De Italiaansche overwinning ten Zuiden van Makalle. LEIDSCR DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 18 Februari 1936 DE ACHTERVOLGING DER ABESSIJNEN. UIT DE RIJNSTREEK. 's Nachts opstaan AGENDA. De Italianen bulten hun overwinning ten Zuiden van Makalle uit en zij gaan voort ernstige verliezen toe te brengen aan het leger van Ras Moeloegheta dat zich on den terugtocht bevindt. De Abessllnen geven toe ernstige verlie zen te hebben geleden, terwijl zij evenmin betwisten dat de Italianen naar het Zui den oprukken. De correspondent van Reuter AN P, bij de Italiaansche legers In het Noorden seint, dat de Italiaansche soldaten syste matisch een gebied van 25 K.M. op den berg Aradam afzoeken, waar de Abessij- nen ln de holen spelonken en ravijnen munitie geweren mitrailleurs levensmid delen een kleine ambulance en een hoe veelheid kettingen hebben achtergelaten. Het versiersel van de Royal Victoria Orde werd in een spelonk ontdekt tusschen een collectie decoraties en versierselen, welke, naar men gelooft, toebehooren aan Ras Moeloegheta. Italiaansche vliegtuigen hebben op in tensieve manier de zich terugtrekkende Abessijnen. die gedemoraliseerd schijnen, aangezien zijn niet probeeren zich te ver bergen en ook niet blijven staan om op de vliegtuigen te schieten, gebombardeerd. Meer dan 100 vliegtuigen hebben gecir keld boven het vliegveld van Makalle en hebben de Abessünen gebombardeerd en met mitrailleurvuur bestookt tot bij Amba Alagi waar de eerste op de vlucht geslagen afdeelingen van het Abessijnsche leger reeds zijn aangekomen Een klein detache ment Abessijnen heeft nog geprobeerd tegenstand te bieden. De afdeellng viel den linkervleugel aan van het eerste Ita liaansche legercorps, doch de krijgers werden snel teruggedreven. Een Italiaansch officier, die aan den slag deelnam, heeft met name verklaard, dat de uniformen der Abessiinsche officie ren mooier zijn dan de Italiaansche en dat de Abessijnsche officieren in het bezit waren van kaarten van hun sector De correspondent van Reuter A.N.P. te Addis Abeba meldt nog. dat hij in den loop van den avond de officieele Abes sijnsche lezing heeft vernomen over den slag ten Zuiden van Makalle Men heeft tegenover hem verklaard, dat het beleger de garnizoen van Makalle er zich reken schap van had gegeven, dat de verbin dingen met het Noorden waren afgesne den. Men gelooft dat de Italianen er in geslaagd zijn den Abessijnschen troepen zware verliezen te berokkenen. Volgens een bevoegd waarnemer waren deze troepen te zeer opeengehoopt ten Z.Z.W van Makalle Men denkt evenzeer, dat het mogelijk is. dat Italiaansche vliegende colonnes Antalo hebben bereikt, dat op 30 K.M. van Ma kalle is gelegen. Van Antalo zouden de Italianen kunnen optrekken naar Buia. dat op 10 K M. in Zuidelijke richting naar Amba Alagi is gelegen en den weg naar Addis Abeba beheerscht. In Abessijnsche kringen is men van meening dat de Ita liaansche opmarsch zeer zeker zal worden gestuit vóór de Italianen Amba Alagi zul len kunnen bereiken en wel waarschijnlijk tusschen de bergtoppen Fingalet en Gara- giam. waar de bergkam den weg verspert. Men ontkent, dat de Italianen er in ge slaagd zouden zijn zich te wringen tus schen de legers van Ras Moeloegheta en Ras Seyoem. Het Abessijnsche hoofdkwartier heeft zeer wel geweten aldus verklaart men. dat deze aanval beraamd werd en het had schikkingen getroffen om het hoofd te bieden aan dit offensief. Men had te Addis Abeba vernomen, dat tegelijkertijd aan het Noordelijk en het Zuidelijk front tot den aanval zou worden overgegaan. Volgens te Addis Abeba ontvangen berich ten hebben minstens twee Italiaansche divisies opdracht ontvangen zich naar Somaliland te begeven. In de afgeloopen 48 uur is te Addis Abeba 75 m.M. regen gevallen De correspondent van Reuter A.N.P. te Harrar seint dat de Italianen vandaag voor de 26ste maal Daggaboer hebben gebombardeerd. (Copyright Reuter-A.N.P.l. Maarschalk Badoglio seinde nog: „De overblijfselen van het leger van Ras Moeloegeta trekken zich terug in de rich ting van Fenarea en Amba Alagi, voort durend gebombardeerd door onze vlieg tuigen, die in massa optreden. De vijand heeft zware verliezen geleden, zonder zelfs te trachten tot verspreiding over te gaan. De te Amba Aradam onmiddellijk ter hand genomen verzameling van den buit heeft een enorme hoeveelheid geweren, blanke wapenen, mitrailleuses en machi negeweren, oorlogsmunitie van alle soor ten, kampeer-materiaal, lastdieren, levens middelen en zes door den vluchtenden vij and achtergelaten kanonnen opgeleverd. In de opslagplaatsen van Ras Moeloe geta, aldus meldt tenslotte Stefani nog, op den Amba Aradam zijn talrijke kisten ge vonden met mousseerende wijnen, likeu ren, pyamas, veldbedden van Engelsche makelij en speciale fijne levensmiddelen. De koning heeft het volgende telegram gezonden aan maarschalk Badoglio: Ik ben gelukkig uw dappere troepen mijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden voor de schitterende overwinning. w. g. Victor Emanuel. Italiaansche troepen hebben ln een rots hol van de Amba Aradam twee blanken gevangen genomen. Zij verklaren Polen te zijn. de een geneesheer, de ander Jour nalist. Zij zullen gevankelijk naar Italië wor den vervoerd. Mussolini heeft bepaald, dat alle huizen in Italië den geheelen dag de driekleur moeten uitsteken, om de overwinning van Amba Aradam te vieren. Italiaansche officieren, die aan de laa'ste gevechten hebben deelgenomen, aeelen mede. dat de Abessijnen zich in c se gevechten schitterend hebben ge houden. De vijand was deels goed uitge rust; gewonde Abessijnen hebben meer malen getracht de voorbijtrekkende Ita lianen in den rug te beschieten: natuur lijk ls korte metten met hen gemaakt. In Temblen. waar Ras Kassa met 40.000 man staat, zijn kleinere Italiaansche af deelingen aangevallen door de Abessijnen. Naar vernomen wordt heeft de Ras van den Negus bevel gekregen aan te vallen, of dit bevel ook opgevolgd zal worden, moet nog worden afgewacht, aangezien sindsdien Ras Moeloegeta een nederlaag heeft geleden, zoodat de toestand van de Abessijnen volledig is gewijzigd. In het Zuiden. In het Zuiden, aldus wordt uit Addis Abeba gemeld, heerscht nog steeds groote bedrijvigheid. Een gevecht bij Lontullo, aan de samenvloeiing van de Ganale Doria en de Webbe Mana is, naar in Ethiopische kringen verzekerd wordt, geëindigd met een overwinning der Abessynlërs, maar Zaterdag hebben de Italianen, na een verwoed gevecht, hun stellingen weer her overd. Ras Desta rapporteert van het Zuidelijk front, dat de laatste dagen 4000 man ln- landsche troepen uit Eritrea naar Kenya zijn uitgeweken. Het betreft hier troepen, die den laatsten tijd op transportschepen naar Massaoea waren gekomen. Op hun vlucht uit de Italiaansche linies zijn zij door vliegtuigen achtervolgd. Tevens wordt gerapporteerd, dat sinds het uitbreken der vijandelijkheden aan het Zuidelijk front 10.000 manschappen van de Italiaansche inlandsche troepen zijn overgeloopen. Volgens een ander Abessijnsch bericht hebben de troepen van Ras Nasiboe we derom met succes een aanval ondernomen op de Italiaansche voorposten en hun zuiveringsactie aan de rivier Fafan voort gezet. De sancties. In het Engelsche Lagerhuis zijn giste ren den minister van buitenlandsche zaken verscheidene vragen gesteld over den stand van het petroleum-embargo en de positie der Vereenlgde Staten ten op zichte daarvan. Eden antwoordde, dat hij het rapport van de Commissie van Deskundigen had ontvangen. De regeering heeft het voor nemen het rapport te publiceeren in den vorm van een witboek. Het tijdstip voor het bijeenkomen van de Commissie van Achttien ls tot dusverre nog niet vast gesteld. De vraag, of stappen gedaan zul len worden bij de regeering van de Ver eenlgde Staten, is een aangelegenheid voor de leden van den Volkenbond in hun geheel. Het zou derhalve ondoelmatig zijn voor de Britsche regeering alleen op