BOUWKUNSTIG SCHOON. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 15 Februari 1936 SCHAKEN. a VISSGNERIJBERICHTEN. ptnwM^inniKg Steunt, bij gelijken prijs MM GENEESKUNDIGE BRIEVEN. UIT BE BONTE WAEREL0. GEVRAAGD. AANGEBODEN. De oplossing van het probleem van Ren ner Is 1. Tel. Er dreigt De4:t. Na Dd4: volgt Dg5t. B. G. LAWS. Op de Hoogte 1908. Wit begint en geeft mat in drie zetten. Wit: Kal, Dd2, Le4, Pd6, pi g6. Zwart: Ke5, pi c7 en g6. De schoonheidsprijs in het tournooi te Saarow 1935 werd toegekend aan deze partij Reinicke Reinhardt 2. c4 e0 1. Pf3 Pf6 3. Pc3 d5 4. d4 c6 Aleoo damegambiet. 5. e3 Pe4 6. Ld3 f5 7. Pe5 Dh4 8. 00 Pd7 9. H Ld6 Beter lijkt Le7. 10. Le4: fe4: Beter lijkt od5:, ed5:, Pe4:, fe4:. Le2 (Samisch-Leonhardt Maagdenburg 1926). 11. Dg4 Dh6 Vrees voor het eindspel? Ld 2 Pf6 De2 g5 Voorbarig, naar wit zal aantoonen. 14. fg5: Dg5: 15. Tf6:Df6: lï. Dh5t Ke7 f7. Tf'l Leb: No. D|-7 volgt Tf7t. f8. Tf6: Lf6: 19. Pe4:I de4: De tweede knotsslag! 20. Lb4t Kd8 21. Dh6 Ld4: Na Le7, Le7:, Ke7:, Dg7t. 22. ed4: Ld7 23. DfOï opgegeven. K&7, Dé5t, en zwart loopt mat of ver liest Th8 en heeft geen kans meer. Dr. P. FEENSTRA KUIPER. IJMUIDEN, 15 Februari. V1SCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.40—1.20: Griet per kist van 50 KG. f. 3015; Tongen per KG. f. 1.100.78; Groote Schol per kist van 50 KG. f.107; Middelschol per kist van 50 KG. f.128; Zetschol per kist van 50 KG. f. 1511.50; Kleine Schol per kist van 50 KG. f. 12.50—6: Bot per kist van 60 KG. f. 82.40: Schar per kist van 50 KG. f 11.50 —4.50; Vleeten per stuk f. 1.30; Kabel jauw per kist van 125 KG. f. 35—16; Gul len per kist van 50 KG. f. 9; Wijting per kist van 50 KG. f. 4.40—2.80. Aanvoer: 737 kisten versche haring. Prij zen f. 4.354.10 p. k. Aangekomen 3 stoomtrawlers: IJM. 177 met f. 1364: IJM. 28 met f. 1390: KW. 76 met f.1229; en 8 loggers: KW. 130 met f.460; KW. 36 met f.596; KW. 104 met f. 650; KW. 65 met f.713: KW. 114 met f.883: KW. 28 met f 505: KW. 108 met f.642; KW. 24 met f.329; YH. 997 met f.1808 en LT. 11 met f.1000 voor versche haring. en kwaliteit, De N-ederlandscke Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. XIV. HET KANKERVRAAGSTUK (I). Ten gevolge van een groot aantal maat regelen van velerlei aard zijn de verhou dingen tusschen het levende individu en ziekte en dood sterk gewijzigd. Tal van be smettelijke ziekten zijn, dank zij de mo derne mogelijkheden als gevolg van beter inzicht, in Europa aan banden gelegd en beteugeld. Wel neemt in sommige Jaren een griep-epldemle ineens ernstiger afme tingen aan en ontstaat er daardoor een teleurstellende top in het aantal sterfge vallen, gedurende een bepaalde, gelukkig meestal snel voorbijgaande, periode, maar dit is niet te vergelijken met de erupties welke men in vroeger eeuwen op het ge bied van besmettelijke epidemieën kon mee maken. Hoezeer de menschheid van vroeger daar anders tegenover stond als de ge meenschap van heden moge blijken uit het volgende document. De geschiedschrijver C. Commelln spot op de volgende wijze over de voorzichtig heid der Joden, die in 1664 bij het heer- schen van een hevige pestepidemie te Amsterdam die stad verlieten en naar Beverwijk vertrokken. „Die het vuur kan ontloopen is vrij van branden." zegt hij. „Maar is het ru zoo erg," zoo betoogt hij verder, dat or in dat jaar 24.000 menschen stierven? Amster dam heeft 300 straten en burgwallen eri in sommige huizen wonen 3 en zelfs 4 gezin nen. Als er in iedere straat of gracht per dag maar een mensch sterft krijgt men een totaalcijfer van 2100 in de week en het is nooit hooger gekomen dan 1041". Bedenken wij nu, dat Amsterdam toen omstreeks twee honderdduizend Inwoners had en dat er dus in dit epidemiejaar 12'/!