Verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Donderdag 20 Februari 1936 GEMENGD NIEUWS. De M. S.S.- gewoonte Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. ERNSTIG ONGELUK BIJ HOOFDDORP. Een 4-jarig jongetje door een auto aangereden en ernstig gewond. Gistermiddag omstreeks half zes liep 1 vierjarig zoontje van den arbeider F. Braaksma. wonende aan den Kruisweg nabij den spoorovergang bij Hoofddorp, de ouderlijke woning uit, om direct daarna de onvoorzichtigheid te begaan, zich naar de overzijde van het voor 't groote rij- verkeer bestemde gedeelte van den Kruis weg te begeven. De kleine, die vermoede lijk geen erg had in een naderende bestel auto. bestuurd door den heer A uit Haar lemmermeer. werd door deze auto aan gereden en een eind meegesleurd. Ernstig aan het hoofd en op andere plaatsen ver wond, werd 't kind onder de auto vandaan gehaald en met de hulp van een dokter, die tijdens het ongeluk juist op z'n motor rijwiel passeerde, de ouderlijke woning binnengebracht, alwaar de hulp werd in geroepen van dr. B. uit Hoofddorp, die een voorloopig verband legde. Het Jongetje, dat bovendien een heup- breuk en een beenbreuk bleek bekomen te hebben, werd met de ziekenauto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst naar de ziekeninrichting De Deo ln Haarlem overgebracht, alwaar geconstateerd werd dat z'n toestand, hoewel ernstig, niet direct levensgevaarlijk Is. Uit het onderzoek der politie, die spoe dig ter plaatse was om een onderzoek in te stellen, vlei wel direct de conclusie te trekken, dat de autobestuurder aan het ongeluk geen schuld heeft. TTPHU8GEVALLEN TE UITHOORN. Krachtige maatregelen tegen veTdere uitbreiding. In het begin van de maand Februari werd te Uithoorn een geval van typhus ge constateerd. hetwelk reeds spoedig gevolgd werd door meerdere gevallen, welke de rust ln het dorp deden verdwijnen. De bur gemeester van Uithoorn. C. M. A. Koot, heeft daarop nog op Zondag 9 Febr. de hulp Ingeroepen van den Geneeskundigen Dienst van Amsterdam, teneinde de meest krachtige maatregelen te verkrijgen ter voorkoming van eenlge uitbreiding van deze besmettelijke ziekte. Nog denzelfden Zondagavond had een conferentie plaats tusschen den burge meester, de plaatselijke doctoren, dr. H. Peters, leider van de afd. Volksgezondheid v. d. Geneesk. Dienst te Amsterdam en ambtenaren van dezen dienst. De burge meester van Uithoorn heeft daarbij er op gewezen, dat in verband met de melkvoor- ziening van Amsterdam krachtige maat regelen vereischt waren, opdat de ziekte zooveel mogelijk gelocaliseerd kon blijven. Ter verkrijging van eenige gegevens wer den daarop nog diverse patiënten bezocht. Na gepleegd overleg met de diverse in stanties en den inspecteur v. d. Volksge zondheid, dr. Doyer, werd geadviseerd om alle voorradige melk van een veehouder te Uithoorn in beslag te nemen en hem ver dere distributie te verbieden. Dit was in ieder geval, zooals later ook bleek, een stap in de goede richting. De burgemeester had inmiddels op de scholen laten waar schuwen tegen het drinken van ongekookte melk, terwijl op allo punten in de gemeen te biljetten waren aangebracht met de aanbeveling van „Kookt Uw Melk". Verder werden nog proeven genomen met het slootwater uit de slooten grenzende aan de woonhuizen van patiënten en kon de Geneesk. Dienst op 16 Febr. inderdaad constateeren. dat ook deze met thyphus- bacillen waren besmet. Bij verder onderzoek is gebleken, dat de eerste patiënt, op nog onverklaarde wijze is besmet, waarna