CHIEF WHIP 'n Feit meneer— je voelt je een heel ander mensch als je overgaat op LEJDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 15 Februari 1936 BUITENLAND. DE BIOSCOPEN. CONCERT VAN HET „ROODE KRUIS". Ten bate van de Ambulance in Abessynië. De Leidsche Schouwburg bood gister avond een eenigszins ongewoon beeld door den vriendelijken aanblik van jonge meisjes in alleraardigst verpleegsterscos- tuum, die vol animo bleken te zijn bloem- corsages, programma's, bonbons enz., ten verkoop aan te bieden, ten bate van de Ambulance van het Ned Roode Kruis in Abessynië. voor welk doel tevens een con cert georganiseerd was. waaraan eenige leerkrachten der Muziekschool voor Toon kunst hun medewerking verleenden, als mede de altzangeres mevrouw Jo van de Meent—Walter, zulks in de plaats van mevr. Maartje Offers, die wegens onge steldheid verhinderd was. Het ongewone beeld strekte zich voorts uit tot den wel eenigszins leegen aanblik van de zaal. die slechts matig bezet bleek te zijn. Zulks werkte echter niet depri- meerend op de uitvoerenden. die met groote toewijding bezield een uitvoerig programma ten gehoore brachten. Wij kennen reeds lang de heeren Hans Franco Mendes ipiano). Jacq. v, d. Burg (viool) en J. Prins (fluit) als musici van naam. die de Toonkunstschool eer aan doen in paedagogischen zin, maar op een concert tevens overvloedig bewijs geven, ook in practijk de Kunst te beheerschen. De heeren v. d. Burg en Franco Mendes hoorden wij in de Sonate d. gr. t. van Mozart (K.V No. 306) en op het eind van den avond nog eens in de hoogst ln- terssante en muzikaal zeer waardevolle Sonate in c. kl. t. op. 139 van Reger, die ons echter in verband met den langen duur. voor een avond als deze. toch niet juist gekozen leek. Het ligt niet in onze bedoeling bij een liefdadigheidsconcert de pres taties aan critiek te onderwerpen. Laten wij daarom volstaan met te vermelden, dat de beide uitvoerenden vooral in Reger buitengewoon harmonisch en met uitste kend begrip voor de moeilijkheden van deze hoogbegaafde partituur samenspeel den en volkomen beantwoordden aan onze verwachtingen. In mevr. van de MeentWalter leerden wij een altzangeres kennen, wier gezond klinkend orgaan en uitnemende techniek opvielen. Zij zong enkele mooie Duitsche en Fransche liederen en behaalde daar mee. evenals de andere solisten, een wel verdiend en hartelijk succes De haar ge brachte bloemenhulde was stellig verdiend Nog speelden de heeren Prins en Franco Mendes de geestige en fijne Sonatine „Jeux" van Ibert; ook hierin handhaafden zij hun reputatie van knap artist. De heer Franco Mendes had op dezen avond wel het leeuwenaandeel, omdat hij ook mevT. v. d Meent accompagneerde en zulks met zijn bekend entrain en voortreffelijk be grip. Met was dan ook uit aller hart gegre pen, toen prof dr. J. v. d Hoeve, van het podium af en in gezelschap van de bestuursleden der afd. Leiden der Vereen. „Het Nederlandsche Roode Kruis", den concertanten zijn hartelljken dank bracht voor hetgeen zij belangeloos hadden wil len geven. Spr. zette nog ln het kort het doel van het Roode Kruis uiteen, n.l. het helen van wonden eh het verplegen van zieken, speciaal in oorlogstijd. Geen won der dus. dat Nederland niet achter wilde blijven, toen in de meeste landen een wedstrijd begon om naar Abessynië am bulances uit te zenden, te meer omdat daar zoo weinig hulp was. Het is niet moeilijk een ambulance te organlseeren. maar wel om er een te financieren. Hulp is noodig en elk rechtgeaard Nederlan der zal daarom, aldus spr.. een penningske willen bijdragen. Ook in