De Italiaansch-Abessynische oorlog. Beschouwingen over Japan Dam po Verkoudheid LEIDSCfi DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 13 Februari 1936 KERK- EN SCH00LNIEUWS. RECHTZAKEN. AGENDA. SPREEKCEL Een inleiding. Van 't front. Aan het Noordelijk front worden eenige voorpostengevechten gesignaleerd, doch er Is nog geen bevestiging verkregen van een gerucht, dat de Italianen ln den sector van Makalle zouden zijn opgetrokken in de richting van Sjelllcot. De correspondent van Reuter-A.N.P. seint voorts uit zeer goede Abessljnsche bron te hebben vernomen, dat de Abes- sijnen op 6 Februari te Woedzjllli ten Z- Westen van Neghelli een overwinning hebben behaald. Een Italiaansche bevelhebber werd ge dood, terwijl er aan beide zijden zware verliezen werden geleden. Door deze nederlaag moest de Ita liaansche voorhoede, welke was opgetrok ken langs de rivier Dawar Parma op de hoofdwacht terugtrekken. Een communiqué van de Abessljnsche regeering verklaart, dat de troepen van ras Seyoem na de groote overwinning in ln Tembien meer dan 15 000 Italiaansche blanke soldaten en 5.123 Askari's hebben begraven. Dit ln antwoord op de door de Italianen gegeven cijfers. Militaire waarnemers te Addis Abeba hebben, hoewel zij toegeven, dat de Abes- sijnen ln Tembien een belangrijke over winning hebben behaald, er echter hun verrassing over uitgesproken, dat de Abes- sljnen zulke hooge verliescijfers geven, welke cijfers driemaal zoo hoog zijn als dc Italiaansche verliezen in den slag bij Adoea. Uit particuliere bron meldt men, dat de Abessijnen een brigade hunner solda ten hebben uitgerust met de uitrusting, welke is aangetroffen bij de doode en ge wonde Italianen. De Abessijnsche regeering maakt be kend. dat meer dan 300 Askari's sedert het begin van de week naar de Abessijnen zijn overgeloopen. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Dessie meldt nog. dat twee Italiaansche vliegtuigen boven Dessie hebben gevlogen. Ze hebben evenwel geen bommen uitge strooid. (Copyright Reuter-A. N. P.) Tusschen den Fanfan en den weg van Gerlogoebi naar Koerale zouden, naar ge meld wordt, troepen van generaal Nassi- boe Italiaansche voorposten, die daar bezig waren met het bouwen van blokhuizen en dekkingen voor machinegeweren, heb ben aangevallen. Daarbij zouden twee blokhuizen door de Abessijnsche troepen stormenderhand zijn genomen. De dagelijksche groote toevoer van vruchten van de keizerlijke plantages ln Harrar, die tot duseverre geheel Addis Abeba van fruit voorzagen, is voor het grootste gedeelte stopgezet, daar de keizer bevolen heeft, dat de geheele vruchten- oogst van zijn plantages besteed moet worden voor de verpleging der troepen en ln het bijzonder voor de gewonden. Volgens berichten uit Italiaansch Soma- llland komen daar nog voortdurend troe- penstransporten aan. Nog steeds landen daar gemotoriseerde en gemechaniseerde afdeelingen, die aan de troepen op het Noordelijk front onttrokken worden. In het gebied van Neghelli zetten de Italianen de zuiveringsactie voort. Lichte doch sterke mobiele colonnes worden op verkenning gezonden, op zoek naar ver dwaalde troepen van Ras Desta. Een co lonne onder generaal Bergonzoli, den commandant van het garnizoen te Ne ghelli, heeft in 5 dagen een verkennings tocht volbracht van Neghelli naar Mega, nabij de grens van Kenya, en terug, een afstand van meer dan 400 K.M. Tijdens dezen tocht ontmoette de colonne een be langrijk Abessijnsch detachement nabij Malcagoeda, dat verslagen werd. Te Ne ghelli en Lamma Sjilindi komen zich nog steeds stammen onderwerpen. Italiaansche voorbereidingen voor den regentijd. Het Italiaansche leger bereidt zich voor om met zoo weinig mogelijk schade het snel naderende regenseizoen door te ko men. De militaire autoriteiten zullen een moeilijk probleem hebben op te lossen, gezien den toestand van het terrein waar bijna 300.000 man ih tenten ondergebracht zullen moeten worden en de hevigheid van de onweders, die gedurende verschei dene maanden op de Abessijnsche hoog vlakten woeden. In verband hiermede zij