door den afvoer van de rloleering op de sloot verdere besmetting ontstond van het slootwater. Ofschoon bil den bovengenoemden veehouder allereerst een duinwaterleiding was. is deze afgeslo ten doordat ze te duur werd en kwam hier voor een pompinstallatie op de sloot in de plaats. Bij het wasschen met het sloot water is verdere besmetting van de melk ontstaan, waardoor wederom de gebrui kers. voor zoover ze de melk niet kookten, besmet konden worden. Eergisteren had wederom een conferen tie met den burgemeester plaats, waarbij de resultaten van het onderzoek en de diverse proeven werden besproken. Op ad vies van den inspecteur van Volksgezond heid heeft de burgemeester den veehouder order gegeven de oorspronkelUke water leiding direct, weer aan te sluiten, doch daarbij tevens de pomp op het slootwater te laten verdwijnen, oDdat hierdoor geen verdere onheilen meer kunnen ontstaan. Door het spoedige waarschuwen van den burgemeester en het oogenblikkeliik krachtig ingrijpen van den Geneesk. Dienst van Amsterdam kon hier verdere uitbreiding worden voorkomen, hetgeen niet alleen ln het belang van Uithoorn was doch tevens van groot belang was voor de hoofdstad, daar de benoodigde melk voor Amsterdam ook uit Uithoorn en omgeving wordt ingevoerd. U.D. AUTO-ONGELUK TE PUTTEN. Drie gewonden. Hedenmorgen te omstreeks half vier werden de bewoners van de Verlengde Dorpstraat te Putten opgeschrikt door een hevigen slag. Bij onderzoek bleek dat een vrachtauto, komende uit Emmen. beladen met 110 kisten eieren voor Rotterdam, tegen één der langs den weg staande boo- men was gebotst. In de cabine welke ge heel werd Ingedrukt zaten 3 personen. De bestuurder-eigenaar, de heer H. Sliers uit Emmen, was er het ernstigst aan toe. Den man werd de borstkas ingedrukt, terwijl hij ernstig aan het gelaat werd gewond. HIJ is in het Ziekenhuis „Salem" te Ef- melo opgenomen. Zijn toestand ls levens gevaarlijk. De chauffeur en een 23-jarig meisje, eveneens uit Emmen werden door de voorruit geslingerd. De chauffeur kreeg lichte wonden aan handen en armen, terwijl het meisje niet werd gewond. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedra gen is niet bekend. Op het oogenblik van de botsing zaten zoowel de chauffeur als het. meisje te slapen. De heer Slier kan niet worden verhoord. Vermoed wordt dat de bestuurder door een tegenligger is ver blind. RECLAME. 9057 Hoe verder Ge in de week komt. hoe meer de vermoeienissen en jachtige Beslomme ringen van Uw dagtaak, in dezen ongun- stigen tijd nog meer dan anders, van invloed zijn op Uw spijsvertering en hoe trager Uw stoelgang wordt, waardoor steeds meer afval-sloften zich in Uw ingewanden op- hoopen en Uw bloed verontreinigen, u zoo moe, zoo mar en zoo lusteloos maken. En als Ge dan 's Zaterdags Uw weektaak hebt beëindigd, dan voelt Ge U Zondags te moe, te mat en te landerig om van Uw welverdiende Zondags-rust te genieten. Maak het daarom tot een goede geregelde wekelilktche gewoonte eiken VRIJDAG en ZATERDAG één ot twéé M.S.S.-caohef9 in te nemen, voordat Ge naar bed gaat. Uw haperende spijsvertering, Uw ver traagde stoelgang, zal zich dan herstellen. Uw met afval-sloffen gevulde darmen zullen zich zacht ledigen en vol welbehagen be merkt Ge, dat Ge U nu op Zondag-ochtend eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, zoodat Ge van dezen rust-dag zonder eenige belemmering naar Uw eigen opvalling kunt gebruik maken. Dat Ge al Uw plannen kunt volvoeren, dat Ge U kunt ontspannen en kunt genieten, voor Uzelf, voor Uw gezin, voor Uw huisgenooten een zegen. En 's Maandags gaat Ge dan weer vol lust en energie aan Uw nieuwe week-taak. Volg dus de M.S.S.