Leiden is veel medewerking be toond: spr. betuigde zijn dank aan de autoriteiten, aan de aanwezige leden van het Hoofdbestuur, aan de bestuursleden der Mij. voor Toonkunst, afd. Leiden, als mede aan mevrouw Vijgh, die met haar charmante helpstertjes de organisatie van den verkoop op zich nam. alsmede aan de diverse Leidsche firma's, welke wel willend de artikelen beschikbaar stelden. Ook de transportcolonne van het Roode Kruis werd in dit dankwoord betrokken. Dank aan allen, in het bijzonder de ar- tisten. uit naam van het Hoofdbestuur en van de gewonden op het oorlogsveld. In de pauze kochten velen het een en ander in het belang van het gestelde doel. I DE ALGEMEENE TOESTAND. De besprekingen te Parijs. De Tsjecho-Slowaaksche premier, Hodza die gisteravond naar Parijs is terugge keerd, heeft tegenover een vertegenwoor diger van de ..Temps" een uiteenzetting gegeven van zijn opvattingen over de organisatie van Midden-Europa. Hij verklaarde vastbesloten te zijn tot het doel te komen en Oostenrijk te be trekken in a>n kring der Kleine Entente. Spr wenscht te Parijs en te Londen zoo spoedig mogelijk te kunnen zeggen: hier is de Oostenrijksche kwestie, zij ls bijna opgelost. Op de vraag van den verslaggever, wan neer dit het geval zou kunnen zijn. ant woordde Hodza: over een maand. De Belgische premier van Zeeland had eenige malen een onderhoud met Flandin en ontmoette ook Sarraut Alvorens naar Brussel te vertrekken, confereerde Van Zeeland met Bonnet, den minister van handel, over verschillende tusschen Frankrijk en België hangende problemen van economischen aard. Flandin heeft goede hoop, dat deze ge schilpunten spoedig zullen worden opge lost. Flandin stelde Van Zeeland op de hoog te van de resultaten der Parijsche bespre kingen met souverelnen en staatslieden van centraal- en Oost-Europa. Vervolgens bespraken beide ministers het probleem van de Rijnland-zóne, dat hen bijzonder Interesseert, en speciaal het Locarno-pact. FRANKRIJK. Na de mishandeling van Leon Blum. Gisteren heeft dr. Paul Leon Blum nog eens onderzocht. Hij constateerde dat de wonden mooi genezen doch wenschte zich een definitief oordeel nog een dag of vier, vijf voor te behouden Dr. Paul heeft ook Monnet onderzocht, die naast Leon Blum zat. toen deze werd aangevallen. HIJ constateerde lichte kneu zingen aan den linkerslaap en aan het rechter oogbeen. Mevrouw Monnet liep een lichte kneu zing aSn den neuswortel op. alsmede een kneuzing boven den rechter wenkbrauw, terwijl op haar rechter been sporen van een trap werden aangetroffen. De Fransche socialistische partij heeft te Parijs biljetten aangeplakt, waarin wordt medegedeeld, dat de socialisten aan alle arbeiders-, republikeinsche- en demo cratische partijen hebben voorgesteld massademonstraties te houden in geheel Frankrijk, ten einde „de republiek te be vrijden van de strijdhonden de misdadige fascistische aanstichters in de rechtsche pers en hun helpers welke zich klaarblij kelijk bevinden onder leiders van de politie de rechterlijke macht en de leger leiding". Morgen heeft te Parijs de eerste demon stratie plaats. De gearresteerde leden der Action Francalse zijn weer ln vrijheid ge steld daar zij niet herkend werden door het echtpaar Monnet. Opnieuw hebben kleine botsingen plaats gehad en zijn huiszoekingen bij leiders der Action Francaise verricht. De te Aix en Province veroordeelde Oestadzjis hebben od aanbeveline van hun vToegeren verdediger mr. Desbons afgezien van hooger beroep. De Fransche minister van luchtvaart, Déat, heeft de journalisten ontvangen, dien hij in groote trekken