Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 15 Februari 1936 V FINANCIEEL OVERZICHT. PARLEMENTAIR OVERZICHT „Ik geloof niet dat ik hem juist nü zou vertellen, dat kljn vrouw een drieling gekregen heeft." .(Lustige Blatter), „Jongmensch, ik wil eerlijk met Je spreken. Mijn ant woord op je huwelijksaanzoek bij mijn dochter zal afhangen van je financieele positie." „Wat eigenaardig mijn financieele positie hangt van uw antwoord af." (Die Woche lm Bild). voor zwaar werk, maar heeft niet een gestroomlijnd sport-model 7" (Humorist). „We zelle dit karreweltje gauw genog opgeknapt hebbe as we allebei wat neme, Kees. Jij neemp de kast en ik neem de verantwoordelijkheid." (Kladderadatscb). „Knap gedaan, maar hoe komen we nu in zijn gakken 7" (Der lustige Sachse). „Wilt u alsubllefst dadelijk mijn baardloslaten, meneer I" „Waarom, moet U er hier uit 7" ,(Das Intefëssante Blatt). Hervatting der inflatie hausse te New York Uitbreiding der bedrijvigheid in de Staalindusric Verbetering der positie van de Amerikaansche Spoorwegen Gunstige verwachtingen omtrent het jaarverslag der Unilever Daling van den export van Philipsarttkelen Aan vulling van Rubbervoorradeu Reorgani satie Koninklijke Boot op komst. De koersstijging op de New Yorksche beurs, die korten tijd tot stilstand was gekomen, is in de afgeloopen wefk met nieuwe kracht hervat. Ten deele hebben zich dezelfde invloeden doen gelden als bij de voorafgegane hausse, hl. de ver wachting, dat een periode van vrijwel on gebreidelde uitzetting der circulatie-mid delen voor de deur staat, die onvermijde lijk tot een prijsstijging van goederen en van aandeelen kou moeten leiden. In deze verwachting wordt de beurs gesteund door uitingen van gezaghebbende persoonlijk heden, die, al dan niet persoonlijk tegen inflatie gekant, de mogelijkheden van een dergelijke ontwikkeling onder de oogen zien. Dezer dagen was liet ex-President Hoover, die in zijn qualiteit van trustee van de Stanford University verklaard heeft, maatregelen te hebben genomen, teneinde het Universlteltsfonds te be schermen tegen verliezen, uit eventueele Inflatie voortvloeiende. Terwijl deze in stelling haar gelden sinds haar oprichting, vijftig Jaar geleden, uitsluitend in leeningen of hypotheken had belegd, be steedt zij de vrijkomende gelden thans voor den aankoop van aandeelen. In ver band met de daling der rentekoersen in de Ver, Staten zou herbêlegging in dezelf de fondsen en hypotheken 'n vermindering van inkomsten beteekenen, waartegen over de bestaande inflatie-kans aandee- lenbezit aantrekkelijk zou maken. Met onze solide Nederlandsche begrippen van geldbelegging, die voor een fonds als het onderhavige liever een rentederving zou den accepteeren dan het bloot te stellen aan de speculatieve kansen van aandee- lenbezit staan wij wel eenlgszins vreemd tegenover een dergelijke beleggingspoli- tiek. Het Amerikaansche publiek schijnt er echter slechts een goed voorbeeld ter navolging in te zien en de rede van Hoo ver heeft het inflatie-psychose ter beurze dan ook weer sterk doen' toenemen. Dit maal waren het vooral aandeelen van staalondernemlngen, die van de opleving der vraag hebben geprofiteerd. De leiding bij de koersstijging hadden aandeelen U. S. Steel Corporation, die met een notee ring van 58'/» een nieuwen recordstand voor de jongste hausse-periode hebben bereikt, en hiermede de laagste noteering van 1935 ad 27'/i meer dan verdubbeld hebben. De vaste stemming voor staalwaarden vindt, buiten de algemeene factoren om, die het koersverloop te New York thans beheerschen, haar bijzondere oorzaak in de voortdurende ülbbreiding der bedrijvig heid in deze tak van industrie, nadat de laatste maanden van 1935 reeds een aan merkelijke verbetering te zien hadden gegeven. De U. S. Steel Corporation heeft in Januari nog 59.000 ton aan producten meer afgeleverd dan in December j.l. Met een totaal cijfer van 