te treden ln deze zaak Den minister werden verder vragen ge steld over de berichten ln de Italiaansche bladen, die beweerden, dat kolonel Holt. een Engelsche officier, de militaire ope raties der Abessijnen zou lelden. Of de Britsche regeering niet voornemens was daartegen te protesteeren, zoo werd ge vraagd. Eden antwoordde, dat de Britsche re geering op 13 Februari door middel van haar ambassadeur in Rome protest had ingediend tegen de Italiaansche beschul digingen Alle tegen Holt gerichte bewe ringen missen lederen grondslag. De pu blicatie daarvan heeft een betreurens- waardigen indruk in Engeland gemaakt, 't Italiaansche antwoord geeft de hoop. dat deze valsche berichten niet meer gepubli ceerd zullen worden. Voorts werd den minister van buiten landsche zaken de vraag gesteld, ln wel ken omvang de militaire gebondenheid van Italië en Abessynië de effectiviteit der Italiaansche garantie voor het Verdrag van Locarno benadeelt en in hoeverre de Britsche verplichtingen daardoor zijn vergroot. Eden antwoordde dat het Ver drag van Locarno den aard en den om vang der militaire verplichtingen van de onderteekenende mogendheden niet heeft vastgesteld. De gestelde vraag heeft der halve uitsluitend hypothetische betee- kenls. Afgevaardigde Dalton stelde daarop de vraag, of de Britsche regeering ter nako ming van haar verdragsverplichtingen volgens artikel 16 van het Volkenbonds- handvest ter bekorting van den oorlog in Oost-Afrika, den anderen leden-staten van den Volkenbond zou voorstellen, dat het aan alle Italiaansche schepen verbo den zal worden havens van Volkenbonds staten aan te loopen en aan alle schepen van Volkenbondsstaten te verbieden Ita liaansche havens aan te doen. Eden antwoordde op deze vraag, dat deze kwestie moet worden voorgelegd aan de eoödinatie-commissie van den Volken bond, die daarover beslissen kan. In geval deze kwestie wordt opgeworpen zou de regeering haar zorgvuldig in alle opzich ten bestudeeren. Dalton vroeg daarop verder of Eden niet zelf een dergelijk voorstel in October ge daan had. Eden antwoordde, dat dit niet het geval was. Dalton vroeg daarop iveer of Eden het voornemen had in deze kwes tie het Initiatief te nemen. Eden antwoordde, dat hij op deze vraag geen verklaring kon afleggen. Op de vraag of Italië het afkondigen van een petroleum-embargo zal beschou wen als een militaire sanctie, waarop het met militaire middelen zou antwoorden, verklaarde Eden, dat geen dusdanige mededeellngen ontvangen waren. De Britsche regeering heeft, naar eeret thans bekend wordt gemaakt, aan het eind van de vorige week een mêdedeellng naar Rome gezonden, waarin de ontvangst van de Italiaansche nota van 24 Januari bevestigd wordt. Zooals men weet, was deze nota aan alle leden van de coördinatie-commissie ge richt en werd daarin protest uitgesproken tegen de overeenkomst tot wederzljdschen bijstand, die door de Middellandsche Zee mogendheden, in overeenstemming met artikel 16 paragraaf 3 van het Volken bondshandvest. gesloten is tegen een eventueelen Italiaanschen aanval op de Britsche vloot in de Middellandsche Zee. In zijn antwoord wijst Eden er op, dat het standpunt van de Britsche regeering ALPHEN. GEMEENTERAAD. Nieuwjaarsrede van den burgemeester Voorstel van B. en W. inzake den Raadhuisbouw aangenomen. De raad kwam in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving wegens verblijf ln het buitenland, weth. G. M. Herngreen, alsmede de heer B Spreij. De belangstelling op de publieke tribune was grooter dan gewoonlijk, wat verband hield met het voorstel inzake Raadhuisbouw. De voorzitter hield een korte nieuwjaarsrede. Dat de gemeentelijke bronnen van inkom sten de nadeelige gevolgen der nog steeds dalende conjunctuur ondervinden, be hoeft niet te worden betoogd. De Lichtbe- drijven dreigden zorgen-klnderen te wor den. Een somber beeld gaven de eerste negen maanden van 1935 te zien. Het laat ste kwartaal vertoonde, zelfs voor het gas bedrijf een niet onbelangrijke verbetering. Spr deelde dit mee om de ongerustheid Ietwat te temperen. Ook de bedrijvigheid in den woningbouw mag niet geheel onbevre digend worden geacht. 