De Italiaansch-Abessynische oorlog. Opleving van den wereldhandel ABDIJSIROOP LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 21 Februari 1936 FINANCIEN. Hoopvolle klanken uit Londen en Birmingham. moet AKKER's verstèrkte VRAGENRUBRIEK. E>e heer ROMIJN: Doet u dat voorstel dan? De WETHOUDER meent, dat een indu strie-commissie Beekenkamp plaatselij k V, f?1 ,*5an afwerpen. De industrie nier heeft zelf steun gevraagd! Voor het oordeel der kiezers, waarte gen de heer Wilmer waarschuwde, is spr. niet bevreesd. Het onmogelijke kunnen ook de soc.-dem. niet en de regeering kan niet worden gedwongen. Sinds 1931 zijn WonrtlS tgeen v?°rste,len gedaan, die niet konden tengevolge van de aansluiting bii de rijksregeling. (Geroep: dat is wat fan tastisch!) Ongetwijfeld is juist, dat de soc.-dem. alleen nog niets kunnen, doch meer aandacht wordt aan de sociale zaken toch wel geschonken, zooals hij aan zijn verleden verplicht is. De heer ROMIJN komt daartegen op w?s 'n voorbereiding, wat is gedaan De WETHOUDER ontkent dit beslist Spr. zal echter streven naar de grootst mogelijke samenwerking met raad en col lege m t belang der stad. DE VOORZITTER. De VOORZITTER dringt nu reeds aan op de uiterste beperking bij de replieken opdat de begrooting morgen nog kan wor den afgehandeld. Bijzonder weinig stof leverde het debat voor hem op en dat geeft hem alle gelegenheid zelf de groot ste kortheid te betrachten. Spr. dankt voor zoover lof is gebracht voor het werken van het college. De ver houdingen in het college zijn volmaakt goed, doch zakelijk gaan de zaken nog wat stroef, doch het wordt reeds beter door bittere noodzaak. B. en W. kunnen zich niet permitteeren den tijd te beste den van den raad. die soms even vele uren noodig heeft als het college minuten. Po litieke wenschen etc. worden naar ach teren gedrongen door de tijdsomstandig heden. Spr. zegt dit omdat ook hem on aangenaam trof het lijstje van den heer v. Eek, dat veel nu zooveel beter is ge worden. Dat is z.i. misleidend en grievend voor vorige colleges, die ook hun uiterste best hebben gedaan. Dat de buitengemeenten er genoeg van zouden hebben mede te werken aan de winsten van Leiden, is onjuist. Zij beta len voor gas toch hetzelfde en ook de electriclteit is voor hen veel voordeeliger dan b.v. door aansluiting bij een provin ciaal net. De buitengemeenten genieten veel voordeel. Annexatie is voorloopig uitgesloten, doch de aandacht blijft er op gevestigd. Z.i. is het wel degelijk de plicht der ge meente toe te zien op wat in haar zalen geschiedt. Plaatjes en advertenties inzake oen Nleuw-Malthusiaanschen Bond gaven alleszins aanledng voor een verbod. De be langstelling was ook onevenredig groot voor wetenschappelijke lezingen, er zaten andere beweegredenen bij voor. Optochten op Zondag is een oud stok paardje en spr. hoopt op 3 jaar vacantie bij verwerping van het voorstel v. Eek. Eén rustdag per week oordeelt het col lege in meerderheid zeer gewenscht en vooral optochten met politieke bedoelin gen hooren zeker niet op Zondag. Ook met het oog op optochten van anderen, die minder rustig zijn in zulke gevallen, die dan ook niet te weigeren zouden zijn. De soc.-dem. wethouders zullen bij on dervinding wel leeren namens het college te spreken of duidelijk te doen uitkomen, waar zij persoonlijk spreken. Spr. moet daar echter op toezien. H?t wethouderschap van Lelden vraagt niet den geheelen persoon. Plotseling in te grijpen in het economi sche leven is nimmer aanbevelenswaardig en .de ervaringen met ordening hier te lande zijn nog weinig treffend. Gewoon lijk laat men het over aan. den minister. Daarom is het voorstel inzake vestigings- etschen van den middenstand niet zoo te overzien. Daarbij is zooveel in het geding dat het hem beter lijkt af te wachten het initiatief van