eraan herinnerd, dat het Italiaansche front tusschen Makalle en de Sétit zich uitstrekt over een lengte van ongeveer 1000 K.M., en nu eens gaat over bergtop pen, die soms 2500 meter hoog zijn, dan weer door dalen, die 1500 meter diep zijn. Op den bodem van deze dalen bevindt zich bijna steeds het "bed van een bergstroom, dat gedurende eenige maanden van he£ jaar geheel droog ligt. De bodem neemt bijna nergens water op, en wanneer de regens beginnen te vallen, kan men ge tuige zijn van het overweldigende schouw spel, dat ontzaglijke watermassa's, die soms 5 a 6 meter hoog zijn, met donderend geweld naar beneden komen en op hun weg alles medesleuren. In het stelsel van verbindingswegen, dat tusschen verschillende punten is aange legd, bevinden zich kunstwerken, o.a. tal rijke bruggen over de beddingen van de bergstroomen. Maarschalk Badoglio kon dan ook on langs verklaren, dat de ravitailleering van de troepen tijdens het groote regenseizoen is gewaarborgd. De intendance, waarvan 't middelpunt zich te Massawa bevindt, legt op het oogenblik voorraden levensmidde len aan, die naar de centra der leger corpsen worden vervoerd en vandaar naar de eenheden in het binnenland. In alle centra worden op het oogenblik steenen of houten gebouwen gezet, waar reserve- voorraden levensmiddelen en munitie wor den opgeslagen. Italiaansche deserteurs m Kenya geïnterneerd. De Engelsohe minister van koloniën, Thomas .verklaarde in het Lagerhuis, dat het aantal Italiaansche deserteurs, die tusschen 15 en 22 Januari naar Kenya waren gevlucht ongeveer 300 bedroeg. Zij werden ontwapend en geïnterneerd. Het petroleum-embargo. De commissie van experts, die belast was met het onderzoek naar de mogelijk heid van de Invoering van een petroleum- embargo tegen Italië, heeft gisteravond hare werkzaamheden beëindigd en een rapport opgesteld waarin zij o.a. tot de volgende conclusies komt: 1 Een petroleum-embargo zou, mits al gemeen ten uitvoer gelegd, na 3 a 3'/> maand een volledige uitwerking hebben. 2. Wanneer door de bij de sanctie- commissie vertegenwoordigde staten een petroleum-embargo zou worden opgelegd, zou dit alleen uitwerking hebben indien de Ver. Staten den invoer naar Italië zou den beperken tot de normale hoeveelheid van 1935. 3. Wanneer het embargo uitsluitend door de leden der sanctiecommissie zou worden opgelegd, zou dit slechts ten gevolge heb ben, dat de Italiaansche petroleumvoor- ziening moeilijker en duurder zou worden, 4. Voor het geval besloten zou worden een embargo op de petroleum te leggen, wijst de commissie er in het bijzonder op. dat het noodzakelijk is, maatregelen te nemen ter voorkoming van een omlegging van den handel, bijvoorbeeld door het ge bruik maken van vrijhavens, daar een dergelijke omlegging met betrekking tot de petroleum van bijzonder groot be lang is. De commissie acht een uitbreiding van het embargo met industrleele alcohol en benzol gewenscht. Voor een verbod van het vervoer van petroleum naar Italië, gelden dezelfde voorwaarden als voor den uitvoer. Italië telt in Europa mee! ..Gazette del Popoio" ontkent in een artikel energiek het in Frankrijk en Enge land bestaande denkbeeld dat de Afri- kaansche actie Italië een werkzame actie in Europa onmogelijk maakt. Dit is niet v aar Zelfs indien deze actie meer menschen en materieel zou elschen. dan men zich heeft voorgesteld dan nog mag men niet vergeten, dat de Italiaansche mobilisatie in een leger van zeven millloen man voor ziet. Het is geen geheim, dat men er jaren lang aan heeft gewerkt, deze zeven mil lloen niet alleen op papier te doen bestaan, doch ook practisch dit plan door te voeren. Kooplieden worden in Abes- synië beschermd. De Abessijnsche regeering en vooral de Negus, wi] dat de blnnenlandsche handel niet belemmerd wordt, en dat aan de kooplieden waarborgen worden gegeven. De minister van handel heeft dan ook ter voorkoming van beroovingen. die sedert het begin van den oorlog, in verband met de mobilisatie van de meeste soldaten, maar al te dikwijls voorkomen maat regelen genomen, opdat aan lederen koop man een wacht van 10 man wordt toege voegd. Ingeval de kooplieden mochten worden beroofd zullen de hoofden ln de provincie, waar de berooving heeft plaats gehad, aansprakelijk gesteld worden, en schadeloosstelling moeten betalen. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. LISSE. Chr. Geref. Kerk: Nam. half acht, ds. A. Ponste ln. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Ligten- berg. NOORDWUK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Nam. halfacht, ds. H. K. A. Gravemeyer van Den Haag. VOOR VRIJDAG, 14 FEBRUARI. BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Nam. halfzeven, ds. Hey- koop van Utrecht. BOSKOOP. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. P. de Smit van Utrecht. ZEVENHOVEN. Chr. Geref. Kerk (Polder): Nam. 6 3/4 uur, ds. D. Driessen van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Maastricht D. v. Peursem te Uitgeest. Bedankt: Voor Kootwijk J. H. Koster te Montfoort. Voor Mlddelharnis H. A. de Geus te de Bilt (U.) PROF. Dr. B. J. H. OVINK. Vandaag is het 50 jaar geleden dat prof. dr. B. J. H. Ovlnk, rustend hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, thans wonende te Brussel, aan de Leldsche Universiteit promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Bernard Jan Hendrik Ovlnk werd 25 Juli 1862 te Dinxperloo geboren en stu deerde aan de H.B.S. te Winterswijk en vervolgens klassieke letteren aan de Leld sche Universiteit. Na als leeraar werkzaam te zijn ge weest aan de gymnasia te Oldenzaal, Win schoten, Gouda en Leiden werd hij in 1913 benoemd tot hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht om onderwijs te geven ln de theoretische wijsbegeerte, ge schiedenis der wijsbegeerte en psychologie met uitzondering van de empirische psy chologie. Hij deed zijn inauguratie spre kende over: „Het kritisch Idealisme", waarin hij zich een aanhanger betoonde van de Neo-Kantiaansche school van Mar burg. Na het bereiken van den 70-Jarlgen leeftijd legde hij in 1932 zijn ambt neder. Van den geschriften van den gouden doctor noemen we Levensbericht van J. P. N. Land 11898) - Wijsbegeerte en taalkun dige verklaring van Plato's Gorglas (1909); Spinoza 11914); Godsdienst, Kerk en Cul tuur (1915), Bergson (1920), benevens bij dragen in „De Gids", „Onze Eeuw", het Tijdschrift voor Wijsbegeerte, enz. Ds. J. WESTERMAN HOLSTIJN t In den ouderdom van 86 Jaar Is te Baarn overleden Ds. J. Westerman Holstijn, em. predikant der Doopsgez. Broederschap. Jan Westerman Holstijn werd in 1849 geboren en in 1874 proponent om 8 Nov. van dat jaar te Workum het predikambt te aanvaarden. Een jaar later vertrok hij naar Westzaan, welke standplaats in 1884 met Barslngerhorn verwisseld werd. In 1891 vertrok de overledene naar Purmer- end welke gemeente hij heeft gediend, tot dat hem ln 1908 eervol emeritaat verleend werd. De teraardebestelling zal as. Zaterdag plaats vinden op de Algemeene Begraaf plaats te Haarlem. Aan de groeve zal niet worden gesproken. DE FRAUDE TE WORMERVEER BANKIER SCHAAP VEROORDEELD. De Haarlemsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan ln de zaak betreffende de fraude te Wormerveer. Bankier Schaap werd veroordeeld tot 4'/i jaar gevangenis straf met aftrek van preventief tot en met 26 Februari. Tevens gelastte de rechtbank afgifte van effecten aan de safehouders welke als stukken van overtuiging hebben gediend. Het O.M. had 6 jaar gevangenis straf geëischt. DE ZAAK ONNES VAN NIJENRODE. Behandeling in hooger beroep. Naar wij vernemen, zal de strafzaak tegen den heer Onnes van Nijenrode hoogstwaarschijnlijk in Mei a.s. weer wor den behandeld. Zooals men weet, is de heer O. langen tijd onder behandeling van een dokter ge weest, na een keeloperatie te hebben on dergaan. Met het oog hierop was de be handeling van deze strafzaak in hooger beroep uitgesteld, tot de toestand van den heer O. voldoende was verbeterd, om zijn belangen te bepleiten. Als verdediger van den heer O., die in eerste instantie door de rechtbank te Amsterdam is vrijgesproken, zal wederom optreden mr. Th. Muller