LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 18 Februari 1936 BINNENLAND. BETROUWBAAR^^ ÉirAspiRiN GEMENGD NIEUWS. „LEERT TALEN" RECHTZAKEN. VREEMDELINGEN OP POLITIEKE VERGADERINGEN. Verklaring van de regeering. Op de vragen van het Tweede Kamer lid, den heer Albarda, in verband met be zwaren van regeeringswege tegen een rede ever het conflict in Oost Afrika, welke door den Engelschen staatsman Lord Ro bert Cecil zou worden gehouden in -een door een Amsterdamsch comité te beleg gen openbare vergadering, heeft de heer Van Schalk, minister van Justitie, het vol gende geantwoord: Door de Regeering is als algemeene ge dragslijn vastgesteld, dat in het belang der openbare orde en veiligheid onder de tegenwoordige omstandigheden aan vreem delingen niet kan worden toegestaan in openbare vergaderingen het woord te voe ren over onderwerpen, die een politiek karakter bezitten of van politieke strek king zijn. Daargelaten of op eenigen goe den grond verwacht kon worden, dat Lord Cecil inderdaad genegen zoude zijn ge weest als spreker op te treden, een reden om hem, die wegens zijn hoogstaande per soonlijkheid ook door de Regeering zeer wordt gewaardeerd, niet onder het ver bod te laten vallen, was niet aanwezig, daar de benaming van het te behandelen onderwerp „De bommenwerping op de Zweedsche ambulance" het politiek ka rakter der te houden vergadering vol doende aangaf; onvermijdelijk toch zoude op een bevriende Regeering critiek ge oefend worden. Gisteren is tevens het antwoord van minister Van Schaik verschenen op vragen van het Eerste Kamerlid, prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, betreffende een verbod aan buitenlanders om op een openbare protestvergadering tegen de Russische geloofsvervolgingen op te tre den. De minister bevestigt daarbij, dat dit verbod een toepassing was van het begin sel der regeering, dat aan vreemdelingen niet kan worden toegestaan, hier te lande politiek te voeren. Op de vraag, of de minister op 't stand punt staat, dat deze gedragslijn in alle gevallen, welke ook, zonder eenige dis criminatie, moet worden gevolgd, wordt geantwoord, dat afwijking van den stren gen regel op zichzelf in sommige gevallen zeker te billijken zou zijn; het is echter niet wel mogelijk gebleken, te dien aan zien aan de politie eenige aanwijzingen te verstrekken, zonder dat gevaar voor willekeur of rechtsonzekerheid ontstaat. Met het toepassen van eenige discrimi natie hetgeen gedurende eenigen tijd is beproefd is geen goede ervaring op gedaan. Prof. Lohman had bij zijn vragen be toogd. dat, nu vreemdelingen op grond van eigen ervaringen wilden waarschuwen tegen de allen godsdienst en zedelijkheid ondermijnende Russische bolsjewistische levensbeschouwing en de openbaringen daarvan, waaronder de godloosheidspro- paganda en de geloofsvervolgingen een eerste plaats innemen hier een uitzonde ringsgeval aanwezig was, omdat Neder land met Rusland geen diplomatieke be trekkingen onderhoudt en door zich te verzetten tegen de toelating van Rusland tot den Volkenbond, reeds in het openbaar stelling genomen heeft tegen dezelfde toe standen, als waarop deze vreemdelingen critiek hadden willen uitoefenen, terwijl bovendien de Russische overheid Neder- landsche onderdanen, die critiek wenschen uit te oefenen op toestanden, welke zij, in strijd met de waarheid, beweren dat in Ned.