-gewoonle M.S.S. -caoh«ts (ook wol genaamd) Lexoor- Akkertjes) rijn verkrijgbaar bij allo apothekers on drogisten an wol ln blaowe rondo kokerij** of ln do nieuwe blauwe vierkante kokertjes. Do laxnoruielling is echter van beida geheel gelijk. Al» Uw gewone leverancier lOmi géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ie even toot U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. SCHIPPERSRELLETJE TE AMSTERDAM. Hedenmorgen ls het te Amsterdam on der de talrijke schippers, die eiken dag aanwezig zijn, in de wachtkamer van het beursgebouw waar ook de bevrachtings commissie zetelt, tot wanordelijkheden ge komen. Toen een agent van politie die hier toezicht uitoefende, tot kalmte maan de, keerde 'n groot aantal der ontevrede nen zich tegen hem, zoodat hij zich met zijn sabel, en toen deze hem was afgeno men, met de vuist moest verdedigen. De strijd verplaatste zich bulten het gebouw waar weldra een kleine politiemacht aan wezig was, die de demonstranten uiteen sloeg. Een der schippers ls terzake van geweldpleging aangehouden en in arrest gesteld. ONWEER IN FEBRUARI. Omstreeks kwart voor zeven is gister avond boven Rotterdam een onweer los gebarsten. hetgeen voor dezen tijd van het jaar stellig een zeldzaamheid is. Er vielen een Daar felle slagen en het onweer ging gepaard met een korte maar hevige regenbui. Bij informatie bij het Rotterdamsch filiaal van het Meteorologisch Instituut wees men op het feit. dat een onweer in deze maand zelden voorkomt. Bovendien was de temperatuur zeer hoog voor dezen tijd van het jaar. nj. 12 gr. Celsius. Toen het duister geworden was. heeft de bul. die uit het Zuiden kwam opzetten zich boven de stad en omgeving ontlast. De oorzaak van de onweersbul moet ver moedelijk gezocht worden in een secon daire deDressie. die koude lucht van zee gevoerd heeft naar de warme lucht boven het land. Ook te Leiden heeft een oogenblik ge onweerd doch dit ls tot slechts enkele, minder harde slagen beperkt gebleven. VAN ZIJN PAARD GEVALLEN. Toen de luitenant-kolonel der artillerie Rijkens gisteren in de duinen ln de om geving van Waalsdorp een ochtendrit maakte, is zijn paard, tengevolge van het schieten met mitrailleurs, geschrokken. Het dier maakte een zljwaardschen sprong, met gevolg, dat berijder en paard kwamen te vallen. Overste Rijkens verloor eenige oogenblikken het bewustzijn, doch kwam spoedig weer bij. Ruiters, die passeerden, hebben den Geneeskundigen Dienst ge waarschuwd, die de overste naar het Mili tair Hospitaal heeft vervoerd. Daar bleek, dat hij een sleutelbeen had gebroken en een lichte hersenschudding had bekomen. Na ln het hospitaal te zijn behandeld, is de overste naar huis vervoerd, waar hij wordt verpleegd. Zijn toestand is gunstig. BRAND TE ZUTPHEN. Tijdens afwezigheid van de familie, die naar een bruiloft te Apeldoorn was, ls brand uitgebroken, ongeveer kwart voor zeven gisteravond, in het huis Oude Wand no. 11, te Zutphen, bewoond door den heer J. H. Tjallinks. In de benedenverdie ping van dit perceel is een werkplaats van electrisohe apparaten gevestigd. In een ommezien stond de bovenverdieping in lichterlaaie en sloegen de vlammen uit het dak. De politiespuit en de brandweer wisten het vuur tot de beide bovenste ver diepingen te beperken, doch deze brand den geheel uit. De belendende perceelen liepen waterschade op. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. DOODELIJKE VAL. De 60-jarige mej. H. J. H., huishoudster bij de weduwe v. H. in de 1ste Ebblnge- straat te Kampen, die van de laatste twee treden van een trapje was gevallen, is thans aan de gevolgen van dat ongeval, waarbij zij een schedelbreuk had opgeloo- pen, in het Gem. ziekenhuis overleden. IN EEN RIOOL GEVALLEN. Gistermorgen heeft zich aan den vroe- geren Zeedijk onder Hoorn een merk waardig ongeluk voorgedaan. De heer J. G. Kors uit Hoogkarspel slipte met zijn fiets ter hoogte van het stoomgemaal en kwam ln het diepe bassin te vallen, dat voor het gemaal is gegraven. Dit bassin staat door 'n riool, dat onder den vroegeren zeedijk doorloopt, in verbinding met het IJssel- meer. Doordat het gemaal In werking was, werd de man door de zuiging in het riool getrokken. Gelukkig werd het ongeluk bemerkt door menschen. die den man zagen verdwijnen. In een droge put aan de andere zijde •wan het riool werd een ladder ingelaten en met touwen gewapend begaf men zich naar beneden. Daar vond men den man, hangend aan een der dwarsbalken, welke ln het riool zijn aangebracht. Met zeer veel moeite is hij uit zijn netelige positie be vrijd en in het gemaal van droge kleeren voorzien. o TE VROEG MET ZIJN BRUID VERTROKKEN. Gistermorgen zou op het gemeentehuls te Ossendrecht het huwelijk worden vol trokken tusschen zekeren G. S. uit Ant werpen. van beroep bokser en een meisje uit Ossendrecht. mej. M. N. Omstreeks 8 uur arriveerde de bruidegom per auto uit Antwerpen, en de echtgenoote in spé stapte ln de auto en nam plaats naast haar aanstaanden man. Toen gebeurde het: de auto draaide om en reed terug naar Ant werpen, zonder dat de voltrekking van het huwelijk plaats vond. De ouders van het meisje schrokken hevig en in den loop van den morgen heeft de vader zich ten gemeentehuize bij den burgemeester ver voegd, om dezen van het geval ln kennis te stellen. Van de belde gelieven ls tot dusverre niets vernomen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 85-jarige weduwe Knlgge uit Nleuw- Buinen, die eergistermiddag te Stadska naal door een auto was aangereden en naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen moest worden overgebracht, is daar gisteren overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRANDEN. Een hevige brand is te Genval (België) uitgebroken in de papierfabrieken. Op de afdeeling, waar de „balatum" wordt vervaardigd, d.l. op de vierde etage van het gebouw, greep het vuur snel om zich heen. De vlammen sloegen over naar de afdeeling waar behangselpapier wordt gefabriceerd. De brandweer uit Brussel heeft assisten tie verleend, doch een groot gedeelte van het fabriekscomplex is in de asch gelegd. Van de 700 arbeiders, die tot nu toe in deze fabrieken werkzaam waren, komen 500 op straat. In Columbus in den staat Ohio (V. St.) is het oude vergaderingsgebouw van de vereenlging „Orde der Ridders van Colum bus" door een grooten brand volkomen in de asch gelegd. Vijf brandweerlieden zijn door instortende muren gedood, 12 ande ren werden zwaar gewond. 