Massls. DE NED. HERV. TE KATWIJK RIJN. Een kerkganger te Katwijk Rijn maakt de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Katwijk Rijn er attent op, dat het drin gend gewenscht is de scheiding tusschen het z.g. koor en de kerk tochtvrij te doen maken, daar op het oogenblik de toestand vooral voor hen, die hun zitplaats aan de Oostzijde der kerk hebben, absoluut on houdbaar Is. H. A. B. te L. Omstreeks 1700 bedroeg het inwonertal van Leiden ongeveer 70.000, hetgeen in dien tijd het maximum was. Wanneer Marco Polo ln de dertiende eeuw zijn beroemde reis maakt, ontmoet hij in China Koeblal Khan, den Mongo- lischen vorst, die met zijn horden heel China veroverd heeft. Dat zijn dezelfde horden, die eens onder Dhlngis Khan heel Azië en een groot deel van Europa ver overden. Lang zou hun heerschappij niet duren; ook hier gold „strenge meesters regeeren niet lang", maar wanneer men ln Europa deze Aziatische invasie vrijwel Is vergeten, in Azië spreekt men er nog van en denkt er nog immer aan. In Japan is onlangs een boek verschenen, waarin men tracht aan te toonen, dat beide ge noemde Mongoolsche vorsten eigenlijk Japanners zouden zijn. Dhingis Khan, de veroveraar van heel Azië en Europa, en .Koeblal Khan, die China aan zijn macht onderwierp, Japanners. Plotseling zijn deze namen een programma geworden, een programma voor het moderne Japan. Sterk zijn de banden, die de bewoners van het eilanden-rijk Nippon met den vasten wal verbinden. Gedeeltelijk vonden zij er hun voorouders, de Mongolen, voor het grootste gedeelte kwam hun cultuur uit China, Gelijk eens de Grieken en Ro meinen hun beschaving aan het overige Europa mededeelden, zoo danken de Ja panners de hunne aan de Chlneezen. Het eilanden-rijk ligt iets verder van den vas ten wal dan het Europeesche eilandenrijk Groot Brlttannlë en daardoor was het den Japanners mogelijk een Mongoolsche In vasie met kracht van wapenen te weer staan en werden zij behoed voor het lot van Engeland, waar de Saksen het hoofd moesten bulgen voor de Normandlërs. In de zestiende eeuw vatten de Portu- geezen vasten voet in Japan en trachtten niet zonder succes de bevolking te kerste nen. De Hollanders en Engelschen bren gen dan den strijd met Portugal ook naar Japan over en doen het voorkomen alsof dc prediking van het Christendom vooraf moet gaan aan de wereldlijke verovering. Dit doet den machthebbers ertoe besluiten niet alleen het Christendom uit te roeien, maar ook het land voor alle vreemdelin gen te sluiten. Alleen de Hollanders mogen op het eiland Decima tegenover Nagasaki een faktorij hebben en dit wordt de eenige poort, waardoor Japan contact met het buitenland onderhoudt. Dit sluiten van de poorten voor het buitenland is van een geweldige beteeke- nis geweest voor de verdere ontwikkeling van het eilandenrijk. Tot voor dien waren de Japanners koene zeevaarders, die met hun schepen de kust van Azië bezeilden en er toen reeds op uit waren koloniën te stichten. De afsluiting werd ook eerst mogelijk nadat één veldheer alle kleinere vorstendommen aan zijn wil had onder worpen en, allen tegenstand vernietigend, zich tot dictator had doen uitroepen. Deze veldheer, een lid van het geslacht der Tokugawa's, werd Shogoen genoemd en was ln feite de machthebber van Japan, al had hij het geestelijk gezag van den keizer, die in Kyoto werd opgesloten, on aangetast gelaten. In naam regeerde de oude dynastie, die reeds meeer dan 1000 jaren op den troon zat. maar in werke lijkheid berustte de macht uitsluitend bij den Shogoen. Er is niets nieuws onder de zon, want de Shogoen streefde naar de volmaakte autarkie, welk streven ook met 't meeste succes bekroond werd. Gedurende 27» eeuw blijft Japan van de wereld afgesloten, zoo wel economisch als politiek. Men ver neemt alleen, wat er in het buitenland geschiedt door het jaarlij ksche bericht, dat de Hollandsche opperkoopman in De cima aan den Shogoen moet uitbrengen. Het geslacht der Tokugawa's regeert met vaste hand, maar de latere zonen zijn niet zoo sterk als de vaderen, het gezag verslapt en op