een uiteenzet ting van zijn program gaf. In Juli van dit Jaar zal het materiaal vernieuwd zijn. Er zullen dan nog slechts enkele kwesties moeten worden geregeld. De minister achtte niettemin interna tionale onderhandelingen ge wenscht. Deze onderhandelingen zouden öf ln verband met de vlootbesprekingen van Londen óf met de vrienden en bondgenooten van Frankrijk kunnen worden gevoerd, ten einde de deelneming van Frankrijk te be palen in de zaak van de handhaving van den vrede. waarna men zich weer te luisteren zette naar het vervolg van het hierboven reeds gememoreerde programma. De avond werd o.m. bijgewoond door diverse leden van het Eere-Comité en hun dames, terwijl wij ook eenige „echte" pleegzusters onder het gehoor opmerkten. RECLAME. «78! Op het oogenblik houdt Déat zich vooral bezig met de kwestie van de brandstof voorziening en spr. verklaarde er over te denken zich te bedienen van de brandstof reserves, welke uit de Fransche koloniën kuhnen worden geput. De kwestie van den aanleg van nieuwe vliegterreinen en van technische installa ties, voor den vllegdienst is zoowel voor de burger- als voor de militaire luchtvaart van belang. De beschikbaar gestelde credleten zijn, voor zoover het de burgerluchtvaart be treft. zeer gering geweest. Ten aanzien van den luchtpostdienst verklaarde de minister, dat een geregelde luchtpostdienst op Noord-Amerlka pas dan zal rendeeren, wanneer de dienst op slechts één traject zal worden onderhouden. Men zal evenwel op een tekort moeten rekenen, zoodra verschillende maatschappijen elkan der concurrentie op deze luchtlijn zouden aandoen. Tenslotte verklaarde de minister ten gunste van de ontwikkeling van de lucht vaart. vooral bij de jeugd, te zullen Ijveren. ZUID-SLA VIË. Meerderheid voor de regeering. Na de debatten in de Skoeptsjina heeft de regeering Stojadinowltsj de kwestie van vertrouwen gesteld. De regeering verkreeg een meerderheid van 43 stemmen. SPANJE. Verkiezingsrelletjes. In tal van plaatsen hebben weer poli tieke botsingen plaats gehad, waarbij en kele gewonden vielen. UIT HET VERRE OOSTEN. De grensincidenten. Naar verluidt zou de Japansche minis ter van buitenlandsche zaken. Hirota, in een bespreking met dé andere ministers tot uiting hebben gebracht, dat de eenige wijze, waarop een herhaling van de grens incidenten voorkomen kan worden, is nauwkeurige afbakening van de grenzen. In politieke kringen is men van mee ning, dat er plannen bestaan voor een nieuw voorstel van Japan en Mandsjoekwo aan Sovjet-Rusland tot instelling van een gemengde grenscommlBSie. die de nauw keurige afbakening van de grens tot taak zou hebben. In dit verband haalt men de woorden aan van Loe Joeng Hoean, den Mandsjoerijschen minister van blnnen- landsche zaken, die te Moekden tegenover Journalisten uiteengezet heeft, dat een overeenstemming wel tot stand zou kun nen komen, mits de grenzen afgebakend werden door een gemengde grenscommiS- sie. Dc minister ontkende bij deze gelegen heid de juistheid van de Sovjet-Russische stelling, dat de grenzen reeds duidelijk afgebakend zijn. Vele Chineezen verlaten de gebieden aan de grenzen tusschen Mandsjoekwo en Bui- ten-Mongollë. RECLAME. 