, die bij snelheidsproeven hun schepen leeghalen om de walerver- plaatsing zoo klein mogelijk te doen zijn can komen wii er heel goed af. Uiteraard kan de Sumatra ook hoogere snelr.eden halen en zij heeft dit ook ge daan. Bij de proeftochten werd niet ge poogd het alleruiterste aan snelheid te bereiken. Dit brengt in vredestijd maar onnoodige risico's mee; in tijd van oorlog zal men er ratuurlijk zonder dralen toe overgaan. UITBREIDING ZONDAGSDIENST B13 DE P.T.T.? Onderzoek wordt ingesteld. Naar „De Standaard" meldt, bestaan er bij het hoofdbestuur der P.T.T. plannen tot een aanmerkelijke uitbreiding van den dienst op Zondag. Tot heden werd van de nachttreinen, die loopen in den nacht van Zaterdag op Zondag geen gebruik gemaakt voor het postvervoer. Een onderzoek wordt thans ingesteld naar de kosten, die verbonden zullen zijn aan een regeling, om door middel van aan de nachttreinen aanslui ten den autodiensten, de post in de Zon- dagochtenduren nog op alle plaatsen te kunnen afgeven. DE POSTVLUCHTEN. De „Oeverzwaluw" is te Bandoeng aan gekomen. RECLAME. 656» Door slacht, werking van de NIEREN kun! U last krijgen van 's nacht» moeten opsteen. Zenuwachtigheid, Pi)n in de Beenen, Duiseligheid, Verlies van Energie, Krampen, Branding. Cyste* voorkomt minder goede werking van de NIEREN en geeft, gegarandeerd, in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw geld terug. Neem Cystex, Uw apotheker of drogist heelt het. HEILIG-LANDSTICHTING. Bestaat 25 jaar. 28 Februari zal het juist 25 jaar geleden zijn, dat de Heilig-Land Stichting werd opgericht. De akte van oprichting werd toen ver leden ten overstaan van notaris De Vocht te Waalwijk op de pastorie van St. Jan den Dooper. waar de stichter toen kape laan was. Het feest wordt thans niet gevierd, om dat zoo pas de voorzitter van het bestuur, mr. E. baron Van Hövell van Wezeveld tot Westerflier, kwam te overlijden, en omdat het juist valt in de eerste week van de Vasten. Het wordt gevierd met Pinksteren. Msb. o HET ROKIN WORDT GEDEMPT. Besluit van den gemeenteraad van Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond met 24 tegen 19 stemmen be sloten het Rokin te dempen vanaf het nieuwe parkeerterrein tot nabii de uit monding van den Grimburgwal. Het ge deelte van het Rokin tusschen Spui en Munt zal met enkele meters worden ver breed. De burgemeester deelde na afloop van de stemming mede. dat. als het werk uit gevoerd is. B. en W. zullen overwegen van de omwonenden een baatbelasting te heffen. o DE STRANDING VAN DE SLEEPBOOT DRENTE. Burgemeester C. J. Eyma van Egmond heeft namens het Camegie heldenfonds gisteren aan Huib Wijkers een gift van f. 50.uitgereikt voor het redden met levensgevaar van kapitein v. d. Graaff bij de stranding van de Drente op 19 October j.l. De slooping van de Drente die tijdelijk was gestaakt is thans weer hervat. Een groot deel van de Drente zal a.s. Donderdag in het openbaar worden ver kocht. Wij leven reeds wel in 1936, maar de film „Golddiggers of 1935", een der mach tigste Amerikaansche „show"-films van den laatsten tijd zal U toch nog interes seeren. Honderden van de mooiste Holly- woodsche meisjes treden er in op, terwijl de bekende Amerikaansche zanger Dick Powell, dien men hierbij in een der scènes ziet, zich doet hooren met andere, even gaarne geziene artisten als Adolphe Menjou, Gloria Stuart, Alice Brady, Glenda Farrell en vele anderen. De regisseur is Busby Berkeley, op wiens conto reeds de balletten uit „42nd Street", „Wonder Bar", „Golddiggers van 1933", „Footlight Parade" e.a. staan. Deze Ber- HET SCHRIKKELJAAR 1936. Wie zal het aanzoek doen t 1936Schrikkeljaar. Schrikkeljaar 366 dagen enin zoo'n jaar is het ge bruikelijk, dat het meisje den jongeman een aanzoek doet. Zullen de ongetrouwde onder