i Geniet van Apis 50 ct. N2. Eén 35 ct. LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 13 Februari 1936 VISSCHEBUPFRICHTEN. DE OORLOG. TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. w FRANKRIJK. De Oestadzjis tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Te Alx en Provence Is gisteren vonnis gewezen ln het proces der Oestadzlls. ProspltsjU, Kral.i en Raltsj zijn tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Om zes uur begaven de gezworenen zich ln raadkamer, die door gendarmen streng werd bewaakt. Buiten de zaal heerschte Intusschen een intense drukte. Een groote menschenmassa verdrong zich voor het gerechtsgebouw in afwachting ,van het vonnis. 32 vragen moesten door hen beantwoord worden. Om half acht was alles beslist. Prospltsjil, KralJ en Raltsj werden schul dig bevonden aan medeplichtigheid aan den moordaanslag op koning Alexander, die, naar uit de desbetreffende antwoor den van de gezworenen bleek, was uitge voerd onder de verzwarende omstandig heden van voorbedachten rade en vooraf gaand gemeenschappelijk overleg. Een zelfde bevestigend antwoord werd gegeven op de vraag, of de beklaagden medeplichtig waren aan deh moord op Barthou en aan de poging tot moord op generaal George. Op de vraag betreffende het met voor bedachten rade vermoorden van den po litieagent. Galy. antwoordden de gezwo renen, dat hier van voorbedachten rade geen sprake was Zij erkenden echter, dat KralJ de medeplichtige was van den moor denaar Kalemen, doch zij wezen voor deze misdaad de medeplichtigheid van de twee overige beklaagden van de hand. De drie vragen over het gebruik van valsche paspoorten beantwoordden de ge zworenen bevestigend. Met meerderheid van stemmen werden voor alle drie beklaagden verzachtende omstandigheden aangenomen. Tijdens de voorlezing van het vonnis be waarden de drie Oestadzjis een onver stoorbare kalmte. Uit het stilzwijgen, waarmede de aan wezige Joego-Slavlsche journalisten op 't vonnis reageerden, bleek wel, dat dezen een ter-döod-veroordeeling hadden ver wacht. Toen de gendarmen de beklaagden weg leidden. riep Prospltsjil in het Kroatlsch: .Leve het vrije Kroatië! Leve Ante Pave- litsj De president hief daarna de zitting op, om onmiddellijk daarna een nieuwe zit ting te presideeren, waarin de drie andere beklaagden. Pavelitsj. kolonel Percevltsj en Kwaternik, die zich ln het buitenland op vrije voeten bevinden, bij verstek ter dood werden veroordeeld. De gezworenen namen aan deze laatste zitting niet deel. De Hooge commissaris te Damascus heeft de twee voornaamste nationalisten leiders, Nessib Bakri en DJemil Nardan. doen arresteeren. De Hooge Commissaris verklaarde bij deze gelegenheid: „Op het oogenblik. dat de militaire macht verant woordelijk is voor de rust in de stad, kan ik niet toelaten, dat agitatoren van kwade trouw bloed doen vloeien en demonstran ten. die in hun intriges zijn verstrikt, op offeren aan hun persoonlijke ambities Te Beyrouth trachtten een aantal stu denten zonder succes te demonstreeren. In Damascus is een meubelmaker we gens stakingbreken door demonstranten door steeniging gedood. In verband daar mede is het civiel bestuur vervangen door militair bestuur. Daar de gevangenissen geheel vol zijn, zullen concentratiekam pen worden ingericht. RECLAME. 