Canadeesche IJshockeyploeg neemt revanche Raichenbach en Springer spelen simultaan 76*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 13 Februari 1936 Derde Blad No. 23278 Sensationeele strijd tusschen Duitschland en Engeland. Ballangrud's schitterende prestatie jjfëet is cis olijfoiie ui 'Palnioüve! (Bijz. Dienst A.N.P.). Garmisch-Partenkirchen, 12 Febr. Zooals bij ons in Nederland de belang stelling voor het schaakspel tijdens den strijd om den wereldtitel tusschen -Euwe en Aljechin plotseling met sprongen naar boven ging, zoo is nu in Garmisch de be langstelling voor het ijshockeyspel thans op het kookpunt gekomen als men zich althans deze uitdi-ukking in verband met ijs en weder mag veroorlooven nu de voorlaatste ronde van het tournooi ge speeld wordt en Duitschland daar een vooraanstaande plaats bij inneemt. Meestal gaat het zoo, dat de matches,, waarin Duitschland uitkomt, des avonds in het Kunstijsstadion worden gespeeld, zoodat het ondanks alle internationale drukte toch in meerderheid Duitsche pu bliek, de beste gelegenheid heeft deze wed strijden bij te wonen. De laatste trein naar München, die in normale omstan digheden tegen half acht des avonds uit Garmisch vertrekt, blijft in deze dagen wachten tot minstens een half uur na af loop van den wedstrijd, dus te ongeveer half twaalf. Maakten we er in het begin nog met eenige verbazing melding van, dat wij in ons eigen hotel geen plaats konden vin den. thans aanvaarden we het met stoï- cijnsche kalmte, nadat we zelfs niet meer toegelaten worden op momenten van hoogspanning, als de deuren der hotels gesloten worden, totdat een vriendelijke portier of piccolo, die ons herkent en het blijkbaar billijk acht, dat we onze eigen kamer willen bereiken, ons heimelijk door een achter- of zijdeur toelaat En toch heeft Garmisch zelfs in normale omstan digheden meer hotelruimte dan het nabije groote München. Thans heeft men deze uitgebreid door in elke ruimte, die maar eenigszins te verhuren was, een bed te plaatsen. Bovendien staan er op het sta tionsemplacement enkele slaapwagens van de Mitropa, waar men aanvankelijk slaapruimte kon krijgen a raison van 6,50 Mark per dag. Des avond, na afloop der wedstrijden, zijn het vooral de hotels, waar gedanst wordt, die overvuld zijn. In de gangen en in de lage gemoedelijke Bierstuben van het hotel ,,Zur Post", waar vele buiten- Iandsche équipes en ook onze Nederland- sche officials zijn ondergebracht, die des avonds hun eigen onaantastbare tafel met de Néderlandsche vlag erop hebben, kan men zich nauwelijks bewegen, en hetzelfde is het geval op den dansvloer, waai- men het toch probeert. Niet minder vol, maar minder gemoedelijk is het in het deftige „Alpenhof", waar o.a. het N.O.C. zetelt en de wintersportkleedij, die op de andere dansvloeren zoo menig elegant voetje ver loren doet gaan in de plompe sneeuw- of skischoenen, in de avonduren verwisseld wordt door het avondtoilet. Wie echter een oogenblik van rust ver kiest boven het gewoel der hotels en de rookerige drukte der Wein- en Bierstuben, kan vooral des avonds genieten door een wandeling door de witbe; mwde lanen en landweggetjes, die onm ellijk buiten het dorp voeren. Als het zooals nu, helder weer en volle maan is, spreidt zich een sprookjesachtig licht over het landschap en donkere schaduwen doen des te sterker uitkomen het kristalheldere wit onder den donkerblauwen hemel van de toppen der bergen, die zich groot en machtig verhef fen boven het Werderfclser-land. Hoog tegen de bergwanden ziet men slechts in verschillende richtingen als kleine licht punten het licht van het Kreuzeck-hotel, van het hotel op den Wankberg en van het Schneeferner Haus op de hooge Zug- spitze, als een herinnering aan den mensch, die zelfs op deze hoogte de natuur niet ongerept kan