% der bevolking was overleden, dan staat men zeer verbaasd wanneer men leest hoe een beschaafd geschiedschrijver zulk een ramp toch eigenlijk als een kleinigheid be handelt. Daarop zou men in den tegen- woordigen tijd toch wel anders reageeren! De zuigelingensterfte ls evenais de sterfte aan tuberculose in de laatste decenniën sterk gedaald. De levensgevaren voor de zwangere zijn tot een minimum terugge bracht. In gevaarlijke beroepen worden maatregelen van beveiliging zoo goed mo gelijk doorgevoerd. Het gemiddelde ge boortecijfer en het gemiddeld aantal kin deren per gezin is dalende. Al deze factoren werken samen om den levensduur van de tegenwoordige menschen gemiddeld aan zienlijk te verlengen. Helaas werken de ge varen van het moderne snelverkeer hierbij in remmende richting. De gemiddelde le vensduur neemt dus toe. Daardoor is b.v. het aantal 4050-jarigen per 100.000 in woners thans veel grooter dan honderd jaren geleden en ook de groep van boven de 50 Jaar geeft een geheel ander aantal te zien per 100.000 inwoners. Sterftesta- tlstieken, handelende over ziekten, welke aan bepaalde leeftijden gebonden zijn, heb ben dus met deze verouderde leeftijdsbe zetting rekening te houden. De meest gunstige levensverhoudingen zullen den levensduur kunnen verlengen voor een kleiner of grooter aantal jaren, maar eens zal de levensdraad worden door geknipt. Onherroepelijk en onafwendbaar komt eens voor elk levend individu het einde van het aardsche leven. Geboorte sluit sterven als onontkoombare conse quentie in. Wanneer dus bepaalde ziekten als doodsoorzaak afnemen of zelfs geheel wegvallen, dan moeten wel andere ziekten als doodsoorzaak toenemen. Zelfs al is me nigeen geneigd het overlijden op hoogen leeftijd door uiteindelijke slijtage der weefsels als iets normaals berustend te aanvaarden, toch zijn ook de ouderdoms gebreken als verschijnselen van ziekte te beschouwen. Het is de taak van den geneesheer op zoo gunstig en doelmatig mogelijke wijze le vensverlengend op te treden en dus elke levensbedreiging zoo doelmatig mogelijk te bestrijden. Wanneer men het ziekteproces tot stilstand of genezing kan brengen is dit in alle omstandigheden de hoogste plicht. Wanneer men het optreden van een ziekte proces kan voorkomen arbeidt men nog veel doeltreffender. Het kennen van de oorzaak van een ziekteproces biedt daarbij een van de allergewichtigste en allereerste mogelijkheden van genezing en bestrijding al Is meestal het kennen van de ziekte oorzaak alleen nog niet voldoende voor het behalen van de overwinning. Al deze vraagpunten dringen zich aan ons op, zoodra we ons verdiepen in het kankervraagstuk en beschouwingen ten beste willen geven over de sterk toegeno men kankersterfte gedurende de laatste vijftig jaren. Allereerst hebben we dan de vraag te beantwoorden wat we onder kan ker hebben te verstaan. Het menschelijk lichaam is te vergelijken met een wereld stad. waarin het volle leven in al