72 nieuwe wonin gen werden gebouwd, tegen 66 in het voor afgaande jaar. Het gemeentelijk grond bedrijf verkocht voor f. 38.419.85 bouw grond tegen f. 20.000.ln 1934. Ook de bevolking bleef op normale wijze toene men Zij steeg van 18444 tot 18673. Het sterftecijfer bedroeg 161 op pl.m. 8.7 per 1000 Alphen la nog een gemeente, die leeft en groeit. Ook in deze zwaren tijd. Met een persoonlijken wensch voor het welzijn der leden, eindigde spr. Als voorn, punt kwam nu het voorstel van B. en W. inzake den bouw van een Raadhuis. De heer W. Geerlof wilde ook de pl. ar chitecten een kans geven en noemde den naam van den architect, den heer W. Brouwer, alhier. De heer Boeren wees er op, dat elk poli tiek element uit het geding zal moeten blijven, in welk verband hij verwees naar den stadhuisbouw in naburige gemeenten, hierbij citeerende verschillende zaken uit het L Dagblad betreffende den Leidschcn stadhuisbouw. Het deed spr. en zijn fractie genoegen, dat B. en W. hebben afgezien van het uitschrijven van een prijsvraag. Wat de voordracht der architecten be treft. acht spr. de keuze voor den raad zeer beperkt B. en W. hebben daarom ln hun voorstel reeds een mogelijkheid open gelaten om hier een derde aan toe te voe gen. wat spr, gaarne zou wenschen. Uit voerig wees de heer Boeren er op, dat het zwaartepunt vooral moet zijn gelegen in dt technische architectonische schoon heid. Het Raadhuis moet duidelijk zicht baar zijn. Uitvoerig ging spr. dan na wer ken, uitgevoerd door den bekenden archi tect Kropholler, o.a. diens raadhuisbouw te Noordwij kerhout en dien hij volgens de beoordeelingen, voorstelde als een schep pend kunstenaar, ja als één der zeldzaam ste kunstenaars der bouwkundigen. Daar naast besprak spr. de reputatie van den architect Blaauw, wiens eerste werk is de Leidsche Stadhuisbouw en die ook wel heeft ontworpen 't. Laboratorium te Wage- ningen, doch toen nog gedeeltelijk in 's rijks dienst was. Spr. stelde tenslotte voor de voordracht van B. en W. uit te breiden met iemand als de heer Krophol ler, die een wereldnaam heeft. De heer Lam kon zich met het betoog van den heer Boeren omtrent een derae aichltect vereenigen. Hij acht de plaats die men wil bestemmen voor het nieuwe raadhuis wat benauwd. De gevelbreedte als op de situatieteekening aangegeven, achtte hij niet voldoende. De voorzitter antwoordde; „aan deze teekening moet u niet het minste belang hechten; die is maar een idee". De heer Bergshoef, die aanvankelijk voorstander van een prijsvraag was en meende dat men nu profiteerde van andere gemeenten, kon. gelet op de haast, zich met het voorstel van B en W. wel ver eenigen. Voorts meende de heer Bergs hoef dat het misschien aanleiding tot be zwaren kan géven, dat B. en W. in hun voorstel f. 140.600;— noemen en aan het werkfonds f. 166.000— is gevraagd. HIJ onderschreef, dat de heer Kropholler, ge noemd door den heer Boeren een eerste RECLAME. 6788 Haan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Hoofdpijnen, Verliei van Energie, kunnen net gevolg zijn van ilecnle 'i Nachts moeton opstaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizeligheid, Hooidpijnen, VerTi- Branding en Krampen kunnen net gevolg zijn van t werking van de NIEREN. Het doktersrecept Cystex komt, gegarandeerd, minder goed werken van de NIEREN en geeft In gela terug. oi drogist neeft het. i 0 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw Neem vandaag nog Cystex, Uw apotheker gelijk blijft aan dat. hetwelk uiteengezet ls ln het bewuste memorandum. De Brit sche regeering ls derhalve van opvatting, dat het geen nut zou hebben, de uitwisse ling van nota's over dit onderwerp voort te zetten. Voor het verzenden van dit antwoord aan Italië heeft de Britsche regeering overleg gepleegd met de bij 'bovenbedoelde overeenkomst