LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Woensdag 19 Februari 1936 BUITENLAND. leder pak HONIG's VERMICELLI honig" Bouillonblokje GRATIS UIT DE RIJNSTREEK. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Duitsche vluchtelingen. Generaal-majoor sir Neiil Malcolm is benoemd tot hooge commissaris voor Duitsche vluchtelingen in opvolging van James Mac Donald, die in December af trad in verband met de houding van de Duitsche regeerlng Jegens nlet-Ariërs. BELGIE. Geruchten rondom Steenockerzeel, Er gaan geruchten dat vooraanstaande vertegenwoordigers der Hongaarsche legi timisten op Steenockerzeel een onderhoud hebben gehad met aartshertog Otto von Habsburg. Doch de grootste geheimzinnig heid zweeft rond deze bespreking. DUITSCHLAND. De kerkelijke bladen. In verband met het publlceeren van'be- richten en artikelen over politieke aange legenheden en het maken van opmer kingen of uitoefenen van critiek op maat regelen der regeering, heeft de rijksminis ter voor volksvoorlichting en propaganda de rijksperskamer en den rijksbond van de Duitsche pers er op gewezen, dat de vrijstelling van de voorschriften van de z.g. redacteurswet, in de toekomst nog slechts van kracht zal zijn voor zoodanige kerkelijke tijdschriften, die zich streng houden aan de bepaling, dat zij alleen offi cieel kerkelijke verordeningen en verdere kerkelijke, de geestelijke leiding der ge- loovigen aangaande beschikkingen mogen pubiiceeren. Tijdschriften, die zich hiertoe niet be perken, moeten beschouwd worden als politieke tijdschriften. Zij zullen onderworpen worden aan de bepalingen van de redacteurswet. Zij mogen derhalve nog slechts ver- sohljnen onder de verantwoordelijkheid van een op de beroepslijst ingeschreven redacteur. FRANKRIJK. Het pact met de sovjets De ontbinding der Action fran?aise. Gisteren is in de Kamer het debat over het pact met de sovjets voortgezet. Van ■rechts spraken diverse leden tegen het pact. Morgen zal vermoedelijk de re gee ring aan het woord komen en men verwacht Dinsdag a.s. de stemming. De Consell d'Etat heeft thans van de Action francaLse" een protest ontvangen tegen het decreet tot ontbinding van de organisaties dezer beweging. De diensten der Süreté Nationale heb ben het meerendeel van de federaties der „Action fran?aise" in de provincie aan gezegd haar groepen te ontbinden, o.a. te iRouaan, Bordeaux, Montpellier en Nancy. De uiterlijke kenteekenen van zetels der organisaties werden zonder incidenten verwijderd. De leiders der groepen bepaal den zich tot formeele protesten. Op 14 Juli zal te Verdun een groote be tooging voor den vrede worden gehouden, waaraan zal worden deelgenomen door meer dan 100.000 oud-strijders van zeven verschillende nationaliteiten. ZUID-SLA VIË. Parlementaire verwording. Ook gisteren is de zitting van de Skoepsjtina weder onder groot tumult ge ëindigd. Nadat de minister van financiën een voorstel had ingediend, krachtens hetwelk de financieele commissie binnen drie dagen haar rapport over de begroo ting aan de Kamer zou moeten voorleggen, ontketende de oppositie, teneinde de stem. ming over dit ontwerp te verhinderen, een zoodanig tumult, dat de zitting moest worden geschorst. Bij de hervatting ont stond opnieuw tumult, zoodat de voorz. de zitting moest opheffen. Tijdens de on derbreking ontstond een handgemeen, waarbij een afgevaardigde werd gewond. ZUID-AMERIKA. De revolutie in Paraguay. Zooals gemeld is president Ayala afge treden evenals de vice-president Ribeiro, en zijn naar hun woningen teruggekeerd. Kolonel Rafael Franco, die, zooals men zich zal herinneren, twee weken geleden door de regeering werd verbannen en zich sedertdien te Buenos Aires heeft opgehou den, heeft van de opstandelingen het dringend verzoek ontvangen de leiding van den opstand op