belanghebbenden en wat de regeering in deze richting overweegt. Het vraagstuk is nu nog te weinig defi nieerbaar. Spr. dringt aan op terugne ming van het voorstel of genoegen te ne men met praeadvles. Dat de taak der politie' is verzwaard door de brandweer-combinatie, gelooft spr. niet: het werk is aardiger geworden. Hij geeft eenige gegevens over de salaris sen der brandwachts. Het klassenstelsel bij de politie hand haaft spr. De gevallen van niet-bevorde- ring wil hij echter nog wel eens indivi dueel onderzoeken. De officieele raadsverslagen dienen wel iswaar zooveel mogelijk bekort, doch z.i. gehandhaafd. Identiteitskaarten voor raadsleden oor deelt hij overbodig, vooral waar de heer Groeneveld spreekt van recht in plaats van gunst. Het college is volmaakt van zins het ge- zaig te handhaven tegen iedereen. Hoewel spr. het eens is inzake het Ver nieuwingsfonds der Lichtfabrieken met wethouder Verwey, deelt hij het bezwaar van den heer De Reede over de boekhou ding en hij denkt er over een voorstel te formuleeren daarin verandering te bren gen. opdat er meer waarheid en klaarheid kome. Spr. is niet gerust, dat ook verder op de Lichtfabrieken zal kunnen worden geteerd en dat zal dwingen alle aandacht te wijden aan bezuinigingsobjecten. Maar in ieder geval, het beroep voor deze be grooting was noodig. Voor het werken der Vereeniglng in het belang der blinden, wil hij iets warmer sympathie betuigen dan wethouder van Stralen deed. Hierna ruim half twaalf schor sing tot hedenmiddag. Van 't front. Aan het Noordelijk front zetten de Ita lianen langzaam, maar systematisch, hun opmarsch voort. Zij bevinden zich thans op ongeveer 25 KM. van Amba Aladzji hun volgend doel. Het contact wordt on derhouden met groepen krijgers, die be- hooren tot het leger van ras Moeloegheta, die op het ooger.blik echter weinig tegen stand bieden. Het zal een moeilijke taak zijn voor Moeloegheta zijn leger te reorganiseeren tot een soliede strijdende eenheid. De Itallaansche opmarsch brengt de le gers van ras Syoerr. en ras Kassa in een moeilijke positie en daar men niet ziet hoe zij zich langen tijd in Tembien zon der geschikte ravitailleering zullen kun nen handhaven, is men van meening. dat ras Syoem en ras Kassa in Tembien on geregelde groepen zullen achterlaten om de Italianen te bestrijden, terwijl de hoofdmacht intusschen naar het Zuiden zou terugtrekken, van waar zij de kans zouden hebben den Italianen den weg van Amba Aladzji naar Dessie te versperren. Ondertusschen bewerken de Itallaan sche arbeiders het nieuw veroverde ge bied. Zij leggen er wegen aan en maken stellingen voor artillerie, terwijl de infan terie met den steun van de luchtmacht den opmarsch voortzet. In Tembien worden gevechten gesigna leerd. welke over het algemeen des nachts worden geleverd. De Abessijnen blijven in hun holen of andere natuurlijke schuil plaatsen. waar zij pas na het invallen van de duisternis uit te voorschijn komen. In groepen van dertig a veertig vallen zij Itallaansche voorposten aan, waar zij met sabels en bajonetten den Italianen ernstige verliezen toebrengen. De Abessijnsche regeering publiceert een lijvig rapport van den Ierschen dokter Brophll, die in Januari bij Makalle is ge weest. waar hij was toegevoegd aan de Abessijnsche ambulance. Brophil zegt met name, dat Italiaansche vliegtuigen ge woonlijk de Abessijnsche stellingen vijf maal per dag op vaste uren bombardee ren. 50°/o der uitzeworpen bommen komen niet tot ontploffing. lederen avond be strooide de Italiaansche artillerie de Abes sijnsche stellingen met vierdulms-grana- ten. Deze bombardementen geschiedden tusschen 6 en 9 uur. Ondanks den oorlogstoestand brengen de boeren hun pluimvee en zuivelproduc ten van Antalo naar Makalle. waar zij het den Italianen verkoopen. Spionnen in