PRINSES JULIANA OPNIEUW TE GARMISCH. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 13 Februari 1936 De Noor Ch. Mathisen won de 1500 M. hardrijden. BEURSOVERZICHT. MAIKT GEDICHTEN WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 768. Hedenmiddag 3 uur: 769. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste stand 768.6 te Janmayen. Laagste stand 746.6 te Riga. Verwachting tot den avond van 14 Febr. Zwakke tot matige wind. Aanvankelijk veranderlijke, later uit Oostelijke richtin gen. Afnemende bewolking. Weinig of geen neerslag. Lichte tot matige vorst 's nachts Overdag om het vriespunt. BUITENLANDSCH WEERBERICHT y. h. Kon. Ned. Meteorol. Inst. De Bildt. De depressie over Scandinavië trok Oostwaarts of Zuid-Oostwaarts af; aan haar achterzijde stijgen de barometers flink. Zweden, Noorwegen, Finland, Noord Polen en Noord-Dultschland melden allen een hoogeren luchtdruk dan gisteren. Het laat zich aanzien, dat zich over 't Noord- Oosten van ons waarnemingsgebied een hooge druk gaat ontwikkelen. De rug van hooge drukking, welke gisteren van Groenland en IJsland tot aan de Brltsche eilanden reikte, heeft zich verder naar 't Zuid-Oosten uitgebreid. De depressie over de Golf van Blscaje is aanvankelijk nog verder opgevuld, doch zij toonde zich hedenmorgen weer wat actiever met barometerdalingen langs de Fransche kust en over Zuid-West Engeland De temperatuur is over de Britsche Eilan den, Scandinavië en Midden-Frankrijk, weer gedaald. Over Engeland en Schotland vriest het thans ook matig, in Scandina vië blijft de vorst nog streng, evenals in Zuid-Duitschland en het aangrenzende deel van Oost-Frankrijk. Over ons land steeg de temperatuur flink, evenals over Noord-Duitschland en Polen, die nu bijna geheel vorstvrlj zijn. Rond de Oostzee waalt het flink uit het Noorden en Noord-westen, hier en daar met sneeuw. De vooruitzichten zijn gunstig voor een ruimen van den wind naar -het Oosten, waarbij terugkeeren van de vorst in het Noorden en aanhouden van de vorst in het Zuiden van ons land waarschijnlijk Is. LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temp.: —3 gr. C. (26 gr. F.). 9 uur voorin.: 1 gr. C. (34 gr. F.). 12 uur 's midd.: 3gr. C. (38 gr. F.). 3 uur nam.: 3 gr. C. (37 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Vrijdag. Voorm. te 7 u. 41 min.; nam. te 8 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Donderdag: 5.36 n.m. tot 6.52 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 13 Febr.: onder 8 u. 44. STADSNIEUWS. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten, de heeren A. Laverge (Wassenaar) en H. J. Steenbergen (Noordwljk aan Zee). Morgenavond geeft de tooneelclub „Inter Amicos" in de Stadszaal een reprise van het bekende blijspel „Hij, zij en hottentot". De opbrengst komt ten goede aan de kerkelijke wijk van dr. Riemens. BINNENLAND. DE PADVINDERS-JAMBOREE 1937. Alhoewel een definitieve beslissing over het terrein bij Bloemendaal nog niet ge vallen is, kan vrijwel met zekerheid ge zegd worden, dat de Wereld-Jamboree 1937 aldaar gehouden zal worden. Intusschen zijn de voorloopige werk zaamheden van de Commissie reeds in vollen gang. Deze zijn inderdaad niet ge ring er moeten barakken gebouwd, wegen aangelegd en verhard worden voorzieningen worden getroffen voor het vervoer en distributie van voedsel naar de verschillende kampen voor sanitaire in richtingen enz. Het behoeft niet gezegd te worden, dat waar dit alles geschiedt voor 30 tot 50.000 man, de voorbereidingen heel wat voeten in de aarde hebben. De voorzitter der propaganda-commissie gaat een dezer dagen naar Londen om be sprekingen te voeren met het Internatio naal Bureau der padvinders en met eenige andere organisaties en vervoerslichamcn aldaar. Op 22 Februari zal de Hoofdverkenner voor de Phohi tot de Ned.