betrokken landen. Men neemt in Londen aan, dat door deze lan den aan de Italiaansche regeering nota's gezonden, zullen worden, waarin dezelfde opvatting tot uiting wordt gebracht. De Fransche minister Flandln had gis teren een onderhoud met den voorzitter van de Oomimissie van Achttien, de Vascon- cellos. Dit gold, naar in pollteke kringen verluidt, de werkzaamheden der deskun digen te Genève, die de technische voor waarden voor de oliesancties hebben be studeerd Bovendien zou de kwestie der bijeen roeping van de Commissie-van-Achttlen zijn besproken, welke zich zou moeten bezig houden met de aangelegenheid van de toepassing van petroleum-sanotles. Naar het heet, zou men overwegen deze commissie tegen 9 Maart bijeen te roepen. Aleer een definitieve beslissing kan wor den genomen, zou overleg moeten plaats hebben met de Britsche regeering en de overige betrokken regeeringen. Flanidin zou, naar verluidt, in eer. onder houd. dat hij vervolgens heeft gehad met Ccrruti, eveneens de kwestie der .petroleum hebben besproken. klas architect is en meende dat te Leiden geen moeilijkheden zouden zijn gekomen, indien de heer Blaauw niet van zijn aan vankelijke opdracht was afgeweken, daar deze dan toch terstond de opdracht zou hebben gekregen. Nu echter namen waren genoemd, wilde spr. bijv. noemen en voor dragen, den zeer bekenden architect Bran- des uit den Haag. De beslissing die thans moet worden ge nomen, achtte de heer van Kleef er een voor en tot in verre nageslachten. Hij is en blijft voorstander van een prijsvraag. Doch reedS bij het afd. onderzoek van de begrooting was hem gebleken, dat B. en W. hiervan geen voorstanders zijn. De be denkingen van B. en W. omtrent het fi- nancleele bezwaar, acht spr. niet zoo zwaar. Ook het tweede bezwaar hierom trent door B. en W. genoemd, n.l. het tijdverlies, achtte spr. van geen groote beteekenis. Sinds 1 Jan. 1918 is men van gemeentewege gehuisvest in een gebouw beneden elke standing der gemeente. An dere bezwaren die er zijn, n.l. dat men zich zou overgeven aan een jury, waar door de raad wordt uitgeschakeld, wil spr. erkennen. Spr. zag daarom dan ook van zijn Idee „prijsvraag" af. Aan hetgeen de heer Boeren had gezegd omtrent den heer Kropholler, wilde hij niets afdoen. Bij vergelijkingen met de raadhuizen te Katwijk en Noordwij kerhout, merkte hij op, dat hij de raadszaal in laatstgenoem de gemeente een conversatiezaal in een gevangenis vond. Spr. zou er voorstander van zijn filet om de plaatselijke bouwkun digen uit te noodigen, doch hen toch in de gelegenheid te stellen een of meer ont werpen In te dienen. Wat het gebouw zelf betreft, dit moet z.i. er één zijn, dat uit steekt ln de omgeving en niet wat het ex terieur betreft, als Katwijk. Tevens infor meerde spr. op welken grond het door B. en W. genoemde bedrag van f. 140.000. is gebaseerd en of het niet beter is, meer ruimte te laten, zoodat het geen bezwaar ls als dit f. 10.000 of f. 20.000 hooger komt. De voorzftter zeide. dat Indien de raad een derden architect aanwijst deze op een lijn te stellen moet zijn met de door B. en W. genoemde architecten. Wat den door den heer Boeren genoemden naam betreft meende de voorzitter, dat deze zal blijven werken ln den stijl, dien deze zich eigen heeft gemaakt en hij stelde zich de vraag of dit voor onze gemeente wenschelijk zou zijn. Het gebouw moet architectonisch het beste zijn, wat er momenteel te verkrijgen ls. De raad zal dus bij het aanwijzen van een derden architect Iemand moeten aan wijzen van bekende reputatie. Wat het werk van den heer Blaauw betreft, deze heeft met zijn ontwerp betreffende den bouw van een raadhuis te Bloemendaal bij een prijsvraag ook den eersten prijs be haald. welk werk evenwel door omstan digheden niet kon worden uitgevoerd. Spr. meent, dat er geen betere plaats is aan te wijzen. Aan het werkfonds fs gevraagd f. 160.000.mede voor inventaris etc.. zoo dat hieromtrent geen bezwaren kunnen zijn. Bovendien