de Hollywoodsche vrouwelijke sterren na vier jaren eindelijk de kans benutten om hun ideaal, waar zij reeds zoo lang op wachten, aan den haak te slaan? Wij hebben er enkele sterren naar ge vraagd. Het is jammer voor de knappe jongemannen in Hollywood, maar de dames zijn zeer verlegen. Zij schijnen bang te zijn de mannen te verschrikken óf zij maken geen gebruik van een oude traditie. Patricia Ellis, de bekoorlijke jonge keley is een „wonderman", die zélfs in dit genre met deze film baanbrekend werk verrichtte. Gebaseerd op een .geestig ge geven, komen er weer meerdere opzien barende balletten in voor. Om in Ameri- kaanschen stijl te blijven, willen wij met cijfers werken en U verklappen, dat één dier balletten in deze muzikale film bege leid wordt door niet minder dan 90 vleugels. Daar kan niemand tegen op. óf er moet eens een regisseur komen, die niet eerder dan met het getal 100 tevre den is! De „songs" werden reeds „schla gers"; wij herinneren aan „I'am goin' shoppin with you", „The words are in my haert" en „Lullaby of Broadway". actrice, die met Joe E. Brown de hoofdrol vertolkte in „Op de Planken", is een gede cideerd tegenstandster van het schrlkkel- jaargebruik. „Ik zal zeker niet een man achterna loopen! Schrikkeljaar of géén schrikkel jaar! Ik houd me aan de conventies. Ik weet, dat ik vele mannen zal teleurstellen", voegde zij er ironisch aan toe, „dat vind ik jammer, maar ik kan niet anders, ik vind het tè gek." Winifred Shaw verklaarde: „Ik vind, dat het een vrouw niet past, den man een aanzoek te doen. Het is een bespottelijk idee, wanneer een vrouw een man een aanzoek zou doen. En dan moet zij nog een blauwtje loopen op den koop toe! Nee, dat is niets voor mij. De privi lege's, die een schrikkeljaar biedt, kan ik niet accepteeren!" De schoone Anita Louise, die to „Een Midzomernachtdroom" de rol van Titania vertolkt is werkelijk verlegen „Ik zal nooit een man durven vragen, zélfs niet in een schrikkeljaar. Ik weet, dat de meeste mannen nadat zij ge trouwd zijn beweren, dat het him vrouw was, die het aanzoek gedaan heeft, maar als het aanzoek van mij moet komen, word ik een oude vrijster." Maai' zooaLs op iederen regel, is ook hier weer een uitzondering. Glenda Farrell was de eenige, welke oprecht blij scheen te zijn met het schrikkeljaar. „Jonge", zei ze, haar handen wrijvend, „kan ik nu eindelijk eens weer hertrou wen? Ik ga dadelijk naar hem toe!" Wij vroegen toen bedeesd, wie die „hèm" was, doch Glenda gaf ten antwoord: „Dat doet er niet toe, dat kom je gauw genoeg te weten, want er zal morgen een huwelijk of een moord geschieden!" o EEN NIEUWE AVONTURENFILM. Woestijnstrijd tusschen blanken en zwarten. Claude Rains in „The last Outpost". Paramount, die met „De Bengaalsche Lansiers" reeds eerder een avonturenfilm van hooge klasse bracht, heeft opnieuw een in tropische oorden spelende, opwin dende film vervaardigd, die grootendeels in de open lucht en ln werkelijke woestijn gebieden werd opgenomen. Het is „The Last Outpost", waarin dit maal Cary Grant, Claude Rains, en Ger trude Michael de hoofdrollen spelen, ter wijl opnieuw Kathleen Burke als een exoti sche schoone optreedt. De film speelt in Koerdistan, waar Britsche officieren door vrijscharen Koerden in het nauw gebracht worden en allerlei sensationeele avonturen beleven, die hen vele malen in doodsge vaar brengen. De dramatische spanning wordt sterk, wanneer de twee voornaamste wapenmakkers tot de ontdekking komen, dat zij dezelfde vrouw liefhebben. Deze film. waarin de woestijn, de wil dernis, groote horden inboorlingen, wilde dieren en het vuur een groote rol spelen, kon onmogelijk in de studio's vervaardigd worden, en dus trok een omvangrijke Cecil de Mille, de regisseur, bekend om zijn grootscheepsche regi, zijn