123 MELAATSCKEN LOSGEBROKEN. Uit het leprozenhuis te Tichilesti ln de Dobroedja zijn 123 melaatschen ontsnapt. ZIJ terroriseeren de bevolking en begeven zich op weg naar Boekarest om een betere behandeling te eischen. De autoriteiten hebben opdracht gegeven hen onmiddellijk aan te houden. CHOLERA-EPIDEMIE IN SIAM. In Siam woedt op het oogenblik een cholera-epidemie. welke ook Bangkok heeft bereikt. Reeds zijn 200 personen in het geheele land bezweken. Alle maatregelen zijn genomen om de epidemie te bestrijden, overal worden kos teloos anti-cholera-vaccinaties toegepast. TREILER VERGAAN. Dertien opvarenden omgekomen. De Britsche treiler „Merrivale" van Grimsby is bij de Shetland-eilanden ver gaan. Gisternacht werden noodseinen op gevangen; een reddingboot is uitgevaren die den treiler wel is waar in zicht kreeg, doch niet vermocht de dertien opvarenden te redden. o OVERVALLEN VAN MEXICAANSCHE BANDIETEN. De „Prensa" meldt, dat 'n bende rebel len in de nabijheid van het station Ro- sendo Marquez in den staat Puebla een trein heeft overvallen. Drie passagiers, waaronder zich twee vrouwen bevonden, werden gedood, terwijl een groot aantel andere reizigers gewond werd. Troepen zijn uitgezonden om de bandieten te achtervolgen. Een tweede aanslag is gepleegd in Tla- oualican. Daar hebben 50 bandieten het station overvallen, dat zij volkomen leeg plunderden. Nadat zij de telegraafleldin- gen vernield hadden sloègen zij op de vlucht. o DOOR BEREN AANGEVALLEN. Een aantal dorpelingen, die op weg wa ren naar een moskee te Oenie aan de Zwarte Zee, is door drie beren aangeval len. De menigte passeerde juist het markt plein. toen de wilde dieren verschenen. De moskeegangers vluchtten ln alle richtin gen en zochten een goed heenkomen. Ze ventien hunner werden echter door de beren achterhaald en ernstig gewond. Twee der dieren werden later gedood, het derde werd gevangen in een huis, waarin 1 het was binnengedrongen. Bezwaar tegen benoeming van soc.-democraten tot burgemeester o Het toezicht op het Rijk en op het beheer der gemeenten wordt door minister De Wilde in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer op de begrooting van Blnnenlandsche Zaken uitvoerig behandeld in verband met de geuite crltlek. De minister zegt o.a. geenszins te willen beweren, dat steeds met bezuiniging volledig kan worden be reikt, dat het gemeentelijke budget aan de aanspraken, daarop door de crisis ge maakt, kan beantwoorden. De noodige maatregelen zijn getroffen, om gemeenten, die niet rond kunnen komen, te helpen. Het ls echter een eerste eisch van billijkheid, dat zulks niet ge schiedt dan nadat de gemeente zelf het uiterste heeft gepoogd om de einden van de begrooting bij elkaar te brengen. In aanmerking genomen, dat deze hulp moet worden geboden aan meer dan een ge meente, elscht de rechtvaardigheid, dat zooveel mogelijk gelijke voorwaarden door de gemeenten moeten worden vervuld, voordat zij rijksgeld kunnen ontvangen. Uiteraard zullen deze voorwaarden in verschillende gevallen tot bezwaren en moeilijkheden aanleiding geven te groo- ter naar de mate de gemeentebesturen uit eigen beweging minder hebben gedaan onvervulbaar zijn de eischen, naar de practijk uitwUst. niet. Het aantal noodlijdende gemeenten waaronder te verstaan gemeenten, welker budget niet sluit ook na toekenning van maximale bijdragen uit het werkloosheids- subsidiefonds bedroeg ln 1935 78. Het bedrag aan rijksonderstand zal ln totaal ongeveer f. 2.350.000 bedragen. Inzake den Invloed van het Rijk op de gemeentelijke salarissen en loonen, zegt de minister, dat hU wars ls van „gelijk schakeling" en starre uniformiteit. Bij hun toezicht op de begrootingen der gemeenten, welker budget geen evenwicht vertoont, zullen Ged. Staten uiteraard on derzoeken, of door reorganisatie van een tak van gemeentezorg op een lager plan geen besparingen zijn te verkrijgen. Een dergelijke mogelijkheid achtten Ged. Staten van Zuid-Holland ten