721.000 ton waren de afleveringen in de eerste maand van dit jaar een kleine 200.000 ton grooter dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. In het begin van deze week werkte de staalindustrie naar raming op 52 der capaciteit, tegen 49.4 °/o een maand geleden. De voornaamste oorzaak van de stijging der staalproductie vormen de staalaan- koopen door de spoorwegen, die dank zij öe gestadige verbetering hunner finan cieele resultaten weer tot de belangrijkste afnemers der staalindustrie beloven te zullen gaan behooren, In de laatste jaren was hun beteekenis aanmerkelijk vermin- "Terwijl zij in 1929, toen de bedrij vigheid een recordstand bereikte, 17 van de totale Amerikaansche staalproduc- „!e hamen, betrokken zij in 1935 nog slechts 61/- van deze productie. Als af nemers van staal werden zij vérre over vleugeld door de automobielindustrie, die 24.8 »/o van de totale productie aan staal kocht. De hervatting van de staalbestel- lingen door de spoorwegen is voor de Amerikaansche staalindustrie des te be langrijker, omdat de orders der automo bielindustrie zich in den eerstkomenden tijd vermoedelijk niet op het hooge peil zullen handhaven. Wel wordt ook voor 1936 nog rekening gehouden met een grootere vraag naar auto's, maar het pro ductie-tempo in de automobielindustrie is ln den jongsten tijï'toch eenlgszins ver traagd, doordien de grootere bedrijvigheid ln deze tak van industrie in het vierde kwartaal van 1935 reeds geanticipeerd had op den handel, die in andere jaren ge woonlijk ln het eerste kwartaal van het jaar plaats vindt. Ten aanzien van de verdere ontwikke ling bij de spoorwegen is nïên zeer opti mistisch gestemd, omdat men aanneemt, dat zij in toenemende mate profijt zullen trekken van de opleving in ae industrie. De stijging hunner ontvangsten in de laatste maanden van 1936 heeft reeds het goede gevolg gehad, dat alle spoor wegen tezamen voor den eersten keer sinds 1931 een winst hebben behaald na aftrek van alle vaste tasten. Voor uitkee- ring van dividend is 10 millioen doil. be schikbaar, terwijl 1934 nog een verlies had gelaten van 16,8 millioên doll. De verbetering der resultaten voor de spoorwegen bijeengenomen beteekent natuurlijk niet, dat nu ook voor élke af zonderlijke spoorwegmaatschappij de moeilijkheden overwonnen zijn. Er zijn nog altijd ondernemingen, die niet of slechts met groote moeite aan hun verplichtingen kunnen voldoen. Het bedrag aan spoorwegobligatiën,, waarvoor de spoorwegen in gebreke bleven, is in 1935 zelfs nog gestegen van 1509 tot 2129 millioen doll., hoewel de „Reflco" de regeeringsinstelling, die in moeilijkheden verkeerende ondernemingen met staats gelden steunt, nog aan verschillende spoorwegmaatschappijen nieuwe crediêten heeft verstrekt, teneinde ze in staat te stellen, aan hun renteverplichtingen te voldoen. In totaal zijn reeds meel' dan 500 millioen doll, staatsgelden aan de spoor wegen geleend. In den loop van dit Jaar komen weer 477 millioen doll, aan spoot- wegobligatiën te vervallen tegen 312 mil lioen doll, in 1935. Met het oog op de ver betering der bedrijfsresultaten mag men echter verwachten, dat de spoorwegen heel wat minder moeite zullen hebben met het herfundeeren hunner vemlichtingen dan in het vorige jaar, zoodat zij in mindere mate een beroep op de „Refico" zullen behoeven te doen. Terwijl nog slechts korten tijd geléden rekehing werd gehouden met ingrijpende financieele reorganisatie voor verschil lende ln moeilijkheden verkeerende spoor wegmaatschappijen, zullen deze onder de tegenwoordige omstandigheden vermoe delijk wel achterwege kunnen blijven. Voor buitenlandsche houders van Ameri kaansche spoorwegobligatiën, die toch reeds door de devaluatie van den dollar en het niet-nakomen der goudclausule in de leeningscontracten een groot verlies op hun stukken hebben geleden, voorkomt deze ontwikkeling tenminste verdere te leurstellingen. Overigens