laten. Het ijshockeytoumooi Ploegen van gelijke kracht. Van den spannenden en fraaien wed strijd van Dinsdagavond tusschen Enge land en Canada, die met.2—1 door de Engelschen gewonnen werd. kregen wij gisteravond een reprise in den vorm van de ontmoeting EngelandDuitschland. Na driemaal verlenging kon nog geen beslis sing worden verkregen, doch de wedstrijd zal niet worden overgespeeld aangezien de beide landen de punten zullen deelen. Het is een van de meest opvallende feiten, dat de verschillen, waarmede de wedstrijden in het ijshockey beslist wor den, over het algemeen zoo klein zijn, al was b.v. de wedstrijd CanadaHongarije een uitzondering. Men vergelijke de resul taten van de tot nu toe gespeelde wed strijden maar eens. Een overwinning met dubbele cijfers is een zeldzaamheid, maar- in de ijshockeytournöbien van vorige Ja ren kwam dit herhaaldelijk voor. In ver band met het feit, dat Canada en de Vereenigde Staten van de partij zijn, mag dadelijk uit het bovenstaande geconclu deerd worden, dat het spel in Europa sterk vooruitgegaan is. Daar komt nog bij. dat de Canadeezen aan zelfoverschatting lij den. Men had gedacht, dat dit tournooi wel gemakkelijk zou kunnen worden ge wonnen, maar de nederlaag tegen Enge land heeft hen danig ontnuchterd. De Canadeezen speelden gisteren tegen Hon garije en wonnen met niet minder dan 150, waarbij de Canadeezen zoo over donderend optraden een revanche van de nederlaag tegen Engeland dat de Hongaren, die tot nu toe zeer goed, al hoewel wat ruw gespeeld hebben, een hopeloozen strijd speelden. In dit tournooi is voorts het verrassend goede spel van Duitschland opgevallen, waarbij spelers als Jaenicke, Ball en Schi- bukatt opvallen. Jammer is het, dat het Duitsche publiek de Olympische sportivi teit niet kent. Daarvoor komt een bekrom pen partijdigheid voor eigen land in de plaats, die den aanwezigen buitenlanders onaangenaam aandoet. In den wedstrijd van gisteravond b.v. ontzag men zich niet om te schreeuwen: „Er uit met den scheidsrechter!" en dergelijk fraais meer. Intusschen belooft dit ijshockeytour- nooi een zeer spannend slot te hebben, en wij zien in de nog resteerende dagen de resultaten met een zekere nieuwsgierig heid tegemoet. Menigeen voorspelt toch nog een Olympisch kampioenschap van Canada, maar men acht Engeland, Duitschland en de Vereenigde Staten goed genoeg om den Olympischen titel te be halen. In den wedstrijd DuitschlandEngeland was gisteren het Duitsche team van het eerste oogenblik af in den aanval, doch de Engelschen lieten zich niet onbetuigd. Vooral in de vierde minuut speelden zich opwindende tooneelen af. De Engelschen speelden steeds sneller, terwijl het spel ruwer werd. Koegel (Duitschland) en de Engelschman Dailley werden voor een minuut weggestuurd. Jaenicke ging er herhaaldelijk alleen vandoor, doch zijn rushes bleven zonder resultaat. In het tweede kwartier geraakten de beide doe len in de eerste minuten keer op keer in gevaar. De Engelschen verhoogden .her haaldelijk het tempo, doch zij konden niet door de uitstekende verdediging heen dringen. De Duitschers vielen iets meer aan dan hun tegenstanders, tot plotseling de Engelschman Davey zijn land de lei ding gaf. Aangemoedigd door dit succes kregen de Engelschen grooter zekerheid en kwamen zij ietwat In de meerderheid. In het laatste kwartier speelden de Duitschers zeer tactisch, daarbij zich ge heel instellend op het offensief. Zij sche nen alles te willen wagen. Zeven minuten lang slaagde Foster er in weerstand te bieden tegen de sterke aanvallen der Duitschers. Tenslotte was het Schibukatt die den gelijkmaker scoorde. Aangezien de stand gelijk was, moest tot verlenging van den wedstrijd worden overgegaan. Resultaat heeft dit echter niet gehad. Na de eerste verlenging van tweemaal vijf