verblindende décors, zijn figurantenmassa's, wierp zich ditmaal op het gegeven „De Kruistochten". Van geslacht op geslacht is ons dit bewo gen tijdperk overgeleverd, een tijdperk, dat sterk spreekt tot onze verbeelding. Een verontwaardigd Europa, op avonturen be luste ridders trekken uit en voor ons oog doemen op: stoutmoedige vorsten, onver schrokken Turken, harnassen, slagzwaar den, schilden en lansen In de Mille's nieuwe werk ziet men dit alles terug: een herschepping in uiterlijk en geest van 12e eeuwsch Europa; met Richard Leeuwenhart maakt men formi dabele gevechtscènes mee, de geloovige Christen wordt meegenomen door de be- expeditie de Californische woestijn in. Dit was de eenige mogelijkheid om de film de echtheid en gvootschheid te geven, haar door Paramount toegedacht, maar de maatschappij stelde zich daarmee voor ontzaglijke moeilijkheden. Het filmen in een woestijn, waar de temperaturen dagelijks stijgen tot 118 graden in de schaduw, is namelijk verre van eenvoudig. In de eerste plaats bleek al gauw, dat slechts een gedeelte van den dag gewerkt kon worden, aangezien de zon tusschen elf uur 's morgens era 2 uur 's middags zoo fel scheen, dat de overvloed van licht de gelaatstrekken der spelers voor het oog van de camera volkomen „wegwaschte". Ofschoon regisseur Charles Barton aanvankelijk nog probeerde dit euvel met behulp van schmink te bestrij den, liet hij tooh al gauw de zon meester van het terrein, toen diverse leden van het gezelschap door de warmte werden be vangen. De eigenaardige accoustiek van het woestijngebied maakte het vastleggen van de dialoog en andere geluiden buitenge woon moeilijk. Het bleek namelijk dat het zoemen van den generator hier zeer ver droeg, zoodat het op een afstand van vier a vijfhonderd meter zich nog mengde in de geluiden, die opgenomen moester, wor- zieling zijner voorvaderen voor een heilig doel. de romantici onder ons vinden nog een verrassende liefdesgeschiedenis daar- tusschen door geweven De Kruistochten staan voor ons, ln al hun grootschheid of jammer, hun verhe venheid of ruwheid. Kosten noch moeite werden gespaard om de Mille's merkwaar dige en gigantische visie wederom kracht bij te zetten: massa-scènes en geweldige reconstructies van kasteelen en vestingen: het is opnieuw de Mille als vanouds, die ons in vorige films zoo dikwijls reeds met zijn wonderbaarlijke vondsten imponeerde. Hierboven Laurette Young, Henry Wilccxon en Joseph Schildkraut in deze reeds veel besproken productie. den. Zoodoende moest men er tenslotte toe overgaan deze machine op honderden meters afstand te plaatsen, tot het geluid niet meer te hooren was, waarbij etnde- looze kabels den electrischen stroom dan naar het terrein der opnamen moesten voeren. Toen moest men uit Hollywood weer extra batterijen laten aanrukken, omdat de installatie niet krachtig genoeg bleek om op zulk een grooten afstand te opereeren. Tractoren met rupswielen moesten alle apparaten van den naastbij zij nden land weg naar het opnameterrein voeren, want de gewone vrachtwagens der studio's bleken niet in staat de zandvlakten te overwin nen. Voor bewegende opnamen met den camerawagen werden met planken een soort houten rails aangelegd over heuvels en dalen. De camerawagen werd hierover voortgeduwd door gespierde mannen, en soms als de weg leidde over een heuvel, kwamen er dertig a veertig man aan te pas om deze wagen, die met zijn apparaten en bemanning anderhalve ton woog, over den top te krijgen. En voor wie nog niet met ontzag voor dezen moeizamen filmarbeid vervuld mocht zijn, zij tenslotte medegedeeld, dat de acteurs een geregelden, zeer voorzichti- gen strijd moesten voeren tegen slangen, schorpioenen en andere vergiftige insecten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13