zijn on- derdeelen groeit en bloeit. Het is een we reldstad, waarin gedurende den toestand, die we gezondheid noemen, alle onderdee- len in feillooze harmonie samenwerken tot heil van het geheel. Een weermacht van witte bloedlichaampjes en verschillende af- weerlnrichtingen trachten onmiddellijk schadelijke indringers te vernietigen; langs bloed- en lymphvaten worden alle stoffen gecirculeerd en gedistribueerd, die voor het goed functioneeren van het geheel zoowel als van de afzonderlijke wijken (hier de organen) noodlg zijn. Tevens worden langs deze en andere wegen de afvalstoffen ver voerd die uiteindelijk bulten het stadsge woel worden gedeponeerd. De magistratuur zetelt in hart en hersenen en in de zenu wen zoowel als in de klieren met z.g. in wendige secretie beschikt deze over tele foon- en telegraafdraden en stations van waaruit onmiddellijk de noodlge bevelen worden doorgezonden om den vrede en de harmonie te bewaren. Dit wondere bouw werk bestaat uit vele mllllarden cellen. We kunnen deze in eenige soorten verdeelen. Ter wille van de harmonische eenheid van het geheel zijn er van alle cellen precies zooveel aanwezig als toelaatbaar zijn en respecteert elke celgroep het terrein van zijn buurman. „Liever sneuvelen voor het algemeen belang, dan de grens van mijn gebied overschrijden" is de leuze van elk weefsel, van elk orgaan en vredig leven de buren en de wijken onafhankelijk van rang of stand samen. Helaas wordt deze schoone werkelijkheid wel eens wreed verstoord en treedt heb zucht en egoïsme in plaats van grens- eerbiediging en altruïsme. Een bepaalde cel of celgroep wordt oproerig, gaat zich onevenredig vermeerderen en ei3cht meer plaats op dan in het algemeen belang wenschelijk en toelaatbaar is. Afweer krachten blijken onmachtig, maar vol argwaan staan de buren gereed zich zoo goed mogelijk tegen de gevaren te weer te stellen. Intussclien is daarmede het ont staan van en gezwel weergegeven al is hierbij het waarom en hoe nog niet aan geroerd. We moeten hier nu principieel onderscheid gaan maken tusschen de goed aardige en de kwaadaardige gezwellen; wel benigne en maligne tumoren genoemd. Laten wij ter verduidelijking hiervoor uitgaan van een bepaald onderdeel van 't menschelijk lichaam en wel de vrouwelijke borstklier of mamma. Deze is weer opge bouwd uit weefsels, welke weer bestaan uit cellen. Wanneer hierin zich nu een cel groep overmatig gaat vermeerderen ont staat een knobbel in de borst. Wanneer zulk een knobbel de omgevende cellen en weefsels alleen maar op zij duwt. doch nog wel respecteert, dan is het een goedaardig gezwel. Zulk een tumor is meestal gemak kelijk te bewegen en goed afgrensbaar. Het is een onplezierig, ontsierend bezit, maar het evenwicht in het lichaam blijft overigens intact. Zulk een goedaardig ge zwel behoeft daarom in geen enkel op zicht een gevaarlijke bedreiging voor het leven te zijn. Het hangt in het algemeen van de plaats en de uitgebreidheid van een goedaardig gezwel af of dit levens gevaar met zich mede zal brengen of niet. Een goedaardig gezwel in de luchtpijp b.v. zal al heel gemakkelijk stikkingsgevaar kunnen veroorzaken en dan is er dus, on danks de goedaardigheid toch een zeer gevaarlijke situatie opgetreden! Zoo zou den er nog vele voorbeelden gegeven kun nen worden welke bewijzen, dat een goed aardig gezwel toch