minuten was er nog geen wijziging in den stand gekomen. Aan beide kanten traden vermoeidheidsverschijnse len op. Ook in de tweede vijf minuten van de eerste verlenging werd met groote verbittering gestreden. De Engelschen kregen, dank zij hun grootere snelheid, langzamerhand een :klein overwicht, doch de Duitsche doelman,Slaagde erin de situa tie te beheerschen. De tweede verlenging maakte een tame lijk afgematten indruk. De Duitschers plaatsten Jaenicke in de voorste aanvals- Foto Slegtenhorst. HOE VOL HET IN „ZOMERZORG" WAS TOONT BOVENSTAANDE FOTO - RAICHENBACH GAAT LANGS DE BORDEN. Gisteravond vond in café-restaurant „Zomerzorg" alhier de simultaan-séance plaats, uitgeschreven door de beide Leid- sche damvereenigingen. De opkomst was geweldig en toen de voorzitter van de commissie te half acht zijn openingsrede begon was het propvol. De heer Klinken berg sprak allereerst den wereldkampioen, den heer M. Raichenbach, in hartelijke en welgekozen bewoordingen toe, bij welke gelegenheid hij hem ter gelegenheid van het winnen van het tournooi om het we reldkampioenschap een zilveren dam over handigde. Zich daarna tot den ex-wereld kampioen, den heer B. Springer, wenden de dankte hij ook deze voor z'n bereidwil ligheid om in Leiden te komen spelen. Spreker wees er op dat de heer Springer vrijwillig zijn titel van wereldkampioen ter beschikking heeft gesteld, zulks in 't belang van de damsport, en bood hem een prachtige fruitmand aan als blijk van sympathie. Door den heer H. Martijn werd de heer Raichenbach nu in het Fransch toege sproken, waarbij hij de woorden van den voorzitter nog eens herhaalde. De heeren Raichenbach en Springer dankten de sprekers, waarna aan den wedstrijd werd begonnen. Evenals onlangs in Lisse nam ook hier een dame deel, namelijk mej. Annie de Haan, en iedereen was vol belangstelling of zij het er even goed zou afbrengen als de dame in Lisse (een mevrouw uit Den Haag), die de eerste was, welke daar een overwinning wist te behalen. Het beginspel was zeer vlot en de we reldkampioen antwoordde op de opening van zijn tegenstanders met een zekerheid welke aller bewondering afdwong. Verma kelijk is het even te memoreeren dat een dammer als de heer P. Lepelaar in de Fransche opening liep waarbij dan altijd twee stukken worden verloren. Spoedig konden wij al slari' offers zien vallen. Springer deed niet voor den kampioen onder en de totale uitslag geeft dit duide lijk weer. Omstreeks half twaalf waren er aan beide kanten al talloozen uit en slechts één speler, de heer C. Thomassen, wist het van Springer te winnen. Te 1 uur was voor beide heeren de zware taak geëindigd en konden wij de volgende resultaten no- teeren Voor M. Raichenbach: 43 gewonnen en 9 remise, namelijk tegen mej. Annie de Haan, H. Pronk (D.C.R.), Hes Jr. (L.D.V.), J. Klinkenberg (L.D.V.), Klein (L.D.V.), Gastelaars (P.D.L.V.), Ter Haar iL.DV.), Teleng (L.D.V.) en v. d. Vechte. Leider dorp. Voor B. Springer: 43 gewonnen, 1 ver loren, 1 remise. Gewonnen werd door den heer C. Thomassen, remise werd gemaakt door A. J. v. d. Lelie (L.D.V.)Zij nog ver meld dat voor den aanvang de beide volksliederen werden gespeeld. Dat dp beide vereenigingen het in den aanvang genoemde cadeau hebben kunnen geven aan Raichenbach, danken zij voor het grootste gedeelte aan de firma van Rossum du Chattel, juwelier hier ter stede. Groote hoeveelheden de zer beroemde schoonbeids- olie worden bij de bereiding vjtn elkstukPalmoliveïcep gebruikt - om charme eo 6choonhcld te geven en de teint der jeugd te behouden. Bescherm de frissche char me van Uw teint door deze olijfolie-behandeling. et bezit van een goede teint is niet afhankelijk van meerdere of mindere welstand, of van de tijd die men aan de ver zorging van de huid kan besteden. Millioenen vrouwen hebben