-Indië bestaan, daartoe aanmoedigt en opleidt. De minister heeft daarop geantwoord, niet overtuigd te zijn. dat deze gronden er toe zouden dienen te leiden om buiten landers toe te laten tot het houden van redevoeringen tegen de godsdienstpolitiek van de Russische regeering. Deed men dit. dan zou het moeilijk zijn tegelijkertijd het verbod van soortgelijke redevoeringen te gen de politiek van andere regeeringen te handhaven. Waar ook elders op dit ge bied toestanden heerschen, die door velen in hooge mate worden afgekeurd en waar tegen waarschuwing door personen, die uit ervaring kunnen spreken, alleszins op haar plaats zou kunnen zijn, zou het be zwaarlijk zijn om dan niet tevens vreem delingen toe te laten tot critiek ook op andere regeeringen. Door zich echter op dezen weg te be geven waarbij er tevens nog aan moet worden gedacht, zoo vervolgt de minister, dat men kwalijk zou kunnen verhinderen, dat weder andere vreemdelingen zouden mogen optreden in een wederlegging van onjuiste voorstellingen van zaken zou men de deur openzetten voor een aantal zich op politiek terrein begevende verga deringen met buitenlandsche sprekers, welke op dit oogenblik zeker niet aan openbare orde en rust in ons land zouden ten goede komen. o DE SECRETARISSEN VAN OPGEHEVEN GEZONDHEIDSCOMMISSIES. Op de vragen van den heer Van der Heide betreffende spoedige uitbetaling van de aan eenige gewezen secretarissen van opgeheven gezondheidscommissies toeko mende wachtgelden, heeft minister Slin- genberg als volgt geantwoord: 1. Waarschijnlijk hebben nog niet alle gewezen secretarissen van de opgeheven Gezondheidscommissiën, die aanspraak kunnen maken op wachtgeld, dat wacht geld ontvangen 2. De toekenning der wachtgelden ge schiedt door den Minister van Binnen- landsche Zaken. Deze heeft op 5 Februari j.l. op de laatste der tot dien datum inge komen aanvragen om wachtgeld een be slissing genomen. De wachtgelden moeten worden uitbetaald door de betrokken ■»»- meenten. DE INDUSTRIEMELK EN DE BAKKERS. De Hollandsche maatschappij van land bouw heeft den minister van landbouw en visséherij, naar aanleiding van de geruch ten over de mogelijkheid dat de z.g. bak- kersmeik wederom zou worden gebracht onder de consumptiemelkregeling, ver zocht, te willen bevorderen, dat dit inder daad het geval zal worden. Adressanten motiveer en dit verzoek door er op te wijzen dat de prijzen van melkbrood niet door de Beschikbaarstelling van de industriemelk zijn gedaald. RECLAME. 8898 rtx «erkt bij feavEoj verkoudheid steeds Uilsluitond verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 dj. en oranjezakjet van 2 tab). A 10 ets. MEER VEILIGHEID IN HET LUCHT VERKEER. De taak van den Raad voor de luchtvaart. Naar aanleiding van het bericht, dat de commissie-Kooien, welke een onderzoek instelt naar de mogelijkheid van verhoo ging van de veiligheid van het luchtver keer, den minister van waterstaat een wetsontwerp heeft doen toekomen, hou dende voorzieningen met betrekking tot de instelling en de regeling der bevoegdheden van een Raad voor de Luchtvaart komen ons nog de volgende bijzonderheden ter oore: In de voorstellen der commissie wordt o.m. een vooronderzoek, ingeval van een luchtongeluk, dat door den Raad voor de Luchtvaart zal worden behandeld, voorge schreven. De Raad zelf leidt het nadere onderzoek. Voorts is een belangrijk punt in de voorstellen der commissie, dat de Raad voor de Luchtvaart de gevallen, welke hij te behandelen krijgt, in het openbaar moet behandelen, op soortgelijke wijze ais in de Schepenwet, welke de bevoegdheid voor den Raad van Scheep vaart regelt, is omschreven. De mogelijk heid om in bijzondere gevallen de behan deling met gesloten deuren te doen plaats hebben, is ook in het geval van den Raad voor de Luchtvaart voorzien. De uitspraak is echter in elk geval openbaar. Naar men weet is de directeur van den Luchtvaartdienst krachtens de Regeling Toezicht Luchtvaart, belast met het on derzoek bij vliegongelukken. Wanneer er na dit onderzoek twijfel bestaat omtrent de juiste oorzaalr van het ongeluk, wordt het geval voorgelegd aan de Permanente Commissie De