komt misschien nog voor wijziging der straten, wat ook ten laste van den raadhuisbouw zal komen. De meening ls dat niet zal moeten worden geheid, doch de a.s, grondboringen zullen dit moeten uitmaken De voorzitter heeft geen bezwaar om te bepalen dat de plan nen 1 Mei moeten zijn ingediend, als door den heer van Kleef genoemd. Het zal toch niet veel vroeger worden daar het pro gramma van eischen door B. en W. ln overleg met de commissie van bijstand voor openb. werken nog moet worden vastgesteld In tweede instantie hielden de heeren Boeren, van Kleef vast aan hetgeen door hen was gezegd. De heer C. Koren wilde noemen de heeren Gebrs. Nieuwkerken, architecten te den Haag. De heer Bergs hoef achtte den stijl van deze heeren van eeuwen terug. De heer den Uljl vond de stijl Kropholler onaangenaam; deze kan misschien van zijn stijl afwijken, doch dat zal z. i. niet bevredigen. Spr. kon zich met de voordracht van B. en W. vereenigen, doch verzocht B. en W. te trachten de vermindering der loonen zoo klein moge lijk te doen zijn. De heer Rutlng wilde de plannen eerst lateh bezinken en over 14 dagen dit punt afhandelen. De heer Geer lof wilde de pl. bouwkundigen ln de gele genheid stellen. Persoonlijk voelt de heer 'jen Ouden voor den stijl-Kropholler. Hij wilde echter dezen naam loslaten en B. en W. opdracht geven een derde te noemen. De voorstellen kwamen dan ter tafel, le. Het voorstel van den heer van Kleef om de pl. bouwkundigen in de gelegenheid te stellen een ontwerp In te dienen. Hiervoor ook f. 805.uit te trekken, doch indien slechts 1 ontwerp wordt ingediend dit be drag te verminderen tot f. 400.—; de heer Boeren stelde voor, de voordracht van B. en W. aan te vullen met een derden ar chitect en wel den heer Kropholler; de heer den Ouden wilde B. en W. opdragen een derde te benoemen; de heer C, Koren stelde voor de heeren Nieuwkerken. Na nog diverse besprekingen ging men in ge heime zitting. Na heropening bleken de andere voor stellen van de baan en stelde de voorzit ter aan de orde het voorstel van den heer van Kleef als 't meest vérstrekkende, n.l. om aan de voordracht geen derden archi tect toe te voegen. Dit voorstel werd aan genomen met 10 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de heeren: Koelcwljn, v. 't Riet, Bergshoef, Verdonk, Rutlng, van Kleef, Geerlof, Koren, W. Spreij, den Uljl; tegen de heeren: den Ouden, Ruijssenaars, Cokx. Lam en Boeren, Daarna werd het Voorstel van B. en W. ln zijn geheel ln Stemming gebracht en ongewijzigd aange nomen met II tegen 4 st. Tegen stemden cje heeren: Ruijssenaars, Boeren, Lam en cjokx. De heer den Ouden verzocht aan tekening dat hij heeft voorgestemd met d* door hem hiervoor gemaakte restrictie. Het voorstel Inzake wijziging politie verordening o.m. betr. vaststelling slui tingsuur café's, waaromtrent ook nog een verzoek was ingekomen van den exploitant van hotel ,,'s-Molenaarsbrug", den heer Abr. van Griethuizen, kwam niet in be handeling en werd aangehouden. Op de overige agenda komen wij mor gen terug. Ned. Prot. Bond. De Ned. Prot. Bond hield voor 't laatst ln dit seizoen een openbare bijeenkomst in het Nut, welke zich ln een flinke be langstelling mocht verheugen. Spr. was prof. dr. C. J. van der Klaauw, hoogleeraar in de Plant- en Dierkunde aan de Uni versiteit te Leiden, over: „De kwestie van het rassenvraagstuk uit natuurweten schappelijk en christelijk oogpunt be- HEDEN; Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 3 uur nam. Pnlël: Vragenavond dr. Riemens te 871 uur nam. Schouwburg: Centraal Tooneel „Oude liefde", 8 1/4 uur nam. Stadsgehoorzaal: Bijeenkomst der N S B. spr. de heer van Geelkerken, 8V« uur n.m. Ka twij k-a.-Z ee (Gemeentezaal): Ge reformeerde Bond. Spr. ds. Bartlema van Zeist. 77» uur nam. Woensdag. Rijnsburg (Oude Kerk): Spr. ds. Mijnders en ds. Broekstra, 7 uur nam. Donderdag. Casino-Theater: Groene Kruis-film. 8 uur nam. StadszaalUitvoering „Nieuw Brun- hllde". 