De Leidsche Gemeentebegrooting voor 1936. 76slè Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 19 Februari 1936 Derde Blad No. 23283 DE ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. DE TWEEDE DAG. MAGGIs Bouillon LAND- EN TUINBOUW. uur weer SPREEKCEL. De heer v. WELZEN bestrijdt ook de verlaging van salarissen van het personeel van den Keuringsdienst van Waren, die opgeheven wordt met 1 Maart, waardoor deze menschen straks in hun wachtgeld worden getroffen. Bezuiniging op onderwijs tast de vitale belangen daarvan aan; dat staat voor spr. vast, trots de ontkenning van B. en W. Zie b.v. naar het grooter wordend aantal leerlingen per klas. De heer DE REEDE: Op papier. De heer v. WELZEN: Neen, in werke lijkheid 1 Er zijn klassen met 4648 leer lingen bij het openb. onderwijs. Dan eenige voorstellen. Spr. verdedigt het mede door hem geteekend voorstel om niet over te gaan tot ontslag van een opzichter bij den Reinigingsdienst. Ook al was de benoeming tijdelijk dan nog ge tuigt het van slecht vooruitziend beleid, zoo spoedig tot ontslag over te gaan. Een zakelijke bedrijfsbelasting zal geenszins de werkloosheid bevorderen, zie naar Delft. Een f. 30.000 zou men er van in de Ge meentekas kunnen laten vloeien, die dat zoozeer van noode heet te hebben. Ook spr. betwist, dat de Nieuw Malthu- siaansche Bond onzedelijk zou zijn. De wetenschappelijke kant dezer zaak mag niet uit het oog worden verloren, die heeft bijgedragen tot verheffing van een deel onzer bevolking. Aan dezen bond mogen de stadszalen niet worden onthouden. Vrijheid en gelijk recht van levensinzicht voor allen! ttt11 Tegenover de heeren Wilmer en Wil brink verdedigt spr. nader het communis me, dat niemand zijn godsdienst wil ont nemen. Maar de godsdienst mag zich niet Verzetten tegen de macht van den staat. (Hier vallen eenige interrupties van ont kenning!).. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). Spr. komt zoodoende terecht in den „heilstaat" waarvan hij de zegeningen schildert, zulks onder spottend gelach. Dan eenige woorden tot de S.D.A.P., zonder de verschillen met die partij te willen verdoezelen. De idee van het Werkplan is niet nieuw, leefde reeds krachtig bij de Duitsche soc. democratie. Die poging heeft echter gefaald. Toch zal hij meegaan, daar het meehelpt een einde te maken aan de aanpassingspoli tiek, te meer, waar het grootendeels samengaat met het communistisch plan van actie. Niet wat verdeelt, doch wat sa menbindt tegen de regeeringspolitiek moet thans op den voorgrond staan. En daarom moet er wel actie zijn, al praat hij nu niet over revolutionaire actie! De heer WILBRINK: ik zou niet zoo willen bedelen om wat steun van den grooten bron! De heer v. WELZEN heeft nog de S. D. A. P. voorgesteld voor te stellen een adres te zenden tot de regeering. doch deze achtte daarvoor de tijd nog niet gekomen. NATIONAAL-HERSTEL. De heer DE VRIES wil nog even herin neren aan zijn protest bij de bezetting der wethouderszetels in Sept. jl. Wat betreft, dat hij niet gekend is in het overleg, de heer v. Eek was de eenige, die daarover sprak en zijn uitsluiting verklaarde, om dat spr.'s partij niet zou zijn parlemen- tairistisch Nationaal Herstel is echter niet tegen democratie wel tegen de parlemen taire democratie, zooals deze is verwor den. Sprak zelfs onze premier Colijn zich niet uit tegen evenredige vertegenwoordi ging, zal de commissie tot grondwetswijzi ging zich daarmede niet bezig houden? Het is thans zoo, dat enkele machtsheb bers in partijen, organisaties en pers de lakens uitdeelen. En daartegen strijdt spr.'s partij. Spr. antwoordt den heer Wilmer dat in bedoeld verkiezingsmanifest slechts be doeld was te waarschuwen tegen de ont aarding van het parlementaire stelsel, niet een beschuldiging van corruptie, spr. geeft nadere toelichting van zijn bedoe lingen. Waar bleef het rechtsche beginsel, toen de rechterzijde toestemde in 2 soc.