8809 „Landbouw" boter op uw brood Smaakt en maakt de kleinen groot „De Landbouw", Leidon, Tel. 2tS. ENGELAND. De defensie. Onder voor 'n Vrijdag ongewoon groote belangstelling ls ln het Lagerhuis de be handeling begonnen van het door vlce- admlraal Sueter ingediende wetsontwerp inzake de coördinatie der verdedigings middelen. Sueter verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat het beheer van de drie defensie diensten niet zoo doeltreffend was, als deze zou kunnen zijn, indien zi) uitge oefend werd door een Imperiale De- lensle-commissie. Het lelt, dat de luchtmacht, het leger en de marine moet steunen, schept een nieuw probleem, waar van de oplossing is, het beheer van deze drie diensten in handen te leggen van een minister van defensie. Hij betoogde voorts, dat het lucht-ai- weergeschut onmogelijk de vliegtuigen kan beletten, schepen te bombardeeren en dat dit juist de reden ls. waarom de vloot van Malta naar Alexandrlë teruggetrokken is. Wat ln de gevallen van Malta en Gibral tar mogelijk ls, is het zeker ook ln de gevallen van Devonport, Portsmouth, Chatham en Cheerness. De minister van defensie, zoo verklaarde hij verder, zou op de hoogte van de luchtvaart moeten zijn, want het luchtbombardement wordt langzamerhand het machtigste wapen. Hij besloot met te verklaren, dat een sterk Groot-Brlttannlë de rots is en de hoop, waarop de collectieve veiligheid van de geheele wereld rust. Lambert, de vroegere civiele lord van de admiraliteit, spoorde aan tot wijs beleid bij de uilgaven. De Volkenbond, zoo be toogde hij. is er niet in geslaagd, den be wapeningswedloop te stuiten en den oor log te vermijden. De Brltsche veiligheid kan niet steunen op de collectieve veilig heid. doch alleen op zijn sterken rechter arm. Hij meende, dat de luchtmacht in de eerste plaats de aandacht verdient, en daarna de marine en het leger. De Labourleider Attlee, kon zich wel met de grondgedachte van het wetsontwerp vereenigen, doch niet met de details. De defensie, zoo zelde hij, ls één probleem, en niet drie problemen, en wat noodig ls, ls eenheid in de opperste leiding, eenheid in de plannen en eenheid in de perspectie ven. Lord Eustace Percy, minister zonder portefeuille antwoordde namens de regee ring. Hij zeide dat het systeem van een commissie van defensie onder voorzitter schap van den eersten minister of diens plaatsvervanger, doeltreffender en sneller kon werken, dan een ministerie. Dit systeem kon nog ontwikkeld worden en het was noodig dat het inwendig krachti ger gemaakt werd maar aan dén anderen kant gaf men er zich vaak onvoldoende rekenschap van het werk, dat daar ver richt werd en nog verricht wordt. Hij ver zocht admiraal Sueter om de stemming over zijn ontqverp nog wat uit te stellen tot de voorstellen van de regeering het Huls bereikt hadden. Hierna nam Sir Austen Chamberlain het woord. Hij meende dat de eerste mi nister op wien hij een feilen aanval deed in verband met diens vergissingen ten aanzien der Duitsche luchtmacht en het geval LavalHoare te veel te doen heeft om leiding te geven aan drie afdee- lingen van de nationale defensie en dat cr een minister aan het hoofd van de commissie voor de nationale defensie ge steld zou moeten worden, wiens werk hierin zou bestaan, dat hij de werkzaam heden van deze commissie leidt. Deze mi nister zal dan tevens voorzitter zijn van de ondercommissies van deze commissie. Het land heeft deze commissie voor de nationale verdediging eerder noodig, dan een apart ministerie. De commissie be studeert de kwesties van de defensie niet alleen uit een militair oogpunt, doch te vens van burgerlijk financieel en oecono- mlsch standpunt. Chamberlain eindigde zijn rede met op te merken, dat de natio nale verdediging inderdaad een nationaal probleem ls. Men moet niet alleen de strijdkrachten vereenigen doch tevens alle burgerlijke activiteit. Nadat nog twee conservatieven 't woord gevoerd hadden, nam admiraal Sueter zijn wetsontwerp terug. VEREENIGDE STATEN. De