-Indische Pad vinders spreken, ter gelegenheid van den verjaardag van Lord Baden Powell of Gllwell. Van der Scheer de snelste Nederlander. (Bijz. Dienst A. N. P.). GARMISCH PARTENKIRCHEN, 13 Febr. Geheel onverwachts kwam vanmorgen te ongeveer 11 tlur 10 H.K.H. Prinses Juliana, vergezeld van baron en baronesse van Hardenbroek en baronesse van Asbeck op het station te Garmisch aan, waar Zij onopgemerkt tusschen het publiek, ln de hofauto stapte, die gereed stond en Haar naar het ski-stadion bracht. Toevallig was het daar een groote drukte doordat Hitler en Goebbels en hun staf in het stadion aanwezig waren en op het balkon hadden plaats genomen. De Prinses arriveerde toen de lijfwacht van Hitler de voorbereidende maatregelen nam voor het vertrek van den Fiihrer en reeds den weg had afgezet. Het was aan den Ingang zeer druk, zoodat de Prinses volkomen onopgemerkt ln de menigte ver dween en plaats nam op het terras van het restaurant tusschen het publiek en het ski-springen, dat aan den gang was ge durende eenigen tijd gadesloeg. Kort na Haar aankomst vertrok Hitler uit het stadion. De Prinses heeft zich geruimen tijd in het heerlijke zonnetje beziggehouden met naar het springen van de kleine ski schans te kijken. Bij Haar vertrek was het verkeer, mede in verband met het bezoek van den Führer, zoo goed als verstopt. Derhalve was het zeer moeilijk van het ski-stadion uit met de auto het centrum van de plaats te be reiken. Nadat het Hooge Gezelschap, be geleid door den Nederlandschen consul te München, den heer W. Dyserinck. aan de overweldigende drukte was ontsnapt, werd naar hotel ..Zur Post" vertrokken. Dank zij het feit dat de meeste bezoe kers en deelnemers van het fraaie weer genoten op de oefenplaatsen in de ber gen en ln het ski- of ijsstadion, hadden opgezocht, heerschte hier niet de overwe gende drukte zooals gewoonlijk. In een der karakteristieke uitbouwen vari het laag gezolderde typische Belersche lokaal, was een tafel gedekt, waarop de Neder- landsche vlag met den gouden leeuw op het Oranjeveld van het Ned. Olymp. Co mité prijkte. Met de Prinses zaten mede aan baron en barones van Hardenbroek, baronesse van Heemstra en de Nederlandsche consul te München de heer Dysarinck. Ook dit maal werd het incognito zoo streng ge handhaafd, dat zelfs het gouden boek voor eere-gasten niet werd geteekend. Onder vroolljke kout werd de lunch gebruikt. Even onopgemerkt als Zij was gekomen vertrok de prinses met de hofauto. Zij ging nu naar het kunstiis-stadion waar tegen halfdrie het kunstrijden be gon. Aangezien voor dez£ laatste dagen der spelen alle kaarten voor alle wedstrij den zijn uitverkócht en velen toch nog hoopten een plaats te veroveren, verdrong zich een dichte menigte voor den ingang Met moeite kon het gezelschap zich een weg banen naar de tribunes, waar het een plaats vond tusschen het publiek. Niemand lette op het groepje rondom de vroolljke dame met den bontmantel en de blauwe ijsmuts. Indien het publiek de aan dacht afwendde van het gracieuze schouw spel der sierlijke paren op den Ijsvloer, richtte het zich naar de eereloge, waar Hitler en generaal Von Blomberg het schouwspel bijwoonden. Hardrijden over 1500 Meter. Liet het weer zich gisteren minder gun stig aanzien