Italiaanschen en Abessljn- schen dienst schijnen ook gemakkelijk de frontlijn te passeeren. Brophil voegt aan zijn rapport de op merking toe, dat het moreel der Abes sijnsche krijgers zeer goed is. Van het Zuidelijk front is geen enkel officieel bericht te Addis Abeba ontvan gen, maar volgens berichten uit particu liere bron zouden tal van schermutse lingen hebben plaats gevonden in de buurt van Neghelll en andere deelen van het lront in Somallland, zoomede in Oga- den ten Zuiden van Sasa Baneh. De correspondent van Reuter A.N.P. te Berbers meldt, dat de Abessijnen alies in het werk stellen om groote hoeveelheden oorlogsmateriaal, munitie, tankafweerge- schut en geweren, welke te Berbera met een kleine bóót zijn aangekomen, welke onder weg herdoopt is, eer Graziani den weg verspert, naar het binnenland van Abessynië te transporteeren. De wapens en munitie zijn voor het grootste deel van Duitschen oorsprong. Intusschen is reeds bijna alles ter plaat se van bestemming aangekomen. (Copyright Reuter-A. N. P.) Italiaansche onthulling. Gistermiddag heeft Churchill bij de ope ning van het vragenuur in het Engelsche Lagerhuis de eerste de beste gelegenheid aangegrepen om den premier te verzoeken een verklaring af te leggen over de ont hulling in het Giornale d'Italia van het rapport Maffey. De voorzitter deed eerst of hij de vraag niet hoorde, maar toen Churchill hem her haalde, zeide kapitein Fitzroy dat hij ge loofde dat de meerderheid in het Huis te gen het stellen van deze vraag was. De liberaal sir Percy Harris, Lansbury en de geheele back bench van de jonge conser vatieven riepen ..neen", waarop de voor zitter nog trachtte te ontkomen door te zeggen: ..Ik heb ml] misschien niet al te sterk uitgedrukt en bedoel dat de meer derheid op dit oogenblik geen belang stelt in deze vraag." Churchill was blijven staan en Lansbury vulde de vraag aan en zeide: hoe stelt de regeering zich voor Maandag een debat over bultenlandsche zaken te houden als wij van deze heele aangelegenheid niets weten. Wil de premier dan althans voor een witboek zorgen voor dien tijd? Dit bracht Baldwin dadelijk aan het spreken en met vaste hand zeide hij: Ik zal de vragen van de heeren Churchill en Lansbury gaarne beantwoorden, ofschoon ik slechts een teleurstellend antwoord ge ven kan. Ik ben n.l. zoozeer door andere bezigheden in beslag genomen geweest, dat ik van deze zaak nog niet op de hoogte ben, maar ik zal er mij zoo spoedig moge lijk over laten Inlichten. Churchill was hiermee tevreden en ging weer zitten maar Lansbury niet en de ex- leider der oppositie majoor Attlee kwam pas later in de zaal zeide dat het heele debat dan maar uitgesteld moest worden. De oppositie wilde weten of het verslag in het Romeinsche blad juist was of niet en of de regeering het onderwerp ter bespre king zal stellen. Baldwin zeide, dat hij dit laatste ver zoek in overweging zou nemen zoodra hij zijn inlichtingen verkregen had. Maar Lansbury liet niet los en kreeg eindelijk van den premier gedaan, dat hij beloofde nog een nadere verklaring te zullen af leggen. Lansbury nam hiermee eindelijk ge noegen. De diplomatieke correspondent van Reu ter verklaart, dat Whitehall de publicatie van het geheime rapport van Maffey niet al te tragisch opneemt; een officieele com missie van onderzoek zal niet worden in gesteld. Wel zal het betrokken departement een onderzoek verrichten. In officieele kringen wordt erop gewezen, dat de gepubliceerde uittreksels uit het rapport toonen, in welke mate de steun, welken Engeland den Volkenbond gaf, be langeloos is. Het rapport toont immers aan, dat de Britsche belangen in Abessynië be perkt zijn tot het Tsanameer en de weide- rechten. Het rapport bevat verder, verklaart men, conclusies van het onderzoek van het betrokken departement inzake de be