zich te nemen. Koloel Franco is inmiddels per vliegtuig naar Asuncion vertrokken. Vóór zijn ver trek naar Asuncion heeft kolonel Franco tegenover persvertegenwoordigers ver klaard, dat de opstandige beweging in Pa raguay van het volk uitgaat en geenszins ihet gevolg is van communistische actie. De bevolking en het leger zijn sedert langen tijd ontevreden geweest met de regeering van Ayala. Een hooge Argentijnsche functionaris 'heeft verklaard dat de beweging haar oor sprong vond in de ontevredenheid dei militairen naar aanleiding van de wijze waarop het Chaco conflict is opgelost, en dit wordt bevestigd door majoor Gonzales, een der leiders van den opstand. Deze functionaris verklaarde echter van meening te zijn dat de nieuwe regeering toch geen wijziging zal kunnen aanbren gen in de tot stand gekomen accoorden, die door drie Amerikaansche regeeringen zijn geteekend, zoodat de vrede dus ver zekerd zou zijn. Naar officieel wordt medegedeeld zijn aan de zijde der revolutionairen één offi cier gedood en één officier en zes solda ten gewond. Generaal Estigaribia zou naar Brazilië zijn vertrokken. Er is een zeer scherpe oproep van kolo nel Franco verspreid, waarin de gevallen re0eering en de legerleiding van moord worden beschuldigd. RECLAME. 8992 HONGARIJE. Conferentie der regeerïngspartij. De pad-tij der Nationale Eenheid, d.w.z. de regeerlngspartij, is bijeengekomen in een conferentie, die werd bijgewoond door minister-president Goemboes en alle leden van het kabinet. Officieel wordt medegedeeld, dat Goem boes over den huldigen buitenlandsch- polltieken toestand een verklaring heeft afgelegd, die een herhaling vormde van zijn in de laatste partijconferentie afge legde verklaring en die hierop neerkomt, dat voor het einde van het Italiaansch- Abessijnsche conflict geen aanvang ge maakt kan worden met de oplossing van de Midden-Europeesche problemen. Er werd in de vergadering een resolutie aangenomen, waarin de aandacht van de regeering gevestigd wordt op de urgente noodzakelijkheid van legislatieve voorbe reiding van een nieuwe perswet. EGYPTE. De besprekingen met Engeland. Uit Cairo wordt gemeld, dat het begin der onderhandeling over een Engelsch Egyptisch verdrag is vastgesteld op 2 Maart. SPANJE. Wilde het leger ingrijpen? Op een vraag van journalisten omtrent de definitieve uitslagen van de verkiezin gen. verklaarde Portella Valladares: „De berichten, welke wij tot nu toe hebben ontvangen, zijn nog verward. De definitieve uitslag zal eerst Donderdag be kend zijn en alle cijfers, welke voordien genoemd worden, zijn nog onvolledig." De minister-president is evenwel van oordeel, dat een tweede verkiezing gehou den zal moeten worden te Soria, in de provincies Alava, Guipozcoa en vermoe delijk in Kastilië. Over het geheel blijft het rustig. In Saragossa is echter een algemeene staking uitgebroken. In den loop van den ochtend vormden de arbeiders een op tocht. met het doel te demonstreeren voor amnestie. Drie afgevaardigden van het volksfront waren hierbij tegenwoordig. De politie trachtte den optocht te verhinde ren en schoten werden gewisseld. Een per soon werd gedood en zes gewond, onder wie twee vrouwen. De winkels zijn gesloten en het verkeer is beperkt tot de vrachtauto's welke zor gen voor de levensmiddelenvoorziening van de stad. Een groot aantal arrestaties is verricht. Troepen hebben de stad bezet. Op de drukke punten zijn mitrailleurs opgesteld. De pers der linkerzijde juicht over de overwinning 'van de „echte republikeinen" en kondigt onmiddellijke uitvoering van hun program aan, dat ongeveer als volgt luidt: „in vrijheid stelling van alle politieke gevangenen en van een groot deel van de andere gestraften. Straf daarentegen voor hen, die niet deelnamen aan de October-revolutie of zelfs met de