dient er rekening mede te worden gehouden, dat ook de gang van zaken ln het Amerikaansche spoorwegbedrijf in sterke mate afhangt van de vraag, of de regeering in Washing ton haar herstelprogramma al dan niet zal kunnen Voortzetten. Voorts bestaat er nog onzekerheid over eenige reeds aange nomen wetten, inzake spoorwegpensloencn en sociale maatregelen, die nieuwe zware lasten aan de spoorwegmaatschappijen zouden opleggen, doch welker grondwet tigheid sterk in twijfel Wordt getrokken. Het Hoogste Gerechtshof zal hieromtrent binnen kort hebben te beslissen. De uitspraak van bet Gerechtshof in (het proces, dat doOf één der openbaar nutsbedrijven tegen de autoriteiten in zijn district aanhangig is gemaakt, waar op de beurs met spanning wacht, is Op nieuw uitgesteld en in verband hiermede is de belangstelling voor de aandeelen van openbaar nutsbedrijven wat geluwd. Toch is er ook op de Arnsterdamschê beurs nog heel wat in aandeelen en obligatiën der Cities Service Co. omgegaan, al richtte de kooplust zich in aansluiting op New York voornamelijk op Amerikaansche staal-, koperwaarden e.d. De locale markt kwain hierdoor eenlgszins in de verdruk king; slechts voor bepaalde fondsen be stond goede vraag. Zoo waren van ifidustriëele aandeelen Unllever ditmaal favoriet. Dit fonds was bij de algemeene koersstijging eenigszlns ten achter gebleven, hoewel men mag aan nemen, dat de prijsstijging van verschil lende producten, waarbij het concern be lang heeft, in de balanscijfers tot uiting zal komen. Ëenerzijds zullen de voorraden grondstoffen vermoedelijk hooger ge waardeerd kunnen worden, en aan den anderen kant mag nien aannemen, dat ook de fianciëele resultaten van de doch terondernemingen, die verschillende dezer grondstoffen produceeren, een verbetering te zien zullen geven. Berichten omtrent een uitbreiding van de belangen van het concern in Hongarije cn de plannen tot verwerking van eetbare vetten en oliën in Ned. Indië hebben de koersverbetering in de hand gewerkt. Tevens maakte het een gunstlgen Indruk, dat de tot het Unilever- concern behoorende British Oil en Cake Mills het dividend van 6 "ft tot 10 "/t hééft verhoogd. Daartegenover leden aandeelen Neder landsche Ford een aanzienlijk koersver lies op de aankondiging van het teleur stellende slotdividend van 4 °/o, dat samen met het in October 1935 uitgekeerde in terim-dividend van 3 een jaardividend vormt van 7 °/<i, tegen een totale ultkèerlng van 12 over 1934. De gunstige berichten over de uitbreiding der automobielindustrie in de Ver. Staten, hoewel deze met de onwikkeling van het Nederlandsche be drijf als zoodanig weinig uitstaande heb ben, hadden een boogere dividenduit- keerlng dóén verwachten. De publicatie van de exportcijfers voor radio-artikelen en gloeilampen heeft niet veel invloed op het koersverloop van aan- deeleh Philips' gehad. Blijkbaar neemt men aan, dat toevallige omstandigheden, geringe behoeften voor aanvulling van buitenlandsche voorraden e.d., oorzaak van de verdere daling del- exportcijfers waren. Voor radio-artikelen was de export nog wat la^er dan het reeds ongunstige December-cijfer. In totaal werd n.l. voor een waarde van f. 1.95 millioen aan radio- artikelen uitgevoerd tegen f. 1.96 millioen in December eh f. 3.58 millioen in Januari van het vorige Jaar. Ook de export van floeilampen bleef met een waarde van 437.000 ten achter bij den uitvoer ih December en Januari 1935 ad. resp. f. 523.000 en f. 442.000. Aandeelen Philips', die in den aanvang dér Week een flinke koerswinst hadden kunnen behalen, kon den deze niet gdh'eel behouden, zonder dat de stemming echter bepaald flauw Was te noemen. De uitvoer van kunstzijde-garens ln Januari weerspiegelt de verbetering in de afzetverhoudingen op de wereldmarkt. Zoowel naar hoeveelheid als naar waarde overtrof hij den export in December j.l. en in de overeenkomstige maand van 1935. Ook de