neutraliteits- en legerwet. De commissie van buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden heeft eenstemmig besloten de huidige neutrall- teitswet te verlengen tot 1 Mei 1937. Het ontwerp is vrijwel gelijk aan het ontwerp, dat is aangenomen door de senatoriale commissie voor buitenlandsche betrek kingen. Vermoedelijk zal de verlenging van de neutraliteltswet 17 Februari in het Huis van Afgevaardigden worden behandeld. Het debet zal worden beperkt tot 40 mi nuten. Een meerderheid van 2/3 zal noo dig zijn om deze wet te doen aannemen. J De grootste legerbegrooting in vredes tijd is door het Huis van Afgevaardigden aangenomen met 204 tegen 36 stemmen en vervolgens doorgezonden naar den Senaat. De begrooting voorziet In uitgaven ten bedrage van 543 millioen dollar. Het Huis heeft een amendement aange nomen, waarbij 1000 reserveofficieren van het leger voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. Dit amen dement was Ingediend door den voorzitter van de commissie voor legerzaken. JAPAN. De verkiezingen. De lijst met de gestelde candidaten ls thans definitief. In het geheel zijn 878 candidaten gebeld voor de 466 zetels. Er is bijna geen enkele zetel, welke niet be twist wordt. Ofschoon er van te voren voor gepleit was, dat de campagne Voor deze verkiezingen op correct» wijze zou worden gevoerd, komen uit tal van deelen des lands berichten over onregelmatig heden. ——O VENEZUELA. Onlusten te Caracas. Gisteren ls te Caracas, als protest tegen de Invoering van perscensuur, de alge- tneene staking afgekondigd. Er ontstonden relletjes, waarbij zes personen werden ge dood en talrijken gewond. Alle openbare diensten zijn stilgelegd: de dagbladen zijn niet meer verschenen, de trams rijden niet meer, de telefoon-employé's hebben het werk neergelegd. Ook in de winkels en handelshuizen ligt het werk stil. De menigte ls sinds den voormiddag heer en meester ln de stad. Men eischt afzetting van den gouverneur van Caracas. Gistermiddag trokken de studenten, ver gezeld van duizenden burgers, naar het Mira-Flores-pleln, waar zij door den pre sident werden ontvangen. Zij verzochten alle personen uit de regeering Oomez va» hun posten te verwijderen, de censuur op te heffen en binnen 14 dagen de burger lijke rechten weer te herstellen. De censuur is thans opgeheven. Reeds is een der ministers afgetreden en meer wijzigingen worden verwacht. Gisteravond was de rust teruggekeerd. mim Luxor-Theatcr heeft ditmaal de eere plaats in het programma Ingeruimd aan Pola Negri, wier naam ons onwillekeurig doet terugdenken aan den tijd van de stomme film, toen ,.de mooie Poolsche", zooals zij destijds werd genoemd, in meer dan één film luisterrijke triomfen vierde. In onze herinnering leven haar prachtige creaties als „Madame Dubarry" en „Car men" onverflauwd voort. De sprekende film heeft Pola Negri naar den achter grond gedrongen, doch de bekende Duit sche acteur Willi Forst stelde in haar ca paciteiten toch nog wel zóóveel vertrou wen. dat hij haar de hoofdrol gaf ln de door hem geregisseerde film „Mazurka". En wie haar in de komende dagen ln deze rolprent zal bewonderen, moet onvoor waardelijk toegeven, dat het vertrouwen van den populairen Duitscher volkomen gerechtvaardigd is geweest. Pola levert nog altijd sterk spel en haar bekentenis voor de rechtbank, welke het hoogtepunt van deze film vormt, brengt ons opnieuw on der de bekoring van haar machtig en ont roerend talent. De regisseur gaf haar ln Albrecht Schönhals en Paul Hartmann waardige partners, die aan haar kunnen alle recht doen wedervaren. Méér zullen