bevoegdheden dezer com missie zijn echter vrij beperkt. De Raad voor de Luchtvaart zal elk geval in veel ruimer verband moeten beoordeelen en tal van factoren, welke de Permanente Commissie niet in haar gezichtskring kon betrekken, in aanmerking nemen. Het is niet uitgesloten dat wanneer het bedoelde wetsontwerp door de Staten- Generaal zal zijn behandeld en aangeno men. de nieuwe regeling nog dezen zomer haar beslag zal krijgen. o DE LOONSVERLAGING TE AMSTERDAM Thans hebben B. en W. haar zelf vastgesteld. B. en W. van Amsterdam deelen in het Gemeenteblad mee, dat zij voldaan hebben aan de ultnoodiging, vervat in het Kon. besluit van 27 Januari, om binnen den tijd van drie weken vast te stellen de loonen en salarissen van de werklieden, het onderwijzend personeel en de buiten gewone hoogleeraren en de lectoren aan de gemeente-universiteiten, nu de ge meenteraad aan de daartoe strekkende aanmaning niet heeft voldaan. DE TERAARDEBESTELLING VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN IN DE PROVINCIE LIMBURG. Onder groote belangstelling is gistermid dag op de begraafplaats van Duistervoorde bij Twelio igem. Voorst) 't stoffelijk over schot v. d. Comm. der Koningin in de pro vincie Limburg, baron Van Hövell tot Westerflier ter aarde besteld. Om vijf uur bereikte de groote stoet, die gistermiddag uit Maastricht was vertrok ken, de tweede oprijlaan van de parochie Duistervoorde, waar leden van de Katho lieke Jeugdvereenigingen, de K.J.C. en de Jonge Werkman bij het passeeren van den stoet den geliefden doode met hun met rouwfloers omhangen vaandels, eeiT eer biedigen groet brachten. Onder treurmu ziek van de muziekvereeniging St. Caecilia werd de kist naar het kerkhof gedragen, waar honderden belangstellenden stonden opgesteld. Terwijl de klokken van de St. Martinus beierden en het zangkoor der parochie het „In Paradisum" en „Canticum Zacha- riae" zongen, werd de kist naar het gTaf gedragen. Om het graf stelden zich, behalve de familieleden, de leden van de Malthezer en Johaniter-Orde in hun kleurige uni formen en honderden andere belangstel lenden, op. De absoute werd verricht dooi- pater Van Gestel, prefect van het Canisius-col- lege te Nijmegen, met assistentie van pastoor Smeenk en kapelaan Kwanten De oudste zoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door den burgemeester en de wethouders van Voorst. o EERVOL ONTSLAG AAN DEN GENEESHEER-DIRECTEUR VAN 'T SANATORIUM TE HELLENDOORN. Aan dr. B. H. Vos, die ruim 31 jaar ge neesheer-directeur is van het volks-sana- torium voor borstlijders te Hellendoorn, dat behoort aan de Vereeniging tot Ex ploitatie van Volkssanatoria te Den Haag, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 October a.s. Tevens is als zijn opvolger benoemd dr. H. Vos, die sedert acht jaar eerste geneesheer van het sanatorium is geweest. De nieuw-benoem- de geneesheer-directeur, die een zoon is van di'. B, H. Vos, zal eveneens per 1 Octo ber in functie tredeen. o DE POSTVLUCHTEN. Het thuiskomende vliegtuig „Lijster"', dat gistermiddag op Schiphol had willen landen was wegens den mist gedwongen naar Brussel terug te keeren. Hedenmor gen landde het toestel op Schiphol. De Sperwer op uitreis, kwam te Ban doeng aan. AUTOBUS IN EEN SLOOT. Goed afgeloopcn ongeval bij Nieuwersluis. Gisteravond omstreeks half negen had op den Rijksstraatweg op grondgebied van de gemeente Loenersloot een auto-ongeluk plaats, dat wonderlijk goed is afgeloopen. Van de richting Utrecht naderden twee touringcars, die in de richting Amsterdam reden. In een flauwe bocht, welke de weg ongeveer ter hoogte van café „Ruimzicht" maakt, werd een der busbestuurders ver blind door de ongedimde lichten van een tegenligger. Daar bovendien het uitzicht door den dikken