gemiddelde prijs per K.G. uitge voerde garens, die in December J.l. slechts f. 1.64 bedroeg, is tot f. 1.78 gestegen. De noteering voor aandeelen Aku is mede onder den invloed van de gunstige berich ten uit de Amerikaasche kunstzijde industrie iets verbeterd. Ook Rotterdam- sche Droogdok koden nog verder wat in koers stijgen, waarbij de mededeellng om trent een, nieuwe order voor den bouw Van een groote tankboot van de Standard Vacuum Oil Comp, haar nawerking deed gevoelen. Enkele minder courante indus- trieele föhdsen (Ver. Hollandsche Sigaren fabrieken, Gerritsen van Kempen, Rut- ten's Bierbrouwerij) boeken eenige koers winst als gevolg van bevredigende mede- deelingen der directies aan een der financieele Bladen over dén gang Van zaken in 1935. Een gunstig verloop had ook de rubber- afdseling, dank zij de aanhoudend vaste stemming der rubbennarkt, waar nog steeds belangrijke aankoopen plaats vin den van de zijde van den handel, gedeel telijk van Europeesche, maar hoofdzake lijk weer van Amerikaansche zijde. Zoo wel verwerkers als handelaren in de Ver. Staten zien klaarblijkelijk de noodzakelijk heid in van een aanvulling der voorraden. De speculatie heeft in de laatste weken haar voorraden op ruime schaal geliqui deerd, zoodat van die zijde geen overmatig aanbod dreigt. De rUbbermaTkt heeft tevens met bevrediging kennis genomen van de verhoögihg van het uitvoerrecht op bevolkingsrubber in Neti. Indië van f. 29 tot f. 32 per 100 K.G. als middel, om dezen export van deze iniandsehe rubber zooveel mogelijk aan banden te leggen, in afwachting van de toepassing van indivi- dueele restrictie, Suikeraandeelen zijn na een tijdelijke koersstijging weer op Of belleden hét uit gangspunt teruggevallen. Dé prijzen, waar tegen de N.I.V.A.S. de laatste week suiker heeft verkocht, Vielen in zooverre niet mee, omdat er uit blijkt, dat naar de Westkust van Britsch-Indië weer beneden de f.4 wordt geleverd, terwijl vroeger reeds Ook naar dit gebied aanmerkelijk hooger was afgedaan. In de afgeloopen week werd de eerste raming van de wereld-suikerproduc tie voor 1935/36 gepubliceerd, die circa één millioen ton hooger is dan de opbrengst in het vorige jaar. Toch hoopt men, dat.)deze toeneming der productie de statistische positie van het artikel niet al te ongunstig zal beïnvloeden, omdat blijkens de jongste gègevêns ook het verbruik Van suiker een stijging te zien geeft. Aandeelen Koninklijke Petroleum heb ben zich vrijwel hersteld van de ongun stige ultwefking van een volkomen onjuist gebleken telegram van een nieuwsbureau uit Mexico, volgens hetwelk de heer Deter- ding zich bij zijn bezoek aldaar zeer pessi mistisch zóu hebben uitgelaten over den toestand en de vooruitzichten der pet.ro- leummarkt. De „mystificatie", die niet on middellijk door alle bladen, welke het tele gram ontvingen, doorzien was, heeft tij delijk tot eéh scherpe koersdaling van aandeelen Koninklijke geleid. Daartegen over onderscheidden aandeelen Redjahg Lebong zich opnieuw door een groote koersstijging, op het bericht, dat haar nieuwe dochtermij., de Mijnbouw Mij. Moear Sipongi, thans met ertsverwerking is begonnen. van sftheepvaartwaardeii warén zoowel aandeelen als Obligatiën Koninklijke Boot zeer gedrukt. De oproep, die het bestuur der Ver, v. d, Effectenhandel te Amster dam heeft gericht tot houders der 5% en 4Vi°/o obligatiën voor een vergadering ter bespreking van hun belangen en eventueel tot het benoemen van een besehermings- cemlté houdt, naar men mag aannemen, verband met de hangende reorganisatie plannen, die offers van Obligatie- zoowel als van aandeelhouders Zullen vragen. Gunstige verwachtingen over de bespre kingen tusschen Japan en Ned.