wapens in de vuist optraden tegen de „arbeiders, die voor een groot ideaal streden". De regeering heeft gisteravond snel in gegrepen toen zij vernam dat een com plot was beraamd teneinde de linksche partijen te beletten de macht in handen te nemen. De Cartonisten hebben iedere poging van de zijde van de hooge leger officieren om een staatsgreep te doen in de kiem gesmoord. Generaal Goded die wordt verdacht de leiding te hebben ge had is gearresteerd. Naar aanvankelijk werd medegedeeld, was ook generaal Franco, een vriend van Gil Robles, gearresteerd, doch dit werd later tegengesproken. Om kwart over vijf hedenmorgen werd door de directie van de Süreté Nationale ten stelligste ontkend dat het leger in opstand was, of een po ging in die richting was ontdekt, doch een feit is het dat het hoofd der politie uit Saragossa is teruggekeerd en de plaatselijke politiechefs voor een confe rentie op het hoofdbureau heeft uitgenoo- digd, terwijl de geheele politie is gecon centreerd. Het agentschap Tabra meldt, dat de geruchten die de ronde deden omtrent een militairen opstand die te Castro Vien- hos zou zijn uitgebroken niet zulk een ernstig karakter hadden als aanvankelijk werd verondersteld. Deze geruchten zou den door de linker-partljen in de wereld zijn gebracht. Robles heeft verklaard, dat de regeering de bijeenroeping van de nieuwe Cortes moet afwachten, alvorens af te treden. De linker-partijen zouden echter den val van het kabinet willen ver haasten teneinde zoo spoedig mogelijk hun politiek te kunnen doorzetten. Zonder twijfel ligt hierin de oorzaak van het ontstaan der geruchten inzake den op stand. Het Volkshuis heeft de communis tische, socialistische en syndicalistische jeugdgroepen gemobiliseerd en gedeelte lijk bewapend. Te Madrid wordt het cen trum der stad door een sterke politie macht beschermd. Het socialistische vak- vereenigingsverbond treft maatregelen tegen een wellicht te verwachten mili tairen opstand. Alle taxi's zijn naar het Volkshuis ontboden om zoonoodig leden der Marxistische militie naar eventueel bedreigde punten te kunnen zenden. VEREENIGDE STATEN. De neutraliteitswet. De Amerikaansche Senaat heeft gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de verlen ging van de tegenwoordige neutraliteits wet tot 1 Mei 1937. Verscheidene senatoren hadden nog actie gevoerd voor het ont werp Mac Reynolds; zij hebben hierbij echter geen resultaat gehad. In den loop van het debat, verklaarde Robinson, dat de Veresnigde Staten niet wensehten te profiteeren van den oorlog, doch dat zij moeilijk den. gsheelen handel konden opgeven De Senaat had tevoren een amende- KATWIJK AAN DEN RIJN. Jaarvergadering A.-R. Kiesvereeniging. De A.-R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" hield haar 48ste jaarvergadering in de kleine zaal der Geref. Kerk. De voorzitter, de heer G. v. d. Perk. liet zingen Ps. 118 8, waarna hij voorging in gebed. Dan las hij 1 Kron. 32 en sprak naar aanleiding van dit Schriftgedeelte zijn openingswoord. Spr. herdacht ook de overleden leden de heeren W. J. Kobus en D. van Egmond Cjz. De 2de secretaris, de heer W. L. Noordijk, las de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Nadat enkele ingekomen stuk ken waren behandeld las de 1ste secreta ris, de heer G. de Bruljne, het jaarverslag. Spr. gaf een overzicht van de werkzaam heden, vooral die tijdens de verkiezingen voor Prov. Staten en Gemeenteraad. Het bestuur vergaderde zeven malen. Het ledental bleef stationair. Uit het verslag van den penningmeester, den heer B. v. d, Jagt, bleek,, dat de ont vangsten f. 125,13'/; bedroegen, de uitgaven f. 105,83, zoodat het batig saldo f. 19,35 bedraagt. De boeken en bescheiden werden nage zien door de heeren Jac. v. Beelen en C. Vooijs, die alles in orde bevonden, zoodat