langen van Engeland en Italië. De snelle opeenvolging van de gebeur tenissen nadat Italië als aanvaller was ge kenmerkt, maakte het rapport overbodig en hield de publicatie tegen. De correspondent voegt hieraan toe, dat vermoedelijk geen démarches te Rome zul len volgen. Officieel wordt nog medegedeeld, dat het rapport nooit aan de Italiaansche regee ring werd overhandigd. De „Giornale d'Italia" bevatte overigens slechts korte uittreksels, blijkbaar met zorg gekozen uit het rapport, dat zeer lang is. Naar van Itallaansche zijde wordt mede gedeeld, zal het rapport niet in extenso worden gepubliceerd. RECLAME. 9071 INSCHRIJVING SCHATKISTBILJETTEN. Voor bijna f. 50 millioen ingeschreven, doch slechts de helft toegewezen. In de gisteren gehouden Inschrijving voor schatkistbiljetten werden ingeschre ven: voor 3 mnds. f. 18.610.000, 6 mnds. f. 10.580.000. 1 jaars f. 13.509.000. 5 jaars- bilj f. 7.093.000. Toegewezen werd. 3 mds. biljetten f. 3 600.000 tegen f. 997.75, 6 mds. i. 7.000.000 tegen f. 992.94. 1 j. f. 9 650.000 tegen f. 1009,02. 5 jaars f. 3.883.000 tegen f. 1000. In totaal werd ingeschreven voor f. 49,792.000, toegewezen f. 24.133.000. Nieuws van de Engelsche nationale jaarmarkt. (Van onzen correspondent). Te Londen is zonder eenlg ceremonieel de „grootste winkel ter wereld" geopend; op twee plaatsen: ,in Londen en in Bir mingham. En zonder verwijl is men er begonnen de producten van het Britsche wereldrijk in binnen- en buitenland te verkoopen „The British Industries Fair" is de grootste nationale jaarmarkt, die bestaat. Uit alle wereld deelen en dominions komen geïnteresseerden. Ieder product, dat op Engelsch gebied wordt voortgebracht en gefabriceerd is hier te krijgen, zoowel en gros als en détail. Koopers van twee en zeventig landen doen hier zaken en binnen in de gebouwen heerscht 'n werkelijk Babylonische spraak verwarring. men hoort er het staccato van Semiotische talen, Arabisch en Moorsch, de gutturale geluiden van alle denkbare Ger- maansche talen, verder veel Franse i. Spaansch en zelfs talen waarvan men de weinig opvallende sprekers met geen mo gelijkheid kan thuisbrengen. De koopers van bulten hebben dan ook hun „club" (zonder club begint men hier nu eenmaal niets i „The Overseas Buyers' Club" waar tolken klaar staan om hen het werk te vergemakkelijken. Minstens twee dozijn van deze heeren zijn ware taaitalenten, die ieder een vijftien talen machtig zijn Als tolk reizen zij over de wereld en overal „waar iets te doen ls" verdienen zij hun geld, mits.... zij natuurlijk als discreet bekend staan! Deze jaarmarkt is, van alle de markten, die ieder voor zich al groot waren, de grootste, beweren de Engelschen met zicht bare voldoening. In het hoofdgebouw, de Olympia-Hall, in Londen, waaT alles is ondergebracht wat niet tot de zware industrie (die ln Birmingham huist) of tot de textiel gere kend kan worden, zijn alleen al over de anderhalf duizend stands. Als men alles afloopt wat hier in deze Hall (die zoo groot is als een flink station) te zien is heeft men een wandeling van vijf en twintig kilometer achter den rug en kan direct naar het ziekenhuis gaan. In alle drie de centra van de „Fair" kan men echter een twintig mijl langs stands en uitstalkasten wandelen. Het laatste jaar waren er 147.000 koopers op bezoek en dit jaar verwacht men er nog meer. De geest onder de standhouden is optimistisch, te meer waar koning Ed ward Woensdag een officieel bezoek komt brengen. Onder de fabrikanten en groot handelaren heerscht de overtuiging, dat deze koning-ambassadeur-handelsreiziger een sterke persoonlijkheid is en alles zal doen. wat in zijn vermogen is om den na de zware depressie van de laatste jaren gehavenden. maar nu weer oplevenden Engelschen wereldhandel te bevorderen. Een bezoek aan Olympia-Hall is