minder gunstig ln den zin van stijging van temperatuur heden morgen straalde het zonnetje uit een blauwen hemel met kracht over het witte berglandschap. Het was het prachtigste winterweer, dat men zich zou kunnen wenschen. Om ruim tien uur waren de tribunes rondom de Rlessersee, waar het hardrijden op de schaats gehouden werd, weer met duizenden toeschouwers bevolkt. Er werd met opzet iets later begonnen in verband met het feit, dat het Ijs zeer hard was. De groote vraag van dezen derden dag van het schaatsenrijden was, of Ballangrud den derden Olympischen titel zou behalen. Deze Noor startte in de derde serie tegen d?n Amerikaan Frelsinser. Het werd een fraaie race, die door Ballangrud ln 2 min. 20,2 sec. werd gewonnen. Hij bleef met dezen tijd een flink eind boven den tijd bi) de wereldkampioenschappen te Davos be haald, waar hij het wereldrecord van 2 m. 17,4 sec. evenaarde. De tijd van Ballangrud bleek echter niet snel genoeg te zijn om het Olympisch kampioenschap te behalen. Immers, in de volgende serie kwamen Charles Mathi sen en Stiepl aan den start. Ook dit werd een ongekend fraaie race. Mathisen is, wat den stijl van rijden betreft, zeker de beste Noorsche vertegenwoordiger. Hij nam de bochten soepel, had een prachtige streek en hij paarde groote snelheid aan élégance. De tijd van Mathisen was 2 min. 19,2 s„ welke, naar later zou blijken, voldoende was den titel van Olympisch kampioen op de 1500 Meter te behalen. Wederom is dus een Olympische titel ln Noorsche handen gekomen. In de negende serie kwamen twee Hol landers aan den start, Dijkstra tegen Lan- gedijk. De laatste was sneller dan de Am sterdammer en won ln 2 min. 24,6 sec. De beste tijd van Langedijk is 2 min, 24,2 sec., gemaakt bü de Europeesche kampioen schappen van dit jaar te Oslo. Overigens reed hij dus den afstand in denzelfden tijd als dit jaar bij de wereldkampioen schappen te Davos. Dijkstra daarentegen was nu sneller dan in Davos, al staat ook zijn beste tijd lager, nj, 2 min. 24,8 sec., dateerend uit Davos 2 Februari 1935. Nu noteerde hij 2 min. 27,7 sec. Twee series later reed Koops tegen Engnestangen. Koops ging niet al te best weg. waardoor de Noor direct een fllnken voorsprong verkreeg. Wij waren benieuwd naar den tijd van Engnestangen. doch deze lag vele seconden boven dien van zijn landgenoot Mathisen. De tijd van Koops was 2 min. 30 sec. De 1500 Meter is nooit voor den Zuid-Larenaar den sterksten af stand geweest, doch desniettemin stemt zijn prestatie tot tevredenheid. In de dertiende serie reed als laatste Nederlander Van der Scheer tegen Andrik- sons. Weer klonken van de volle tribunes de uitroepen: ..Hup Holland. Hup Hol land". En lederen keer, dat de Zutphenaar passeerde, uitte het publiek aanmoedi gende kreten. Van der Scheer werd eerste met den tijd van 2 min. 23.2 sec., waarmede hij zich onder de tien snelste rijders op dezen afstand plaatste. In ieder geval was zijn tijd hier veel beter dan te Davos bij de wereldkampioenschappen, waar voor hem toen 2 min. 24,6 sec. was genoteerd, en waar hij toen als dertiende fn het klassement was geëindigd. Van der Scheer was dus ditmaal de beste Nederlandsche rijder. Van der Scheer eindigde ditmaal in het klassement op de negende plaats, welke hij deelde met Blomquist en Ojala. De andere Nederlanders plaatsten zich Langedijk veertiende. Dijkstra 21ste en Koops 30ste. De volledige resultaten luidden: Eerste en Olympisch Kampioen: Charles Mathisen (Noorwegen), 2 min, 19.2 sec.; 2. Ivar Ballangrud (Noorwegen) 2 min. 20.2 sec.; 3. Vasenius (Finland) 2 min. 20.9 sec.; 4. Freisinger (Amerika) 2 min. 21.3 sec; 5. Stiepl (Oostenrilk) 2 min. 21.6 sec.; 6. Wa- zulek (Oostenrijk) 2 min. 22.2 sec.; 7. Ha- raldsen (Noorwegen) 2 min. 22.4 sec.; 8. Engnestangen (Noorwegen) 2 min. 23 sec.; 9. 