een eenvoudige, weinig-kostbare methode gevonden om een na tuurlijke, stralende schoonheid te bezitten die haar leeftijd logenstraft: de Palmolive schoon heidsbehandelingWaarom deze behandeling zoo ..anders" is, haar goede resultaten zoo snel zijn waar te nemen en zoo lang nawerken Omdat Palmolive wordt samengesteld uit olijf-en palmoliën, vermengd volgens een geheim recept. Schoonheidsspecialisten bevestigen dat olijfolie op lichaamstemperatuur „smelt" en diep de po riën binnendringt zonder deze te irriteeren of te vergrooten. Palmolive reinigt grondig doch voorzichtigzij verwijdert alle ongerechtigheden en maakt de huid fluweelzacht, aantrekkelijk Masseer Uw gelaat, hals en schouders twee maal daags met warm Palmolive-schuim. Bij het afspoelen eerst warm, dan koud water ge bruiken. Neem ook dagelijks een voetbad met Palmolive zeep zoo zuinig in het gebruik. Dit houdt Uw voeten in goede conditie linie en trachtten hun aanvallen hiermede te versterken. Er werd nu steeds grootere vermoeidheid merkbaar, waardoor het ook voor het doel wat kalmer toeging. In de tweede vijf minuten van de tweede verlenging hadden de Engelschen zonder twijfel dc beste kans.en. De nerveusiteit van de toeschouwers kwam o.a. tot uiting in het feit, dat zij het met de beslissingen van den Amerikaanschen scheidsrechter Brown niet meer eens waren en herhaal delijk ontstonden er fluitconcerten. Ten slotte werden nog eens tien minuten ge speeld. Over het algemeen vertoonde het spel hetzelfde beeld als tot dusverre Ge durende de eerste minuten waren de En gelschen flink in de meerderheid, doch daarna kwamen de Duitschers er weer beter in en zij ondernamen aanval na aanval op het Engelsche doel. In de laatste minuten waren er nog twee aanvallen van Duitsche zijde, .doch niets kon meer een verandering in den uitslag teweeg bren gen. Zoo eindigde deze zware strijd van twee gelijkwaardige teams, die meer dan twee en een half uur bad geduurd. Gelijk gezegd speelde Canada kat en muis met Hongarn*. daf met 150 gesla gen werd. Tsjecho-SIowakiie won met 41 van Zweden en Amerika met 10 van Oostenrijk, welke match pas na midder nacht beëindigd was. Het hardrijden op dc schaats. De resultaten van de wedstrijden over 5000 Meter werden gisteren reeds in 't kort door ons vermeld. Een enkele bijzonder heid moge nog volgen. De races werden bijgewoond door 10.000 toeschouwers. Er stond een lichte wind, die spoedig de wolken, welke om de bergen hingen, deed optrekken. De zon kwam nu wederom te voorschijn en het werd een dag van ver rukkelijke wintersport. Wat het sportieve gedeelte betreft, het ijs was beter dan op den eersten dag en er bestond dus de mogelijkheid, dat de Nederlandsche rijders hun tijden konden verbeteren. De groote vraag was evenwel of zii daarin zouden slagen. Dijkstra was de eerste Hollander, die startte. Hij reed 8 m. 51.5 sec. De beste tiid van onzen landgenoot op dezen afstand staat op 8 min. 47,2 sec., gemaakt bij de Europeesche kampioen schappen van dit jaar te Oslo. Veel is hij er dus niet boven gebleven. Bovendien bleef hij een stuk beneden zijn tijd van de wereldkampioenschappen te Davos, zoo dat men zeer tevreden over zijn rijden kan zijn. In de vijfde serie reed Koops tegen den Duitscher Sames. Toen de rijders voor het eerst langs de tribunes kwamen, klonk het welbekende „Hup Holland" uit vele monden. De eerste ronde werd afgelegd in 40 sec., de tweede in 39,8 sec. De volgende ronden zakte het tempo iets terug. Wij noteerden 43 seconden en zelfs 44. Sames bleef goed volgen en in de laatste ronden werd bet spannend, dat het nubliek in zijn enthousiasme de beide riiders vurig aan moedigde. Op het laatste rechte einde reden beiden gelijk op en zonder merk baar verschil gingen zij door de finish. De tijd van hen beiden was 8 min. 