8164 ENGELAND. Vragen in het Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft de liberale afge vaardigde Mander Eden de vraag gesteld of hij de verzekering wilde geven, dat de bepalingen van het verdrag van Locarno, die Engeland verplichten ingeval van een open inbreuk op artikel 42 of 43 igedemi- litarlseerde zone) onmiddellijk Frankrijk of Duitschland te hulp te komen, ten strengste zullen worden ln acht genomen zoolang het verdrag van krach' blijft en niet door algemeene toestemming der par tijen wordt opgeheven. Eden antwoordde: ..De verplichtingen van de Britsche regeering zijn in het verdrag van Locarno zelf gedétailleerd vastgelegd. De Brttsche regeering houdt vast aan deze verplichtin gen en is voornemens, gelijk reeds vroeger in het Lagerhuis is gezegd, ze getrouwelijk na te komen, ingeval de noodzakelijkheid daartoe blijkt." De conservatieve afgevaardigde, brigade generaal Sir Henri Croft, heeft den minis ter van koloniën de vraag gesteld of hij de verzekering kon geven, dat de Britsche regeering niet dacht aan uitlevering van welke Britsche kolonie ook aan een vreemde mogendheid, zij het in den vorm van een mandaat, hetzij ln anderen vorm en dat zij niet bereid was Britsche koloniën op eenigerlei wereldconferentie tot voor werp van een ruilzaak te maken. Thomas antwoordde, dat de Britsche regeering noch vroeger, noch thans had gedacht aan uit levering van Britsche koloniën of man- daatsgebieden. Het Hoogerhuls heeft met 27 tegen 16 stemmen een motie van Lord Ponsonby verworpen, waarin werd voorgesteld de „pairs" stemrecht te geven bij en zich be schikbaar te mogen stellen voor verkie zingen voor het Lagerhuis. De aandacht trekt commentaar in de ïta!laabsc"'e bladen, die Hoare bejubelen en in zijn terugkeer ln de regeering zouden zien een erkenning der Italiaansche po litiek! EGYPTT De besprekingen met Engeland. Naar verluidt is het gelukt alle moeilijk heden, die de opening der onderhande lingen tusschen Egypte en Engeland in den weg stonden uit den weg te ruimen, zoodat de onderhandelingen terstond zul len kunnen aanvangen. De overeenstem ming hierover is in Cairo tusschen den earrien m o'ster All Maker ia en den Britschen Hoogen Commissaris, Sir Miles Lampson tot stand gekomen. De onder handelingen zullen aan Engelschen kant door Sir Miles Lampson worden gevoerd. VEREENIGDE STATEN. De neutraliteitswet verlengd De Pan-Arnerikaansche conferentie. De Senaatscommissie van buitenland sche zaken heeft met algemeene stemmen het regeeringsvoorstel goedgekeurd, waar bij de thans geldende Neutraliteitswet wordt verlengd tot 1 Mei 1937. De commissie maakte evenwel de be perking, dat de wet niet van toepassing mag zijn op de Amerikaansche republie ken ingeval deze door een niet-Amerikaan- sche mogendheid zouden worden aange vallen. De commissie heeft zich derhalve ver klaard vóór de bestaande neutraliteitswet, behoudens de gestelde beperking. Weggevallen zijn dus de volgende twee belangrijke bepalingen: le de bepaling, waarbij de president gemachtigd wordt, voor den uitvoer van oorlogsmateriaal contingenten te doen vaststellen, gebaseerd op den uitvoer in vredestijd en 2e. de bepaling, waarbij van den presi dent verlangd wordt, dat hij onder be paalde omstandigheden bekend maakt, dat iedere handel met oorlogvoerende mogendheden voor rekening en gevaar der handelaren geschiedt. De minister van buitenlandsche zaken. Huil, heeft nadat dit besluit was bekend gemaakt, medegedeeld, dat de regeering met deze beslissing zal accoord gaan. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde Huil nog. dat de regeering niet de competentie heeft den uitvoer van voor den oorlog bestemde grondstoffen aan oorlogvoerenden te verhinderen. Het doel van de voorgestelde Pan-Ame- rikaansche conferentie is, een Amerikaan- schen Volkenbond te vormen en een systeem te ontwerpen tot versterking van den vrede en van de economische betrekkingen tusschen de een-en-twintig republieken van Noord- en Zuid-Amerika. Te Washington schijnt men er op aan te dringen, dat de conferentie gehouden wordt in een Zuid-Amerikaansche stad, teneinde te voorkomen, dat verband ge legd wordt tusschen de „dollar-politiek", welke op het oogenblik in discrediet ls en de ontwerp-overeenkomst. welke aan dt conferentie zal worden voorgelegd. De conferentie zou de mogelijkheid van een multilateraal verdrag bespreken, waarin alle Amerikaansche staten hun aanhankelijkheid aan de politiek overeen komstig de Monroeleer zouden kunnen uiten door een gemeenschappelijke actie. Reuter meent, dat dit er toe zou kunnen bijdragen een einde te maken aan de vrees, welke herhaaldelijk door verschil lende groepen in het Congres werd geuit. Inzake pogingen van Jananners om vasten voet te krijgen in Alaska, Califomië en Zuid-Amerika. UIT HET VERRE OOSTEN. Verscherpte spanning. Naar gemeld wordt hebben Japansch- Mandsjoekwosche detachementen, na een hevigen strijd met de troepen van Buiten- Mongolië de stad Olahodka hernomen, die sedert de incidenten van 26 Januari j.l. door de Mongolen was bezet. Het blad „Asahi" verneemt, dat 2 Ja- pansche onderofficieren en 5 Japansche soldaten werden gedood, terwijl een Ja pansche kapitein en 3 Japansche soldaten, alsmede 7 Mandsjoekwosche soldaten ge wond werden. De Mongoolsche verliezen zouden zwaar zijn. Ook twee Mongoolsche vliegtuigen na men aan den strijd deel De Japanners melden verder, dat zij verschillende stukken geschut en een aan tal machinegeweren en geweren hebben buitgemaakt, die voor een deel van Rus sische herkomst zouden zijn. Nadat het afbreken der onderhandelin gen tusschen den vice-minister van bui tenlandsche zaken van Mandsjoerije en den Russischen consul-generaal veel ver bittering hadden gewekt, ls de spanning door de laatste incidenten opnieuw ver hoogd. LTMUIDEN, 13 Februari. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 1.050.84; Griet per kist van 50 KG. f.2915; Tongen per KG. f.0.850.59; Groole Schol per kist van 50 KG. f. 11.507; Middeischol per kist van 50 KG. f. 124; Zetschol per kist van 50 KG. f. 15.50—13; Kleine Schol per kist van 50 KG f. 13.50—7; Bot per kist van 50 KG. f. 94.70; Schar per kist van 50 KG. f. 10 4.30; Roggen per 20 stuks f.11; Pieter man en Poontjes per kist van 50 KG. f. 8; Het petroleum-embargo. WASHINGTON, 13 Februari. (Reuter) De Indruk hier is, dat het i-apport van de Volkenbondscommissie van deskundigen inzake het petroleum-embargo slechts de verantwoordelijkheid op Amerika wil af wentelen. Echter gaf men ln welingelichte kringen toe, dat er eenige aanleiding tot 'n dergelijk optreden bestond, nu de tegen woordige nëutrallteitswetten niet aan de verwachtingen van den Volkenbond heb ben voldaan. WASHINGTON, 13 Februari. (Reuter) Een aantal leden van het Congres, die ontevreden zijn over de neutralitelts- maatregelen, die de Senaat wil nemen, bereiden, naar thans medegedeeld wordt, een laatste poging voor, om tot een krach tiger neutrahteitswetgeving le