10 .en 11 Van der Scheer (Nederland), Blomquist (Finland!, Ojtila (Finland), al len 2 min. 23.2 sec.; 12. en 13. Schroeder (Amerika) en Leban (Oostenrijk), beiden 2 min. 24.3 sec.; 14. Langedijk (Nederland) 2 min. 24.6 sec.: 15. Kin (Japan) 2 min. 25 sec. 16. Sandtner (Duitschland) 2 min. 25.3 sec. (nieuw Duitsch record); 17. Peter. sen( Amerika) 2 min. 25.4 sec.; 18. Ber- sinsch (Letland) 2 min. 25.8 sec.; 19. Ishi- hara (Japan) 2 min. 26.7 sec.; 20. Ekman (Finland) 2 min. 27.2 sec.; 21.. Dijkstra (Nederland) 2 min. 27.7 sec.; 22. Mitt (Est land) 2 min. 27.8 sec.; 23, en 24. Andrik- sons (Letland) en R1 (Japan), belden 2 min. 28.9; 25. en 26. Frelndl (Oostenrijk) en Kidveghy (Hongarije), beiden 2 min. 29 s:c.; 27 Sames (Duitschland) 2 min. 29.3 sec.; 23. Kawamura (Japan) 2 min. 29.6 sec.; 29. Johansson (Zweden) 2 min. 29.9 sec.; 30. Koops (Nederland) 2 min. 30 sec.; 31. Turnovski (Tjecho Slowakije) 2 min. 30.5 sec.; 32. Petts (Amerika) 2 min. 31. 2 sec.; 33. Kennedy (Australië) 2 min. 31.8 sec.; 34 White (Canada) 2 min. 34.2 sec.; 35. Hanc (Tsjecho Sloycakije) 2 min. 55.8 sec. (gevallen); 36. Graeffe (België) 3 min. i 0.5 sec.; 37. De Ligne (België) 3 min. 21.9 s. i a t Het IJshockey-tournooi. Het ijshockey-programma voor vandaag werd geopend met den Wedstrijd Engeland Hongarije voor de demi-finale van groep 1. De wedstrijd werd bijgewoond door Rijkskanselier Hitier en den Rijksminister voor Volksvoorlichting en propaganda dr. Goebbels. Engeland won van Hongarije met 51. Voor groep II won Tsjecho-Slowakije met 21 van Oostenrijk, De samengestelde ski-wed strijd - Succes voor Noor- Avegen. Hoewel de officieele resultaten nog niet bekend zijn wordt algemeen aangenomen dat de samengestelde ski-wedstriid sprin gen een groote Noorsche zege zal opleve ren waarbij O Hagen 'Noorweeen). O. Hoffsbakken (Noorwegen) en S. Brodahl (Noorwegen) de eerste i^aatsen zullen bezetten. Als beste Middel-Europeesche deelnemer beschouwt men F Simunet (Tsjecho Slo wakije) Het is verder zoo goed als zeker dat B. Oosterkloft (Noorwegen) de 5e plaats zal bezetten. TWEEDE KAMER. GEEN HOOGER BEROEP. Naar wij vernemen heeft de bankier Schaap niet het voornemen in hooger beroen te gaan. DE WERKVERSCHAFFING. De minister van Sociale Zaken heeft aan de rijksinspecties voor de werkver schaffing een circulaire bevattende nieu we algemeene regelingen terzake van eventueele uitsluiting van arbeiders die bij d» werkverschaffing zijn geplaatst doen uitgaan, teneinde te bevorderen dat de langzamerhand ontstane groote admini stratie wordt vereenvoudigd, het gevoel van „rechtszekerheid" bij de arbeiders toeneemt en meer gelijkheid van optreden bij overeenkomstige gevallen wordt ver kregen. OVERDRACHT AARTSBISDOM UTRECHT. Naar wij vernemen zal mgr. Jansen, aartsbisschop in het aartsbisdom Utrecht Vrijdagmiddag 17 uur het aartsbisdom overdragen aan zijn opvolger mgr. dr. J. de Jong in de kathedrale kerk te Utrecht. Te 12 uur zal dr. De Jong begeleid door de kanunnikken de kerk betreden. Na eenige toespraken zal dr. De Jong naar de Blsschopstroon begeleid worden. Hier na volgen wederom toespraken. Tenslotte zal het koor het .Te Deum Laudamus" zingen. o DE POSTVLUCHTEN. De Kwak weer gestart. De Kwak is heden van Barl gestart. De Kievit