mist zeer slecht was ge raakte de bestuurder van den weg af. Hij wist nog juist bij een boom langs te ko men, maar toen raakte de wagen in een langs den weg gelegen sloot. De 26 inzit tenden konden den wagen ongedeerd ver laten, de chauffeur was licht aan het been gewond. Het verkeer ondervond geen ver traging. ZWARE VRACHTAUTO GEKANTELD. Een der inzittenden gedood. Gisteravond omstreeks acht uur is een zware vrachtauto van een expediteur op Nleuwveen, komende uit Amsterdam, op den Bovenkerkerweg nabij Amstelveen door den mist van den weg geraakt. De auto zakte met de rechterwielen in den zachten berm. De naast den chauffeur zittende 33-jarige A. Vlasman uit Langer- aar sprong uit de cabine, juist toen de auto kantelde, waardoor hij onder den zwaren last terechtkwam Met groote moeite wist men den ongelukkige te be vrijden: de dood was echter reeds inge treden. De chauffeur van den vrachtwagen die in de cabine was blijven zitten, kon zich later gemakkelijk bevrijden en be kwam geen letsel. o ERNSTIGE BOTSING BIJ MUIDEN. Gisteravond om 6 uur veriint de Amster- damsche veekooper J. Blok met zijn auto het erf van een boerderij aan dén Rijksweg tusschen de Vechtbrug en de Merwede- txrug te Muiden, toen vanuit Amsterdam een auto naderde. De bestuurder hiervan de heer H. Dreu uit Laren, was er niet op verdacht, dat er vanuit het zijwegje on verhoeds een auto zou komen. Er ontstond een hevige botsing waarbij de heer B. een hersenschudding en ernstige hoofdwonden opliep. Na verbonden te zijn, is hij naar een der ziekenhuizen te Amsterdam ver voerd. De heer D. kreeg lichte kwetsuren. RECLAME. 8950 Noropa Taalcursussen. FRANSCH - DUITSCH - ENGELSCH op Gramofoonplaten. - f. 10.per cursus. H. G. v. LUIJKEN - BREESTR. 39 - TEL. 35 DE MECHANISATIE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. In verband met het ontwerp van wet: „Tijdelijke maatregelen betreffende de mechanisatie in de Sigarenindustrie" het welk de Tweede Kamer heeft bereikt en dat binnenkort in openbare behandeling zal worden genomen, hebben een groot aantal sigarenfabrikanten, gevestigd zoowel in het Noorden als het Zuiden des lands, welke allen hunne bedrijven min of meer gemechaniseerd hebben, zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend. Zij hebben n.l. vernomen, dat de Be drijf sraad in de Sigarenindustrie zich tot de leden der Tweede Kamer heeft gewend of binnenkort zal wenden ten einde voor stellen te doen. die beoogen belangrijke wijzigingen te brengen in het ontwerp dezer wet. zooals dit door de Regeering aan de Tweede Kamer is aangeboden. Adressanten willen in de eerste plaats opmerken, dat de Bedrijfdraad in de Si garenindustrie in zijn huidige constellatie niet mag gerekend worden de sigaren industrie in haar geheel te representeeren, aangezien van de twee groote groepen in deze industrie het Noordelijk Verbond niet meer bij dien raad is aangesloten, ter wijl van de Zuidelijke Vereeniging, welke nog wel bij den Bedrijfsraad is aangeslo ten een belangrijk aantal leden de geste van dezen raad in deze wraakt, hetwelk door hen door de onderteekening van dit adres bekrachtigd wordt. De adressanten zijn van meening, dat het onderhavige ontwerp van wet, na langdurige onderhandelingen met alle partijen, een compromis vormt, dat welis waar ook voor hen, als voorstanders van de Mechanisatie in de Sigarenindustrie offers voor onmiddellijke expansie vergt, maar dat gezien alle omstandigheden en verhoudingen getuigt van wijs bereid, zoo wel ten opzichte van voor- als tegen standers. De bedoeling toch van de regeering, welke door de adressanten geëerbiedigd wordt, om de verdere uitbreiding der mechanisatie zelf in de hand te houden, wordt door deze wet ten volle bereikt. Daarentegen zouden