komen. Tot dezen groep behooren o.a. de senatoren Pope, Clark en Nye, die zich uiterst teleur gesteld hebben getoond. LONDEN, 13 Februari. (Reuter) Uit Ihet rapport van de Volkenbondscommissie van petroleumdeskundlgen concludeert het meerendeel der bladen, dat een effectief embargo op het oogenblik moeilijk in te stellen is. De „Daily Telegraph" schrijft, dat het duidelijk ls, dat een petroleum-embargo zonder de medewerking der Vereenigde Staten geen succes kan hebben Tegelijkertijd meldt het blad uit Was hington, dat het feit, dat de Senaatscom missie voor buitenlandsche zaken zich heeft uitgesproken voor verlenging der geldende neutrallteitsbepallngen, beteekent, dat de Vereenigde Staten waarschijnlijk niet zul len overgaan tot beperking van den petroleum-ultvoer naar Italië. Pogingen, om de Amerikaansche regeering op mo- reele gronden te overtuigen, hebben, aldus het blad volkomen schipbreuk geleden. Indien de Volkenbond tot een embargo zou besluiten, zouden de Amerikaansche exporteurs waarschijnlijk de geheele Ita liaansche behoefte aan petroleum kunnen verzorgen. Daardoor zou het tot nieuwe wrijving en wrok komen, 'hetgeen in alle richtingen catastrofale gevolgen zou kun nen hebben. De regeeringen, die ln de eerste plaats belang bij de zaak hebben, moeten, aldus besluit de „Daily Telegraph", rijpelijk over wegen. welke beslissing zij moeten nemen. Er staat heel wat meer op het spel dan de enkele bestraffing van een aanvaller. De staatslieden moeten verder zien en er aan denken, dat de bloeddruk van Europa op het oogenblik zeer hoog ls. Van 't front. ROME, 13 Febr. (Reuter). Het 122ste Italiaansche legcrbericht luidt als volgt: Aan het Erltrea-front is de luchtmacht zeer actief. Van het Somali-front ls niets bijzonders te melden. DE ENGELSCHE DEFENSIE. LONDEN, 13 Febr. Reuter i. Het door de defensiecommissie uitgewerkte programma voor de versterking der bewapening is, te gen de verwachting ln, in de plenaire zit ting van het kabinet van gisteren nog niet aangenomen. Voor Maandag a.s. is een speciale zitting aangekondigd, waarop men zich uitsluitend met de defensiekwestie zal bezig houden. Eenige bladen melden, dat er in het ka binet eenig verschil van meening bestaat over den omvang der defensiemaatregelen. De „Times" bericht, dat men het er nog niet over eens is, of voor de uitvoering der bewapeningsmaatregelen een speciale mi nister of een kleine kabinetscommissie be noemd moet worden. De Australische minister van Defensie heeft in het parlement medegedeeld, dat binnenkort een begin zal worden ge maakt met de uitvoering van een 3-Jaren- plan tot versterking der defensie. De eerstvolgende defensie-begrooting zal ca. 7 millioen pondsterling bedragen De maatregelen betreffen in hoofdzaak lucht macht en vloot. RECLAME. 8652 VEERTIG HUIZEN DOOR BRAND VERWOEST. ATHENE, 13 Febr. (Reuter). In de vluch. telingenwijk van Volo is brand uitgebro ken, tengevolge waarvan 40 huizen wer den verwoest. Volgens onbevestigde ge ruchten zou de brand aan kwaadwilligheid te wijten zijn. DE ZAAK-HAUPTMANN. NEW-YORK, 13 Febr. (A.N.P.). De vrouw van Hauptmann heeft een beroep gedaan op den bekenden strafpleiter Leibowitz, om zich het lot van haar echtgenoot aan te trekken. Leibowitz verklaarde zich bereid, zich met de zaak bezig te houden, op voorwaarde, dat Hauptmann de geheele waarheid zegt, doch Hauptmann, wien dit direct werd medegedeeld, Het weten, dat I het plan van Leibowitz volkomen nutte- 1 loos was, indien het gebaseerd was op de hoop, dat Hauptmann andere verklaringen aflegt dan voor het gerechtshof. HANDELSHERVATTING TUSSCHEN DUITSCHLAND EN LITHAUEN? KAUNAS. 