gevaarlijk kan zijn of worden. Ook een goedaardig gezwel be hoort daarom volgens te regelen van de kunst te worden behandeld. Meestal zal dit op verwijdering door operatie neerkomen. Heel anders en veel ernstiger wordt de toestand wanneer zich een kwaadaardig gezwel in een orgaan ontwikkelt. De op roerige celgroep ls dan veel boosaardiger en strijdlustiger. De zich vermenigvuldi gende cellen doen weer een knobbel ont staan. Maar nu groeien en woekeren zicht bare en onzichtbare uitloopers de omge ving in. Wecfselgrenzen worden niet meer gerespecteerd; integendeel, ze worden door boord; de omgevende weefsels worden ver nield. het gezwel groeit gestadig, onbe- hserscht en onbelemmerd in alle richtin gen voort Het afweergeschut van het lichaam staat machteloos tegen den boo zen vijand. Zulk een kwaadaardig gezwel bestaat uit levende cellen met een aparte stofwisseling; hun stofwisselingsproducten word-n in het lichaam opgenomen en vor men een nieuw gevaar. En nog zijn wij niet aan het einde van alle rampspoeden. Terwijl een goedaardig gezwel plaatselijk blijft, gaat op oen duur een kwaadaardig gezwel zich verspreiden. Cellen van zulk gezwel maken zich los en worden heel ge makkelijk langs de lyrnpnwegen meege voerd naar de klieren ln de omgeving. Deze trouwe verdedigers van onze gezondheid doen hun beët en houden de gezwelscellen tegen. Wanneer levende ziektekiemen ln de lymphklieren worden tegengehouden ontstaat en strijd, waaruit meestal het lichaam als overwinnaar te voorschijn treedt. Zulk een strijd gaat meestal met koorts en andere nuttige verschijnselen ge paard J'aar wanneer gezwelscellen ln de lymphklieren gevangen worden, dan gaan ze er zich meestal rustig in nestelen en vermenigvuldigen. Ze vormen nu ook hier weer knobbels en tasten het klierweefsel aan. Na eenigen tijd treft men dus in deze vergroote klieren de typische gezwelscellen in groot aantal aan We noemen dit hev optreden van reglonalre kliermetastasen. Weer maken zich cellen los en langs ePbOtl t luüjdts/i (t HET ST. CATHARIN AG ASTHUIS. II. Het zal den lezer duidelijk zijn, dat de graven van Holland het patronaatsrecht, het recht van pastoorsbenoeming, over de Pieterskerk uitoefenden. De kerk was ge sticht naar alle waarschijnlijkheid op last van Floris II en wel op oorspronkelijk grafelijk' domein. De overlevering vertelt, dat in 1228 Wil lem II en in 1254 Floris V te Leiden wer den geboren op het Gravenhof en in de doopkapel der Pieterskerk werden gedoopt. Er bestaat geen enkele grond om die over levering te bestrijden. Een andere overle vering deelt mede, dat Willem II ter ge legenheid der geboorte van Floris V een nieuw altaar aan de Pieterskerk zou heb ben geschonken, en dat op het groote al taarblad later het bekende tijdvers van Jan van Hout boven de meest Westelijke poort van het Stadhuis zou zijn gebeiteld. Of dat laatste juist is, weten we niet, doch het is niet onwaarschijnlijk, want het staat, volgens een onderzoek van wijlen dr. Overvoorde vast-, dat de zwarte steen boven de stadhuispoort inderdaad uit de Pieterskerk ls gekomen. De waarschijnlijk heid zou nog grooter worden, wanneer men op dezen steen de sporen van de vijf kruisjes kon vinden, die in elk altaarblad aanwezig moeten zijn. Voor ons is evenwel de hoofdzaak, dat de graven van Holland zeer nauw bij het kerkelijk leven van Lelden