voorgestelde wijzi gingen, welke blijkbaar ten doel hebben den door de regeering gewenschten status quo reeds direct te verstoren, alleen groo- tere verwarring ten gevolge hebben. Het is daarom, dat adressanten, welke tezamen een personeel van meer dan acht duizend personen in hun dienst hebben, de Kamer verzoeken, indien zij met de regee ring' van oordeel is dat deze materie tijde lijk geregeld dient te worden, het ontwerp van wet te willen aanvaarden. o VERSPREIDE BERICHTEN. lil het Diaconessenhuis in Den Haag is op 65-jarigen leeftijd overleden jhr. G. J. A. van Ingen, oud-directeur van de Crediethypotheekbank en eere-ridder in de Johanniter-orde. De begrafenis is be paald op Donderdag 20 Febr. nam. kwart voor drie op de begraafplaats Oud Elk en Duinen. De Rotterdamsche Lloyd Rapide in aansluiting op het mailschip „Dempo" wordt morgen te 7.40 in Den Haag ver wacht. OPLICHTERS IN DE VAL. Goede vangst van de politie te Delft. De politie te Delft is er in geslaagd een oplichter, die Zaterdag aldaar onder den naam Karei Gevaerts, van een radio- handelaar twee radiotoestellen wist te krijgen ter waarde van f. 250, te arres teeren. De man was er per auto vandoor gegaan en alleen het nummer van den wagen was bekend. Na onderzoek bleek, dat de auto Vrijdagochtend bij een garage houder te Utrecht was gehuurd en Zater dagochtend teruggebracht zou worden. De huurder was een zekere B., die den laat- sten tijd met zijn vrouw te Antwerpen woonde. De auto keerde echter Zaterdag avond niet te Utrecht terug, zoodat beslo ten werd het onderzoek tot Antwerpen uit te strekken. Zondagmiddag zag de ver keersagent bij de Oostpoort te Delft echter de gesignaleerde auto passeeren in de ricfhting Rotterdam. Hij hield een vol gende auto aan, stapte in en verzocht den bestuurder de gezochte auto. te volgen. Toen de automobilist merkte, dat hij achtervolgd werd., sloeg hij een landwegje in, waar hij echter op een gegeven oogen blik niet verder kon. De inzittenden, twee mannen en een vrouw, sprongen er uit en namen de vlucht. De agent loste eenige schoten in de lucht, waarna de vluchtelingen bleven staan. Het drietal werd naar het politie bureau te Delft overgebracht. De aange houdenen zijn een 21-jarige man uit Delft een 25-jarige man en diens 20-jarige echt- genoote. Zij bleken zich ook in Tilburg, Den Haag en Zeist aan oplichting te heb ben schuldig gemaakt. Zij legden een vol ledige bekentenis af. o KINDERMISHANDELING TE MEGEN. Nieuwe gevallen aan het licht gekomen. Het onderzoek op last van den minister van justitie, ingesteld naar de reeds eer der vermelde kindermishandeling door de 61-jarige mej. v. W. te Megen. heeft aan het licht gebracht, dat zij reeds een acht tal jaren geleden mishandeling heeft ge pleegd op een paar Jongens, die indertijd als voogdijkinderen aan haar waren toe vertrouwd. Voor een achttal jaren vestigde zich aldus vernam de Msb. mej. W., afkom- tig uit Wamel te Megen en wilde daar een pension openen. Toen zij met verhuren niet slaagde, stel de zij zich in verbinding met de R.-K. Vereeniging voor kinderbescherming St. Vlncentius a Paulo te 's-Gravenhage, tot verkrijging van voogdijkinderen. Haar werd toen een tweetal jongens toegewezen. Na deze jongens een paar jaar te hebben gehad, deed mej. W. pogingen om den oudste elders geplaatst te krijgen, omdat, zooals later is gebleken, hij tegen haar optrad. Beiden werden haar toen ontnomen; de oudste werd geplaatst te Altforst, de jongste te Huissen. Na onthullingen over de mishandelingen op de meisjes, deden geruchten de ronde als zouden ook genoemde jongens zeer ernstig mishandeld zijn. De burgemeester van Megen stelde zich hierop in verbinding met zijn collega's te Huissen en Appeltern, die daarop de jon gens