13 Febr. (Reuter). De Duitsche gezant, Zechlin heeft de regeering van Lithauen officieel voorgesteld de handels betrekkingen te hervatten. DE „ATLANTIQUE" VERKOCHT. CHERBOURG, 13 Febr (Reuter). De romp van de „Atlantique" is voor 57.000 verkocht aan een groep Engelsche zaken lieden. Ingevolge besluit van het ministe rie van Marine moeten de koopers zonder uitstel, d.i. binnen 25 dagen, bezit nemen van het schip. Zooais men weet werd de „Atlantique" ln Januari 1933 door brand verwoest, waarbij 17 menschenlevens verloren gingen. Groote Schelvisch per kist van 50 KG. f. 1816; Middel Schelvisch per kist van 50 KG f. 2018; Klelnmlddel Schelvisch per kist van 50 KG. f. 17—13.50; Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f. 13.50 5.50; Kabeljauw per kist van 125 KG. f.27 11.50; Gullen per kist van 50 KG. f.9 4; Lengen per stuk f.20.40; Heilbot per KG. f 0.75—0 40; Wijting per kist van 50 KG f. 3.30—2.40; Koolvlsch per stuk f. 0.75—0.11. Aanvoer 947 kisten versche haring. Prijs f. 6.202.90 per kist. Aangekomen 7 stoomtrawlers: IJM. 102 met f. 1312; IJM. 167 met f. 2147; IJM. 22 met f.1144; IJM. 116 met f.1382; IJM. 165 met f.1240; IJM. 10 met f.2491; IJM. 140 met f.777; 1 beuger VL. 217 met f.803; 1 kotter E. 19 met f.212. En ln 7 loggers: SCH, 19 met f.1138; KW. 89 met f.486; KW. 51 met f.745; KW. 49 met f.631; KW. 153 met f.19; KW. 134 met f.563; KW. 27 met f. 582. SCH. 107 met 318; LT. 270 met 710; LT. 137 met 711 voor versche haring. Levende beugvisch: Kabeljauw f. 4.20 0.85 per st.; Gul f. 0.500.20 p. st.; Leng f. 3.60 p. st.; Tarbot f. 1.05 per KG. Doode beugvisch: Kabeljauw f.4213 per 125 KG Groote Gul f.8 per 50 KG.; Kleine Gul f. 8—5.50 per 50 KG.; Rog f. 16 —10.50 per hoop; Vleet f. 2.330.83 per st.; Wijting f. 8.50—3,30 per 50 KG. BANDIETEN DRINGEN JUWELIERSZAAK BINNEN. NEW YORK, 13 Febr. Drie goedgekleede bandieten zijn op klaarlichten dag een juwelierszaak op de Madison Avenue bin nen gedrongen. Zij hielden de ln den win kel aanwezigen ln bedwang, en ontkwamen daarna met een bult ter waarde van 15.000 dollar. BETOOGINGEN TE SINGAPORE. SINGAPORE. 13 Febr. (Reuter). Na een antl-Japansche betooging, georganiseerd door Chlneezen, hebben hier straatrelletjes plaats gehad, waarbij drie personen zwaar werden gewond. De betoogers trokken gewapend met stokken en ijzeren staven ln optocht naar de Japansche wijk. Twee politiebeambten, die tusschenbelde kwamen, werden zoo zwaar mishandeld, dat zij naar het zie kenhuis moesten worden vervoerd. Nadat in allerijl polltleversterklng was ontboden, konden de betoogers, die voor de Japan sche hulzen pamfletten rondstrooiden, uiteengejaagd worden Verscheidene per sonen werden gearresteerd. DRIE KINDEREN VERDRONKEN. FRANKFORT (MAIN), 13 Febr. (A.N.P.). Bij Lauterbach zijn drie Jongens tusschen 11 en 13 jaar, die op een ijsschots speelden, te water geraakt en verdronken. STORMBERICHTEN. ISTAMBOEL, 13 Febr. (Reuter). De storm die hier met bijzonder groote hevig heid woedde, is tot een ware ramp gewor den. Het aantal slachtoffers ls nog niet precies vastgesteld, evenmin als de om vang der aangerichte schade, doch de ge volgen van het noodweer zijn in elk geval enorm. 