JETTYs LESJE 76*te Jaargang Donderdag 13 Februari 1936 No. 7 Ze stonden met z'n allen in een krin getje om Els heen, Els, die vandaag jarig was en een flets gekregen had, welke ze nu vol trots aan de bewonderende vrien dinnetjes liet zien. ,,'t Is een echte fijne fiets!" keurde Fiet, een der meisjes, „wees er maar zui nig op, Els!" „Wat zou je dan denken!" lachte die blij. ,,'k Vind het veel te fijn, dat ik hem heb, hoor!" en nogmaals liet ze de glim mende spaken en het nikkelen stuur in de zon glinste n. „Als ik jarig ben, krijg ik óók een fiets!" zei Anny; „tenminste, als m'n rapport goed is!" liet ze er een beetje bedenkelijk op volgen. „Nou. ik vraag er beslist óók een!" riep Miep: „hé, als ik d? jouwe zoo zie, Els, zou ik er wel zóó op willen springen en wegrijden!" „Dat zou je wel willen, hé!" lachte Els. „Wacht maar, tot je er zelf een hebt. hoor!" en meteen op de fiets stappend, reed ze lachende weg. bewonderend nage staard door de andere meisjes. Een beetje verdrietig stak Jetty haar arm door dien van Anny en stil luisterde ze naar haar vroolijk gepraat. Jetty had ook bij het troepje bewonderende meisjes gestaan, maar Jetty had niets gezegd Niet, dat ze Els haar fiets niet gunde, o nee, dat niet, hoor! maar ze zou het zoo heerlijk gevonden hebben, als ze net als Miep en Ans, óók had kunnen zeggen: „Ik krijg ook een fiets, als ik jarig ben. Helaas, Jetty wist maar al te goed, dat daar niets van komen kon. Vader had al zoo lang geen werk en er waren zoo veel ken noodzakelijker dingen, die ontbra- „Gunst, kind! wat ben jij stil!" stoorde Anny haar gedachten. „Droom je? Ik vroeg je net, of je ook mee zou gaan, als we met z'n allen, als we een fiets hebben, eens een tochtje gaan maken, en je geeft niet eens antwoord!" „Hoe zou ik nou kunnen, als ik geen fiets heb!" zei Jetty een beetje bits. „Nou vraag er dan ook een, als je jarig bent, jij behoeft toch niet bang te zijn, dat je rapport niet in orde is!" „Neen, dat niet...." aarzelde Jetty, die niet goed wist, of ze Anny in vertrouwen zou nemen en vertellen, dat het niet kon. „Och, 'k weet nog niet, hoor! Misschien vraag ik er óók wel een....!" „Ja, leuk zeg!" en druk babbelend be reikten ze weldra Anny's huis. „Nou dag. tot morgen, hoor!" joelde Anny uitgelaten, ,,'k ga, metéén aan m'n huiswerk, anders kan ik naar m'n fiets fluitenen lachend liep ze 't huis in. Bedrukt liep Jetty naar huis. Verdrie tig voelde ze zich, vervelend en achteruit gezet bij de andere meisjes. Nou deed ze nog wel zóó haar best op school en haar rapport was altijd héél goed en wat had ze er aan? Andere kinderen kregen iets, wat ze graag wilden hebben, als ze jarig- waren en zijzijze zou wel weer iets nuttigs krijgen, een jurk of iets der gelijks Verre van vroolijk kwam Jetty thuis. Verongelijkt en achteraf gezet voelde ze zich. vreeselijk. „Wel, Jetty, wat kijk jij leelijk!" zei moeder, toen Jetty de kamer binnenstap te. „Moeilijk geweest op school?" Mok kend haalde Jetty haar schouders op. Verbaasd keek moeder haar aan. Wat was ér met Jetty? „Moet je je huiswerk niet maken, meisje?" vroeg moeder een poosje later, toen Jetty nog steeds met een kwaad gezicht voor zich uit zat te kijken. Toen barstte Jetty los. „Ikik.... ik maak m'n huiswerk nietwat geeft het, of ik m'n best doe.... alle meisjes, die veel minder knap zijn dan ik krijgen, wat ze graag hebben willenen ikik.... ik krijg niets....!" En snikkend legde Jetty haar hoofd op den tafelrand. Geschrokken keek moeder naar haar. Toen ging ze op het meisje af, nam haar hoofd in haar beide handen en beurde het in de hoogte. „Jetty, wat is er, kind? Weet je wel, dat ik het héél akelig vind, als je zoo praat?". Getroffen door den ernstigen klank in Moeders stem, sloeg Jetty een beetje beschaamd haar oogen neer. „Toe, Jetty, vertel me nu eens precies, wat je zoo verdrietig en boos maakt!" zei moeder zacht en Jetty, die zich plotseling heel klein en dom voelde, liet zich als een klein meisje op moeders schoot trekken. En toen kwam het verhaal. Van Els, dat die jarig was, en van de fietsen van Ans, die óók een fiets kreegen dat zij - -Ernstig en zwijgend had moeder geluisterd. Stil zette ze Jetty, toen die uit gesproken had, van haar schoot en liep naar de kast. Zwijgend haalde ze er een brief uit en overhandigde hem aan Jetty. „Hier Jetty, lees dezen brief eens. 'k Had het geheim voor je willen houden maar als je schoolwerk er onder gaat lijden, is het misschien toch beter, dat je weet, wat er in staat Aarzelend nam Jetty den brief. Ze was alweer heelemaal bedaard, nu ze zag, dat moeder zoo ernstig keek. En ze las: ....en nu hebben tante Jet en ik be sloten, Jetty op haar verjaardag een fiets te geven. Ze doet altijd zoo haar best op school, dat we vonden, dat ze dat wel verdient. Maar vertel er haar niets van, we willen haar zoo graag verrassen. „O, moeder!" de brief viel uit Jetty's handen „o moeder! wat een akelig, naar kind ben ik geweestom zoo ontevre den te zijn.o moeder!wat lief van oma en tante Jet.en met een sprong hing Jetty om moeders hals. „Bent u boos, moedertje? Ik heb u geen verdriet willen doen, hoor! Wilt u weer goed op me zijn?" „Ik was niet boos, Jetteke; alleen maar een beetje verdrietig, omdat ik dacht, dat je tevreden was en begreep dat vader en ik het ook zoo graag anders wilden....!" O, moeder! ik heb er zoo'n spijt van heusch. ik zal nóóit meer ontevreden zijn Lachend kuste moeder Jetty's berouw vol gezichtje. „Ga maar vlug je huiswerk maken, kindje!" lachte ze, „anders heb je, als je je fiets krijgt, zooveel in te halen, dat je geen tijd hebt om te fietsen „Moeder, u zult zien; ik wordt de eerste van de klas!" juichte Jetty opgewonden. „Fijn, een fiets!ik krijg een fiets..!" en toen, weer even ernstiger, „ik had, zon der dat u me dien brief van oma had laten lezen, toch óók wel goed m'n best gedaan, hoor!" „Juist omdat ik dat wist, liet ik je den brief lezen", zei moeder. „Laat het een lesje voor je-geweest zijn, meid!" RO FRANKFORT—WERKENDAM. (Nadruk verboden.)

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13