aanzien van het bewaarschoolonderwljs in de ge meente Rotterdam aanwezig. Dit college had aanleiding gevonden voor het begrootlngsjaar 1935, zoolang de be grooting van Rotterdam voor dat Jaar nog niet kon worden goedgekeurd, met toe passing van het bepaalde ln art. 246 der gemeentewet, beperkte machtiging aan het gemeentebestuur te verstrekken, ten einde te voorkomen, dat de noodzakelijke bezuinigingen voor dat laar niet of in niet voldoende mate zouden worden ver kregen. Bij het verdere verloop van de onderhandelingen met het gemeentebe stuur hebben Ged. Staten aanleiding ge vonden, de machtigingen, voor wat de sa larissen van het personeel der bewaar scholen betreft, alsnog te verleenen. 's Ministers aarzeling inzake de burge meestersbenoemingen berust uitsluitend op enkele punten van onzekerheid, welke de houding der S.D.A.P. biedt Juist op dat terrein, waar ten aanzien van een burge meester de meest mogelijke zekerheid dient te bestaan, het gebied van handha ving van het gezag en de openbare orde. Moge in tal van gevallen de overheid een hoogst nuttig gebruik maken van de constructieve krachten uit de S.D.A.P., het plaatsen van deze krachten op de knoop punten van het gezag, dat zoo dikwijls van die zijde ls aangevallen, kan situaties scheppen, die boven de macht van een mensch kunnen gaan, hetgeen de regee ring niet welbewust mag bevorderen. Het zal hem niet dan verheugen, indien ook het laatste spoor van bedenking bij hem kan worden weggenomen, en hij zal alsdan niet aarzelen, de ook zijnerzijds gaarne erkende bekwaamheden en kracht uit deze groote bevolkingsgroep, voor zoo veel van hem afhangt, voor de vervulling van het burgemeesterschap in te scha kelen. In de opvattingen van den minister is op het stuk van samenvoeging van ge meenten, ook uit een oogpunt "van bezui niging, geen wijziging gekomen. De heffing van scheepvaartrechten en de druk, die zij uitoefenen op het scheep vaartbedrijf hebben de aandacht van den minister. HIJ hoopt met zijn ambtsgenoot voor Waterstaat aan de hand van de aan de regeering verstrekte voorlichting tot een bevredigende oplossing te kunnen komen. Het ls den minister niet duidelijk, hoe de meening kan postvatten, dat ten aan zien van de regeling van het tijdvraag- stuk tusschen de beide takten van volks vertegenwoordiging geen oentroverse zou bestaan. De minister meent niet andermaal een poging te moeten ondernemen om tot een pacificatie op dat gebied te komen en verheugt er zich over. dat andere leden hem ln deze meening bijvallen. ReedB eerder heeft de minister te ken nen gegeven, dat hij bijzondere aandacht wijdt aan het weren van invloeden ln burgerwachten, die de betrouwbaarheid daarvan in twijfel kunnen stellen. Wat de beschouwingen over kiesrecht en vertegenwoordigend stelsel betreft, stelde de minister een nadere studie van de materie ln uitzicht. Men moge aldus de minister het hem niet euvel dulden, dat deze studie Inmiddels nog niet een resul taat heeft opgeleverd, dat als antwoord op het V. V. kan dienen. Voor een wettelijke regeling van het partijwezen als door sommige leden be pleit, zijn zeker argumenten aan te voeren. Intusschen verwacht de minister geenszins het nut, dat deze leden daarin meenen te zien. Er zijn ook ernstige be denkingen. Wat betreft het voorkomen van brand in veestallen, kan de minister eerst thans het gevraagde overleg met zijn ambtge- nooten openen. IJSBREKER VERDWENEN. Sedert vier dagen wordt op de Kaspische Zee de Russische Ijsbreker „Sjaumjan" vermist. Het schip was 15 Februari van Machatsj-Kala aan de Westkust vertrok ken naar de aan de Oostkust gelegen stad Alexandrowsk. Op 16 Februari zond het schip plotseling E.O.S.