den duur blijkt de autarkie tot verarming te voeren. In het begin van de 19de eeuw vindt de eene boerenop stand na den andere plaats, de drang na'ar verandering wordt te sterk. Maar toch ls het volk niet bij machte om uit eigen kracht een revolutie te ontketenen, de drang daartoe komt van bulten Wan neer ln 1854 de Amerikaansche admiraal Perry met zUn oorlogsschepen voor de kust verschijnt, beteekent dit het begin van een nieuwe periode. De Tokugawa's moe ten afdanken en de keizer, uit zijn doorn roosje-slaap te Kyoto gewekt, trekt naar Tokio om de wereldlijke macht weer ln handen te nemen. Dit geschiedt in 1868, veertien jaren heeft de strijd geduurd, maar dan is ook de revolutie voltooid en Japan maakt zich gereed om een achter stand van eeuwen in te halen Juist in die dagen begint de Europeesche invasie van China, de opium-oorlog ligt nog versch in het geheugen en men beseft in Tokio, dat men alleen op voet van gelijk heid met het Westen kan onderhandelen, wanneer men minstens even sterk bewa pend is. Cultureel en economisch ls men ln Ja pan in 1868 nog net zoover als in 1619, toen de poorten gesloten werden. Men moet dus alles leeren en daartoe laat men uit de heele wereld leermeesters komen. Eerst zijn het de Hollanders, die de marine moeten organiseeren, later zijn het de Engelschen, Franschen en Duitschers ko men als instructeurs voor het leger. Leer gierige Japanners worden bij honderden naar het buitenland gestuurd om het Westen de kunst af te kijken. Men ent het moderne op den ouden stam, maar men is zoo voorzichtig wel te snoeien, maar niet de oude boom der cultuur om te hakken. Zoo behoudt men het oude Chlneesche karakterschrift met zijn dui zenden teekens, een ontzettende handicap 'oij de studie der moderne wetenschappen, maar het los te laten zou beteekenen, dat men radicaal met het verleden brak en dat wil men juist niet. In het Japan van de Shogoens werd de plaatselijke macht uitgeoefend door de hoofden der verschil lende volksstammen (clans). Deze hoof den. Daimlos. werden omringd door een klasse van edelen, de Samoerai's, die een bevoorrechte kaste vormden. Zij onder scheidden zich van de gewone burgers, doordat zij gerechtigd waren twee zwaar den te dragen. De revolutie van 1868 maakt hieraan een einde. Men kende niet langer Daimios, maar men koos uit deze geslachten de ministers en de hooge amb tenaren. De Samoerai's verloren 't recht hun zwaarden te dragen, maar toen voerde men den dienstplicht in en zeide: „Elkeen die den keizer als soldaat dient, zal een zwaard dragen en daardoor gelijk zijn aan den Samoerai van vroeger". Zoo maakte men van den plicht tot dienen een eerezaak. Het ia begrijpelijk, dat de tegenstellin gen. die in het oude Japan bestaan had den, ook hun voortzetting vonden onder het nieuwe bewind. Zoo waren de leden van de Satsoema-clan te allen tijde groote zeevaarders geweest, die niet dan nood gedrongen tijdens de Shogoens niet ver der mochten komen dan de binnenwate ren. De Shogoen-clan had altijd meer be langstelling gehad voor het leger. Het spreekt dus vanzelf, dat de Satsoema- lieden de officieren leverden voor de nieuw te scheppen vloot, terwijl de leden van de Shogoen-clan de hooge posten in het leger kregen. Japan als eilandenrijk ls van landzijde practisch niet aan te vallen. Het heeft dus eigenlijk geen leger noodig, althans niet voor de verdediging van het vader land. Dat men dus van het begin af een sterk landleger verlangt, bewijst wel, hoe men al van den aanvang af gedacht heeft aan een uitbreiding op het vaste land. De Satsoema-clan, de zeevaarders, had veel minder belangstelling voor China, zij keek naar de groote open ruimten ln den Pa cific. Deze tegenstelling tusschen Sat- soema en Shogoen beheerscht no» heden, ten dage de buitenlandsche politiek van Japan. Het leger ziet de toekomst van Japan op het vaste land. Het streeft naar een goede verstandhouding met Duitsch- land, omdat het nog steeds den Rus als den erfvijand beschouwt, de marine blijft het oog gevestigd houden op den Pacific. Wanneer men dit niet goed in het oog houdt, is het onmogelijk zich een juist beeld te vormen van den huldigen toe stand in Japan. In 1894, tijdens den Chlneesch-Japan- schen oorlog, toonen de Japanners een verbaasde wereld, welke enorme vorderin gen zij sinds 1868 gemaakt hebben. Het HEDEN: Ohr. Geref. Kerk (Steenschuur)Tijd» rede, ds. H. Janssen, 8 1/4 uur nam. Stadszaal: Con Amore „Paulus" 8 uur namiddag. Stadszaal: ZuiveldemonStraties te 27», 3'/» en 8 uur nam. Vrijdag. O. Rijn 104: Verg. van aandeelhouders N.V. Eerste Leidsche Hulpbank. 