een les in economie en geografie, die men zijn le ven niet vergeet, want de Engel, regeering is er op uit geweest, behalve de belangen van den handel, ook die van haarzelf te bevorderen. Geheel in overeenstemming j met de „Buy Brltish"-bropaganda <„Buy British" ziet men hier te pas en te onpas, zelfs op de gelakte vingernageltjes van meisjes op een liefdadigheidsbazarls een ruime plaats ingeruimd .voor dominions, protectoraten en koloniën, er op berekend om de productentrinl den ruimsten kring bekend te maken. Engeland en Wales brengen agrarische producten. Cyprus i presenteert sinaas appelen en sigaretten. Indië ivoor en tapijten, Ierland boter, Zuid-Afrika vruch ten in blik, Canada is vertegenwoordigd door een reusachtige kaart en verschil lende maquettes. En al die groepen maken intensieve reclame, er wordt hier meor gehandeld ln dubbeltjes- en kwartjes- waarden dan in ponden. Men kan er zich voorzien van een doos goede sigaretten, een sinaasappel eten voor een penny, een stuk kaas als dessert gebruiken voor het zelfde „bedrag" en dan nog een half dozijn appels meenemen, terwijl de betrok ken standhouders u, nu u eenmaal in goede stemming is. sociale geologie bij brengen en smakelijk geïllustreerde pros- pecti over nationale producten in uw zakken smokkelen. Iedereen brengt aan die afdeeling een bezoek, ook zij die geen zakenmensehen zijn en die er niets te zoeken hebben. Zij worden geboeid en hun belangstelling wordt gestimuleerd. In dit opzicht is de Engelschman weer een echte „sportsman". Ook het boeien van het publiek is voor hem „sport". In White City, een tentoonstellings gebouw. enkele minuten gaans van Olym- pia, ls dc textiel ondergebracht. Hier is de sfeer zoo mogelijk nog internatlonaler dan in het hoofdgebouw. Alles komt op de Schotsche wol en de Londensche heeren mode af. Die heerenmode is trouwens weer net bezig 'n sensatïóneele draal te nemen. Hoe dikwijls heeft ze dit den laatsten tijd al niet gedaan? Nog enkele jaren geleden zou men in een gele regenjas of een win terjas van teddybeerbont" onmogelijk geweest zijn. Nu ls madame la mode zelfs begonnen aan het allereonservatlef ste te tornen wat de heeren bezitten; de avond- kleeding! Wij .gaan rok-costumes dragen in donkergroen of donkerblauw! De vraag is maar. wanneer zullen we allemaal rond wandelen in zoon fantasie-rok of smoking hemden en „dassen in dezelfde kleur"? In ieder geval: er komt leven en kleur ln de zwarte eentonigheid van den gentleman! Eén ding is heel pleizierig voor den Ne derlander, die hier rondwandelt: hij ge niet een geweldige en onverdachte popu lariteit. Zelfs de heeren, die op hun vraag „heeft u interesse" een ontkennend ant woord ontvangen, keken weer vriendelijk bij de mededeeling, dat zij „Dutch" waren. En die warme liefde is allesbehalve pla tonisch of cultureel! Holland heeft meer koopers gezonden dan andere bultenland sche landen. Dat is bekend. Zou dat mis schien een klein teekentje zijn. dat de koopkracht weer toeneemt en wij uit de misère gaan raken? Men moet den moed nooit verliezen! De belangstelling is overigens enorm! Ook uit andere landen. Reeds enkele uren na de opening werd bekend, dat een kleine drieduizend koopers op de markt waren, acht-en-twintig vreemde nationaliteiten waren vertegenwoordigd; en dit wordt pas als een begin beschouwd. Maar toch voldoet dit aantal het jaar- marktbestuur: het valt zelfs mee. en wonderlijk genoeg door 'n reden die niets met den economischer) toestand heeft te maken; gedurende het afgeloopen week end hebben wij boven Londen een ouder- wetsche „fog" gehad, zoo'n gele, ondoor dringbare mist, die langzaam zwart wordt. Zaterdag om een uur des middags brand den in heel Londen de straatlantaarns, en Zondag was het niet veel bete. De scheepvaart ln het Kanaal lag bijna stil, geen