wij op verzoek van den regisseur van den inhoud niet verklappen, aangezien zulks ongetwijfeld een groot deel van de span ning zou wegnemen, maar wèl mogen wij getuigen, dat „Mazurka" vele goede kwa liteiten bezit, waarvan ln het bijzonder de muzikale illustratie met grooten lof dient genoemd. Aparte vermelding ver dient voorts nog het goede spel van Inge borg Theek. een nieuwe ster aan het film- firmament en een ontdekking van Willi Forst. De vooravond wordt voornamelijk in beslag genomen door een vlotte Fransche film „De middernacht-prins", waarin de voortreffelijke chansonnier Henry Garat de hoofdrol vervult. De rolprent verplaatst ons naar het Parijsche boulevardleven, waar Garat beurtelings de rol van een prins en van een winkelbediende speelt. Het toeval, dat in Filmland altijd een be langrijke factor is, wil dat hij aan het einde een werkelijken prins wordt, voor wien een morganatisch huwelijk met de dochter van zijn vroegeren patroon aller minst een bezwaar ls om den troon te bestijgen. Trianon-Theater oogstte in de afge- loopen week met „Het mysterie der Mond- schein-sonate" zooveel succes, dat de di rectie het aandurfde den bezoekers op nieuw een week op dit raadsel te ver gasten. Een uitstekend voorprogramma zorgt voor een welkome aanvulling. Casino-theater. Het element sensa tie is deze week sterk vertegenwoordigd ln de films „Twee dagen in de nor" en „In specteur no. 13" De eerstgenoemde is een aaneenschakeling van lotgevallen van twee wonderbaarlijke knapen. James Cagney. de zelfbewuste met een aangeboren gevoel van eigenwaarde en Allen Jenklngs de sloome met een zekere nonchalance zij stellen dit tweetal voor. Er wordt in deze rolprent meer gesproken dan in de doorsnee-sen satiefilm het geval is en toch wordt de actie er geen oogenblik door geremd In tegendeel. dialoog en handeling zijn vol komen met elkander in evenwicht. Voorts dartelen er verscheidene boeven van de meest verschillende soort door de film en zij zorgen natuurlijk voi- -en behooriHke hoeveelhe'd sensatie met knokpartijen en -partijtjes, en hoe deze aanvallen nog meer mogen heeten. En ge moogt ervan houden of niet. maar zien we eigenlijk allen zoo nu en dan zoo'n sensatie niet graag? Om ons tenslotte opgelucht te voelen, als de gerechtigheid voor de zoo- veelste maal heeft gezegevierd James Cagney treft opnieuw door zijn sportivi teit en kwiekheid terwlll Patricia Ellis en Allen Jenkins zich goed bij hem aansluiten ..Inspecteur no. 13" doet niet voor „Twee dagen ln de nor" onder. We behoeven slechts den naam Monte Blue te vermel den. of de liefhebber van sensatie weet, waar hij zich aan te houden heeft. Lldo-theater. „Sequoia" ls een gebeur tenis geworden onder de films van den laatsten tijd, een natuur- en dierenfilm, welke haar gelijke niet vindt. Men vraagt zich af, hoeveel geduld hier noodig geweest is en hoevele gevaren getrotseerd zijn om een dergelijk subliem geheel tot stand te brengen, waarin het leven der dieren zoo verbazend knap is weergegeven. Naast elkander worden ze opgevoed, een jonge poema en een jong hert, vijanden in de natuur, die nu tezamen opgekweekt wor den door Toni, de dochter van een roman- schril ver, die hieruit stof voor zijn werk put. In het begin slaagt ze tamelijk goed in die moeilijke taak, maar met het grooter worden van de poema, nemen ook zijn natuurlijke, roofzuchtige neigingen toe. Zoodat Toni genoodzaakt wordt bel den dieren de vrijheid terug te geven. Maar dan doet zich het groote wonder voor. dat het roofdier en zijn buit, zooals poema en hert van nature tegenover el kander