-signalen uit. Sinds dien heeft men niets meer van den ijs- breker gehoord. HET IN ZEE GESTORTE ENGELSCHE VLIEGTUIG. Het Engelsche vliegtuig, op de reede voor Havre in zee gestort, Is met drie man van de bemanning vergaan. Gistermorgen tegen vier uur hoorden twee Inwoners van Havre geronk van een vliegtuig-motor; zij zagen een vliegtuig op het zee-oppervlak en begaven zich terstond in een vaartuig er heen. Op het vliegtuig bevonden zich vier man, die zij aan boord namen en naar den wal brachten. Drie man bleven in het vliegtuig achter. Toen de redders terugkeerden om ook hen aan wal te brengen was het vliegtuig met de drie man gezonken Alle nog gedane pogingen om het wrak te vinden zijn mislukt. NOG EEN VLIEG-ONGEVAL. Vijf dooden bij vliegtuig-ongeluk. Op 60 K.M. van Sydney (Australië) is een verkeersvliegtuig omlaag gestort. Het toestel vloog in brand en de toeschouwers konden niets doen, om de inzittenden te redden. Vijf personen zijn om het leven gekomen. DE ZAAK HAUPTMANN. Na een onderhoud van bijna 5 uur met Hauptmann verklaarde de advocaat Lei- bowltz: „Ik wil niet langer een rol spelen In deze geschiedenis, ik weiger voor dezen man te pleiten". Hij wilde niet zeggen of hij Hauptmann schuldig achtte, doch deze zelf is over tuigd, dat hij zijn laatste kaart heeft uit gespeeld en dat hij het spel heeft verlo ren. Het beste wat hij thans zou kunnen doen is een volledige bekentenis afleggen van de rol welke hij in het drama heeft gespeeld. Naar verluidt heeft Hauptmann tot het laatste in het onderhoud volgehouden dat hij onschuldig is. Hauptmann's terechtstelling is thans andermaal vastgesteld en zal plaats heb ben in de week, welke 30 Maart a.s. begint. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie. Namens het Dagelijkse!) Bestuur van de Vereenlging tot bestrijding der tubercu lose te Leiden wil ik een woord van ern stig protest laten hooren tegen de onjuiste voorstelling die de heer I. Lessing heeft gegeven in den Propaganda-feestavond van de Vereeniglng tot bevordering der belan gen van tbc-patlënten in Nederland. Wanneer het gesprokene juist Is weerge geven, heeft de heer Lessing gezegd „Ons land telt ongeveer 70.000 tbc-UJders. Helaas wordt voor deze patiënten zeer weinig ge daan. Meestal wordt met de uitzending naar een sanatorium te lang gewacht." Wie weet welke enorme sommen Jaarlijks door Rijk, Provincie, Gemeente en door particulieren voor verpleging van bedoelde lijders wordt uitgegeven, wrijft zijn oogen uit. En het te lang wachten! Ik weet niet hoe het elders ls gesteld, doch hier voor Leiden geldt dit zeker niet. Ook verder staat het stuk vol onbewe zen beweringen, doch het heeft geen zin ze alle tegen te spreken. Wel is noodig tegen deze soort van propaganda, die on rust en verbittering zaait, valsche ver wachtingen wekt en het werk van ervaren en betrouwbare bestrijders der tuberculose in een verkeerd daglicht stelt, openlijk te waarschuwen. Dr. M. D. HORST. STORM IN, SPANJE. Aan de Spaansche kust bij Huelva heeft een hevige storm gewoed. Verscheidene visschersschepen zijn hier vergaan. DORP IN BELGISCHE CONGO VERWOEST. Het dorp Masisl. hoofdplaats van het district Wahunde Wanianea in Belgische Congo is door een tornado geheel ver woest. Veertig inlanders ziln hierbij om het leven gekomen. 2—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14