8 uur nam. Volkshuls: Spr. de heer Kruyt over de wonderen der natuur. 87» uur nam. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventfeve Genees kunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Halfdrle tot halfvler Inenting tegen diphterle 45 uur nam. Woensdags: Inst v. (Taeventaeve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: Inst. v. Pracventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam. j BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg. 8 uur nani. „Mazuiika". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam, 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater. Breestraat 8 uur nam. „Het mysterie van de Mondscheinsonate" Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam doorloopend van 2Th en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. nm. „Inspecteur No. 13". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 8 1/4 u. nm. „Sequoia". Woensdag- en Zaterdagnam. 21/» uur. Zondag nam. 2 uur, 47» uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarl.str., 7 uur nam. „De gebochelde", lederen middag 27» u. Zondag v.al 2 u. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot vm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Februari a.s. waarge nomen door de apothekenG. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502; D. J. v. Drie- sum, Mare 110, telef. 406 en C. van Zijn, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. zien". Deze rede had een zeer aandachtig gehoor. Duidelijk toegelicht met lichtbeel den deed spr. zijn onderwerp naar voren komen. Het zangkoor onder leiding van. den heer Gaillaard, verleende als gewoon lijk medewerking en zong verdienstelijk een drietal liederen. Tenslotte sprak dr. J. P. Cannegieter als voorzitter het sluitings woord en uitte op enthousiaste wijze zijn dank tot prof. v. d. Klaauw. Ook met de zen avond heeft het bestuur weer van zijn goede keus en nuttig werk doen blij ken. Uit de directiekeet van de werkzaam heden voor den aanleg van het boschpark worden verschillende gereedschappen en kleine voorwerpen vermist. Of hier van diefstal of van baldadigheid der jeugd sprake ls, ls nog niet bekend; de politie stelt een onderzoek ln. BOSKOOP. Wrijving in Bestuur Boom- en Plantenbeurs. Naar wij vernemen, hebben de heeren P. Rosbergen en KI. Kromhout Klz. eerst genoemde secretaris, die onlangs op de jaarvergadering van de ver. „Boom- en Plantenbeurs" als leden van het bestuur werden herkozen, voor deze benoeming be dankt. Wij vernamen, dienaangaande, dat een en ander verband houdt met een wrijving, in de boezem van het bestuur. GEMEENTERAAD. Rede van den Burgemeester - Het adres van den Bosk. Bestuurdersbond. De raad kwam bijeen. De voorz. opende en sprak o.a.: „Twee Jaar ben ik nu ln uw midden en ik moet eerlijk bekennen, dat ik dacht hier te vin den, wat elders gevonden wordt, een be volking, welke totaal door de crisis was neergedrukt en een stemming welke in den gemeenteraad haren uitweg zocht in crl- tiek, waarin groote lijn en bezinning wel eens schuil konden gaan. Wanneer dit wèl zoo geweest was, had lk dat als Burge meester moeten aanvaarden. Dat die stemming noch bij de bevolking noch bij den gemeenteraad aanwezig Is, waardeer ik meer dan-iemand anders, om dat ik bekend ben met de „struggle for life" van Boskoop en weet hoe 't water velen onzer Ingezetenen aan de lippen is gekomen. Al wat voor ons hoofdbedrijf van ge meentewege kon worden gedaan of bevor derd, is gedaan en persoonlijk geloof fk, dat ver boven credlet, toeslag en afkoop staat de uitkoop van de markt, zooals mijne wethouders zich die hebben gedacht, omdat zóó alleen elke zweem van export premie, welke ontsluierd bedekt ligt onder crediet en toeslag, weg is. Het gaat niet zoozeer om afkoop van planten, dan om uitkoop van menschen. Dit jaar zal, aldus spr., een voorlooplg sluitstuk te zien geven van den ombouw van Boskoop door het gereedkomen van de

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6