48.5 sec., waarmede de Zuid-Larenaar onder zijn tijd van Oslo bleef en ver onder dien van Davos, die trouwens ver boven de 9 min. was geweest. De beste tijd van Koops op dezen af stand is 8 min. 41,6 sec., gemaakt op 17 Januari 1932 te Engelberg. Fen uraebtige vace maakte Pallane ud. die tegen den Estlander Mitt reed. Vanzelfsprekend kon de laatste den wereldkampioen niet bij houden. Na een zeer snel begin bleven de rondetijden van den Noor om de 40,4 sec. hangen. Hij legde den afstand af in 8 min. 19,2 seconden en benaderde dus dicht zijn eigen wereldrecord, staande op 8 min. 17.2 seconden, gevestigd op 19 Januari j.l. In de 9de serie startte Van der Scheer tegen Peterson. De eerste ronde werd af gelegd in 40 sec., de tweede in 39,8, de derde in 40,2 seconden. De tijden der vol gende ronden kwamen hooger te liggen. Petersen, die Van der Scheer goed gevolgd had, raakte een 100 Meter achter. Van der Scheer werd eerste in een tijd van 8 min. 43.3 sec. De beste tijd van den Zutphenaar staat op 8 min. 34,6 sec., gemaakt in 1934 te Davos. Ook hij bleef weer beneden zijn tijd van Oslo bij de Europeesche kam pioenschappen en van dien van Davos op de wereldkampioenschappen van dit sei zoen behaald. In de volgende serie startte Langedijk regen den Fin Vasenius, welke ontmoeting met spanning werd tegemoet gezien. De eerste ronde de eerste 200 Meter wordt niet afzonderlijk opgegeven werd afgelegd in 38 sec., de tweede serie in 39,4, de derde in 40,4 sec. Vasenius had de lei ding, Langedijk bleef op enkele M. volgen. De volgende tijden waren 40,4 s., 39,8 s., 40.4 sec. en 40,2 sec. De achterstand van. Langedijk werd iets grooter. vooral omdat Vasenius het tempo verhoogde. Met 100 Meter voorsprong won de Fin in den tijd van 8 min. 23.2 sec., terwijl de tijd van Langedijk 8 min. 32 sec. bedroeg. Hiermede verbeterde hij zijn eigen besten tijd van 8 min. 37,3 sec., gemaakt op 26 Januari van dit jaar bij de Europeesche kampioen schappen te Oslo, aanzienlijk. Deze fraaie prestatie werd door de aanwezige landge- nooten rondom de Riessersee met gejuich begroet. Ook de Fin reed een nieuw natio naal record. Door deze prestatie heeft Lan gedijk zich tusschen de beste rijders ter wereld op de 5000 Meter geklasseerd. De heer G. W. A. van Laer was zeer tevreden over de Hollandsche rijders, die zich volgens hem best hadden gehouden. In het Nederlandsche kamp heerschte op gewektheid wegens de behaalde resul taten. Zooals men weet werd Ballangrud Olym pisch kampioen, daarmede de tweede gouden medaille der Winterspelen ver overend. De tweede plaats nam Vasenius (Finland) in. derde werd Ojala (Finland) en vierde onze landgenoot Langedijk. Een Nederlandsch succes van bijzondere waar de dus, deze vierde plaats tusschen de sterkste rijders ter wereld. De plaatsen der overige Nederlanders waren. Van der Scheer tiende. Koops en Sames (Duitsch land) dertiende en veertiende tezamen en tens)te Dijkstra zestiende. Het kunstrijden voor dames. Voor het kunstrijden voor dames is het eerste gedeelte Verplichte figuren) be ëindigd. De eerste tien uit het klassement zijn: 1. Son ja Henie (Noorwegen) 251.6 pnt. 2. Cecilia Colledge (Engeland) 248 pnt. 3. Liselotte Landbeck (België) 235 pnt, 4. Viveanne Huiten (Zweden) 234 pnt. 5. Butler (Engeland» 232.1 pnt. 6 Vinson (Amerika» 231.8 pnt. 7. Lindpaintner (Duitschland) 230.8 pnt. 8. Stenuf (Oostenrijk) 224.9 pnt. 9. en 10. Lainer en Putzinger (Oostenr.). Dc 18 K.M. ski-loop door Larsson (Zweden) gewonnen. Gisteren is, gelijk nog in een deel onzer oplaag werd vermeld, de 18 K.M. ski-loop gehouden. Deze wedstrijd bestond feitelijk uit twee gedeelten. Hij was namelijk geheel op zichzelf staande, maar gold daarnaast ook als onderdeel van een samengestelden

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9