-dem. wethouders? Eerlijkheid tegen den poli- tieken tegenstander, verklaarden de hefer Wilbrink en anderen als reden, doch vol doet de S.D.A.P. aan eischen, die aan regeeringspartijen thans zijn te stellen en is samenwerking daarmede mogelijk? Vooral ook met betrekking tot handha ving van het overheidsgezag? Het gaat niet om de personen der wethouders doch om de gansche S.D.A.P. Zie naar Troel stra's greep naar de macht, zie de hou ding der S.D.A.P. bij „De Zeven Provin ciën". Dan anders in Engeland, terwijl de S.D.A.P. hier juist zich altijd oriënteerde naar Duitschland. Laat ons oppassen, dat het hier niet precies zoo gaat als daar. Spr. citeert een strijdzang der socialisten om te doen uitkomen hoe het staat met de idee van overeind houden van het ge zag. De historische onbetrouwbaarheid der S.D.A.P. had een beletsel moeten zijn om met hen samen te werken. Nu is de hand der communisten geweigerd, doch als het mode is, revolutionair te doen, schreeuwt de S. D. A. P. het revolutinairst, nu de mode anders is, doet zij anders; heet het zelfs niet in het Plan van den Arbeid, dat de partij strijdt voor het heele volk? Het revolutionaire is nu tijdelijk op stal gezet. Heel voorzichtig tracht de S.D.A.P. thans in haar richting te drijven. Het Plan van den Arbeid is z.i. fantastisch, het is finan cieel onmogelijk, en zou land en gemeente naar den afgrond voeren. Er is in ieder geval nog reden tot dank baarheid, dat men de begrooting hier slui tend kan noemen. Dank zij het voorzich tige beleid der vorige wethouders. Enkele dingen nopen echter tot waarschuwing. Het putten uit de reserves is misschien tnans mogelijk, doch het is gevaarlijk, waar er nog geen lichtpunten schijnen in net verschiet. Voorts kon belastingverla ging met worden doorgevoerd, xnans worden de loonen der gemeente arbeiders in doorsnee gebracht op die in het particuliere bedrijf en dat verdient aanbeveling, doch hij zal stemmen voor het amendement tot handhaving der po- litie-salarissen. Hij dringt er tevens op aan de 4 pCt. korting niet toe te passen voor den Keuringsdienst van Waren, dat zou te drastisch zijn. Dat B. en W. het gezag hoog zullen houden, oordeelt spr. niet zoo zeker, als zij het doen voorkomen, zie het gedrag van een ambtenaar in zekere gelegenheid. Spr. verwijst voorts naar het onderwijzersblad „In en om de School", om nog eens te doen zien, hoezeer de S.D.A.P. het gezag ondermijnt, en dit is geschreven door amb tenaren Het gaat bovendien om het lot der Openb. School. Hoezeer moet zulke taal van onderwijskrachten niet het gezag van die school aantasten! Wijzend op het steeds meer leunen op den overheidssteun en uitschakeling van het part. initiatief, zal spr. al zulke aanslag-voorstellen op vadertje staat of gemeente niet steunen. Spr. is tegen de motie-v. Eek inzake op tochten op Zondag, gelet op het rumoer, de mee te voeren leuzen etc. en de gezich ten van hen, die er meeloopen. Ook inzake den Nieuw-Malthusiaanschen Bond zal hij de voorstellen niet steunen, daar hij de be ginselen in strijd acht met de geldende Chr. zeden. Wat het vestigingsvoorstel voor den middenstand aanbelangt, hij houdt zich zijn stem nog voor. Om te eindigen, wil hij trots alles het college van B. en W. toch toewenschen, dat het moge werken aan de nationale eenheid onder Gods zegen; de wanhopige verdeeldheid is z.i. het groote beletsel voor verbetering. Bij alle partijen is nog te weinig gevoel voor de eenheid van ons volk. Mogen allen zich daarvan bewust worden. V OORSTELLEN - SCH ÜLLER De heer SCHüLLER verdedigt allereerst uitbreiding der C. v. F. Hoewel zelf lid daarvan, onderschrijft hij het .voorstel daartoe volkomen. Dan keert hij zich tegen