vliegtuig kon in Croydon naar be neden komen. Tot groote schrik van de handelswereld hier, want iedere dag „Pair" is klinkend goud waard. Het „continent" heeft zich echter niet laten afschrikken, en is toch het Kanaal overgestoken. Vandaag zijn wij ons op de hoogte gaan stellen van den toestand in Birmingham, waar de handel in machinerieën is ge centraliseerd. Deze tentoonstelling is de grootste ooit door de Britsche industrie georganiseerd. Bij Castle Bromwich, eon eind buiten de stad ligt de hal, alles ge lijkvloers, en van buiten niet zóó indruk wekkend als deze bij het betreden blijkt te zijn Men kan er uren zoekbrengen tus schen ingenieurswerk van het meest uit- eenloopende karakter. Wanneer men hier en daar informeert naar wat de stand houders ln het algemeen opvalt, komt weer naar voren, wat ook ln Olympia en White City het on:.;rwerp van den dag is; de verwachting, dat de heerschende depressie in de zakenwereld door een laagtepunt heen is en dat deze „fair" heel wat betere resultaten zal afwerpen dan de vooraf gaande. En dan is er nog een belangrijke veran dering voor de Britsche industrie in den ruimsten zin: de markt wordt hoe langer hoe meer .self-supporting"; lenzen optische instrumenten en sommige che mische producten worden in steeds groo- ter quanta in Engelsche fabrieken gefa briceerd. Een groot succes voor de regeering, haar propaganda voor den aankoop van eigen producten werpt goede resultaten af; de Engelschen hebben er iets voor over, zelfs een gering prijsverschil, om den binnen- landschen landbouw, handel en industrie te helpen. Kaarten niet het opschrift „alle geetaleerde goederen in dit winkel raam zijn Britse).vindt men voor bijna alle zaken; in de 1.iging neemt vooral de middenstandswir 1 een vooraanstaan de plaats in. Dit stien naar „self-sup porting" werkt door tot in de kleinste details, tinnen soldaten en speelgoedauto's voor de kinderen zijn tegenwoordig geheel „Made in England." Alleen in Birmingham zijn al een dui zend stands, en men verwacht dat 't vol gende jaar de kolossale hal weer uitge breid moet worden, en het aantal bezoe kers hoewel lang niet zoo geweldig als ln Londen (door de specialisaties van deze afdeeling) Ls verbazend groot. Van daag werden veel buitenlandsdhe delega ties verwacht, onder anderen een groep Finsche ingenieurs, die zich van nieuwe vindingen op het gebied der electrotech- nische apparaten op de hoogte komt stellen. In méér dan een opzicht blijkt de Britsche fabrikant en handelsman den laatsten tijd bezig te zijn zijn conserva tisme af te schudden, en in de afgeloopen moeilijke jaren hee', wat geleerd te heb ben. Men is in de leer gegaan bij het bui tenland, en maakt nu werk van het étaleeren. Naar men hier beweert, om de bultenlandsche koopers op hun gemak te stellen en een bekende omgeving aan te bieden. Maar dat argument lijkt ons wel een klein beetje hypocritisch, wij meenen dat de Engelschen zelf ook hun plezier in een modern en harmonisch geheel hebben. Als Gjj hebt kou gevat, als Ge hoest, als de slijmvliezen zijn ontstoken en de prik kelende slijm zich op Uw luchtpijp vastzet, dan helpt alleen een beproefd, krachtig ingrijpend geneesmiddel, neem dan eens de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop Dc werking van Abdijsiroop, het vanouds beproef de kruiden-middel, is belangrijk ver9tenct en versneld door toevoeging van de hoest-bcdwln- gende stofcodeïne, het meest werkzame middel tegen aandoeningen der ademhallngs-organcn. Uw verkoudheid wordt als 't ware ..snol rijp", do vastzittende slijm komt los en verdwijnt. Uw hoest buien en benauwdheden blijven daardoor spoedig voor goed wÊg. ,.'s Werold9 bfcste Hoest-siroop zoo noomt men om deze bijzondere eigenschappen dan ook tegenwoordig terecht de onvergelijkelijke Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon J. V. te K. Wendt u voor inlichtingen betreffende de Invoerrechten tot de Ka mer van Koophandel, Stationsweg, alhier. J. N. O. te K. De kanarie vriend, Uit gave van Snep en van Plere, Kruisstr. 