verhoorden. Hierbij zijn naar wij vernemen, zeer bezwarende feiten voor de vrouw aan het licht gekomen. Bovendien is door een buurman van mej. W. medegedeeld, dat de jongens in dertijd herhaaldelijkmet bamboestokken en de oudste meermalen zelfs met een waschbord moeten zijn mishandeld. Het voedsel der pleegkinderen bestond voor het meerendeel uit droge aardappelen. Op een vraag hoe zulk een toestand be staanbaar was, terwijl toch bij uitgeoefen de controle wel van een en ander zal zijn bemerkt, deelde de burgemeester van Me gen mede, dat niemand iets wist van de komst van kinderen, terwijl niemand in Megen controle over voogdijkinderen uit oefende. Wel werd door den inspecteur van de kinderbescherming meermalen een bezoek gebracht aan Megen, maar doordat dit bezoek gewoonlijk te voren was aangekon digd, werd er steeds voor gezorgd, dat alles bij zijn komst in orde was. Voor de mishandeling van de jongens zal de vrouw zich binnenkort opnieuw voor de rechtbank te verantwoorden heb ben. o AUTODIEVEN AANGEHOUDEN. Na een avontuurlijke zwerftocht. Door de Enschedesche politie is van haar collega te Dordrecht overgenomen een tweetal jongelui, G. J. H. S. en C, D. K„ beiden te Enschedé woonachtig, wier opsporing en aanhouding door den Offi cier van Justitie te Almelo was verzocht, als verdacht van diefstal van een auto, een viertal weken geleden gepleegd uit een garage van G. aan de Oranjestraat te En schedé. Te De Bilt werd deze auto totaal vernield teruggevonden, doch van de in zittenden was geen spoor meer te beken nen. Naderhand is gebleken, dat zij zich te voet naar Rotterdam hebben begeven, waar zij hun kleeding beleenden om er een oud plunje voor in de plaats te stel len. Daarna zijn zij aan het zwerven ge gaan door België en Frankrijk, waar zij zich aanmeldden voor het Vreemdelingen legioen. Dit leverde niet het gewenschte succes op, omdat hun papieren niet in orde waren. Tenslotte belandde het twee tal weer in Brussel, via welke stad ze over de grens werden geleid, nadat ze daar eerst met de politie hadden kennis ge maakt, die hen eenigen tijd vasthield. In Dordrecht kwam het einde van hun avontuurlijken tocht. Thans zijn zij over gebracht naar het Huis van Bewaring te Almelo. BUITENLANDSCH GEMENGD. VERKEERSONGELUK IN BEIEREN. Op thuisreis uit Garmisch-Partenkir- chen is gisternacht een autobus met 33 personen bij Pilsting, ten Oosten van Landhut, verongelukt. De chauffeur reed den wagen tegen een boom, met het ge volg, dat 12 personen werden gewond, waarvan één zwaar. Het schijnt, dat de chauffeur oververmoeid was. HET IN BESLAG NEMEN VAN TOURINGCARS. De president van de rechtbank te Leeu warden heeft gisteren in kort geding von nis wijzend, den Staat der Nederlanden het recht ontzegd om voort te gaan met het in beslag nemen van touringcars van de Friesch-Hollandsche Reisvereeniging, voor zoover dit bedoeld is als opsporings maatregel. De president heeft zich niet uitgespro ken over het in beslag nemen van touring cars bedoeld als politiemaatregel. De door den staat opgeworpen exceptie van onbe voegdverklaring wees hij van de hand. Bij overtreding van het verbod van den president zal telkens f. 1000 aan den bena deelde moeten worden betaald. De staat is veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding zijnde f. 82.75. o KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen stond voor het Kantonge recht alhier weer een groot aantal perso nen terecht voor ernstige verkeersovertre dingen waarbij door het O.M. zware straf fen werden geëlscht. W. R. R. uit Den Haag moest terecht staan omdat hij op de kruising Lage MorschwegLeidsche straatweg met zijn vrachtauto de veiligheid van het verkeer ernstig in gevaar had gebracht doordat hij met groote snelheid op 