is hedenmorgen op Schiphol ge land. De .Lijster" op thuisreis is te Rangoon aangekomen. De „Perkoetoet" op uitreis landde te Singapore. BESCHOUWINGEN OVER HET DEFENSIEFONDS. (Zitting van heden). Voortgezet wordt de behandeling der wetsontwerpen tot instelling van een defensiefonds c.a. De heer Amelink protesteert tegen de houding der sociaal-democraten. In tegen stelling met vroeger stelt de heer Albarda thans zijn standpunt afhankelijk van het aangevraagde bedrag, een bekeering ten halve. Ook vinden de sociaal-democraten thans nationale ontwapening een gevaar. Weer zijn ze daar eenige Jaren te laat mee. Zooveel mogelijk moet het nieuwe mate riaal hier te lande worden aangemaakt. De heer Sneevliet betoogt dat het mili tairisme In dezen tijd van geestelijke ellende crisiswinst maakt. Deze voorstel len beschermen de belangen der bezittende klasse. Spr. ziet niet in waarom een ge dwongen leening niet zou worden toege past. Deze plannen, ook al mochten ze thans een defensieve strekking hebbben, wekken afgrijzen op bij breede groepen der bevolking. BEGRAFENIS J. HULSHOFF POL. Op Nieuw Elk en Duinen is hedenoch tend teraarde besteld het stoffelijk over schot van den heer J. Hulshoff Pol. oud lid van den Raad van Nederlandsch Indlë. De Minister van Koloniën, dr. H. Coliln werd vertegenwoordigd door don secreta ris-generaal van zijn departement, jhr air. O. E W. Six. Op de begraafplaats werden voorts opgemerkt de heeren G J. Staal, oud-gouverneur van Suriname; de oud- Ministers van Koloniën S. de Graaff en dr. J. C Koningsbergen; de ouü-vice- presidenten van den Raad van Ned. Indlë Ch. J. I. M. Weiter en luitenant-generaal b.d. H. N. A. Swart. Aan de groeve werd gesproken door dr. D. J. Hulshoff Pol. een broer van den overledene die namens de familie dankte voor de bewezen eer. BRAND IN DE POLIKLINIEK VAN „DE VOLHARDING" TE DEN HAAG. De schade niet groot. In den afgeloopen nacht, omstreeks één uur, werd de brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand, welke uitgebroken was in het gebouw van de Pollkliniek van „De Volharding", aan den Gedempten Burg wal te Den Haag. Het bleek, dat ln een kleerenkast op de le étage, waarin de kleeding der werkvrou wen en van den liftboy waren geborgen, brand was ontstaan. Men waarschuwde onmiddellijk den voorzitter van „De Volharding", den heer W. M. Metman, klie spoedig ter plaatse was en alle noodige voorzorgsmaatregelen liet nemen voor de veiligheid van de zieken, welke in het nevengebouw worden ver pleegd.. Voor alle zekerheid werden de pa tiënten. vertoevende op de 3e étage, naar een ander deel van het gebouw overge bracht. Nadat de brand met een straal op de waterleiding gebluScht was, kreeg de dienstdoende zuster opdracht om een oogje ln het zeil te houden. Dit bleek geen over bodige maatregel te zijn, want tegen vier uur werd de brandweer opnieuw gealar meerd, nadat de zuster tot haar schrik tot de ontdekking was gekomen, dat de verbandkast, welke zich in de nabijheid van de afgebrande kast bevond, ln brand stond. Onmiddellijk gingen twee spuiten uit de Prinsestraat en van den Rijswijkscheweg naar het gebouw, waar men met twee stralen op de waterleiding het vuur ook ditmaal tot deze kast wist te beperken. Een gedeelte van den vloer brandde even wel uit. De brandweer bracht de over blijfselen van de afgebrande kast met in houd naar bulten en bleef nog geruimen tijd water geven. Reeds bij het uitbreken van den eersten brand waren de doctoren Wittop Koning en Van Heel derwaarts gekomen om de noodige maatregelen