den heer De Vries, die zijn beschuldigingen in het sectie-verslag niet heeft weten waar te maken. Het ingediende lijstje van werken der S.D.A.P. gaat over f. 700.000. Als dat dan zoo poover is, als de heer Beekenkamp zeide, waarom gaat deze dan niet mee? Spr. verdedigt nadere enkele punten tegen geopperde critiek van B. en W. Een zuive- rings-inrichting van de centrale rioleering had reeds lang voor elkaar moeten zijn, het vorig college is daarbij in gebreke ge bleven. Den bouw van een tunnel aan den Maredijk staat ook niets in den weg en is ten zeerste gewenscht voor het snelver keer en de overgangskwestie wordt er mee opgelost. Alle punten zijn trouwens goed voor bereid en in de C. v. F. door hem verde digd. Zoo ook de voorstellen tot bouw-rijp maken van gronden, opruiming van krot ten. Dat er geen arbeiderswoningen meer noodig zouden zijn, betwist hij ten stel ligste. Spr. dient nog een tweetal moties in. lo. een saneeringsplan voor het klooster en 2o. een voorstel om het opruimen van krotten te bevorderen door samenstelling van een verordening. Het ontslag van den 3den opzichter bij den Reinigingsdienst, zooals neergelegd in het rapport van den directeur, is bijkans niet te verdedigen, want noch de heer Wilbrink, noch de heer Beekenkamp be riepen zich daarop. Als de positie van een directeur zou worden geschokt, zoo men hem niet klakkeloos volgt, zou geen raads lid meer vrij zijn in zijn oordeel en spr. eischt toch die vrijheid in het waarachtig gemeentebelang voor zich op. Spr. onder werpt het rapport van den directeur aan scherpe critiek, om te concludeeren, dat de uiting, dat in dezen dienst van een vast omlijnd beheer geen sprake is, volkomen juist was. Deze 3de opzichter is Integen deel brood-noodig in het belang van den dienst, zet hij uitvoerig uiteen. Op andere wijze is wel te bezuinigen, naar hij nader tracht aan te toonen, tot een bedrag van ruim f. 37000. Zonder het maken van slachtoffers. Hierna schorsing. AVONDZITTING. De heer SCHULLER vervolgt met het bouwplan van „Ons Belang". Waarom dus de huren met 22 ct. p. w. verhoogd buiten de vereeniging om, waardoor het bouwplan werd afgekeurd in den Haag? En waarom duurt het inmiddels gewijzigde plan zoo lang? Over zijn opmerkingen inzake Tuinstad- wijk is door B. en W. heelemaal niet ge antwoord. Hoe komt dat? Z.i. is het Be stuur niet voor zijn taak berekend, het geen hij nader toelicht. Ook de boekhou- derij is niet in orde. Spr. vraagt een nieuw onderzoek naar de gansche geste van deze vereeniging. Spr. verdedigt vervolgens zijn voorstel inzake onderzoek naar ordening in het bouwbedrijf, vooral ook in het belang van het leveren van behoefte, waaraan nu nog te veel ontbreekt, zie ook de meening van Ged. Staten en Hoofdinspecteur van Volksgezondheid. Opnieuw is hij gekomen met zijn voorstel om bewoners der Ge meentewoningen op te nemen in het be stuur, omdat hij nog altijd meent, dat daarin nut is gelegen voor beide partijen en met zijn voorstel (het straatwerk uit te voeren in eigen beheer, dat hij nog krach tig verdedigt. Voor het geval, dat dit voor stel weer wordt verworpen sub. 2 van zijn voorstel. Spr. toont dan aan, dat het geval van „opzetjes" zich nog altijd voordoet. Waar om is tegen die aannemers niet op te treden, b.v. uitschakeling voor bepaalden tijd? Wenschen de aannemers dan niet in te schrijven, welnu dan is er nog eigen beJheer. De salarisverlaging zal hij aanvaarden voor zoover betreft de werklieden. Overi gens is hij voor 3 pet. verlaging voor de ambtenaren, niet voor de 4 pet. van B. en W. De politie-salarissen wil hij gehand haafd zien en hetzelfde geldt voor de vroegere brandwachts, dien het oude sala- is z.i. is toegezegd. DE S.D.A.P. EN DE FINANCIEN. De heer RESSING tracht met cijfers aan te toonen, dat de heer de Vries hier