'n militaire colonne was ingereden. Het O.M. eischte f. 30 boete of 14 dagen hechtenis. De Kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde verdachte tot f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. A. R. caféhouder te Noordwijk aan Zee moest terechtstaan omdat hij twee over tredingen van de drankwet had gepleegd. Ten eerste had hij sterken drank hoe wel hij hiervoor geen vergunning had in het klein verkocht en ten tweede had hij de sterke drank afgeleverd aan perso nen beneden 18 jaar, n.l, aan den 12- jarigen H. Steenvoorden. Het O.M. eischte voor sub. 1 f. 50 boete of 25 dagen hechtenis en sub 2 f. 25 boete of 14 dagen hechtenis. De Kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde verdachte tot 2 x f.25 boete of 24 dagen hechtenis. G. J. van T. chauffeur uit Lelden moest terecht staan omdat hij komende van Voorhout bij de kruising PostbrugRijks straatweg niet de voorrang aan het rech ter verkeer verleend had. waardoor een ernstige autobotsing gevolgd was. G. B., vertegenwoordiger uit Amsterdam moest terecht staan omdat hij met te groote snelheid aldaar had gereden en de veilig heid van het verkeer in gevaar had ge bracht. Het O.M. eischte tegen B. f. 50 boete of 14 dagen hechtenis. De schuld van verdachte van T. achtte het O.M. niet be wezen en daarom vroeg het O.M. vrij spraak. Over 8 dagen zal de Kantonrechter vonnis wijzen. G. S„ rangeerder bij de Ned. Spoorwegen alhier moest terecht staan omdat hij op een openbare vergadering van den N. Malth. Bond brochures had aangeboden waarin middelen ter voorkoming van zwangerschap werden aangeboden. Door den inspecteur van politie Weyers was een en ander in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt. Het O.M. eischte f. 75 boete of 25 dagen hechtenis. De verdediger hield daarop een uitvoerig pleidooi om aan te toonen dat verdachte niet schuldig was doordat hij het niet openlijk had aanbevolen of aangeboden en alleen gezegd had, waar de boekjes ver krijgbaar waren. Over 8 dagen zal de Kantonrechter von nis wijzen. GEWELDIGE BRAND IN FILMATELIER. 35 PERSONEN OMGEKOMEN. In Valparaiso is in een groot gebouw, waarin de ateliers van een Italiaansdh- Chileensehe filmmaatschappij onderge bracht waren, waarschijnlijk tengevolge van zelfontbranding van filmstrooken, een brand ontstaan, die in korten tijd een reusachtlgen omvang aannam en het ge- heele gebouw in de asch legde. Drie pensions zijn door den brand ge heel vernield. Bij dezen brand zijn 35 per sonen, meest vrouwen, om het leven ge komen. De leider van de filmmaatschappij is gearresteerd. De materieele schade wordt geschat op drie millloen peso. FABRIEKSBRAND IN ITALIË. In de fabriek Bruneri te Borga San Lo renzo in Toscane is een groote brand uit gebroken. De brandweer van Florence was den geheelen nacht bezig met den uiterst moeilijken bluscharbeid. Eenige personen werden gekwetst; waar devol materiaal en machines werden een prooi der vlammen. De schade wordt op meer dan 2 mlllioen lire geschat. o DE ZAAK HAUPTMANN. Stefani meldt dat de gouverneur van New Jersey heeft besloten de executie van Hauptmann nog eenigen tijd uit te stel len daar hij hoop heeft, dat de beklaagde zal bekennen en voorts dat hij den hoofd getuige 4 charge, Condon, opnieuw aan een verhoor wil onderwerpen. o EEN DOODE BIJ EEN VLIEGTUIG ONGELUK. Nabij Arundel (Engeland) is een vlieg tuig, komend van het vliegveld Shoreham omlaag gestort. De passagier werd ge dood, dé piloot ernstig gewond. STORM OVER PORTUGAL. Aan de Noordkust van Portugal heeft een buitengewoon hooge storm gewoed. In de haven van Lelxoes is groote schade aangericht. Zware slagregens hebben te Coimbra overstroomingen veroorzaakt. 8-a

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11