-Indië be treffende dé moeilijke sCheepvaartquaestie leidden tot êen krachtige koersstijging van aandeelen Java-China-Japan Lijn. Daar entegen worden aandeelen Holland-Ame- rika-Lijn ternauwernood beïnvloed door de op de Noord-Atlantische Conferentie be reikte overeenstemming, waardoor eén ta- nevenoofleg is vermeden. Op de beleggingsmarkt is deze week al bijzonder weinig omgegaan, en de koersen zijn ternauwernood veranderd. Pandbrie ven waren over het algemeen iets hooger. waaruit blijkt, dat het besluit van de meeste hypotheekbanken, om dividenduit- keering over het afgeloopen jaar achter wege te laten, in zijn juiste beteekenis is opgevat, nl. als een voorzorgsmaatregel, die de positie van pandbriefhouders ver sterkt. EERSTE KAMER. BEZUINIGING OP DE ONDER- WIJ8-UITGAVEN. Natuurlijk heeft het ontwerp inzake de onderwljs-bezuinlging ook ln den Senaat debat uitgelokt. Intu5schen. doordat spoedig een com missie zal optreden, welke het befaamde cn netelige vraagstuk van de bezuiniging op het bijzonder onderwijs (de concentra tie van bijzondere scholen) ter hand zal nemen, wérd dit onderwerp aan deze par lementaire discussie onttrokken en daar mede was een Vette kluif uit dê soep ge nomen. De heeren Ossèiidörp, Droögleevèr Fortuyn, Nivard, Otten èn de Savomih Lohmail en mevr, PothuisSmit, hebben nu over de rest van het ontwerp gespro ken. waarbij het ontslag van de gehuwde onderwijzeres natuurlijk ook nog even. ter sprake kwam (mevr. Pothuis—Smit had de betrokken beslissing der TWêêdë Kamer zelfs „met ontzetting" vernomen) en waarbij overigens de heer Lohman den wensch uitsprak, dat het bijzonder onder wijs door vrijwillige cencentratie zooveel mogelijk een wettelijke regeling zou voor komen; hij erkende het verklaarbaar te vinden, dat de voorstanders van het open baar onderwijs zich door den loop van zaken ietwat onbehaoglljk gevoelen. De heer Nivard verklaarde trouwens, dat het bijzonder onderwijs tot concentratie bereid is. Minister Slotémaker de Bruine heeft zich voor die woorden van de heeren Loh man en Nivard erkentelijk getoond, doch laten doorschemeren dat bij die concen tratie zekere „leiding" toch niet geheel overbodig zal zijn. Ook iiet hij niet ha er nog eens op te wijzen, dat het moeilijk is, op onderwijs-gebied tóè bèZUinigén. IntUs- schen waren er maatregelen, met name de verhooging der leeriingen-schaal, die Ook los van dé bezulhiglhg noödlg zouden zijn geweest. Maar de Minister verklaarde zich overtuigd, dat, als hij met andere bezuinigings-maatregeien was gekomen, ook tegen deze oppositie zou zijn gevoefd. Er moest nu eenmaal wat gebeuren. De Minister ontkende, dat hij een zwakke houding zou hebben aangenomen; wat hij deed, deed hl] têr wille van het gemeen overleg. Overigens verklaarde hij zich niet bereid, langs een omweg de beslissing der Tweede Kamer inzake de gehuwde onder wijzeres ongedaan te maken, want zei hij terecht dit zou neerkomen op een verkapt recht van amendement van de Eerste Kamer. Wel zal hij vrijstelling van het entslag verieenen, waar dit billijk is. Nadat Minister Oud de schöolgeld-re- geling nog had toegelicht, is het ontwerp met 24 tegen 11 stemméh aangenomen. De sociaal-democraten en de nationaal-Socia- liSten stemden tegen. HAGENAAR. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: U. S. 8teel Corporation 30'/!, 35 3/4. Bethlehem steel 31, 33 5/16. Anaconda Copper 17 5/8, 19 1/2. American Smelting 36 3/8. 38 1/4. Unilevêr lil, 113 1/4, 112 3/8. Ned. Ford 221, 228, 220 1/4, 223. Philips' 227, 228, 226 1/4, Aku 27 1/8, 28 1/4, 27 7/8. Rotterdamsche Droogdok 132, 134 3/4. Ver. Holl. Sigarenfabr. 34. 38 1/4. Rutten's Bierbrouwerij 64 3/4, 70 1/4. Amsterdam-Rubber 127, 135, Indische Rubber D8, 107. Seïbadjadi 711/2, 761/2. Deli Mij. 205, 211 1/2 209 1/2. Handelsver. „Amsterdam" 243, 248. 243 1/2. Kon. Petroleum 242 1/2. 240 1/4. 245. Hedjang Lebong 209. 207, 218 1/2, 215. Kon Stoomboot Mij.- asnd 6 1/8, 6 1/16.- dito 5"/r obliaatiën 42 1/2, 34 1/2. Java-Chlna-Japan-Lijn 447/8. 49. 46 1/2. Ned. Scheepvaart Unie 53 3/4, 52. 3 -8

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11