staan, vrienden blijven en bond genooten worden in den strijd tegen den s trooper. Want als het hert door stroopers achtervolgd wordt, lokt het zijn belager in de nabijheid van de poema en met een katachtlgen sprong op den strooper staat de poema het hert terzijde en belden ma ken den wildjager onschadelijk. Zoo redden poema en hert elkanders l'even. Een groote en grootsche film, met duizend en één schoone momenten, dit natuurleven ln de bosschen van Califomlë, deze aange kweekte vriendschap tusschen het ster kere en het zwakkere dier, het roofdier en het slachtoffer. Laten we ook de schitte rende fotografie niet vergeten; dat is camerawerk van de hoogste klasse. Doch bovenal moet men toch groote bewondering (hebben voor datgene, wat er met deze dieren bereikt is, natuurlijk door lang durige en Intensieve voorbereiding. Jean Parker speelt het jonge meisje Toni los en soepel, waarbij het mensche- lijke spel zeer terecht niet op den voor grond gebracht is, We zullen „Sequoia" niet licht vergeten! ..Publieke opinie" Is één vgn die opmer kelijke society-verhalen, die, als een sma kelijke cocktail uit alle ingrediënten is samengesteld, welke de hedendaagsche film moet bevatten: een sterk, boelend scenario, vol kleur en leven, een prachtige rolbezetting door Jean Harlow, William Powell en Franchot Tone, een dialoog met ernst en afwisselend rake humor, een vir tuose regie en een razend snel tempo, vooral dit laatste. We kunnen er heel nadrukkelijk op wijzen, dat „Publieke opinie" aan die eischen volkomen beant woordt, en daarenboven nog eenige speci- fiek-Amerikaansche show-scènes, zooals die blijkbaar alleen uit het dollarland komen, bevat. Het Nieuwe Roxy De film „De Ge bochelde' (Le Bossu). die deze week hier premiere in Lelden beleeft, voert ons terug naai' de romantiek van de Middeleeuwen, den tijd dat de riders hun geschillen met den degen uitvochten, 't Is Lodewijk XIV, die hieraan een einde maakt, zeer tot on genoegen van ridder Henri de Lagardère, die besloten heeft zijn krachten te meten met zijn rivaal Philips de Nevers, een be faamd schermer. Door samenloop van om standigheden wordt hij genoodzaakt ln plaats van tegen hem. met hem te strij den tegen een overmacht, die het op het leven van Philips de Nevers gemunt heeft. Philips de Nevers wordt bij dit gevecht gedood en aan Henrl de Lagardère wordt) de bescherming opgedragen van zijn doch tertje Aurora. Henrl de Lagardère vlucht naar het buitenland, waar hij ln balling schap leeft en zich met Aurora schuil houdt. Dan, na zeventien jaren komt hij weer ln Parijs terug om de moordenaars van Philips de Nevers hun gerechte straf te laten ondergaan en Aurora in haar rechten te herstellen. Teneinde dit doel te bereiken, vermomt hij zich als „De Ge bochelde" en spant als zoodanig het net steeds nauwer om den hoofdschuldige. Veel avonturen beleeft hij en veel misverstan den heeft hij nog op te helderen, maar uiteindelijk velt hij den moordenaar, hem zoodoende de straf toedienend, die hij verdient. Henri de Lagardère ziet tenslotte zijn kranig heldhaftig optreden beloond met de hand van Aurora. De diverse hoofdrollen van deze Fran sche film worden op uitstekende, leven dige wijze vertolkt door bekende acteurs en actrices van de Parijsche Opera Co- mlque. Ook wat aankleeding en regie be treft mag deze rolprent bijzonder geslaagd genoemd worden. Een zeer amusant bijprogramma met Laurel en Hardy completeeren dit goede progremma. zoodat ook deze week een gang naar het Nieuwe Roxy alleszins de moeite waard ls. 1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2