waren betrok ken. Eenerzljds om een erfelijke schuld der dankbaarheid te toonen aan de wapen broeders bij de kruistochten, anderzijds om het aanzien van Leidens kerk te vergroo- ten, en wellicht nog uit andere overwe gingen, gaf Floris V in 1268 de Pieters kerk aan de Duitsche Orde, die hier een Commanderij vestigde. De naam Heeren- steeg en Commandeurspoort zijn nog late herinneringen aan de vestiging der Duit sche Orde te Leiden. Als de door Van Mieris geciteerde ge schriften uit de Privilegiën der Stad Lei den en uit de Archieven van het St. Ca- tharinagasthuis echt zijn wij moeten dezen slag om den elleboog houden, omdat er ln de Middeleeuwen wel eens min of meer vroom bedrog werd gepleegd rees er tusschen de Heeren der Duitsche Orde en het St. Catharinagasthuls in het mid den der 14de eeuw een geschil. Wij heb ben al medegedeeld dat bij een brand van 1275 alle boeken en bescheiden betrekking hebbend op de stichting verloren zouden zijn gegaan. Nu werd oudergewoonte het recht van Kapelaansbenoeming door de heeren van Steinvoorde gehandhaafd. Doch in 1368 verklaarde Heer Jacob, Cu- reit van St. Pieter, onder welks parochie het gasthuis hoorde, dat de kapelaansbe noeming hem toe kwam en het gasthuis afhankelijk was van de Duitsche Orde. Hij trad in overleg met den Landcomman deur der Duitsche Orde, die zijn zetel had in Utrecht, en beiden benoemden, zonder Steinvoorde of het verdere bestuur er ln te kennen, een nieuwen kapelaan. Schriftelijke getuigenissen, om hierte gen met goed gevolg op te kunnen treden, bestonden niet meer, terwijl men zich al leen kon beroepen op de overlevering sinds 1125. De regeering der stad bemoeide zich met het geval en liet verschillende zeer oude lieden voor zich verschijnen teil einde hun getuigenis te hooren. Deze ver klaarden allen, dat de heeren Van Stein voorde sinds menschenheugenis „stichters ende collateurs of gevers" waren, 't Werd intusschen een langdurig proces, want eerst in 1390 deelde de Landcommandeur Gerrit Splinter uiten Eige afstand van zijn eisch en werden de zaken nader ge- regëld. Dat neemt niet weg, dat er toch weer een geschil ontstond. De Duitsche Heeren achtten zich op den duur toch nog in hun rechten verkort en ontvingen ook minder baten van de stichting, dan waarop zij meenden aanspraak te hebben. Deze zaak werd in 1441 in der minne geschikt. Intusschen was de beteekenis van het Gasthuis voor de groeiende stad steeds toegenomen. Het was na het uitsterven der Van Stelnvoorde's geheel onder toe zicht van Regenten gekomen, onder op pertoezicht van het Stedelijk Bestuur, waaraan rekening en verantwoording moest worden afgelegd. Het werd steeds van meer belang als ziekenhuis voor de armen en in 1401 kwam de Magistraat met de heeren van de Duitsche Orde over een dat het een eigen begraafplaats zou mo^en hebben, die hoogstwaarschijnlijk vlak ten Oosten der tegenwoordige Waal- sche kerk heeft gelegen. De stad steunde de instelling door keu ren en inkomsten en curiositeitshalve maak ik even melding van een beschik king uit 1455, „dat zij de verbeurd ver klaarde varkens, die op de straten, kerk hoven of vesten weidende bevonden wier den met den schout half deelden; ook de stukken boter die te licht ter markt kwa men, of van een puistigen boer, wanneer de verkooper of verkoopster geen stroo- wisje op 't hoofd hadt, alsmede