200 motorbooten van verschillende grootte zijn vergaan. De brug van Oenkpa- ran is vernield. Verschillende stadswijken staan onder water. De Egyptische ambas sade aan den Bosporus is geheel door water ingesloten. Het verkeer tusschen de stad en de bui tenwijken en nabij gelegen plaatsen is ge heel gestremd. Ook het scheepvaartverkeer op de Zwarte Zee en de Zee van Marmora is geheel onmogelijk geworden. De schepen in de haven rukten aan hun ankers en stootten tegen de kade, waar door groote schade werd aangericht, BEIROETH. 13 Febr. (Reuter). Aan de Syrische kust is een hevige storm los gebroken, die vooral groote schade heeft aangericht in de haven van Beiroeth, waar 2 personen werden gedood. Te Tripolls ls de sohade ook groot. SALONIKI, 13 Febr. (Reuter-A.N.P Tot dusver heeft het noodweer 12 dooden gekost, terwijl er 500 personen werden gewond. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond terecht P. v. G. uit Hlllegom, gedetineerd wegent diefstal van konijnen. Verd. be kende. De Officier van Justitie elschte zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 Jaar proeftijd en onder toezlcht- stelllng van de R.K. Reclasseering Ver- eeniglng. De verdediger van verd. vroeg ontslag uit de preventieve hechtenis. Na dat de Rechtbank in raadkamer was ge weest. vond de president geen termen aanwezig om verd, langer in voorarrest te houden en beval hl1 de opheffing daarvan. Vonnis 27 Febr. De rechtbank deed heden uitspraak ln de zaak tegen den 37-jarigen chauffeur C. J. M. v. d. V. uit Hillegom die oD 31 Jan. terecht stond in hooger beroeo van een vonnis van den kantonrechter te Haarlem, waarbli hii was veroordeeld tot f. 5 subs. 3 dagen wegens het veroorzaken van een aanrijding. Verd. had te Bloemendaal met z'n auto den wielrijder P. B. uit Haarlem aangereden, waardoor diens rijwiel werd ingedrukt. De officier had beve'tlging ge vraagd van het vonnis en de civiele vor dering groot f. 5 toegewezen. De recht bank sloot zich daarbii aan. Terecht stond de 32-jarige gedetineerde arbeider J. P. V. uit Llsse wegens heling van verschillende goederen, van diefstal afkomstig, uit een zeiljacht hetwelk lag te Llsse en toebehoorde aan mevr. H, S. de G. hvr. van S. A. de la R. uit Amster dam Een en ander bestond uit een trui. een bord en een gedeelte van een kook- stel. De officier van justitie elschte 3 maanden gevangenisstraf. Vonnis 27 dezer. BELASTINGONTDUIKING. Vanmorgen wees het Amsterdamsch Gerechtshof een interlocutoir arrest in de strafzaak tegen den journalist-kunst criticus S. B„ die terecht heeft gestaan wegens onjuiste aangifte voor de rijks inkomsten-belasting en beval een nader verhoor op 31 Maart. De Rechtbank had hem tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep elschte de procureur- generaal 5 maanden gevangenisstraf. Het Hof overwoog dat een nader getui genverhoor noodzakelijk was. Ook prof. dr. W. Mengelberg, bij wien verdachte als secretaris in dienst ls, zal alsdan worden gehoord. Voorts zal een nader onderzoek worden Ingesteld naar de verdiensten van verdachte ln Amerika gedurende 1928 en 1929 Alsnog zal moeten worden overgelegd e rekeig van I enmaandenko de rekening van de North American Trust- compy. MOORDAANSLAG TE DEN BOSCH. Voor de Arrondissements Rechtbank te Den Bosch werd hedenochtend de zaak behandeld tegen den arbeider J. W. O., wonende te Nijmegen, thans te Den Bosch gedetineerd. Hij had zich te verantwoor den, omdat hij