niet zit voor Nationaal Herstel doch voor de fascisten, zij het op de lijst van Natio naal Herstel. Het verschil tusschen demo craten en parlementaire democraten ont gaat spr. Z.i. zijn beiden vast aan elkaar gebonden. Geloof in elkaar's goede trouw en goede bedoelingen behoort bij de beoordeeling van de diverse partijen, doch de heer de Vries houdt zich daaraan niet. Dit kan ook niet, want deze zit geketend aan de fascisten met al (haar lasten en grooten mond. Zie ook naar mr. Westerman in den Haag. (De vooi^itter dringt aan bij Leiden te blijven!). Wie ons „karakterloosheid" vraagt kan kwalijk verwachten gehoord te worden bij wethouders verkiezingen, een kwestie van karaktervastheid. Brutaal en gewetenloos heeten de werkloozen, die I steun komen opeischen, in het orgaan van N.H. En dan doet men een beroep op nationale eenheid in het belang van een nieuw gelukkig Nederland. Wat zou gelij ken op het „Derde Rijk". Het door den heer de Vries geciteerde lied der S.D.A.P. dateert uit 'den tijd van Domela Nieuwenhuis! Dit citeeren is dus geen bewijs van kracht. (Tegenover het citaat uit „In en om de School" stelt spr. een uit het orgaan van N.H. over de eerste Haagsdhe raadszitting in Sept.) Maar spr. stapt af van N.H.; het was vanmiddag een komisch intermezzo. Het gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel is ons jaren verweten, doch het past nu toch dit jaar bescheiden te zijn met dit verzet, zie naar Rotterdam, waar rechts aan een soc.-dem. minderheid het bestuur overlaat. Het begrip „ordening" uit den mond van den heer Beekenkamp klinkt wat wrang, gelet op diens redevoeringen daar over, waar hij waarschuwde voor een vin den van R.-K. en S.D.A.P. op dit punt. De partij van den heer Romijn kan de arbeiders geen perspectief meer bieden, dat is bekend. Tegenover zijn neerhalen van het Plan van den Arbeid stelt spr. een uitlating van prof. De Vries, ook lid van den Vrijheidsbond. Zelf stelt de heer Romijn voor f. 5000 uit te trekken voor werk, al is vorig jaar zoo'n plan grandioos mislukt .omdat er wantrouwen was tegen den vroegeren liberalen wethouder, welk wantrouwen gerechtvaardigd was. Het gold niet den persoon, alleen zijn partij, reac tionair als deze is. In de S.D.A.P. is men het eens, dat sala ris-verlaging geen redding kan brengen uit de crisis. Doch wordt de voorgestelde verlaging niet aanvaard, dan staat de stok der regeering achter de deur! Zie naar Rotterdam. Waar de gemeentewerklieden hebben toegestemd in 4 pCt. verlaging, ziet spr. niet in, waarom voor de anderen geen verlaging zou intreden. Waarom kan daar niet 3 pCt.? v~r Het politie-personeel dient niet ver laagd. Dat er aarzeling zou zijn in de financieele politiek van het college, ont kent spr. Er moest echter een groot tekort worden gedekt en daarover mag toch wel eens bezonnen worden gestudeerd. Met de voorgestelde maatregelen zal spr. grootendeels meegaan. De afschrijvingen zijn altijd groot geweest, de reserveering vrij overbodig, zoodat er tegen het putten uit de reserves thans toch geen bezwaar kan zijn. Spr. is daarom tegen het voor- stel-Goslinga. Voor een nieuwe taxatie der gronden ziet spr. geen reden; het is trouwens een zuiver formeele aangelegenheid. Van de zakelijke bedrijfsbelasting in deze tijden verwacht spr. geen heil, inte gendeel. Alle bedrijven hier kampen met moeilijkheden. In Delft is het heel anders. De financieele bezwaren tegen het soc.