3'/» u.n.m. Schouwburg: Concert t. b. v. de Ned- Ambulance ln Abessynlë, 8 1/4 uur nam. Stationsweg 12: Buitengew. alg. verg. van aandeelhouders N. V. L.D.W.M. Il'/« uur voorm. Stadszaal: ZuiveldemonStraties te 27», 3'/'» en 8 uur nam. Stadszaal: Tooneelavond ten bate van Wijk VI der Ned. Herv. Gem. 8 uur nam. Katwijk aan Zee (Gemeentezaal): Spr. ds. de Jong van Den Haag. 7'/» uur nam. Zaterdag N.V. Leldsche Caramelfabriek voorheen Backer en Co. Buitengew. alg. verg. van aandeelhouders. 4 uur nam. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Halfdrie tot halfvler Inenting tegen dlphterle 45 uur nam. Woensdags inst s Praeventleve Ge neeskunde consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: Inst. v Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam DAGELIJKS. Lakenhal (tot 16 Febr.): Tentoonstelling van ceramiek van Chris Lanooy. 104 uur 's Zondags 14 uur. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „Een teveel aan boord". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trlanon-Theater. Breestraat 8 uur nam. „Het mysterie van de Mondscheinsonate" Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam doorloopend van 277» en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. njn. „Maskerade". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 81/4 u. nun. „Op weg naar Singapore". Woensdag- en Zaterdagnam. 27» uur. Zondag nam 2 uur. 41/» uur en 8 u. 15. Het Nieuwe Roxy, Haarl.str., 7 uur nam. „Chen Chin Chow", lederen middag 2'/t u. Zondag v.af 2 u. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot vm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Februari a.s. waarge nomen door de apothekenJ. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, telef. 274. RECLAME. 8659 verdrijft men door In wrijving en Inademing van Wat Miinhardt maakt is goed machtige China wordt in enkele zee. en landgevechten totaal vernietigd en moet dit betalen met een oorlogsschatting en het eiland Formosa. Tien Jaar later ls men zelfs in staat het geweldige Rusland met succes te bestrijden, mede dank zij den geheimen steun der Britten, wien het niet onwelgevallig was, dat de Russische boer, hun gevaarlijkste vijand op het vaste land van Azië, een paar leelijke knauwen kreeg. Vanaf dat oogenblik telt Japan tot de groote mogendheden en zelfs tot de groote koloniale mogendheden, want men erft van de overwonnen Russen de rechten in Zuid Mandschoerije en krijgt de volle vrij heid van handelen in Korea, dat dan ook weldra geannexeerd wordt. In den wereldoorlog speelt het maar een ondergeschikte rol. Men verovert de Duitsche kolonie ln China en na de revo lutie in Rusland tracht men het gebied rondom Wladiwostok tot aan het Baikal- meer te bezetten. Het wordt maar al te zeer vergeten, dat deze laatste poging een mislukking werd, omdat de Europeesche machten en Amerika niet wenschten, dat Japan haar macht op" het vaste land verder uitbreidde. Men noemt de conferentie van Washing ton van 1921 altijd een ontwapeningscon ferentie, omdat daar ook besloten werd de vloten te beperken, maar het hoofd doel van de Amerikanen was, de Japan ners te dwingen zich én uit. Siberië èn uit het voormalige Duitsche gebied terug te trekken. Als zoodanig werd de conferentie een groot succes, maar de Japanners ver lieten de conferentietafel met wrok in het hart en zijn de diplomatieke nederlaag, die zij daar leden, tot op heden nog niet vergeten. Ook dat zal men goed doen zich immer voor oogen te houden. J. FABIUS. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6