de penningmeester onder dank werd ge dechargeerd. Tot bestuurslid werden herkozen de hee ren G. v. d. Perk, Joh. v. d. Gugten en W. L. Noordijk. De heer P. Slingerland bracht verslag uit van het verhandelde op de cursusver gadering der Hulp-Centrale Leiden. Dit verslag, waarbij verschillende poli tieke vragen aan de orde kwamen, kon met recht een referaat genoemd worden en werd met groote aandacht beluisterd en met een warm applaus beloond. Een geanimeerde bespreking volgde. Na rondvraag sluiting. KATWIJK AAN ZEE. De A.R. Propagandachib „Iden- burgh" vergaderde in de kerkeraadskamer van de Geref. Kerk. De heer Boender leidde de besprekingen in met het onderwerp: „Het gele gevaar". Naar aanleiding van het gesprokene wer den vele vragen gesteld. De opkomst had beter kunnen zijn. De netto opbrengst van de bazar ge houden ten bate vair de Chr. Jeugdorga nisatie heeft bedragen de som van f. 293.70. LEIDSCHENDAM. WEDEROM BRUTALE INBRAAK. In de boerderij „Scheria". In den afgeloopeh nacht heeft alhier wederom een brutale inbraak en boter- diefstal plaats gehad. Door verbreking van een kelderraam heeft men zich toegang verschaft tot de bergplaats van de be kende zuivelinrichting en boerderij „Sche ria" aan den Stomnwijkscheweg No. 35. Ontvreemd zijn 130 ons-pakken marga rine merk „Scheria", allerfijnste kwaliteit, 10 pond roomboter en 8 pond rundvet: Ook thans heeft het vervoer met een auto plaats gehad. De bewoners, die boven den kelder slie pen. hebben niets bemerkt. De Rijkspolitie onderzoekt de zaak. LISSE. Ds. H. Ligtenberg, predikant bij de Geref. Gem alhier, die nog een beroep naar Opheusden onder zich heeft, staat thans op het tweetal te Borsselen (Z.) en ontving nu 'n beroep naar Bruinisse (Z.) NOORDWIJK AAN ZEE. Opening van den kookcursus. Gisteravond had in het Vereenigings- gebouw in de Hoofdstraat onder groote belangstelling de officieele opening plaats van den Kookcursus der Huishoudelijke Voorlichting. De voorzitter van het comité de heer Braun heette de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom, waarna de bur gemeester de heer v, d. Mortel, het ope ningswoord sprak. Deze wees op de groo te beteekenis van de huishoudelijke voor lichting, n.l. om met minder inkomen toch te zien het beste voedsel te verkrij gen en wel door een zuinige wijze van be reiden. De eere-presidente mevr. v. d. Mortel, die op het oogenblik in Zwitser land vertoeft, had een telegram van me deleven met deze opening gezonden. Nadat eenige traCtaties waren rondge diend, werd met den cursus begonnen, niet echter alvorens de voorzitter allen had dank gebracht voor hun aanwezig heid. ment van senator Clark om de tegenwoor dige neutraliteitswet voor den tijd van drie maanden te verlengen ten einde de com missie voor buitenlandsche zaken gelegen heid te geven rapport uit te brengen over de mogelijk te treffen wettelijke maatrege len verworpen met 61 tegen 16 stemmen. Een amendement van senator Pope om den uitvoer van grondstoffen aan de oor logvoerende staten te beperken tot die van normale tijden werd zelfs niet eens in stemming genomen. Verder werd een amendement, dat de president de bevoegdheid zou verleenen te verklaren, dat Amerikaansche schepen in de oorlogszone daar op eigen risico ver toefden en buiten bescherming van de regeering stonden, met 55 tegen 18 stem men verworpen. De autoriteiten te Kobé hebben den Amerikaan O'Conner, die onlangs benoemd is tot directeur van het Japansche agent schap van de Metro-Goldwyn-Mayer en die per boot te Kobé is aangekomen, geen vergunning verleend om aan land te gaan. Het motief voor dit verbod is, dat O'Connor zich eenige jaren geleden in Japan aan 'wangedrag zou hebben schuldig gemaakt. OEGSTGEEST. Auto geslipt. Tengevolge van het slippen is een per sonenauto, bestuurd