- dem. werkplan kan spr. niet erkennen, waar hij toch ook de renten der leeningen wil doen opbrengen door den gewonen dienst. Het geld moet er komen, desnoods door belastingverhooging. En uit de reser ves kan nog wel wat komen, b.v. door leening. Het moet mogelijk zijn de lasten van thans naar later te verschuiven. Spr. hoopt, dat het gansche college van B. en W. de kracht zal vinden om Leiden op goede paden te voeren. EEN VROUWELIJK BETOOG. Mevr. DE CLER verdedigt allereerst haar voorstel het schoonmaken der schoolge bouwen in eigen beheer te houden in plaats van uit te besteden. Deze kleine bezuiniging moet er toe leiden, dat de uit voerende ondernemer, gezien het bedrag, niet alle zorg aan den schoonmaak kan besteden of bijtende middelen moet toe passen. Spr. breekt tevens een lans voor de vrouwen, die 10, 15 en zelfs 20 jaar totnutoe het werk deden. Vanaf ö1/* uur 's morgens! Nu is de dienst radicaal door elkaar gegooid. En de klachten worden talrijk. Wethouder SPLINTER: Ik heb er niets van gehoord. Mevr. DE CLER: Ik hoorde ze wel! Spr. gaat daar nader op in. Ook de vacanties van 12 dagen zijn teruggebracht op 6. Vervolgens bepleit spr. haar motie in zake oprichting van eéri Gemeentelijke Commissie voor arbeid aan onvolwaardige arbeidskrachten. Het lot der blinden heeft bewezen, dat het part. initiatief in dezen faalt. Spr. zal alle grieven niet uiten, het heeft weinig zin meer. In 1931 waar schuwde mevr. Braggaar echter al. Zulk werk moet in handen der gemeente blijven. Voor een tehuis voor Ouden van Dagen is geen voorstel gedaan, gezien de omstan digheden. Doch nu het Militaire Invaliden huis leeg staat, is dat wellicht aan te koopen. De heer GOSLINGA: Wie belet u dat? Mevr. DE CLER: Van gemeentewege natuurlijk. Een kleine honderd personen zijn uitbesteed, het kost de gemeente meer dan f. 20.000. Is voor dat bedrag hier niets te doen De heer GOSLINGA: En de verschillende gezindten dan? Mevr. DE CLER: Wij vragen een tehuis voor allen, onverschilig geloof of richting. Dat is toch best mogelijk. Ook huizen voor ouden van dagen be veelt spr. warm aan. In diverse bouw complexen. NOG EENS DE WERKLOOSHEID. De heer SNEL wijst op de voortdurende stijging van het aantal werkloozen, doch de werkelijkheid is nog erger dan het cijfer aanwijst. In de gezinnen is de nood nijpend geworden. Daarom mag niet lan ger worden geaarzeld een onderzoek in te stellen en spr. verwacht, dat het prae- advies op zijn voorstellen daarom spoedig zal afkomen. Op de werkloozen-steun kan niet verder worden bezuinigd, als schijnt het in het voornemen der regeering te liggen, naar hij vreest. Spr. pleit nog eens voor het Werkplan en dan uitvoering zonder werk verschaffing, die een gevaar wordt in het maatschappelijk leven, naar hij nader uiteenzet. Laten de spotters met het Werk plan voorzichtig zijn! Het gaat niet alleen om de stoffelijke ellende, doch ook om geestelijke waarden en daarom vraagt hij aller steun voor volkswelvaart en democratie-handhaving. Het crisis-comité beschikte over te wei nig middelen om aan gerechtvaardigde aanvragen te voldoen. Het taxi-verkeer dient geordend te wor den in 't belang der veiligheid, terwijl loon en arbeidsvoorwaarden der chauffeurs be- hooren te worden geregeld. B en W. stappen te licht heen over het gebruik van vreemde arbeidskrachten hier, terwijl de Leidsche arbeiders buiten worden geweerd. Spr. dringt voorts aan op een opschui vingssysteem voor de taxi's aan het sta tion. De VOORZITTER: dat is niet aan de orde! POLITIE EN BRANDWEER. De heer KUIPERS is niet bevredigd door B. en W. inzake zijn opmerkingen over politie en brandweer. Nogmaals dringt spr. aan op opheffing der klassen voor de politie. Het heeft spr. bevreemd, dat de functie van adj.-inspecteur reeds is vervuld, voor de begrooting is aangenomen. OUD-WETHOUDER GOSLINGA WAARSCHUWT. De heer GOSLINGA zal in hoofdzaak behandelen bedrijven en onderwijs doch wil toch iets zeggen over de financiën. Het is nog niet de tijd om een balans op te maken over de soc.