alle eed waren op de markt afgekeurd, wierden ten voordeele van 't Gasthuis verklaard". Dergelijke mededeelingen geven ons te gelijkertijd een kleinen blik op de betrek kelijke zorgeloosheid van de boeren bin nen de stadsmuren en van de min of meer hygiënische gewoonten, welke men er op nahield. Tevens zien wij dat er reeds een soort primitieve keuringsdienst op eetwaren bestond. N. J. S. bloedsbaan en verdere lymphwegen kun nen deze allen nu op transport worden gezet naar alle mogelijike deelen van het lichaam. In welhaast alle andere organen van het lichaam kunnen de gezwelscellen van de oorspronkelijke of primaire haard zich nu gaan nestelen, telkens weer nieuwe gezwellen, metastasen of zaailingen vor mend. Zoo verspreidt de kankerhaard zich uiteindelijk door het geheele lichaam. Soms verloopt dit geheele dramatische proces in enkele maanden, soms zien wij schijnbare stilstand of zelfs teruggang; soms ook gaan maanden en jaren van onnoemelijk veel leed voorbij waarna ten slotte de dood als een ware verlossing van veel tragisch lij den de rust brengt waarnaar tijdens het leven tevergeefs werd uitgezien. Begrijpe lijk is het daarom dat steeds weer de menschheid reikhalzend uitziet naar en dringend roept om middelen die ons in staat stellen dezen meedoogenloozen vij and doeltreffender dan tot nu het geval is te bestrijden. Het beeld van den onbehandelden, aan zich zelf overgelaten kankerlijder, zooals ik u dat hierboven schetste is droef en somber. In den volgenden brief zullen ge lukkig de lichtpunten naar voren kunnen worden gebracht, die dank zij de moderne behandelingsmogelijkheden in elk stadium van de2e ziekte bestaan. P. N. N. LYRISCHE TAPIJTEN. Een Engelsche firma is op het idee ge komen de door haar te leveren tapijten van dlchtspreuken te voorzien. Bij voor keur zullen de klassieken worden genomen en wel citaten, die betrekking hebben op het huwelijksleven. Zeer terecht verwacht men, dat getrouwde menschen de beste afnemers van tapijten zullen zijn. De tapijtenfabrikant ls de plank niet mis, als hij zich van dit systeem veel voor stelt. Het overkomt iemand niet lederen dag, dat hij om zoo te zeggen aan groote dichters ongestraft zijn voeten mag af vegen. En dan de keuze, die de ontwerpers kunnen doen. Er wendt zich bij voorbeeld een generaal tot de firma, die ter gele genheid van zijn vijfentwintigjarig huwe lijksfeest zijn gade een mooi Britsch vloerkleed wil cadeau doen, en men stuurt hem direct een tapijt thuis, waarop Oscar Wilde's uitspraak voorkomt „De generaal was een man des vredes, behalve in zijn huiselijk leven". Of wel een bekroonde schoonheid treedt ln het huwelijk met een volslagen onbekend heer, die er niet op aankomt. De firma zendt een tapijt met, Shakespeare onsterfelijk „Zwakheid, Uw naam is vrouw." Voor zekerheid van plaatsing dezer kMae advertentüsn, gelieve men deze den dag van tevoren aan te bieden. Drukwerken op adverten ties worden niet doorgezonden. OUDERWETSCHE mahonie leuningstoelen, fauteuils, stoelen, vergulde spiegels, ronde tafels en andere oudheden te koop gevraagd. Solled adres. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 7172k. late HYPOTHEEK Gevraagd f. 3200 als eerste hypotheek op wel- en teeiland, met zeer veel overwaarde. Aanbieding m. brieven onder letter B., aan W. v. BEELEN Czn.. Kerkstraat. Katwijk a/d. 2000 GULDEN Gevraagd t. 2000, liefst Ven particulier. Maande- lljksche aflossing. Ruime overwaaide. Goede rente. Brieven Bur. v. d Blad onder No. 8066 k. TEGELS Gevraagd ongeveer 2000 crêmc of geele wandtegels 200 blauwe m. ronde kaftt 200 blauwe stippen. Prijs per 100 stuks. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 7973 k. boekhouden 117 geslaagden voor de examens „Handelskennis L O" Federatie" <Mer- Gurlus) „Vereenlglng van Leeraren", Condities f. 5,_ S, mud. per wekel. lesuur. A, JANSEN. Ksmerlingh Onneslaan 16 (Kerkplein) Lelden Tel 2811. Inlich ten. bjjhouden. controloe- rén. adviezen. PEENZAAD aangeboden (Amst. bak) soortechtheid on klcm- icracht gegarandeerd, prijs cocurreerend door NIC. BOS. Achterweg 22. Kat wijk a. d. Rijn Tel. 142. DEKKLEEDEN té hUUr. Oude Singel 94. GRATIS kan niet. Maar wel 16 et. knippen voor werklozen. Jongen* 10. 12V& en 15 ct. Werkenden 26 öt. knippen. Dipl. van kapconoours Be leefd aanbev,. I. MECHELSE, Haar lemmerstraat 187 (t.o. Bicslot) POOTERS Friesche en Zeeuwscho Poters. Eerstelingen, Eigenheimers. Red Star. Bevelanders ene. Gekeurd en ongekeurd. Tevens pulkbaste consumptie aardappelen tegen conour- reerende prijzen. A. VAN EG MOND Wzn. Bandtlaan No. 19. Rljns- bung. KATWIJK AAN ZfcE Hand- en machlnoles ln naaien, breien, stoppon enz. voor kind. van 7—14 Jaar. 20 ct. por week. Boven 14 jaar 30 ot., van 79 uur 's av. MeJ HENNY, Gedipl. Onderw.. Badstraat 1. 150 M3. GRATIS ZAND halen. Te bevragen bil: M. ÜGBLê- de raad en beug dijk. Kerkhofpad Noordwijk, 37, AUTOSLOPERIJ en handel ln 2e h. auto's. Valkenburgsohoweg, bij Leidpn. Tel. 2302, Schitte rende wagens ln voorraad. Ons devies: grote omzet door lage prijzen. GEZELLIGE ZAAL Zoekt u een Intieme zaal voor uw bruiloft? Wilt u clubavonden en vergade ringen doen slagen? Komt u dan eens kijken naar zaal Langebrug 39. Plano Tooneel. Billijke prijs. FOTO-WAALEWIJN Haarlemmerstraat 26. bi) dc Turfmarkt. Geeft één 18 x 24 vergrooting bij 8 fotokaarten vanaf f. 1.60. Februari 1936. AUTOBANDEN Te koop, 4 st. prima autobanden compleet 32 x 4\6; Drlew. bakfiets, dpos rijwielsnlj-Ijzer; balhoofd (mU-lJzer; wlelrlohter} bankschroef, enz. B. VIS, Émmalaan 14, Alphen a. d. Rijn. PIANOLEERARES heeft nog enkele uren be schikbaar zoowei voor eerstbeglnnenden als meer gevorderden. Speciaal voor kindoren aangename me thode. Billijke condities. Brieven Bur. v. d. Blad onder No 7874k. lessen Vertaalwerk, toezicht op huiswerk. We U. O. u steunt tevens de werkzoe kende afgestudoerden. J. J HERMANS, Prins Hcndrlfclaan 1. TOILETSPIEGEL Te koop, een nieuwe eikenhouten toiletspiegel. Aloölaan 49. Leidon. Konijnenliefhebbers Wenscht gij zware of ver beterde rassen? Ter dek king mijn bekroonde ram men. Sluit u aan bij Ko- bero. Ruim 260 leden. In lichtingen voor Lêiden ea omstreken P. VINTOBS, Morsch- weg 137. J. KOOLEN bericht do ontvangst van een keurige collectie zo merstoffen. welke in eiken kleur en tot eiken prijs geloverd worden, al les onder langd. garantie. Aanbevelend. Garenmarkt 16. HET VOORJAAR nadert! WU vervaardigen gaarne uw Japonnen, mantels enz. Billijke prij zen. Mej A. BONNËfr. Langegrach't 75. Zonne- veidstraat 2, Tel. 3590. A. A. OBER Rechtskundig Adviseur, Tulpenstraat 12 (Heeren straat). Kantooruren van 11—1 on van 7—9, Zater dag 2—8 uur. Behandelt: Kantongerechtezaken, in casseert achterstallige vor deringen. Incasso's. Infor maties. Contracten. Rechtszaken, Recherche. Admlnlstratlën PIANO Te koop: Duitsche plano, merk Fl. Adam Crefeld. voor f 45.en burcau- ministre Voor f. 7.50. Te zien: Rijnsb.singel lb. Goedkoop Timmerhout Vloer-, kroel- sponntng- dclen. ribben, latten enz., koopt u het goedkoopst bij „De Concurrent", Houthandel, deuren- en trlplcxhandel, Telef. 