door A. G. M. Z. alhier op den Rijnsburgerweg nabij „Flora" tegen een aldaar staanden gaslantaarn aange reden, die bij den grond afknapte, en daarna in de langs den weg gelegen sloot terecht gekomen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch de auto werd zwaar bescha digd en is per kraanwagen van Kranen burg uit de sloot gehaald en ter reparatie weggesleept. Een nat feestje! Toen de echtgenoote van P. v, d. M. op weg was naar een verjaarpartijtje, is zij nabij de „splitsing" (Rijnsburgerweg), doordat haar een auto rakelings voorbij reed in de wegsloot terecht gekomen. Door direct toegeschoten hulp is de vrouw op het droge gebracht, waarbij ook v. d. M. een nat pak haalde. Het feestje is er ech ter bij ingeschoten! Ten nadeele van den heer C. V. alhier is een licht motorrijwiel, merk „Ga zelle", dat hij onbeheerd voor zijn woning had neergezet, ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Niet de heer Smit, maar de heer C. Bakker heeft in den Gemeenteraad na mens de leden den burgemeester dank gebracht voor zijn gelukwenschen met wederkeerige aanbieding daarvan. SASSENHEIM. DE NARCISSEN-TENTOONSTELLING IN BLOEMLUST. Reeds een druk bezoek. Aan een verslag van gisteren betreffen de bovengenoemde tentoonstelling, zij nog het volgende toegevoegd. Alvorens de burgemeester het woord voerde, deelde de eere-voorzitter van de commissie Bloemlust mede. dat door den heer Guldemond, kistenfabriek te Oegst- geest, in verband met de groote belang stelling die voor deze tentoonstellingen bestaat, voor't volgend jaar een kunstvoor werp of wisselbeker beschikbaar gesteld wordt. Om deze beker definitief in het be zit te krijgen, behoeft men hem slechts 2 maal te winnen. Voorts was er een schrijven Ingekomen van de Lissesche kistenfabriek, die, naar aanleiding van de geruchten (die niet be waarheid werden) dat de beker definitief zou worden toegekend, een nieuwen beker beschikbaar stelde. Dit aanbod blijft gel den tot een nieuwen beker noodig mocht blijken. Deze mededeelingen werden met applaus begroet! Na de prijsuitreiking door den burge meester, deelde deze nog mede, dat certi ficaten waren toegekend aan de N.V. Eggink tè Voorschoten, A. Frijlink (2), D. W. Lefebër, Lisse, van der Voet, N.V. War- naar en Co. (2) en Zandbergen-Terwe gen (2). 4 Hierna verkreeg minister Deckers het woord, die verklaarde met groot genoegen aan het verzoek van het bestuur, om de tentoonstelling te willen openen, gevolg te hebben gegeven. Door het inleidend woord van den bur gemeester is deze taak mij gemakkelijk gemaakt, aldus spr. Een bloemententoonstelling in Sassen- heim is niet iets nieuws. Reeds vele jaren geleden heeft men in deze gemeente een tentoonstelling georganiseerd, die zóó goed slaagde, dat men het Jaarlijks ging doen. Eenige jaren geleden gaf men er het ka rakter van een leerschool voor vaklieden aan, door de vele nieuwigheden. Deze nieuwigheden worden critisch be keken, ook door de jury. Door op deze wijze te werken, heeft men de belangstelling levendig gehouden en de teelt van narcis sen op een hoog peil gebracht. Hierbij heeft men de medewerking van de wetenschap gehad. Dr. Wakker heeft voor het eerst op de ziekten in de bolge wassen gewezen en deze bestreden. De tweede ziekte, die een ramp dreigde te worden voor de narcissencultuur, werd door prof. van Slogteren, door intens werk, tot staan gebracht. Naast deze voorlich ting en bestrijding heeft het vak de mede werking gehad van het Laboratorium van prof. van Slogteren, die zeer gewaardeerd wordt. Dit verheugt mij, want niet altijd wordt door de wetenschap waardeering en mede werking ondervonden. De kweekers hebben zelf de handen uit de mouwen gestoken en met Gods hulp is veel gewonnen en bereikt! Voor enkele jaren stroomde het geld naar