-dem. wethouders, doch hij heeft den indruk, dat groote veranderingen zich bezig zijn te vol trekken. Spr. heeft zich verbaasd over de acro batische behendigheid van den heer van Eek. De heer VAN ECK: het Werkplan maakt ons allen lenig! De heer GOSLINGA sluit zich aan bij den heer Romijn over de oppositie van vroeger der S.D.A.P. Alsof dat allemaal echt was! Er blijkt toch ook wel wat valsch vuur bij te zijn geweest. De S.D.AP. heeft losgelaten het putten uit de allgemeene reserve, daarmede erkennend dat het oude college het bij het goede eind heeft gehad. Een vooruitgang is ook. dat een deel der fractie voor de loonsverlaging zal stemmen. Doch het is nog maar een begin; de S.D.AP. wendt het roerl- Toch zijn er symptomen, die hem doen vreezen dat het bezuiningsstreven niet meer zoo streng zal worden doorgevoerd. Zie b.v herstel der schoolbaden en de houding tegenover de salarisverlaging. Van de gedachte f. 180.000 bezuiniging is een heel stuk afgegaan in de voorstellen van B. en W Z.i. had men aan de 5 pet. moe ten vasthouden, anders zullen er vooruit gaan. zooals ook de politie volgens 't voor stel Eikerbout. Gelukkig zijn er geen voorstellen tot belasting verhooging. Daarin zou z.i. ook geen baat meer zitten. Spr. betreurt, dat de begrooting eenige zwakke plekken bevat Van bezuiniging van f. 35.000 op de Lichtfabrieken ziet spr. b.v. niets komen. Zwak ds ook de f. 17.000 besparing op de rentebesparing der Rijks verzekeringsbank. De heer de Reede wees in zijn voorstel reeds op de niet-wenschelijkheid van ver lenging van eenige afschrijvingstermijnen, doch bepaald voos is de dekking van f. 40.000 uit 't grondbedrijf en f. 55.000 uit 't vernieuwingsfonds. Spr. houdt van klaarheid. Z.i. mag zoo'n beroep op het grondbedrijf niet worden gedaan, 't Kan zijn dat B. en W. gelijk hebben, doch waarom niet de proef op de som genomen door een nieuwe taxatie? Deze was z.i. best mogelijk geweest en alsnog dringt hij daarop aan. Dan kan men later nog altijd zien en behoeven we niet in ongerustheid te verblijven. De heer Hessing kan makkelijk zeggen dat de reserves groot genoeg zijn. doch wie garandeert dat? Zwak is ook het terugbrengen van het vernieuwingsfonds der Electr. centrale tot V* pet al is dat al een half jaar gedaan, hetgeen Ged. Staten slechts goedkeurden tot 1 Jan. 1936. Tegen de extra-afschrijving uit dit fonds heeft spr. geen bezwaar, doch na ook deze terugbrenging doet het mes aan twee kan ten snijden. We eten ons kapitaal op. Even goed zouden we kunnen leenen. Vroeger is niet te veel afgeschreven, het was heel gewoon en bleef beneden de gewoonte elders. De storting van 2 pet. bracht altijd remedie. Als uiterste concessie wil spr. nu genoegen nemen met 1 pet., doch 1h pet. gaat hem te ver. De financieele toestand der gemeente is niet zoo gunstig. Vele wer ken zijn onder handen en spr. is wel eens benauwd geweest of dit allemaal wel tot een behoorlijk einde is te brengen. De begrooting moet sluiten zonder zwakke plekken. Omdat de gemeente dit jaar veel zal moeten leenen, zeker 3 mil- lioen, zonder 1 cent voor het Werkplan! Dan moet de positie der gemeente sterk staan. Dit om den huidigen wethouder te waarschuwen tegen financieele Bambergers en fantasten en hem een ruggesteun te geven tegen eigen partij. Leenen tegen 4 pet. zelfs zou heel wat kosten en het geld moet er maar zijn. Voor beloften krijgt men niets, alleen tegen goede Hollandsche guldens. De gaten in de begrooting die nen toch gestopt. En nu weigert een deel der S.D.A.P. ook de loonsverlaging. Of is dat in de hoop, dat deze toch maar aan genomen zal worden? Heeft de S.D.A.P. nog geheime dekkingsmaatregelen? De wethouder kent ze in ieder geval niet, dat blijkt. Volgt het onderwijs. Spr. vraagt, wat be doeld wordt met bezuiniging op het be- waarschoolonderwijs? En is niet nog meer te concentreeren bij het Openb. onderwijs? Ter verdere bezuiniging geeft spr. in overweging: afschaffing van het uitvoe rige raadsverslag, dit lijkt hem overbodig; RECLAME. 