2820. Heerengracht 9— 11. b. d. Nieuwe Rijn. Duitsch en Engelsch! Grondig© les met succes Duitsch en Engelsoh, voor 35 ct. per uur. Kennis ls macht! Brlevon Bur. v. d. Blad onder No. 30l4k. TANDTECHNIKER Ppeclaliteit ln kunsttan den en gebitten. Billijk tarief. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. soilk-. PIANO Wegens overcompleet, goede Ibach plano te huur voor f. 3.50 per maand. Te bezichtigen: Zoeterw. Singel 53. KINDERWAGEN met kogellagere, babybox, wieg en fietsmandje te koop Adres: NicuW6traat 34. SCHOENMAKERIJ Horenzolen met gummi hakken 90 cent. Dames- zolen met gummihakken 70 ct. Herengummihakken 30 ets. Damesgummlhak- ken 23 ct. Dameszolen 65 ets. O. P KOK. Kraaier- atraat 9. A. M. ZANDVLIET Aardappclonhandel, schip „Het Leeuwtje", O. Singel t.o, 210. Pauwbvug. Ver koop gekeurde legpoters en pulko oet Aard tippelen. Brlelsche Eigenheimers en Zeeuwsche Blauwen, pulkl Beleefd aanbevelend LUCHTKETELTJES voor aquaria f. 1.45; geheel compleet met slang en ultstroomor f. 1.80. Aqua- rlumtr'-"■«•s éo x 25 c.M., hoogte 90 c.M. f. 1.90. Steeds voorradig Snja, Ibesco en Corla lucht pompjes. celluloid filters enz. L. J. DEN HOLDER. Janvosseneteeg 56. ORGEL Aangeboden, een zoo goed als nieuw eiken 5-spel AeoJus orgel met 17 reg. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 7997k. PRIMA PETROLEUM 4 5 ct. por liter. Nergens beter. Oude Singel 94. WAARSCHUWING! Laat uw scharen cn mes sen niet verknoeien door hen die m|)Ü naam mis bruiken maar brengt uw slhpwerk bij het van ouds bekende adres: H KE88EBOOM. Sloü- steeg, Slonhof, Haarl.str., t.o. de „Bata". f. 1 PER WEEK Betere meubelen, bedden, doken» en karpetten tegen lagere prijzen vanaf f.1,— per week Onze bekonde spaarboekjes met, koiting zijn weer verkrijgbaar. Burgstecg 5, H.H. HUISEIGENAREN Ondergeteekende vorrioht alle voorkomende met-sêl- tegel- en timmerwerken, tegen scherp concurree- rende prijzen. Speciaal voor het betegelen vr.n I vestibule's, gangen, keu kens en W.C.'s. C. v. d. LELIE, Lam menschans weg 65. PERZISCH TAPIJT Wegens overcompleet, van f. 300 voor f. 125. „Glore- van Herez", grootto 2 87 M. x 3.66 M. Frederik Hendriklaan 1, Oegstgee6t. NAAIMACHINES! Het nieuwste model sa- lonkastmeubel. koopt gij bij ons tegen den laagsten prijs vanaf f. 115. Veritas salonkast. ringspoel l 140 Alléén le klas fabrieken. v.h. WESTDORP en Co., Morschstraat 41. Meubelreparatiën Ovortrokken, opnieuw stoffeeren van alle meu belen tevens meubelrepa- ratlöri. Eiken huiskamer ameublement f. 29 2 moderne ernpauds met 4 stoelen, bokleeding naar keuze vanaf f. 35.—. En gelsche damesfauteulltjea f 6.90. Adres: J KOOREMAN, Lange Diefsteeg lla. Motorbakfietsen. Vier prima carriers, met nieuwste type motoren 1935. Alle zijn Ingebouwd en zeer zuinig in benzine- «ebrulk. laagste belasting. Pracht wagens. Prijzen uiterst laag. Leldscheweg No. 5, Voorschoten. S—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 15