hier, doch toen kwam de inzinking. Zou ieder ander toen bij de pakken gaan neder zitten, niet alzoo de bolienkweekers, die bleven voortwerken. In verband met de regeeringsmaatrege- len, merkte de minister op, dat samen werking tusschen overheid, overheidsdien sten en belanghebbenden noodig is, en men niet steeds critiek moet oefenen. Hij vertrouwde, dat de critiek op hem spaar zaam zal zijn; bij voorbaat beloofde spr. ook met zijn critiek op de tentoongestelde producten matig te zijn. In verband met het komende geslacht, wees spr. op de Tuinbouwschool. Laat de jeugd toch uw vak leeren, als zij er zin in heeft. Het Is een mooi vak en voor te groote toeneming behoeft men niet te vreezen. Wordt het te erg, zoo merkte spr. humoristisch op, dan komen wij wel met teeltbeperking! Ten slotte wensehte spr den vakgenoo- ten toe, dat zij door deze tijden heen ge leld zullen worden naar een blijder ver schiet en dat velen in binnen- en buiten land hun hof zullen sieren met bloemen uit dit heerlijke land. Hierna verklaarde minister Deckers de tentoonstelling voor geopend. Direct na de opening was de belangstel ling voor deze tentoonstelling bijzonder groot. Uit vele plaatsen waren de vakge- nooten opgekomen om van het geëxpo seerde kennis te nemen. Ook niet-vakgeuooten waren reeds pre sent en toonden zich de ware bloemen liefhebbers Tot Zaterdag is de tentoonstelling ge opend. ZOETERWOUDE. -r- Heden heeft de heropening plaali van het bekende, prachtig gelegen bij den Vliet en het Rijn- en Schiekanaal, café „Cronestein", dat lange jaren is geëxploi teerd door den heer Leeflang en thans is overgegaan aan den heer J. Overdevest uit Stompwijk. Dit café is een gezocht plekje voor wandelaars, alsmede voor allen die van natuurschoon houden, terwijl het bovendien is gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de halte Lammenbrug". Ook voor vergaderingen en partijtjes leent dit) café zich uitstekend. ALPHEN. GEMEENTERAAD. Beantwoording van vragen - De melkverstrekking op de scholen. In den Gemeenteraad, waarover wij gisteren reeds het v.n. punt uitvoerig weergaven, is nog het navolgende behan deld: Onder de ingekomen stukken zijn eeni ge vragen van de heeren Ruyssenaars, Koren, Den Uijl en Geerlof d.d. 8 Jan. j.l. gericht aan B. en W. met verzoek om beantwoording in de e.v. raadsvergade ring. Ie is het bekend dat op Maandag 30 Dec. 1935 een conflict is ontstaan aan een drukkerij alhier, waardoor het perso neel op staanden voet is ontslagen? 2e. Is het B. en W. bekend, dat genoemd per soneel op 31 Dec. d.a.v. zich heeft doen inschrijven bij het Bureau van Arbeids bemiddeling? 3e. Is het juist, dat de werkgever van genoemd drukkersbedrijf zich tot de gemeente heeft gewend om personeel? 4e. Is het juist, dat aan een steuntrekkende en in tijdelijken dienst van het Orgaan tot Steunverleening op Donderdag 2 Januari aanzegging is ge daan, door of namens het „Orgaan" dat hij Vrijdag 3 Januari d.av. moest gaan werken aan de drukkerij waar het con flict was? 5e. Is het juist, dat het Bureau van Arbeidsbemiddeling in deze is gepas seerd? Zoo ja, om welke redenen? Door den voorz. werd hierop namens B. en W. geantwoord: le. dat bij het ontvangen der vragen B. en W. nog niets bekend was; 2e. idem; 3e. dat de bedoelde firma op 31 Dec. slechts geïnformeerd heeft naar een werkloozen letterzetter; 4e. dat aan een steuntrekkende zulk een aanzeg ging niet is gedaan; 5e. dat het bureau der arbeidsbemiddeling niet is gepasseerd. Nadat de heeren Ruyssenaars en Den Uijl en later de heer W. Geerlof een en ander hadden toegelicht en gemotiveerd, zette de voorzitter nogmaals uiteen, dat het hier betrof een daad van menschlievend- heid en een verzuim van een ambtenaar, die vergat, dat hij 's avonds ook ambte naar is. Verschillende verzoeken