8991 "Kom, Fr cd, bedien je nog's!" "Graag, zeg. Je weet, dat ik een dolle liefhebber ben van een kop Maggi5 Bouillon en ook van groenten, stamppotten, sausen en andere gerechten, die met dit vleesnat zijn, klaar gemaakt. De smaak wordt er voller door, in één woord "af"." "Ook Ik als huisvrouw profiteer ervan, want ik bespaar me met Maggi5 Bouillon niet alleen veel werk, maar ook menige toevoe ging als vlees e. d. Daarom blijft mijn merk ONJUISTE METHODES BIJ CRISISBUREAUX. Tanvetelers wachten op geld, dat hun sinds 1934 toekomt. Het Tweede Kamerlid, de heer Vervoorn, heeft aan den minister van landbouw en visscherij de volgende vragen gedaan: 1. Is het den minister bekend, dat in de provincie Gelderland. Utrecht en Overijssel aan de tarwe telers nog steeds niet is uitbetaald het restant van het hun toekomende wegens geleverde tarwe oogst 1934? 2. Weet de minister, dat in andere pro vincies die gelden reeds geruimen tijd ge leden zijn uitbetaald? 3. Is het juist, dat de oorzaak van deze vertraging is gelegen in de minder vlotte afwerking van deze zaak door de Crisis- bureaux te 's-Gravenlhage? 4. Is het den minister bekend, dat in de bovengenoemde provincies bij levering van tarwe deze moet voldoen aan monsters welke genomen zijn van in Zeeland ge leverde tarwe? 5. Weet de minister, dat tengevolge van de vergelijking met monsters van Zeeuwsche tarwe, de elders geteelde tarwe in een lagere klasse wordt geplaatst, of schoon deze van uitstekende kwaliteit is en in vorige jaren ook in een hoogere klasse is geklassificeerd? 6. Wil de minister bevorderen, dat aan deze onjuiste methode van keuring een einde wordt gemaakt en bij keuring monsters genomen worden uit dezelfde provincie als waarvan de tarwe geleverd wordt en het restant van oogst 1934 in voormelde provincies wordt uitbetaald? RECLAME. 8995 CRÈME een weldaad voor Uw huid Doos 20ct DE WERKLOOSHEID ONDER DE JEUGD. Een jeugdige werklooze klaagt over de voortdurende achteruitstelling van onge huwde werkloozen bij gehuwde. Menige jonge werklooze gaat de toekomst zon der eenig perspectief tegemoet en wan neer er nog eens werkloozen in werkver schaffing arbeid krijgen, dan geschiedt dat steeds met uitsluiting van de onge- huwden, die toch ook vaak den nood thuis moeten helpen lenigen. betere controle op opneming en ontslag van zieken in de ziekenhuizen. Ten aanzien van den opzichter van den Reinigingsdienst sluit spr. zich aan bij den heer Wilbrink. Het was overbodig, daar men het voorstel had kunnen verwerpen. Spr. verklaart zich tegen opnemen van een bewoner der Gemeentewoningen in het Bestuur, tegen het voorstel de Cler be treffende schoonmaken, tegen uitvoering van straatwerk in eigen beheer, tegen uit schakeling van het part. initiatief bij steunverleening, al.zijn er wellicht wel fou ten gemaakt, tegen de identiteitskaarten voor raadsleden; tegen het voorstel Elker- bout-Lombart (politie) omdat het beschikt over geld, dat er niet is, waardoor onze autonomie wordt bedreigd; tegen een te huis voor ouden van dagen van gemeente wege. De uitbestede vrouwen zijn allen van bij zonderen aard en niet normaal. Spr. zal het voorstel de Reede steunen. Tot slot keert spr. zich tegen den heer v. Weizen, die tegenover de veroordeelde aanpassingspolitiek slechts strijd en nog eens strijd stelde, zonder vaste plannen. En zie naar sovjet-Rusland, hoe daar ter wille van kapitaalvorming de loonen zoo zijn gedrukt dat ontelbaren te gronde zijn gegaan, ^fn verhouding is het hier dan nog een paradijs! Dat er geen emigratie daarheen is van communisten, is trouwens bewijs genoeg, Spr. bewandelt liever soliede wegen. Tegen de regeering is toch niet in te gaan. Hierna 11.30 uur schorsing tot he denmiddag.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9