op 14 September 1935 ln de van Tuldenstraat t e Den Bosch na kalm overleg heeft getracht zijn echtge- noote te dooden, door meermalen met een revolver op haar te schieten. De schoten troffen echter geen doel. Het OM. elschte 6 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. HAAGSCHE RECHTBANK. De arts A. A. M. G„ uit Wassenaar, ls ln hooger beroep gekomen van een vonnis van den Kantonrechter uit Den Haag, waarbij hij wegens overtreding der Motor en Rijwielwet is veroordeeld tot 6 dagen hechtenis. Verdachte zou op 3 Juni 1934, op den van Vredenburchweg te Rijswijk, met zijn auto ingereden hebben op een op dien weg marcheerende afdeeling van „De Prlncevlag", hetgeen hij ontkende. De officier van justitie heeft gerequi- reerd tot wijziging van de straf ln een geldboete van f. 200 subs. 20 dagen. De rechtbank veroordeelde verdachte tot f. 100 subs. 20 dagen. Th. van den B„ uit Noordwijkerhout is door den kantonrechter te Lelden veroor deeld tot f. 25 subs. 25 dagen, wegens het plaatsen van een onverlichte auto op den rijweg. De rechtbank heeft dezen verdachte vrijgesproken. In den avond van 14 Februari 1935 ls Ingebroken ten huize van de directrice der Nijverheidsschool, te Bodegraven, al waar de daders zich toegang verschaften door verbreking van een ruit en het for- ceeren van sloten van de bijkeuken en de keuken. Vermist werd een bedrag van ongeveer f, 136. Verdacht van deze Inbraak stonden te recht de 18-jarige schoenmaker W B. en de 19-jarige timmerman D. J. M„ uit Bo degraven, die belden pertinent ontkenden zich dien avond in de woning te hebben bevonden. In deze zaak werden eenige gtuigen ge hoord, o.m. een hoofdonderwijzer, die ver klaarde, dat dien avond iemand aan zijn woning belde om te lnformeeren waar het kantoor van den notaris was. Een tweede persoon wachtte met een rijwiel aan de hand voor het hek. Getuige herkent ln den verdachte M. pertinent den persoon dien hij te woord heeft gestaan. Deze ontken de bij getuige te zijn geweest. De getuige Griethuijzen heeft eveneens bezoek van het tweetal gehad. Hem werd gevraagd waar zekeren Van Eijk woonde. Getuige, die in den verdachte B. den per soon herkende die hem aansprak, gaf de gevraagde inlichtingen. Ook B. ontkende dit. De getuige H. directrice van de huis houdschool gaf inlichtingen omtrent den toestand waarin zij de woning welke zij verlaten had om ter kerke te gaan, had aangetroffen. Het O.M., waargenomen door mr. Rouf- faer, beriep zich behalve op deze verkla ringen op die van den deskundige, inspec teur Walman, wiens rapport vaststelde, dat de afdrukken van gummihakken ge vonden nabij de plaats des misdrijfs, over eenkomen met de hakken op de schoenen van verdachte B. Voorts is op hem een glassnijder bevonden, waarmede proeven genomen zijn, welke uitwijzen, dat deze insnijdingen maakt gelijk aan die welke op de ruiten werden aangetroffen. De officier achtte het bewijs geleverd en vor derde tegen beide verdachten acht maan den gevangenisstraf, met bevel tot on middellijke gevangenneming van de ver dachten. Mr. van Rossem, de verdediging voerend, betoogde, dat hier geen overtuigend bewijs is geleverd en mede op dien grond ver zocht pleiter het verzoek van het O.M. niet ln te willigen. Na raadkamer achtte de rechtbank geen termen aanwezig om tot gevangenneming over te gaan en bepaalde de uitspraak op 27 Februari a.s.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2