12, Eindhoven; „Vogelvreugd", Uitgave van Vogelpark Put en Rauwenhorst, Apel doorn. Vraagt u eens een proefnummer aan. H. N. A. te L. Wikken zijn een zeer goed duivenvoeder, vooral gedurende den winter en tijdens de fokperiode. Wikken behooren minstens een jaar oud te zijn, volkomen rijp en gezond. Droog zijnde hebben zij een glanzende zwarte kleur. Jonge wikken (versch gedorschte) of vochtige kunnen storingen in de spijsver tering veroorzaken. Voor gemengd dui venvoeder raden wij aan, één vijfde ge deelte van het mengsel uit wikken te doen bestaan. v. Rh. te L. De jaarlijksche huurprijs (in dit geval f.240) komt als huurwaarde tn aanmerking Voor de berekening van de belasting wordt de huurwaarde in de ge meente L. verminderd met f. 170.De belasting Ie grondslag bedraagt 10%> van het verschil i. c. f. 7 of over 6 maanden f. 3.50. Mobilairwaarde werd blijkbaar ge schat pp f. 300.Belasting over 6 mnd. f 1.50. Ten behoeve van de gemeente wor den 100 opcenten geheven. P. H. te B. De becijfering van uw aanslag in de gemeentefondsbel. naar een Inkomen van f. 450 is juist, indien u ln gezinsverband samenwoont met andere belastingschuldigen. C. S. te H. Llsse, Sassenheim, Oegst- geest, Lelden. Alphen, Zwammërdam, Bo degraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, Zeist, de Pyramide, Woudenberg, Ede. Totaal 87.5 K.M. C. M„ te L. Voor het bereiden ln een bedrij f moet ten minste één maand tevoren schriftelijk aangifte gedaan worden bij den burgemeester. Voor bereiding uitslui tend voor eigen gebruik is dit niet noodig. J. B.. te R. Als u het geld belegt, moet van de opbrengst van het kapitaal inkom stenbelasting worden betaald. Bedraagt uw vermogen f. 16000 of meer, dan moet u ook aangifte doen voor de vermogens belasting. v. K„ to L, Voor het verkrijgen van een afschrift van het vonnis wende u zich tot de griffie der rechtbank, die de zaak heeft afgedaan. M. H„ te O. U is verplicht in het on derhoud van uw moeder te voorzien. A. G„ te L. Het inwinnen van voor- loopige inlichtingen, waarmede u in elk geval kunt aanvangen, zal geen hooge kosten meebrengen. H. L„ te L. Indien het ongeval tenge volge heeft, dat de verzekerde zes weken na den dag van het ongeval gedeeltelijk of geheel ongeschikt is tot werken, ont vangt hij van de Rijksverzekeringsbank als verdere schadeloosstelling een geregelde uitkeering, rente genaamd, gedurende den tijd van de gedeeltelijke of geheele onge schiktheid. E. V,, te L. Het komt ons voor, dat het pensioen berekend zou worden naar het jaarlijksch gemiddelde van de geza menlijke grondslagen der laatste 10 Jaren, als dit voordeeliger ls dan het gemiddelde der laatste 3 jaren. De Pensioenraad kan verdere Inlichtin gen verschaffen. In Olympia zijn de stands haast allen in crème of lichtgrijze tinten uitgevoerd, wat een rustig effect maakt. In Birming ham fonkelt het metaal in alle kleuren van den regenboog, èén reuzenhal smaak vol aan te kleeden is trouwens een dank baar onderwerp. Die toenemende moderne opvatting kemt ook uit dat dit jaar voor het eerst in Birmingham een vliegtuig is geëxpo seerd, speciaal „voor den zakenman ge bouwd" en comfortabel Ingericht met radio, schrijftafeltje en alles wat do „businessman" op reis noodig heeft. Onze indruk, dien wij ln 2 dagen jaar- marktbezoek, sprekende met erkende vak lieden uit de zakenwereld op deden was dat de Engelsche- en de wereldhandel opleeft. Als dat eens waar was! En als Neder land er dan ook eens zijn deel weer van mocht krijgen! GERH. VAN E LISSELS TEYN. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10