om toe slag op pensioen worden toegestaan; één verzoek werd aangehouden gelet op het inkomen der kinderen. De heer Koelewijn meende echter te weten dat deze kinde ren thans werkloos zijn, waarna aange houden voor het instellen van een nieuw onderzoek. In handen van B en W. om prae-ad- vies werd gesteld een verzoek van het be stuur der Chr. H.B.S. met 5-j. cursus al hier, Inzake verhooging van het afschrij vingspercentage van een geldleening; B, en W. stelden voor goed te keuren de re kening van het Alphen's zwembad en het subsidiebedrag werd bepaald op f. 1356.66; i.z. voorstel van B. en W. betreffende be schikbaarstelling van een bedrag van f 2 per werklooze, voor extra-hulp aan steun- trekkenden bij de werkverschaffing ge plaatsten, voor het jaar 1936, (steunver leening B) overeenkomstig de circulaire van den minister van sociale zaken van 29 Januari 1935, afd. W. en S. De heeren Ruyssenaars en Koelewijn verzochten den minister een hoogere uitkeering te vra gen, gelet op het gering bedrag om den nood te lenigen. B. en W. zullen zich dienaangaande wenden tot de ver. v. Ned. gemeenten. In handen van B. en W. werd gesteld om advies, een schrijven d.d. 12 Februari 1935 van Van Berkel's Patent Handel Mij. N.V. te Rotterdam, houdende verzoek om vergunning tot plaatsing van een viertal automaten. De heer Den Uijl meende, dat hiertegen geen bezwaar be staat als het geen verkeersobstakels zijn. B. en W. antwoordden hier tot heden, als het gemeentegrond betreft, afwijzend te genover te hebben gestaan, omdat hierin misschien een element van concurrentie zou zijn gelegen. Daarom verzocht hij B. en W. gelegenheid te geven de zaak te bezien. Z.h.st. werden aangenomen de voorstellen betr. verkoop grond; id. tot het in eigendom afstaan van een perceel grond aan E. de Vries, alhier, in ruil tegen een even groot perceel en voorts tot ver koop van een perceeltje grond aan J. Lammers te Epe; id. i.z. wijziging der overeenkomst met het rijk d.d. 25 April 1933. betr. verbetering van den rijkstraat weg tusschen de brug bij Oosthoek en „De Laetste Stuyver". Bij dit punt ver zocht de heer Verdonk, dat de bepalingen omtrent het tewerkstellen van werkloo zen uit eigen gemeenten streng zullen worden gehandhaafd, terwijl de heer Bergshoeff hoopte, dat het benoodigde materiaal zal worden geleverd door de be- tonfabrieken uit eigen gemeente. Goedgekeurd werd het voorstel tot aan koop van voetstraten langs den rijks straatweg; de wijziging van de gemeen schappelijke regeling voor onderl. hulp verleening bij brand voor zoover betreft de gemeente Woubrugge; id. i.z. verzoek van het bestuur der bijz. 1. school Hooftstraat om medewerking voor verandering in. de inrichting van het schoolgebouw; ld. tot aankoop van effecten ten behoeve van het waarborgfonds I.z. woningbouw; id. i.z. verlenging van den afstand waarvoor geen huur voor electriciteltskabel verschuldigd' is; id. i.z. het verleenen van subsidie ten behoeve van de land- en tuinbouwcursus- sen te Aarlanderveen. De heer Ruting wilde het bedrag verhoogen tot f. 50. doch na beantwoording door den voor zitter en opmerking van den heer Cokx trok deze zijn voorstel in. Bij het voorstel i.z. verlenging van de tijdelijke aanstel ling van den arts L. W. Hildernisse, als gemeentegeneesheer en verlenging der tijdelijke regeling voor de verloskundige hulp ten behoeve van steuntrekkenden informeerde de heer Ruyssenaars naar het honorarium voor verloskundige hulp. Het bleek, dat de verloskundige f, 10.ont vangt en de patiënt van het Mij. zieken fonds f. 5.—, waarna aangenomen. Bij het voorstel tot het verleenen van voor schotten op de vergoedingen voor 1936 aan bijz. scholen, informeerde de heer Verdonk naar de leeftijdsgrens. De voor& 3—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7