in het belang van de verpleegden te nemen. In het belendende gebouw bevond zich een 50-tal patiënten. De politie onder leiding van den hoofd inspecteur Halsteln, stelde een onderzoek in. Men tast nog in het duister naar de oorzaak van dezen brand, welke door het spoedig ingrijpen van de brandweer tot betrekkelijk geringe schade beperkt bleef. OVERREDEN EN GEDOOD. De 30-jarige mej. P. Zwart uit Zout kamp geraakte hedenmorgen op den weg naar Houwerzijl (Gr.) onder een vracht auto. Zij was op slag dood. o- VILLA AFGEBRAND TE BAKEL (N.Br.) Gisteravond is de villa 't Zand te Bakel, eigendom van den heer J. Vriends, tot den grond toe afgebrand. De familie Vriends werd. terwijl zij aan tafel was, zoo plot seling door het vuur overvallen, dat men niets kon redden dan eenige kleedingstuk- ken, die aan den kapstok hingen. De brandweer van Bakel kon met haar ouder- wetsche handspuit niets tegen het vuur uitrichten. De geheele villa met inven taris. o m. de kostbare bibliotheek van den heer Vriends. die een bekend natuur-his- toricus is, ging verloren. De brand is ontstaan in de stookinrich ting der centrale verwarming. De zeer aanzienlijke schade aan huls en inboedel wordt door verzekering gedekt. DE REDDING VAN DE BEMANNING VAN EEN BELGISCHEN MOTORKOTTER. Nadere bijzonderheden. Omtrent de redding der 4 opvarenden van den Belgischen motorkotter A 4 uit Antwerpen (men zie onder Gem. Nieuws), vernemen wij nog het volgende: De logger KW 153 „Tineke" van de ree- derij W. en M. van Duyn te Katwijk trof de A 4 „Onze lieve Vrouwe van Lour- des". gistermiddag 15 mijl N.N.O. van Terschellinger licht, in zinkenden toe stand. De A 4 verzocht op sleeptouw naar een noodhaven te worden genomen. Te 3 uur werd vastgemaakt en begon de reis. Aan boord van de A 4 trachtte men door pompen het schip leeg te krij gen, doch dit lukte niet. Om half vijf moesten de pogingen worden opgegeven. De vier opvarenden begaven zich met een eigen boot naar KW 153 en 10 minuten later was de A 4 gezonken. De Belgen werden opgenomen aan boord van de „Tineke" en hedenmorgen te 3 uur werden zij te IJmuiden binnengebracht. Ze zijn naar den Belgischen consul ge gaan. voor wien zij de noodige scheeps- verklaringen hebben afgelegd.' Zij zullen op transport naar Antwerpen worden ge- steld. Behalve de scheepspapieren hebben zij niets kunnen redden. TAXI UIT MIDDELBURG TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Eén doode en een gewonde. In den afgelooper. nacht is op den weg tusschen Middelburg en Nieuw en Sint joostland een taxi uit Middelburg, waarin waren gezeten 2 chauffeurs en de 20- jarige v. L„ allen uit Middelburg, door den mist en de gladheid tegen een boom ge botst. De 3 inzittenden werden allen ge wond en zijn naar het ziekenhuis ver voerd. waar v. L. hedenmorgen is over leden. De twee chauffeurs kregen lichte ver wondingen. UIT NED. OOST-INDIË. BURGEMEESTER VAN MALANG EERVOL ONTSLAGEN. BUITENZORG, 13 Febr. (Aneta). Met ingang van 26 Maart a.s. is op verzoek eer vol ontslagen de heer P. K. W. Lakeman, burgemeester van Malang. onder dank betuiging voor de bewezen diensten. AMSTERDAM, 13 Februari. De handel was vandaag klein en van een bepaalde stemming was geen sprake. Voor Rubbers bestond goede belangstelling. Er was flinke vraag, wat verband hield met het prijsverloop van rubber. Met de optimistisch luidende beschou wingen uit Londen vormde dit een goe den ondergrond. Amsterdam-Rubbers zet ten verhoogd in. Van Tabakken was wei nig te bemerken en de Industrieele fond sen stonden op den achtergrond. Bij de Scheepvaarten ontwikkelde zich na de opening een kleine beweging ln Nederl. Scheepvaart Unies, doch het was voorbij gaand. De koers bleef ongewijzigd. De affaire in Olies was zoo klein dat het scheen of de handel geheel stil stond. Suikerwaarden hadden een beperkte markt Goede belangstelling bestond voor de diverse Amerlk. fondsen. Hoewel de beurs te New York gisteren gesloten was, was de stemming veel verbeterd. Dit hield verband met het koersverloop te Londen United States Steels voerden den boven toon. In Kopers ging iets om. Diverse Spoorwegen gaven eenigé beweging te zien. City Service hadden matige belangstelling. De beleggingsmarkt was stil. De stemming was prijshoudend in 't bijzonder voor Oude Schuld. De geldmarkt was ruim. WISSELKOERSEN. Engeland 7.28'/; (7.28 5/8); Duitschland 59.26 (59.28); Frankrijk 9.72 3/4 (9.73); België 24.80'/: (24.81'/;); Zwitserland 48.11 (48.12'/t); Denemarken 32.52'/: (32.55); Zweden 37.57'/: (37.57'/:); Noorwegen 36.62'/: (36.62'/;)New York 1.46116 (1.46 5/16). Prolongatie 1 3/41'/: Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AANBESTEDING NED. SPOORWEGEN. Door de directie der Nederlandsche Spoor wegen werd te Utrecht in het openbaar aanbesteed bestek 1661 SS. Raming f. 39.000, n.l. het maken van den onder bouw voor een viaduct in den ontworpen rijksweg No. 3 Rotterdam naar Bodegra ven over de spoorwegen Gouda-Den Haag en Gouda-Alphen a. d. Rijn nabij Km. 0.870 van den spoorweg Gouda-Den Haag. Ingekomen waren 46 inschrijvingsbiljet ten. Laagste inschrijver Holl. Beton Mij. Den Haag voor f 31.900. Hoogste inschrij ver Werninks Beton Maatschappij te Lei den voor f. 44.700. Nog schreven o.m. in C. Gerven en Zn. en C. Zoetpmeyer te Al phen a. d. Rijn f. 36.780; H Turkenburg te Alphen a. d. Rijn f. 37.792. A. J. den Ouden te Alphen a. d. Rijn en Oegst- geest f. 36.900. o De commlsslenoteering van Neder landsche boter is vastgesteld op 65 ct. per K.G. LEIDEN, 12 Febr. Groentenvëlllng Per 100 stuks; Witte kool 2.502.80; Roode kool 3.5014.50; Savoye kool 2.50—7.40; Groene kool 1.604, Prei 0.80—3.30, Ra dijs 2.20; Kropsalade 0.60—2 Selderie 0.70—2.30; Knolselderie 2—6.10. Per 100 kilo: Kroten 1.70—4.— idem, gekookt 7— 10.— Witloof 1—15.— Boeren kool 8—9; Pien 1.202.50; Wortelen 1.—13.60; Sprui ten I 618; Idem II 1.5016.andijvie 1724; nero 5. BARNEVELD. 13 Februari Aanvoer 1.050.000 eieren. Prijs f. 3.604.30 per 100 stuks. Handel vlug. GOUDA, 13 Februari. Veemarkt: Aange voerd in totaal 1173 stuks, waarvan 57 slachtvarkens. Vette van 16'/: st. tot 17'/: ct. per pond, levend met 2 percent korting. Londensche van 15 ct. tot 16 ct. per pond, levend met 2 percent korting; 453 magere varkens, prijzen van f. 1836 per stuk; 337 biggen f.8—12; Geldersche biggen f. 1114; 5 runderen f. 110—140; 310 nuch tere kalveren f. 36; 2 schapen f. 812; 4 bokken en geiten f.26; 8 lammeren; handel redelijk. Algemeene markt: 127 partijen kaas: le kwal. met rljksmerk 2021, tweede kwal. 1819,. handel matig; 239 ponden boter. Goeboter 7580 ct. per pond. Weiboter 70 tot 75 ct. per pond, handel vlug; 99500 stuks eieren. Kippeneieren f3—3.75 per 100 stuks. Eendeneieren f. 33.50 per 100 stuks. Handel vlug. Coöp. Z. Holl. Eierveiling. Aanvoer 70.200 kipeleren; 56/58 KG. f.3 30—3.40 per 100 stuks: 58/60 KG. f. 3.40—3.d0, 60/62 KG. f 3.50-3.70 62/68 KG. f. 3.70—4; Bruine 58/68 f. 3.50 —4 10; Kleine eieren f. 3.20— 3.50. Aanvoer 400 Eendeneieren f. 2.803 per 100. 3—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3